Agrárcégek kalapács alattNSZ • 2004. május 4. • Szerző: Mihálovits András
Hazai szakmai befektetőknek és munkavállalóknak adná el az ÁPV Rt. a tulajdonában lévő tíz agrártársaság részvényeit. A Bábolna Rt. eladására legkorábban csak ez év végén kerülhet sor.
Az ÁPV Rt. nyilvános, egyfordulós pályázaton keres gazdát a többségi tulajdonában álló tíz agrártársaságnak – jelentette be tegnap Kamarás Miklós, a vagyonkezelő vezérigazgatója. A magánkézbe adandó cégek listáján nem szerepel a legnagyobb falat: a Bábolna Rt. A társaság hitelállománya ugyanis óriásira duzzadt, s elvesztette saját tőkéjét, így tőkerendezésre van szüksége. Emiatt a Bábolna privatizációs pályázatát legfeljebb csak az idei év utolsó negyedében írják ki.
A kormány március 24-én döntött az Abaúji Charolais Rt., az Alcsiszigeti Mezőgazdasági Rt., a Bácsalmási Agráripari Rt., a Bólyi Mezőgazdasági Rt., az Enyingi Agrár Rt., a Hód-Mezőgazda Rt., a Komáromi Mezőgazdasági Rt., a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok Rt., a Szerencsi Mezőgazdasági Rt., valamint a Tokaj Kereskedőház Rt. részvényeinek értékesítéséről. Az ÁPV Rt. mostanra dolgozta ki a privatizáció részleteit és írta ki a pályázati felhívást. A pályázaton bárki, tehát akár külföldi befektetők is indulhatnak, ám a vagyonkezelő a munkavállalókat, a mezőgazdasági termelőket, az integrált partnereket, a beszállítókat és a hazai szakmai befektetőket kívánja helyzetbe hozni.
Ennek megfelelően a pályázatok értékelése során elérhető 100 pontból 45 pontot ér a vételár, a támogatott befektetői kör bevonására 35 pont adható, míg a kötelezően előírt tőkeemelés nagyságát legfeljebb 20 ponttal jutalmazzák. A kötelezően előírt tőkeemelés nagysága cégenként eltérő, a legkisebb összeg 50 millió, a legnagyobb 1,1 milliárd forint. Az ÁPV Rt. úgy számol: az új tulajdonosoknak a vételáron felül még 4,6 milliárd forintot kell tőkeemelés formájában a tíz agrárcégbe befektetniük. Az agrárcégek munkavállalói legfeljebb 15 százalékos tulajdonrészt szerezhetnek egy-egy társaságban.
Az agrártársaságok megszerzésére június 14-ig lehet pályázni. Az ÁPV Rt. igazgatósága július 22-én dönt majd a pályázatok eredményéről. A privatizációs szerződések megkötésére így augusztus elején kerülhet sor, a vételár pedig augusztus 22-ig folyik majd be a vagyonkezelő kaszszájába – az ÁPV Rt. legalább 15-20 milliárd forintra számít.
A privatizálásra kerülő mezőgazdasági vállalkozások meghatározó szerepet játszanak a magyar mezőgazdaságban. Az ötezer embernek munkát adó „tízek” saját tőkéje 33 milliárd forintra, éves nettó árbevétele pedig 44 milliárd forintra tehető. Mindazonáltal a társaságok nem valami fényes eredményt értek el tavaly. Közülük csak kettő, a Szerencsi Mezőgazdasági Rt. és a Tokaj Kereskedőház Rt. volt nyereséges.