Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Társalgó   » Istenkereső Globális Fegyház (7. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Istenkereső Globális Fegyház
nádihegedű
  Válasz | 2009. augusztus 06. 01:13 | Sorszám: 161
Igazán irigylésra méltó, hogy valaki munka közben ilyen sok időt képes fordítani levelezgetésre.

De látom Heisenberg ide vagy oda azt a gondolatot, hogy Jézus szeretete és elismerése, valamint az általa alapított Egyház egymástól való elválaszthatatlansága, nem sikerül elfogadnod, pedig ez Jézus kivánsága. Aztán még a meghívását is visszautasítod. Valahogy ezek nem férnek össze.Szerinted lehet itt válogatni ? Ez a Jézusi tanítás tetszik, ezt követem, az meg nem - azt negligálom.Mert én jobban tudom ?? Ejha ! Nagy merészség egy hivő részéről, de szabadságodban áll persze mindent összekeverni, válogatni, stb.

Továbbá :
Éppen ezért kell MA és NEKÜNK az exegézis, mert az ÓKORI képeket, példázatokat a mai ember nem értheti - egyszer.Kicsit mások ma a történelmi körülmények, tények és bizonyos fogalmak is nemde ?

Parancsolj kérlek megmagyarázni kapásból mit jelent a fügefa példázat, amit Jézus elszárasztott. Gyakorlatból tudom, hogy ezt - ahogy sok mást sem értik magyarázat nélkül.Pedig ez aztán a legegyszerűbb példázat. És erre ezer pl. van.

Pld. ez sem az az eset, amikor a fülbe jutva a szöveg hatni kezd. Itt konkrét ismeretekre van szükség a megértéshez.
Az a jelenség azonban a ma is, magyarázat nélkül is megérthető tartalmak esetében valóban fennáll.Erre is van példa a Szentírásban.

Másodszor pedig számos rejtélyes példázatot is ad Jézus, - de olvasgasd csak az Evangéliumot, mert számos helyet találhatsz, amikor a tanítványok méltatlankodnak, Jézusnak panaszkodnak, hogy nem értik a mondanivalóját,- több évi együttlét után !! - tehát nem áll, hogy az ókorban - akár a tanítványok is - minden esetben értették Jézus képeit.Kénytelen is megmagyarázni a számukra.Nézz csak utána !

Ami pedig de Mellot illeti én valahogy inkább Ratzinger pápát tartom hitelesebbnek a vallásos gondolatai megitélésére és ehhez tartom magam.

gyertya
  Válasz | 2009. augusztus 05. 23:28 | Sorszám: 160
Jár-e fejpénz a politikai bűnözők kézre kerítéséért?
Gyurcsány- Draskovics - Bajnai hol szerepelnek a körözési listán, illetve van-e már ellenük nemzetközi elfogató parancs?
Rendes Kis
  Válasz | 2009. augusztus 05. 22:01 | Sorszám: 159
Egyrészt: igazad van.

Másrészt: ne felejtsd el, hogy az Egyház (a IV.sz. végefelé) a jézusi örökség mellé felvállalta a pilátusit is.

Harmadrészt: tartsd szem előtt, hogy Jézus NEM materialista tanítást adott, hanem lelkit. (Ez a legszembeszökőbb a Tamás-evangélium királygyilkosságra bíztató szúrájában). Tehát a 8 boldogság igenis LELKI szegénységről szól.

Rendes Kis
  Válasz | 2009. augusztus 05. 21:48 | Sorszám: 158
Én még a "szeretet"-et sem merném Rá mondani.
Mert abban is benne rejlik az akció, a "mozdulat".
Mondjuk inkább - kissé megrettenve saját merészségünktől - "jóság"-nak.
Igazán biztosan csak azt tudjuk Rá mondani, hogy "egy":
Idézet:
Egy Isten van (és ez az Isten jó).
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:58 | Sorszám: 157
Megadtam magam már. De akkor is szégyen és lealjasító az, hogy a médiában mire, hogyan és hogyan nem használják...

Hűsítő:

József Attila: Bukj föl az árból

Ijessz meg engem, Istenem,
szükségem van a haragodra.
Bukj föl az árból hirtelen,
ne rántson el a semmi sodra.

Én, akit föltaszít a ló,
s a porból éppen hogy kilátszom,
nem ember szívébe való
nagy kínok késeivel játszom.

Gyulékony vagyok, s mint a nap,
oly lángot lobbantottam - vedd el!
Ordíts reám, hogy nem szabad!
Csapj a kezemre menyköveddel.

És verje bosszúd, vagy kegyed
belém: a bûntelenség vétek!
Hisz hogy ily ártatlan legyek,
az a pokolnál jobban éget.

Vad, habzó nyálú tengerek
falatjaként forgok, ha fekszem,
s egyedül. Már mindent merek,
de nincs értelme semminek sem.

Meghalni lélekzetemet
fojtom vissza, ha nem versz bottal
és úgy nézek farkasszemet,
emberarcú, a hiányoddal!

(1937. március-április)

vanna7
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:57 | Sorszám: 156
vanna7
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:56 | Sorszám: 155

(avar- sír lelet)

onogur
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:52 | Sorszám: 154
Mondjál nekem még egy nyelvet, mely a hittel kapcsolatos szókincsében egyáltalán nem szorult importra és megtartotta saját szavait, kifejezéseit a kereszténység felvétele ellenére is.
Az egész Bibliát le lehetne fordítani a honfoglalás kori magyarság nyelvével.
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:45 | Sorszám: 153
>>"A költészet a tündöklő beszéd", ahogy Zarathusztra mondja. A költészet eleme az Élő Láng, a logosz. "Lehet gyógyítani igazsággal, lehet gyógyítani törvénnyel, lehet gyógyítani késsel, de minden gyógyítás közül a legjobb az, amit a szent szó végez, a szent szó, amely az igaz ember szívéből sugárzik.""<< (Hamvas Béla: Scientia Sacra I.)
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:42 | Sorszám: 152
A magyar spéci dolog, József Attila és Arany János nyelve. Rosszul fogalmaztam.

De nem használjuk ki a lehetőségeit kellőképpen. A médiabeli használata a kisstílű és satnya, így jobb.

john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:17 | Sorszám: 151
"Nem a 8 boldogság megértéséről van szó elsősorban, ez eddig egyáltalán fel sem merült. Ámde beszéld meg értelmes barátaiddal, hogy szerintük mit jelent a "lelki szegénység". Vajon mindenki érteni fogja?"

Miért is kérdezzem. Te már úgyis tudod. Ami a barátaimat illeti, bátran kihagyhatod őket, ők nem tehetnek semmiről, nem ők bosszantanak fel Téged, hanem én...

john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 09:15 | Sorszám: 150
Dolgozom valami szoftverrel, amelyben kb. 1000 évnyi munka van. Talán nem hiszed, de egy ilyen kaliberű dolgot nem ismerhetsz meg. Lehetetlen ugyanígy kétezer év minden tanítását a nyakadba venned.

Egyházcsinálás? Nem, nem vagyok úgy öltözve, az meg ma mindennél fontosabb ehhez. Miért is csinálnék egyházat, amikor munkával is megkereshetem a betevőt.

Innen átugorhatod, számodra ez nemhogy információt nem jelent, de még bosszantana is, amit őszintén nem akarok.
*********
A Biblia nyelve...

„Az a tény, hogy a vallások minden időkben képekben, hasonlatokban és paradoxonokban fejezik ki magukat, csak annyit jelent, hogy nem lehet más eszközzel megragadni azt a realitást, amire vonatkoznak.” (Werner Heisenberg, 1901-1976, fizikai Nobel-díjas 1932-ben)

Az ókorban egy időben csaknem mindenki és mindenhol rejtélyekben, példázatokban fejezte ki magát. Ennek egyik oka lehet, hogy a többiek ezt a beszédet értették. Egy másik ok pedig az, hogy a tanítás a tanítványban hat. Hogyha nem képletes a beszéd, konkrétumnak hiszi, de a konkrétum halott. A mesterek pedig élő tudást adtak át.

De Mello végzetes hibája, hogy felszabadítja a tanításokat a gondolat rögzítő ereje alól úgy, hogy látszik, a különböző felfogások bizony összeérnek.

Jézus is sokszor paradox, rejtélyes példázatot ad át. Én elhiszem azt, ezeket úgy fogalmazta meg, hogy ne kelljen közvetítő/tolmács akár 2000 év után sem. Ha pedig bejutott a fülbe a tanítás, hatni kezd épp úgy, ahogy Ő tervezte.

ZiliZ
  Válasz | 2009. augusztus 05. 08:59 | Sorszám: 149
mivel nem tartom magam hívő kereszténynek (ennek is van oka) csak óvatosan szólnék bele.
tudnál rá valami választ adni arra, hogy a hívő embernek minek elolvasni az ószövetséget? mely vérgőzös, tömeg és gyerekgyilkosságokat tartalmaz, nagy része sima névsorok (leszármazási vonalak) a zsidó nép történetének egyoldalú leírása, úgy, hogy a teremtéstörténet is meglepően hasonlít más, korábban élt népek hagyományvilágában leírt teremtéstörténetre?
félre ne érts, nem vagyok keresztényellenes, de engem taszít az a mód, ahogy a római vonal hatalomra jutott, és megsemmisítette azokat a keresztény vonalakat, melyek más népek kereszténység előtti hagyományával megengedőbbek voltak.
róma egy vonal csak, de mégis kizárólagosságra törekszik, törekedett. én nem fogom lecserélni őseim felhalmozott tudását az Ószövetségre. lehet ez pogányság...legyen, akkor pogány vagyok.
onogur
  Válasz | 2009. augusztus 05. 03:32 | Sorszám: 148
"sajnos elveszítettük a fonalat az univerzális görög nyelv és satnya magyar nyelvünk közt."

Ez csak irónia volt, ugye?

vanna7
  Válasz | 2009. augusztus 05. 01:08 | Sorszám: 147
..Gion Nándor....
nádihegedű
  Válasz | 2009. augusztus 05. 01:00 | Sorszám: 146
Ha már román művész nekem korábban a Georghe Zamfir pánsíp művész tetszett nagyon. "Ördögien" kezelte a hangszerét, döbbenetes virtuozitással és roppant eredeti is ennek a hangszernek a hangzása, hangszíne.
vanna7
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:48 | Sorszám: 145
http://www.youtube.com/watch?v=Ai4do-or2fg

ez jobb..

vanna7
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:44 | Sorszám: 144
http://www.youtube.com/watch?v=ROeKww2N62A&feature=related
nádihegedű
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:37 | Sorszám: 143
Nem a 8 boldogság megértéséről van szó elsősorban, ez eddig egyáltalán fel sem merült. Ámde beszéld meg értelmes barátaiddal, hogy szerintük mit jelent a "lelki szegénység". Vajon mindenki érteni fogja ?

Az Evangélium megértéséről szóltunk, ami tisztán önmagunkra támaszkodva átlagos műveltséggel teljességgel nem megérthető. Nem a nyelvészeti problémák, hanem a történelmi szituáció, az akkor szokásos utalások, szimbólumok értelmezése miatt, az Ószövetségre való visszautalások miatt.
A hitigazságokra nézve az anyagi világ törvényszerűségei alkalmazhatatlanok. Továbbá Isten, Jézus mai világunkban is itt van, jelen van és jelez is.

Fogadhatsz is Jézusra, de ennek következményeinek is lennie kell Jézus szerint. Követned és megismerned kell anélkül, hogy magadat helyezed értékelő és mérlegelő pozicióba és ismerned kell a tanítványainak és azok szellemi leszármazottainak munkáit, tanításait, mert ezt Jézus hagyományozta.

De csinálhatsz is magadnak vallást és saját Egyházat is, a szabad akaratot erre is megkaptuk.

nádihegedű
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:17 | Sorszám: 142
A hitigazságokat szivünkkel önmagában nem lehet megragadni.
Bizony kaptunk elég megértési és megérzési készséget, de nem élük vele.Magukat hivőnek mondott emberek egyáltalán nem olvasták végig az Ó- és Újszövetséget, nem ismerik a tanításokat csak úgy felületesen beszélgetnek róla, bulvár közhelyeket pufogtatva.A hét törpe nevét előbb sorolják fel, mint a Tízparancsolatot. Ez általános hivatott papi tapasztalat.Tény.
Miért szabad és kellene megengedni, hogy egy nyilvános fórumon hamis nézetek hangozzanak el, amikor az itt taglalt igazságok általános iskolai vallásismereti közhelyek.
Nincs felelőssége a hivő értelmiségnek ? Dumáljunk a hitről bulvár szinten és fogjuk be a fülünket, ha valaki véletlenül kiigazit, mert ezzel foglalkozik ?
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:02 | Sorszám: 141
Tudom. Több volt mint profi, és több, mint zseni. Ma persze semmi esélye nem lenne semmiféle Nobel-díjra és ez nem Őt minősítené...
porciumkula
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:02 | Sorszám: 140
Mennyi angyal!
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:01 | Sorszám: 139
Egy húron pendülünk.
john batky
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:00 | Sorszám: 138
Távol álljon tőlem, hogy elviccoljam a témakörödet. Biztos szakmai ártalom a modellkészítés, a váratlan helyzetekbe helyezés, a szimulálás. De ez nagymértékben segíti a megértést, ezt kérlek fogadd el nekem, ha semmi mást nem is.

Tehát Jézus megértése komoly hittudósok nélkül szinte lehetetlen, ezt is felfogtam, elbizonytalanítottál abban, hogy pl. a 8 boldogságot épelméjű mai ember egyáltalán felfoghatja. Lassan tanulok, de utána sokszor visszaidézem.

A szöveg tehát úgy készült, hogy ne lehessen direktben használni, illetve nyelvészetileg sajnos elveszítettük a fonalat az univerzális görög nyelv és satnya magyar nyelvünk közt.

Jézus Egyházát elfogadom, de az Jézus Egyháza, amit Ő maga vázolt kétezer éve. Nem időbeli eltéréssel - retardált és mégis tiszta modellek nem léteznek, az idő folyamán a jelenségek disszipálódnak, szétdiffundálnak, az öregedés és halál törvénye az anyagi világban univerzális, hacsak a fizikusok és a biológusok nem hüjék.

Ami igazán érdekes és fontos, az az a tény, hogy 2000 év alatt az ember alapvető tulajdonságai, amelyeket Jézusnál jobban akkor senki sem ismert, nem változtak számottevően, a szent szövegek ma is olyan elevenen hatnak mint régen. Valószínűleg ez is főleg a hittantudósok kiváló szöveg-újraértelmező és fordító munkájának eredménye elsősorban. Én mégis Jézusra fogadok...

nádihegedű
  Válasz | 2009. augusztus 05. 00:00 | Sorszám: 137
Jézus annak idején is olyan válaszokat adott, sőt olyan igeidőket használt, ami a főpapokat és Pilátust is megzavarta.Szuggesztivitásáról már nem is beszélve.
(Pld. nem szó szerint idézem: Hogy lehet az, hogy te még 4o éves sem vagy és ismerted Ábrahámot?
Válasz : Mielőtt Ábrahám lett ÉN VAGYOK. Ebből derült ki, hogy kicsoda is lehet ő.
Ma is megtalálná a kornak megfelelő stílust,formát és annak módját, hogy kinyilatkoztassa önmagát.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola