Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Gondola Galéria (11. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Gondola Galéria
jm
  Válasz | 2004. június 20. 21:10 | Sorszám: 108
[img]http://www.modjourn.brown.edu/Image/cezanne/-victoire-1885.jpecezanne.st [/img]
jm
  Válasz | 2004. június 20. 21:07 | Sorszám: 107
mandala
  Válasz | 2004. június 20. 15:24 | Sorszám: 106
...
http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=179920&DocID=152621#152621

Monet után Picasso, Cézanne és Gauguin

NSZ • 2004. június 19. • Szerző: Kis Tibor

A műcsarnokbeli Monet-kiállításnál is jelentősebb vállalkozásnak ígérkezik az az időszaki tárlat, amelyről Párizsban jött létre megállapodás Hiller István kulturális miniszter és francia kollégája, Jean-Jacques Aillgon között.

A Fények és árnyak című kiállítás a tervek szerint decemberben nyílik majd meg a Műcsarnokban, és 400 év francia festészetét fogja át – a XVII. század elejétől a XX. század végéig. A 123 alkotásból összeállított kollekciót lényegében csupa főművekből válogatták össze a két ország szakemberei, és anyagát a legnagyobb francia múzeumok kölcsönzik majd Budapestnek a Louvre-tól az Orsay Múzeumig. A névsorban olyan festőóriások szerepelnek, mint Picasso, Cézanne, Delacroix, Seurat, Monet vagy Gauguin. Hiller István lapunknak elmondta, a tárlat megrendezésére a kormány jelentős összegű garanciát vállal. A francia festészeti anyag három hónapig lesz látható a Műcsarnokban, és egyidejűleg francia zenekarok és szólisták is fellépnek majd a magyar fővárosban. A két miniszter francia találkozóján egyébként felvetődött egy nagyszabású Matisse-kiállítás budapesti megrendezésének az ötlete is, amire legkorábban 2005 végén kerülhetne sor.
.

Vata
  Válasz | 2004. március 24. 21:22 | Sorszám: 105
Akkor most nagyon elégedett lehetek magammal, mert Papp Gáborra utaltam, mint aki avatott ismerője ennek a csillagmítoszi nyelvnek!
Nagyon örülök, hogy Ő volt a megnyitója a kiállításnak, mert külömben évtizedekre lenne eltemetve ez a csodálatos képanyag!

Persze így se kerül bele a tankönyvekbe, pedig ott lenne a helye!

Kár, hogy nem tudsz többet a festőről! (Meg én se! )

demszkij
  Válasz | 2004. március 24. 20:27 | Sorszám: 104

7. „Boldoganyánk” – A testet adás kifejezetten nő-ügy. Maga az Élő Szellem nő itt ki az anya(g)i lehetőségek hálóként ráfonódó burkából. Az anyává nemesedett kalászos Szűznek akár a testiséget (Halak), akár a lelkiséget (Ikrek) nézzük, mindenképpen páros képletekhez jutunk, amelyek – minthogy a saját Tejútrendszerünkből nem tudunk kitörni – szükségképpen meg kell, hogy idézzék a Lovat (Nyilas csillagkép) is, meg a Napútfölötti Sast (Aquila) is.

8. „Égberagadás” – Fény-pártás Halleányunk – a Halak világhónapjának Szűztestben földet ért képviselője – beteljesítvén evilági küldetését, itt és most dicsőségteljesen vitetik föl a mennybe. Amit önigazolásul föl tud mutatni, az a kigondolható és elmondható (más megvilágításban: elfogyasztható) dolgok teljessége, két végső töménységű képjelbe sűrítve. Az egyik, a szőlőre emlékeztető formaképlet a teremtő erők fürtszerű életbontakoztatásának, a másik a maga dinnyeformájával az oltalmazó burokképzésnek az egyetemes működésrendjét idézi elénk. A kettő így, együtt a szkíta kereszténység fény-felszabadítási szertartásának két legfontosabb gyümölcskellékét is emlékezetünkbe hozza.

9. „Az Úr színe előtt” – Hová is vezethetne a Teremtő Ige útja magyar földön máshová, mint a Szent Koronához? A két Pantokrátor-lemezt egyszerre idéző kép főtengelyében többjelentésű formaképződmény testesedik. Oltár? Kehely? Homokóra? A téridő kettős fénykúpja? … Mindössze annyit árul el magáról félreérthetetlenül, hogy a fényfelszabadítás művelete elképzelhetetlen nélküle. De ítélethelyzet is ez egyben, hiszen a kehely a Vízöntő képjelének is tekinthető, ennek pedig napjainkra éppen a Mérleg dekanátusa aktualizálódik. S hogy azért a Halak-tendenciák sem évülnek még el, arra a „megméretett” ciprusok kakassá válni kész koronái utalnak a képmező két szélén. De hát mire jó ez a sok idézet? Egyáltalán: minek a múltat fölhánytorgatni? – kérdezheti az ez irányban módszeresen félretájékoztatott, még mindig „a múltat végképp eltörölni” jelszó bűvöletében élő naiv néző.

A választ két lépésben adhatjuk meg. Először is: itt egyetlen egyenes idézettel sem találkoztunk! Csakis a művész – kortársművész! – egyéniségén átszűrt, kifejezetten a mának és rajta keresztül a holnapnak szóló üzenetekkel. Másodszor: a távolugrás eredményessége szempontjából nem mindegy, hogy helyből rugaszkodunk-e el, vagy nekifutásból. De az sem, hogy milyen irányból futunk neki… (Hacsak nem akarjuk összetörni magunkat.) Úgy gondolom, ide további kommentár nem szükséges.

demszkij
  Válasz | 2004. március 24. 20:20 | Sorszám: 103

4. „Az Íj és Nyíl ösvénye" - Az Erő-hívás a történetiség síkjára érkezett. Az ihlet forrása ezúttal a nagyszentmiklósi kincs 2. sz. aranykorsójának „Égi vadászat" néven elhíresült jelenete. Az események közege - a hordozó állat (=állapot) - a szemünk láttára egyértelműsödik szarvasból lóvá. Az íj és nyíl nem öldöklés, hanem távolbamélyedés eszközlője, mondhatnánk úgy is: szív-erő tovaröppentője.

5. „Lehajtom fejemet…” – A cím népdalt idéz, a kép altaji szkíta arany övcsat ábráját, a középkori magyar Szent László-legenda ábrázolások végjátékát, illetve a híres-szép Molnár Anna ballada sorsfordító „fejbenézés” jelenetét.
Az „Elhívás-kép" szarvas szülte fény-csecsemője itt a Tejút-fa oltalmában tegezburokban várja a további emberesedés lehetőségét.

6. „A születés háza” – A földet érés alkalma a hózuhatagos téli napforduló, segítői: a Jóna Józsi „verekedő betyáraiból” subás-csákós pásztorokká szelídült betlehemezők.
„De amikor megszületett, / Fény borítá bé az eget” – halljuk az éneküket, és csak nagy sokára áll rá a szemünk az alant terpeszkedő sötét bárka-formára, amely az újjászületés felé igyekvő fényt idáig menekítette.

demszkij
  Válasz | 2004. március 24. 20:12 | Sorszám: 102
Igazad van,én is csak később (részben a képek felrakása után)fedeztem fel a "tárlatvezetőt".Sajnos a szerzőről nem sokat árul el Pap Gábor sem.Azt hittem te többet tudsz róla.

A kiállítást megnyitja: Pap Gábor művészettörténész

Erő-hívás


„Michelangelo, mily pokol lehet / Szűd istenének, hogy nem bír teremtni." - Ádám sopánkodik így Az ember tragédiájában, amikor rádöbben, hogy a falanszter veszélyességre - csakis arra - épülő rendjében a zseni fogyasztási cikkek sorozatgyártására kárhoztatódik. Ha a művészetek jelenkori helyzetét és (közel) jövőbeli esélyeit elfogultságoktól mentesen mérlegeljük, könnyen olyan belátásra juthatunk, hogy - bizony falanszteresedünk, falanszteresedünk... Makoldi Sándor például párját ritkító adottságokkal rendelkezik az építészettel összefüggő monumentális festészet irányában. Képi közlendője ezer éveket fog át, ősi bölcsességet menekít és teremt újjá kultikus keretek közt, hallatlan formabiztonsággal és színérzékenységgel. Mármost tudván tudjuk: az elmúlt évtizedben gomba módra nőttek ki a hazai földből a különféle vallásfelekezetek és felekezeten túli csoportosulások templomai. Falaikra, olykor a mennyezetükre is, az esetek jó részében monumentális dekoráció kerül... Rövidre fogva: a Makoldi - álmoknak mindmáig nem jutott életre indító falfelület. A művész azonban nem dohog, nem átkozódik. Huszáros elszánással fordít egyet a dolgok mentén: ha a templom nem hívja őt magához, ő varázsol templomot maga köré egy ízig-vérig szakrális elkötelezettségű, kilenc táblából álló festménysorozattal. Erő-hívás - a teremtés pillanatától az „új ég és új föld" ígéretéig - ez lehetne a Makoldi-féle sajátos ikonográfiai program összefoglaló címe. Az egyes állomások pedig így következnek sorban:

1. „Kezdetben vala" - természetesen az Ige. A festő kezén azonban az Ige hogyan is válhatna másként testté, mint fény-törés révén? És máris előttünk áll a színek „szent" háromsága, a piros, a kék és a sárga egyetlen gombolyagban, a teremtő örvénylés elindítójaként.


2. „Az Ige testet ölt" - És a test máris abba a helyzetbe került, hogy a megkülönböződés során egyike, a ragadozó fajta kis híján - végképp múlt időbe fordítva az ige működését - egy másik testet ölt. Amennyiben szelídebb énjének megtestesült valóját a pusztulás szélére sodorhatta. A végveszély azonban csak látszólagos. Valójában az egy-járatú szellemi működés fellazításáról - a nyuszifül dámaganccsá történő átszabásáról - van szó, amint azt a felhasznált minta, a noszvaji mennyezetkazetta ábrája már a XVIII. század derekán példás szabatossággal elénk rajzolta.

3. „Elhívás" - A két-ség megharcolta a maga harcát, kibontakozhat immár egy földközelibb hármasság. Ennek a forrásvidéke műszeresen is megközelíthető kozmikus formáció: a saját Tejútrendszerünk. A központjából kiinduló hármas út pedig: szarvasút. Az agancsok a szellemiség kiáradását példázzák, a virágbeszéd a lelkiséget, a nyaknál induló, alább kifehéredő, majd visszaszínesedő vérzuhatag pedig a testiséget. A folyamatot énekesmadár - a teremtő Ige származéka és egyszersmind továbbmondója - sarkallja, bagoly fékezi-szabályozza. Akárcsak az eszmei előképen, a debreceni Déri Múzeum Markócról (Somogy megye) származó sótartóján.

Vata
  Válasz | 2004. március 24. 19:27 | Sorszám: 101
Nekem nagyon tetszenek ezek a képek!

Azt sajnálom, hogy a csillagmítoszokból nem vagyok elég képzett!

Papp Gábor meg tudná fejteni!

Én csak érzem az évezredek mesevilágát, ami árad ezekből a képekből! - Benedek Elek méltó képi megörökítésére is alkalmasak lennének!

Csodálatosan letisztult, és valóban népmesei világot idéznek nekem ezek a festmények!

Ki az "elkövető" - közelebbről? - Gondolom az erdélyi maradék sámánok ivadéka!
A nap és hold jele erre utal.

Tiszteletem az Alkotónak!

demszkij
  Válasz | 2004. március 22. 01:54 | Sorszám: 100

Lehajtom fejemet…


A születés háza


Boldoganyánk

demszkij
  Válasz | 2004. március 21. 23:08 | Sorszám: 99
Makoldi Sándor :Jelzőképek


Égberagadás


Az Úr színe előtt


Az Íj és Nyíl ösvénye

demszkij
  Válasz | 2004. március 21. 19:56 | Sorszám: 98
Makoldi Sándor :Jelzőképek


Kezdetben vala


Az Ige testet ölt


Elhívás

demszkij
  Válasz | 2004. március 09. 22:39 | Sorszám: 97
Wass Albert : Tavasz-várás

Érzed? Jön a tavasz,
a fák alá
már tarka-fátylú verőfényt havaz.
A messzeségből hírnök érkezett:
madár lebeg a rónaság felett
s fény szállt a holt avarra: Hóvirág.

Ugye testvér,
csábítanak most halk melódiák,
ezer kis visszatérő róna dal,
S ugye neked is tarka a világ,
s az álmaid megannyi könnyű lepkék:
már nemsokára zöldül a levél,
és visszaszáll a tavasz és a fecskék,
és a fecskékkel ő is visszatér...

Ha jönne már...
úgye testvér, megálmodod mi lenne?...
S egy kis meleg
belopódzik halkan a szívedbe...


Hóvirág


Ibolya

onogur
  Válasz | 2004. március 09. 22:28 | Sorszám: 96
Tánksén!
NŐnapra némi NŐszirom:

nereus
  Válasz | 2004. március 09. 22:11 | Sorszám: 95
Én meg ezt az ágacskát küldöm a Tieidnek!

nereus
  Válasz | 2004. március 09. 22:01 | Sorszám: 94
Köszönöm szépen!
Csak le verjem a vázát, mert akkor szorulok.
Vagy a vázát is vihetem
onogur
  Válasz | 2004. március 09. 21:57 | Sorszám: 93
Ez nem bakonyi, de sok boldog nőnapot kívánok szeretteidnek:

nereus
  Válasz | 2004. március 09. 21:47 | Sorszám: 92
Bakonyi hóvirágok...
Né, a Kisded is örül neki Mária ölében...
Vagy neked mutat - szamárfület?
onogur
  Válasz | 2004. március 09. 21:43 | Sorszám: 91

Én csak próbálom egyszer az életben felhúzni Nereus bajtársamat.
De minden siker nélkül...
Anya
  Válasz | 2004. március 09. 21:38 | Sorszám: 90
Akkor én is megsértettelek, mert nem festményt hoztam?
Nem akartam!
onogur
  Válasz | 2004. március 09. 21:22 | Sorszám: 89
No akkó elmagyarázom, hogy még Te is megérthesd a hat elemiddel.
A Galériába művészek által kreált festményeket másolunk.
Nem természetfotókat.
Kápíse?
( Azé szörnyű ez az egész. Miért engedi a Gondola, hogy ijen nereus-féle provokátor panelprolik szétoffolják a topikokat???)
Szilad
  Válasz | 2004. március 09. 21:21 | Sorszám: 88
Ez kedves tőled, köszönjük!
nereus
  Válasz | 2004. március 09. 21:15 | Sorszám: 87
Miért, miért?
Hááááá melyik galeribe kűggyem?
onogur
  Válasz | 2004. március 09. 21:12 | Sorszám: 86
Gyönyörű hóvirágok, de hogy mé pont ide külted...
nereus
  Válasz | 2004. március 09. 21:06 | Sorszám: 85
BOLDOG NŐNAPOT FÓRUMAINK ASSZONYAI ÉS LEÁNYAI!
HETENKÉNT - HETET!

Anya
  Válasz | 2004. március 09. 20:50 | Sorszám: 84

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola