Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Nyűg az élet (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Nyűg az élet
iszalag
  Válasz | 2004. november 16. 08:19 | Sorszám: 56
forrás: http://iksz.fw.hu/dkf/40/
iszalag
  Válasz | 2004. november 16. 08:18 | Sorszám: 55
Szintén Pál apostoltól tudjuk, hogy akit szeret az Úr, azt megfenyíti. Gyakran azért kell próbákat kiállnunk, mert Isten ezek által készít fel bennünket egy komoly feladatra.

Bármilyen nehezek számunkra a megpróbáltatások, nem eshetünk kétségbe, mert mindvégig Isten kezében vagyunk. A 76. zsoltárra gondolunk. Onnét van sajgó sebem, hogy az Úr keze most másként érint. Ilyenkor előfordul, hogy a saját keresztünket túl nagynak találjuk. Mert valójában hányan tudunk hálát adni Istennek, amiért "keresztülhúzta" számításainkat? Hányan tudunk örülni a nehézségeknek, hányan tudjuk mondani a zsoltárossal Jó nekem, hogy nyomorúság ért?

PS Az élet szép Mindig szép

szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 05. 03:16 | Sorszám: 54
Idézet:
Történt pedig egyszer, hogy valakinek a védelmére királyhoz igyekezett; annak a vidéknek egy erdős részén, mely disznók legeltetésére szolgált, volt egy tanya, és ebben délidőben megszállott. Itt éjféltájt malomkövek zaját hallja, amit egyébként még nem tapasztalt. Csodálkozott, hogy mi lehet ez. Majd az asszony, aki a malmot hajtotta, énekelni kezdett. Csodálkozva szólott erre a püspök Valterhez: "Hallod-e, Valter, a magyarok szimfóniáját, miképpen hangzik?" És mindketten nevettek az éneken. Minthogy pedig a malmot egy asszony hajtotta kezével, és az ének magasabban szállt, a püspök pedig eközben ágyában feküdt, még egyszer így szólt még mindig mosolyogva: "Magyarázd meg nekem, Valter, miféle dallamú éneklés ez, amely lejtésével arra késztet, hogy az olvasást abbahagyjam?" Amaz pedig ezt mondta: "Nótának dallama ez! Az asszony, aki énekel, ennek a gazdának szolgálója, akinél szállást kaptunk. Urának búzáját őrli ilyenkor, mikor a vidéken másféle malom éppen nem található." Mire a püspök így szólt: "Géppel jár vagy kézi munkával?" "Géppel is, kézi munkával is - mondja rá Valter -, nem húzza semmiféle barom, hanem az asszony saját kezével forgatja." "Csodálatos dolog - mondja püspök -, hogyan boldogul az ember. Mert ha gép nem volna, a fáradalmat ki tudná elviselni? Boldog egy asszony - folytatja -, aki bár mások hatalma alatt áll, köteles munkáját ilyen szépen, zúgolódás nélkül, vidáman végzi." És jócskán adott pénzt néki.
Szent Gellért püspök nagy legendája
Fortissimo
  Válasz | 2004. november 02. 22:03 | Sorszám: 53
Lev Tolsztoj: Gyónás (Eszmefuttatás az élet értelméről...) /1. rész./
- bevezetés egy kiadatlan műhöz http://gondolkodom.hu/acview.php?ArtID=1
Fortissimo
  Válasz | 2004. november 02. 22:01 | Sorszám: 52
És ez akkor történt velem, amikor megvolt körülöttem minden, amit teljes boldogságnak neveznek, amikor még ötvenéves se voltam. Volt jó feleségem, aki szeretett, és akit szerettem, voltak jó gyermekeim, nagy birtokom, amely egyre nőtt, gyarapodott, ha én nem is törtem magam. Tiszteltek, becsültek szeretteim, ismerőseim, az idegenek jobban becsültek, mint valaha, és bízvást minden különösebb önáltatás nélkül azt vélhettem, hogy híres ember vagyok. Ráadásul nem voltam beteg, se testileg, se lelkileg, sőt olyan szellemi és testi erőnek örvendtem, amilyet ritkán tapasztaltam a velem egyívásúaknál. Versenyt kaszáltam a parasztokkal, és nyolc-tíz órai szellemi munkát is tudtam végezni anélkül, hogy bármiféle káros következményét is éreztem volna ennek az erőfeszítésnek. http://gondolkodom.hu/acview.php?ArtID=1
Fortissimo
  Válasz | 2004. november 02. 22:00 | Sorszám: 51
Meguntam az életet - valami ellenállhatatlan erő hajtott, hogy valamiképpen megszabaduljak tőle. Azt nem állítanám, hogy akartam volna öngyilkosságot elkövetni. Az az erő, amely elfelé húzott az élettől, erősebb, teljesebb, általánosabb volt az akarásnál. Az életre való régebbi törekvéshez volt hasonló ez az erő, csak ellenkező előjellel. Minden erőmmel elfelé igyekeztem az élettől."


http://gondolkodom.hu/acview.php?ArtID=1
Fortissimo
  Válasz | 2004. november 02. 21:58 | Sorszám: 50
"Megállt az életem. Tudtam lélegzeni, enni, inni, aludni, és nem tudtam nem lélegzeni, nem enni, nem inni, nem aludni, de az élet megszűnt, mert megszűntek az olyan vágyak, amelyeknek a kielégítését ésszerűnek találtam volna. Ha kívántam valamit, akkor előre tudtam, hogy akár kielégítem a kívánságomat, akár nem elégítem ki, úgyse lesz belőle semmi. " http://gondolkodom.hu/acview.php?ArtID=1
Fortissimo
  Válasz | 2004. november 02. 21:57 | Sorszám: 49
Idézet:
Írtam tehát, azt tanítva, ami számomra az egyetlen igazság volt: úgy kell élni, hogy neked magadnak és a családodnak a lehető legjobb legyen.

Így éltem, de öt évvel ezelőtt többször is igen furcsa dolog történt velem. El-elfogott a kétség, eleinte csak pillanatokra, megtorpant életem menete, nem tudtám hogyan éljek, mit cselekedjek, egészen tanácstalan lettem és elcsüggedtem. De ez elmúlt, és úgy éltem tovább, mint azelőtt. Azután egyre gyakrabban és gyakrabban kezdtek ismétlődni a kétségnek ezen a pillanatai, mégpedig mindig ugyanabban a formában. Életem menetének ezek a megtorpanásai mindig ugyanazokban a kérdésekben jutottak kifejezésre: "Miért? No és azután?"

Eleinte úgy véltem, hogy ezek nem helyénvaló, céltalan kérdések. Úgy véltem, mindez ismeretes dolog, és ha egyszer komolyan nekifogok, hogy megoldjam e kérdéseket, ez nem kerül nagy fáradságba, most nem érek rá foglalkozni velük, de ha elkezdek gondolkozni rajtuk, akkor meg is találom a feleletet. De mind gyakrabban és gyakrabban ismétlődtek a kérdések, egyre sürgősebbé és sürgősebbé váltak a feleletek, és ezek a válasz nélkül maradt kérdések, akár az egy helyre eső pontok, egyetlen fekete folttá tömörültek.

Ugyanaz történt, ami azokkal szokott történni, akik halálos belső betegségbe esnek. Először csak a gyengélkedés jelentéktelen tünetei mutatkoznak, amelyekre a beteg ügyet se vet, azután ezek a tünetek mind gyakrabban és gyakrabban ismétlődnek, majd egyetlen - időben osztatlan - szenvedéssé olvadnak egybe. A szenvedés egyre fokozódik, és a beteg egyszer csak rádöbben, hogy az, amit ő gyengélkedésnek vélt, a világon a legdöntőbb az ő számára, mert az a halál.

Ugyanez történt énvelem is. Ráeszméltem, hogy ez nem véletlen gyengélkedés, hanem valami nagyon fontos dolog, és hogy ha folyton ismétlődnek ugyanazok a kérdések, akkor felelni kell rájuk. És én meg is próbáltam felelni. Olyan ostobának, együgyűnek és gyerekesnek tűntek fel ezek a kérdések. De mihelyt hozzájuk nyúltam, és megkíséreltem megoldani őket, rögtön meggyőződtem először is arról, hogy ezek nem gyerekes, nem ostoba kérdések, hanem a legfontosabb és a legmélyebb kérdések az életben, másodszor arról, hogy bármennyit töprengek is, nem tudom megoldani őket. Mielőtt a szamarai birtokkal, a fiam nevelésével, egy könyv megírásával foglalkoznék, tudnom kell, miért fogom ezt vagy azt csinálni. Amíg ezt nem tudom, semmihez sem foghatok hozzá. A gazdaság körül forgó gondolataim közepette - amelyek nagyon foglalkoztattak akkoriban -, hirtelen eszembe ötlött egy kérdés: "No jó, lesz 6000 gyeszjatyina földed a szamarai kormányzóságban, lesz 300 lovad, és azután? . . ."

Ilyenkor egészen megdöbbentem, és nem tudtam tovább gondolkozni. Vagy például ha azon kezdtem gondolkozni, hogyan neveljem a gyermekeimet, azt mondtam magamnak: "Miért?" Vagy ha azon töprengtem, hogy érhetné el a jólétet a nép, váratlanul azt kérdeztem magamtól: "Mi közöm nekem ehhez?" Vagy ha arra a dicsőségre gondoltam, amelyet majd műveim szereznek nekem, azt mondtam magamnak: "No jó, híresebb leszel Gogolnál, Puskinnál, Shakespeare-nél, Moliére-nél, a világ valamennyi írójánál és aztán?! . . ."

És semmit, de semmit sem tudtam rá válaszolni.



http://gondolkodom.hu/acview.php?ArtID=1
onogur
  Válasz | 2004. november 02. 10:51 | Sorszám: 48
A szép az élet is jó, vagy élni jó, tök mindegy.
Nekem még korán van.
jm
  Válasz | 2004. november 02. 10:43 | Sorszám: 47
mondj egy jó címet, az előzőket csak példának mondtam.
onogur
  Válasz | 2004. november 02. 10:24 | Sorszám: 46
És mi az akadálya, hogy nyissál egyet?
jm
  Válasz | 2004. november 02. 09:31 | Sorszám: 45
kéne egy olyan rovat is, hogy "szép az élet" - esetleg "de szép az élet" vagy "csodálatos ez a világ" - a közélet rovat politikai témái amúgy is elég lehangolóak.
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 02. 09:24 | Sorszám: 44
Ahá, már értem ...

... Az a gyanúm, h az írók/olvasók Szophoklésztől fogva a bulvárra (a különösre, egyedire, bizarra, rémségesre) voltak fogékonyak.

... Abban a szerencsés helyzetben vagyok, h nem kell irodalmi forráshoz folyamodnom cselédlány-ügyben, mert vannak saját IRL emlékeim !

vadnyul
  Válasz | 2004. november 02. 09:05 | Sorszám: 43
Ha más nem: Édes Anna,
+ a cselédek Móricznál,
minden, csak nem szép és boldog élet.
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 02. 08:45 | Sorszám: 42
Tévedsz.
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 02. 08:44 | Sorszám: 41
... Ezt fejtsd ki 1 kicsit ... (Ne felejtsd el: nem vagyok bölcsész ... )
Nyam Nyam
  Válasz | 2004. november 01. 23:32 | Sorszám: 40
Okos felvetés, csak értelme nincs. Te is ezt csinálod.
jm
  Válasz | 2004. november 01. 22:56 | Sorszám: 39
pedig még csak most kezdtem belejönni
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 01. 22:54 | Sorszám: 38
Télleg ne folytassuk, mert nekem is elmegy az életkedvem !

... Jó éjszakát !

jm
  Válasz | 2004. november 01. 22:50 | Sorszám: 37
visszatérve a nyűgre, talán nem a tárgyak okozzák; én is sokat látok a buszon fásult, üres arcokat. Nagyon sok embernek lélekölő a munkája.

párbeszéd egy multinál, reggel, a liftben:
-jó volt a szabid?
-nagyon! de legközelebb inkább el se megyek, annyira rossz utána visszajönni. Nem éri meg szabira menni!

szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 01. 22:49 | Sorszám: 36
Nah ... Neked sem könnyű kedvedre tenni !

... (Azért azzal a gesztenye-szedéssel/sütéssel még mindig Te vezetsz 1:0 -ra ! ... Bár én meg szőlőt ültettem: akkor 1:1 )

jm
  Válasz | 2004. november 01. 22:40 | Sorszám: 35
rémes.
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 01. 22:37 | Sorszám: 34
Emiatt irigyeltek minket anno a külföldiek: Hogy az ő pénzeikre csupa rozzant, öreg fószert tesznek ... nekünk meg illen szép, erőtől duzzadó fiatalt ...
jm
  Válasz | 2004. november 01. 22:28 | Sorszám: 33
ez vidám?????
szentmáriabal
  Válasz | 2004. november 01. 22:21 | Sorszám: 32

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola