Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel?

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel?
warlord
  Válasz | 2006. február 03. 20:32 | Sorszám: 135
Leirok nektek egy sztorit!Nekem 1987-ben Ausztriaban meselte egy Bede Janos nevu lofo szekely leszarmazott!Az oregapja valami tabornok volt a szekely hadosztalynal..A szinhely a lager/menekulttabor kapolnaja/.
Azon a napon en a muzeumban voltam megneztem a szekely lovassirok anyagat.Traiskirchenben!!Az ott levo szakember meselte neklem a kjerdesemre,hogy miert szekely a lovassir??Igy felelt!!
Az avar birodalom megalakulasanal,a mai burgenland es vas megye nyugati oldalaba az avarok az egyik nepuket a szekelyt telepitettek gyepuorzonek..Szinten o!!!Az avarok nyugati beuteseben ezen szekelyek lovasai is reszt kellett vegyenek.Kesobb meglathattak,hogy a beutesek mar nem mennek siman,es tudomasuk lett hogy a Frankok le akarnak szamolni az avarokkal,igy a gyepurol elvonultak delre,es kikerulve az avar fennhatosag alatt allo teruleteket koltoztek mai helyukre!!

Mit mond ugyanaznap delutan Bede Janos/janika/

A mi csaladunkba nagyon reg ota el a mondas hogy a szekelyek valamikor nyugat magyarorszag kornyeken eltek.
Majd elmeselte ugyanazt amit az osztrak muzeumos bacsi!!

Teny az is hogy a vas megyei falusi emberek /regiek/beszedet a szekelyek azt hiszik kozuluk valo.A lageban mikor a bejott szekelyeknek tolmacsoltam,azok orultek mert azt hittek a beszedem utan hogy szekely vagyok.Az ott levo magyarok is azt hittek )Muris volt!!Vas megyeben rengeteg olyan van hogy szekely dulo domb etcetera,legfokepp az Orsegben!!Az orsegben elo oregek telepules rendszere olyan mint a szekelyeke!!Dombokon szeres kastus epuletek kulon dombon a templom larmafa etcetera!!A muzeumos bacsit kerdezve kiderult hogy a ket majd kesobb megegy lovassirban a varkocskarikak szamabol azonositottak a szekelyeket,illetve ket sirba belenyilaztak,es ez csak naluk volt szokas!!A bacsi mondta meg azt is hogy a varkocskarika az avaroknal is ugyanannyi volt/nem mint a magyaroknal/Mar nem emlekezem mennyi de akkor megjegyeztem ,hogy a differencia 2,tobb vagy kevesebb ma mar nem toom hisz regen volt!!Az mar csak hab a tortan,hogy a masodik vilaghaboru utan magyarorszagra menekult szekelyek zome is vasban telepedett le,gyerekkoromban meg sok szep szekelykapus haz volt,tobbek kozott egy Sarvaron a vasuttal szemben is!!

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola