Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel?

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel?
onogur
  Válasz | 2005. április 19. 11:49 | Sorszám: 3
A "menekülésre" egyetlen forrás van:

"Amikor a türkök hadjáratra mentek, a besenyők Simeonnal a türkök ellen jöttek, családjaikat (familias) teljesen elpusztították és a földjük őrzésére hátrahagyott türköket gonoszul elűzték."

A gond csak annyi, hogy Konstantin a honfoglalás után 55 évvel hagyomány és szóbeszéd után írta ezen sorokat. Szóval teljesen megbízhatatlan, lehet, hogy besenyő követek mesélték ezt a butaságot.
Ami a lényeg: a besenyő támadás 895 nyarán történt, akkor, amikor a magyar seregek már a Kárpát-medencében harcoltak. Tehát csak jelentéktelen számú hátrahagyott néprészt támadhattak meg a besenyők, hiszen a honfoglalás már 894-ben elkezdődött, a 894-es háborúban harcoló magyarok nem tértek vissza az Etelközbe hanem a Felső-Tisza vidékén telepedtek le.

Előzmény: 0
erdeimano
  Válasz | 2005. április 19. 10:45 | Sorszám: 1
Amennyire tudom, a honfoglalás lefolyásáról fennmaradt adatok nagyon hézagosak, gyakorlatilag semmi sem biztos.
A IX. század eleji honfoglaló sírokból mindenesetre azonos arányban kerültek elő féri és női halottak maradványai, ami kizárja azt hogy a bolgár hadjárat alatt a besenyők a civil népességet számottevő arányban érintő öldöklést rendeztek volna az othon maradt nők és gyerekek közt.

Ebből, valamint a nomád harcmodor sajátosságaiból, valamint abból hogya magyarok bizonyítottan már évek óta készültek az áttelepülésre, valamint abból a józan paraszti ész alkalmazását feltételezem az érintettektől (magyarok&besenyők) a kövekező forgatókönyvre gondolok:

Szvsz valószínűleg azokban az években elég gyakoriak lehettek a besenyők magyarok elleni akciói, a nomád harcmodorból ítélve ezek túlnyomóan kisebb, de sorozatosan ismételt rajtaütések, lovasportyák leghettek, és nem egy darab egyszeri nagy hadjárat. Az erőviszonyok valószínűleg a besenyőknek kedvezhettek, a magyarok valószínűleg nem voltak képesek hatékonyan meggátolni ezeket a betöréseket, a besenyőkkel szembeni magyar portyák pedig sikertelenek voltak, vagy legalábbis érezhetően sikertelenebbek a besenyők betöréseinél. A magyarok, miután alaposan feltérképezték a Kárpát medencét, és látták hogy egyrészt nagyon könnyen meghódítható, másrészt a Kárpátok miatt az esetleges besenyő betörésekkel szemben nagyon jól védhető, (szemben az Etelköz síkvidéki határaival) józan paraszti ésszel az áttelepülés mellett döntöttek, és elindultak. A besenyők pedig józan paraszti ésszel ezt az elvonulást maximum csak kisebb rajtaütésekkel támadták, hiszen minek eljátszani az armageddont, ha egyszer az Etelköz úgyis az ölükbe hullik.
A nomád népekre jellemző az ilyenfajta kitérés, sokkal gyakrabban szorítja odébb egyik nomád törzs így a másikat, minthogy nekiálljanak mindent egy lapra feltéve utolsó emberig leölni egymást.

Előzmény: 0

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola