Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Balos történetek

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Balos történetek
Turul
  Válasz | 2003. október 31. 00:00 | Sorszám: 54
Bárki vagy, az fantasztikus, hogy milyen következetességgel, alaposssággal hozod össze a tömegkommunikáció számára "érdektelen " gyűjtemányeket.

Pusztába kiáltott szónak látszik.
De, hidd el, sokan vannak az itt tanyázókon kívül, akik örülnek, tanulnak, vagy bosszút esküdnek.
Számomra hihetetlen ez a munka és következetesség.

Régóta bennem volt a mondanivaló.

Előzmény: 50
Turul
  Válasz | 2003. október 31. 00:00 | Sorszám: 53
Bárki vagy, az fantasztikus, hogy milyen következetességgel, alaposssággal hozod össze a tömegkommunikáció számára "érdektelen " gyűjtemányeket.

Pusztába kiáltott szónak látszik.
De, hidd el, sokan vannak az itt tanyázókon kívül, akik örülnek, tanulnak, vagy bosszút esküdnek.
Számomra hihetetlen ez a munka és következetesség.

Régóta bennem volt a mondanivaló.

Előzmény: 50
suppi
  Válasz | 2003. október 30. 23:20 | Sorszám: 51
A Bre-Wor sztori se gyenge.

HVG 2000/07. szám

Felfüggesztették a Bre-Wor Brókert •
Értékpapír-képviselet
Az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet még nem adta áldását arra, hogy a fővárosi III. kerületi önkormányzat egyik szocialista képviselője tavaly ősz óta igazgatósági elnöke a Bre-Wor Observer Brókerház Értékpapír-kereskedő és Tanácsadó Rt.-nek, s arra sem, hogy az 1 százalék híján teljesen az ő tulajdonában álló Twins Investment beszállt a brókercégbe. Az utóbbi tevékenységét a felügyelet múlt csütörtökön 18 napra felfüggesztette. Feltehetően eme intézkedés előzetes kitudódásának volt köszönhető, hogy előző nap este az önkormányzat ismeretlen tettes ellen feljelentést tett vagyonkezelője, a Bre-Wor ügyletei miatt.
Január 31-én két levelet is írt a 26 éves, III. kerületi szocialista önkormányzati képviselő, Pánczél Ferenc. Az egyikben - mint a HVG-nek elmondta - képviselő-testületi tagságáról mondott le, a másikban az MSZP-ben betöltött funkcióiról, egyszersmind jelezte: felfüggeszti MSZP-s párttagságát. Mindkettőt a szocialista párt III. kerületi elnökének, Márkus Andrásnak címezte. Tettét sem akkor, sem azóta nem indokolta, s egyelőre erről nem is kíván senkivel sem beszélni. E napon történt ugyanakkor az is, hogy Pánczél néhány frakcióbeli társa - Márkus nem volt közöttük - arra akarta rávenni a III. kerületi polgármestert: tegyen büntetőfeljelentést sikkasztásért Pánczél Ferenc ellen. Ám ezt - mint arról Tarlós István polgármester a HVG-t tájékoztatta - ő elutasította.
A csak 1998 decembere óta MSZP-tag Pánczél egy szövevényes s ma még minden részletében nem is átlátható történet egyik főszereplője. A közgazdász végzettségű fiatalember, aki 1998 nyaráig a Budapest Bank Rt.-ben dolgozott, nagy „kavarógép”. Tőzsdei tanácsokat - saját bevallása szerint is - fűnek-fának osztogatott, amivel elnyerte néhány képviselőtársa bámulatát, 1999 júniusától pedig már ő a III. kerületi önkormányzat portfóliótanácsnoka. Pánczél, illetve a szocialista frakció ajánlata alapján döntött úgy tavaly júniusban egyhangúlag a testület - tájékoztatta a HVG-t Tarlós István -, hogy a III. kerületi önkormányzat a Bre-Wor Observer Brókerház Értékpapír-kereskedő és Tanácsadó Rt.-vel köt vagyonkezelési szerződést.
A Bre-Wor auditora, Nagy Lajos akkortájt adta ki könyvvizsgálati eredményét, miszerint „a társaság veszteséges gazdálkodása miatt alaptőkéjének több mint egyharmadát elveszítette, ezzel megsértette... a gazdasági társaságokról szóló törvényt s a számviteli törvény szerinti vállalkozás folytatásának az elvét”. A társaság saját tőkéje az 1998. évi beszámoló szerint 41,5 millió forintra csökkent az akkor bejegyzett 112 millió forinttal szemben. Az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet (ÁPTF) is felszólította a Bre-Wor tulajdonosait, hogy tegyenek tőkét a cégbe, a társaság saját tőkéje ugyanis az értékpapír-kereskedési tevékenység feltételéül szabott 100 millió forint alá süllyedt, sőt emiatt - nyilvános határozatban - 800 ezer forint felügyeleti bírságot is kiróttak tavaly júliusban a Bre-Worra. Való igaz, hogy a Bre-Wor 1999. június 15-ei közgyűlésén két magánszemély 19 millió forintos tőkeemeléséről is döntöttek, s már a társaság márciusi egyesülése a Hoffmann-Schneider Értékpapír (HS) Rt.-vel javított a társaság tőkeellátottságán, azt 101,9 millió forintra tornázta fel (az Ausztriában pénzmosási ügybe keveredő Herbert Wernertől ugyanis 1998 júliusában a Bre-Wor vásárolta meg a tulajdonát képező budapesti HS Rt.-t - HVG, 1998. augusztus 8.). Pánczél mégsem járt el gondosan, ha nem tudta, hogy egy bajban lévő, kockázatos brókercéggel köt az önkormányzat üzletet. Az sem kizárt azonban, hogy később épp ezt próbálta a saját javára fordítani. A Bre-Wor számára ugyanis a kilábalás esélyét hordozta magában, hogy júniustól ügyfelének tudhatta a III. kerületi önkormányzatot.
Még az év szeptember 30-án a a Bre-Wor közgyűlésén a tulajdonosok eldöntötték, hogy „a Twins Investment Consulting Vagyonkezelő és Szolgáltató Kft. 49 millió forintnyi, zártkörű tőkeemelésével a társaság alaptőkéjét 180 millió forintra emelik” - így az egyik határozat. A társaság igazgatóságába (it) beválasztották Pánczélt, aki egyszersmind az it elnöke lett. Csakhogy a 100 millió forintos törzstőkéjű Twins épp szeptember 30-án alakult, 99,9 százalékban Pánczél a tulajdonosa, s a cég megalapítására Pánczél szeptember 21-én fizetett be 50 millió forintot. Mellesleg: a Twins ügyvédje s egyik felügyelőbizottsági (fb) tagja az a Pacsika István, aki a III. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának szocialista szakértője.
Pánczél számítása azonban - úgy tűnik - nem jött be, mind a mai napig nem sikerült a Bre-Wor pénzügyi egyensúlyát helyreállítani: február 10-én 18 napra azért függesztette fel az ÁPTF a brókercég tevékenységét, mert „saját tőkéje jelentős mértékben a jegyzett tőke összege alá süllyedt... fennáll annak a veszélye, hogy a társaság kötelezettségeinek nem tud eleget tenni” - olvasható a Magyar Tőkepiac február 11-ei számában a felügyeleti határozat indoklásaként. Az ÁPTF mintha megint későn jutott volna a megfelelő információk birtokába, hiszen Hegedűs Miklós, a Bre-Wor egyik fb-tagja szeptember 15-én a „Pánczél-csapat” érkeztének már a hírére is úgy reagál - legalábbis a cégbíróságon megtalálható levélben ez olvasható -, hogy „a Bre-Wor alultőkésítettsége megalakulása óta ismert, itt a többszöri tőkeemelés csak átmenetileg enyhített a tőkehiányból adódó gazdálkodási nehézségen. Az eddigiekben azonban remény volt a problémák kezelésére és a megnyugtató gazdálkodás kialakítására. A kapott szóbeli tájékoztatás azonban meggyőzött arról, hogy a soron következő tőkeemelés még megvalósulása esetén sem hozhat tartós javulást, és az eddigi gazdálkodás folytatása esetleg az ügyfélkör érdekeinek sérelmét hozhatja.”
Eközben pedig - úgy tűnik - Pánczél nyakába szakadt a brókercég összes búja-baja, jóllehet sem cége tulajdonszerzésére, sem az ő tisztségviselésére az ÁPTF nem adta áldását, ennek hiányában pedig a Fővárosi Cégbíróság sem jegyezte be azt mind a mai napig. „Egyelőre” - mondja Pánczél, az engedélynek ugyanis szerinte annak ellenére nem lesz akadálya, hogy vagy ötvenféle hiánypótlást írt elő a minap a felügyelet a Bre-Wornak. A HVG ama kérdésére, hogyan tudja például igazolni az alaptőke-emelésre fordított pénz tisztaságát a Twins, Pánczél azt válaszolta: tőzsdei ügyletekkel. Csakhogy a Szalkai István vezette ÁPTF-nél ez már mások esetében sem bizonyult elegendőnek.
Pánczél egyébként nem tagadja, hogy a Bre-Wornak vannak nehézségei, pontosabban szerinte inkább csak voltak. Januárban új székházba költöztek, miután csupán irodabérletre havi 4 millió forintot költöttek tavaly, amely szerződést a HS-től örökölték. Február 25-ére pedig rendkívüli közgyűlést hívtak össze, ahol Pánczél szerint például arról dönthetnének, hogy a jövőben csak megbízásból járnak el, az értékpapírtörvény előírásai szerint ugyanis ez esetben elég, ha a társaságnak 100 millió helyett csak 20 millió forint az alaptőkéje. „Összes ügyfelünk pénze maradéktalanul megvan” - szögezte le végül. Ez nem kizárt, de igazából csak a felügyeleti biztosok „leltározása” után derül majd ki, az viszont már most is biztos, hogy a Bre-Wor egyik ügyfele, a III. kerületi önkormányzat az utolsó pillanatban hozzájutott a tulajdonát képező értékpapírokhoz, amelyek hiánya miatt február 9-én, a brókercég felfüggesztésének előestéjén az önkormányzat ismeretlen tettes ellen feljelentést is tett. „Február 9-én az önkormányzat letétkezelője, a Raiffeisen Bank arról értesített - mesélte múlt pénteken a HVG érdeklődésére Tarlós polgármester -, szakmailag semmivel sem magyarázható tovább, hogy a Bre-Wor a bank többszöri felszólítása ellenére az önkormányzat értékpapírjainak kevesebb mint 50 százalékát tartja csak nála mint letétkezelőnél. Magyarul: az önkormányzat értékpapírjaiból 74 millió forintnyi hiányzott, s ezért tettünk feljelentést. Ám másfél nap múlva nem is 74 milliónyi, hanem 84 millió forintnyi értékpapír érkezett a Bre-Wortól a bankhoz” - mondta Tarlós. A polgármester a banki értesítőt azonnal továbbküldte a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak, ám a feljelentést - mint nyilatkozta - nem vonta vissza, arról a február 16-ai képviselő-testületi ülésen döntenek majd. Mindazonáltal Tarlós szerint a január 31-ei indítvány Pánczél feljelentésére nem volt kellően átgondolt.
Márkus András, a III. kerületi MSZP elnöke, aki a feljelentést negyedmagával aláírta, úgy tudja, a történet egyébként sem ér véget azzal, hogy az értékpapírok megkerültek. A Bre-Wor ugyanis a tavaly december 10-ei állapotról nyújtott be elszámolást a képviselő-testületnek, amit az december 15-én egy tartózkodással elfogadott, december 13-án azonban a Bre-Wor - Márkus információi szerint - eladta az önkormányzat MMG Automatikai Művek Rt.-részvényeit 9 százalékos árfolyamon. Amin az önkormányzat 3 százalékot keresett, mivel a könyvekben az MMG-részvények 6 százalékos árfolyamon szerepeltek. Csakhogy a Bre-Wor a részvényt még ugyanazon a napon az önkormányzat számára visszavásárolta - Márkus úgy hallotta, hogy névértéken, bár, mint mondta, ennek hitelességét nem erősítették meg -, márpedig ezzel jókora veszteséget okoz a bróker a III. kerületnek, amikor majd fizetnie kell. Feltéve, hogy erre egyáltalán sor kerül, s az ügyletet nem a Bre-Wor tavalyi mérlegének a csinosítására eszelték ki. Pánczél Ferenc kategorikusan visszautasította, hogy a visszavásárlás névértéken történt volna, ám a visszavásárlás tényét nem cáfolta, noha az ügyletről nem kívánt nyilatkozni.
SZÁNTÓ ANIKÓ

Előzmény: 50

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola