Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Le kell állítani a privatizációt

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Le kell állítani a privatizációt
Mercurius
  Válasz | 2004. július 27. 02:40 | Sorszám: 0
Privatizáció: az azonnali pénzhez jutás mohósága
2004-07-26 15:41

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi augusztus 19-ére a privatizáció ügyében, és arra kéri a kormányt, hogy addig függessze fel a magánosítással kapcsolatban a nyáron meghozott döntései végrehajtását. A munkahelyek védelme és az emberek biztonságérzete is azt követeli, hogy a kormány vizsgálja felül ezen döntéseit - jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfői rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyet a szövetség elnökségi ülését követően Rogán Antallal, a Fidesz frakcióvezető-helyettesével közösen tartott.

A kormányzat megfeledkezett a családokról

A kormány közlemúltban nyilvánosságra hozott privatizációs döntéseit megvitató tanácskozás után Orbán Viktor elmondta, hogy a Szövetség partnerszervezeteinek elnökeinek részvételével zajlott soronkívüli ülés összehívását azzal indokolta, hogy a helyzet "sürgős tanácskozást ésdöntéseket igényel". "Ismét a bankárgondolkodás által vezetett rossz döntéssel van dolgunk"- szögezte le a Szövetség elnöke többek között a Bábolna Rt., a MALÉV, Richter Rt. és a Nemzetközi Tankönyvkiadó tervezett eladása kapcsán Ez utóbbiról elmondta, hogy a döntés meghozói a magasabb állami bevételre gondolva megfeledkeztek arról, hogy magyar családok ezrei, de lehet, hogy tízezrei küszködnek minden beiskolázáskor a magas tankönyvárak problémájával, és az állam egyetlen eszköze a tankönyvek piaci árának befolyásolására, a kiadó állami kézben tartása. Megjegyezte, hogy a Bábolna Rt. eladásáról való döntések meghozatalakor szintén nem vették figyelembe a húsüzemek bezárásától tartó több ezer családot, akik a privatizáció miatt veszélyben érzi a megélhetésüket.

Semmi nem indokolta a privatizációs döntéseket

Orbán Viktor beszámolt arról is, hogy a tanácskozáson az "az általános vélekedés alakult ki, hogy semmi nem indokolta ezeket a privatizációs döntéseket", hiszen Magyarországon a magánkézben lévő vagyon aránya "sok esetben jóval magasabb, mint az európai uniós államok többségében". A munkahelyek és az emberek biztonságérzetének megtartása érdekében a Szövetség a döntések felülvizsgálatát kezdeményezi, hiszen - mutatott rá a Szövetség elnöke - a Nemzeti Petíciót aláíró egymillió-kétszázezer ember az állami vagyon megtartása mellett foglalt állást. Ezért - mint mondta - "a közakarattal szembe megy a kormány ezen döntése". A Szövetség elnöksége úgy látja, hogy a döntések mögött nincsen olyan gazdaságpolitikai indok, amely ezen cégek eladását magyarázza, így ezek mögött a döntések mögött a kormány "azonnali pénzhez jutásának" szándékát látják. A Fidesz ezért arra kéri a kormányt, hogy "észszerű gazdasági döntéseket hozzon a gyors, nyári privatizációs dömping helyett."

Állítsák le a privatizációt!

Orbán Viktor hozzátette, hogy bár néhány vállalat esetében valóban érdemes megfontolni azok eladását, azonban például a Richter Rt, a Nemzeti Tankönyvkiadóhoz hasonlóan a piac egyetlen olyan szereplője, ahol a kormány az állami tulajdonrészen keresztül befolyásolni képes a gyógyszer- illetve a tankönyvárakat, ellenzik továbbá a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. és a Bábolna Rt. eladását is, ezért arra kérik a kormányt, hogy "ne járuljon hozzá az Állami Privatizációs Vállalat (ÁPV) döntéseihez, és utasítsa arra, hogy a már meghozott privatizációs döntések eredményeképpen született szerződéseket ne írja alá." A Szövetség elnöke a közvagyon nyár közepén való kiárusítását erkölcsi és politikai szempontból is elfogadhatatlannak nevezte.

Döntsön az Országgyűlés!

Rogán Antal is furcsának találta, hogy a kormány most nyáron, végkiárusítás formájában, rohamtempóban igyekszik szabadulni az állami vagyontól. A politikus arra kérte a Medgyessy-kabinetet hogy ne írjon alá privatizációs szerződéseket, és vonja vissza a kiírt pályázatokat. Elmondta, hogy augusztus 19-re rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik az Országgyűlés elnökénél a kormány tervezett privatizációs intézkedéseinek a megvitatására. A fideszes képviselők továbbá határozati javaslatot beterjesztésére készülnek, amely tartalmazni fogja azoknak a cégeknek a körét, amelyeket a kormány privatizációs elképzelései ellenére köztulajdonban kellene maradnia. Ilyen az eddig említett cégeken felül a Szerencsejáték Rt., a Balatoni Halászati Rt., és a Tokaj Kereskedőház Rt. is. A Fidesz frakcióvezető-helyettese reményét fejezte ki, hogy nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypárti képviselők is támogatni fogják az Parlament összehívását, amelynek ülésén logikus érvek fognak dönteni a privatizáció mellett, illetve ellenében.

szöveg: B.E. - Szövetség Webszerkesztőség

szabad-europa.hu - fideszfrakcio.hu
Ny

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola