Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A népességfogyás megállítható, ha... (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A népességfogyás megállítható, ha...
Sziriusz
  Válasz | 2004. július 25. 10:30 | Sorszám: 214
De a régihez csak 5 millió kölcsönt vehetek fel, míg az újhoz 15 milliót. S amiben most élek, még 10-et se ér (hála a "mérés" szerinti fütésdíjmegosztásnak), viszont nagyon kinöötük.
Apóka
  Válasz | 2004. július 25. 09:20 | Sorszám: 213
Budapesten a belvárosi régi házakban még a feldarabolások ellenére is vannak nagy lakások.

A piacot a szociálpolitika is erősen alakítja.

Az új lakások építését nem szabadna olyan erővel támogatni, mint a régiek bővítését és felújítását. Ez lényegesen csökkentené a spekulatív lakásépítést.

Sziriusz
  Válasz | 2004. július 25. 09:11 | Sorszám: 212
Külön válaszolok a lakásra:

Próbáltam - még amikor lehetett - lakást keresni. Volt is egy 80 négyzeetméteres ajánlat. Az volt a jó benne, hogy volt ablaka északra is, meg délre is. Középen volt a gépészet. Mikorra komolyabban kezdtem tárgyalni az építtetöökkel, már kettévágták, s a déli részt el is adták. Márpedig az csak télen jó, nyáron többet fog költeni a klímára, mit télen a füütésre.

Szóval olyan nagyfokú spekuláció van a lakásokkal, kölcsönökkel, hogy Budapesten villamosmegállótól pár percre nagy lakást hétköznapi halandó nem tud megfizetni. Itt fel kellene adni az állam liberális, picamindentmegold elveit, és meg kellene változtatni a játékszabályokat.

Sziriusz
  Válasz | 2004. július 25. 09:05 | Sorszám: 211
Viszont akárki is vette észre tavaly karácsony elöött, de zseniális volt, hogy észrevette, hogy a bokros-csomagbeli jövedelemelvonást elfelejtették törvénybe/rendeletbe foglalni.

Decemberben a 30-as villamoson utaztam, a Gubacsi úton. (... ha ismered talán a környéket...) Két anyuka (gyerekekkel volt miondkettöö) arról társalgott, hogy milyen papírokat is kell ehhez kitölteni. Nem nagyon akartam hallgatózni, de egyikööjük velem szemben ült, míg a másik a csuklóban volt...

Hogy errööl beszél a jónép, az minden agitpropnál, piárnál többet ér! Kérdés, hogy mi a helyzet a kamatokkal - mintha automatikusan csak az alappénzt fizetné ki az állam. Mert ha ilyen smucigok, akkor akkor idén karácsonyra kell a kamatokat elööszedni.


Ilyen bakikat kellene keresni idén, :-(vagy jövöö?) karácsony elööt is!

Apóka
  Válasz | 2004. július 23. 12:45 | Sorszám: 210
Igen, az Orbány kormány által bevezetett családi kedvezmények sem igazán "gyerekcsináló" formák. Egy kis jövedelempótlékot jelentenek, (ráadásul nem a teljes gyerekvállaló réteg számára egyenletesen), sőt nem ösztönöznek hosszú távú tervezésre sem. De rossz volt az egésznek a társadalmi elfogadtatása, PR munkája is. Az akkori ellenzék kihasználta a rendszer hibáit is és sikeres ellenkampánynyal semlegesítette.

A népesedéspolitikai intézkedéseknek a gyerekvállaló korosztály számára, hosszú távúnak, értékállónak, kiszámíthatóan stabilnak és kényszerítő eszközökkel alá is támasztottnak kell lenniük. Mindezt feltétlenül ki kell egészíteni az összes sajtóra kiterjedő intenzív PR munkával is.

Igazad van amit a lakásokkal kapcsolatban írsz. A népesedéspolitika egyik legerősebb eszköze a helyes lakáspolitika. Véleményem szerint a jelenlegi lakáspolitika népesedésnövelő hatása csekély, tovább a spekulatív tőkekképzést szolgálja.

Magyarországon valójában nincs lakáshiány. Budapesten a belvárosi lakások 20 %-ában nincs lakó. A lakások kicsik és a megépülők többsége is alkalmatlan egy gyerek felnevelésénél többre.

A régi lakások összevonását, bővítését, felújítását, rekonstrukcióját kellene erőteljesebben támogatni és nem az új lakások építését. Ezzel össze lehetne kapcslni a városrehabilitációt és a turizmus fejlesztést is. Ebben az esetben újra megtelnének a régi épületek lakókkal, kicsinosodnának a városok és kicsit közelednék Európához.

Sziriusz
  Válasz | 2004. július 23. 11:20 | Sorszám: 209
Bocs, nem Neked kellett volna címeznem, hanem csak úgy a nagyvilágba - viszont akkor senki se válaszol rá...

A jelenlegi rendszer furcsaságát szerettem volna bemutatni.
Most még a "nagycsaládosok" (3 gyerek? nem pedig 6) több adót igényelhetnek vissza, mint az 1-2 gyerekes családok, s volt már az elmúlt 14 évben olyan állapot is, amikor még a kétgyerekes -s egygyerekes családok között is sikerült ellentétet szítani. Oszd meg, és uralkodj.
De ha minden így megy tovább, akkor jövööre megszüünik ez az igazságtalannak tartott visszatérítés... ugye a minimálbérbööl nincs miot visszatéríteni, hisz az két éve adómentes. Egy élelmes vállalkozó meg minimálbérbööl él, s a töözsdei nyeresége (adómentes) pedig olyan bakfitty, hogy arra nem érdemes egy újabb apehkommandót ráállítani.

De az igazi gond a lakásokkal van. Városokban, de fööleg a föövárosban megfizethetetlenek a többgenerációs lakások. S a panelek is csak összkomfortos szoba-konyhák: akármilyen halkan hallgatod a lakás egyik sarkában a magnót, nemcsak a családodat, de a vascsöö jól vezet - alsó/felsöö nem közvetlen szomdszédaidat is zavarod vele.

Apóka
  Válasz | 2004. július 23. 10:11 | Sorszám: 208
Nem értem miről beszélsz? Én nem támogatok semmilyen gyerektelenségi adót és a jelenlegi családtámogatási rendszert is kedvezőtlennek tartom.

Felvetettem egy olyan javaslatot, hogy minden gyerek amiortól munkába áll (egészen addig, amig dolgozik életében) fizessen a szüleje számára szülőtartási járadékot.
A szülőtartási járadék nem nyugdíjként halmozódna, hanem életjáradék lenne, minden hónapban kifizetésre kerülne a szülő részére, amikortól kezdve a gyerek dolgozik, egészen a szülő élete végéig.
A szülőtartási járadék teljes mértékben arányos lenne a felnevelt gyerekek számával.
A szülőtartási járadékot a munkáltató minden hónapban utalná a szülő bankszámlájára és ezt az átutalást igazolná az APEH felé.
A szülőtartási járadék forrása a gyerek jövedelemadójának a legalsó része.
A szülőtartási járadék mértéke a mindenkori nyugdíjminimumnak megfelelő összeg.
Amikor a gyerek nem dolgozna, akkor az állam a gyerek helyett fizetné a szülőtartási járadékot, de csak a nyugdíjminimum 25 %-át.
Ha a gyerek szülei meghalnak, akkor a gyerek az állam felé fizetné az összeget és ez lenne a forrása a munkanélküliek és a nyugdíjba vonultak helyett az állami kifizetéseknek.

Sziriusz
  Válasz | 2004. július 23. 08:53 | Sorszám: 207
Ha viszont túl nagy a gyerekek között a korkülönbség, akkor már nem is számít a nagycsalád adó/tb szempontból nagycsaládnak.
Ma már nemcsak a 16 éves anyukának van jó esélye arra, hogy felnevelje a gyerekét, hanem a közel 40-esnek is.
Ha egy vállalkozókedvüü asszony 16 - 28 - 40 éves korában szülne, akkor a gyereknevelés idejének jó részében az egygyerekesekre vonatkozó büntetööadót, s nem a háromogyerekeseknek szánt extra kedvezményt kapnák meg...
Apóka
  Válasz | 2004. július 22. 22:20 | Sorszám: 206
Amióta történelem létezik a beruházás mindig valami jelenlegiről való lemondásért cserében történik.

Az én édesapám és édesanyám szinte a semmiből vont el azért, hogy a gyermekeit felnevelje. Az Ő szülei a még kevesebből nevelték a gyerekeiket. Gondolj vissza saját gyerekkorodra vagy szüleid gyerekorára, azt látod, hogy minden generáció kicsit több javakkal rendelkezett mint az előző.

Nagyszülők egyik ágon öt másik ágon hét gyereket neveltek. Szüleim kettőt. Én hatot nevelek és azt mondhatotm, hogy nagyob jólétet tudok adni a hatnak, mint apám a kettőnek. Apám a kettőnek (tehát nekem és testvérenek) nagyobb jólétet adott, mint a nagyszülők neki. Tehát még NEM IGAZ, hogy a gyereklétszámtól egyértelműen függ a mindenkori gyereknemzedék jóléte.

Mint írtam korábban nem egyszerre pottyanna a világra a töbletnépesség, hanem a természetes szaporulat növekedésével, először a népesség fogyása állna le, majd a szép lassan nőne a gyerekszám. Sehol és soha nem történt olyan (kivéve heves bevándorlásnál), hogy egyik pillanatról a másikra 1 millió eltartott jelenne meg.

A mai költségvetés rendszerén mindenképpen radikálisan változtatni kell ahhoz, hogy a népesség csökkenése leálljon. De a változás nem a KIADÁSI oldalt érintené, hanem a bevételi oldalt. Az állam csak ellenőrző és szabályozó aszerepben kell jelen legyen és össze kell kapcsolnia a generációkat.

Az euroatlanti civilizációban elterjedt társadalombiztosítási rendszer - bár jó piac stabilizáló és kapitalizmus generáló eszköz, de sajnos - szétszakította a családokon belüli generációk közötti eltartási és fenntartási kapcsolatokat és ezzel kiiktatta a gyerekszületés generáló folyamatokat. Ezt helyre kell állítani oly módon, hogy a szülő és a ygerek közvetlen jövedelmi kapcsolatba kerüljön.

szivellabella
  Válasz | 2004. július 22. 16:39 | Sorszám: 205
Azt az elképzelést, amely az előző kormány utolsó hónapjaiban vetődött fel, s amelyet a Nemzeti Pedagógus Műhelynek tulajdonítottak, de amely valójában a magyar származású amerikai demográfus, Demény Pál nevéhez fűződik, kitűnő ötletnek tartom. Maga Fekete Gyula is azon a véleményen van, hogy már önmagában ennek bevezetése is képes lenne megfékezni a pusztulásba vivő folyamatot. Azt mindenképpen jó ötletnek tartotta, ha e mögé a javaslat mögé egy társadalmi méretű mozgalom szerveződne. Kezdeményezésem célja végtére is ez.
szivellabella
  Válasz | 2004. július 22. 16:30 | Sorszám: 204
Értem én ezeket az elképeléseket, javaslatokat, meg mindent. De a maival szemben egymillióval több gyerek felnevelése mégiscsak kerül valamibe. Persze, nem kell ahhoz úgymomd látványosan változtatni a mai költségvetési rendszeren, de ma már olyannyira rossz a helyzet, hogy a jövő érdekében csak valaminek, valakiknek a rovására lehetne beruházni. Olyan ez, mint amikor valaki csak halasztgatja, halogatja, hogy elkezdje a munkát, végül olyan képtelenségnek látszik, hogy sikeresen be lehet fejezni, hogy az illetőnek már nincs kedve belekezdeni, vagy ha el is kezdi, eldobja a szerszámokat, mert hiába csinál meg valamekkora részt belőle, az ami rá vár, mégis egyre nagyobb lesz. A magyar népesedés ügye már tizenkét évvel ezelőtt azon a szinten volt, hogy onnan még nagyobb megrászkódtatások nélkül megállíthatók lettek volna a folyamatok. Ma már a Népesedéstudományi Intézet akkori tanulmánya szerint "csak drasztikus beavatkozás" lenne lehetséges. E tanulmány 1992-ben látott napvilágot. Bokros családnyomorító intézkedési mint tudjuk ezután következtek.
mpd
  Válasz | 2004. július 22. 09:17 | Sorszám: 203
Ne hőzöngj mán. Az "ámen" pont azt akarta jelezni, hogy egyetértek. Ha nem így értetted, elnézést.
SZVSZ egyetlen embert se bántottam...legfeljebb az embert, mint fajt. De azt fenntartom.
Apóka
  Válasz | 2004. július 22. 09:11 | Sorszám: 202
"Ezeket emelted ki? Eddig tartott a szellemi felfogóképességed?

Ha csak társadalmi szelekció létezne, márt te selejteződnél.

Ámen."

Bocsáss meg! A fenteket a stílusod miatt írtam. Cinikus és felelőtlen hozzáállásod miatt.

Gondold végig amit írtál, felejtsd el ezt a stílust és komolyan írd le a gondolataidat!

Apóka
  Válasz | 2004. július 22. 09:05 | Sorszám: 201
Neked meg felesleges bármit írni, ha a téma helyett csak a másik embert szidod.

Írd le te a lényeget, ha olyan jól tudod!

mpd
  Válasz | 2004. július 22. 08:38 | Sorszám: 200
""Ha a számadatokat nézzük, akkor genetikusok szerint nagyon kicsi a különbség az emberi faj és rokonai között.""

Példul az ember és a csimpánzfajok között 1,6%.

"" Isten őrízzen meg bennünket attól, hogy a biológiai szelekció kiiktatódjon és csak a társadalmi szelekció érvényesüljön.""

Ámen.

""Az tényleg az emberi faj halálát jelentené.""

és az miért baj?

mpd
  Válasz | 2004. július 22. 08:35 | Sorszám: 199
Fölösleges genetikát emlegetned, ha mindössze ennyit tudsz róla. Csak ilyen zagyvaság jöhet ki belőle.
Apóka
  Válasz | 2004. július 21. 18:53 | Sorszám: 198
Igazad van.
Apóka
  Válasz | 2004. július 21. 18:52 | Sorszám: 197
Nehogy azt hidd, hogy a szegényeb rétegek gyengéb génállománnyal rendelkeznek. Ez olyan téveszme ami már régen megdőlt.

Az emberi fajnak kb. 40 000 génje van és ennek rendkívül nagy variációjából épülünk fel. Ha a számadatokat nézzük, akkor genetikusok szerint nagyon kicsi a különbség az emberi faj és rokonai között.

De menjünk egy kicsit közelebb a mindennapi emberhez. Vannak gyerekek akik iskolában rendkívül rosszul teljesítenek mert diszgráfiások és diszlexiások, ugyanakkor rendkívül kreatívak és kiváló kézügyességgel rendelkeznek. Soha nem lesz belőlük értelmiségi, sőt gazdag ember se, de ránéznek egy tervrajzra és pillanatok alatt átlátják és legyártják. Nélkülük megbukna a gyár. Most őt a szegénysége miatt miért értékeled genetikai selejtnek, szemben azzal a magolós gyerekkel, aki kiváló bürokrata lesz, de ha kilép az irodából összeomlik az életben.

A társadalmi szelekció és a biológiai szelekció nem azonos módon működik. És ez a szerencse. Ez adja ennek a kozmopolita gyomfajnak a stabilitását, amit fenkölt módon Homo sapiens-nek nevezünk.

Isten őrízzen meg bennünket attól, hogy a biológiai szelekció kiiktatódjon és csak a társadalmi szelekció érvényesüljön. Az tényleg az emberi faj halálát jelentené.

onogur
  Válasz | 2004. július 21. 17:32 | Sorszám: 196
3,14csába, iszonyúan felb@sztad az agyamat.
Aqqqrvaéletbe, az én anyám egy kilencgyerekes családban nőtt fel falun, télen mezítláb járt a hóban, nyáron mezítláb járt a tarlón.
Oszt felnevelte a gyerekeit, és belőlem is egy szép szál paraszt lett, aki kitépi a máját annak, aki különbnek érzi magát nála.
onogur
  Válasz | 2004. július 21. 17:24 | Sorszám: 195
Nem lenne ideális.
Attól, hogy valaki jobb anyagi helyzetben lévő családba születik, nem jelenti azt, hogy örökölt volna valamiféle magasabbrendű géneket.
Nézd meg a híres magyarokat, döntő többségük szegényparaszti származású. Tamási Áront azért küldte iskolába az apja, mert volt egy balesete és csonkolták a kezén az ujjait, így nem lehetett földeken dolgozó paraszt...mit veszítettünk volna, ha nem történik a baleset!
A két háború között ha egy családban tíz gyerek született, akkor a tizedik esetén Horthy vállalta a keresztapaságot. Képzeld el, nem sok városi polgár kilincselt nála...
Tzp
  Válasz | 2004. július 21. 16:59 | Sorszám: 194
Es genetikai szempontbol milyen ez? Ugy ertem, normalis esetben a tehetsegesebek jobb anyagi helyzetbe kerulnek, igy az lenne az idealisabb ha ok orokoltetnek tovabb genjeiket. Bar hallottam olyanrol is, hogy a tehetseg nem feltetlenul szulo kerdese.
Apóka
  Válasz | 2004. július 20. 18:48 | Sorszám: 193
Nem feltétlenül. Nem baj, ha a középréteg is többet szül, mint amennyi meghal, de...

Mióta léteznek feljegyzések, azóta bizonyított tény, hogy mindig az alsó népréteg adta az adott nép fentartásához szükséges a népességtöbbletet. Ha ott kevesebb születik, mint amennyi elpusztul, akkor kész a történelem ott lezárul és annak a népnek vége. Tehát ha fenn akarunk mi magyarok maradni, akkor a születésszám növelését a jövedelmi alsó osztályokhoz tartozó népréteg számára kell előnyössé tenni.

Csángóföldön (többször és jártam kzöttük) olyan a szaporodási ráta, mint az albánoknál, de ennek az elsődleges oka - azon felül, hogy erősen katolikus vallásosak -, hogy nincs nyugdíj, tehát akinek nincs gyerek, azt öregkorára az éhezés és fagyhalál várja. Mert ott bizony télen nem ritka a 25 fokos hideg.

Tzp
  Válasz | 2004. július 20. 13:23 | Sorszám: 192
"A szülőtartási járadék előbbre hozza a munkába állást és egyértelműen az alacsonyabb jövedelműeknek kedvez."

De nem az lenne a kivanatosabb, hogy a magasabb jovedelmueknek legyen tobb gyereke?

Apóka
  Válasz | 2004. július 19. 17:31 | Sorszám: 191
A gyermektelenségi adó - mivel csökkenti a jövedelmet, ezért - késlelteti a házassságot és a gyerekvállalást is.

Továbbá a gyermektelenségi adó nem támogatja a fiatal házasok (ilyen voltam én) gyerekvállalásait. Ők ugyan nem fizetnének gyerektelenségi adót, hiszen munkába állásukkor gyerekük van, de életkezdésüket sem segítené semmi, azokhoz képest, akik 30 évesen összeházasodnának és 10 éve fizetet összeget és kamatait karmolnák felaz egy-két és három gyerek után.

Visszásságokat és bonyolult szabályozást, külön állami apparátust szűl a gyermektelenségi adó.

Apóka
  Válasz | 2004. július 19. 17:22 | Sorszám: 190
A gyermektelenségi adó eltünik az államkasszában, ezért semmi pozitív hatása nincs, hanem nyilvánvalóan büntetésként éli meg mindenki még akkor is ha utólag visszafizetésre kerül. Ugyanis mennyi az annyi, mennyi a kamat, kinek mennyi jár, jól számolta-e az állam stb. Minél később lesz gyereke annál nagyobb az összeg stb. Tehát sok olyan hatást vált ki ami nem igazán ösztönző.

A jelenlegi népesedéscsökkenés egyik oka, hogy egyre később kezdődik a gyerekvállalás, egyre később kezdődik a munkába állás. A szülőtartási járadék előbbre hozza a munkába állást és egyértelműen az alacsonyabb jövedelműeknek kedvez. Mivel a minimálnyugdíjnak megfelelő összeg, ezért normatív módon követi a gyerekszámot, ugyanakkor állami közbeavatkozás - manipuláció és apparátus építés nélkül - azonnal átkerül a szülőhöz.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola