Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Kommunikációs stratégia

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Kommunikációs stratégia
iszalag
  Válasz | 2003. július 31. 16:29 | Sorszám: 10
http://www.mn.mno.hu/index.mno?cikk=159951&rvt=15&pass=3
azonos szerző
nagyszerű cikk

"Ellentámadás szocialista módra

Ha veszélyben érzi magát, az MSZP bármilyen rágalmat kész bedobni a köztudatba


Gruiz Márton

A recept egyszerű: „ha nem tudod tagadni vagy elhallgatni, akkor rágalmazz bármi áron.”


A kormánypártok csökkenő népszerűsége éppen a K&H-botrány előtt kezdett némi idegességet gerjeszteni soraikban.
(Balszerencséjükre Keller László ámokfutása is mostanában fullad ki. Levezetésként már csak a jogállamiság alapintézményei tekintélyének aláásására és a „de akkor is nekem van igazam” toporzékolásra futja.)
A werberi gépezet visszanyúlt a „legnemesebb” hagyományaihoz, a gyökerekhez, és Kövér Lászlóval kezdett riogatni.
Nyakó István MSZP-szóvivő Kövér választmányi elnöki megválasztására nyomban írt is egy gunyoros, „kötelezős” gratulációt, melynek óvodás színvonalát csak az MSZP női tagozatának csasztuskája volt képes alulmúlni.
Lendvai Ildikó a Nap-keltében még rárakott egy lapáttal, minden gátlás – és műsorvezetői közbeszólás – nélkül megismételte: Kövér kötelet ajánlott a másként gondolkozóknak, s ők csak erre a veszélyre figyelmeztetnek ismét.
A cél világos: egyben kell tartani a száznapos dáridó után lemorzsolódásnak indult szavazótábort…
Aztán a nyakukba szakadt K&H-botrányt követő átmeneti hallgatás után frontális ellentámadásba mentek át. Szinte láthatjuk magunk előtt, amint a folyamatosan üzemelő kampánystáb kiadja az ukázt: simicskázzatok, vegyépszerezzetek, wermerezzetek, kövérezzetek, ahol csak bírtok…
És simicskáztak, vegyépszereztek, wermereztek, kövéreztek, meg az autópálya-építések milliárdjairól, pénzeltűnésekről, Rogán Antal és a K&H kapcsolatáról kérdezgettek.
A célt elérték, a sajtó azzal volt tele, hogy a szemben álló felek egymást vádolják, egymásnak üzengetnek, tehát minden MSZP-t érintő vád átmenetileg semlegesítve lett. A fejekbe már régen elültetett negatív asszociációk hívószavait (Vegyépszer, Simicska stb.) újra előhúzták, mire az átlagemberek jelentős része a „mind egyformák, mind benne vannak” ítéletet hozta meg magában.


Valóban érdekli a botrány a kereskedelmi médiumokat?


Három fontos tanulsággal szolgál ez az ügy.


Először is, immár sokadszorra dőlt meg az az érv, hogy a kereskedelmi televíziók azért száműzték műsoraikból a kultúrát (különösen a nemzeti kultúrát), illetve azért nem hírek a nemzeti önbecsülést erősítő események, mert ők a profitra hajtanak, következésképpen a szenzációt és a botrányt keresik.


No, itt a lehetőség!
Most aztán van botrány.
Vagy mégsem?
Az Orbán-kormány alatt hónapokig „orbánbányázó”, a nagy semmikből folytatásos oknyomozó riportsorozatokat készítő Tények most csodák csodájára rendkívül visszafogott lett.
Az MSZP offenzívájának első napján Bárdos András, aki véletlenül egy szállodában telelt Kubában Medgyessy Péterrel, a „követhetetlen következetességgel vádolják egymást a pártok” szöveggel vezette fel a témát, majd ennyiben hagyva gyorsan át is siklottak felette.
A korábban az igazságra oly éhes Napló sem tekintette említésre méltónak az ügyet, inkább két Balatonon lófráló német rendőr kalandjaival ütötte el a műsoridőt.
Náluk nem László Csabának, Draskovics Tibornak, Gáldi Györgynek, Jegesy Andrásnak és a többieknek kell tisztáznia magát, hanem Rogán Antalnak, hogy az egyetemi ösztöndíját vajon milyen okból utalták a K&H jogelődjéhez.
Hasonló a helyzet a VIP-ügyfelekkel is.
Valahogy nem nagyon akaródzik szimatolni kilétük után, pedig már a kormánypárti lapok is sorra említik a neveket.
Többek közt Pintér Dezső tv2-elnököt, György Gábort, a Sláger Rádió vezérigazgatóját, Börcsök Dezső Népszava-tulajdonost, Forró Tamást, Gyurcsány Ferencet, Karl Imrét, Endrényi Évát, Kovács László barátnőjét, vagy a minden lében kanál vadászcimborát: Alexandru Mudurát.
Egyáltalán nem mindegy, kiket találunk rajta. Több politikai és gazdasági lap feltételezése szerint ugyanis Kulcsár a VIP-esek pénzével rendszeresen meglovagolta a hatalmas tőkével napon belül elmozdított árfolyamot, kockázatmentes nyereséget csorgatva a kiemelt számlákra.
Mindennek következményeként a felhasznált mozgató tőke persze veszteségeket szenvedett, méghozzá sokkal többet, mint a másik oldalon lecsapatott haszon.
A megszellőztetett VIP-lista politikailag meglehetősen egyoldalú, felmerül tehát a kérdés: személyes anyagi érdekből vezéreltetve melyikük befolyása segítette ki Kulcsárt a tizenhárommilliárd forintnyi adófizetői közpénzzel?
Furcsa módon, ahol pénz forog és botrányok pattannak ki, ott mindig találni egy-egy miniszterelnöki barátot vagy vadászcimborát.
A szövevényes összefonódások egyre jobban kirajzolódnak a K&H-botrány esetén is, s láss csodát, a személy- és cégnevek véletlenül szinte kivétel nélkül szorosan kapcsolódnak az MSZP köreihez.
Az elfogult ellenzékiséggel nehezen vádolható Figyelő gazdasági hetilap szerint a K&H az átlagosnál erősebben kötődik a szocialistákhoz, amit a korábbi vezetői is jól példáznak, kezdve Medgyessy vadásztársától, Erős Jánostól (jelenleg MFB-vezérigazgató) Draskovics Tiboron keresztül László Csabáig.
De – mint mondja például Gál J. Zoltán – itt nem az MSZP-nek van elszámolnivalója, hanem a Fidesznek. És a televíziók valahogy nem lovagolnak a szóban forgó neveken, bevágva közben néha egy-egy előnytelen, vigyorgó miniszterelnöki fotót, mint tették azt az előző ciklusban szinte mindennap.


Rágalmazni minden mennyiségben…


A második fontos tanulság:
ha az MSZP veszélyt szimatol, akkor bármilyen rágalmat képes bedobni a köztudatba.


Persze a tavalyi választásra még emlékezőknek ez nem újdonság.
Sokunkban elevenen él még az első fordulót megelőző napok élménye, amikor – a tv2 vezetésével – azt sulykolták, hogy Kövér László kötél általi öngyilkosságra buzdítja az akkori ellenzék híveit, illetve Schmidt Mária,
Orbán Viktor volt tanácsadója (ezt kihangsúlyozták a gyengébbek kedvéért) szerint Kende Pétert egy normális világban „lelőnék, mint a kutyát”.
Nem árt tehát tudatosítani, és főképpen az illetékeseknek felkészülni arra, hogy a 2006-os kampány finisében olyan hajmeresztő rágalmak zúdulhatnak a nyakunkba, amelyek – hasonlóan 2002-höz – a biztosnak tűnő választások elvesztéséhez vezethetnek.
Utána pedig már hiába rágódik majd mindenki a sajtó egyoldalúságán és a hazugságok hatékony terjedésén. Az is sovány vigasz lesz, ha a megrágalmazottak néhány hónap elteltével a bíróságon kapják majd meg az elégtételt…


Hogyan gyűjti az MSZP az információit?


A harmadik tanulság a kormánypártok különös tájékozottságára vonatkozik.


A kormánynak az adatbázisokhoz való vonzalma köztudott.
Máig nem tisztázott, hogy a választások előtt milyen adatbázis alapján küldözgették kampányleveleiket.
Egy biztos: nem a pártok rendelkezésére álló, meghatározott szabályok szerint megvásárolható adatok voltak (vannak?) a birtokukban.
Ugyancsak máig tartják magukat a pártpreferenciákat tartalmazó adatbázisok segítségével – a szavazás napján – levezényelt mozgósításra vonatkozó pletykák.
Az adatmásolási botrányhoz képes viszont mindez csak apróság.
Nem tudni mi célból történt, és fogalmunk sincs, hogy a személy- és cégadatokat tartalmazó adatbázisok valamelyike végül kikerült-e, s ha igen, akkor hová.
Tegyük mindehhez hozzá, hogy Magyarország miniszterelnöke egy olyan volt titkosrendőr, akiről még mindig nem tudni, milyen feladatot látott el, és meddig tartott a megbízatása.
Több jel is utal arra, hogy a régi hálózati kapcsolatok egy része ma is él és aktív.
Jelenleg pedig valami rejtélyes okból tudomásuk van arról, hogy Kulcsár Attila – a megvádolt bróker és üzletág-igazgató – magánemberként felkereste Áder Jánost, s politikai védelmet kért tőle.
(Ezt is előszeretettel emlegeti a sajtó, de elfelejtik hozzátenni, hogy ezt – Áder elmondása szerint – az „MSZP felső köreibe vezető szálakkal” indokolta Kulcsár.)
Ugyancsak információjuk van Kövér László testvérének (aki nem politikus) évekkel ezelőtti – teljesen szabályos – üzleti tárgyalásairól is. Hogy lehet ez?
Talán lehallgatják, és információt gyűjtenek az ellenzéki politikusokról és családtagjaikról? (Tegyük hozzá: az sem túl életszerű, hogy a legfőbb gyanúsított – még a botrány kitörése előtt – felkeresi a titkosszolgálatokat irányító államtitkárt, mindent kitálal, majd külföldre távozik…
Ideje lenne nyilvánosan feltárni az utódpárt kapcsolati tőkéjét
Az MSZP láthatóan pácban van, s kétségbeesetten lövöldözik mindenre, ami mozog.
A Fidesz prominensei – a szabadságolási időszak ellenére – most nem pihenhetnek.
A gazdaság felett sokan kongatják a vészharangot, s kialakult egy olyan politikai klíma, amelyben a társadalom nagy része valószínűleg érdeklődéssel fogadná az MSZP mindent behálózó kapcsolati rendszerének és az ehhez társuló hatalmas vagyonok keletkezésének bemutatását.
Ideje lenne olyan sajtótájékoztatókat tartani, ahol a személyi és cégösszefonódásokat vizuális eszközökkel eligazítást nyújtva ismertetik.
A politikai szféra gazdasági kapcsolatrendszere a legteljesebb mértékben közügy.
Következésképpen a nyilvánosság bevonását nem kizárólag egy esetleges bűncselekmény gyanúja indokolhatja.
A jobboldal rákfenéjét, a médiahelyzetet, a torzításokat, elhallgatásokat sem kell most már ölbe tett kézzel nézni.
Magától semmi sem fog változni.
Ha felmerül a gyanú, hogy például a tv2 azért torzít, mert a csatorna elnöke esetleg érintett a botrányban, akkor ezt szóvá kell tenni. Részletesen be kell mutatni, hogy mit és hogyan hamisítottak meg.
Ugyanez vonatkozik a Nap-keltére is, melynek a K&H-botránnyal ugyancsak több szálon összefüggésbe hozható, és a minősíthetetlen stílusa miatt az ORTT által korábban már elmarasztalt műsorvezetője, Forró Tamás a Horn Gyulával készített interjú alatt (pontosabban helyett) saját magát mosdatta.
Horn – aki szerint nem kéne ezzel a bagatell sikkasztási üggyel foglalkozni – rögtönzött részvétnyilvánítását fejezte ki Forrónak, és elpanaszolta, mennyire szégyelli magát az ellenzék helyett…
Megszoktuk már, hogy a Nap-kelte műsorvezetői a meghívott kormánypárti politikusokkal versengve szidalmazzák és gyalázzák a nemzeti oldalt, de Forrónak sikerült minden eddigi mélység(ei)nél is alább merülni.
Vannak olyan esetek, amelyeket még taktikai okból sem tűrhet el és hagyhat szó nélkül a polgári oldal. Az imént említett például ilyen.
Ha okosan, megfontoltan, de következetesen cselekszik, akkor egy idő után – talán – már nem mernek bármit megtenni velünk.


A szerző PhD-hallgató

Előzmény: 0

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola