Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Az SZDSZ elkisgazdásodása

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Az SZDSZ elkisgazdásodása
Fluctuat
  Válasz | 2008. március 30. 08:36 | Sorszám: 721
Kedves Terra! Most megpróbálok válaszolni arra, amit február közepén írtál a szdsz válsága kapcsán:

"Nem tudom, hogy jön ehhez a túlélést szolgáló politikai racionalitáshoz a másság és a rasszidentitás?"

Nézd, magam is tisztában vagyok azzal, hogy a politikai racionalitás/pragmatizmus sok mindenre képes. De mint a régi mondás tartja, a fák nem nőnek az égig. Mi más bizonyítaná ezt korunkban a legfényesebben, mint a SZU összeomlása néhány év alatt? Még a CIA sem hitte volna, hogy aknamunkája ennyire sikeres lesz, én pedig -- iskolásként -- nem is álmodtam volna ilyesmiről.

A legkomolyabban érdemes megfontolni az ún. világirodalom néhány kulcsalkotását. Az igazi klasszikusokra gondolok -- általuk, szvsz, az istenek üzennek nekünk, ha van ennek a kifejezésnek még valami értelme. Mindegy is, az biztos, hogy meg kell fontolni őket -- nem esztétikailag, hanem minden életvonatkozásban.

Tessék végiggondolni a Velencei kalmárt. Abban egy mentalitás fejeződik ki, amely magát olykor rasszidentitásba ágyazza bele, de szerintem szélesebb jelenségről van szó. Shylock mintha a legracionálisabban járna el, noha az eredeti kiinduló pont egyszerre abszurd és borzasztó: húst akar, ha nem kapja vissza a pénzét.

Idézzük fel a bírósági színt, ahol Shylock ragaszkodik a maga igazához és nincs aki megállítsa: már feni a kést és közeledik az áldozathoz. Hátborzongató ez mind az eredeti színpadon, mint a legutóbbi filmfeldolgozásban (Al Pacinoval).

Nekem pontosan ilyen érzésem volt, amikor januárban (hosszú idő után hazatérve) láttam, mi folyik idehaza. A szerencsétlen, elnyomorított magyar nép húsát készültek kivágni az eü törvénnyel. Már fenték a kést és minden készen állt -- Sólyom meg aláírta

S megtörtént a csoda, mint amilyen Balthasar felbukkanása a darabban. Ez volt a népítélet. S a húsevő hatalom pontosan úgy viselkedett és viselkedik, mint Shylock: meginog, zavarba jön, mentségeket keres kompromisszumot ajánl -- majd összeomlik.

Rasszidentitás és másság? Itt egy ATTITŰDIDENTITÁSRÓL van szó, amely soha nem tud annyira racionális lenni, hogy törtön át ezen egy gyűlöletquantum mely az egészet összeroncsolja. Fodort utálják... s egymást is, GYF-et is, amin nem lehet csodálkozni, tekintve ezeknek a lényeknek az attitűdidentitását -- másképpen elvetelmültségét. Ez dönti össze a racionalitásukat. (megjegyzem, ezt itt szemléletesen látjuk, mintegy cseppben a tengert, de ugyanez igaz mutatis mutandis globális viselkedésekre is).

A jelen helyzetben bármit tennének is, nem lehet helyreállítani a racionálista látszatot. Pszichológiailag, gazdaságilag, politológiailag egyaránt lehetetlennek látom, hogy a mai koalícia megmaradjon és jelenlegi szereplőkkel, attitűdökkel, célokkal továbbfolytatódjék. A szdsz legalitása összeomlott, ezen nem lehet újítással változtatni. Az mszp GYF-fel nem mehet tovább. Nyárra teljes összeomlást, őszre választásokat vélelmezek.

S akkor végre kezdődhet a munka, 20 év után....

Előzmény: 6

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola