Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Zöld lord mayor Oxford-ban

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Zöld lord mayor Oxford-ban
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2011. június 02. 15:46 | Sorszám: 137
Míg hozzászólások óta mást sem csináltok csak személyeskedtek és sértegettek, én inkább a témára összpontosítanék. Kifejthetnéd, hogy pl. ebben ugyan mi kivetnivaló van és miféle alpáriság/nyegleség lapul meg benne:
Idézet:
Antlfinger Edvárd
2011. május 31. 22:25 | Sorszám: 85
Először is: Nekem is olyan érzésem van, hogy 1982 300 éve volt. Azóta nálunk két rendszerváltás is volt. És még nem őszült meg az a csecsemő, aki ekkortájt látta meg a napvilágot - legfeljebb kopaszodásnak indult.
A 60-as évekig (akár a jobboldalon nevetséges nyugatról plagizált módon démonizált '68-ig) visszavezethető nonkonformista-alternatív-antiestablishmentista-tekintélyellenes politikai mozgalmak szerintem leginkább mégis a zöldekben öltenek testet, mert ez a legújabb jelenség, habár áthatják a többi politikai erőt is, leginkább az újbaloldalt, de pl. volt szerepük az északír szeparatizmusban is és maga a Fidesz is ide sorolható gyökerű párt - ezt ritkán elemzik idehaza, de ez nyilvánvaló kéne legyen (a Fidesz volt az, amely legelőször fordult szembe az MSZMP tekintélyével, mintegy fittyet hányt a diktatúrának - ezt tették a '68-asok is). A zöld mozgalom az okozat, a hatvanas évek (tévé meg a rolling stones) az ok. Vagy ilyesmi - ilyen szempontból nem ugynaz nyilván az előzmény és a következmény logikai kapcsolatban van és nem feleltethető meg egymásnak: sőt sokszor akár ellentétes is kell legyen. Én nem értek egyet azzal, hogy '68 teljesen más. Már csak azért sem, mert a zöld mozgalomban is van antiestablishmentista és kapitalizmusellenes vonás nem kevés. Másrészt abban az értelemben sem más, hogy mint minden radikalizmus '68 sem különlegesebb a többi rendszerkritikával, ami máskor is a fiataloktól szokott jönni (márciusi ifjak, '56 stb.) - a kritikájuk jogos volt, csak mi nem értjük, hogy miért fájt az a nagy jólét a sok nyugati fiatalnak. Zöld szemmel már lehet érteni. De akkor valóban nem arra gondoltak.

Az, hogy a rendszer nem "tökéletes" - ahogy nem lehet az egyetlen rendszer sem egyébként: konzervatív tanulság! - elég okot adott '68-nak a lázongásra, magyarán igazuk is volt (legalább részben) nyilván - és idővel az az attitűd polgárjogot nyert és a demokrácia egyik alapjává vált egyébként. Én ide kötném a harmadik generációs alapjogok kialakulását is. Nem fejtem ki. Maga 68 tehát több mint újbalos mozgalom vagy pláne több mint baloldali radikalizmus, minthogy sokfelé nem is az volt: polgárjogi mozgalom volt, békemozgalom, feminista mozgalom, alternatív életforma-mozgalom volt: hippikommunák. Ezek már egy lépésnyire vannak a zöld mozgalomtól mint ezek érett globálisan felelős továbbgondolásától. Lelkületükben, szellemiségükben pedig már úgy szólván azonosak. Azzal, hogy enélkül az attidűd nélkül lehetséges ökologizmus szerintem csak félreértés lehet.

A hagyományos nem '68 által áthatott konzervativizmus, hanem a '68-nak hátat fordító, csakazértis konzervativizmus, ami esetleg egy ilyen tanulatlan, fejletlen, neofita, vannabi-konzervatív (stb. ) jobboldalon mint a magyar nem ritka nyilván. A "Birkenstock-konzervatív" lehet zöld ellenben tehát az a fajta újító haladó liberális konzervatív, amit Cameron is képvisel talán meg, amely városi réteg elbillentette egy időben a mérleg nyelvét a republikánusok javára - legalább részben. Életvitelük, nyitottságuk alapján ők inkább liberálisok lettek volna, de a hagyományos balos jelszavak és megoldások, a "szocializmus" nem voltak vonzóak számukra és azt gondolták a pénzüket ne az állam, hanem ők maguk költhessék el -- akármire. Magyarán többféle zöld/ökologista irányvonal lehetséges, de az minden esetben el kell váljon a hagyományos ideológiák útjától vagy túl kell lépjen azon vagy azok szintézisét kell nyújtsa, hogy újra tudja gondolni a legújabb kihívásokat. De bárhogy is: a lényeg, hogy a hagyományos ideológiai kereteken belül, a hagyományos jobb-bal szembeálláson belül nincs lehetőség ökologikus jövőépítésre, ellenben szükség lehet mindkét látásmódra is olykor. Tehát szükség van a konzervatív realista, szerves világlátásra és a társadalomban való gondolkodás baloldali eszményére is.

Abban is teljesen egyetértek - és ez a magyar rendszer sajátossága - hogy nálunk van egy második "'68-as hullám" is. És ez rögtön két politikai erőt is felemelt a semmiből, amire húsz évig nem volt igazi példa (a MIÉP végül is MDF-szakadár párt volt). Tehát itt állunk egy hatvannnyolcas ihletésű Fidesszel (maga a Fidesz-tagság ugyan későbbi nemzedék, de nagyon hangsúlyos náluk is a generációs gyökér), amely konzervatívvá "alakította" magát és két újabb generációs képződmény, amely szintén radikalizmussal, antiestablishmentistaként indul - a Jobbik nagyobb hanggal, csörömpölve mint az elefánt a porcelánboltban, az LMP meg szelídebb módon, szinte arctalanul, hangtalanul. A két fiatal párt programja nagyon hasonló egyébként, a beteg lövészárok-szemlélet ezt eltorzítja sajnos, a Jobbik és a nagy üres baloldali térben ámokfutásba kezdett jobboldal azzal erősíti (magának) saját létének igazolását, hogy ellenségképet kreál magának: pl. az LMP SZDSZ práhuzamok vizionálásával. Szerintem félreértve az SZDSZ jelenség lényegét és gyökerét stb., amely egyértelműen az előző rendszer berögzült struktúráihoz való kényelmes viszonyból fakadt. A mániákus paranoia és ellenségképgyártás egyéként nem kedvez a politikai éleslátásnak. Akkor sem, ha a hiszterizált törzsszavazók nagyon gyorsan átveszik a sokszor elképesztő hátraarcokat is: pl. a szovjetellenes pártból a Jobbik oroszbaráttá alakítását.

A magyar zöldek, ahogy a világban sokfelé lehetnének többfélék, több pártban. De a magyar rendszer nem kedvez a sokszínűségnek. Míg Zürichben két sikeres zöld párt is van és így van egy erősebb liberálisabb és egy gyengébb konzervatívabb, addig nálunk valószínű eggyel kell megelégedni. A Jobbik más játékban játszik szerintem. Kepli vagy Bödecs nem akarnak szerintem semmit különösebben... Végzik a párt látványos akciói alatt a láthatatlan - gondolom jó - szakmai munkájukat, de ennyi. Tehát van ott is "zöld", de nem hiszem, hogy önállósodni akarnának vagy erőltetnének bármilyen zöld programot. Azért egyébként érdekes a magyar szélsőjobb és a zöldek viszonya. Mert ugye a nemrég meghalt Piros, aki ráadásul nemcsak neves zöld egyéniség, de zsidó származású is ÉS eléggé kacérkodott a magyar szélsőjobbal, ez is jelzi egyébként, hogy nálunk még a szélsőjobb szaga is más - azt hiszem túl kicsi ország vagyunk, hogy a legtöbb dologról ne gondolkodjunk nagyjából konszolidált módon mindannyian, a felszín, a nagy verbális erőszak csak a látszat. Az LMP egyébként jól látta meg azt, hogy pusztán a zöldpártiság és bélyeg is lehet és beszűkíti az ökologizmus lehetőségeit, amelynek több tér kell de mint mondom még szerintem nem dőlt el, hogy a zuglói irány lesz a párt főcsapása, vagyis a váltópártiság gondolata vagy egy kis mellékpárt lesznek, ahogy a Jobbik, igaz: több játéktérrel és potenciális kormányképességgel, ami szerintem a politika lényege - és nem a hőbörgés . Nem rajtuk fog múlni nyilván, de a belőtt profil mindkettőt lehetővé teszi. Egyébként szerintem nagy szívességet tennének ennek az országnak, ha felváltanák az MSZP-t a baloldalon. Szép példa lenne, ha a magyar újbalos mozgalom egy zöldpárt lenne. Igazán magyar út lenne. Szerintem büszkék lehetnénk rá. Ez nem mellesleg a többi párt zöld irányvonalát is lehet erősítené, de ezt végig kell még gondolni. Egyelőre a pártok és a kormányok rendre háttérbe szorították a zöld érdekeket. A fák és meg sem született ükunokáink nem szavaznak ugyanis.


Előzmény: 113
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2011. június 01. 15:28 | Sorszám: 115
Tudod férfiasabb egy akár kissé trágár indulatszó mint az a folyamatos mószerolás, személyeskedés, minősítgetés, amit állandóan művelsz. Nyilván nem osztod a véleményemet. Ne játszd meg az eszed, messze vagy a korrekt vitapartnertől...
Előzmény: 113

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola