Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Multik megtörése

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Multik megtörése
pajtika
  Válasz | 2006. július 02. 23:18 | Sorszám: 4
Sajnos az eredetileg indított topikot nem találtam, ezért elindítottam újra. De szerintem ott kellene folytatni.
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=007085
Hollender Miklos
  Válasz | 2006. július 02. 23:06 | Sorszám: 3
Ismerem a GNU GPL-t és röviden az a véleményem, hogy más szellemi termékekre adaptálható éppen - pl. orvosi kutatásáokra már adaptálták is - de egyrész kevéssé alkalmas más, iparibb, fizikaibb területekre, másrészt meg kezd átformálódni az egész.

Arról van szó, hogy Richard M. Stallman eléggé egy szélsőbaloldali, hippiszerű fickó, és a GPL is klasszikus kommunisztikus elemeket hordoz ezáltal. Ez egy darabig jó volt, de a Free Software mozgalommal sokban vitatkozó Open Source mozgalom (Eric S. Raymond politikai vezetésével) egyre jobban tért nyert már, márpedig ők az egész dolgot sokkal inkább a kapitalista szabad verseny részeként és nem afféle utópista kommunisztikus törekvésként kezelik.

Nem is akarnak a multik ellen harcolni, jelzem, miért is akarnának, általában csak a komcsik és más marhák akarnak ilyesmit - ők versenyt akarnak és győzzön a jobbik. Persze ott van valahol a remény, hogy talán a kicsi és okos szervezetek győznek és nem a nagy és buták, de nem ez a cél. A verseny lényege ugyanis az, hogy nem illik előírni, hogy ki nyerjen.

Eddig ez az ellentét viszonylag finom volt, az Open Source hívei inkább nem szóltak semmit, hanem csak szép csendben bemelték a sokka üzletbarátabb, kapitalizmusbarátabb Mozilla Public Licence-t a GPL mellé párhuzamosan, de a GPL V3 (harmadik verzió) eléggé kiélezte azt, ugyanis az jóformán tényleg egy Kommunista Kiáltvány. Egyre határozottabb az ellentét a kapitalizmusbarát Open Source-fanok és a kommunisztikus Free Software/GNU GPL -fanok között. Tessék választani. Lassan muszáj lesz, egyre kevésbé lehet elsunnyogni a választást. Eljutottunk oda, hogy a GNU GPL V3-ra Linus Torvalds is egyértelmű NEM-et mondott, ami mérföldkő. Úgyhogy lassan mindenkinek választania kell.

Én a magam részéről a kapitalizmus híve vagyok.

pajtika
  Válasz | 2006. június 25. 15:36 | Sorszám: 2
Kevés időm van ezzel a témával foglalkozni, de nagyon érdekes.

Ez a téma szerintem erősen kapcsolódhat önszerveződő civil mozgalmakhoz, elsősorban a gazdaság területén.

Mellár Tamásnak volt egy ötlete a közelmúltban (HírTv 2006.04.26.) a kis- és középvállalkozások egy lehetséges összefogásával kapcsolatban.

A Sun GNU-s licensszel fejleszti az OpenSparc processzorát:
http://opensparc.sunsource.net/nonav/index.html

A GPL (GNU Public Licence) Richard Stallman ( http://www.stallman.org ) ötlete volt, ami eredetileg a szoftverekre vonatkozott. De amint az előbbi processzoros projektből is látható, kezd átterjedni az ipar egyéb területeire is.

Egyből a közepébe vágva: miért is nem lehet egy GNU-s autót megépíteni kisvállakozásokkal, ami felhetően pl. sokkal olcsóbb lehetne a mai autóknál.

Nem annyira utópia, mint aminek látszik

RMS sem így látta, és a mai Linux sok tekintetben jobb mint a Microsoft XP.

mandala
  Válasz | 2006. június 25. 15:26 | Sorszám: 1
Megvan az : http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=007085
pajtika
  Válasz | 2006. június 25. 15:08 | Sorszám: 0
pajtika 7 olvasás | Válasz | 2005. november 09. 11:11 | Sorszám: 0

Valamiért nem találtam meg a régi topikomat, most újraindítom.
Az első és utolsó hozzászólással:

http://www.nol.hu/cikk/319191/

Chomsky Budapesten: "Ezt hívjuk választásoknak"
NOL • Bihari László • 2004. május 20.

A felvetésre, hogy az emberek reménytelennek érzik a változás esélyeit, Chomsky történelmi párhuzammal válaszolt: a múltszázadban három totalitárius rendszer épült ki, a bolsevizmus, a fasizmus és a nagyvállalati diktatúra. Mindhárom ugyanazokból a szellemi gyökerekből táplálkozik, az újhegeliánus gondolatkörből, amely a nagy szervezeteknek előjogokat ad az egyén jogaival szemben. És mindhármat progresszív értelmiségiek támogatták. Az első kettő már megbukott, míg a harmadik, a leggyengébb még létezik. "Pedig ezt csak a propaganda védi. Hadseregük, titkosrendőrségük nincs" - fejezte be Noam Chomsky a Kossuth klubban.


Hogyan tudjuk elérni, hogy a kis- és középvállalkozások igazi versenyben megszorongassák a multikat, vagy maguk alá rendeljék őket ?

Vannak próbálkozások a szoftveriparban, az egyik ilyen a GNU ( www.gnu.org ill. az erre épülő Linux. Ez a szoftverrendszer képes arra, hogy a Microsoft életét nehézzé tegye. Szerintem hasonló filozófiával (GNU licensz adaptálásával) ugyanezeket az eredményeket el lehetne érni az ipar más területein is.

Sajnos nem ismerem eléggé az ilyen irányú törekvéseket, az index-nek volt valami összefoglalója hasonló célkitűzésű szervezetekről, de nem találom.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola