Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » HÁBORÚ?

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: HÁBORÚ?
mezeiegér
  Válasz | 2009. január 04. 21:52 | Sorszám: 46
Ezzel csak az a bibi, hogy a konfliktus már rég nem arról szól hogy a palesztinok visszakapják-e a ma Izraelt alkotó területet vagy sem.

Na vegyük sorra.

1. Az 1948-as első arab-izraeli háború után az egykori Palesztina területének 80%-ából megalakult Izrael, a maradék 20% (Ciszjordánia és a Gáza-övezet) pedig a szomszédos arab államok fennhatósága alá került.
A plasztinok nagy része eleve a területnek ezen az arab ellenőrzés alatt maradt 20%-án élt, és Izraelből is sokan menekültek oda.
Az ekkor kialakult országhatárok lettek nemzetközileg elsimerve. Tehát az egykori Palesztina területének 80%-án terül el Izrael. A maradék 20% viszont a nemzetközi jog értelmében nem tartozik hozzá.

2. Csakhogy az 1967-es háború során (amiben értesüléseddel ellentétben Izrael támadt, és nem az arabok) Izrael ezt a maradék 20%-ot is megszállta.

3. Csakhogy a területeket nem csatolta Izrael államhoz. Nemzetközi jogilag továbbra sem részei Izraelnek, és lakosai sem rendelkeznek izraeli állampolgársággal. Viszont ennek ellenére továbbra is katonai magszállás alatt tartja őket.

4. Ma a palesztin politikai erők döntő többségének követelése csupán az, hogy Izrael ezekről a területről vonuljon ki, és így ezekből alakulhasson meg a független palesztin állam.

5. 1993-ban erről már békeszerződés is született Izrael és a palesztinok között az USA közvetítésével. Ennek értelmében 1999 január 1.-én kiáltották volna ki a független Palesztinát.

6. Izrael végül elmulasztotta az 1999 január 1.-ig történő kivonulást és átadást. Izrael az eredeti megegyezéssel szemben a kérdéses területek újabb és újabb részeinek kihagyását kezdte követelni a leendő palesztin államból, amibe viszont a palesztinok nem egyeztek bele. Ez így ment végig 1999-ben és 2000 első felében, majd 2000 szeptemberében kitört a második intifáda, palesztin zavargások a kérdéses területeken az izraeli megszállás ellen.

No ez a háttértörténet.

Most akkor azt mondod azon területek palesztin lakossága költözzön el, amely területek.

1. Jogilag soha nem tartoztak Izraelhez. Az ENSZ is jogllenes megszállónak tekinti Izraelt ezeken a területeken.
2. Az 1993-as megállapodás értelmében Izrael is beleegyezett abba hogy ezeken a területeken önálló palesztin állam alakuljon.

?

Előzmény: 41

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola