Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Két Amerika (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Két Amerika
camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 23. 23:33 | Sorszám: 64
Ez az irasod igy igy van..Ezt ugy hivjak kultursokk!!Egy jobban szervezett vilagbol,egy happy tarsadalombol visszakerulsz egy masik vilagba..De ennek a forditottja is igaz!!A felesegem vendeg tanarkent vegigult nehany napot kulonfele iskolakban,es azt mondta Te apu ez borzalmas!!!Ez a szinvonal,ez a nagyfoku liberalizmus,a gyerekek hulye dolgai..
camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 23. 23:30 | Sorszám: 63
Ez igy igaz!!!Az USA-ban nem szegyen alulrol kezdeni!!Felesegem ket diplomas tanarno!!Es takaritono,is,es uzleti elado is,es mellette ejszaka angol nyelvet tanul!!Az usaban szeretik az ilyen embert.Az uzletet komolyan veszik!en sokszor ejszaka felebredek hogy a rendelest elfeledtem megcsinalni,felhivom a ceget,akitol rendelek,es par ora mulva a cucc mar az uzletben..A kozelmultban egy fegyvergyujtemeny egy reszet megvettem,de nem fizettem ki egyszerre,az illeto azt mondta,hogy latszik rajtam hogy megbizhato vagyok,igy tudja hogy a penze is meglesz!!Bucsuzaskor adott,egy hanjart,es egy fegyverszekrenyt!!A penze termeszetesen megerkezett.Megkert ha tudnak vevot az elefantcsont es ezust diszitesu ebenfa butoraira,akkor hivjam fel..Az ara huszezer dollar volt.Talaltam neki vevot rea egy gunshown!!Ilyen az elet,ott ha becsulnek sokra viheted!!
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 23:25 | Sorszám: 62
A feleségem munkatársnője valami rokonnál az USA-ban töltött néhány hónapot, valamit dolgozott is ott. Mikor visszajött, fel volt teljesen dobva, jó frizura, új öltözködési fazon, jó kedély, mintha megújult volna. Aztán, visszacsöppenve a pedagógusi munkakörébe, az azzal járó, itteni hülyeségekbe, szemlátomást süppedt vissza néhány hét alatt szürke, savanyú emberré.
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 23:14 | Sorszám: 61
Olvastam egy könyvet, az a címe, hogy Az én Dallasom. Margaret Bojta nevű hölgy írta, aki a családjával a 80-as években dobbantott itthonról, és 8-10 évig kint élt Dallasban. Takarító munkával kezdték, pedig értelmségiek voltak. Számomra nagyon szimpatikus dolgokat ír az ottani hagyományokról, életről, és életfelfogásról, bár azt megjegyzi, hogy Texas az USA-n belül is különbözik. Az különösen tetszett, amit az üzleti etikáról írt, miszerint ott az adott szónak is nagy súlya van, és még az is érdekes volt, miszerint a szorgalmas munkával szerzett, és főleg becsülettel leadózott jómódúság ott mások elismerését, és nem irigységét váltja ki.
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 22:57 | Sorszám: 60
A 90-es években volt egy megállapodás, hogy az Üdvhadsereg keretein belül angol nyelvtanárok jönnek egy ideig tanítani, itteni fizetésért, de szállást kaptak. Azért írtam, küldetés szerűen, mert én ezt csak valami küldetéstudattól vezérelt amerikairól tudtam elképzelni, hogy 1-2 évre kiesik az otthoni karriervonalából, azért, hogy itt nyomorogjon egy darabig.
camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 23. 22:57 | Sorszám: 59
17 ev USA utan azt hiszem leirhatom,hogy derus nepseg,igaz csak street smart,de a vilagert nem tenne keresztbe neked,segitokesz,ugyanakkor nem idegbeteg emberek!!Itt ha a kocsid leall,senki sem dudal,hanem korbevesznek,es ki ahogy tud segit!!Az USA kovetsegen voltam tavaly otthon.Budapesten ugy tunik mintha mindenki idegbolond volna Ugyanaz mint Karachiban,vagy Kairoban,vagy eppen Isztambulban,mindenki dudal tulkol!!Egyben viszont utolerhetetlenek vagyunk,az pedig a kurva anyazas,az utaKON HA AZT HISZED NEKED VAN IGAZAD!!Az itteni emberek 90% a politika sem erdekli.De miert is erdekelne??Van munkaja,jol keres,elvezi hogy mindent meg tud venni,akkor mit fobiaskodjon )
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 22:50 | Sorszám: 58
Mit szóljak többet hozzá? Biztos igaza van az idézet írójának, ő él ott, nem én. Mondtam is, hogy én elhiszem. Én nem jártam még az USA-ban, csak Mo.-on találkoztam néhány emberrel akik egy darabig itt tanítottak. Ők voltak a kivételek, mind jó fej volt. Pl. olyan, akivel csak annyi kapcsolatom volt, hogy Internet ügyben időnként segítettem neki, visszautazása előtt lejött elbúcsúzni, számos magyar kollegám, akivel egy folyosón dolgoztam se tett ilyet mikor leszámolt.

Egyszer találkoztam csak olyannal, akinek valami mail server elérési problémában segítettünk, ő úgy tünt, mint ha valami egzotikumnak nézne minket, jól szórakozva azon, hogy mindenféle technikai problémával küzdöttünk az érdekében. Idegesítőnek és nagyképűnek tűnt, de szerintem csak nekünk, megfáradt alkalmazottaknak volt szokatlan az a hangoskodó, túláradó happy-ség. De pl. hozatott nekünk és magának sört az egyetemi klubból, cserébe a segítségért.

Vegyük úgy, hogy csak érdekességként írtam le a velük kapcsolatos tapasztalataimat, már ha valakinek érdekes volt.

gajo
  Válasz | 2005. szeptember 23. 20:56 | Sorszám: 57
"akik egy ideig küldetés szerüen"
***********************************

Hozzuk a szektákat ? Visszük a szektákat ?

csehov
  Válasz | 2005. szeptember 23. 20:37 | Sorszám: 56
És, most ezzel elintézted? Hm.
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 20:19 | Sorszám: 55
Ilyen alapon nem érdemes vitatkozni, mert komolytalan...

Akkor ne vitatkozzunk, mert én nem is tartom magam ún. "komoly" embernek...

camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 23. 13:39 | Sorszám: 54
Bush ujra valasztasahoz hozzasegitett a flipp flopp Kerry buta viselkedese is!!Az amerikai nem szereti ma a dumas fazonokat.Nincsenek elajulva az orszaguk nagysagaval.Az viszont teny hogy pazarlo nep.Fogyasztanak,mert elvezik hogy van mibol!En is fogyasztok,mert volt ido mikor nagyon szukosen eltem,pld Magyarorszagon!!Azt most bepotolom..
csehov
  Válasz | 2005. szeptember 23. 12:56 | Sorszám: 53
Ilyen alapon nem érdemes vitatkozni, mert komolytalan... Én is találkoztam jónéhány amerikaival, volt közöttük normális meg hiperidióta egyaránt. Semit sem jelent, túl kicsi minta, arról nem is beszélve, hogy - mint te is írod - az már önmagában egy szelekció, hogy közülük ki jut el mondjuk Magyarországra, milyen területen dolgozik, stb, stb. Ezért is gondoltam autentikusabbnak, ha egy echte amerikai véleményét idézem. Ami persze még mindig nem perdöntő, de biztosan ér legalább annyit, mint a mi sokezer kilométeres távolból, híradások és random benyomások alapján megfogalmazott véleményünk.

Amúgy pedig a nemlétező "átlagamerikairól" és az ő gondolkodásáról, világnézetéről szerintem tökéletes képet adtak a legutóbbi választások, ahol a történtek után is képesek voltak újra választani egy akkora tarackot, mint Bush. Talán kiegyezhetünk abban, hogy Amerikában valóban létezik egy nagyon széles réteg, amelyik buta, mint a föld, fogyaszt ezerrel, és teljesen bele van ájulva országának vélt nagyságába. És nem az a baj, hogy vannak ilyenek, mert ilyenek mindenütt vannak, hanem az, hogy a mainstream ilyen.

camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 23. 06:14 | Sorszám: 52
Egy kicsit illik ide igy megirom!!Chicago anyagilag le van gatyasodva!!Miert??Az ott elok zome lumpen elem fekete feher,mexikoi!!Nem tudna haZADOT EMELNI NEKIK,MERT UGYSEM FIZETBNEK!!aZ ISKOLAK VISZONT EBBOL AZ ADONEMBOL ELNEK..Kitalalta egy demokrata huilye,hogy a kodis videkrol buszoztassak a fekete gyermekeket,a suburbanokba,mert ott kivalo iskolak vannak.Persze volt nagy felhordules a feherek reszerol,hisz azert fizetnek draga iskolat,hogy a gyerekek,ne lumpenek kozott legyenek..Egyertelmuen beintettek a feketeknek.Masnap az osszes fekete vizivigec visitozott a sajtoban..Aztanm egy nyugodtabb feher iskilaigazgato elokaparta a torvenyt,hogy az ilyen magan iskolakhoz a governmentnek semmi koze,igy a feketek sem visitoznak..De ugyanez vonatkozik a mexikiakra is..

New Orleans az USA legfeketebb,es leglumpenebb videke,a vilagon a legkoverebbek az emberek ott.Legtobb a gyomorrak,sok a spice..Ugy hivjak a feherek ezt a lepusztult vilagopt Welfer country..A feketek 70% sosem dolgozott!!!Ez is egyedulallo az USA-ban!!

Cakpakk
  Válasz | 2005. szeptember 23. 01:51 | Sorszám: 51
Pont ezért mondom. Azért vagyok pipás az összes hazai (ezen a héten) liberális "értelmiségire", mert idehaza is hozzászoktatják a nincstelen nyomorgókat, hogy segéen éljenek miközben egy gombot nem tudnak felvarrni inkább az internetet tanulja. Ha az elsös cigánygyereket berakják egy olyan osztályba ahol irás helyett azt tanitják nekik mire való a ceruza és hogyan kell az arcát megmosni akkor szegregációt ordítanak az állatjai. Ezzel paralell pedig nonstopp azt nyomják a fülébe - benneteket elnyomnak felhasználnak stb... Odaát ugyanez van, a szadesz onnan adaptálja kritika nélkül az összes módszert.

Szoval azt azért nehezen tudom elképzelni, hogy minden "normális" ahol beterelnek a stadionba cca 20E embert és azok képtelenek megszervezni magukat eltürik, hogy megeröszakolják a nöket stb...

De nem csak a négerek hanem a mentöalakulatok is "leblokkoltak" és nem csak a helikopterekre lödözö bandák miatt, de az összeomlott távközlés miatt erre mondom, hogy már "gombnyomogató" csak.
Ha a környezet megváltozik (ezt amugy kint is tapasztaltam) képtelen alkalmazkodni - annyira megszokta, hogy ne improvizáljon mert "beperelhetik".

nemszadista
  Válasz | 2005. szeptember 23. 00:51 | Sorszám: 50
Ezt én is aláírom, elég sok amerikait ismerek/tem (és soha sem voltam az USA-ban), de gyakorlatilag mind1ikük normális.
(Lehet, hogy pont ezért hagyták el az USA-t. )
xenos
  Válasz | 2005. szeptember 23. 00:36 | Sorszám: 49
Én elhiszem, de azzal a néhány amerikaival, akivel eddig Magyarországon találkoztam, semmi gondom nem volt, sőt abban a környezetben, ahol együtt dolgoztunk (felsőoktatás), csak tanulni lehetett tőlük munkához való hozzáállást, és nyílt, rugalmas gondolkodást. Igaz, hogy ők mind olyanok voltak, akik egy ideig küldetés szerüen (Üdvhadsereg, stb.) vállalták az (oktató) munkát itteni fizetésért, itteni körülmények között. Ezért valószínűleg nem sorolhatók az átlag közzé, mert az nem biztos, hogy vállalná. Nekem ez a tapasztalatom. Gondok és problémás vezetők meg itthon is vannak.
attilabacsi
  Válasz | 2005. szeptember 22. 23:58 | Sorszám: 48
...eLMULASZTOTTA A HADSEREG SEGITSEGET KERNI..

Ja....

Ezek a mayorok mar csak ilyenek...

Es az egesz NASA meg a kemmuholdak ezrei meg a TV es internet hiradasok lattan az egesz USA hadsereg a feneken uldogelt mert a major nem hivta oket....

De abban lehet valami ahogy mondod:

...Az oszes vezetes ott delen demokrata es fekete.. ...

EZERT uldogelt a hadsereg a feneken .... meg jo urugyuk is volt : a mayor nem hivta oket !!!

camelgun
  Válasz | 2005. szeptember 22. 21:32 | Sorszám: 47
Talan hagyatkozzunk Jesse Jacksonra aki ket hettel ezelott Busht szidta,ma maskepp beszelt!!!Pld )A Hurrikan aldozatainak vere a helyi local governmentre es New Orleans varos polgarmesterere kiallt!!Pld Tobbszaz buszt kuldtek meg idoben oda!!De amikor a buszoknak a menekuloket fel kellett volna venni,mar nem volt eleg buszvezeto,aki kezi sebvaltohoz is ert!!Aztan mire talaltak eleg drivert a buszok mar hat oraja eltuntek a viz alatt!!


A varos kiuriteseert a lca;l mayor a felelos!!!eLMULASZTOTTA A HADSEREG SEGITSEGET KERNI..Az oszes vezetes ott delen demokrata es fekete..

Apostoll
  Válasz | 2005. szeptember 22. 20:55 | Sorszám: 46
Kemény csúsztatásnak vélem, vagy egyszerüen hiányos információs halmazra felépített szerény véleménynek...

Ha mindez igaz lenne, akkor miért menesztettek már eddig két fömuftit?

Olvassgasd a híreket... Már 72 órával a kiszámított érkezési idö elött tele vannak az autópályák sárga buszokkal... Igen "SCHOOL BUS"...

Ez NO esetében nem volt megtapasztalható...

Ott lehet az igazság kb., hogy a messiásnak önkezüleg felkent Baromarc, már nem endgedheti meg magának egy újabb város teljes katasztrófáját. Kisdedjátékait pedig a következö pár évben -megbízói szerint- még el kell játszania... IRAK, IRÁN stb...

csehov
  Válasz | 2005. szeptember 22. 17:59 | Sorszám: 45
"Because, in reality, the reverse is so often true - present-day Americans, after all, are the most pampered human beings in history - the myths, fostered by popular culture and especially Hollywood, have given rise to a complacency that is increasingly dangerous not only for the rest of the world but for Americans, too. Hardship is only momentary and can always be overcome, hard work will always be rewarded, and other such uniquely American traits, will result in a society that is matchlessly efficient and soars to ever greater triumphs: it ticks over so smoothly that even after the 11 September 2001 atrocities, Bush is still free to go off to bike, Cheney to fish, Rice to shop.

Yet Katrina showed the fragility of the US and this belief that there is little need for strong collective leadership or institutions of the kind that European civilisations have come to value. The feelings date back to victory over the British in the American revolution: a distrust of government and a belief in the righteousness and inevitable prosperity of the little guy, equipped only with his gun, his initiative and his own humble patch of land. This culture of so-called private entrepreneurship blended with a disavowal of collective responsibilities actually gained under Ronald Reagan, George Bush Sr and then Bill Clinton - leading to growths in gated communities, armed sentries and further class/racial divisions."
http://www.informationclearinghouse.info/article10214.htm

szentistvánjobb
  Válasz | 2005. szeptember 22. 16:51 | Sorszám: 44
Amerikáról sem az igazat írja a sajtó.

Fedlap barátunk amerikai ismerőseinek elsőkezéből származó hír szerint nem igaz, hogy nem látták előre a Katrinát és hogy cserbenhagyták volna az ottaniakat. Az ellenkezője igaz: Előre látták a katasztrófát és meg is próbálták kitelepíteni a lakósokat, csak azok nem akartak elmenni ...

Jaszin
  Válasz | 2005. szeptember 12. 23:18 | Sorszám: 43
Jól kiosztod őket, innen "fentről".
Ahogy én látom,a dolgos,tenniakaró részük - bár tényleg besokkolt, mert ilyet még életében nem tapasztalt - igenis tesz azért, hogy kimásszon a csávából.
Hogy az USA legnagyobb lumpenközössége/többnyire színesek/ ilyenek, azon meg mit csodálkozol.
Az itthoni árvíz után itt is a cigányok lármáznak a leghangosabban, holott előtte a kisujjukat sem mozdították azért, hogy megelőzzék a bajt.
Ilyen ez a világ, csak azt nem tudom, akik odaát merik kritizálni a négereket, azokat is úgy terrorizálja az ottani gondolatrendőrség, mint ahogy az "antirasszisták" teszik minálunk?
Cakpakk
  Válasz | 2005. szeptember 09. 13:06 | Sorszám: 42
Szerintem ennek a magasfoku "prakticizmusnak" a hátulütöje New Orleansban volt látható. Számomra legalábbis a történet olvasata - minimális önszervezödése sem képesek - olyan elemi kézségek hiányoznak amik az életbenmaradásukat lehetövé tennék, ha kikerülnek a saját jólmüködö környezetükböl. Szerintem az alkalmazkodóképesség teljes hiánya, csak ülnek és várják valaki kimentse öket, nem érzik a veszély sulyát sem, szerintem a minimális életösztön is hiányzik belölük.
Ecco mint 100 nehezen tudom elhinni a mai usának van valami köze azokhoz a "legendás" öseikhez akik telepesként elmentek a "semmi" közepére, "építeni" a fejlett európából.

OFF
Van a topic cimével megegyezö könyv. Asszem az a két pojáca irta aki a maszop kampányában sertepertélt (Werberrel paralell - mennyit kellett ehhez sikkasztaniuk huhh). Na mindegy nincs meg ez valakinek? Vagy tipp hol lehetne elolvasni (ha feltétlen nem szükséges nem adnék érte pénzt (jöhet magánba is).

xenos
  Válasz | 2005. szeptember 08. 20:14 | Sorszám: 41
"A legfontosabb, szerintem: a vizcsapból is ez folyik minden csak rajtad múlik, minden lehetsz, ha keményen tanulsz, dolgozol"
Egoizmusra nevelés. 1%-nak sikerül, 99%-nak nem.

Bocs, de Magyarországon meg rengetegszer hallottam már, hogy nem érdemes tanulni, meg hogy tisztességes munkából nem lehet megélni. És itt jobb lehet az arány, mert láthatólag nem 1% -nak sikerül ilyen erőfeszítések nélkül is egészen jól eléldegélnie.

panda
  Válasz | 2005. szeptember 06. 18:09 | Sorszám: 40
" Úgy veszem észre, hogy a T. kartácsokat megosztja az Amerika-ellenesség vagy Amerika-barátság kérdése. ... "


Zárótűz
A harmincöt éves Volid Haled emlékének
2005. szeptember 3. (24. oldal) MN

Bayer Zsolt
Amerikai katonák vasárnap Bagdad közelében megölték a Reuters egyik forgatócsoportjának hangtechnikusát, az operatőrt pedig megsebesítették. „Szerencsétlen ügy […], de néha történnek hibák” – kommentálta a Reuters munkatársainak esetét Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok bagdadi nagykövete. A 35 éves Volid Haled hangtechnikust, aki – ingén az amerikai hadseregtől kapott igazolvánnyal és a Reuters sajtóigazolványával – a csoport gépkocsiját vezette, arcán és mellkasán érték a lövések, az operatőrt pedig hátulról találták el. Két iraki újságíró, aki a lövöldözés után ért a helyszínre, még élve találta Haledet, aki vizet kért, de az amerikai katonák azt sem engedték, hogy megitassák. Körülbelül egy órával később a Reuters tudósítója még mindig az úton, a gépkocsiban találta az akkor már halott hangtechnikust.
(Hétfő kora reggeli hír az egyik internetes portálon.)
Volid Haled – nyugodjék békében!
Ez a mondat annyira szikár és olyannyira szégyenletes önmagában, hogy nem lehet, nem szabad így hagyni.
Ezt a szikár és szégyenletes mondatot Volid Haled értelmetlen és ostoba halálán túl a körülmények, a világ jelen állapota, az amerikai hadsereg morálja és Zalmay Khalilzad nagykövet úr kommentárja teszi ennyire szikárrá és szégyenletessé.
Volid Haledet talán már el is temették. A nap pedig fölkel, a hamburger fogyni fog, az amerikai hadsereg tovább őrzi majd Irakban a demokráciát, s a világ jelenlegi állapota szinte biztossá teszi, hogy Zalmay Khalilzad nagykövet úr is a helyén fog maradni. Ha pedig egy harmincöt éves hangtechnikus halála ennyire sivár és személytelen tud lenni, akkor az már filozófia, az már Nietzsche – akkor személyessé kell tenni a felháborodást, legalább egy újságcikknyi időre. Nem vagyok naiv, istenem, dehogy vagyok; csak végtelenül szomorú és dühös. Ezért szólok most Önhöz, Zalmay Khalilzad nagykövet úr, abban a biztos tudatban, hogy az égvilágon semmi sem fog megváltozni. Sőt… Ön erről az írásról tudomást sem fog szerezni. De ameddig írom, azt képzelem, hogy mégis, azt képzelem, hogy titokban majd elszégyelli magát, és ettől nekem könnyebb lesz.
Kiírom magamból kicsit a haragot.
Ez egy mélyinterjú önmagammal, Nagykövet Úr, hát figyeljen erősen…
Tisztelt Nagykövet Úr!
Nem tudom, látta-e a Halál ötven órája című filmet. Remélem. Régi amerikai film, az egyik kedvencem. Van benne egy igen fontos jelenet. Nevezetesen, amikor a foglyul ejtett amerikai katonákat egy erdőbe terelik, majd az egyik teherautó platójának hátulja lecsapódik, és az ott rejtőző SS-katonák géppuskával lemészárolják a foglyokat. A film német főhőse, miután értesül az esztelen és kegyetlen mészárlásról, a következőket mondja tisztiszolgájának: Barmok! Hogy lehet ilyen hibát elkövetni? Eddig egy demoralizált csürhével álltunk szemben, de ezek mától fogva bosszút akarnak állni. Ezek mától fogva ismét katonák…
Nos, Ön, Nagykövet Úr, aki sohasem fogja olvasni ezt az írást, próbáljon meg mélyen belegondolni a német páncélostiszt szavaiba! Tudja, mitől anynyira hátborzongatók ezek a szavak? Mert embertelenek, haszonelvűek, racionálisak, ridegek – és mélységesen igazak.
Az Önök iraki háborúja haszonelvű, racionális, rideg és embertelen.
Éppen olyan, mint Szaddám Huszein diktatúrája volt.
Tudjuk ezt mindnyájan, s mivel most magunk között vagyunk, hát hagyjuk a műfelháborodást és a kommunikációs szakemberek összes hülye frázisát. Inkább ragadjunk le a dolog igazságánál! Mivel Önök haszonelvű, racionális, rideg és embertelen háborút viselnek, illenék odafigyelniük a hadviselés elemi szabályaira. Nem kínzunk foglyokat; nem viselkedünk úgy, mint akiknek mindent szabad; nem működtetünk koncentrációs tábornak is beillő börtönöket a világ eldugott pontjain; a világ eldugott pontjain működő, koncentrációs tábornak is beillő börtönökben nem tartunk fogva törvénytelenül, jogtalanul embereket; nem gyilkolunk újságírókat, civileket, s – ha még érthető ez, Nagykövet Úr, a világ jelen állapotában – nem gyilkolunk úgy általában.
Ha pedig gyilkoltunk, akkor nem mondjuk azt, hogy „szerencsétlen ügy, de néha történnek hibák”.
Tudja, Nagykövet Úr, ha Volid Haled harmincöt éves hangtechnikus meggyilkolása „szerencsétlen ügy” és „hiba”, akkor az Önök országa és az Önök hadserege már csak egy lépésre van attól, hogy teherautó-platókról géppuskával mészároljon.
Hát ez lenne a racionális, hogy ne mondjam: haszonelvű megközelítés.
De a helyzet ennél súlyosabb, Nagykövet Úr, ezért kérem, ha most éppen nem gyilkoltak meg valaki mást, és nem kell egy szenvtelen nyilatkozatban „szerencsétlen ügyről” és „hibáról” beszélnie, tiszteljen meg még egy darabig a figyelmével…

Én szeretem Amerikát

Felettébb nehéz lesz erről beszélnem. Ugyanis mi két világban éltünk, Nagykövet Úr, amennyiben feltételezésem igaz, és Ön arab származása ellenére már az Egyesült Államokban született, vagy gyerekként került oda.
Ezzel szemben én egy Magyarország nevű helyen születtem és nőttem fel, ahol egy Kádár János nevű gazember volt egy Brezsnyev nevű gazember helytartója – és körül voltunk véve még egy nagy csomó gazemberrel. Ezek a gazemberek most mind a legdrágább öltönyökben járnak, imádják a demokráciát, és még annál is jobban imádják Önöket, Nagykövet Úr. Ha Önök holnap teherautó-platóról fognak tömegmészárlást tartani, ezek a gazemberek tapsolni fognak a gyönyörűségtől, és teljes egyetértésükről fogják biztosítani Önöket. Ugyanis ezek pontosan ennyire tapsikoltak, amikor a Szovjetuniónak kellett tapsikolni, imádták és támogatták Brezsnyev afganisztáni bevonulását és háborúját, Csehszlovákia megszállását, Popielusko atya meggyilkolását – akkoriban Önöket gyűlölték fröcsögve és Izraelt, viszont fegyverrel, pénzzel támogatták az arabokat, és olyan kiképzőtáborokat tartottak fenn, amelyekben arab terroristákat képeztek ki – Önök, az „imperialista Nyugat” és az „imperialista Izrael” ellen. De ez mellékszál, Nagykövet Úr, csak azért bátorkodom ilyesmivel untatni Önt, hogy tudja, kik is manapság erre mifelénk az Önök feltétlen hívei. S mert van nekünk egy szép és bölcs mondásunk, úgy szól, hogy „madarat tolláról, embert barátjáról” – de ez már tényleg messzire vezetne.
Inkább azt szeretném elmesélni Önnek, hogy én miért szeretem Amerikát.
Azért, Nagykövet Úr, mert amikor a Szovjetuniónak kellett tapsolni, és a kommunista gyilkosságokat, törvénytelenségeket, ocsmányságokat, aljas hazugságokat volt muszáj szeretni – akkor azért nem mindenki állt be a sorba.
És akkor az Ön hazája volt a remény, a példa.
El tud Ön képzelni, Nagykövet Úr, néhány kamaszt ezen a kommunista szemétdombon, akik a budai várban üldögélnek a Halászbástyán, és fogadalmat tesznek, hogy mindjárt érettségi után disszidálnak, és Amerikában fognak élni, mert ott lakik a szabadság…
El tudja Ön képzelni, hogy mit jelentett nekünk Truman Capote… Nem is a Hidegvérrel, nem… Nekem sokkal inkább a Fűhárfa.
Steinbeck… A Kék öböl… Connery Row, Dora mackós lobogója és az „ócska teniszcipő”… Hemingway… Istenem, Hemingway… Az a vadászpuska, ami úgy szólt, hogy „parapang”… Salinger… Nagykövet Úr, Salinger! És Theodore Dreiser; Updike; Saul Bellow és a nagy háborús regények… Heller, Mailer, Wouk, Irving Shaw; Ambrose Bierce, a „keserű” Bierce; Mark Twain; O. Henry; Andy Adams; Theodore Roosevelt; Bret Harte; Jack Kerouac – és a maguk kommunistája, a csodálatos Jack London.
És a West Side Story.
A Hair.
A Jesus Christ Superstar.
A Szelíd motorosok. Mekkora csalódás volt megnézni felnőtt fejjel… De akkor…
És igen, a Halál ötven órája; Eper és vér; Zabriskye Point; Száll a kakukk fészkére; Madárijesztő; Apokalipszis most; Szarvasvadász; Keresztapa; Utolsó tangó Párizsban; Furcsa pár; Van, aki forrón szereti…
Marlon Brando, James Byron Dean, Jack Nicholson, Al Pacino…
Woodstock… Hendrix, Jethro Tull, hangverseny Bangladesért, Elvis, Doors…
Akkor jártam be először Amerikát, amikor még nem is álmodhattunk útlevélről. Egy egészen kicsike olvasólámpa fénykörében utaztam oda, a nagy világatlasszal…
Előbb olvastam, hallgattam, láttam a fentieket, mint ahogy kezembe került volna Szerb Antal, láttam volna Huszárik Szindbádját, vagy hallgattam volna autentikus erdélyi népzenét.
Nagykövet Úr, nekem szerelmem volt Amerika.
Tizenkét éves korom óta, a Vadon szava óta Alaszkába vágyódtam.
Nagykövet Úr, úgy volt, hogy én majd amerikai állampolgár leszek – büszke és szabad, indián és cowboy és fekete, az emberi jogok kérlelhetetlen bajnoka, én farmot álmodtam magamnak, farmot Kansasba, itt, Kádár Magyarországán, és házat, oda le, Floridába, hogy Hemingway közelségében lehessek, és lássam úgy a tengert, ahogy Santiago látta…

Nem szeretem Amerikát

2005. június 26.
New York, JFK Airport.
Kötélből felállított kordon, hosszan kígyózik, mint egy labirintus. Ebben a labirintusban kígyózunk hosszan, mint a birkák. Szorongatjuk kezünkben a fehér papírlapocskát, amit még a repülőn kellett kitölteni.
A repülő amúgy zsúfolásig tömve volt, tele idős emberekkel, magyarokkal, erdélyi magyarokkal, románokkal s ki tudja, honnan jött keletiekkel.
Angolul nem beszél egyik sem.
A kérdőív természetesen angolul van.
Legalább megy az idő odafent.
A stewardessek s jómagam szakmányban kérdőíveket töltögetünk ki.
Amikor majd megrendezik a „világ legidiótább kérdőíve versenyt”, akkor ezeket az Amerikába tartó repülőgépeken kiosztott kérdőíveket feltétlenül be kell nevezni…
„Van-e önnél hasadóanyag?”
„Van-e önnél fegyver?”
„Tagja-e ön valamilyen terrorista szervezetnek?”
„Kinél fog ön lakni az Egyesült Államokban? Az illető neve, címe, foglalkozása, otthoni és munkahelyi telefonszáma”… Azért elmehetnétek, tényleg… Ezt Brezsnyev Szovjetuniója nem merte volna meglépni…
Állunk, mint a birka. Nézem az Immigration Officer fülkéjére kitett táblát. Az van ráírva, hogy „ez a csapat az Egyesült Államok arca”…
Sorra kerülök.
Egy fekete áll velem szemben az üvegklocniban.
Tényleg kretén. Oligofrén. Minimum. Nézi ívemet. Fogadást kötök magamban, hogy nem tud olvasni.
Ívem hibádzik.
Nem írtam be ívembe, hogy Szilágyi Ákos barátom, akinél New Yorkban lakni fogok, milyen megyében él. Azt írtam, hogy New York, utca, házszám, és a „megye” kérdésre szintúgy azt írtam, hogy New York.
Hiba volt. A kretén szó szerint visszadobja gyöngybetűimmel, kalligrafikusan kitöltött ívemet, s megyét akar.
Mondom neki, árulja már el, hogy milyen megye, mert fogalmam sincs.
Nem árulja el, azt mondja, menjek vissza, és töltsem ki rendesen az ívemet.
Gondolkodás nélkül szét tudnám verni a pofáját. Pontosan azt érzem, amit endékás meg román meg csehszlovák határőrökkel kapcsolatban éreztem annak idején.
Kiállok, visszamegyek, felhívom Ákost, megmondja, megint sorra kerülök.
Egy fehér kretén áll velem szemben az üvegklocniban.
Ívem immár jó.
Teszem a gépbe előbb bal, majd jobb mutatóujjamat.
Egy kicsike, karra szerelt, mozgatható gömbbel belefényképeznek a pofámba.
Nem telt el több másfél óránál, és beléphetek az ígéret földjére.
2005. június 28.
New York, Central Station környéke.
Leszúrjuk a statívot, nekilátunk dolgozni.
Talán már egy perce is forgatunk, amikor egy fekete rendőrnő kiszúr bennünket.
Úgy ront oda hozzánk, mintha a Manson-bandát készülne letartóztatni.
Kretén. Fix.
– Mit csinálnak itt? – üvölt.
– Forgatunk. Magyar filmesek vagyunk.
– Azt nem lehet.
– De lehet. Van engedélyünk.
– Hol az engedély?
Veszem elő az útlevelem. Az útlevelemben ugyanis újságíróvízum van. Ezt kértem és kaptam a budapesti követségtől. Merthogy forgatni mentem az Egyesült Államokba.
– Ez nem engedély – sikoltja látható örömmel.
– De igen, ez az. Újságíróvízum.
– Azonnal tegyék el a kamerát!
És meg fognak lepődni: eltesszük. Mielőtt agyonlőne. És aztán küldenének a családomnak egy levelet, hogy „néha előfordulnak hibák”…
2005. július 16.
Alaszka, Anchorage, Airport.
Indulunk Petropavlovszk-Kamcsatszkij érintésével Magadanba.
Előbb a csomagjainkat kell feladnunk.
Áttoljuk az irdatlan mennyiségű felszerelést az átvilágító masinán. Utána nekünk kell átvinni egy másik ellenőrző pontra.
Egy paravánnal elkerített rész. Beadjuk a cuccot. És nem fogják elhinni, pedig igaz: úgy turkálnak benne, hogy a tulajdonos nem lehet ott. Az egyik kameraládánkat ki is nyitják, és kivesznek belőle valamit. Talán valamelyikünk bicskáját. Ezt onnan tudjuk meg, hogy miután megérkezünk Magadanba, és a szállodában kicsomagolunk, egy cédulát találunk a ládánkban, amelyen az Egyesült Államok határőrizeti szerve értesít, hogy ládánkat kinyitották, és abból a veszélyesnek ítélt bicskát kivették.
Ezt Brezsnyevék nem merték volna…
Tényleg el kéne mennetek… Valahová…
Na mindegy, még maradjunk az anchorage-i reptéren, hiszen most jön a java.
A személyes ellenőrzés.
Először levesszük magunkról a fémeket. Karkötőket is. Zsebeinket kiürítjük. Mindent bele kell tenni egy műanyag tálcába. Rajtam egy fotósmellény van, ennek az a lényege, hogy nagyon sok zsebet varrtak rá. Levetetik rólam, beleteszem egy másik tálcába. Utána levesszük a cipőnket, és beletesszük egy harmadik tálcába. Végül levesszük még az övünket, s imigyen átsétálunk a detektoros kapun.
Nem csipogok. Már majdnem megnyugszom. Ekkor azonban egy százhúsz kilós fekete nő magához parancsol. Olyan hangon, amitől eleve meg kell őrülni… A fotósmellényem van a kezében, azt tapogatja.
Kretén. Fix.
Nincs fém a mellényemben, tudom. Mindent kipakoltam belőle. Mégis az egyik zsebben markolászik, és azt kérdezi tőlem, hogy ez micsoda. No várjanak, megpróbálom érthetően elmagyarázni. Szóval állok zokniban, félig lecsúszott gatyában egy kretén előtt, aki gyakorlatilag ordítva érdeklődik, hogy mi van a mellényem zsebében. De nem mutatja meg, mit fogdos, csak annyit látok, hogy a nagy böhöm keze el van tűnve a mellénykémben, és úgy bökdös felém. Nyúlok hát oda, hogy kivegyem, amit fogdos, s imigyen vizuálisan feltérképezve a titokzatos objektumot korrekt választ tudjak adni a kérdésére. Ahogy nyúlok a saját mellényem felé, immár leplezetlenül rám üvölt: „Do not touch!” (Ne érintsd!)
Visszahőkölök.
Azután – mi tagadás – én is üvölteni kezdek: „Nem tudom, mi van a zsebemben b… mutasd meg!”
Erre végre előveszi a casus bellit – a százforintos műanyag öngyújtómat.
– Lighter! Lighter! – ordítozza, és úgy mutatja fel azt a randa, zöld ócskaságot, mintha egy vállról indítható rakétát húzott volna elő a zsebemből.
– Lighter! Lighter!
Az elszörnyedés moraja hullámzik végig az összes kreténen. Engem meg beterelnek egy másik paraván mögé, és elkezdenek megmotozni, jó alaposan. Révedve gondolok 1985-re, amikor a Chek Point Charlie-nál az endékás határőr anyaszült meztelenre vetkőztetett, majd hosszan, töprengve nézett a fenekembe. Révedve gondolok arra a pillanatra, s arra, hogy akkor ott nem voltam meglepve. Akkor és ott pontosan erre számítottam.
És ha agyonvernek, akkor se jutott volna eszembe, hogy az én Amerikám endékává fog változni alig húsz esztendő elteltével…

Tisztelt Nagykövet Úr!

Joseph Rea Race Pride and the American Identity (Faji büszkeség és amerikai identitás) című könyvében idézi azokat a költeményeket, amelyek két elnök beiktatásakor hangzottak el. John F. Kennedy elnöki beiktatása során, 1961-ben Robert Frost így üdvözölte Amerika megalapításának hősi tettét, ami Isten jóváhagyásával egy új időszámítást vezetett be:

Forradalmi és törvénytelen vállalkozásunkat
Igazolta a szabadság története
Egészen máig dicsőségről dicsőségre.

Amerika, mint mondta, a költészet és a hatalom új aranykorába lépett.
32 évvel később Maya Angelou Bill Clinton elnöki beiktatásán egy másik versből idézett, amely Amerika másik arcát mutatta. Anélkül, hogy egyszer is kimondta volna az Amerika vagy amerikai szavakat, 27 faji, vallási, törzsi és etnikai csoportot sorolt fel – többek között ázsiai, zsidó, muzulmán, pauni, spanyol, eszkimó, arab, asanti –, elítélte erkölcstelen elnyomásukat, ami Amerika profitért vívott háborúinak és véres cinizmusának volt a következménye. „Amerika – mint mondta – örök házasságot kötött a félelemmel, és végérvényesen az állatiasság jármába hajtotta fejét”– idézte szavait Kik vagyunk mi? című könyvében Samuel P. Huntington.
Elgondolkodtató szavak, Nagykövet Úr.
Miképpen elgondolkodtatóak Huntington következő sorai is: „A Charles Street Bostonban a Beacon Hill főutcája. Kellemes utca, amelyet négyszintes téglaházak szegélyeznek, földszintjükön régiségboltokkal és egyéb üzletekkel, az emeleten pedig lakásokkal. Valamikor amerikai zászló lobogott a postahivatal és az italbolt fölött. Aztán a postahivatalról lekerült a zászló, és 2001. szeptember 11-én egyedül csak az italboltnál kókadozott. Két héttel később viszont már 17 zászlót fújt a szél, ráadásul az út fölé hatalmas csillagos-sávos lobogót feszítettek ki. Az országukat ért támadás után a Charles Street lakói újra felfedezték nemzetüket, és ismét amerikaiként határozták meg magukat. […] A zászlók szembeötlően mutatták, hogy hirtelen és drámai módon mennyire fontosnak látták az amerikaiak a nemzeti identitás jelentőségét más identitásokhoz képest. […] Szeptember 11-e előtt az amerikaiak zöme alig tulajdonított jelentőséget a nemzeti identitásnak. Úgy tűnt, a nemzeti identitás kikerült az iskolázott amerikai elitek nagyobb részének látómezejéből. Globalizáció, multikulturalizmus, kozmopolitizmus, bevándorlás, nemzetekalattiság és nemzetellenesség kezdte ki az amerikai öntudatot. Etnikai, faji, nemi identitások léptek előtérbe.”
Tudja, Nagykövet Úr, nekem lényegesen szimpatikusabb, élhetőbb, egészségesebb ez a szeptember 11-e utáni állapot – ha itt élne, ahol én, és együtt kellene élnie azzal a közeggel, amelyik ötven éve elfelejtette a nemzeti identitást, tökéletesen megértené, miről beszélek.
Csak hát, Uram, ebből az ismét megtalált nemzeti identitásból ki kell lúgozni a nagyhatalmi gőgöt, a cinizmust, a törvényekfelettiség érzését és öntudatát, itt az ideje feladni ezt a szovjet mintájú, elviselhetetlen arroganciát.
Mert így az Önök hatalmas országának napjai meg vannak számlálva.
Mert amikor Önök meggyilkolnak egy harmincöt éves hangtechnikust, akkor önmagukon ejtenek soha be nem gyógyuló sebet, s amikor Ön a gyilkosságot „hibának” nevezi, akkor arcul köpi saját nemzetét, arcul köpi az amerikai álmot, a szabadságot, és arcul köpi az összes kamaszkori reménységemet.
Az az amerikai katona pedig, aki nem enged megitatni egy haldoklót – nos, Uram, az nem katona, hanem egy állat.
Hogyan lett a szabadság katonáiból állat, Nagykövet Úr?
Gondolkodott már ezen?
És szégyelli magát néha?
Szégyelli magát Volid Haled harmincöt éves hangtechnikus haláláért?
Ideje lenne szégyenkezni, Nagykövet Úr, a hazájával együtt…

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola