Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel? (6. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Hogy is volt azokkal a fránya besenyőkkel?
onogur
  Válasz | 2005. április 21. 11:28 | Sorszám: 23
"Simeon azért Etelközre támadt,mert nem jutott be Erdélybe.Pontosabban csak akkor tudott erőszakosan átkellni a al-Dunán,amikor a magyarság nagy része már a Kárpátokon túl volt."

Szerintem egyszerűbb magyarázat is van. Mely szerint Simeon nem tudta, hogy Árpád és Levente seregei a Kárpát-medencében maradtak 895-ben, ezért támadt 896-ban a besenyőkkel az Etelközre.
Mit is ír Konstantin "A birodalom kormányzása" című művében?

"Miután azonban Simeon újból kibékült a rómaiak császárával és bátorságban érezte magát, a besenyőkhöz küldött, és megegyezett velük, hogy leverik és megsemmesítik a türköket. És amikor a türkök hadjáratra mentek, a besenyők Simeonnal a türkök ellen jöttek, családjaikat teljesen megsemmisítették és a földjük őrzésére hátrahagyott türköket gonoszul kiűzték onnan. Miután pedig a türkök visszatértek, és földjüket ilyen pusztán és feldúlva találták, letelepedtek arra a földre, melyen ma is laknak. Azt a helyet pedig, amelyen a türkök korábban voltak, az ott keresztülmenő folyó nevéről Etelnek és Küzünek nevezik, s mostanában a besenyők lakják."

Ha igaznak fogadjuk el a leírtakat, akkor az alábbi következtetéseket vonhatjuk le:

1. Árpád és Levente seregei 895-ben nem tértek vissza az Etelközbe.
2. A magyarok szállásterületének nem a Kárpátok volt a határa, hanem, mint az avar korban az avarok esetén, a megszállt terület a Dunától a Fekete tengerig terjedt.
3. Simeon és a besenyők nem tudták, hogy a magyar seregek nem tértek vissza az Etelközbe, különben a Kárpát-medence ellen intéztek volna támadást.
4. A bolgár-besenyő támadás megsemmisítette az Etelközben hátrahagyott magyar erőket, ezért Árpád feladta a területet.
5. Valószínűtlen, hogy Simeon nagy távolságra vezette volna csapatait a magyarok ellen és védtelenül hagyta volna országát. Támadása szerintem a Duna-deltától északra, a mai Moldvában maradt magyarok ellen irányult, ezt a területet nevezhették akkoriban Etelköznek.

Mielőtt a tatárjárásra csapnál át, lenne szerintem egy sokkal fontosabb probléma, mely külön topicot érdemelne.
NAGY-MORÁVIA
Nagyon sok jel utal arra, hogy a szlovákok által sűrűn hangoztatott Nagy-Morávia nem is ott volt, ahol ők állítják, hanem valahol a mai Magyarországtól délre.
Van erről infód?

Bigel
  Válasz | 2005. április 21. 09:55 | Sorszám: 22
Földi Pál(= Felvilágisító Propaganda) Ezer év csatái című könyvében egy hasonló, de mégis kicsit más megközelítést olvastam, és szerintem egész életszerű.

Azt írja, hogy Árpád a honfoglalás részeként vállalta a bizánci szövetséget, hogy ezzel a bolgár főerőket lekösse,mivel a Kárpát medence keleti része a Bolgár Birodalom része volt.(só, arany,stb)Nem törzsterület, de fontos része a birodalomnak.
Nagyobb erőket ír résztvevőként a bolgár hadjáratban, de nem is 20 ere lovassal számol teljes haderőként.
(véleményem szerint egy félmilliós lovas harcosnép számához viszonyítva ez nagyon kevés,a duplája már reális,de szerintem ez sem a teljes hadrafogható állomány)
Levente feladata az volt, hogy megakadályozza a bolgár főerőket abban, hogy Erdélybe jöjjenek.
A bizánci hajók árulását kizárja, ill. azt, hogy a magyar sereg fele a Duna jobb partján rekedt volna.
Ezt a teoriát még én se tudom elfogadni, hiszen a könnyű lovas seregeknek,és főleg a pusztaiaknak nem akadály egy ilyen nagy folyó.(erre majd egy másik témában visszatérek a terveim szerint.um: Tatárjárás)
Tehát nem rekedt, hanem maradt.A hadjárat fontosságát jellemzi,hogy Árpád fia vezette.
A sereg fele a jobb parton, míg a másik fele a bal parton.Onnan támogatta a harcban állókat.
Simeon azért Etelközre támadt,mert nem jutott be Erdélybe.Pontosabban csak akkor tudott erőszakosan átkellni a al-Dunán,amikor a magyarság nagy része már a Kárpátokon túl volt.
A besenyő támadást ő is csak határmenti jelentős, de a honfoglalást nem befolyásoló rabló támadásként értékeli.
Szerintem ez is egy elfogadható feltételezés nem?
Hogy milyen jól sikerült a terület birtokba vétele?
Én nem tudok bolgár visszafoglalási támadásról.Persze lehet,hogy csak én nem tudok.
Rossz könyvre emlékeztem,nem abban olvastam, amelyikért elmentem.Meg fogom keresni.

onogur
  Válasz | 2005. április 20. 13:17 | Sorszám: 21
Harmatta János elismert név őstörténetkutatásunk terén.
Lássuk csak, mit is írt a Magyar Tudomány 1990/3. számában:

"Liüntika* három győztes ütközet után visszavonult a bolgár területről és megkezdte csapataival a behatolást Erdélybe. Ekkor Symeon, a bolgár uralkodó, akinek valamilyen katonai sikerre volt szüksége, hogy a bizánciakkal szemben tárgyalási pozícióját megerősítse, besenyő segítséggel rajtaütött a kabarok még visszamaradt népén és a szállásaikat védő hátvéden, s feldúlta a jórészt már kiürített kabar szállásokat, majd a besenyőkkel együtt sietve visszavonult. Ennek a bolgár–besenyő portyának, amelynek sikerét Symeon a bizánciakkal folytatott tárgyalásokon érthető okokból alaposan felnagyította, semmi hadászati jelentősége nem volt a magyar honfoglalás szempontjából."

* Liüntika=Levente
Hmmm?
Tehát nem is a magyarokat támadták a besenyők, hanem a nomád szokás szerint utóvédként hátrahagyott csatlakozott népet, a kabarokat?
És lehet, hogy az egész dolog nem is az Etelközben történt, hanem valahol az Al-Dunánál?

onogur
  Válasz | 2005. április 20. 13:05 | Sorszám: 20
Bocsánat, nem hangsúlyoztam ki:
Árpád főseregének benyomulása és Levente hadjárata 895 elején, tavasszal történt.
A besenyő támadás meg 895 nyarán, amikor a 19-21 ezer fős magyar hadsereg már a Kárpát-medencében illetve Bolgárországban tartózkodott.
onogur
  Válasz | 2005. április 20. 13:05 | Sorszám: 19
Bocsánat, nem hangsúlyoztam ki:
Árpád főseregének benyomulása és Levente hadjárata 895 elején, tavasszal történt.
A besenyő támadás meg 895 nyarán, amikor a 19-21 ezer fős magyar hadsereg már a Kárpát-medencében illetve Bolgárországban tartózkodott.
onogur
  Válasz | 2005. április 20. 13:00 | Sorszám: 18
Lenne még egy kérdésem.
A Kristó-félék ugyebár betonba öntött és megkérdőjelezhetetlen tényként kezelik azt, hogy a magyarok húszezer lovast tudtak kiállítani.
Rendben, O.K., fogadjuk el egy percig.
A Kristó-félék is elismerik, hogy a honfoglalás során Árpád főserege 16-17 ezer lovassal támadott, míg Levente bolgárországi akcióját 3-4 ezer lovassal hajtotta végre.
Na most!
Ha a honfoglalást Árpád és Levente összesen 19-21 ezer lovassal vitte véghez, akkor milyen magyar erőket is zúztak tönkre a besenyők az Etelközben, hogy onnan hanyatt-homlok kellett menekülnünk?
onogur
  Válasz | 2005. április 20. 11:37 | Sorszám: 17
Minden forrás arról győzi meg az embert, hogy a magyar honfoglalást tanítani kellene a világ katonai akadémiáin.

Árpád fiát, Leventét bízza meg azzal, hogy színlelt támadást indítson a bolgárok ellen. Levente a magyar sereg 20%-át kapja. Levente a Jenő törzs harcosait bizánci hajók segítségével átszállítja a Dunán és betör Bolgárországba, miközben a Nyék törzs őrzi a Duna vonalát, nehogy bolgár csapatok átkelhessenek a folyón.
Ezzel egyidőben Árpád a fősereggel a Tiszántúlon és Erdélyben lévő bolgár erőket támadja meg és számolja föl.
Levente három győztes ütközet után visszavonul, átkel a Dunán és dél felől nyomul Erdélybe, harapófogóba fogva az erdélyi bolgár erőket.

Az tény, hogy a megijedt bolgárok a besenyőktől kértek segítséget, akik meg is támadták az Etelközben hátrahagyott magyar utóvédet. De ez semmilyen hatással sem volt a magyar honfoglalásra, nyugodtan jellemezhetjük jelentéktelennek.

Bigel
  Válasz | 2005. április 20. 10:59 | Sorszám: 16
Tökéletesen igazad van,de arányítani lehet egy kicsit.
Nem is a létszám a lényeg, hanem az, hogy a magyarok központi irányítás alatt álltak a honfoglalás előestéjén, a besenyők pedig sosem. Egységes irányítás hatékonyabb általában.
Inkább (szerintem) a véráldozat nem érte volna meg, amikor már készültek egy új terület birtokba vételére.
Kristó Gyula munkásságát elismerem, nagyra tartom, (jó pár könyvét megvettem) de ebben a témában nem tartom mérvadónak.
Ennek ellenére a történelem tanítás hazánkban az ilyen, és hasonló elméleteket szereti elfogadni.Na és persze az "elfogulatlan " külföldi szerzőket.
Én inkább hiszek László Gyulának, aki sokakkal ellentétben az elméletei ismertetése után közli azoknak néhány buktatóját is.Lásd: Kettős honfoglalás elmélete.

Mennyivel szebben hangzana: A magyar honfoglalás a történelem egyik leátgondoltabb, előkészített és végrehajtott honszerző akció volt.
Mennyivel könnyebb mondani: a vert magyarok bemenekültek a Kárpát medencébe!Oda,amit az akkori Európa egy jelentős hatalma tartott kézben.(ja és akit előzőleg a honfoglalás előkészítéseként nem is teljes haderőnkkel tönkrevertünk)
Na megyek a könyvért a melóba.Most ezért utazom 50 km-t

onogur
  Válasz | 2005. április 20. 10:12 | Sorszám: 15
Szerintem nem kell szó szerint venni a különféle forrásokban szereplő számadatokat, semmi sem bizonyítja hitelességüket. És különben is, ha még igaz is lenne, hogy a magyarok húszezer lovassal vonultak ki, ebből az adatból hogyan lehet következtetni egy nép összlétszámára?
Kristó abból indul ki, hogy a magyarok nomádok voltak és minden férfi harcos volt. Így arra a következtetésre jut, hogy a honfoglalók száma 70-80 ezer fő volt, amin a régészek csak gúnyosan mosolyognak. Ugyanis a magyarok nem nomádok voltak, hanem félnomádok, és a honfoglalók között földművesek is voltak szép számmal. A régészek többsége a feltárt temetők alapján a honfoglalók számát 250-400 ezer főre teszi.

Az arab források nagyon fontosak, de megbízhatatlanok, ha seregek számáról beszélnek. Például Maszúdi a besenyő-bizánci háborúval kapcsolatban azt írja, hogy a besenyők hatvanezer lovassal vonultak Bizánc ellen, pedig ha toboroztak és összevontak volna, akkor százezer lovast tudtak volna kiállítani.
Ugye nem hisszük el ezt a számot?

onogur
  Válasz | 2005. április 20. 09:56 | Sorszám: 14
Megtaláltam, a Historia Langobardorum codicis Gothani ír a langobardok és az avarok közötti szerződésről.

Az "ősellenség" besenyőkkel kapcsolatban:

934-ben közös magyar-besenyő hadjárat Bizánc ellen.
Taksony fejedelem (955-970) besenyő hercegnőt vesz feleségül.
Taksony uralkodása idején költözik Magyarországra Tonuzoba, a vezéri nemzetségből való előkelő besenyő. Tonuzobától származtatja magát az Árpád-kori Tomaj nemzetség.

Magyarországra települő besenyőkre utalnak következő helységneveink:
Tolmács (Bars, Bács, Nógrád, Zala, Zaránd ),
Csur (Komárom, Szabolcs)
Értem (Pest, Somogy)
valamint a számtalan Besenyő, Besnyő, Beseny településnevek.

Bigel
  Válasz | 2005. április 20. 09:44 | Sorszám: 13
Dümmert Dezső: Az árpádok nyomában, vagy az Álmos az áldozat c. könyvében idézi Al-Dzsajhani alapján Ibn Rusztát: "A magyar pedig a turkok egyik fajtája.Főnökük húszezer lovassal vonul ki."
Ugyan itt írják ezt a létszámot a besenyőkről, ill. a kazár kagánról azt, hogy ötvenzer lovassal vonul ki.
Most bemegyek a munkahelyemre, mert ott vannak ezek a könyvek, és kikeresem pontosan.
onogur
  Válasz | 2005. április 19. 16:55 | Sorszám: 12
Igazad van, Alboin szerződést kötött az avarokkal, ez a tény elkerülte a figyelmemet.
Holnapra megpróbálok valamit előbányászni az üggyel kapcsolatban Szádeczky Kardosstól.
Bigel
  Válasz | 2005. április 19. 15:45 | Sorszám: 11
Na igen!
Félig szándékosan nem írtam eddig forrást.Az első az, hogy pontatlanul nem akartam írni, de mivel tudom, hogy hol olvastam, elő fogom venni, és onnan pontosan idézek, megnevezve a forrást és a fordítót.(holnapra itt van)A másik ok, hogy egy korábbi topikban olvastam a hozzászólásaitokat, és biztos voltam benne, hogy a téma érdekelni fog benneteket.

A longobárdok valóban megilyedtek az avaroktól, de én úgy tudom, hogy a döntő csatát Alboin király nyerte és az avarok elkéstek.(mármint a gepidák ellen)
A szövetségesi(terület átadó ) szerződésben pedig Albin király még azt is kikötötte, hogy Itália sikertelen elfoglalása esetén az avarok akár 200 év múlva is vissza kell adniuk Pannoniát.(ezt persze ő sem gondolta komolyan)
Igaz, hogy húsvétkor indultak felégetve maguk mögött mindent.
Egyébként Itália a germánok álma volt mindig is.

onogur
  Válasz | 2005. április 19. 14:33 | Sorszám: 10
No akkor tanulva ballib olvtársainktól forrásokat követelek!

1. "Az arab utazók szerint hasonló lehetett a két nép lélekszáma"

Ilyen forrásról nem tudok.

2. "Elképzelhetetlen, hogy szerződés alapján lett átadva a terület?
Volt már ilyen! A longobárdok a dunántúlt adják át az avaroknak így."

Tudtommal a longobárdok erősen megijedtek amikor látták, hogy a szövetséges avarok milyen könnyen elintézték az ősellenség gepidákat, ezért hanyatt-homlok menekültek és meg sem álltak Itáliáig. Állítólag egy húsvéti pár nap alatt kiürítették a Dunántúlt, de avarokkal kötött szerződésről nem tudok.

Bigel
  Válasz | 2005. április 19. 14:08 | Sorszám: 9
Kicsit vitatkoznék Etelköz területéről
Hiszen napjainkban sincs egységes álláspont arról,mettől meddig terült el.
Olvastam olyat is, hogy az al-Dunától a Donig terjedt.
Nagy terület, de vegyük figyelembe az akkori viszonyokat,a magyarság őseinek katonai erejét(Sarkel erődje).
A besenyők között nem volt egységes vezetés.12 törzs,és csak laza kapcsolat.(a kis törzs is törzs)
A magyarság egy előre jól megtervezett területszerző akciót hajt végre,nehezen tudom elhinni, hogy előtte nem biztosítja kellő képpen a hátát.Szerintem csak egy határ menti kisebb rabló hadjárat volt, ami különösebben nem befolyásolta a honfoglalás menetét.
Az arab utazók szerint hasonló lehetett a két nép lélekszáma(harcosok számából ítélve).
Elképzelhetetlen, hogy szerződés alapján lett átadva a terület?
Volt már ilyen! A longobárdok a dunántúlt adják át az avaroknak így.Még feltételeket is szabtak.
Tehát maradok az előzőnél, szerintem egy kisebb rabló portya lett felfújva mindent elsöprő győzelemmé.
A bizánci császár sok helyen pontatlan,itt miért ne tévedhetne vagy(gyarló az ember) direkt elírja a besenyő dicsekvést.
onogur
  Válasz | 2005. április 19. 12:58 | Sorszám: 8
Szerintem a bizánciak jól ismerték a nomád népeket, lásd Bölcs Leó "Taktika" című műve.
A besenyők az úzoktól 894-ben valóban megrendítő vereséget szenvedtek és elveszítették komplett állatállományukat. Egyes források szerint rettenetes szegénységben éltek, tehát nem volt veszítenivalójuk.
Valószínűsíthető, hogy ezért teljes erejükkel csaptak le az Etelközben utóvédnek hátrahagyott magyarokra. Nem a győzelem és a területszerzés volt a fontos, hanem állatok (élelem) szerzése.

A besenyők nem képviselhettek komoly erőt, hiszen a honfoglalást követő időszakban betöréseiket könnyűszerrel elhárították fejedelmeink, királyaink.

erdeimano
  Válasz | 2005. április 19. 12:37 | Sorszám: 7
izé.. elrontottam az egyik mondatot

helyesen: (a németek elleni magyar kalandozó hadjáratok mindig célirányosan a központi uralkodónak, és a központi hatalommmal együtmműködőknek a tartományait súlytották, a központi hatalommal szemben lázadozó hercegségeket viszont megkímélték)

erdeimano
  Válasz | 2005. április 19. 12:36 | Sorszám: 6
Ez szerintem onnan jöhet, hogy a bizánciak letelepedett normák szerint nézték a nomádokat: Akkoriban a letelepedett földművelő államok közt amennyire tudom az volt a szokás hogy ha valami bajuk volt egymással, és ki akarták ütni a másikat, akkor alapvetően indítottak 1db nagy hadjáratot 1db nagy sereggel, ami vagy szépen sorba nekiállt elfoglalni a célország fontosabb településeit, vagy ha volt aki kiállt ellene, akkor a helyiek ugyancsak 1db. nagy seregével vívtak 1db döntő ütközetet.

A nomádok viszont kisebb portyák folyamatos sorozatával igyekeztek aláásni a célország erejét. Pl. a németek ellenei magyar stratégia is ez volt a kalandozásokkal (a németek elleni magyar kalandozó hadjáratok mindig célirányosan a központi uralkodónak, és a központi hatalommmal szembenállóknak a tartományait súlytották, a központi hatalommal szemben lázadozó hercegségeket viszont megkímélték)
Ez nomád ellenféllel szemben működik is, hiszen a népesség mobilitása miatt elköltözik ha túl nagy a nyomás , így ezzel a módszerrel a lehetőségekhez képest kis kockázattal lehet megszerezni a földjét. (Apait anyait beleadva egy döntő ütközetet vállalni sokkal kockázatosabb a támadó fél részéről) Egy földművelő állam viszont nem költözik el mert kötött a népessége, így vele szemben hosszú távon nem jön be ez a stratégia (ahogy mi jártunk a németekkal). Csak úgy lehet megszerezni a földjét ha az ember leigázza lehet egy nagy hadjáratban, ami viszont kockázatosabb, nagyobb haderő kell hozzá, és a meghódított területen ottmarad az ellenséges népesség.

Szvsz Konstantin itt a letelepedett hadviselés sajátosságait (1db nagy hadjárat) vetíti ki tévesen a nomádokra.

erdeimano
  Válasz | 2005. április 19. 12:22 | Sorszám: 5
Azt nem tudom hogy az Etelközbe való besenyő betelepülés pontosan hogy történt, de a ruszoknak éppen akkor kellet volna a besenyőkön keresztülhaladni, ha azok NEM települnek át az Etelközbe: A Kazár birodalom nyugati határa a Dnyepertől keletre volt, a ruszok hadereje hajókon a Dnyeperen, a Donon, és a Volgán haladt. Az Etelköz viszont kövzetlenül a Kárpátoktól a kb. Dnyeper torkolatáig terjed. Tehát ha a besenyők nem települtek volna át az Etelközbe és a Dnyeper környékén maradnak, éppen akkor mentek volna keresztül rajtuk a ruszok, az Etelköz viszont teljesen kiesett a ruszok útvonalából.

(Meg itt megintcsak józan paraszti ésszel besenyő szemszögből nézve, ha nyugat felé vákuum keletkezik, keletről viszont erős a rusz, úz és kazár nyomás, akkor hülyék lettek volna nem kihasználni a helyzetet.)

onogur
  Válasz | 2005. április 19. 12:06 | Sorszám: 4
Szent István kisebbik legendája elmeséli, hogy hatvan előkelő besenyő vagyonával együtt Magyarországra költözött, mert hallottak Szent István hatalmáról és jóságáról. Útjuk alatt megtámadták és kirabolták őket. Szent István a tolvajokat elfogatta és az út szélére felakasztatta, a besenyőket pedig vendégként befogadta.

Elképzelhető-e vajon, hogy az állítólagos besenyő rablóhadjárat után - mely alatt a támadók magyar gyerekeket és asszonyokat gyilkoltak halomra valamint minden javainkat elrabolták - olyan jó viszony alakult ki a két nép között, hogy Szent István uralkodása idején már javában települtek be a besenyők Magyarországra?

onogur
  Válasz | 2005. április 19. 11:49 | Sorszám: 3
A "menekülésre" egyetlen forrás van:

"Amikor a türkök hadjáratra mentek, a besenyők Simeonnal a türkök ellen jöttek, családjaikat (familias) teljesen elpusztították és a földjük őrzésére hátrahagyott türköket gonoszul elűzték."

A gond csak annyi, hogy Konstantin a honfoglalás után 55 évvel hagyomány és szóbeszéd után írta ezen sorokat. Szóval teljesen megbízhatatlan, lehet, hogy besenyő követek mesélték ezt a butaságot.
Ami a lényeg: a besenyő támadás 895 nyarán történt, akkor, amikor a magyar seregek már a Kárpát-medencében harcoltak. Tehát csak jelentéktelen számú hátrahagyott néprészt támadhattak meg a besenyők, hiszen a honfoglalás már 894-ben elkezdődött, a 894-es háborúban harcoló magyarok nem tértek vissza az Etelközbe hanem a Felső-Tisza vidékén telepedtek le.

Bigel
  Válasz | 2005. április 19. 11:47 | Sorszám: 2
Igen,valami hasonlóra gondoltam én is.
Csakhogy úgy tudom, hogy a besenyők a honfoglalás után még hosszú ideig nem foglalták el Etelközt,(javíts ha tévedek)tehát a nyomás nem lehetett akkora.Pl: a varég ruszok a 960-as években gond nélkül megdöntik a Kazár birodalmat.Ha a besenyők elfoglalták volna Etelközt, akkor rajtuk kersztül kellet volna vonulniuk, még ha hajókon is.
Az úzok is(akik állítólag űzték a besenyőket) csak 1050-ben jelennek meg Európában.
Őket viszont a kunok valóban űzik, hiszen néhány év, és a kunok elfoglalják az úzok földjeit, és kész!

Szerintem egy (ahogy írod)kitérés történt a katonai konfliktus elől,és egy jól védhető,a félnomád életformának megfelelő terület lett megszállva.
Szerintem egyébként a dunai bolgárok semmivel sem voltak gyengébbek, mint a besenyők.(de sokat írtam)

erdeimano
  Válasz | 2005. április 19. 10:45 | Sorszám: 1
Amennyire tudom, a honfoglalás lefolyásáról fennmaradt adatok nagyon hézagosak, gyakorlatilag semmi sem biztos.
A IX. század eleji honfoglaló sírokból mindenesetre azonos arányban kerültek elő féri és női halottak maradványai, ami kizárja azt hogy a bolgár hadjárat alatt a besenyők a civil népességet számottevő arányban érintő öldöklést rendeztek volna az othon maradt nők és gyerekek közt.

Ebből, valamint a nomád harcmodor sajátosságaiból, valamint abból hogya magyarok bizonyítottan már évek óta készültek az áttelepülésre, valamint abból a józan paraszti ész alkalmazását feltételezem az érintettektől (magyarok&besenyők) a kövekező forgatókönyvre gondolok:

Szvsz valószínűleg azokban az években elég gyakoriak lehettek a besenyők magyarok elleni akciói, a nomád harcmodorból ítélve ezek túlnyomóan kisebb, de sorozatosan ismételt rajtaütések, lovasportyák leghettek, és nem egy darab egyszeri nagy hadjárat. Az erőviszonyok valószínűleg a besenyőknek kedvezhettek, a magyarok valószínűleg nem voltak képesek hatékonyan meggátolni ezeket a betöréseket, a besenyőkkel szembeni magyar portyák pedig sikertelenek voltak, vagy legalábbis érezhetően sikertelenebbek a besenyők betöréseinél. A magyarok, miután alaposan feltérképezték a Kárpát medencét, és látták hogy egyrészt nagyon könnyen meghódítható, másrészt a Kárpátok miatt az esetleges besenyő betörésekkel szemben nagyon jól védhető, (szemben az Etelköz síkvidéki határaival) józan paraszti ésszel az áttelepülés mellett döntöttek, és elindultak. A besenyők pedig józan paraszti ésszel ezt az elvonulást maximum csak kisebb rajtaütésekkel támadták, hiszen minek eljátszani az armageddont, ha egyszer az Etelköz úgyis az ölükbe hullik.
A nomád népekre jellemző az ilyenfajta kitérés, sokkal gyakrabban szorítja odébb egyik nomád törzs így a másikat, minthogy nekiálljanak mindent egy lapra feltéve utolsó emberig leölni egymást.

Bigel
  Válasz | 2005. április 19. 09:34 | Sorszám: 0
Gyerek koromban sem igazán értettem, hogy a magyarok ősei hogyan tudtak szinte a teljes állatállományukkal együtt(köztük pl:juh)bemenekülni a Kárpát medencébe a besenyők elől.
Emiatt(mivel sértette nemzeti öntudatomat) sokat üldögéltem a térkép felett,és ezen gondolkodtam.Valami nem stimmel.
Mi a fene történt akkor? hogy zajlott le a honfoglalás?
Nem hiszem,hogy minket bármikor is legyőztek volna a besenyők, és főleg nem a honfoglalás előtt.
Akit érdekel a téma,írja meg a véleményét.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola