Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Mi az, hogy jobboldali vagy baloldali ? (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Mi az, hogy jobboldali vagy baloldali ?
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. február 02. 16:34 | Sorszám: 27
Hitlerék mint szocialisták éppúgy REAKCIÓNAK nevezték a konzervatív politikát mint a kommunisták. De már akkor is Hitlerék szélsőjobbaloldaliak voltak a kommunisták szélsőbaloldaliak. Ezzel lehetett kifejezni, hogy két egymással szöges ellentétben álló csoportról van szó. Még akkor is ha strukturálisan a két diktatúra renegeteg párhuzamoz mutat fel és a nácizmus részben marxista gyökerű. A lényeges, hogy Hitler magát a jobb-bal vitát is egyszerűen zárta le: minden más pártot betiltott és nem vett róluk tudomást. A kommunisták retorikájukban hatalomra kerülve is úgy beszéltek, mintha mi se történt volna, a pártharcot nemzetköziesítették. Hitlernek ilyen célja nem volt. Senkit nem akart meggyőzni arról, hogy a nácizmust kell kövesse. A németek számára evidensnek gondolta, a többi népet pedig erőszakkal kívánta leigázni vagy nem érdekelte. De amíg hatalomra nem került a kommunistákkal csak a SZÉLSŐ jelző kötötte össze. De nem a baloldali. Hitler megvetette a baloldaliságot. Nota bene Lenin is értekezett a baloldaliságról mint a kommunizmus gyermekbetegségéről. Magyarán egy diktatúra az elsősorban legyen csak diktatúra...
xy
  Válasz | 2006. február 01. 17:32 | Sorszám: 26
A 2. vilgháború elQtt a jobboldal a konzervativizmust jelentette, a baloldal a liberalizmust és a radikalizmust.
A jobboldal megtartani akarta dolgokat a baloldal meg változtatni rajtuk. Ez azt jelenti hogy pl. Hindenburgnak 1. világháborús német tábornok a 2. világháború elött német köztársasági elnök, szóval az ö számára Hitler egy baloldali figura volt és annyit azthiszem welismerhetünk hogy amit Hitler tett arra mindenképp igaz az hogy radikális.
A 2. világháború után megváltozott a dolog, szélsöségesen megfogalmazva a fasiszták a jobboldaliak, a komunisták a baloldaliak. A retorikának voltak hiányosságai (A NATO tagjai nem voltak benne egyik skatulyában sem, de a 2. világháború alatt az orosz-német fronton nagyon jól müködött a dolog.
Napjainkban megint érdekessé válik a dolog, merthogy a szocialista pártok és a liberálisok balodalinak számítanak, a konzervativok meg már kereszténynek nevezik magukat. A keresztény elnevezés elég jól müködik Európában, de a baloldal elég vicces, mert a liberális elvekk közt szerepel az állam szerepének csökkentése, a szocialista elv pedig hogy az állam gondoskodjék a polgárairól.ezért fordulhat elö hogy szocialista pártok építik le Europában a szociális hálót ))))))))))))))
Remélem lejött annyi, hogy szerintem ez a jobb meg bal, meg ilyem -izmus, olyan -izmus egy jó nagy porhintés.
Azthiszem igaza volt annak a franciának akit 1797-ben vittek guillotine alá, aki élete utolsó 10 évében az összes létezö rendszert megtapasztalta, és azok voltak az utolsó szavai:
"Minden kormány a Kevesek összeesküvése a Sokak ellen"
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 25. 07:33 | Sorszám: 25
mondjuk tényleg ez a magyar hagyomány...

miért is erőltetjük mi a külföldi meghatározásokat...?

szentistvánjobb
  Válasz | 2006. január 24. 23:08 | Sorszám: 24
Ez a "funkcionális oldaliság".

Eszerint a mindenkori kormányzópárt a jobboldali (mert konzerválni akarja a hatalmát) és a mindenkori ellenzék a baloldali, mert meg akarja dönteni a kormányzópártot.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 24. 22:49 | Sorszám: 23
Van egy interjú a sráccal a Lélegzetben - teljes terjedelmében idézném - főleg, mert felveti, hogy az emberi (jobb- és baloldali) önzéssel szemben sokkal markánsabban volna szükség egy másik politikai oldalra az ökoszféra pártján:


George Bush az Amerikai Egyesült Államok elnöke
„Amit teszünk, az helyes”



Az alábbi beszélgetés annak az interjúnak a szerkesztett változata, amelyet George Bush amerikai elnökkel Trevor McDonald készített az ITV1 amerikai tévécsatorna „Tonight” című tévéműsorában 2005 júliusában.

A G8* csúcs egyik fontos napirendi pontja az éghajlatváltozás kérdése. A világ vezető tudósainak többsége ma egyetért abban, hogy az éghajlatváltozás valóság. Ön elfogadja a következtetésüket?

Úgy vélem, hogy ez jelentős, hosszú távú kérdés, amellyel foglalkoznunk kell. A kormányom ezért foglalkozik is a kérdéssel. Elnökségem ideje alatt azt hiszem, hogy több mint 20 milliárd dollárt költöttünk nem csupán arra, hogy kutatásokat folytassunk az üvegházhatású gázok témájában, hanem arra is, hogy olyan technológiákat fejlesszünk ki, amelyek lehetővé teszik számunkra a fosszilis tüzelőanyagoktól eltérő energiaforrások használatát. Nagy várakozással tekintek a lehetőség elé, hogy ezt a témát a G8 államok vezetőin kívül a fejlődő országok, például India és Kína vezetőivel is megvitassam.
Elnök úr, elfogadja-e Ön, hogy az éghajlatváltozás emberi tevékenység következménye?

Bizonyos mértékig nyilvánvalóan az. Úgy értem, hogy amennyiben a fosszilis tüzelőanyagokból üvegházhatású gázok keletkeznek. Mi fosszilis tüzelőanyagokat égetünk, sok más országhoz hasonlóan. Tudja, nagy vita zajlott Kiotóról, és én azt a döntést hoztam – mint ahogyan egyébként nagyon sok más ember is ebben az országban –, hogy a Kiotói Egyezmény nem felel meg az igényeinknek. Más szavakkal, a Kiotói Egyezmény tönkretette volna a gazdaságunkat, ha lehetek ilyen nyersen őszinte. Ezért én azt remélem – és úgy gondolom, Tony Blair is azt reméli –, hogy túllépünk a kiotói vitán, és együtt dolgozunk majd új technológiák megvalósításáért, amelyek lehetővé teszik az Egyesült Államok és más országok számára, hogy a fosszilis tüzelőanyagokon kívül egyéb energiaforrásokat is használjanak, hogy ilyen módon tisztább legyen a levegő, és hogy rendelkezzünk azzal a gazdasági és nemzetbiztonsággal, amely a külföldi olajforrásoktól való kisebb mértékű függésből fakad.... Ebből a célból nagy összegeket fektetünk a hidrogén-meghajtású gépkocsikkal kapcsolatos kutatásokba. Úgy gondolom, hogy képesek leszünk üvegházhatású gázok kibocsátása nélkül égetni szenet, nulla kibocsátású erőművekben. Ezért ebbe is tőkét kell fektetnünk, és meg kell osztanunk egymással ezeket az előrevivő technológiákat.

Elnök úr, a globális felmelegedésre vonatkozó előrejelzések ijesztőek. Az Egyesült Királyság vezető tudósa szerint ez valószínűleg nagyobb fenyegetést jelent, mint a terrorizmus. Nem felelőtlenség-e ezért az Ön részéről, hogy távozott Kiotóból, és hogy nem hajlandó elrendelni a széndioxid-kibocsátás csökkentését, mert ez úgymond kárt okozna az amerikai gazdaságnak?

Azért hagytam ott Kiotót, mert az kárt okozna az amerikai gazdaságnak, ebben biztos lehet. Tönkretette volna a gazdaságunkat. Nagyon rossz megállapodás volt az amerikai gazdaság számára. Úgy éreztem, hogy van jobb megoldás.
Ez azt jelenti, hogy az amerikai ipar érdekeit fölébe helyezi a környezet globális érdekeinek?

Nem. Én úgy gondolom, hogy mindkettő érvényesíthető. Véleményem szerint lehetséges olyan módon biztosítani a gazdaság növekedését, hogy ugyanakkor eredményesebben hasznosítsuk az üvegházhatású gázokat. Pontosan ez az, amiről a partnereimmel tárgyalni akarok. Nem hiszem, hogy bármelyik amerikai vezetőtől elvárható lenne, hogy tönkretegye a gazdaságot, mint ahogyan Amerika szövetségesei és barátai, vagy Amerika kereskedelmi partnerei sem kívánhatják ezt tőlünk. Amit kívánhatnak tőlünk az, hogy felhasználjuk befektetési és kutatási kapacitásunkat annak érdekében, hogy új utakat találjunk gazdaságunk árammal és energiával való ellátására.
Mindazonáltal a Kiotói Egyezmény csak akkor működne, ha valamennyi állam a részese lenne. Márpedig, amint azt Ön is tudja, számos fejlődő ország nem volt ott Kiotóban. Így azoknak a megbeszéléseknek egy része, amelyeket Tony Blair vezetésének köszönhetően a G8 csúcstalálkozón folytatni fogunk, arra irányul majd, hogy Indiával és Kínával együtt dolgozzunk azon, miként oszthatjuk meg velük a technológiákat. Az a cél, hogy mindannyian együtt dolgozzunk a környezet megtisztításáért, és ugyanakkor tartós gazdasági növekedést tudjunk biztosítani országaink számára.

De továbbra is Amerika a legnagyobb szennyező, Elnök úr.

Amerika a legnagyobb befektetője azoknak a technológiáknak, amelyek ahhoz szükségesek, hogy elmondhassuk az embereknek: „Biztosíthatjuk a gazdaság növekedését annak érdekében, hogy javuljon az emberek életszínvonala, és ugyanakkor a környezetnek is jó gondnokai lehetünk.

De a szennyezés elképesztő módon növekedett ebben az országban 1992 óta.

Ez teljesen téves állítás.

Ezek ENSZ adatok.

Nos, én más véleményen vagyok, mint az Ön adatai. A környezet... a környezet minősége javult, annak ellenére, hogy növekedett a gazdaságunk.
Elnök úr, a kereskedelem témáját illetően, morálisan hogyan igazolható, hogy a Föld leggazdagabb országa olyan támogatásban részesíti mezőgazdasági termelőit, ami lehetővé teszi számukra, hogy olcsóbban értékesítsék áruikat, mint a fejlődő világ gazdálkodói, akik ilyen módon teljesen ellehetetlenülnek?

Pontosan ez az a kérdés, amelyről az Európai Unióval tárgyaltunk. Hatalmas mezőgazdasági támogatások vannak az EU-ban. Mi...

Igen, de ezt a kérdést az Európai Unió valamely tisztségviselőjének tenném fel, ha vele beszélgetnék, viszont...

Nem, hadd fejezzem be. Azt akartam mondani, hogy vannak mezőgazdasági támogatásaink – közel sem olyan mértékűek, mint amilyenek barátainknál, az Európai Unióban vannak –, és ezért mentünk azzal a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO dohai fordulójába, hogy szüntessük meg együtt az összes támogatást. Fogjunk össze, mint gazdag ipari országok, és mondjuk azt a világnak, hogy együtt megszüntetjük valamennyi mezőgazdasági támogatásunkat. Az Egyesült Államok kormányának álláspontja az, hogy hajlandók vagyunk így tenni, és így is fogunk tenni – kiváló európai unióbeli barátainkkal együtt.
Tehát Önök megtennék, ha ők megtennék, mert jelenleg, például...

Feltétlenül.

… például a gyapottermelők ebben az országban 230 dollár támogatást kapnak minden acre (kb. 0,4 hektár) gyapotültetvény után. Önök megszüntetnék ezt, ha az Európai Unió is megteszi?

Feltétlenül. És úgy gondolom, kötelességünk együtt dolgozni ennek érdekében. Ezért nagyon fontos, hogy a WTO dohai fordulóján előrelépés történjen.
Mert ha ténylegesen megvalósítjuk a szabadkereskedelmi rendszert, és ha a Nyugat piacai megnyílnak mondjuk az afrikai országok számára, akkor olyan sikeresek lehetnének, ami szükségtelenné tenné a továbbiakban a segélyezést.

Pontosan. Éppen ez az indoka az afrikai országok növekedéséről és lehetőségeiről szóló törvénynek. Valójában azok az előnyök, amelyek a piacok megnyitásából – a mi piacaink számukra, és az ő piacaik számunkra történő megnyitásából – származnak, messze felülmúlják a segélyek által biztosított előnyöket.

Elnök úr, ha továbbléphetek Irak kérdésére... Az iraki háború előtt Ön azt mondta Szaddam Husszeinről, idézem: „Tömegpusztító fegyvereket fejleszt és rejteget, ez teljesen biztos.” A háború 1700 amerikai életébe került, ennél sokkal több iraki civilt öltek meg, és országának több százmilliárd dollár költséget okozott. Meg tudja érteni, miért kezdenek egyes emberek azon gondolkodni az Önök országában, hogy vajon valóban megérte-e?

Nézze, ezek az emberek olyan világnézetet képviselnek, amely a gyűlöleten és egyfajta szűk látókörű emberfelfogáson alapul: a nőknek nincsenek jogaik. Úgy vélem, hogy ez egy ideológiai mozgalom. Öngyilkos merénylőket vetnek be, hogy megrendítsék akaratunkat és elérjék azt, hogy kormányok dőljenek meg. Egy ideológia legyőzésének leghatásosabb módja, ha jobb ideológiát állítunk szembe vele. Úgy vélem, hogy a demokrácia jobb ideológia, de igen kemény dolog. Azonban megbirkóztunk mi már kemény dolgokkal is Amerikában. És nagyszerű szövetségesünk Nagy-Britannia. Gerhard Schröder is azt mondta „egy demokratikus Irak nem csak Németországnak fontos, hanem Európának is” – és igaza van.

Nem gondolja-e néha, hogy talán mégsem volt ez olyan jó ötlet?

Nem. Valójában bizonyos vagyok abban, hogy amit teszünk, az helyes. Teljesen biztos vagyok abban is, hogy az Irakban hozott intézkedéseink az egész Közel-Keleten befolyást gyakorolnak a reformerekre és a szabadságszerető emberekre. És úgy vélem, hogy a demokrácia megjelenésének lehetünk majd tanúi a tágabb Közel-Kelet számos országában, ami megteremti a béke alapjait.
* Az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, Japán, Kanada, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország vezetőinek éves találkozója.

Fordította: Jenei Zsolt

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 24. 22:39 | Sorszám: 22
Bár a jobb- és bal kiüresedett fogalmak mint minden elmélet által gyakorlatra erőszakolt fogalom, de még mindig többet mond az ideológiai hollétről mint a globalista-lokalista felosztás.

Pl. mivel a globalizáció millió dolgot foglal magában ezért sem ellenezni, sem támogatni nem könnyű. Mivel általában a nyugati kapitalizmus fejlődő világban gyakorolt újrablókapitalista (neoliberális) mentalitásának kritikája az globalizáció fogalmának értelmezése - az egyik oldalról: antiglobalizációéról - ezért az antiglobalisták definíció szerint is baloldaliak, ráadásul régivágásúak (gonosz gazdagok - kiszolgáltatott szegények szimplifikáció). A régi osztályharc-elmélet átértelmezése a társadalmi osztályokról a világatlaszra. Ahogy a tőke sem csinát mást csak a korábbi nemzeti kizsákmányolást nemzetköziesítette: a proletariátus exportja pl. Kínába. De még mindig messze vagyunk a tényektől. Az egyedi problémáktól.

Mellesleg eszerint épp a globalizáció az, amely újrafelveti a baloldaliság értelmét. Szemben ugye a munkásosztály nyugati elpolgárosodásával, ami lényegében kioltotta a munkásmozgalom halvány vörös tónusait is - szemben Marx víziójával. A legrangosabb antiglobalista meeting, a Szociális Fórum nem véletlenül baloldali. Nincs is számottevő jobboldali antiglobalizmus, mert nagyon jobboldali internacionalizmus sincs. Az nem antiglobalizmus, hogy a franciák utálják az amerikaiakat vagy fordítva. Ez csak sima nacionalizmus, amit a globalizáció szít - részben. De válasz nélkül hagyja a valódi problémákat. Az internacionálé ad választ ezzel szemben a globalizációra. Míg jobboldalinak lenni ebben a kérdésben inkább amerikaiként érdemes. A speciális magyar jobboldali témákat (Trianon) távolról sem kerülgeti a hagyományosan rövid- és csőlátó nyugati konzervativizmus. Humoros is, amikor egy honi narancsos jobboldali a jenki republikánusokkal igyekszik erősen egyetérteni és azonosulni, szemben pl. a szélsőjobb akut USA-fóbiáival.

akottyabot
  Válasz | 2006. január 21. 21:08 | Sorszám: 21
Sajnos leszoktattak arról, hogy hitük megismerése segíthessen másokról eldönteni, hol is állnak.
Egy ideje úgy osztályozom ismerőseimet, hogy egy-egy esetleges üzletben kit szeretnének nyerő helyzetben látni. (Anyagiasodom; ez nagy hiba!) A válaszok alapján történő besorolás:


önmagát=lib
önmagukat, páran=szoclib
minket, sokan (a vita és a közérthetőség kedvéért: nemzet)=nemzeti

Kivetíthető ez az országirányításra is, a családról alkotott képre is, s tulajdonképp mindenre.

Flammarion
  Válasz | 2006. január 21. 20:57 | Sorszám: 20
Vagy inkább: mitől is baloldalibb az utóbbi? AZ ülésrendben?
Flammarion
  Válasz | 2006. január 21. 20:55 | Sorszám: 19
Igen pontos megfogalmazás. Kívülről még jobban látják ezt, régóta, tőlünk nyugatra, és a határon túli magyarok is. Csak itt nem, erőltetik eme zavaros fogalmakat. Ugyan mitől lenne jobbra a Fidesz az MSZP-től ?
gajo
  Válasz | 2006. január 21. 17:54 | Sorszám: 18
Má mén.
gajo
  Válasz | 2006. január 21. 17:53 | Sorszám: 17
Ez csak egy (1) mondat!!
szentistvánjobb
  Válasz | 2006. január 21. 17:13 | Sorszám: 16
Szerencsére van másik: http://www.fw.hu/remekm/gondola-forum.php?f=2 !
balogh tibor
  Válasz | 2006. január 21. 16:43 | Sorszám: 15
Mondja már meg valaki miért nem megy a Közélet fórum?
szakall
  Válasz | 2006. január 21. 13:43 | Sorszám: 14
Nem érted, hát nem érted.
onogur
  Válasz | 2006. január 21. 10:47 | Sorszám: 13
Egyszer már beidéztem neked némi anyagot az USA légszennyezéséről. Hiába?
mandala
  Válasz | 2006. január 21. 07:08 | Sorszám: 12
" 80 % amerika ellenes "


Ne marháskodj már! Az USA mindent annak tart ami pénzügyileg nem büfé!!
A 'money' a 'God'!!

warlord
  Válasz | 2006. január 21. 06:44 | Sorszám: 11
Bush mikor elvetette a Kiyotoy egyezmenyt,csak harom de lehet csak ket mondatot mondott!!Ha jol emlekezem azt mondta az egyezmeny 80 % amerika ellenes a masik husz % meg rolunk akarnak lehuzni!!!Chicago levegoje ma sokkal jobb mint Kecskemete!!Bush azt mondta Indiat Kinat kell megrendszabalyozni..Igaza van!!Fustolgo autot az iden meg nem lattam!!
Jovi
  Válasz | 2006. január 20. 08:45 | Sorszám: 10
Üdv!
Sajna ez ebben a formában csak az igazság fele. A T.G.M. szerinted akkor nacionalista? A Munkáspárt meg globalista?
A jobb-bal felosztásnak azért nincs értelme, mert ezek a fogalmak már elvesztették eredeti jelentésüket, legfőképpen Magyarországon.
A közgondolkodást leginkább befolyásolni képes erők arra törekednek, hogy az minél inkább sematikus legyen. Az embereket értelmes magyarázatok helyet „vezényszavakkal” írányitsák. Erre jó pl. A címkézés. Ha a címkét valakire rá ragasztják, akkor mellé már nem kell magyarázatot fűzni, csak annak akire ragasztották.
Magyarország esetében két törésvonal létezik, amik többé-kevésbé lefedik egymást:
nemzetben élő emberek vs. nemzeten kívüliek
a kádár korhoz nem kötődők vs. a kádár korhoz kötödök
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 20. 06:40 | Sorszám: 9
Az van, ami van.

(A neoliberalizmust pedig nem értem, hogy lehet keverni a szocializmussal...)

Mi van még itt? Globalista? Bush aki maga talán a legbefolyásosabb globális játékos, a globalizáció legerősebb tőkéseinek országából nem lokalista talán, amikor elveti a kiotói-egyezményt? Az Unió, ami az egyik legerősebb internacionalista szervezet, szuperállam, nem regionalista talán, amikor védi saját mezőgazdasági piacát? Amikor egy multi terékét vesszük, akkor a globalizációra adjuk a voksunkat. De volna lehetőségünk mindenből csak hazait venni, amikor gazdaságosan nem lehet kielégíteni egy kis nemzeti piacot csak a világpiacot? Globalizáció-antiglobalizáció tematikája éppoly értelmetlen mint az urbánus-népi vita volt. Észak-Korea pedig buzgó lokalista vagy egész egyszerűen elmebeteg a helyi rezsim? Le lehet-e mondani a globalizáció vívmányairól? Van-e értelme? Nem glokalista(?)-e minden kormány, amikor megnyitja piacát, de evidens módon védi saját érdekeit? Ki jobban, ki rosszabban. Stb.

szakall
  Válasz | 2006. január 19. 20:15 | Sorszám: 8
reginoalista-lokalista = regionalista-lokalista

Mellesleg ez azért is szimpatikusabb, kifejezőbb, mert nem "anti". Ne hozzájuk határozzuk már meg megint magunkat ezzel az antizással (=~tagadással)! Nem ők az origó.

szakall
  Válasz | 2006. január 19. 20:09 | Sorszám: 7
"van egy nacionalista ( nemzeti ) és egy antinacionalista ( globalista, internacionalista )oldal,"

Van egy globalista (internacionalista, kozmopolita) oldal meg kellene egy (több!) reginoalista-lokalista (azt is mondhatnánk, hogy - ideális esetben - glokalista, tehát tudomásul veszi a világfalu jelenséget, s azt a helyén kezeli, de nem vadul elutasítja, hanem igyekszik a legkisebb kár - legnagyobb haszon elvén képviselni a helyi érdekeket) oldal.

Ez utóbbi szinte törvényszerű, hogy most még nemzeti is (mint ahogy az is szinte törvényszerű, hogy előbbi meg neoliberális*), de a regionalitás átértelmeződésével, változásával nem biztos, hogy 20-30 év múlva is az lesz.

* neoliberális (neoliberalizmus) alatt a szocializmus harmadik nagy megjelenési formájának ideológiai rendszerét értem, a globalista-kozmopolita forma idelógiai bázisát

pascal
  Válasz | 2006. január 19. 17:15 | Sorszám: 6
Egy érdekes jelenség, ha már szóba került ez a kérdés:

Szvsz még mindig komoly különbség van a két kifejezés érzelmi töltetében, a hozzájuk tapadó képzettársításokban. Nem véletlen, hogy az MSZP és a médiaköre nyakra-főre dobálóznak a "baloldal", "baloldali" kifejezésekkel, míg a másik oldalon a Fidesz a kezdetektől fogva tartózkodik magát "jobboldali"-ként definiálni. Persze nem tiltakozik ellene, de nem is erőlteti. Sajnos a 40 év (kénytelen vagyok azt mondani) agymosása után renegeteg ember a "baloldali" kifejezéshez könnyebben társít valami jót, valami "nemeset", a "jobboldali" kifejezéshez meg könnyebben gondolja oda, hogy "veszélyes", "SZÉLSŐjobboldali", stb. stb., egyszóval valami rossz.

pascal
  Válasz | 2006. január 19. 17:05 | Sorszám: 5
Ezt mondta Katona? Hmm. Aztán majd holnap azt mondják, hogy a Fidesz gazdaságpolitikája baloldali, és vállalhatatlan az MDF-nek. Vagy már tán tegnap azt mondták. Egyet kell értenem az előttem szólókkal, a politikusokank és elemzőknek ezek az üres címkézései semmire sem jók, semmilyen tartalmat nem hordoznak, vakítás az egész.
mezeiegér
  Válasz | 2006. január 19. 16:50 | Sorszám: 4
Igen, szerintem is ez áll legközelebb az igazsághoz. Én ezt a megállapítást globális szinten úgy módosítanám hogy a jobb-bal felosztás egyre kevésbé értelmezhető mint objektív mérce, helyette egyre inkább (persze nagyon durva leegyszerűsítéssel) a globalista-antiglobalista ellentétpárt lehetne használni. Ebben a kooprdinátarendszerben azért nem értelmezhető a jobb-bal felállás, mert kontinenstől, régiótól függően változhat holgy a magukat melyik oldalinak valló pártok globalisták illetve antiglobalisták.

Pl. a Brazíiliában, Peruban, Venezuelában és Bolíviában az utóbbi években uralomra került antiglobalista reizsimek magukat mind szocialistának vallják. Ugyanakkor a mi környékünkön Kelet-Európában az antiglobalista irányultságú pártok magukat jobboldalinak. Dél Koreában pedig a néhány éve kormányzó, az USA-val szemben karakánabb kiállást megfogalmazó párt pedig (kapaszkodj meg:P)liberáliosnak mondja megát.

onogur
  Válasz | 2006. január 19. 16:31 | Sorszám: 3
Szia!

Nekem Varga Domokos György meglátása tetszik a legjobban.
Tehát a jelenlegi jobb-bal felosztást úgy kell értelmezni, hogy van egy nacionalista ( nemzeti ) és egy antinacionalista ( globalista, internacionalista )oldal, egymással kemény harcban.
Ebből kellene kiindulni.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola