Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Mi történik az MDF-nél? (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Mi történik az MDF-nél?
javorka
  Válasz | 2009. június 19. 22:58 | Sorszám: 56
ha így van, az nekünk csak jól jöhet.
az MSZP helyét úgysem tudják teljesen átvenni, viszont nagyszerű lesz, ha a korábbi szoci bázis megoszlik az MDF és az MSZP között.
pascal
  Válasz | 2009. június 19. 21:22 | Sorszám: 55
Ma herényikároly valami olyasmit mondott, hogy "nyilván (!!) azok a folyamatok, amik az MDF-ben vannak, már követhetetlenek" Boross számára...

És ugye Bokros.
Aztán nagyon-nagyon régen nem hallottam a kalapost, hogy "antalli örökség"-ezett volna (pedig ugye rögeszmésen hajtogatta ezt a lózungot korábban).

Szerintem egyértelmű, hogy a Political Capital az SZDSZ, sőt az MSZP (!) meggyegülésére játszva szeretné az MDF-et helyzetbe hozni, sőt szerintem végső soron az lenne a céljuk, hogy átvéve az MSZP helyét a Fidesz ballib "váltópártja" legyen...

mamácska
  Válasz | 2009. június 19. 13:51 | Sorszám: 54
Dávid Ibolya megpuccsolta a budapesti választmányt, és Lévai Zoltánt választották meg budapesti elnöknek - jelentette ki Hock Zoltán.
panda
  Válasz | 2009. június 19. 00:54 | Sorszám: 53
A "trükkök százai" elfogyóban... és a "szocijalista" ideológia sem tűnik ütőképesnek!! :--D
son
  Válasz | 2009. június 19. 00:17 | Sorszám: 52
A háttérbirodalom megroppantására össze kellene fogni minden nemzeti érzelmű polgárnak... Hol vagyunk mi ettől? A kollégák itt is egymás lejáratásával vannak elfoglava...
...Jut eszembe: készül már a ppp-cella az őszödi böszmének? Illemhely a kézmosó mellett...
Egzisztenciális kvantor
  Válasz | 2009. június 19. 00:14 | Sorszám: 51
Az MSZP azonban szerintem hiába reménykedik abban, hogy a "szélsőjobb" előretörése mozgósítja a szavazóit, a teljes letargiába esett tábora ettől nem fog transzba esni.

Erre már ők is rájöhettek, legalábbis az utóbbi napok Jobbik körüli eseményei mintha ezt mutatnák.

Azért az jó hír, hogy kapkodnak. Korábban úgy tűnt, a sátán vezeti a kezüket, mert szinte soha nem hibáztak.

terra
  Válasz | 2009. június 18. 23:34 | Sorszám: 50
Így igaz. Ha megkérdezné valaki a Jobbik szavazóit (különösen az újdonsült, jelentős részben volt szoci szavazókat), hogy szeretnék-e, ha a Jobbik kormányozna, ezen a párton múlna az egészségügy, az oktatás, a magyar gazdaság sorsa, rémúlten tiltakoznának.

Ez általában ugyanígy van más országok radikális pártjai esetében is. Protestálásként szavaznak rájuk, de a kormányzást nem bíznák rájuk. Ebből adódik, hogy a radikális pártok előtt két út áll. Vagy kinövik magukat kormányképes párttá, de akkor megszűnnek radikálisok lenni, vagy a válsághelyzet elmúltával visszaesik a támogatottságuk.

pascal
  Válasz | 2009. június 18. 23:25 | Sorszám: 49
Ez igaz.
Viszont szerintem van egy komoly hátráltató tényező is a Jobbiknak:
a KORMÁNYKÉPESSÉG

Ami egy EP-választáson értelemszerűen szinte egyáltalán nem játszik, az egy parlamenti választáson fontos tényező lehet.

terra
  Válasz | 2009. június 18. 21:10 | Sorszám: 48
"A Fidesz hatalmas feladata a háttérbirodalom megroppantása lesz, nem a pártoké."

Igen, ez lesz az igazi nagy és nehéz feladat. A következő választást megnyerni nem elég, sőt még az sem, ha az MSZP és az SZDSZ megroppan. Amíg a maffia ilyen mélyen átszövi a társadalmat, mint most, amíg ekkora gazdasági és média potenciállal rendelkezik, addig mindig tartani kell egy visszarendeződéstől. Visszajöhetnek más néven, más köntösben.

A MN-ben jelent meg egy cikk erről, ha jól emlékszem Pokol Béla tollából.

Tagathon
  Válasz | 2009. június 18. 20:48 | Sorszám: 47
"Természetesen még lehetnek változások, nagy a mozgás."

Én is ezt hangsúlyoznám. A tendenciák nem változhatnak meg, hacsak nem történik valami nagy ribillió, de akkor sem tartom valószínűnek az MSZP és az SZDSZ visszatérésér. Gyakorlatilag azt mondhatjuk ki, szerintem, hogy ez a két párt nagyon meggyengült, megroppant. Az sem vitatható el, hogy a vezető erő a Fidesz marad, a kérdés, hogy a Jobbik és a kis pártok mit hoznak össze.

Az MSZP-SZDSZ maffia 1000rel készül a Fidesz-korszakra, most pl. a PSZÁF elnököt menesztették (Simor helyett!!!!!), a következő lépésben új struktúrát hoznak létre, hogy a Fidesz pénzügyi vizsgálódásait ellehetetlenítsék. Mindezt, s az ehhez hasonlókat is, a legprecízebb szakértelemmel végzik el, nem számít, ha az ország beledöglik.

A Fidesz hatalmas feladata a háttérbirodalom megroppantása lesz, nem a pártoké.

mezeiegér
  Válasz | 2009. június 18. 20:47 | Sorszám: 46
Hát ezzel még mindig úgy számolsz, mintha egyetlen Jobbikos sem lenne azok közt akik most otthonmaradtak.


Szerintem a magasabb részvétel csökkentő hatást kb. kiegyensúlyozhatja a komolyan vehető párttá válás hatása, így reális lehet az EP-választáson elérttel megegyező eredmény.


Annál is inkább, mert Kelet-Magyarországon egyátalán nem biztos hogy az MSZP szavazók átáramlása esetében a folyamat végét mutatta az EP eredmény. Simán lehet, hogy csak a folyamat közepét, vagyis hogy további MSZP szavazók fognak tömegesen átáramlani azokon a környékeken. Ha az MSZP továbberőlteti az antirasszista kommunikációt és a neoliberális reformokat, akkor ez szerintem biztosra vehető.

Ez szerintem megint egy olyan lehetőség amit nem vettél számításba. Gondolj bele, Miskolcon, Ózdon, meg hasonló helyeken még mindig 20% fölött szerepelt az MSZP. Pedig nyilván ezek a szavazók ugyanúgy utálják a cigányokat meg a kapitalizmust, mint azok akik már átálltak a Jobbikhoz. Így pedig nagyon is kérdéses, hogy az antirasszista-megszorító MSZP meddig tudja még magánál tartani őket.

terra
  Válasz | 2009. június 18. 20:37 | Sorszám: 45
Szerintem nem hagytam figyelmen kívül ezt sem. Ha a Jobbik - hangsúlyozom, hogy egy átlagoshoz közeli részvételi aránynál - 8-10 %-ot ér el, az azt feltételezi, hogy további szavazókat szerez.

A Fidesz esetében pedig figyelembe vettem a Jobbik erősödésének mozgósító hatását is. Ilyen szempontból nem rossz a Fidesznek a Jobbik erősödése, mert nem fogják lefutott játszmának tekinteni a választást.
Az MSZP azonban szerintem hiába reménykedik abban, hogy a "szélsőjobb" előretörése mozgósítja a szavazóit, a teljes letargiába esett tábora ettől nem fog transzba esni.

mezeiegér
  Válasz | 2009. június 18. 20:06 | Sorszám: 44
Van egy olyan tényező amit kihagytál a számításból, és ami szerintem érezhetően növelni fogja a Jobbik szavazatarányát. Ami stabilizálóan és vonzóan fog hatni mind a kelet-magyarországi MSZP szavazók, mind pedig az eredeti szándékuk szerint egyszeri viirtusból átszavazó néhány Fideszes esetében.


Ez a tényező a bűvös 5% egyértelmű átlépése.

2009 június 7.-e előtt a Jobbik 5% alatti pártként mindkét érintett szavazói csoport esetében komolyan nem vehető politikai erőnek számított.

Az EP választásoktól kezdve viszont biztos parlamentbe jutó erőként már komoly párt. Biztos vagyok benne, hogy ez sok olyan MSZP szavazót fog átállítani, akik most még azért nem szavaztak oda, mert egyszerűen nem tekintették komolyan számításba vehető erőnek a Jobbikot, és ugyanez igaz lesz az olyan Fideszesek jelentős részére is, akik most csak egyszeri virtusból szavaztak át.

terra
  Válasz | 2009. június 18. 19:52 | Sorszám: 43
Az EP választás eredménye nagyon biztató, de azért nem szabad csak ebből kiindulni, már csak az alacsony részvételi arány miatt sem, de más tényezők miatt sem.

Véleményem szerint egy jelentős átrendeződés megy végbe a szavazótáborokban.

A Jobbik a fiatalok köréből folyamatosan szerzett nagyon sok olyan szavazót, akik még soha nem szavaztak (vagy a koruk vagy az érdektelenségük miatt) illetve soha nem szavaznának más pártra. A Fidesz ezzel nem veszített, mert számukra ez a réteg egyelőre nem elérhető. A Jobbik ezen felül sok volt szoci szavazót állított a maga oldalára. A Fidesz potenciális szavazói közül vannak olyanok, akik komolyan a Jobbikhoz álltak (szerintem nagyon kevesen). Most az EP választáson olyanok is voltak, akik a tétnélküliség miatt szavaztak inkább a Jobbikra, de ha élesben megy a dolog, akkor valószínűleg inkább a Fideszre szavaznának (szerintem ez a csoport is elhanyagolható létszámú).
A Jobbik most lendületben van, akár nőhet is egy ideig a szavazótábora, de egy idő után csökkenni fog. Ennek ellenére szerintem a Jobbik biztos bejutó lesz, a mandátumok akár 8-10 %-át is megszerezheti - főleg, ha nem lesz magas a részvétel.

A Fidesznek nyilvánvalóan sokkal több szavazója van, mint ahányan most részt vettek az EP szavazáson (1,6 millió). A szavazótábor stabilnak mondható és a szavazókorúvá váló fiatalok köréből folyamatos az utánpótlás. Azok számát, akik egy élesben megtartott választáson a Fideszre szavaznának, legalább 2,2-2,8 millió főre becsülöm, ami - figyelembevéve az egyéni választó kerületekben várható elsöprő fölény - a kétharmadhoz elég lehet.

Az MSZP több okból is folyamatosan veszített szavazókat és a folyamatnak még nincsen vége. A Fidesz véleményem szerint (és a közvéleménykutatók szerint is) legalább 200 ezer szoci szavazót állított a maga oldalára, a Jobbik is elvett legalább 100 ezret (bár kérdéses, hogy meg tudja-e tartani ezeket a szavazókat), talán az MDF-hez és az LMP-hez valamint a Munkáspárthoz is szivárogtak át MSZP szavazók csekély arányban. A szoci szavazótábor egyre magasabb átlagéletkorából adódó elhalálozások miatt is folyamatos a csökkenés.
Azoknak a potenciális szocialista szavazóknak a számát, akik más pártra nem szavaznának, kb. 1,4-1,9 millióra becsülöm, de ebből sokan kiábrándultak, passzivitásba vonultak. Becslésem szerint egy kiélezett helyzetben maximálisan 1,0-1,3 millió ember szavazhatna az MSZP-re.

Az SZDSZ nem hinném, hogy 100-150 ezer szavazatnál többet tudna megszerezni. Ha az LMP aktivizálódik és az MDF tovább megy a neoliberális irányba, akkor talán még ennyit sem.

Az MDF-nek saját szavazótábora alig van, ha mozgósítják a hitgyüliseket vagy a szépkorúakat, továbbá szokás szerint begyűjtögetik az innen-onnan lemorzsolódottakat, bizonytalanokat, összeszedhetnek 200-250 ezer szavazatot, ez nem biztos, hogy egy normális részvételi aránynál elég az 5 %-hoz.

Az LMP sötét ló, talán összejöhet nekik 150-200 ezer szavazat, de kevés esélyük van a parlamentbe kerülésre.

A Munkáspárt és a többi esetleg induló párt összesen kaphat 100 ezer szavazatot.

Természetesen még lehetnek változások, nagy a mozgás.

fokos
  Válasz | 2009. június 18. 19:34 | Sorszám: 42
Indítsanak nagyonközös listát, érjenek el 19,999%-ot!
mezeiegér
  Válasz | 2009. június 18. 19:31 | Sorszám: 41
Node akkor hová teszed a fennmaradó 3.71%-ot?


Mondjuk lehet egy ilyen verzió is:


MDF: 8.61% (bejut), MSZP-SZDSZ közös lista: 9.99% (nem jut be), LMP: 4.9% (nem jut be).


Ez is ugyanúgy 22.5%, csak más eloszlásban.


Lehetne ilyen matematikai játékot játszani, hogy ha további 5%-nyi MSZP szavazó Jobbikhoz átállásával számolunk, akkor a megmaradó 22.5%-nyi MSZP+SZDSZ+MDF+LMP hogy tud úgy megoszlani egymás közt, hogy a lehető legkevesebb parlamenti mandátumot kapják.

fokos
  Válasz | 2009. június 18. 19:14 | Sorszám: 40
Mszp-Szdsz legyen inkább 9,99% közös listával...
mezeiegér
  Válasz | 2009. június 18. 19:11 | Sorszám: 39
No igen.

És az MDF EP-s 5%-a azt is biztosítja, hogy az MDF önálló listán induljon 2010-ben, így nagyobb az esélye annak, hogy akkor kiesnek a parlamentből.


Egyébként meg:

Most MSZP 17.4% + MDF 5.3% + LMP 2.6% + SZDSZ 2.2% = összesen 27.5%

No ha ebből a 27.5%-ból mondjuk úgy 5%-nyi MSZP-s átmenne a Jobbikhoz, akkor kaján kárörömmel nézném, ha a maradék 22.5% a következőképpen oszlana meg:

MDF: 4.9%, LMP: 4.9%, MSZP-SZDSZ: 12.7%

javorka
  Válasz | 2009. június 18. 18:48 | Sorszám: 38
Nem baj, mindig gondoljatok arra, hogy Bokros az SZDSZ-től vette el az 5%-át, így még örülni is lehet neki.

Ha marad a Dávid-Bokros tandem, akkor már most lehet bontani a pezsgőt az SZDSZ kiesésére.

panda
  Válasz | 2009. június 18. 18:32 | Sorszám: 37
Csak a mai??

( Mellesleg, pl. a június 7.-e sem igazán. Inkább a Bokroslaláé... )

panda
  Válasz | 2009. június 18. 18:30 | Sorszám: 36
Igen. Mackó koma #5-ös hozzászólásában van a link...
bordür
  Válasz | 2009. június 18. 18:29 | Sorszám: 35
Csúnya beleset.

"A képviselő szerdán este szenvedett baleset a Fejér megyei város Ady utcájának egyik kereszteződésénél. A képviselő autójával megállt a zebránál, ahol egy kerékpárját toló gyalogos kelt át az úttest túloldalára. Ekkor rohant bele Lengyel autójába hátulról egy másik gépkocsi, mit egy szolgálatba igyekvő börtönőr vezetett. A képviselő az ütközés következtében megsérült: csigolyasérülése keletkezett, mikor előrelendülő feje visszacsapódott a fejtámlára.

A sérült országgyűlési képviselőt tűzoltók emelték ki autójából, majd a mentők a székesfehérvári kórház ambulanciájára szállították. Ott megröntgenezték, majd az Állami Egészségügyi Központban CT-vizsgálatot is elvégeztek rajta. Csak azt követően döntik el az orvosok, hogy sebészeti beavatkozásra szükség van-e a képviselő esetében, ha további vizsgálatokat is elvégeztek rajta."
Hvg.

bordür
  Válasz | 2009. június 18. 18:27 | Sorszám: 34
Mai nap, valahogy nem igazán az ő napjuk...
bordür
  Válasz | 2009. június 18. 18:25 | Sorszám: 33
Lengyel Zoltán

Súlyos közúti balesetet szenvedett Lengyel Zoltán országgyűlési képviselő, autójába egy szabadnapos börtönőr hajtott bele Sárbogárdon -
terra
  Válasz | 2009. június 18. 18:25 | Sorszám: 32

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola