Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » HÁBORÚ?

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: HÁBORÚ?
mezeiegér
  Válasz | 2009. január 16. 18:20 | Sorszám: 351
No megpróbáltam Izrael szempontjából átgondolni a lehetőségeket a következő évtizedekre.

Az arabok magas szaporulata tény, az Izraelnek nyújtott amerikai támogatást pedig a következő 10-20 évre borítékolható, de mondjuk 50 vagy 100 év múlvára nem feltétlenül. (Az USA-ban a hispán bevándorlásnak lehetnek érdekes hatásai).

Az tény hogy az arab világban Izraelt nem igazán szeretik. Az is tény hogy az amerikai támogatás nélkül az arab túlsúlynak megintcsak 50-100 éves távlatban nem hiszem hogy ellen tudnának állni. Az is tény hogy ha izrael erőből oldja meg a dolgokat mint most, az hosszú távon nyilván csak növelni fogja az arab világban az iránta érzett ellenszenvet.

Nomármost mindezekből szerintem az vonható le, hogy Izrael akkor biztosíthatja a hosszú távú fennmaradását, ha még akkor egyezik ki az arabokkal, amíg még magamögött tudhatja az USA támogatását. Így valószínűleg elég kedvező feltételeket tudna kieszközölni magának. Ha viszont mondjuk a következő 50 évben nem születik megegyezés, és az USA támogatása mondjuk 50 akkor megszűnik, akkor az arabok ár lehet hogy nem akarnak majd tárgyalni hanem ők is erőből lépnek majd fel.

Az egyetlen racionális megoldás tehát addig kiegyezni, amíg még Izrael a katonailag erősebb fél, mert egyrészt az arabok csak addig hajlanak megegyezésre, másrészt a megegyezés feltételei addig lehetnek a zsidók számára kedvezőek.

Reálisan végiggondolva a konszolidációnak két módja lehet:

1. Kivonulni Ciszjordániából (West Bank) és Gázából, és ezekből létrehozni a független Palesztinát. Ez biztosítaná hogy a nemzetközileg elsimert határok közt maradó Izrael még jó hosszú időre zsidó többségű állam maradjon. Ha a független Palesztinával sikerül elérni egy olyan megegyezést, ami sikerült Egyiptommal és Jordániával, akkor ez hosszú távú megoldás lehetne. Szerintem ha Ciszjordánia (West Bank) és Gáza kérdése megoldódna, ha létrejönne ezeken a területeken egy független Palesztina, akkor szerintem megszűnne az izrael elleni arab gyűlölet elsődleges oka. Pár fanatikus maradna, de szerintem a többség megnyugodna.
Mondjuk azt tapasztaltam hogy az izraeliek és zsidók többsége ebben nem hisz, akikkel a témáról beszélgettem, többségében úgy vélik, hogy ha Izrael kivonulna és megadná a tejles függetlenséget ezeknek a területeknek, a palesztinok akkor is csak tovább lődözgetnék a kasszam-rakétákat, az arab világban pedig továbbra is közutálat tárgya lenne Izrael.
Mondjuk én ezzel az izraeli felfogással nem értek egyet, ott van az Egyiptommal és Jordániával aláírt békeszerződések példája, meg a libanoni kivonulás példája, néhány kisebb incidenstől eltekintve ezeken a határszakaszokon mára normalizálósott a helyzet. Miért ne működhetne ez a dolog a palesztinokkal is?
Szóval szerintem ez igenis megoldás lenne... no mindegy, ez csak akkor derülne ki ha Izrael tényleg megadná a függetlenséget ezeknek a területeknek, addig csak találgathatunk. De szerintem érdemes lenne, mert a konszolidáció másik lehetősége:

2. A dél afrikai modell. Minél tovább tarja Izrael megszállva a kérdéses területeket, annál inkább növekszik a hivatalos annexió esélye. Ez kb. egy olyan megegyezés lenne mint Dél-Afrikában a Bantusztánokkal történt: A Bantusztánokat az apartheid végén hivatalosan beolvasztották Dél-Afrikába, a lakóik így megkapták a dél-afrikai állampolgárságot.
Ciszjordánia (West Bank) és Gáza így Izrael részévé válna, ezen területek 4 millió palesztin lakosa megkapná az izraeli állampolgárságot.
Ezáltal az arabok aránya izraelen belül azonnal 50% fölé ugrana, amit hosszú távon csak tovább fokozna az arabok magas szaporulata.
Ha pedig így Izrael állampolgárainak többsége arab lenne, akkor nyilván hamarosan elkerülhetetlenné válna a teljes egyenjogúsítás, pl. az arabok bevonása a hadseregbe is.
Kb. az játszódna le tehát ami Dél-Afrikában az apartheid végén.
A dél-afrikai példa azt mutatja hogy egy ilyen megoldás nem jár tömeges vérontással, a feketék nem álltak neki kiirtani a fehéreket, így remélhető hogy ebben az esetben az arabok sem esnének neki a zsidóknak. Pedig ugye azt pl. Ruandában láthattuk, hogy az afrikaiak is tudnak "alkotni" ha népirtásokról van szó. Szóval úgy tűnik a békés emancipálással elkerülhető a tömegmészárlás.
De az is igaz, hogy ahogy már írtam, azóta dél-afrikában megnőtt a "farm-killings"-nek nevezett bűncselekmények száma. Ezek úgy néznek ki, hogy általában feketékből álló bandák rajtaütnek egy-egy fehér farmon, amit kifosztanak, lakóit pedig lemészárolják, a feketék irányítása alá került rendőrség pedig állítólag nem töri magát ilyen esetekben hogy elkapja a tetteseket. A fehérek egyre inkább erődített lakhelyekre öszpontosulnak, sokméteres szögesdrótos kerítésekkel és polgárőrséggel.
Hasonló tendenciák Izraelben is előfordulhatnának egy ilyen forgatókönyv esetén, ezzel kb. visszatérne az erődített kibucok két VH közti világa.
Az apartheid végén 5 millió fehér élt dél-afrikában, ebből azóta több mint 1 millió elmenekült az országból. Nyilván Izrael esetében is hasonló lenne a helyzet. Ma ott is 5 millió zsidó él, nyilván közülük is elköltözne onnan vagy 1-2 millió.
Azt mindenesetre fontos észben tartani, hogy a dél-afrikai kiegyezésben is ott volt az a szempont, hogy a fehérek még akkor egyeztek ki a feketékkel, amikor még elég erősek voltak ahhoz, hogy a feketék hajlandóak legyenek egyezkedni.

3. Ha a fenti két megoldás egyike sem valósul meg a következő 30-40 évben, no akkor nagyon csúnya dolgok történhetnek. A legrosszabb verzió nyilván az lenne,
-megszűnne az amerikai támogatás
-ezután egy megújított izrael-ellenes arab koalíció Izrael tengerbe szorításának célzatával indítana háborút.
-Izrael végső kétségbeesésében atomcsapásokkal válaszolna, megölve több százezer arab civilt.
-A győzelem után az arabok bosszúból népirtást hajtanának végre a zsidók között.


A harmadik forgatókönyv szerintem legbiztosabban úgy kerülhető el, ha a következő 30-40 évben megvalósul vagy az 1.-es, vagy a 2.-es. Izraelnek nyilván az 1.-es lenne a jobb.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola