Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Téli napforduló, karácsony (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Téli napforduló, karácsony
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 28. 01:02 | Sorszám: 27
"A tömeget a templom kincsei is megrészegítették így szerencsétlen Pilátusnak nem volt más lehetősége. Jézus halálakor a planéták T alakú keresztet alkottak. De vajon hogyan fognak a tudás birtokosai ebből a szörnyű eseményből számukra hasznot kovácsolni?":


woodpecker - karikatúra-képregény: http://klausmatefi.foren-city.de/forum,25,-woodpecker-karikat-ra-k-preg-ny.html

Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 21:42 | Sorszám: 26
Igen (abból, hogy "elég hosszú" a szakállad ).
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 19:07 | Sorszám: 25
A koromra gondolsz?
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 19:06 | Sorszám: 24
Az első bejegyzésem:

"A téli napforduló a Földünk északi féltekén december 21.-én ill. 22-én történik, ekkor legrövidebb a nap és a leghosszabb az éjszaka. Ettől a pillanattól kezdve hosszabbodnak a nappalok és rövidülnek az éjszakák. A Nap eléri a Bak 0°-át a Zodiákusban, a Baktérítőre (déli szélesség 23,5°-án átmenő szélességi kör) pedig merőlegesen süt és ettől kezdve folyamatosan felfelé halad az Egyenlítő felé."

Találj ki valami mást...

HAME
  Válasz | 2007. december 22. 17:54 | Sorszám: 23
Melyikre gondolsz? A pápai-faragósra, vagy orszáczkysra?
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 17:49 | Sorszám: 22
Klausom szerintem te nézz utána.
Azzal magyarázni a telet és nyarat, hogy közelebb, vagy távolabb vagyunk a Naptól, már ált. isk. 6. osztályában se nyerő.
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 17:47 | Sorszám: 21
hehe. lehet. De nem lenne egyszerűbb azt használni, ami a bevett szokás a beesési szöggel?
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 15:18 | Sorszám: 20
Kenyered javát már megetted ??
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 15:16 | Sorszám: 19
Mint ahogy már említettem, a Názáreti Jézus születénapjának, amit a betlehemi csillag jelzett, bizony semmi köze nincsen se a téli napfordulóhoz, se pedig a december 25.-i dátumhoz, amit a niceai zsinat határozott el és i.sz. 350-ben Gyula pápa be is vezette hivatalosan.
http://hetilap.hetek.hu/index.php?cikk=62801
Grüll Tibor
A Felkent napja
Kire is emlékezünk karácsonykor?
A december 25-ei ünnep dátuma eleinte ellenállásba ütközött a keleti rítust követő keresztények körében. Ezt „Aranyszájú” Szent János egy évvel később, 386. december 25-én mondott első karácsonyi prédikációjából tudjuk, amelyet Antiokhiában tartott: „Sokan vitatkoznak közöttetek a mai ünnepen. Egyesek azt mondják, hogy teljesen új előírás következménye, és csak most vezették be, mások viszont azzal védik, hogy régi és eredeti.”

Csakhogy a Saturnalia hamisítatlan pogány ünnep volt, melyet az egyházatyák egyáltalán nem tartottak tiszteletre méltónak és követendőnek a keresztények számára. A 3. század elején Tertullianus a bálványimádásról írt művében élesen kikelt ellene. Az egyházatyák ellenszenvét december 25-e iránt tovább növelte, hogy a téli napforduló a pogány vallások – különösen a Mithrasz-kultusz (erről lásd keretes szövegünket) – szerint a Legyőzhetetlen Napisten (Sol invictus) születésnapja volt. 274. december 25-én Aurelianus császár kihirdette, hogy a birodalom védelmezője a Napisten, és templomot is emelt neki a Campus Martiuson, Rómában.


Érthetően váltott ki ez a dátum ellenkezést egyesekből... A Mithrasz-kultusz joggal ünnepelte a "Nap születését" (Natalis Solis invicti), hisz a téli napforduló a legjelentősebb égi eseménynek mondható az északi féltekén élők számára.

A Názáreti Jézusból Pál (Saul rabbi)* csinált "Megváltót", ezzel is jogerőre emelve, helyénvalónak tartva a szanhedrin által véresáldozatként is betudható keresztrefeszítését Jézusnak, ami Nissan 14/15.-ére esett, Pészah ünnepére, amikor a vallásos zsidóknak az egyiptomi kivonulásuk legendája emlékére kell minden évben áldozatot bemutatni az ószövetségi legendák íróinak utasításai alapján.

A Názáreti Jézus a vallásos zsidó tömegek és a szanhedrin követelésére kereszthalált halt, de ettől még sajnos senkit meg nem váltott a bűneitől... Ebből adódóan egy évenként ismétlődő rendkívül fontos kozmikus eseménnyel szembe állítani egy ember születésnapját, ami ráadásul nem is akkor történt, én ezt egyszerűen csak megtévesztésnek, dezinformálásnak tudom tartani, ezzel is igyekezve elszakítani az embereket a természet valóságos körforgásától...

*Jézus feltámadása, Pál találmánya...: http://klausmatefi.foren-city.de/topic,116,-j-zus-felt-mad-sa-p-l-tal-lm-nya.html

Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 15:10 | Sorszám: 18
Az igaz, hogy bármit bármire rá lehet vetíteni. De azért nem tartom műszakiatlan gondolatnak, hogy ha a (pontszerű) Napot vetítem a Földre, akkor a "vetület" az a pont, ahol a napsugár merőlegesen esik be ... ?
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 15:08 | Sorszám: 17
Nézz utána, hogy mit jelent a téli napforduló...
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 15:07 | Sorszám: 16
Aránylag elég hosszú már...
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 15:02 | Sorszám: 15
Szerintem ez így nem jó.
Szegény antipódusoknak naptárreformot kéne végrehajtaniuk !
Egy fél évvel el kéne pörgetniük !
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 14:57 | Sorszám: 14
A középpontjaikat összekötő egyenesnek a Földfelszínnel való döféspontja. - Így jó ?
missmarple
  Válasz | 2007. december 22. 14:47 | Sorszám: 13
Akkor a Szíriuszról honnan tudtak?
missmarple
  Válasz | 2007. december 22. 14:47 | Sorszám: 12
Nem, csak télen.Mint ahogy a Karácsony is nyáron.
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 14:36 | Sorszám: 11
Amúgy meg műszakiként ne beszélj szamárságokat a közelebb és távolabb lévő vetületekről A vetülete ott van, ahol nézed.
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 14:33 | Sorszám: 10
miért lenne?
A Szentivánéj és a Karácsony a fehérember találmánya. Ha magukkal vitték a túlolalra, akkor már nem mint napfordulóünnepet, hanem mint dátumhoz kötődő eseményt.
Az inkáknak biztosan volt valamiféle ünnepe ezalkalomból, a feketék 100 éve valszín meg még azt se tudták, hogy van napforduló.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 13:43 | Sorszám: 9
De a vetülete igen.
És ugyebár az az, ami számít: többet látjuk és Ő is többet lát minket !
Jut eszembe: a déli féltekén élőknek Karácsonykor van a Szentivánéj ?
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 13:39 | Sorszám: 8
ettől még nem lesz közelebb a Nap.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 12:44 | Sorszám: 7
-ö+ő
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 12:44 | Sorszám: 6
A Napnak a függöleges delelési pontja közeledik hozzánk.
HAME
  Válasz | 2007. december 22. 12:37 | Sorszám: 5
Klausom, elárulok egy titkot. A Nap mától távolodik tőlünk, ill. mi távolodunk a Naptól, egészen június 22-ig, amikor is mintegy 5 millió km-rel lesz távolabb mint ma.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. december 22. 12:06 | Sorszám: 4
Köszönöm !
Neked is Allah növessze hosszúra a szakálladat !
Klaus Matefi
  Válasz | 2007. december 22. 09:50 | Sorszám: 3
Nincsen annál melengetőbb érzés, amikor az ember arra gondol, hogy mától a Nap újra közeledik felénk, a Ráktérítő felé, és az éltető melegével újra elhozza nemsokára számunkra a tavaszt! http://klausmatefi.foren-city.de/images/smiles/icon_biggrin.gif

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola