Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A kereszténység, mint áruvédjegy

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A kereszténység, mint áruvédjegy
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 10:18 | Sorszám: 14
Nekem is tetszik a Te olvasatod ...

De azért ne felejtsd el, hogy az Egyház intézmény is ... nélküle "pásztor nélküli nyáj" lennénk.

Az ortodox egyházban az elkülönülés ma is nagyon éles. Én voltam Görögországban ortodox istentiszteleten: ott még áll az ikonosztáz, a nép nem is látja a papokat, csak a szentélyből kiszűrődő gyönyörűen zengő, többszólamú éneklés győzi meg őt arról, hogy a "szakemberek" elintézik a "mi" dolgainkat Istennel, "mi" nekünk oda sem kell figyelnünk, egymás közt intézgetjük "földi" dolgainkat ...

A nyugati egyházban évszázadok óta folyik a "reintegráció". A protestantizmus ebben lényegesen előbbreszaladt, a katolikusok a II. Vatikáni Zsinat után bontották el az ikonosztáz utolsó maradványát: az áldoztatórácsot - vonták be a népet a szent cselekmény végzésébe.

Én azért egy kicsit aggódom. Amerikában a katolikus egyház már annyira "közösségi", hogy a mise már jobban hasonlít kávéházi összejövetelre, mint "szent cselekmény"-re.

Az "egy tér" célt téveszt: nem a "nép"-re terjeszti ki a "szentély"-t, hanem marad csak a "templomhajó", szakralitás nélkül.

Előzmény: 8

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola