Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A kereszténység, mint áruvédjegy

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A kereszténység, mint áruvédjegy
vadnyul
  Válasz | 2003. december 28. 15:32 | Sorszám: 37
Az Egyház nem érdekvédelmi szervezet, nem pressure group, nem klub.
A papság feladata nem a világ ügyeiben való intézkedés, fellépés, bár nem lehet teljesen elkerülni azt. Ennek elsősorban történelmi okai vannak.
A világi hívek feladata, hogy képviseljék egyházuk érdekeit. (Mellesleg a papok közhatalmi funkciót nem is vállalhatnak ma már.) Az Egyház nem csak a papság. Mi vagyunk az, mind katolikusok (stb).
És szerintem képesek vagyunk rá, hogy kiálljunk és megvédjük az érdekeinket.

Az általad felvetett kérdésekben vannak "technikai" problémák - pl. a püspökválasztás. A hittel végül is nem ellenkezik, de szerintem célszerűtlen. A kiterjesztett választási rendszer ("demokrácia") nem biztos, hogy jó. Amúgy a püspököknek 75 évesen le kell mondaniuk (az egyházkormányzati funkcióikról, mivel a szentelésről nem lehet). A kinevezésnek is vannak vitathatatlan előnyei (többek között nehezebb bármivel is "megvenni" Rómát, mint a helyi híveket).

Szóval az egyházkormányzatban elképzelhető a "demokratizálás", de a lényeges kérdésekben, a hitben nem. Azt még a pápa sem változtathatja meg.

A hívő viszony nem demokratikus. Nem megállapodok Istennel, hogy pl. naponta ötször imádkozom, és akkor rabolhatok, amennyit bírok.

Előzmény: 35
szentistvánjobb
  Válasz | 2003. december 27. 21:20 | Sorszám: 36
... Sajnos, nem tudom támogatni az ötletedet, mert az Egyház NEM demokratikus intézmény, és

... nem is válhat azzá, mert:

... a per-koponya szavazás - ezt a politikai választásoknál is éreztük - igazságtalan (Hogyhogy az egyetemi tanár éppúgy egy szavazattal rendelkezik, mint az alkoholista naplopó ?)

... tehát "talentum"-arányos cenzust kellene bevezetni. Azt viszont ki állapítja meg ? Szerintem nekem 10 talentumom van. Szerinted én beképzelt vagyok, nincs többem 2-nél - akkor most hány szavazatom legyen ? ...

... Az "érdek"-védelemről hadd ajánljam figyelmedbe Czakó Gábor cikkét: http://web.axelero.hu/remekm/hamvas_intezet/A_pelyva.htm

Előzmény: 35

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola