Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Agymosó tévét kapnak az erdélyiek?

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Agymosó tévét kapnak az erdélyiek?
Mallow
  Válasz | 2003. november 17. 18:41 | Sorszám: 11
„Talán azért nem hadakoznak annyira a külföldi magyar pártok, mert nem úgy gondolják, hogy a kormány folyton a magyarok kárára politizál”

A délvidéki kirohanások célpontjának egyértelműen a magyar kormánynak kellene lennie!

A külföldi magyarok rossz szokása a hallgatás, nyílván nem tetszhet nekik minden, sőt! Mégis hallgatnak. Pedig komoly hatással lehetnének az anyaország politikai életére, az ő elvárásaik, értékeléseik komoly támpontot jelenthetnének a magyar választóknak, egy objektívebb mércét adva a benti hazugságözönben.

„Persze te ezt biztosan jobban meg tudod ítélni innen Magyarországról.”

Elmondtam szerintem mit kellene tenniük.

„Egyetlen nagy hibája van ennek az erdélyi tv-nek: nem Orbán Viktor valósítja meg.”

Orbánnal sem támogatnám. Egyik nagy párt se tudná megállni, hogy olyan TV-t hozzon létre, amelyben fennáll a veszélye hogy őellene hangolják a nézőket. Erdélyben – állítólag – nem szeretik az MSZP-t. Ezért úgy vélem az RMDSZ-el összhangban fogják ellenőrizni a TV-t, a saját puhapöcs európaiaskodó politikájukat népszerűsítve.

A Duna TV a legkevésbé érdekelt valamiféle közvetlen politikai cél elérésében, valamint nem ömlik belőle a gagyi sem, sok előnye van egy helyi adóval szemben. Persze a helyi adó is lehet jó, de a magyar tapasztalatok alapján már-már el se tudom képzelni hogy valósítható meg egy jó helyi TV.

iszalag
  Válasz | 2003. november 15. 22:43 | Sorszám: 10
Igaz, hogy csökken ott a Duna nézettsége?

– Erről nincsenek egészen friss, hiteles adatok, a felmérések inkább a szimpátiát mutatják. Régebben egyedüli magyarnyelvű tévé voltunk, most pedig már öt-hat más adás is fogható, kevesebb figyelem jut egyre. Az RTL Klub és a TV 2 népszerű műsorait is behurcolják – illegálisan – kazettán. Mégis azt mondom, továbbra is a Dunát tekinti az erdélyi magyarság a saját mértékadó és leginkább szeretett csatornájának. Mi pedig igyekszünk segíteni a fontosabb események, választások idején. Ilyen szolgáltatást senki sem nyújt rajtunk kívül Erdélyben. Az ezredfordulón piacvezetők voltunk ott a magyarok körében, a főbb arányok nem sokat változtak.

- Az a vád is érte önöket, hogy a tavalyi magyarországi választások idején „látványosan egyirányú pártkampányt” folytattak, szemben az m2-vel, az akkori kormányerők oldalán.

– Ezt a vádat most hallom először. Egyet mondhatok: a választások előtt összehívtuk valamennyi párt képviselőjét és kölcsönösen aláírtunk egy műsor-menetrendet. Amikor a Fidesz nagygyűlései voltak, előzetesen felhívtuk az MSZP-től Gál J. Zoltánt, tudnak-e ajánlani egy másik eseményt is. Mindig ajánlottak, és korrektnek tartották az eljárásunkat. Az ORTT mérései szerint legfeljebb egy-két százalékos eltéréssel mindig betartottuk a BBC-irányelveket. A kritikát tehát visszautasítom. Minden mértékadó politikai erő elismerte tárgyilagosságunkat, tudomásom szerint éppen az MTV-t marasztalta el az ORTT a pártatlanság megsértéséért.


Medgyessy Péter
pénteken bejelentette: lehetőség szerint már a jövő év közepétől működhet egy magyar nyelvű televízió Erdélyben. Az RMDSZ vezetőiből, valamint a Határon Túli Magyarok Hivatalát (HTMH) ellenőrző kancelláriaminiszter köréből két munkacsoport jön létre; ezek december 15-ig kiválasztják azt a jogi formulát, amely megfelel mindkét ország jogrendszerének, és kialakítják azt a pénzügyi konstrukciót, amelyen keresztül támogatható a televízió létrehozása és működtetése. Medgyessy Péter kitért arra is: levelet kapott a köztársasági elnöktől, aki a Sapientia Egyetem további támogatását kérte. Az erdélyi felsőoktatási intézmény 2004-ben is megkapja ugyanazt a fejlesztési támogatást, mint az idén.

iszalag
  Válasz | 2003. november 15. 22:42 | Sorszám: 9
folyt
Riporter
-Erdélyben nemcsak a társadalom sokrétű, hanem a politika is. Erről itthon némelykor ugyancsak szokás megfeledkezni. Hogyan látja az ottani politikusok viszonyát ehhez a problémához?

Pekár:
– Az egész térségben az elmúlt tizenkét év kevés volt ahhoz, hogy a politika eltávolodjon a médiától. Mi több, mondhatom, hogy inkább közeledés történt. Hisztérikusabb lett az ellenérdekeltségű táborok viszonya itthon is, még inkább az erdélyi magyar közösségben. Egy-egy hírünk, vitaműsorunk után nem ritkán mindkét fél tiltakozik. Felismerhető a politikusok befolyásolási szándéka, és elnökként az a feladatom, hogy a lehetőségekhez mérten távol tartsam a politikától az intézményemet. Ezzel a veszéllyel egyébként az erdélyi magyar tévé is szembetalálná magát. Láthatjuk azt a küzdelmet, amely az RMDSZ és ellenzéke, a reformtömörülés között folyik: sok szempontból keményebb a magyarországi pártcsatározásoknál. Úgy gondolom, a szóban forgó Népszabadság-cikk mondanivalójában ez is fölszínre kerül. Mint ahogy piaci érdekek, személyi ambíciók is megjelennek.

- Úgy véli, vannak erők, amelyek gyengíteni akarják a Duna Televízió pozícióit Erdélyben?

– Valószínűleg vannak, de a szándék nem elsősorban a Duna visszaszorítása, hanem valami másnak az elősegítése. Ma már a technikai lehetőségek sokkal gazdagabbak, mint a mi televíziónk indulásakor voltak. A csatornák száma feltartóztathatatlanul növekszik. Csak egyet tehetünk, megpróbálunk ésszerű munkamegosztást kialakítani. Ez az anyaországban sincs meg, az m2 szerintem fölöslegesen költ közpénzt határon túli műsorokra, hiszen a médiatörvény kizárólag a Duna Televízióra bízta ezt közszolgálati feladataként.

- Hogyan képzeli el ezt a munkamegosztást?
– Nem működhetünk úgy, mint egy nagy televízió. El kell dönteni, mely irányokat fejlesztjük, a többiről pedig le kell mondani. A Duna Televízió stratégiai feladata volt eljutni Észak-Amerikába vagy Ausztráliába, és jó lenne eljutni Dél-Amerikába is, ahol még él negyedmilliónyi magyar, illetve magyar leszármazott. A cél az, hogy a világ magyarságának a televíziója legyünk, hasonlóan a német Deutsche Welléhez. Ahhoz azonban, hogy a távoli magyarok életét is bemutathassuk, sok pénz kell. Nem építhetünk arra, mint itthon, hogy fél szavakból is értjük egymást, a hátteret alaposan meg kell világítani. Tudomásul kell vennünk, hogy Erdély csak egy szelet, szemben a mostani felfogással, amely szerint az a legfontosabb, mert ott jobban is szeretnek minket.

iszalag
  Válasz | 2003. november 15. 22:40 | Sorszám: 8
folyt 2
- Nem lehetne előnyös is a Duna Televíziónak egy ilyen erdélyi tévé?

– Mindenekelőtt az erdélyi magyar közösségnek lenne előnyös. Lélekszámuk Szlovénia lakosságához hasonló, természetesen járna is nekik egy televízió. Persze egy közszolgálati tévé sok műfajú kínálattal lehet csak sikeres. Friss hírek, filmek, sport, kultúra, szórakoztatás, vallás, ismeretterjesztés… Gondolja meg, mi minden kell az érdemi kínálathoz. Itthon hajlamosak vagyunk homogén egésznek tekinteni őket, holott csak számukban jelentenek kisebbséget Romániában, minőségükben ugyanolyan sokfélék, mint a többség. És éppen ezt a sokféleséget kellene dokumentálni, amihez jobb lenne egy ottani adó. A Budapestről szerkesztett műsorok még a legjobb szándékkal sem képesek láttatni a teljességet. Egyébként éppen azért indítottuk a Régiók című adást, amelyet tovább akarunk bővíteni, hogy ők szerkesszék, ne mi.

- Ez a műsor tehát a Budapestről fogalmazott értékítélet kritikájának elismerése?

– Egy erdélyi magyar tévé műsora vajon kinek az értékítéletét fogja mutatni? A közösség egészéét? A székelyföldi magyar tömbben élőkét? A Partium bizonyos részein lakókét? Vagy a szórványmagyarokét? Sokat foglalkoztam ezzel a kérdéssel az elnöki pályázatomban, mert úgy gondoltam, minél mélyebbre ásunk, annál jobban tudjuk felszínre hozni ezt a sokféleséget. De kiderült, az eszközeink nem elégségesek hozzá. Ötödannyiból gazdálkodunk, mint a Magyar Televízió. Úgy gondolom, többmilliárd forintnak megfelelő költségvetésű erdélyi televízió számára sem lenne teljes mértékben megoldható ez a feladat. Megjegyzem, Románián kívül is több millió magyar él, már csak ezért sem lehetünk kizárólag „Erdély Televíziója”.

iszalag
  Válasz | 2003. november 15. 22:38 | Sorszám: 7
folyt.:
- A Duna Televízió érdeke, hogy a kinti munkatársak használható tudósításokat küldjenek. Lehet azonban egy rejtett, objektív érdekellentét: az önálló magyar csatorna konkurenciát jelentene a Duna Televíziónak – és a határon túl ugyancsak fogható m2-nek.

– A jó szándékunk ellenére ez az érdekellentét fennáll, hiszen minél inkább törekszünk arra, hogy a határon túli témákat feldolgozó műsoraink számát növeljük, annál több energiát vonunk el attól, hogy a határon túliak saját televíziójuk létrehozásán fáradozzanak. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az említett kollégák közül jó néhányan tizenegy évvel ezelőtt még azzal próbáltak kenyeret keresni, hogy amatőrökként lakodalmakban videóztak. Mára, segítségünkkel, kiváló műsorkészítő szakemberekké váltak. Elismerem, hogy a Duna Televízió nem tudott mindig kellő munkát, megélhetést nyújtani számukra – pénzhiány miatt. Rajtuk kívül ott van egy felkészült erdélyi filmes mag is, és a két csoportból létrehozható egy erdélyi televízió törzsgárdája. Ha megvalósul, fölajánljuk az archívumunkat, hogy a közszolgálati sorozatokat, ismeretterjesztő műsorokat használhassák. Nagyon költséges és nehéz feladat ugyanis a Magyarországnál kicsivel nagyobb területű Erdélyben – ahol falvak egész sorában szórványban élnek a magyarok – mindenki számára kielégítő tájékoztatást megszervezni. Szerintem ennek még nincsenek meg sem az anyagi, sem a személyi feltételei odakint.

iszalag
  Válasz | 2003. november 15. 22:34 | Sorszám: 6
Tévedtem,nem kampány
ki akarják készíteni a Duna TV-t.. http://www.nepszabadsag.hu/Default.asp?DocCollID=143635&DocID=125214#125214

Pekár

"Különösen fájdalmas volt ez a cikk, mert a legfőbb bástyánkat vette célba. Annak idején az alapítók úgy fogalmazták meg a Duna Televízió célját, hogy elsősorban a határon túli magyarságnak készít műsort. Ezt mindig irányadónak tekintettük, például úgy állítottuk össze hírműsorainkat, hogy vegyítettük a határon inneni és túli híreket, mutatva, nem teszünk különbséget a magyar közösségek között. Jóllehet többnyire pénztelenségből előfordult, hogy ez nem érvényesült kellően. De mindig törekedtünk arra, elnökségem idején is, hogy megvalósuljon."

Cakpakk
  Válasz | 2003. november 15. 16:02 | Sorszám: 5
Egyetlen nagy hibája van az erdélyi tv-nek nem lehet megzabálni, söt még az Erdélyben befizetett adókat sem hozza vissza regátból tudod ez a baja semmi más...

De te már csak tudod innen Magyarországból...

Hegeda
  Válasz | 2003. november 15. 16:00 | Sorszám: 4
...és mekkora síkítozás lett volna ha megvalósitja?
(A szemét Orbán tv-t csinál a "románoknak" a magyar adófizetők pénzén! Hány lélegeztetőgép jönne ki ebből?)
szutyok
  Válasz | 2003. november 15. 15:42 | Sorszám: 3
Talán azért nem hadakoznak annyira a külföldi magyar pártok, mert nem úgy gondolják, hogy a kormány folyton a magyarok kárára politizál. (Persze te ezt biztosan jobban meg tudod ítélni innen Magyarországról.)

Talán azért nem hadakozik az RMDSZ az erdélyi televízió ellen, mert úgy gondolják, igenis szükség van rá. A Duna TV nem regionális tv, bizonyos feladatokat nem képes ellátni. (Ha helyi híreket akarsz nézni, te sem a CNN-re kapcsolsz.)

Egyetlen nagy hibája van ennek az erdélyi tv-nek: nem Orbán Viktor valósítja meg.

Mallow
  Válasz | 2003. november 14. 20:08 | Sorszám: 2
Az erdélyieknek, vagyis az RMDSZ-nek kellene elmondania, hogy nekik tökéletesen megfelel a Duna televízió. Erre való az RMDSZ.

És általában: az összes külföldi magyar pártnak nyomást kellene gyakorolnia az anyaországra és hadakoznia a kormánnyal, mert ha ők mondják, hogy a kormány folyton a magyarok kárára politizál, akkor talán még el is hiszik az emberek.

Örülök a délvidéki erősebb hangoknak!

iszalag
  Válasz | 2003. november 14. 19:27 | Sorszám: 1
készülnek (ügyesen) a kampányra..
la
  Válasz | 2003. november 14. 18:44 | Sorszám: 0
Azért a kérdés ilyetén fogalmazása, mert nem értem: hát nincs ott a Duna tévé? Egyébként ha valakinek jön egy jobb ötlete, előre kérem ROAE-t, cserélje ki rá.


Magyar nyelvű tévét ígért Erdélynek Medgyessy

MTI
2003. november 14., péntek 17:55


Egy hónap alatt választják ki a megfelelő jogi formulát és a alakítják ki a pénzügyi konstrukciót egy Erdélyben fogható magyar nyelvű televízióhoz - jelentette ki pénteken Medgyessy Péter miniszterelnök.

Medgyessy Péter pénteken Budapesten újságíróknak elmondta: lehetőség szerint már a jövő év közepétől működhet egy magyar nyelvű televízió Erdélyben. A magyar nyelvű televíziós csatorna létrehozása "régi vágya az Erdélyben élő magyarságnak, több mint másfélmillió magyar embernek, ebből következően úgy gondolom, itt az ideje, hogy ezzel a kérdéssel komolyan foglalkozzunk" - jelentette ki a kormányfő.

Kiválasztják a jogi formulát

Medgyessy Péter erről azt követően beszélt, hogy megbeszélést folytatott Markó Bélával, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. Kifejtette: az RMDSZ vezetőiből, valamint a Határon Túli Magyarok Hivatalát (HTMH) ellenőrző kancelláriaminiszter köréből két munkacsoport jön létre; ezek december 15-ig kiválasztják azt a jogi formulát, amely megfelel mindkét ország jogrendszerének, és kialakítják azt a pénzügyi konstrukciót, amelyen keresztül támogatható a televízió létrehozása és működtetése.

"Megegyeztünk, hogy olyan megoldásokat keresünk, amelyek költségtakarékosak, és a már meglévő források ilyen célú felhasználását is lehetővé teszik" - hangsúlyozta a kormányfő. Medgyessy Péter kitért arra: a találkozó másik oka az volt, hogy levelet kapott a köztársasági elnöktől, aki a Sapientia Egyetem további támogatását kérte.

Hangsúlyozta: a találkozón megegyeztek abban, hogy az erdélyi felsőoktatási intézmény 2004-ben is megkapja ugyanazt a fejlesztési támogatást, mint az idén. "Ennek számomra egyetlen komoly feltétele van: én csak arra vagyok felhatalmazva, hogy a magyar adófizető polgárok nehezen megkeresett pénzét úgy költsük el, hogy az teljes mértékben, garantáltan arra a célra menjen, mint amire szántuk, és megfelelő ellenőrzési mód legyen" - mondta a miniszterelnök.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola