Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Bólyai-díj

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Bólyai-díj
Flammarion
  Válasz | 2004. október 12. 12:10 | Sorszám: 7
Bolyai. Ezt akartam én is mondani.
Kekec
  Válasz | 2004. október 12. 10:36 | Sorszám: 6
Bolyai-díj
Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 08:00 | Sorszám: 5
Lopcsány fényezte magát..

Gyurcsány Ferenc beszéde a Bolyai-díj átadásán
Magyarnak lenni jó, mert nagyszerű ország és nagyszerű emberek lakják. Nagyszerű ország, mert van bátorsága keresni az útját, mert van bátorsága megkérdőjelezni, hogy amerre korábban ment, az folytatható-e, s arra visz-e az út, amerre szeretnénk. Nagyszerű ország, mert mer kételkedni. Mert felmeri tenni a kérdést, hogy mi végre vagyunk itt a világon, magyarokként, esendő emberként, többre vágyó, szeretni vágyó férfiakként és nőkként. Nagyszerű ország, mert mer büszke lenni magára, mer büszke lenni a teljesítményére és meri megemelni a kalapját a teljesítmény előtt. "Semmiből teremteni egy új világot" - mondja Bolyai. Vagy mégis valamiből- Talán magából az emberből. Na de mi az ember- A hite- A reménye- A félelme- A vágyai egy jobb világra, az igazságra- A szerelme- A képessége, hogy csalódjon, hogy féljen, hogy rettegjen és hogy rácsodálkozzon, hogy: te jó ég, van-e messzebb és van-e magasabb, mint hittem. Te jó ég, mi bonyolultnak látszott, mára egyszerű. És egyszerűek vagyunk mi is, emberek. Sokféleségünkben, mert a sokféleség mögött van valami, ami közös. Mi boldogságra vágyunk. Az élet és a tudás boldogságára. A megismerhetetlen megismerésére. Vannak, akik gyorsabban járnak, vannak, akik előttünk haladnak, és bámuljuk őket, hogy nekik sikerült, és szeretnénk, hogy nekünk is sikerüljön, de nem megy, mert csetlő-botló, egyszerű emberek vagyunk, de követhetjük őket, a legnagyobbakat. Van okunk és egy ilyen fantasztikus országban, mint a miénk, van módunk, hogy csodáljuk őket.

Csodálatos ez az ország, mert vannak emberek, akik ma már tudják és gyakorolják, hogy a vagyon, a jövedelem kötelez. Arra például, hogy egy olyan alapítványt tegyenek, mint a Bolyai Alapítvány. És azt mondják, a közösséget - bármilyen furcsán is hangzik helyenként - nem a közös teljesítmény, hanem az egyéni, a mások által alig megismételhető, de a végeredményben közössé tett és közösnek hitt teljesítmény viszi előre. Adózzunk tisztelettel azoknak, akik erre képesek, és mondja ki a közösség, hogy: köszönjük. Köszönjük, mert hazafinak lenni annyit jelent, hogy van bátorságunk menni, teljesíteni és van méltóságunk azt mondani, hogy köszönjük. Hazafiak azok, akik a díjat alapították és hazafiak azok, akik tettek azért, hogy a díjat megkaphassák az arra érdemesek.

No persze nem a semmiből nőttek ki mindazok, akik ma díjazottak. Sok-sok évtized munkája, sok ember segítsége, talán helyenként küszködése is ott van még bennük. És jönnek az újak, a fiatalok, akik fel akarnak jutni a csúcsra. Vannak itt is, közöttünk is sokan, a Bolyai-műhelybe járók, akik előbb-utóbb a kitüntetettek között lesznek. Hadd mondjak egy-két nevet, hogy tanulja, ízlelgesse a nevüket az ország, s emelje meg a kalapját előttük: itt van közöttünk Rácz Balázs 23 éves matematikus, a vele egykorú Drexler Dóra tájépítész, vagy az a Szalay Zsófi, aki 21 éves korában olyan vegyészeti tudással rendelkezik, amit nemcsak a korosztályabeli társai, hanem mások is csodálnak, vagy az a Czene Márta, akinek most fejeződött be egy kiállítása. Ők a jövő, és Magyarország a jövő. Tenni fognak ők is, tenni fogunk mi is Magyarországért, a köztársaságért.

2004. október 10., Operaház http://www.miniszterelnok.hu/gss/alpha?do=2&pg=10&st=1&m13_doc=152&m26_curr=1

Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 07:57 | Sorszám: 4
A szuperlátás útjába egyelőre nagyon sok és nagyon komplikált technikai probléma áll. A feladat megoldása nagy kihívást jelent és ezért a jövőben ezen a problémán is fogunk dolgozni.

Befejezésül, köszönetet mondok egykori, illetve jelenlegi munkatársaimnak: Rácz Bélának, Szabó Gábornak és Szatmári Sándornak, a Szegedi Egyetem professzorainak, Szörényi Tamásnak, aki négy nyugat-európai egyetem vendégprofesszora, Hebling Jánosnak, aki jelenleg az egyik pécsi fizika tanszéket vezeti, Benkő Zsoltnak, aki 33 éves korában lett főiskolai tanár Szegeden, Osvay Károly, Geretovszky Zsolt, Vinkó József és Kántor Zoltán Pro Sciencia érmes, illetve Magyary-ösztöndíjas közeli munkatársaimnak, továbbá most még fiatal tanítványaimnak (Horváth Zoltánnak, Hopp Bélának, Erdélyi Miklósnak, Klebniczki Józsefnek, Bozóki Zoltánnak és Kurdi Gábornak) azért, hogy tehetségük, kitartásuk és szorgalmuk eredményeképpen az ALCOA és az AMFK alapítvány kuratóriumának látókörébe kerültem.

Köszönöm elődeimnek Ketskeméty Istvánnak és Dombi Józsefnek, hogy pályámon útnak indított, a Középiskolai Matematikai Lapokban dolgozó “szellemi kincskeresőknek" azt, hogy a fizika iránti érdeklődéssel beoltottak, édesapámnak, Bor Pálnak (akinek legendás hírű középiskolai feladatmegoldó szakköreiről egy tucat nemzetközi fizikai diákolimpiát nyert diák került ki) azt, hogy fel-, meg- és kinevelt. Szilárd Leó Professzori Ösztöndíjamnak Ő is alkotó részese.

Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 07:56 | Sorszám: 3
LÉZEREK A CSÚCSTECHNOLÓGIA CSÚCSÁN

- Bor Zsolt a 2001: évi Szilárd Leó professzori ösztöndíj nyertese

Bor Zsolt
Szegedi Egyetem
Optikai tanszék
az MTA Fizikai osztályának elnöke

Szilárd Leó nem volt híve az állandóságnak, saját lakással nem rendelkezett, szállodákban lakott, vagyont nem gyűjtött, szabad, világpolgár ember volt. Ennek ellenére 66 éves korában, korábbi elveit feladva, életében először saját házat vett a San Diego melletti La Jollában, a Csendes-óceán partján.

A közelmúltban másfél évet dolgoztam azon a vidéken. Esténként az óceánba lebukó napban gyönyörködvén, megértettem mi késztette a szokásaihoz makacsul ragaszkodó Szilárdot arra, hogy korábbi elveit felrúgva, saját házat vegyen, és pont ott, La Jollában. De San Diegóba nem csak azért voltam, hogy a naplementében gyönyörködjem, hanem azért is, hogy setét laboratóriumokban a fotolitográfiai célokra használható excimer lézerek fejlesztésén is dolgozzam, akkor, amikor a naplementében éppen nem lehetett gyönyörködni.
http://www.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz0104/borzs.html

Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 07:54 | Sorszám: 2
bocs a hatalmas képért..
Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 07:53 | Sorszám: 1

1973 BSc in Electrical Engineering, Technical University, Kiev
1974 MSc in Physics, JATE University
1975 PhD in Physics, JATE University
Positions
1988- Leader of the Research Group on Laser Physics of the Hungarian Academy of
Sciences
1989- Professor, Department of Optics and Quantum Electronics, JATE University
1989- Head of the Department of Optics and Quantum Electronics, JATE University
Scientific visits
1977-87 Visiting Scientist, Max Planck Institut, Gottingen, Germany, (6.5years),
Visiting Professor, University of California Irvin
1994-95 Visiting Professor, Rice University, Houston
1995 Visitng Professor, ETH, Zurich

Teaching
...

Memberships
· Member of the Academia Europaea, London, UK (1993)
Member of the Hungarian Academy of Sciences, (1990)
Board Member of the Quantum Electronics and Optics Divison of the European Physical
Society
Hungarian Physical Society
SPIE - The International Society for Optical Engineering
European Physical Society
IUPAP, Member of the Commission on Quantum Electronics

RESEARCH INTERESTS

Ultrafast Laser Spectroscopy
Generation of ultra short pulses, measurement of femtosecond laser pulses, propagation of femtosecond lasers pulses in dispersive media, in optical systems, amplification of femtosecond pulses.

Medical Application of Lasers
Nondiffracting Laser Beams
Optical Lithography
http://www.jate.u-szeged.hu/optics/honlap/bor.html

Fortissimo
  Válasz | 2004. október 12. 07:45 | Sorszám: 0
Bor Zsolt lett az idei Bólyai-díjas
Az idén a Bolyai-díjat Bor Zsolt akadémikus, a szegedi egyetem tanszékvezető tanára kapta.

A díj az alapító okirat szerint azon magyar állampolgárságú, illetve magyar származású személynek adományozható, aki nemzetközi mércével is kimagasló eredményt ért el a tudományos kutatás, fejlesztés, az utánpótlás nevelése és az eredmények társadalmi, gazdasági életben való hasznosítása terén. Az idén ezen kívánalmaknak Bor Zsolt felelt meg.

A Bolyai díjazott nevét Mádl Ferenc köztársasági elnök hozta nyilvánosságra a Magyar Állami Operaházban megtartott ünnepségen, melyen megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. Az idei Bolyai-díjas Bor Zsolt, a modern lézerkutatások kiemelkedő alakja. Munkásságának középpontjában a lézerek működésének megértése és használatának elterjesztése áll.

A pikkelysömör gyógyítására olyan lézeres módszert dolgozott ki orvoskollégáival, amit az egész világon alkalmaznak. A mesterséges szaglás kutatása terén is kiemelkedő munkát végez. 13 szabadalma van, iskolateremtő személyiség, a magyar tudomány kiemelkedő alakja. Ezekkel a szavakkal méltatta Bors Zsoltot Roska Tamás akadémikus, a Bolyai János díj tavalyi kitüntetettje.

http://www.boon.hu/magyarorszag/Magyarorszag-122940.shtm

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola