Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Mi történik az MDF-nél?

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Mi történik az MDF-nél?
terra
  Válasz | 2009. június 18. 19:52 | Sorszám: 43
Az EP választás eredménye nagyon biztató, de azért nem szabad csak ebből kiindulni, már csak az alacsony részvételi arány miatt sem, de más tényezők miatt sem.

Véleményem szerint egy jelentős átrendeződés megy végbe a szavazótáborokban.

A Jobbik a fiatalok köréből folyamatosan szerzett nagyon sok olyan szavazót, akik még soha nem szavaztak (vagy a koruk vagy az érdektelenségük miatt) illetve soha nem szavaznának más pártra. A Fidesz ezzel nem veszített, mert számukra ez a réteg egyelőre nem elérhető. A Jobbik ezen felül sok volt szoci szavazót állított a maga oldalára. A Fidesz potenciális szavazói közül vannak olyanok, akik komolyan a Jobbikhoz álltak (szerintem nagyon kevesen). Most az EP választáson olyanok is voltak, akik a tétnélküliség miatt szavaztak inkább a Jobbikra, de ha élesben megy a dolog, akkor valószínűleg inkább a Fideszre szavaznának (szerintem ez a csoport is elhanyagolható létszámú).
A Jobbik most lendületben van, akár nőhet is egy ideig a szavazótábora, de egy idő után csökkenni fog. Ennek ellenére szerintem a Jobbik biztos bejutó lesz, a mandátumok akár 8-10 %-át is megszerezheti - főleg, ha nem lesz magas a részvétel.

A Fidesznek nyilvánvalóan sokkal több szavazója van, mint ahányan most részt vettek az EP szavazáson (1,6 millió). A szavazótábor stabilnak mondható és a szavazókorúvá váló fiatalok köréből folyamatos az utánpótlás. Azok számát, akik egy élesben megtartott választáson a Fideszre szavaznának, legalább 2,2-2,8 millió főre becsülöm, ami - figyelembevéve az egyéni választó kerületekben várható elsöprő fölény - a kétharmadhoz elég lehet.

Az MSZP több okból is folyamatosan veszített szavazókat és a folyamatnak még nincsen vége. A Fidesz véleményem szerint (és a közvéleménykutatók szerint is) legalább 200 ezer szoci szavazót állított a maga oldalára, a Jobbik is elvett legalább 100 ezret (bár kérdéses, hogy meg tudja-e tartani ezeket a szavazókat), talán az MDF-hez és az LMP-hez valamint a Munkáspárthoz is szivárogtak át MSZP szavazók csekély arányban. A szoci szavazótábor egyre magasabb átlagéletkorából adódó elhalálozások miatt is folyamatos a csökkenés.
Azoknak a potenciális szocialista szavazóknak a számát, akik más pártra nem szavaznának, kb. 1,4-1,9 millióra becsülöm, de ebből sokan kiábrándultak, passzivitásba vonultak. Becslésem szerint egy kiélezett helyzetben maximálisan 1,0-1,3 millió ember szavazhatna az MSZP-re.

Az SZDSZ nem hinném, hogy 100-150 ezer szavazatnál többet tudna megszerezni. Ha az LMP aktivizálódik és az MDF tovább megy a neoliberális irányba, akkor talán még ennyit sem.

Az MDF-nek saját szavazótábora alig van, ha mozgósítják a hitgyüliseket vagy a szépkorúakat, továbbá szokás szerint begyűjtögetik az innen-onnan lemorzsolódottakat, bizonytalanokat, összeszedhetnek 200-250 ezer szavazatot, ez nem biztos, hogy egy normális részvételi aránynál elég az 5 %-hoz.

Az LMP sötét ló, talán összejöhet nekik 150-200 ezer szavazat, de kevés esélyük van a parlamentbe kerülésre.

A Munkáspárt és a többi esetleg induló párt összesen kaphat 100 ezer szavazatot.

Természetesen még lehetnek változások, nagy a mozgás.

Előzmény: 39
fokos
  Válasz | 2009. június 18. 19:14 | Sorszám: 40
Mszp-Szdsz legyen inkább 9,99% közös listával...
Előzmény: 39

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola