Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Le kell állítani a privatizációt (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Le kell állítani a privatizációt
Flammarion
  Válasz | 2004. július 27. 03:52 | Sorszám: 5
Az anekdota bájos, nem ismertem. bár azon vitakoznék, hogy "a neoliberalizmus atyja" . Mellékesen ezt a szót Korten az imént idézett könyvében egy helyen használja, amikor a fogalmat tisztázza, hogy: ezt nevezik neoklasszikus, neoliberális vagy libertariánus közgazdaságtanna, neoliberalizmusnak, piaci kapitalizmusnak, vagy piaci liberalizmusnak, . Ausztrláiában , Új Zálandon gazadaásgi racinalizmusnak (Pusy könyve alapján) . Latin Amerika:neoliberalizmus, mg a legtöbb országban , Egyesült Államokat is beleértve, nincsen általánosan elfogadott elnevezése
Mercurius
  Válasz | 2004. július 27. 03:38 | Sorszám: 4
Á ez sokkal régebbi. Idevágó kedvenc történetem. A neoliberalizmus atyja Carl Menger közgaszdász volt a XIX.században. A modern piac elméletének központi tételét fogalmazta meg. Ez a tétel a határhaszon elmélete. Megszabja, hogy a piaci árat egyedül a kereslet és a kinálat döntheti el. Publikálása után több évre visszavonult, hogy megalkossa élete fő művét, amelyet a modern közgazdaság megalapozásának szánt. Feltérképezte a teljes emberi tevékenységi kört. Két részre osztotta ezeket. Ami a gazdálkodásra irányul, azt a piacnak kell szabályoznia. Ami nem a gazdálkodásra irányul, pl. orvoslás, az nem tartozik a piacra.
Mire befejzte a művet, már minden jelentősebb pozicióban egykori tanítványai ültek. Többek közt a könyvkiadókban is. Ennek ellenére nem sikerült kiadnia a könyvét. A kiadók összeráncolták a homlokukat. Méghogy valami nem a piacra tartozik ?! Az öreg piac elmélete úgylátszik olyan zseniális, hogy saját maga sem érti. Azzal rendre félretolták az iratcsomót.
Flammarion
  Válasz | 2004. július 27. 03:34 | Sorszám: 3
Most nem írom be, mert eg y egész oldal, de ízelítőnek legyen elég , hogy Korten e szélsőséges ideológiák támogatóit a "színről mára már letűnt marxista ideológiák " támogatóihoz hasonlítja, és a történelemre és logikára fittyet hányó olyan piaci berendezkedést képzelnek el, amelyben nincs helye közösségi felelősség intézményének, a pénz és javvak tisztességes , kiegyensúlyozott , kölcsönös előnyökön alapuló rendszerben..
Flammarion
  Válasz | 2004. július 27. 03:27 | Sorszám: 2
Nos, tehát , Korten így folytatja:
" Durvábban fogalmazva ezek az ideológia tantételek a következőkez feltételezik:

- az embereket --természetüknél fogva -- a kapzsiság vezérli;
- a birtoklási vágy alegfőbb kifejeződése annak, hohgy mot is jelent embernek lenni;
-a kapzsiság vezérlete vagyongyűájtés ás állandó birtoklási vágy vezet a társdalmilag optimális eredményekhez;
- az emebri társadalmak legfőbb érdek teht, hogy öszötnözze , megbecsülje és jutalmazz a fenti értékeket"
No, d eaz egész fejezetet nem áll módomban most ide beírni. Csak éppne eszembe jutott, miko rma este Dési megpróbált néámi ellenvetésformát megfogalmazni(egyszeri eladás= aranytojást tojó tyúk levágása szerű) mire az Újságíróklub hármas visszavágott , hogy ez mennyi adóbevétel hoz , meg verseny meg minden,s különben is, nem a kommunizmusban vagyunk,(erre jó replika következő gondolat a könyvben, szó esik marxizmusról is!) és abból lehet szociális juttatást adni, ártámogatást hű meg hó. Én tudtam volna-mint sokszor- mit kérdezni!

Flammarion
  Válasz | 2004. július 27. 03:14 | Sorszám: 1
No, az első mondatod ismerősnek tűnt, előhalásztam két támába vágó könyvet, egyik Dr. Plenter János: Gazdaság és államhatalom (A közgazdaságtan halmazelmélete) a másik, amiből idézek, David. C , Korten: Tőkés társaságok világuralma. Ez utóvbbiból, idézek, fejezet és alcmí is sokatmondó:
II. Harc akorlátlan uralomért
5. A tőkés libertariánusok rohama
5.1 A pénzsóvárság szentesítése.

Korten röviden levezeti a következő fogalmakból:
-sokat emlegetett GDP növekedés,
-szabad d piacok kivonása kormányzati elenőrzés alól
-gazdaásgi globalizáció
-privatizáció
-kormány fő szerepe: a kerskedelm fejlesztéséhez szüksége infrastukúra és ajogi keretek biztosítása : különös tekintettel tulajdonjog , szerződések.

Tehát , írja szerző: "Eme nézetek , számos, a neoklasszikus közgazaságtan elméleteibe ágyzottan, nyílt előfeltevésen nyugszanak:
-az embereket önérdekük vezérli, amelynek elsődleges kifejeződése a pénzügyi előnyök keresése;
- társadalmi szempontból a z a magatartás alegelőnyősebb , amely a legnagyobb hasznot biztosítja az egyénnek vagy a vállalatnak;
-a verseny , mint magatartásforma racionálisabbnak tekinthető mind az egyén mint avállalat szempontjából, mint za együttműködés, következésképpen a társadalmakat a verseny motívum alapján kell kiépíteni;
-az emberi fejlődés legjobban a társadalom tagjai áltla elfogyasztott javak értékének növekledésével mérhető; s afogysztás mind magasabb szintje az, amely elvezet a társadalom jólétéhez azzal, hogy nygobb gazdasági eredmények elérésére serkent"

No, ismerős? De van folytatás is pihi, cigi) un momentito, por favor, amigo.

Mercurius
  Válasz | 2004. július 27. 02:40 | Sorszám: 0
Privatizáció: az azonnali pénzhez jutás mohósága
2004-07-26 15:41

A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi augusztus 19-ére a privatizáció ügyében, és arra kéri a kormányt, hogy addig függessze fel a magánosítással kapcsolatban a nyáron meghozott döntései végrehajtását. A munkahelyek védelme és az emberek biztonságérzete is azt követeli, hogy a kormány vizsgálja felül ezen döntéseit - jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke hétfői rendkívüli sajtótájékoztatóján, amelyet a szövetség elnökségi ülését követően Rogán Antallal, a Fidesz frakcióvezető-helyettesével közösen tartott.

A kormányzat megfeledkezett a családokról

A kormány közlemúltban nyilvánosságra hozott privatizációs döntéseit megvitató tanácskozás után Orbán Viktor elmondta, hogy a Szövetség partnerszervezeteinek elnökeinek részvételével zajlott soronkívüli ülés összehívását azzal indokolta, hogy a helyzet "sürgős tanácskozást ésdöntéseket igényel". "Ismét a bankárgondolkodás által vezetett rossz döntéssel van dolgunk"- szögezte le a Szövetség elnöke többek között a Bábolna Rt., a MALÉV, Richter Rt. és a Nemzetközi Tankönyvkiadó tervezett eladása kapcsán Ez utóbbiról elmondta, hogy a döntés meghozói a magasabb állami bevételre gondolva megfeledkeztek arról, hogy magyar családok ezrei, de lehet, hogy tízezrei küszködnek minden beiskolázáskor a magas tankönyvárak problémájával, és az állam egyetlen eszköze a tankönyvek piaci árának befolyásolására, a kiadó állami kézben tartása. Megjegyezte, hogy a Bábolna Rt. eladásáról való döntések meghozatalakor szintén nem vették figyelembe a húsüzemek bezárásától tartó több ezer családot, akik a privatizáció miatt veszélyben érzi a megélhetésüket.

Semmi nem indokolta a privatizációs döntéseket

Orbán Viktor beszámolt arról is, hogy a tanácskozáson az "az általános vélekedés alakult ki, hogy semmi nem indokolta ezeket a privatizációs döntéseket", hiszen Magyarországon a magánkézben lévő vagyon aránya "sok esetben jóval magasabb, mint az európai uniós államok többségében". A munkahelyek és az emberek biztonságérzetének megtartása érdekében a Szövetség a döntések felülvizsgálatát kezdeményezi, hiszen - mutatott rá a Szövetség elnöke - a Nemzeti Petíciót aláíró egymillió-kétszázezer ember az állami vagyon megtartása mellett foglalt állást. Ezért - mint mondta - "a közakarattal szembe megy a kormány ezen döntése". A Szövetség elnöksége úgy látja, hogy a döntések mögött nincsen olyan gazdaságpolitikai indok, amely ezen cégek eladását magyarázza, így ezek mögött a döntések mögött a kormány "azonnali pénzhez jutásának" szándékát látják. A Fidesz ezért arra kéri a kormányt, hogy "észszerű gazdasági döntéseket hozzon a gyors, nyári privatizációs dömping helyett."

Állítsák le a privatizációt!

Orbán Viktor hozzátette, hogy bár néhány vállalat esetében valóban érdemes megfontolni azok eladását, azonban például a Richter Rt, a Nemzeti Tankönyvkiadóhoz hasonlóan a piac egyetlen olyan szereplője, ahol a kormány az állami tulajdonrészen keresztül befolyásolni képes a gyógyszer- illetve a tankönyvárakat, ellenzik továbbá a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt. és a Bábolna Rt. eladását is, ezért arra kérik a kormányt, hogy "ne járuljon hozzá az Állami Privatizációs Vállalat (ÁPV) döntéseihez, és utasítsa arra, hogy a már meghozott privatizációs döntések eredményeképpen született szerződéseket ne írja alá." A Szövetség elnöke a közvagyon nyár közepén való kiárusítását erkölcsi és politikai szempontból is elfogadhatatlannak nevezte.

Döntsön az Országgyűlés!

Rogán Antal is furcsának találta, hogy a kormány most nyáron, végkiárusítás formájában, rohamtempóban igyekszik szabadulni az állami vagyontól. A politikus arra kérte a Medgyessy-kabinetet hogy ne írjon alá privatizációs szerződéseket, és vonja vissza a kiírt pályázatokat. Elmondta, hogy augusztus 19-re rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezik az Országgyűlés elnökénél a kormány tervezett privatizációs intézkedéseinek a megvitatására. A fideszes képviselők továbbá határozati javaslatot beterjesztésére készülnek, amely tartalmazni fogja azoknak a cégeknek a körét, amelyeket a kormány privatizációs elképzelései ellenére köztulajdonban kellene maradnia. Ilyen az eddig említett cégeken felül a Szerencsejáték Rt., a Balatoni Halászati Rt., és a Tokaj Kereskedőház Rt. is. A Fidesz frakcióvezető-helyettese reményét fejezte ki, hogy nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypárti képviselők is támogatni fogják az Parlament összehívását, amelynek ülésén logikus érvek fognak dönteni a privatizáció mellett, illetve ellenében.

szöveg: B.E. - Szövetség Webszerkesztőség

szabad-europa.hu - fideszfrakcio.hu
Ny

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola