Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Gyalázkodók

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Gyalázkodók
Mallow
  Válasz | 2003. december 28. 22:13 | Sorszám: 37
Erdeimanó, stella!

A vallások nem egy tőről fakadnak. Már valaki megkülönböztetett alapított vallásokat – az első vallásalapító a perzsa Zarathustra mint megtudtuk – illetve természeteseket. Ilyen utóbbi a germán vagy a görög vallás. Az alapított vallásokban lehet hogy több a hasonlóság, de persze még ezek is radikálisan eltérnek egymástól. A mai vallásokra szűkítve lehet némi igazatok, vagy a jövőbeliekre vonatkozóan, de ennek külön oka van.

A görög istenek angyalokká változtatása egyébként óriási akadályokba ütközik. Már eleve abszurd Zeuszt és Hérát angyalnak képzelni. Általában a homéroszi istenek mind elkárhoznának a keresztények szerint. Viszont ezzel együtt tisztelték a görögök az isteneiket, ezek a felszín mögötti hatalmas különbségekre utalnak.

Valszeg nem árulok el nagy titkot azzal hogy nem vagyok keresztény. Ennek oka keresztény tanításokban keresendő, a keresztény erkölcsben, az evilági keresztényi megvetésében, az hogy léteznek e istenek és hány van belőlük, számomra másodlagos kérdés.* De ugyan így másodlagos, hogy két vallás esetén felszíni egyezést hozhatunk létre ha az egyik isteneit a másik hierarchiájába illesztjük. A keresztény vallás így is radikálisan különbözik a görög-római vallástól.

Újabb különbségek adódnak filozófia terén, a görögök például nehezen nyelik le, hogy a világot a semmiből teremtették, ilyen nem fordul elő a görög hagyományban. Általában anyagból történik a kozmosz megformálása. A megformáló isten sem transzcendens. Egyéb nehézség a moirák léte, amelyek a görög istenek kezét megkötik, vagy a delphoi jósda és a héroszokról szóló mesék, stb.

Amiért szerintem a mai vallások hasonlítanak egymásra, az a közös alap – zsidó-keresztény alap – illetve a nyugati világ új erkölcsei miatt, amely a békében, a pacifizmusban és a toleranciában, egy embervédő hitben testesül meg. Az erkölcsi hasonlósága adná tehát az alapot. De időben visszamenve az erkölcs megváltozik, más irányultságúvá válik, miközben hasonló tételei mindig is lesznek a maival, tehát ha valaki hasonlóságot akar találni az megtalálja, de a különbségek ennél sokkal nagyobbak tudnak lenni.


(*Nálam kritérium, hogy isten létezésének ténye nem okozhat radikális felfordulást a földi életben, mert azzal már nem tudok megbékülni. Ebből kifolyólag persze a nemléte sem okozhat nagy traumát.)

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola