Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Balos történetek

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Balos történetek
suppi
  Válasz | 2003. szeptember 02. 00:16 | Sorszám: 4
Cégek és a Cég
„A cég kizárólag állami megrendelők részére importált lehallgatásra vagy megfigyelésre alkalmas eszközöket” - egyebek mellett ezt tartalmazta az a közlemény, amellyel Szász András, a Nádor- '95. Kereskedelmi és Tanácsadó Rt. vezérigazgatója cáfolta azokat a vádakat, miszerint cégének köze lenne a politikusok megfigyeléséhez vagy lehallgatásához. Mindezt azt követően, hogy a cég a Horn-kormány engedélyével mobiltelefon-lehallgató - más hírek szerint csak a rádiótelefonok működési helyét bemérő - berendezést hozott be az országba, s adott négy évre bérbe a Nemzetbiztonsági Szakszolgálatnak. Orbán Viktor miniszterelnök leállíttatta a Postabankban a következő esedékes számla kifizetését, s vizsgálatot rendelt el annak kiderítésére, indokolt volt-e egy magáncég beiktatása az ügyletbe.
A fentiek valószínűsítik, hogy az 1995. január 20-án Szász András és Bartha Delbár által 5-5 millió forinttal alapított Nádor így legalábbis jó nemzetbiztonsági kapcsolatokkal rendelkezik. Arra azonban már nincs közvetlen bizonyíték, hogy a céghez köze lenne Máté Lászlónak, az MSZP egykori pénztárnokának. E kapcsolat valószínűleg részben rokoni szálakra vezethető vissza. A Nádor-'95 Rt. első elnöke ugyanis Matyók György volt, aki nemcsak rokona, hanem állandó üzlettársa is Máténak, és egyebek mellett elnöke az egykori pártpénztárnok befektetési cégének, a Kossuth Befektetési Rt.-nek is. Matyók az elmúlt években cégek egész sorában tűnt fel, amelyek egy részéről azután ki is derült, hogy közvetlenül vagy közvetve - cégeken vagy rokonokon keresztül - Máté Lászlóhoz kapcsolódnak, mint például a Ludas Matyi Lapkiadó Rt. vagy az Ökoland Vagyonkezelő Rt. „Az ember nem felelhet minden tehetséges rokonáért” - válaszolta a HVG kérdésére Máté László a Nádor-'95 Rt. bécsi bankvásárlása kapcsán (HVG, 1998. január 24.).
A Máté-kapcsolat felemlegetésének másik oka az lehet, hogy a 49 éves Szász András neve 1994-ben felbukkan a Lorry Haszongépjármű- és Gépipari Külkereskedelmi Kft. (korábban Famáka Kft.) ügyvezetőjeként, amely társaság 1995-ig Máté érdekeltsége volt, a szocialista politikus tulajdonrészét Matyók vette át. A Lorry Kft.-ben 1994-ben tulajdonosként a bécsi Altro GmbH neve is feltűnt, s állítólag e cég vezetője, Slomo Alon segítségével szerezte be a Nádor-'95 Rt. később Izraelből a mobiltelefon-megfigyelő rendszert.
A bécsi Altro-birodalom érintett lett volna a Postabank ez évi tőkeemelésében. A főként élelmiszerek és keleti árucikkek kereskedésével foglalkozó vállalat, a B.C.L. Trading GesmbH, amely 1993 márciusában 500 ezer schillinges alaptőkével alakult meg, részt is vett a tőkeemelésben, ám azt a bank igazgatósága utóbb érvénytelennek nyilvánította. E cég tulajdonosa induláskor 50 százalékban az osztrák állampolgárságú Barak Alon volt, míg a másik 50 százalékot Észak-Korea bécsi kereskedelmi attaséja, Cson Csol Ho tudhatta magáénak. Barak Alon (Slomo Alon fia) a kezdetektől cégvezetőként irányította a vállalkozást, míg a tulajdonosok időről időre változtak. Az észak-koreai diplomata például 1995 elején kilépett, majd 1997 márciusában újra tagja lett a társaságnak, igaz, a bécsi észak-koreai követség állítása szerint a magánkereskedelmet folytató diplomata megbízatása 1995 áprilisában lejárt, s végképp hazatért Koreába.
Az, hogy a Nádor Rt.-nek más köze is lehet a Nemzetbiztonsági Szolgálathoz, s esetleg a múlt héten Orbán Viktor miniszterelnök által kipattintott ügyhöz, csak sejteti, hogy az rt résztulajdonosa az Inteldor Kft.-nek, amelynek tagjai között van még az Innotech Alapítvány is. Ez utóbbi pedig résztulajdonosa a Pinpoint Kft.-nek, amely - mint ezt a hírek szerint Kövér László titkosszolgálati miniszter a parlamenti nemzetbiztonsági bizottság hétfői zárt ülésén is megerősítette - részt vett a politikusok megfigyelésében. Ennek ellentmond, hogy a kft. „érintettségét” a múlt pénteken Méth György, a Pinpoint Kft. volt ügyvezetője cáfolta.
A „nemzetbiztonsági vonal” a Pinpoint Biztonság-Védelmi Információs Ügynöki Kft. eddigi működésében is meghatározó lehetett. A céget 1993-ban negyedrészben a Protan Informatikai Biztonsági Tanácsadó Rt. alapította. Az utóbbi alapító okiratát viszont alig fél évvel korábban Simon Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) akkori első embere és Szőnyi László, a Központi Fizikai Kutató Intézet (KFKI) vezérigazgatója írta alá, ügyvédként pedig Kiss Elemér (1994-től ő vezette a Miniszterelnöki Hivatalt) ellenjegyezte. Az alakuláskor „egyéb számítástechnikával foglalkozó”, 10 millió forintos alaptőkéjű Protan Rt. 1994. november 1-jétől a KFKI Konkoly-Thege utcai székhelyéről az MTI naphegyi székházába költözött (itt bérelt 99 négyzetmétert, négyzetméterenként 40 márkáért).
A társaság 1996. március 29-ei közgyűlésén, amelyen az NBH-t Vidus Tibor főigazgató és Hevesi Tóth Ferenc dandártábornok, főigazgató-helyettes képviselte, úgy döntöttek: a Protant fejleszteni szükséges „a tanácsadópiac-bővítés s a kormányzati piac megrendelésének a kielégítése érdekében” (a társaság ma már a XII. kerületi rendőrkapitányságtól kapott engedéllyel személy- és vagyonvédelmet is végezhet). A cég igazgatóságának elnöke egyébként a legutolsó hivatalos céginformációk szerint 1996. június 11-étől Csatári József, aki 1994-től a mostani kormányváltásig a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter hivatalvezetőjének helyettese volt, a vezérigazgató pedig Nagy Károly, aki ma már a társaság többségi (57 százaléknyi) tulajdonosa. A Protan 1996. április 30-án elhatározta: 7 millió forint erejéig készfizető kezességet vállal, s dolgozói így hitelt vehettek fel, hogy kivásárolják a társaság részvényeit. (Nagy egyébként a rendszerváltás idején tagja volt annak az előkészítő bizottságnak, amely feladata szerint az akkori állambiztonsági főcsoportfőnökségből megalakította a mai Nemzetbiztonsági Hivatalt.) A Protan Rt. 1997 évi beszámolója alapján egyébként a társaság nem sok vizet zavart: mindössze 58,4 millió forint árbevétele volt, amiből 12,4 millió forint a nyeresége, a Pinpoint Kft.-n kívül 40 százaléknyi üzletrésze van a Triones Kft.-ben. 30 százaléknyi pedig az Arcane Kft.-ben. A cég felügyelőbizottsági tagja egészen tavaly májusig az a Horváth János, a Miniszterelnöki Hivatal régi-új helyettes államtitkára volt, aki ma is felel a kormányzati szervek számítástechnikai rendszerének kialakításáért.
A Protan elnöke, Csatári kisrészvényes és igazgatósági tag az Autent Értékpapír-forgalmazó és Befektető Rt.-ben is. E társaságnak volt felügyelőbizottsági tagja - hivatalosan az rt 1995. október 5-ei megalakulásától a következő májusi közgyűlésig, ám már 1996 januárban lemondott - Somogyi Tamás, Nikolits István volt titkosszolgálati miniszter hivatalvezetője, Csatári közvetlen főnöke is. Az Autent Rt. egyébként tavaly decemberben elvállalta, hogy bábáskodik a feltehetően szegedi olajvállalkozók befektetőcégének, a Bender-Log Befektetési Szolgáltató és Kereskedő Szolgáltató Rt.-nek a 2 milliárd forintnyi kötvénykibocsátása felett, ám azt az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet nem engedélyezte (HVG, 1998. február 21.). Csatári 1996. szeptember 9-étől az ózdi Germex-Carbon Ipari és Kereskedelmi Rt.-ben is felügyelőbizottsági tagságot vállalt, amely társaság arról híresült el, hogy az ózdi ipari parkban akart németországi hulladékból speciális technológiával aktív szenet előállítani (HVG, 1995. augusztus 19.). E részvénytársaságnak a céginformációk szerint az a Germex Kft. a gazdája, amelynek magánszemélyek - például a bécsi illetőségű Gyenes Péter - a tulajdonosai. (Gyenes a budapesti leszámolásos merényletek kapcsán hírbe hozott conticaros Radnai Lászlóval és Csüllög Zsigmonddal együtt fő tulajdonosa a mosonmagyaróvári Krisztina majorban lévő, 70 üdülőapartmanból álló Easy Life Clubnak.) Csatári ugyanakkor kisrészvényese az 1991. április 25-én alakult 17,2 millió forintos alaptőkéjű S-Komplex Nemzetközi Biztonságvédelmi Rt.-nek, amely cégben az elmúlt 8 évben - úgy tűnik - a hazai nemzetbiztonságiak színe-java megfordult, például a 30 évig a titkosszolgálatnál dolgozó Nagy Lajos, az említett Nagy Károly, valamint Vajda József dandártábornok, aki 1994-től az NBH második embere volt. Az S-Komplex alapítója volt 1991-ben Apró Piroska, aki 1994-től egy ideig Horn Gyula kabinetfőnökeként működött, valamint a Holland Antillákon bejegyzett ICTS, amelyet a cégbírósági iratok szerint négy izraeli társaság jegyzett azért, hogy „tanácsadást és további szolgáltatást végezzen személyek és áruk biztonsága érdekében, bűncselekmények, terrortámadások leküzdésére”.[/i] A főtulajdonos azonban a Tóth Tibor képviselte ciprusi Zoto Ltd. volt. Tóth a 90-es évek elején megannyi cégen keresztül főszereplője volt több kétes üzletnek, melyek eredményeképpen közel száz budai étterem, néhány kiskereskedelmi üzletlánc és több értékes ingatlan gyarapította az általában külföldi adóparadicsomokban bejegyzett Tóth-cégek vagyonát.[/i]

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola