Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Hunnan jöttünk? (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Hunnan jöttünk?
magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 23:24 | Sorszám: 79
"Ez az okot magyarázza az okozattal. Hüjeség."

Vodka előtt kellett volna átgondolni.
Turán -> turáni és NEM turáni -> Turán általában így a logikus.

Budapest elnevezése sem a budapestiből jön. Hanem bizony fordítva.

magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 23:22 | Sorszám: 78
Nem, de tudok plecsnit olcsón.
magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 23:22 | Sorszám: 77
Tudtam, hogy a gyengébbek kedvéért rovatban külön jeleznem kellett volna...

Én ezt a fajtabesorolást hülyeségnek tartom és még a wikipédián is írják, hogy

vagy:

1. "a turanid... a kelet-balti, a mongolid és a keleti-mediterrán embertípusok keveredéséből kialakult, átmeneti rassz."

2. "Külön rassz mivoltát egyes kutatók kétségbe vonják"

3. "más alternatív vélemények szerint a két nagy eurázsiai embertípus (europid és mongolid) közös őse is lehet."

Tehát az a biztos, hogy semmi sem biztos. Lehet nem is létezik a dolog, de az is lehet, hogy minden mindennel összefügg(?). Én meg ránézek egy osztrákra és nem nagyon látom mi a különbség. Valószínű mert "a turanid embertípus a mai napig a magyarság >>CSAK<< EGYIK jellemző alkotóeleme". De miféle fő típus az, amely olyan fontos, de mondjuk csak 40 vagy 30-20-10(?)%-nál fordul elő... Hát fura... És miben és mennyire különül el?

horngyula
  Válasz | 2007. július 05. 17:32 | Sorszám: 76
Mesekönyvek eladásával nem foglalkozol?
horngyula
  Válasz | 2007. július 05. 17:30 | Sorszám: 75
"A turáni elnevezés Turánra, a közép-ázsiai sztyeppéket jelölő ókori eredetű földrajzi névre utal. "

Ez az okot magyarázza az okozattal. Hüjeség.

vatta
  Válasz | 2007. július 05. 16:23 | Sorszám: 74
Catlakozom.
onogur
  Válasz | 2007. július 05. 08:50 | Sorszám: 73
Wikipédia...

Először hülyeségnek nevezed, utána meg bizonyítod a helyességét. Nem baj, fejlődőképes vagy!

magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 08:41 | Sorszám: 72
És még egy, nem másolom most be: http://hargita.awardspace.com/genetika/genetihu.html
magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 08:25 | Sorszám: 71
Mondjuk valamit jó volna tudni ezekről a "perdöntő" típusokról is...


Turanid
A Wikipédiából, a szabad lexikonból.
Ugrás: navigáció, keresés

A turanid vagy turáni rassz feltehetően legkésőbb az i.e. 2. és 1. évezredben a kelet-balti, a mongolid és a keleti-mediterrán embertípusok keveredéséből kialakult, átmeneti rassz. Külön rassz mivoltát egyes kutatók kétségbe vonják, míg más alternatív vélemények szerint a két nagy eurázsiai embertípus (europid és mongolid) közös őse is lehet.

Jellemzően a kontinens sztyeppei övezetében alakult ki, s a mai napig az itt élő népeknél a leggyakoribb. Számtalan kevert formája létezik, attól függően, hogy az europid vagy a mongolid jellegek a dominánsak.

Legvalószínűbben a korai hunok óta vált Belső- és Közép-Ázsia népeinek gyakori embertani típusává. Mivel e kortól kezdve a török népek terjeszkedése volt a döntő (egészen a 16. századig), e jellegek tovább erősödtek a térségben, keveredve a különböző őslakos népekkel – elsősorban az iráni, és kaukázusi népességgel – de hatásuk megtalálható Nyugat-Indiában is.

[szerkesztés] Mai elterjedése

Fő alkotóelemként elsősorban a közép-ázsiai török népeknél (kazakok, üzbégek, karakalpakok), a Belső-Ázsia területén, Északnyugat-Kínában élő ujguroknál, valamint a kelet-európai erdős sztyeppeövezet kipcsak-török népeinél (baskírok és tatárok) találhatjuk.

A turanid embertípus a mai napig a magyarság egyik jellemző alkotóeleme, ellentétben a környező népekkel (osztrákok, szlovákok, románok, délszlávok), ahol egyáltalán nem vagy csak jóval kisebb arányban fordul elő. A magyar lakosság között elsősorban az Alföldön, a Dunántúlon, a középhegységekben és a Székelyföldön élő őslakos eredetű népességben található tisztább formákban. A kunokkal, besenyőkkel szintén a turáni és pamíri elemek gyarapodtak hazánkban.

[szerkesztés] A név eredete

A turáni elnevezés Turánra, a közép-ázsiai sztyeppéket jelölő ókori eredetű földrajzi névre utal.

magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 08:09 | Sorszám: 70
Vitatható.


Túlélő nép
Kiszely István

A magyarok bátrak, szép külsejűek és jó megjelenésűek. Ruházatuk színes selyemszövetből készült, fegyverzetük ezüsttel bevont, pompát kedvelők…” – olvassuk a Gaznevidák udvarában a XI. században élt Gardézi arab történetírónál, de hasonló jelzőket találunk Íbn Fadlánnál, Íbn Rusztánál és Al Maszúdinál is.
Az első tudományos antropológiakönyvet francia nyelven 1866-ban Paul Broca írta L’anthropologie címen. Ezt a könyvet azért tartom az íróasztalomon, mert a magyarokról ez áll benne: „A magyarok Európa legszebb emberei”, mert meg tudták tartani Belső-Ázsia népeinek egészséges embertani jegyeit; europidek, de nem indoeurópaiak.
Ha nem a „hármas” (hun-avar-Árpád népe) honfoglalást, hanem csak Árpád magyarjait nézzük, egy egyedülálló genetikai csodával állunk szemben. Egy 895-re már szétesett Európába Belső-Ázsiából bejött egy nem indoeurópai – mondhatni Európa számára „idegen” – félmilliónyi nép, és nemhogy meg tudott maradni, de harmincszorosára (!) megsokasodva megtartotta morfológiai, élettani és genetikai jellegeit. Ilyen genetikai bravúrra Európa egyetlen más népe sem volt képes, hiszen Árpád népének megérkezésekor – a IX. század végén – Franciaország lakossága 7 milliónyi volt (Chamla adatai), és mára csak mintegy kilencszeresére tudott csak megsokasodni.
A kutatók legnagyobb tévedése az volt, hogy azt gondolták: Belső-Ázsiában (Kelet-Turkesztánban) valamiféle mongolid külsejű, lapos arcú, zsíros fekete hajú, görbe lábú emberek élnek, és annyiban ősiek a magyarok, amennyiben ezeket a „mongolid” jegyeket megtaláljuk náluk. Ez a vélemény az embertani kutatást tévútra vitte, hiszen a legutóbbi évtizedekig soha, egyetlen szakember sem járt – nem járhatott – azokon a területeken, ahonnan őseink származnak. Amikor kinyílt a keleti világ, a Kína által 1915-ben megszállt Hszincsiang-Ujgur, Kanszu és más területeken megoldódott a nagy rejtély. A Stein Aurél által 1915-ben kényszerűségből befejezett asztanai temetőből a legújabb kutatások szerint ugyanolyan emberek kerültek elő, mint amilyenek a magyarok.
Bejöttünk tehát egy számunkra idegen világba, ahol gyanakodva fogadtak bennünket, és ma is idegennek ítélnek meg. Mivel a külső megjelenés átkódolódásához 40 generáció (1200 év) szükséges, ezért meg tudtuk őrizni külső megjelenési formánkat. A magyarságnál olyan „letompult” belső-ázsiai türk jellegek maradtak meg, amely Európa egyetlen más népére nem jellemzők; ezek a turáni, a pamíri és a taurid jellegek. Antropológiai morfológiával tudománytalan okoknál fogva sokáig nem volt szabad foglalkozni, pedig a valóság az, hogy mi magyarok másként nézünk ki, mint minden más európai nép, amit regisztrálni lehet és kell is.
Az alaki jellegek mellett vannak olyan élettani tulajdonságok, amelyek egy nép (etnikum) meghatározásánál alapvető fontosságúak. E jellegek népek szerinti különbözőségére csak a XX. század második felében derült fény. Ilyen jelleg például a mongolfolt (amely a szakrális régióban, a keresztcsont tájékon fordul elő szőrpamacsok és pigmentfoltok megjelenésével); ez a jellegzetesség a magyarság közel 32 százalékánál születéskor megvan, de megléte Belső-Ázsia török népeire is jellemző. Bőrlécrendszerünk (ívek, a hurkok és örvények) mintázata nem európai, hanem belső-ázsiai. A magyar gyermekek közel 30 százaléka „mongolredővel” születik, vagyis a szemhéj fedi a könnycsatornát; ez is belső-ázsiai jelleg. Vércsoport-tulajdonságainknál Európában nálunk a legalacsonyabb a Landsteiner-rendszeren belüli, a mediterráneum népeire jellemző 0-s vércsoport, a legmagasabb a B-s és AB-s jelleg. Vannak olyan sajátos vércsoport-tulajdonságaink, amelyek Európa népeire nem jellemzőek, de Belső-Ázsia török népeinél dominánsak, ilyen például a Diego+. A magyar emberek közel 30 százalékánál hiányzik a tejcukrot (laktózt) bontó laktáz nevű enzim, ezért az anyatejtől való elválasztás után nem tudja a tehéntejet megemészteni. Ezért őseink az állati tejet megerjesztették és kumisz, sajt, joghurt vagy kefir formájában fogyasztották. A magyarok mintegy egyharmadánál hiányzik az aldehid-dehidrogenáz (ALDH), amely az alkoholokat végtermékükre, ecetsavra bontja, ezért bár európai viszonylatban közel sem állunk az alkoholfogyasztás élmezőnyében, a májzsugor következtében beálló halált tekintve a világon az első helyen állunk. A vérsavóban lévő ellenanyagtulajdonság-arányaink belső-ázsiaiak, és nem európaiak. És még vég nélkül sorolhatnánk az élettani eltéréseinket Európa népeitől.
Európa népeitől való különbözőségünkre a koronát a mitokondriális DNS-vizsgálatok tették fel. A világ vezető természettudományos lapjának (Science) a 2000. november 10-ei számában – megjelent egy nagy európai mitokondriális DNS-vizsgálat eredménye, amelyben többek között a következő kitétel szerepel: „A magyarság genetikai állapota más európai népekkel való keveredésüket mutatja, egyértelmű, hogy nem állnak genetikai kapcsolatban a finnekkel […] legközelebbi rokonaik a belső-ázsiai török népek…” Ez azt jelenti, hogy a magyarság a helyi (autochton) lakosságot, a történelem folyamán betelepített és betelepült népek egy részét genetikailag magába olvasztotta, és ősi jellegeit 32 százalékban megőrizte a mának.
Büszkék lehetünk arra, hogy nemcsak nyelvünket, szellemi és tárgyi kultúránkat, de embertani jellegeinket, élettani tulajdonságaikat és genetikai kódunkat is megőriztük a mának. Ezt rajtunk kívül egyetlen távolról jött nép sem tudta megtenni. Európa védett néppé nyilváníthatna bennünket.

magyar turista
  Válasz | 2007. július 05. 07:59 | Sorszám: 69
"a magyarság 45-55%-a a turáni, pamíri és taurid rasszcsoportba tartozik, mely Európában kivételes ritkaságnak számít"

ez hülyeség, nem különböztetsz meg egy tótot egy magyartól

vatta
  Válasz | 2007. július 04. 19:44 | Sorszám: 68
Az 59-es sorszámon jeleztem!
gajo
  Válasz | 2007. július 04. 19:31 | Sorszám: 67
Akkor mégsem "néphagyomány".
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 19:26 | Sorszám: 66
Én sem értem. Költői kérdés volt, de örülök, hogy választ kapott. Tamásöccse viszont tudna erről mesélni. (Nem bántom, mert úgy látszik nem csak dumál, hanem meggyőződéseből beszél. Akkor ő ilyen. És elolvasom.)
Valószínűleg meg vagyok már fertőzve, mert e kérdésben folyton kettős hallásom van. Egy etnikai, és egy politikai. Hát a politikaitól bizony jó lenne megszabadulni. E tekintetben ez nagyon terhes.
Hej, de sok esetben könnyebb lehetne az élet, ha a politikai megközelítést el lehetne kerülni. És ezzel a vérmagyar rögvalóság is megszelidülne.
Merthogy történelmünket sajnos sokszor ez jellemezte, és jellemzi.
Írod, hogy általánosan különbözünk. Igen, így van. Ebben viszont az is benne van, hogy van közös nevező, ezért egyként is vagyunk "kezelhetők". Ezért van remény. /Már megint a kettős hallás!/ Lényeg az, hogy esetleges másságunkat ne dicsőségként, hanem erényként éljük meg. Így mások másságát sem az ő dicsőségükként, hanem erényükként élhetjük meg. Ha képes vagy esetleges erényeimet elfogadni, képes leszek a tiedet is elfogadni. /Mosdó-törülköző/
Talán közhelyes voltam. De rendíthetetlen elszántsággal érdemes újra-és újra a kályhához visszatérni.

De az eredeti kérdés, hogy honnan jöttünk, és milyenek vagyunk.
Ha kimozdulok az országból, a régi Magyarország területén tartózkodva, gyakorlatilag ugyan azokat az arcokat látom. A Kárpátmedencében. /Azért ez nem teljesen igaz, mert az idő.../
Mondják, hogy az olasz nők szépek. Vagy franciák. Az én szemem más szépségre szokott. A mienkre. A nem délszlávok megint csak szépek. Talán mert ők is jelentős részét képezik a Kárpátmedence számunkra megmaradt területén élő népességének. Ezért erre áll rá a szemem /szemünk/.
És ez az apróság üzeni nekem együvé tartozásunkat. Meg sok más is. terjedelmi okból ezekről talán később.

onogur
  Válasz | 2007. július 04. 17:43 | Sorszám: 65
Nem értem, miért is kellene kérdést feltennünk arról, hogy ki a magyar. Hiszen a válasz adott: magyar az, aki magyarnak tartja magát. Ennyi.
Az egy más kérdéskörbe tartozik, hogy a magyarságnak, mint tömegnek vannak-e olyan jellemzői, melyek megkülönböztetik szomszédjaitól. Igen, vannak. Általánosan.
De senki sem akarja ezt egyénekre lebontani ( remélem ).
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 17:14 | Sorszám: 64
Vagyis Kis Micu a román dákó.
orosz_hussalata
  Válasz | 2007. július 04. 11:30 | Sorszám: 63
Micu-Klein a dáko-rómán, avagy a román dákó b€$z@r@s
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 10:52 | Sorszám: 62
Helyesen: Valóvan fel kell tenni a kérdést, hogy ki, és mi a magyar??
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 10:50 | Sorszám: 61
Közbevetőleg: a baltiak, és a lengyelek is gyönyörűek! Tudod, mint Gombóc Artúr: " szögletes csokoládé, kerek csokoládé, keserű csokoládé, édes csokoládé, töltött...."

Egyébként pedig valóban fel kell tenni a kérdést, hogy ki és mi a magyar. Már úgy politikatice! Az ország egy érdekközösség. Jó-rossz érdekközösség. Nem spirituálisan, hanem nagyon is valóságosan. Ha pedig igazat adok magamnak, akkor ezen érdekek összehangolása, és nem elkülönítése, szembeállítása a dolgunk. A hagyományainkból, történelmünkből pedig van elég meríteni való demagógia mentesen is. Hogy össze tudjunk tartozni. Na ez egy eszme, vagy valami olyasmi. De nem vagyok se politikus, se pap. Ezt megengenhetem magamnak. meg te is magadnak, meg úgy a magánember. Nem hivatalosan. Ez egy politikustól kevés. Nagyon.

onogur
  Válasz | 2007. július 04. 09:55 | Sorszám: 60
Nem véletlen az, hogy a külföldi turisták a magyarokat "egzotikusnak" tartják. Most nem akarok ömlengő megállapításokat idézni a magyar lányok kivételes szépségéről...
Szóval - mint tudjuk - a magyarság 45-55%-a a turáni, pamíri és taurid rasszcsoportba tartozik, mely Európában kivételes ritkaságnak számít, szomszédainknál pedig csak magyar nyelvterületen fordul elő.
Ennyit a Kárpát-medencei kohóról, keveredésről, szórványról és egyebekről.
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 04:33 | Sorszám: 59
Eredetileg persze nem néphagyomány. De erről beszélek. Ami oly kedves szívünknek, azt bizony könnyen beemeljük "mitológiánkba". Ha védhető, ha nem. Igazolásokat pedig gyártunk hozzá. Lesz rá jelentkező bőven.
vatta
  Válasz | 2007. július 04. 04:29 | Sorszám: 58
A dákó-román elmélet 1780-ban látott először napvilágot, Samuel Micu-Klein román történetíró munkássága nyomán. Az ebben lefektetett teória szerint a románok a római Dácia provincia lakóinak, a dákoknak az utódai. Eszerint történelmileg elsőbbséget élveznek a térségben, s ezért jogot formálhatnak az önrendelkezésre és bizonyos fokú önállóságra is. Klein az addig javarészt pásztorkodással foglalkozó, a társadalmi fejlődés alacsony szintjén élő románoknak adott nemzeti öntudatot azzal, hogy az Erdélyt alkotó mindhárom nemzetnél (magyar, székely, szász) több jogot tulajdonított a románoknak. Kleinnak és társainak, George Sincainak és Petru Maiornak nagy szerepük volt a román nyelv és nemzettudat kialakításában. Napjainkban a dákó-román elméletet magyar és külföldi történészek is határozottan cáfolják, ennek ellenére a román történettudomány és nemzettudat egyik építőköve maradt.
Forrás:www.myab.an-no.hu. És még sok más helyen.

De nyilván tudod, hogy csak a példa kedvéért írtam róla.

L'auberge espagnole
  Válasz | 2007. július 03. 21:40 | Sorszám: 57
Van egy népballada:

"Roma s Dákó, két dalia..."

L'auberge espagnole
  Válasz | 2007. július 03. 21:20 | Sorszám: 56
Nem maradt ki.

Miért fognánk össze?

gajo
  Válasz | 2007. július 03. 20:59 | Sorszám: 55
"A román néphagyomány szerint a románok a dákok dicső leszármazottai."

Idézz már abból a "néphagyományból".

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola