Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Balos történetek

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Balos történetek
suppi
  Válasz | 2003. szeptember 28. 02:56 | Sorszám: 29
Olajos bal
Nagy valószínűséggel az ETL Rt. tisztségviselőire gondolt Szekeres Imre MSZP-frakcióvezető, amikor e hét hétfőjén azt tanácsolta, „ne vállaljanak különböző cégeknél igazgatótanácsi, illetve felügyelőbizottsági (fb) tagságot az MSZP-frakció képviselői”. Pedig nagy csapat gyűlt össze a 400 millió forintos alaptőkéjű, 1996-ban 6669 millió forint nettó árbevételt és 70,4 millió forint nyereséget produkáló, olajtermékek importjával foglalkozó, miskolci székhelyű, [igETL Ipari Kereskedelmi és Szolgáltató Rt.-ben. A vezérigazgató Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén (BAZ) megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, 1996 óta fb-tag Karl Imre MSZP-s képviselő, energetikai kormánybiztos, a KISZ-jogutód DEMISZ-nek a rendszerváltást követő szövetségi kamarása, továbbá Lippai Lajos, szintén MSZP-s képviselő, Bőcs polgármestere, Szűcs Erika, az állami tulajdonú Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank Rt. vezérigazgatója (ő a rendszerváltást megelőzően az MSZMP BAZ megyei bizottságának volt gazdaságpolitikai titkára), valamint Veress József, a Budapesti Közgazdaság-tudományi Egyetem tanszékvezető tanára, a Nagy Sándor (borsodi) MSZP-s képviselő vezette Trend/Prognózis Társadalom és Gazdaságkutató Rt. fb-tagja.[/b]
Az 1992-ben barnaszénimporttal foglalkozó ETL Rt. ukrán-magyar vegyes vállalatokat alapított ZTL és VTL néven, Kassán több társaságot vásárolt, s a várpalotai Jäger Rt. révén hazai bányára is szert tett, ám 1994-ben mégis csődbe került. Saját tőkéje 80 százalékát veszítette el azáltal, hogy 354,3 millió forint veszteséget szenvedett el. Ám 1995-ben profilt bővített a társaság, a fűtőolajimportba vágott bele, 1996-ban pedig nagy mennyiségű műszerolajat hozott be azt követően, hogy a Pénzügyminisztérium forgalmiadó főosztálya megerősítette: az M–5 műszerolaj „forgalmazására az importra vonatkozó szabályok kivételével más nem vonatkozik”, más szóval az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium importengedélyén kívül jövedéki engedélyre már nincs szükség.
1995-ben a fűtőolajimport révén a csőd bejelentése elkerülhetővé vált, s 113 millió forintnyi nyereségre is szert tett a cég, ám a könyvvizsgáló Tasnádi Mária úgynevezett korlátozó könyvvizsgálói záradékkal látta el az éves mérleget. Mint írja: „a vámhatóság az ETL Rt. egyéb fűtőolaj-kereskedelmi tevékenységét vizsgálta, mely során bizonylatokat vont be másolatok hátrahagyása nélkül”. A társaság pedig e bizonylathiány miatt „nem tudta mérlegét és eredménykimutatását teljeskörűen elkészíteni”. Papp Ferenc elnök-igazgató, a cég irányító tulajdonosa (a társaság alapítása óta övé az a 100 millió forintnyi speciális ETL-részvény, amely hétszeres szavazatra ad jogot) az elsőként a Világgazdaságban közölt sztoriról a HVG-nek elmondta: a papírokat azóta visszakapták, miután a vámhatóság által 1995 őszén ismeretlen tettes ellen 2 milliárd forintnyi csempészet, adó- és tb-tartozás miatt indított eljárás két részre szakadt. A rendőrség befejezte a vizsgálatot, ám a vámosok jelenleg is folytatják azt, miközben az idén már egy alkalommal 9,5 millió forintnyi büntetést róttak ki az ETL-re. Ahogy Papp Ferenc mondta: „három vagon fűtőolaj minőségi hibája miatt marasztaltak el bennünket. E vámhatósági határozatot azonban bíróságon megtámadtuk, három hete volt az első tárgyalás, ahol a bíró szakértőt rendelt ki.” Papp a HVG kérdésére is tagadta azt a sajtóban elterjesztett információt, hogy az ETL Rt. lett volna az Energol Rt. fő szállítója. Az Energol Rt. volt vezetőjét, Csikós József nyugalmazott rendőr ezredest tiltott olajügyletekkel, a cég két igazgatóját pedig a budapesti robbantásos merényletekben való részvétellel is gyanúsítják (HVG, 1997. szeptember 27.).
Papp Ferenc szerint ők mindössze egyetlen alkalommal kötöttek 250 millió forintos fűtőolaj-értékesítési üzletet egy szabályos jövedéki engedéllyel bíró céggel, mármint az Energollal. „A nekem átadott iratok alapján semmiféle büntetőjogi eseményt nem látok a cég életében” – tájékoztatta a HVG-t Orosz Balázs ügyvéd, akit e hét kedden kért fel az ETL Rt. jogi tanácsadásra, azt követően, hogy hétfőn este az MTV2 Aktuális című műsorában Bencze József VPOP-dandártábornok összesen három ügyben 4,5 milliárd forint elkövetési értékben gyanúsította meg az ETL-t. Bencze szerint egyébként az ETL Rt. 23 millió liternyi extrafűtőolaj behozatalával – amely döntően a szlovák állami Slovnafttól származik – ma Magyarországon a legnagyobb olajimportőr.
Az elnök-igazgató Papp Ferenc egyébként azt is elmondta, hogy augusztusban három fb-tag lemondott tisztéről, köztük Karl Imre és Lippai Lajos képviselők. „Korábban ugyanis egy nagyobb beruházást készítettünk elő, amelyben az ETL résztulajdonos lett volna, ám akciónk meghiúsult, így a tavaly kinevezett fb okafogyottá vált.” Pedig Lippai az egyik ügyvezetője annak a 210 millió forintos törzstőkéjű Infuzió Beruházási és Kereskedelmi Kft.-nek. amelynek 1996 decembere óta többségi, 140 millió forintos tulajdonosa Bőcs Község Önkormányzata, 64 millió forintos társa pedig az ETL Rt. Hogy kikkel vágott volna bele az ETL a Karl Imre által a Nap Tévében orvosi segédeszköz-gyártásnak mondott vállalkozásba, arról Papp Ferenc sem nyilatkozott, mindenesetre a vezérigazgató Bihall Tamás maradt, miközben 1994 óta egyik ügyvezetője és kisebbségi tulajdonosa az ez év januárjában Miskolcról Budapestre költözött Nordpont Befektetési Tanácsadó és Vagyonkezelő Kft.-nek. A Nordpont igazi gazdája kezdetben a KISZ–DEMISZ utolsó első titkára, Nagy Imre és a kisgazdák egykori tanácsadója, Kocsis András nevével fémjelzett Pont Rt. volt. Időközben azonban a Pont Rt. sokat változott: legutóbb az idén szeptember 11-én keresztelkedett át Europont Építésgazdasági és Szervezési Fővállalkozó Rt.-vé, s 1996. november 15-e óta az egyedüli tulajdonos Kocsis András, aki ez év április 1-jén kérte fel társasága fb-jébe Csintalan Sándort. Az MSZP korábbi alelnöke el is vállalta a megbízatást, bár ezt a májusban közzétett képviselői vagyonnyilatkozat-kivonata nem tartalmazza.
SZÁNTÓ ANIKÓ

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola