gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: TESZT: népi vagy vagy urbánus ?
Micuember
2002. október 04. 09:57 | Sorszám: 25
És hol van _ez_ a nép ? Hol van a népi nép ? Hány parasztember hallott már valamit pl. a turulmadárról ? Hány hallott róla száz, kétszáz éve, amikor még nem lehetett a TV2/RTL-re hivatkozni ? Nemdenem egy maroknyi városi értelmiségi és százezer városi kispolgári követője a népi, a nép az meg nem népi és nem is volt soha ? Nemdenem a maroknyi városi értelmiségi akarja a népet megtanítani arra, hogy hogyan legyen népi ? Miért is van az, hogy a MIÉP, az SZDSZhez hasonlóan, Budapesten szerepelt jól és a falvakban rosszul ? Pedig a falvakban nincs TV2/RTL és meki sem. Nem lehet, hogy a nagyon elitellenes népi radikálisok pont olyan elitisták, mint az urbánus liberális elitisták, mert ők is egy maroknyi értelmiségi véleményéből indulnak ki, és abszolút nem a valódi, élő népből, csak kevésbé becsületesek náluk, mert azok legalább nem hivatkoznak folyton a népre, hanem bevállalják, elismerik, hogy elitisták ?...
Micuember
2002. október 04. 00:14 | Sorszám: 22
Mindegy, még annyit hadd tegyek hozzá, hogy tök más közegekben is pontosan ugyanazokat az érzelmeket láttam az ellentétek mögött, mint a politikában. Pl. még a középsuliban a diszkós-rocker ellentét, a szerepjátékos szubkultúrában a Bíborhold-Rúna ellentét, a számítógépes játékos szubkultúrában még régen a CoV-576 Kbyte ellentét, valahogy pontosan ugyanazon dolgok mentén oszlott két félre a nép, mint a politikában: volt egy nyersebb-férfiasabb-puritánabb oldal, és egy lágyabb-modernebb-dizájnosabb oldal. És mivel ez mind ugyanarról szól, ezt próbáltam meg valahogy megfogni, hát úgy látszik, nem volt jó ötlet, hagyjuk...
Micuember
2002. október 04. 00:10 | Sorszám: 21
Ezt nem játéknak vagy provokálásnak szántam, hanem teljesen jó ötletnek tűnt... khm, már a második topicom rövid időn belül, ami közröhejt vált ki... itten valami gáz van. Pedixerintem jó ötlet. Valahogy csak meg lehet határozni az eszmék mögötti pszichés alapokat, a gondolatok mögötti érzelmeket.. Namindegy, sűllyeggyen...

micu.csodálkozik.zavarbanvan.

Micuember
2002. október 03. 17:37 | Sorszám: 10
"Népi vagy, vagy urbánus?"

"Igen."

Fogaggyunk, hogy programozó vagy !

Micuember
2002. október 03. 17:36 | Sorszám: 9
Ööööö... hát ez nem aratott osztatlan sikert.
Micuember
2002. október 03. 16:15 | Sorszám: 0
A teszt célja annak felmérése, hogy bal-jobb ellentét visszavezethető-e a népi-urbánus ízlés-érzelem-hangulatvilág eltérésére.

1) Két otthon közül választhatsz, melyiket választod ?

A) Lakópark, esetleg plázabeli lakás
(van ilyen, asszem a WestEndben), króm és
üveg felhőkarcoló, avagy felhőkarcoló-
teteji ún. penthouse.

B) Nádfedeles, termésköves, natúrfás
parasztház.

2) Egy lakatlan szigetre egy CD-t vihetsz magaddal, amit a következő kettő közül választhatsz ki - szándékosan írok két nagyonprimitív választási lehetőséget, hogy ne a minőség döntsön, hanem kétféle sz*r közül milyen stílusú sz*rt bírsz jobban elviselni, ez sokkal jobban jelzi, hogy népi vagy urbánus-e az ízlésed, mintha igényes választási lehetőségek is lennének:

A) Britney Spears

B) Lagzilajcsi-szerű lakodalmasrockos
mulatós nóta, esetleg cigányzene-
vendéglátós magyarnóta.

3) Melyik motor tetszik jobban:

A) Áramvonalas, sportos japán motorok,
Kawasaki, Yamaha, ilyesmi

B) Harley-Davidson

4) Ha férfi vagy: mely ruhadarabok
tetszenek jobban:

A) Ha idősebb vagy: ing-zakó, vagy
galléros póló (golfpóló), ha fiatalabb
vagy: márkás, pl. 4YOU márkájú kötött
garbóspullover, zakóra kihajtós gallérú
ing (asszem Petőfi- gallérnak mondják)
esetleg streetwear lazapóló és
deszkásgatya.

B) Farmering, cipőfűző-nyakkendő
(biztos ismeritek: egy ezüstszínű
Harley-sas jelvény és a lelógó fekete
zsinór), bőrmellény, házilag kötött
pullóver, tarisznya.

4) Ha hölgy vagy:

A) Vastagtalpú cipő (nem húsz centi,
csak ami úgy az átlag divat, 5-6 centi)

B) Magassarkú.


5) Tetszik a bajusz szakáll nélkül ?

A) Nem, nagyon parasztos.

B) Igen, ha jól áll az illetőnek.

6) Éxer, ha feltesszük, hogy pénz nem számít:

A) Arany, fehérarany, platina, baraka.

B) Ezüst, bőr, fa, csont, ilyesmik.


Az A) válaszok az urbánusak (magamból indultam ki, nekem mind A) ) a B) válaszok a népiek, ezek aránya mutatja, hogy hogy állsz. Én csak arra lennék kíváncsi, hogy azt írjátok be, hány A) és hány B) válaszotok volt.


Téma: Az enyhülés első lépése ?
Micuember
2002. október 03. 14:58 | Sorszám: 9
Pl. a lángnyelv-poént aszittem hogy szellemesnek tartod és értékeled majd, és éppen ezt szántam a kezdődő kölcsönös személyeskedés gőzét még időben leeresztő humorszelepnek - hmmm, hát asszem nagyon más hullámhosszon vagyunk... Ha nem haraxol, inkább kerülném a jövőben a veled való kommunikációt - nem haragból, vagy ilyesmi, csak van úgy, hogy nincs közös hullámhossz és olyankor fárasztó és kellemetlen...
Micuember
2002. október 03. 14:50 | Sorszám: 8
"De a lényeg: te is, mint a kommunisták által agymosottak, rögtön a Fidesz-összeesküvésre "tippeltél". "

NEM ! Arra tippeltem, hogy az MSZP rájött, hogy a Tasnádi-féle "egyenként fogunk levadászni" - műfaj azér túl erős, még a nagy "harcban" is van egy határ, amit nem kéne túllépni, és arra tippeltem ezért, hogy mivel T. túllépett ezen, azért csukdázták vissza, hogy jelezzék a Fidesznek, hogy bizonyos határokat betartanak és betartatnak az embereikkel, van egy szint, ami alá nem mennek, van egy határ, amin túl nem "élesedhet" az "osztályharc", tehát egy gesztus a békülékenység felé. Hogy lehet ebből összeesküvést meg nyomásgyakorlást kihozni, amikor semmi ilyesmire nem utaltam ? Gesztusra utaltap-tippeltem. Éppen azért utasítom vissza az agymosottságot is - én nem valami mellett vagy ellen érvelek, hanem csak elemzek.

Micuember
2002. október 02. 14:49 | Sorszám: 4
Hogy lehet valamit ennyire félreérteni...

"Kezded azzal, hogy Tasnádi kisstílű bűnöző, nem igaz hogy a szervezett alvilág egyik vezetője volna. "

Nem valami nagystílű az, biztos. Nem az a Száva bácsi-kategória, teljesen piti helyivagánycsávó. Ezt azomban csak azért hoztam fel, hogy nem annyira fontos ember, hogy a belügyminiszternek kéne intézkednie azért, hogy vigyék vissza. Tehát annak valszeg politikai oka van.

"Ezen kijelentésed vélt helyességére alapozva azt mondod, hogy ebből következően amit mond, az nem elkeseredett handabandázás, hanem mélyen szántó igazság. "

Ezt meg honnan veszed ? Aszontam, hogy nem hülye a pali, és valszeg jól látja, hogy politikai okokból csukdázták vissza.

"Konklúzióként pedig levonod azt, hogy Tasnádit a Fidesz nyomására küldték vissza a börtönbe. Ceterum censeo Orbán fasiszta! Igaz? "

Ilyeneket ne feltételezzél rólam, mert esetleg morcos leszek. Hogy lehet ennyire paranoiásnak lenni ? Szerinted a csak kétféle ember létezik, az OV-rajongó meg az OV-fasisztázó és a kettő között semmi ? Mi a jó francért adtam szerinted azt a topiccímet, hogy az enyhülés első lépése ? Lefordítom főnixnyelvre (lángnyelvre ) : arra tippeltem, hogy a maszop egy gesztust akart tenni a jobboldalnak. Egy gesztust. Vili ? Egy megbékélési lépés. Egy próbálkozás arra nézve, hogy ha kapnak egy dicséretet jobbról, ha valami korrektet lépnek. Egy enyhülési próbálkozás. Ez vót a tippem, megérzésem. Hogy lehet valamit ennyire félreérteni ?

"Ne aggódj a barátodért, nemsokára újra kinn lesz! "

Légy szíves, ilyen aljasságokat nekem ne írjál... télleg szarul esik.


Ettől függetlenül az önkormányzatis tipp sem rossz. Az is jó mint egy másik tippnek. De ezt a másik tippet elő lehetett volna vezetni egy ilyen ellenséges, betámadós, majdhogynem már-már leelvtársazós stílus nélkül is, egyszerűen másik tippként. Tudod, a stílus, meg az ember...

Micuember
2002. október 02. 12:17 | Sorszám: 0
Most olvasom a HVG-ben: Tasnádi újra előzetesben. "... az LB szerint sorozatosan megszegte a házi őrizet szabályait; erre Salgó László orsz. rfk. Lamperth Mónika bmin. által elrendelt vizsgálata hívta fel a figyelmet."

Abban semmi meglepő nincs, ha egy háziőrizetes előzetest visszavisznek, ha megsérti a h.ő. szabályait - csak elvileg az ilyen dolgokat, gondolom én, a normál bűnüldözési-igazságszolgáltatási szervek, rendőrség, ügyészség, bíróságok, LB magukban is jól el tudják kezelgetni szerintem. A hír itt abban van, hogy a vizsgálatot Lamperth Mónika rendelte el. Miért is kell a bmin.-nek foglalkoznia egy szimpla kisstílű (értsd: azért nem sorozatgyilkos, vagy ilyesmi) vádlottal ? Elég nyilvánvaló, hogy a bmin. lépése politikai döntés, ha úgy tetszik, üzenet. Az MSZP - Fidesz enyhülés első lépése ? Erre utal Tasnádi kijelentése is, aki sokminden, de nem hülye: "A nagyhatalmi politika áldozata vagyok." Gondolom, a nagyhatalom a két nagy pártot jelenti...

Az a tippem, hogy ez egy tesztelés. Puhatolózás. Ha úgy reagáls erre a jobboldali sajtó, hogy "Oké, egy jópont az MSZP-nek a százezer rosszpont mellé", akkor tovább is mehet az enyhülés folyamat részükről, ha úgy reagál, hogy "Vigyázat, polgártársak, ez csak komcsi trükk az altatásunkra ! Éberség !", akkor nem. Ez a tippem.


Téma: Kiáltvány
Micuember
2006. július 23. 18:44 | Sorszám: 54
Pirítós,

egy dolgot jegyeznék meg: NEM az első eset, hogy szervezett és nyílt hazugság folyt volna a választási kampányban: gyakorlatilag elmondható, hogy 2002 óta mindkét oldal olyanokat ígér, ami közröhej.

Azt viszont elismerem, hogy eddig ez a legnagyobb.


Téma: Franciaország új kísérlete: az első liberális miniszterelnök
Micuember
2002. május 11. 21:38 | Sorszám: 13
"még talán Le Pen is"

Hmmm, akkor miért is antiszemita tahózta őtet lefele Fortuyn (R.I.P.), nácizta Jörg Haider, határolódott tőle elfele Giafranco Fini etc. ?


Téma: Csurka: a MIÉP önálló fôbolgármester jelöltet indít?t
Micuember
2002. június 04. 22:31 | Sorszám: 69
Az lenne a poén, ha a Grespiket indítaná

Téma: 'Ha tehetnék, már kizárták volna Magyarországot a NATO-ból'
Micuember
2002. november 02. 00:03 | Sorszám: 101
"erős, modern és valóban
ütőképes
(ténylegesen hadrafogható) hadseregre"

Azaz profira, nem sorozottra. Vagy ha az nem oldható meg, akkor sokkal komolyabb pszichológiai szűrésre ( = csak a "kemény csávó" legyen katona)


Téma: Mégis van egy szélsőséges párt a parlamentben...
Micuember
2002. április 12. 17:50 | Sorszám: 49
Na. Asszem végre sikerült kijönnöm ebből a kényelmetlen helyzetből Bocsi, de én tényleg "filozófus" vagyok, nem fexik nekem ez a kampányszint. Minden jót, most megyek sörözni Kistarcsára.
Micuember
2002. április 12. 17:47 | Sorszám: 48
Micuember
2002. április 12. 17:25 | Sorszám: 45
Azt hiszem, ez megint olyan dolog, amivel nem lehet vitatkozni... tudom, hogy nem ez a lényeg, de úgysem tudnám megmagyarázni. Mindegy, mondok neked valamit és teljes jószándékkal, mint afféle ajándékot: a legmagasabb szintű igazság egyenlő a legmagasabb szintű örömmel. Tudom, ez most furán hangzik. Sebaj, elsőre nekem se jött le, de ha ez a mondat időről időre eszedbe jut, akkor azt hiszem, sokat fog segíteni az élet minden döntésében...
Micuember
2002. április 12. 17:19 | Sorszám: 41
Megértelek, de ne várd el, hogy mindenki ilyen legyen és főleg ne hidd azt, hogy a magamfajta gyökértelen, relatívumokban gondolkodó ember nem áll ugyanolyan erkölcsi szinten...
Micuember
2002. április 12. 17:16 | Sorszám: 40
Könyörgöm, mit kommentáljak ebből ? Ez nem egy elemzés, ez különféle érzelmi hatást kelteni kívánó mondatok egymás mellé rakva. Van benne, ami igaz, mondjuk úgy két félmondat, a többi persze nem igaz, de nem is kell, hogy igaz legyen, mert ez nem elemzés, hanem érzelmi igényeket kielégítő szöveg. Célja az olvasó számára a napi szokásos felháborodásadagját biztosítani. Mit kéne erről beszélni ?

Ne csináld már, hogy ilyen szarral foglalkozzak. Tessék, kiegyensúlyozott leszek: olyan cikkel sem állok neki foglalkozni, ami mondjuk Orbánt tolvajozza meg diktátorozza. Nem érted ? Ez egyszerűen nem az a szint. Még a szándékot sem látom rajta, hogy a valóságot akarná elemezni, és nem érzelmekre hatni. Még azt sem mondhatom, hogy téved a szerző, mert hótt látszik, hogy ez nem a valóságról szól, hanem hatáskeltés. Ez Szívhang meg Julia meg Rosalinda politikai változatban. Mielőtt megkérdeznéd, igen, a balos sajtó nagy része is az. Hagyjuk már.

Micuember
2002. április 12. 16:58 | Sorszám: 35
Mit jelent az számodra, hogy relatív ?
Micuember
2002. április 12. 16:55 | Sorszám: 33
Kapaszkodni ? Kislány, miért félsz az élettől ? Mi akar elsodorni ? Komolyan kérdezem.

(Egyébként, én is azt szoktam írni, amit igaznak gondolok, érdekből, számításból nem írnék mást, poénból viszont igen, természetesen, éppen erre vonatkozott az öt perc. )

Micuember
2002. április 12. 16:51 | Sorszám: 31
Véleményt ? De miről ? Miért, lett itt valami mondva ? Ne már... idézve lett 4-5 kijelentés, amit többségében én is bunkónak tartok. Ezenkívül mi lett itt mondva, amivel foglalkozni lehetne ?
Micuember
2002. április 12. 16:33 | Sorszám: 26
Tudod mit ? Megígérem, hogy keresek a neten (nem biztos, hogy még ma találok) olyan jobboldali cikket, amiben találtam valami tényleg elgondolkodtatót és bemásolom ide, oké?
Micuember
2002. április 12. 16:28 | Sorszám: 23
Én ? Ugyan. Aszed érdekel ? Mondtam már, hogy nem vagyok igazán elkötelezett és főleg nem kampányolni járogatok ide vagy kajakfelesleges és unalmas dolgokról vitatkozni. Csak úgy elgondolkodom egy-két dolgon, oszt leírom. Szerinted itten most van min ? Ugyan... Öt perc alatt írnék hasonló szintű cikket bármilyen pártról, pedig nem vagyok újságíró

Téma: Mennyi egy ember élete?
Micuember
2004. december 16. 21:26 | Sorszám: 55
Arra gondoltam, hogy tesztelni kéne ezt a dolgot. Kölcsönkérni valaki elszánt gamertől egy számítógéphez való kormányt, pedált, nyomni egy félórát pl. valamelyik Need for Speedet játékopt, aztán rádobni 1-2 üveg sört és megpróbálni egy óra múlva, hogy valóban romlik-e a dolog. Valaki tesztelte már így?

Azt tudom, hogy részegen jobban csocsózok, mint amúgy de az nem biztos, hogy ebből messzemenő következtetéseket kellene levonni

A sima - józan - gyorshajtásról meg azt gondolom, hogy valójában van egy trükk: nem a sebesség, hanem a gyorsulás szokta jelenteni az igazi élvezetet, csak ezt nem mindenki tudja. Lehet úgy vezetni, hogy az ne legyen túl gyors - na jó, egy 10-20%-os relatív gyorshajtás azért kell a lelki nyugalomhoz - csak a kipörgős indulások, ilyesmik adják a dolog élvezeti értékét. Valójában egy kanyart is be lehet venni egyenletes sebességgel, de túl gyorsan, és akkor ez veszélyes, de nem élvezetes, illetve lehet olyat játszani, hogy kanyar előtt fékezni, és kanyarban húzatni, és ekkor még biztonságos sebességgel, de mégis a gyorsulásból kifolyólag megjön az ajtónakpréselős sportosságérzés, és mégis biztonságos a dolog. Szóval szerintem a tipikus gyorshajtó nem annyira élvezetből csinálja, inkább siet.


Téma: Gratulálok az MDF-nek!
Micuember
2006. április 10. 22:26 | Sorszám: 154
Mindig is szabad volt. A mocskolódással meg nem kell törődni, úgyis mindig visszahull a feladóra. (De ez persze fordítva is igaz...)

Vagy ha a "szabad" alatt a médiát érted, nos, Amerikában már megtörtént, hogy a bal/lib médiaértelmiség többet ártott a bal/libnek, mint segített: rohamosan növekvő mértékben közröhej tárgya a CNN, NYT etc. (Információimat főleg az esr.ibiblio.org blogból szerzem - alapvetően középen álló libertariánus blog, némileg jobbra húzva - háborúpárti etc.)

Akár még itt is megtörténhet...

Micuember
2006. április 10. 22:17 | Sorszám: 146
Döbbenetesen jó az elemzésed, komolyan el kell gondolkodjak rajta. Lesz is most időm, mert pár napig nem leszek. (Hihetetlen egyébként, hogy mennyit változtál pár évvel ezelőtti bősz MIÉP/VHK-s korszakod óta )

üdv mindenkinek, majd talán úgy péntek fele leszek.

Micuember
2006. április 10. 22:05 | Sorszám: 140
Pontosan így van, de ez messzebbre vezet. Játsszunk most egy kicsit olyat, hogy félretesszük a kampányt és beszélgetünk, jó? Ha megnézel egy nyugat-európai jobboldalt, a fő érvük az, hogy az ellenfél hülye a gazdasághoz, mint a tök. (És ez jellemzően igaz is, amúgy, mivel jelen pillanatban egyetlen működőképes modell létezik, a hayeki, ami mindenhol máshol a jobboldali pártok műsora.)

Nálunk viszont valami teljesen másról volt mindig szó.

Magyarország borzalmas érzelmi éhségben szenved. Úgy ki vagyunk éhezve érzelmekre, hogy ez hihetetlen, és ez alól kevesen kivételek. például én sem. (Borzalmas mennyiségű István, a királyt, Tankcsapdát, Rammsteint és Die Toten Hosent hallgatok...)


A baloldal az érzelmekhez sokáig olyan hülye volt, hogy az hihetetlen. Az MSZP-nek semmi érzéke nem volt hozzá, már-már döbbenetesen nem, az SZDSZ szabadságeszménye pedig rég elvesztette a lelkesítő mivoltát - úgy értem, hogy ez a feminista-antirasszista-mittoménmi ma már sokkal inkább mainstream mint nem, szóval olyan szalonlázadók lettek, arra meg a fene akar lelkesülni.

A magyar jobboldal markáns tulajdonsága viszont, hogy mindig is az érzelmi erőre épített, mindig is érzelmi táplálékot kívánt nyújtani, mégpedig három irányból.

Az egyik... egyfajta erkölcsi fölényre építés - annak hangoztatása, hogy ott nem csak jobb ötletek, még csak nem is becsületesebb ideológiák, de alapvetően jobb emberek, jobbfajta, becsületesebb fajta, morálisan jobban sikerült emberek vannak.

A másik oldala a nemzeti eszme.

A harmadik oldala O.V. személyes varázsa.

Közben az történt, hogy Gy.F. személyes varázsa eléggé sikeresen közömbösti O.V.-ét. Másrészt, Gy.F. a köztársasági eszméből meglehetősen sikeresen kalapált össze egy olyan érzelmi táplálékot, ami meglehetősen sikeresen veszi fel a versenyt a jobboldali nemzeti eszmével.

Marad az erkölcsi fölény - és éppen az az érdekes, hogy nem marad. Ugyanis az a nagy helyzet, hogy ez sohasem volt igaz. Akárhogy is nézzük, egy ország vagyunk, egy elittel, egy kultúrával és egy erkölccsel. Nem mondom, hogy kisemberek szintjén nincs különbség azok között, akik templomba jártak akkor is, amikor az nem volt ajánlatos, meg azok között, akik simán elfogadták kádárapánkat, de a vezetők szintjén nincs, nem lehet és nem is lehetett soha semmiféle erkölcsi fölény. Vagy, esetleg, talán Antall idején lehetett utoljára. (De ott meg kiegyensúlyozta azt a mélységes inkompetencia.) Még egyszer, egy ország, egy elit, egy vállakozó réteg, egy gazdaság. Túl kicsik vagyunk ahhoz, hogy komolyan lehessen olyan alternatív elit, ami tényleg más, ami el tudja kerülni, hogy ugyanúgy besározódjon és elveszítse idealizmusát.

Namost. Szerintem az van, hogy az MSZP megtanulta az érzelmi politizálást, és mivel a személyes varázs és a nemzeti eszme érzelmi varázsa immár nem jobboldali unikum, hanem tudnak versenyezni vele, ki fog derülni, hogy az erkölcsi fölény sohasem létezett, hanem csak egy máz, ami az említettek tetejére lett festve. Még egyszer, ismét: nem a kisemberek, hanem a vezetők erkölcsi fölényéről beszélek.

Azért állítom, hogy ez jó lesz, mert az a fajta kiábrándulás, ami ezt követi, hogy nyilvánvalóvá váli, hogy itt nincsenek jók és rosszak és nincs jobbik Magyarország, kikényszeríti azt, hogy legyen egy felnőtt jobboldal. És a végeredmény? Rájövünk végre mindannyian, hogy egy ország, és nagyon is hasonló emberek vagyunk. Én speciel már rájöttem. Hinnéd, hogy sűrűn olvasok Tomcatet?

Szóval mire is gondolok felnőttség alatt? Arra, hogy Angela Merkel nem keresztény értékrendet ígérve lett kancellár, hanem munkahelyeket ígért.

Valami ilyesmire gondolok. Nem ugyanígy persze, hanem úgy, hogy a két oldal érzelmi ereje semlegesíti egymást, ezért ha fogcsikorgatva is, de kénytelen lesz előbb-utóbb mindenki megtanulni pragmatikusan, józanul is politizálni.

Bocs, ha zavaros voltam, késő is van, fáradt is vagyok, meg nem gondoltam még át ezt teljesen.

Micuember
2006. április 10. 21:34 | Sorszám: 125
Fáradt vagy, rosszkedvű, csalódott, vagy csak eleged van? Nem kéne ezt így, szerintem... most éppen nem előrefele megyünk, ugye érzed?... Hadd legyek már egy kicsit nagyképű: ha neked meg nekem is anyásznunk kell egymással, akkor mégis kitől kéne várni, hogy valaha legyen itt értékelhető párbeszéd?

Vagy ez lesz, ezután, mindig, hogy mindenki belegubózik a maga derék ideológiai védősáncaiba és elhiteti magával, hogy ő az igazság, az út meg az élet és annyi időre lép csak ki belőle, amíg a leghülyébb rétegnek marhaságokat ígér, hátha leesik 1-2 potya százalék? Két párhuzamos Magyarország, két önmagába fordult világ, ezt akarod?

Micuember
2006. április 10. 21:27 | Sorszám: 117
Szerintem most is filozofálok. Elhiheted, hogy továbbra sem fizetnek - de tudod, évek óta először, GyF képes arra, hogy valami nagyon minimális lelkesedést érezzek végre a politika iránt , az"úgy sz*r az egész, ahogy van" meg "itt úgysem lesz sose semmi" szokásos érzése helyett. Éppen azért, mert GyF valójában abszolút nem baloldali.. Mintha valamiféle állóvíz tisztulgatni kezdene. Nem, mintha erre bármi tény is mutatna: ez (is) egy megérzés.

Ajjaj. Ez persze azt jelenti, hogy egy ideje most éppen megint nem vagyok elfogulatlan. Baj? Tudod, érzek valamit, hogy itt akár még egy véletlenül valami jó is lehet, és ez igen meglep. Vigasztaljon, hogy nem nem ellenetek irányul - ha az lesz, amit érzek, akkor nektek is jó lesz, ha meg nem, akkor meg úgyis én fogom csalódni a legnagyobbat.

Micuember
2006. április 10. 21:21 | Sorszám: 108
Rosszabbnak? Ezt most komoly, vagy csak arról van szó, hogy mindig az éppen aktuális a legrosszabb? Ez tényleg komoly? Azt hittem, GyF az első széles körben elfogadható szoci, mert nem lengi körül a bumfordi párttitkár-cipellők szaga. Komolyan rosszabbnak tűnik, mint Horn?

De akkor nem ott vagyunk-e megint, amit pár éve egyszer már pedzegettem, hogy az öreg komcsik utálata csak amolyan hobbiszerűség, - vagy mondjuk úgy, hogy erkölcsi, de nem feltétlenül gyakorlati ellenszenv - de a jobboldal igazán mély, komoly ellenségének azt tekinti valójában, amit az SZDSZ képvisel? GyF, ugyanis, szerintem, MSZP-s ruhába bújt tipikus SZDSZ-es.

Micuember
2006. április 10. 21:16 | Sorszám: 103
Nézd, gyerekkori angoltanárom, Tamás, sok éve a magyarországi ONV vezérigazgatója lett. (Ma már Bulgáriában az.) Úgy vezette a céget, hogy még azt is ő döntötte el, hogy milyen mappákat meg reklámtollakat vegyenek - napi 16 órát dolgozott és gyakorlatilag alsó-középvezetői szintig lefele minden döntést maga hozott meg a beosztottai helyett - kőkemény központosítás és kézivezérlés. A dolgot az igazolta, hogy a térségben egyedülálló eredményeket ért el. Gondolod, hogy nem lett volna óriási balhé a vezetési módszereiből, ha egyetlen fillérrel is veszteséges a mérleg? Azért hoztam ezt a példát, hogy rávilágítsak, hogy vannak eszközök, amiket csak a cél elérése szentesíthet és nincs "majdnem". A Fidesz is így van vezetve, és szerintem egyetlen mandátumos vereség is palotaforradalomhoz vezethet, különösen úgy, hogy O.V. személyes varázsa ma már nem unikum. Ez a politika egyik érdekes vonása, hogy nincsenek érinthetetlen vezetők - Kohl kancellárnak is elég komoly kultusza volt, mégis jött egy szerény stílusú, csendes, de elszánt keletnémet hölgy és...
Micuember
2006. április 10. 21:02 | Sorszám: 93
Van itt ám még valami.

Két, némi lauffal párhuzamos forradalom játszódott le a szemünk előtt. Tudom, hogy nem látjátok, nyilván elfogultságból, nem is kérem, hogy értsetek egyet, csak azt, hogy emlékezzetek rá pár - legalább négy, de inkább nyolc - év múlva. Remélem, lesz még akkor is Gondola és elfér egy 2006-os topic a MySQLben

Szóval. Mindkét forradalom az európai szint felé törekvő politikai kultúra forradalma volt a balkánival szemben.

Az egyik Gyurcsány Ferec forradalma az öreg kádári arcokkal szemben - ha egy pillanatra félreteszitek az elfogultságot, akkor szerintem ordítóan nyilvánvalóvá válik, hogy mennyire más politikai kultúrát képvisel ez az ember, mint Horn, Kovács László, vagy például Toller.

A másik egy hasonló forradalom a jobboldalon belül, ami az MDF magára találása jellemez, és hosszabb távon vagy az MDF fölénybe kerülése, vagy pedig egy Fideszen belüli forradalom, a csúcsvezetők és a politikai kultúra lecserélődése (ismét Kósára számítok).

Persze, lehet ezt úgy tekinteni, hogy mindenki e'megy liberálisba, oszt jön az izraeli bevándorló meg a Likud, de ha a marhaságot inkább mégicsak félretennénk, akkor azért csak oda jutunk, hogy azért csak jó lenne már, ha egy CDU-szintű jobboldal lenne, ami nem csak papíron képviseli az Európai Néppárt eszméit ( http://www.epp-ed.org/include/subcat4_hu.asp ).

Fájdalmas lesz ez, nem mondom én, hogy nem - a kemény magnak fel kell hagynia sok régi jó, kellemes, családias hangulatú gyűlölködéssel, és felnőni egy kicsit, de hát - ha akarjátok, az vigasztalhat, hogy a baloldalnak ezt már egy-két éve ugyanúgy meg kellett tennie. Csak gondoljatok bele, milyen lehetett egy tipikus BIT-es legénynek, vagy Horn-hívő öreg melósnak elfogadni Gyurcsányt... Durva, mi? Na, valami ilyesmi alakul majd ki a jobboldalon is. Sok ember meg fog keseredni, attól tartok.

Azért nem kell félni. Hosszú távpn mindenkinek jobb lesz így. Megtanuljuk tisztelni és elfogadni egymást. Nem mi és ők lesz, hanem egyik érv a másik ellen. Régóta szükség volt már erre - és akkor jött, amikor a legkevésbé sem számítottam rá. Éppen ma ordították le a hajamat autóvezetés közben olyan igazi, jó balkáni tahó módján, mert egy kissé lassan mentem - igazság szerint telefonáltam - és akkor pont a legmocskosabb terület: a politika kezd el kulturálódni? Túl szép ahhoz, hogy elhigyjem, de hát - minden jel erre mutat, nem?

Micuember
2006. április 10. 20:45 | Sorszám: 87
Az a véleményem, hogy arról van szó, hogy öreg elefánt nem felejt. Úgy értem, az MDF-ben mindig is benne volt a tüske, hogy 94-98 között a Fidesz elszerette a szavazóikat.

Tökéletesen választották ki azt a pillanatot, amikor törleszteni lehet. A Fidesz ugyanis nagyon nagyot tud bukni. Ezt a központilag irányított, utasításos rendszert, ami a Fidesz belső működésére jellemző, addig fogadják el a tagok, amíg sikert hoz. Egy vereséget még meg lehet magyarázni.

Kettőt nem.

Ismételt vereség esetén előkerülnek a Fideszen belüli ellentétek, a maguk házuk táján sikeres politikusok - Kósa, pl.- akik joggal kérik számon Viktorékon a kudarcot.

Tegyük ehhez hozzá, hogy Viktor már-már mitikus személyes varázsát Gyurcsányé elég sikeresen semlegesíti. Az ő személyében felbukkant egy második alfa hím.

Márpedig egy biztos: a magyar szavazó kicsit sem értékeli a párton belüli demokráciát, és olyan tempóban pártol el a belharcokba bonyolódott pártok mellől - ld. kisgazdák -, hogy az hihetetlen.

A Fidesz, ha veszít, 15 százalék alá sűllyedhet. Vagy még lejjebb.

És ekkor az MDF-nek megnyílik a lehetősége arra, hogy újra ők legyenek a nagy jobbközép gyűjtőpárt.

Most a Fidesz a szakadék szélén áll, és mesteri időzítéssel választották ki a pillanatot, amikor az immár lassan tíz éves kölcsönt törleszteni lehet.


Téma: Orbán Viktor a Reggeli Krónikában
Micuember
2002. december 10. 20:36 | Sorszám: 10
Ja, fél fénymásodpercnyire (Azt híjják parszeknak ?)

Téma: VÖRÖSELTOLÓDÁS
Micuember
2002. október 21. 12:39 | Sorszám: 6
Huhú, de félreérted a helyzetet...

Teljesen másról van szó. Az egyre jobban radikalizálódó jobboldal pontosan ugyanolyan okokból nem tudja megszólítani az embereket egy zárt körön kívül, mint az SZDSZ. Voltaképpen meglepő hasonlatosság van. A zárt kör persze nagyobb, egy-két millió ember, de zárt. Éles, határozott határai vannak.

Az alapvető lényeg ott van, hogy a legtöbb ember kőkeményen gyakorlatias. Van neki egy élete, amit él, minél jobban akar élni és kész. Ez nem a lumpenproliság, nem feltétlenül azt jelenti, hogy pia és hamburger, külömböző szellemi szinteken külömböző minőségeket jelent a jobb élet, magasabb szinteken nem elsősorban anyagi, inkább szellemi-kulturális dolgokat, de akkor is mindig, mindig a saját élet minőségéről van szó, ez az, ami az embereket érdekli. Nem érdeklik az elvontabb, magasabb összefüggések vagy mifenék, az elvontabb ideológiák és ilyesmik. Csak a saját élet.

Az SZDSZ azért nem tudja megszólítani az embereket, mert a "szabadság és antirasszizmus" mint ideológia nem olyan problémákat vet fel, amivel az emberek többsége a mindennapi életben, a maga bőrén érezve találkozna, hiszen nem érzi korlátozva magát, nem tartozik kisebbségbe stb. az elvont eszme meg nem érdekli.

Ugyanez van a radikalizálódó jobboldallal is. Nézzük a szokásos toposzokat:

- nemzet, haza, magyarság - ugyan milyen közvetlen köze van ennek az emberek mindennapi életéhez ?

- komcsitlanítás, az utódpártiság miatti MSZP-ellenesség - szintén semmi köze a mindennapi élethez

- a "hálózat" "megtörése" - szintén semmi köze a mindennapi élethez, sőt totálisan életidegen, miért lenne az jobb a mindennapi embernek, ha nem egy, hanem két klientúra, két elit szíjja a vérét ?

- globalizáció, kulturális önvédelem - szintén nincs sok köze a mindennapi élethez, általaban az embereknek úgy-ahogy tetszik a globálgagyi, mert szép színes, akinek nem tetszik, annak meg minőségi és nem nemzeti alapon nem tetszik. Nomármost, azok pedig nem vevők a nemzeti és nem minőségi alapú globálgagyi-kritikára, hiszen létezik globális-kozmopolita minőségi kultúra is, globális magaskultúra, globális underground, és ennél a magyar magaskultúra/magyar underground nem feltétlenül színvonalasabb, sőt, a komcsi igénytelenség maradványai miatt még ma is színvonaltalanabb.

- privatiáció felülvizsgálata ? kit érdekel ? a mindennapi embernek úgysem jut belőle semmi.

Eccerűen nem tudtok olyat mondnai az embereknek, hogy mitől lesz jobb az életük, ha rátok szavaznak.

Hagynotok kéne ezt a francba.

Ehelyett ilyesmit kéne:

- a szokásos liberális-konzervatív, szabadság vs. biztonság ellentét, a szabadság csökkentését a biztonság növelése érdekében (pl. közbiztonság) - NEKEM speciel kurvára nem tetszene, de sok embernek ige, mert gyakorlatias, kézzelfogható

- sajnos Magyarországon még nincs színvonalas baloldali-zöld antiglobalizmus, így jobboldali-zöld, életminőség-alapú, nem elvi, nem eszmei, hanem totál gyakorlatiasan életminőség-alapú globalizációkritika. Nem könnyű, mert egy bevásárlóközpontnak mindig nagyobb az élvezeti értéke, mint a parknak, ami a helyén volt, de meg lehet próbálni.

A nemzet meg haza meg le a komcsikkal - politizálással nem lehet 1-2 millió (sértett) embernél többet megszólítani.


Téma: "Hiszünk a szeretet és az összefogás erejében"
Micuember
2003. április 12. 19:56 | Sorszám: 60
Nekem a szeretet mint jelszó nagyon tetszik, bár szerintem az együttérzés szó jobb: kevésbé érzelgős, de cselekvőbb. Az összefogás is tetszik, ha nem valakik ellen kéne. De tudod az a baj ezzel a jelszóval, hogy ez pártjelszó. Olyan párté, amelynek hívei az emberek legalantasabb ösztönei, legalantasabb érzéseire játszva "gázár +40 %" feliratú csíkokat ragasztgattak az ellenoldali jelöltek plakátjaira... ezért vagyok szkeptikus.

Egyébként két nagyon negatív szellemi irányzat van, ami világunkat meghatározza: a hamis idealizmus és a hamis realizmus.

A hamis realizmus korunk uralkodó idelógiája, lényege, hogy hamis egyenlőségeket állít fel: miszernt a birtoklás egyenlő a megelégedettséggel, a showrakoztatás az örömmel, a materiális szerzés a sikerélménnyel, a szabványosított ingerek a valódi életörömmel ill. a valódi, jó értelemben vett hedonizmussal, a jogilag deklarált, politically correct szabályok által kikényszerített szabadság a valódi felszabadult életérzéssel. Ezekkel az egyenlőségekkel az a baj, hogy nem igazak.

A másik probléma a hamis idealizmus. A legtöbb jobboldalinak hívott szellemi irányzat ilyen. A hamis idealizmus nem a hamis egyenlőségekre, hanem a hamis ellentétekre épít. Hamis idealista az, akinek nem létezhet isten sátán nélkül, szeretet gyűlölet nélkül, rossz jó nélkül, építés rombolás nélkül, a jó építése a rossz lerombolása nélkül. A valódi idealisták tudják: ha elég sok jót építesz, a rossz magától kiszorul. A hamis idealisták először a rosszat akarják lerombolni, hogy a jót építhessék, pedig ez a sorrend nem kötelező, és túl sok energiát fektetnek a rombolásba, míg végül az, a harc marad a dolog egyetlen értelme...

Micuember
2003. április 12. 13:45 | Sorszám: 42
Az erős terjesztést elfogadom, de már rögtön az első gondolatnál álljunk meg. Nem egy lélektelen, vagy akármilyen társadalmat terjesztenek, hanem árukat és szolgáltatásokat. Amellett, hogy ezek az áruk és szolgáltatások megvannak, és ezek jók, de ezeken felül még egy csomó más dolog szükséges a teljes, értelmes élethez. Ezt a csomó más dolgot viszont miért a cégektől kéne várnunk? Érted ugye, hogy mit akarok mondani: a cégek nem egy társadalmat terjesztenek, hanem termékeket, az pedig inkább rajtunk áll, hogy a fogyasztáson kívül még mi mindenről szól az életünk. Azt én egyáltalán nem érzem, hogy a marketingüzenetekben nem csak a "fogyassz", hanem a "fogyassz és ne csinálj mást" is benne lenne.

Tehát a hiba inkább bennünk van. Szerintem a globális kultúrában csak az van benne, hogy vedd meg a cuccost és különben meg csinálj, amit akarsz, és az inkább a mi hibánk, ha a cuccos megvevése válink életünk központjává.

És éppen ezért nem érzem a kényszert sem, mert az erős terjesztés arról szól, hogy ezt vedd meg, és ne a másikét, de arról szerintem egyáltalán nem szól, hogy egyáltalán törődj-e az egésszel. Hogy túlzottan törődünk vele, az inkább a mi hibánk. Kérdezz meg akármilyen mondjuk üdítőitalgyár vezetőjét, nem fogja azt mondani, hogy nevelni akar valamire. Azt fogja mondani, hogy szeretné, ha meginnád a löttyét de amúgy meg csináld azt meg élj úgy, ahogy akarsz. Hogy a fogyasztásból életformát csinálunk, az inkább a mi hibánk, erre nem szólított fel senki, hogy ne a helyükön kezeljük a dolgokat.

Ami pedig az ilyen-olyan filozófiákat illeti, azzal mi a gond? Választhat az ember úgy, hogy gyökerei, hagyományai iránt kezd kutakodni, de választhat még ezer más alternatívát is az igazodási pont megválasztásában. Miért kéne ennyire determinálnia mindent, hogy az ember éppen mibe született bele? Szóval erről megint úgy érzem, hogy csak jól hangzó szavak egymásutánja...

Micuember
2003. április 12. 12:43 | Sorszám: 38
Tulajdonképpen ebben sok igazság van, csak ez nem politika. Teljesen igaz, hogy a többre vágyás a problémák fő oka, csak éppen erre olyan megoldásokat érdemes javasolni, hogy pl. vallás, jóga, meditáció, akármi, bármilyen spirituális, pszichológiai, vagy életformabeli változás, és nem politikai.

A demokratikus politikának ugyanis az a dolga, hogy amit az emberek akarnak, azt megvalósítsa. Azt megváltoztatni, hogy mit akarjanak, az nem a politika dolga, az diktatúra lenne. Az emberek gondolkodásmódját, akaratát megváltoztatni teljes mértékben a politikán kívüli, civil, kulturális, értelmiségi, tudományos, vallási szerveződések, mozgalmak, irányzatok keretei között szabad csak.

Ami az államellenességet, toleranciát és társaikat illeti, ezek szerintem elhamarkodott gondolatok. A toleranciakultusznak kb. semmi köze a fogyasztáshoz,termeléshez, gazdasághoz, azon kívülit témákról szól. Az államok és népek pedig nem jelentenek ellenállást, mert éppen az őket alkotó emberek akarata, vágyai jelentik a problémák forrását. A nemzetállam védekezhet külső behatások ellen, de nem tud védekezni az olyasmi ellen, ami saját polgárainak vágyaiból jön. Tehát, nevezhetjük pl. a globális tömegkultúrát külsőnek, de ha erre tömeges igény van, akkor az állam nemigen tehet semmit, mert polgárait kell képviselnie. Azt esetleg megteheti, hogy próbálja legalább támogatni az alternatívákat. Viszont mivel nagyon sokféle alternatíva létezik, és a nemzeti-tradicionális alternatíva csak egy közülük - tudom, hogy durván hangzik, de meg vagyok győződve róla, hogy a nemzeti-tradicionális kultúra csak egy hobbi a sok közül: nincs igazi különbség aközött, hogy valaki Edda-poszterekkel tapétázza ki a szobáját, vagy magyar nemzeti zászlóval, vagy Fradi-sálakkal, ezek az emberek valójában nagyon hasonlítanak egymáshoz - ezért valószínűleg a globális, horizontális alternatívák sikeresebbek lehetnek, mint a nemzeti, vertikális alternatívák.

Ez alatt a következőt értem. Nemzeti, vertikális alternatíva az, amikor mindenki, aki magyar, a magyar nemzeti kultúráért rajong. Globális, horizontális alternatíva az, amikor Magyarországon csak mondjuk egymillió ember törődik vele, de a világon viszont harmincmillió ember, ebből 29M nem magyar, hanem nekik ez egzotikumként, egy érdekes dologként tetszik. Ez szerintem erősebb alternatíva lehet, pláne, hogy ha horizontálisan gondolkodunk, akkor a pár száz nemzeti kultúra mellett még pár száz másféle, nem etnikai eredetű alternatív kultúra is működhet.

Szóval, a nemzetállam semmi ellen nem nyújt védelmet. A kulturális ellenállás azért nem létezik, mert egy lokális, horizontális, kicsi alternatívába akar kapaszkodni a nagy és erős globális ellen. Ezt így nem lehet. Globális alternatívákra van szükség. Ezért van igazuk a tüntetőknek abban, hogy a no global helyett a new global legyen a jelszó. Félreértés ne essék, nem értek egyet a szélsőbalos tüntetőkkel - nem az államellenességgel, mert azzal igen, hanem azért nem szeretem őket, mert folyton bűntudatot akarnak kelteni a Nyugatban a harmadik világgal szemben, mert nem ismerik el a nyugati civilizáció alapvető felsőbbrendűségét és természetes vezető szerepét.

Micuember
2003. április 12. 12:22 | Sorszám: 37
1) Igen, éppen a relatív túlnépesedésre gondolok. A szegény országokban vannak túl sokan ahhoz képest, amennyit az a vidék a jelenlegi technikai szinten normális életszínvonalon eltartani képes lenne. Persze, ha a technika áldásaiból mindenki egyenlően részesedhetne, biztos jobban el tudná tartani az a vidék is az embereket, - egy darabig: úgy tudom, ha a legmodernebb holland mezőgazdasági módszerekkel művelnék a Föld teljes művelhető területet, Szahara etc. included, akkor a max. az 20 Mrd, és ez még két generációt jelent kb. - de miért is kellene a Nyugatnak a saját jólétét (profitját) azért feláldoznia, mert mások nem képesek a szaporulatukat kordában tartani?... A túlnépesedés legjobb ellenszere egyébként a jó nyugdíj. A népességcsökkenésé meg az eddiginél is rosszabb nyugdíj lehetne...

2) Azt hiszem, a környezetszennyezés egyre inkább a "fejlődő" országok sara. A nyugat azért próbál haladni a környezethaverebb technológiák fele, míg a harmadik világ azt mondja, hogy fejlődni akarunk, tehát mi is úgy akarunk termelni (olcsón és környezetszennyezően) harminc évig, mint ti, akkor egál lesz, aztán majd beszélhetünk a dologról. De éppen emiatt megy tönkre a Föld.

3) Tökéletesen egyetértek. Annyit tennék hozzá, hogy ha vannak is Szókratészek, senkit nem érdekelnek, elsősorban azért nem, mert maguk is százféleképpen látják a problémákat és azok megoldásait. Tulajdonképpen teljes jogos, hogy az üzlet és a politika nem hallgat az értelmiségre, amíg azok nem képesek megállapodni egymással. A vita jó dolog, de ha vezetni kéne valahova, akkor előbb-utóbb döntés kell.

Micuember
2003. április 12. 02:03 | Sorszám: 34
Ennek már egy picit több értelme van, de még mindig nem jó. Először is, ez nem egy tervezett, tudatos folyamat, tehát nincs értelme célról beszélni: ha láttál már multit belülről, tudod, hogy ez egy "mindenki szem a láncban" - effektus. Kényszerpályák, elsősorban szorongásokból eredő kényszerpályák, kényszerdöntések sorozata - kb. ez az üzleti világ, és emiatt ez a fogyasztói világ is.

Ajánlott irodalom: Alan Watts: A szorongás kora (Age of Anxiety). (Érdemes a neten is rákeresni a nevére!)

Ami a spirituális kielégülést illeti, egyeértek, hogy az magasabbrendű, sőt, létszükséglet, a szellemi egészség alapvető kelléke. De nem mindegy, hogy milyen. A spiritualitás ott kezdődik, amikor az ember túllép az énjén. Az a fajta spiritualitás, amikor az ember csak meggyőzi magát arról, hogy milyen jó fej, lásd pl. nemzeti érzelgősség, az nem sokat ér.

Micuember
2003. április 12. 01:56 | Sorszám: 33
Ezzel csak az a baj, hogy nem igaz.

1) 4 (helyesen: 5) milliárd ember azért él a létminimum alatt v. környékén mert 5milliárdan vannak. Még egyszer mondom: a kizsákmányolás alapja a munkaerő-túkínálat, annak alapja pedig a túlnépesedés. Ott indul a dolog, hogy ha egy húszmilliós nyomorvárosban (pl. Delhi) él valaki, persze hogy az anyját is megb****ná húsz forintért, és ha már így van, persze, hogy kihasználják ezt. De miért kell húszmillióan lenniük.

2) A materializmus egy eszmerendszer és értékrend. NEM az eszmék és értékek hiánya - azt nihilizmusnak hívják. A jelenlegi kulturális közeg inkább nihilista.

És éppen nihilizmusa miatt NEM hedonista. Bocs, nem kötözködni akarok, de tényleg csak úgy egymás mellé teszel ütősen hangzó szavakat, vagy szerinted jelentenek is valamit? A hedonizmus pl. azt jelenti, hogy élvezni az életet. A jelenlegi közeg NEM hedonista: nem a felhőtlen, életvidám élvezet, hanem a szorongás, görcs, bírvágy, küzdés és erőltetett, élvezetet nem okozó szórakozás jellemzi. Hedonistának ezt nevezni kb. olyan, mint a szexről sokat álmodozó eunuchot Casanovának

Micuember
2003. április 12. 01:26 | Sorszám: 30
A dologgal a gond ott van, hogy ha együttérző megfontolásból elég sokan nem veszik meg a kizsákmányolt pakisztáni kisgyerek által készített terméket, akkor a kizsákmányolt pakisztáni kisgyerek fogja magát, és éhenhal, mint a pinty.

Bocs, de télleg nem értem, miért gondolkoztok időnként azért 2, vagy akár 3 lépésre előre... jó, persze, abból a szempontból nem is lehet, hogy a globalizációra nincsenek jó megoldások. Ha itten cseszegessük a tőkét, akkor elmegy a távol-keletre, itt meg nem lesz meló. Ha együttérző bojkottáljuk ezután a kizsákmányolt távol-keletiek által gyártott árukat, akkor a cég tönkremegy, a távol-keleit éhenhal, itten meg továbbra sem lesz meló.

És ha nem a globalizációban keresnénk a világ fő baját, hanem a túlnépesedésben? Sokkal logikusabb lenne. A globalizáció elsősorban arról szól, hogy el kell tartani a túl sok embert, ha nyomorszinten is, ill. felszívni a munkaerőfeleslegüket.


Téma: Balos homokozó
Micuember
2002. október 07. 17:44 | Sorszám: 155
Igazából csak az 5)-höz tudnák érdemben hozzászólno: induljunk ki abból, hogy az emberek nem azért tesznek vagy mondanak kifogásolható dolgokat, mert "rosszak", hanem mert boldogtalanok. Ha ugyanis azt gondolnánk, hogy azért tesz vagy mond valaki valami kifogásolhatót, mert rossz, akkor minden toleranciát el kéne felejteni és egy igazi vérkonzervatív erős kéz-csend-rend-fegyelem-nulladevianca-erkölcs-kussvan világnézet lenne az egyetlen logikus válasz. Ha tehát akármilyen értelemben baloldali, szabadelvű, humánus, toleráns stb. rendszerben próbálunk gondolkodni, akkor oda juthatunk csak, hogy a kifogásolható dolgokat mondó pofa nem "náci" (azaz: "rossz"), hanem boldogtalan. (Mondhattyuk úgy, hogy komplexusos, frusztrált meg ilyesmi, de ez is azt jelenti, hogy boldogtalan.) És ha így van, akkor inkább meg kéne próbálni megérteni a motivációit. Jó, persze hatalmat azért nem kéne a kezébe adni, de attól még emberi oldalon teljesen barátian kéne kezelni a dolgot.
Micuember
2002. október 07. 14:31 | Sorszám: 150
Huhú... hát ezen meglepődtem. Hogy épp te mondod ezt Most sajnos nem érek rá, de majd kitárgyaljuk részletesen is, jó ?
Micuember
2002. október 07. 13:31 | Sorszám: 147
Címszavakban: nekem mindkét oldallal van bajom.

A) Mi a bajom a baloldalisággal ?

- nem tudom elfogadni a materialista világnézetet (ami nem jelenti azt, hogy teista lennék, ez két véglet csak), hogy a lét határozná meg a tudatot, hogy az anyagi jólét, a termelési tényezők határoznák meg az ember jólétét, mert legalább annyira fontos a mentális-spirituális jólét is,

- az a tapasztalatom, hogy a baloldali szavazók a szolidaritás jelszavai ellenére hajlamosak önzők, másokkal nem törődők lenni

- egyáltalán, valahogy hiányzik az egészből az idealizmus, túl száraz, túl hideg, nem lehet lelkesedni érte

- időnként túlzottnak tartom a toleranciát, amikor olyan dolgokról van szó, amelyek az európai kultúrát létében fenyegetik (bevándorlás), és amely problémák mindenféle jobbos-jellegű keménykézkedés nélkül is megoldhatóak lennének, finoman, humánusan is, ha mernénk beszélni róla és nem kötne gúzsba a PC-nyelvezet

- egyáltalán, zavar a PC-nyelvdiktatúra, hogy miről szabad beszélni és hogyan és miről nem, ez szörnyű, én a szólásszabadság mellett vagyok,

- zavar a TGM-mel szólva típuspapagáj és értékrobot gondolkodásmód: továbbit lásd az ÉS-klub topicban a TGM-cikkben, tömören annyit, hogy baromi elegem van már abból, hogy ha mondjuk egy MIÉPes figura jön és beszól valamit, akkor a baloldal csak berakja a "náci" dobozba és többet nem foglalkozik vele, nem vitatkozik, nem próbál párbeszédet folytatni, nem próbálja megérteni az embert mint embert, a motivációit, a vágyait, a céljait stb. nem érti, hogy lehet az ugyanolyan jó ember, mint maga, csak dühös.


B) Mi a bajom a jobboldalisággal ?

- iszonyúan zavar az ócska nemzeti-érzelgősség: ez nem idealizmus, csak annak ersatz-pótléka

- nagyon zavar a nemzeti érzelgősségből fakadó jók-rosszak, mi-ők, bolsi-polgár, magyar-idegen, "erkölcsösnek" mondott, valójában vérbeli bolsevik-jakobinus jellegű hozzállás

- a nemzeti érzelgősség ugyan valóban generál némi együttérzést, szolidaritást az emberek között, a jobbos választó tényleg hajlamos egy kicsit törődni másokkal, de csak a "jókkal"

- nem világos, ki mit ért keresztény értékrend alatt: a Bibliából kábé akármi levezethető, ha pedig a Prohászka-féle nemzeti-keresztény irányzatról van szó, akkor a) miért nem ezt mondják b) egyáltalán hányan olvasták Prohászkát c) ha olvasták miért nincs erről értelmes vita ?

- az ellenfelek démonizálása, annak hívése, hogy az ellenfél rossz, gonosz

- aki nincs velünk, ellenünk - látásmód, a végső győzelemről ("kisöprés") szőtt ábrándok (demokráciában ilyesmi ?)

- mindenféle szerencsétlen, frusztrált, örök-vesztes figura (lásd: Zsinka László, Lakatos Pál stb. ) politikussá, médiaszemélyiséggé emelése -> mindebből kifolyólag a pszichés egészségnek a jobboldalon való túl alacsony szintje: ott szinte mindenki frusztrált egy kicsit, szinte mindenki dédelget a lelkében tüskéket, fájdalmakat, haragot, bosszúvágyat - hogyan is lehetne így objektíven politizálni a közjóért ? Márpedig sikeres, és ezért kiegyensúlyozott embereket nem vesznek fel: mert a sikeres ember az ugye "bolsi", hiszen abban a rendszerben vált sikeressé. Így alig vannak a jobboldalon elégedett és ezért pszichésen egészséges, azaz objektívan működni tudó emberek.

- nagyon zavar a rugalmatlanság, az alkalmazkodni képtelenség tévesen becsületességgé, erkölccsé kinevezése, pedig dehogy az - az erkölcs NEM a gerinc keménysége, hanem a szív lágysága, mikor értik már meg ?!...


Téma: Kritikus tömeg
Micuember
2006. április 23. 17:55 | Sorszám: 162
Azért az eléggé gáz, hogy motorral nem lehet menni CM-re...

Gyakran úgy érzem, hogy az igazi "elnyomott kisebbség" voltaképpen mi vagyunk.

Ugyanis a biciklistának van bicikliút, CM, meg egy jelentős biciklipári közbeszéd.

A motorsnak mi van? Ugyanúgy leszorítják, felborítják, mint a biciklistát, de lobbija meg semmi.

Pedig hát az ipari forradalom mégiscsak arról szólna, hogy ne a roppantul nem hatékony emberi izomerőt használjuk már fel. Az egyik szélsőség a pazarló autós: aki egy tonnát mozgattat meg azért, hogy a maga 90 kilóját munkába vigye. A másik szélsőség a biciklista: aki kb. úgy gondolkozik, hogy ökörrel szántani a legkirályabb dolog. Szerintem logikus, hogy az egyszemélyes közlekedésre az egyszemélyes motorizált eszköz a racionális választás.

Micuember
2006. április 21. 21:01 | Sorszám: 154
Alapvetően a két kerék jó ötlet, de az már kevésbé, hogy mindenhova csatakosan érkezzen meg az ember. A motorozás jó kompromisszumnak tűnik. Én ilyennel nyomom:



Téma: Jobboldali önvizsgálat - JOBBIK
Micuember
2002. november 06. 00:44 | Sorszám: 119
O.K. Nem vitatkozom (hiányzik a tényanyagom hozzá, meg úgy egyáltalán nem tisztem senkit/semmit reflexből megvédeni), maradjunk annyiban, hogy 2004.11.06-án erről újra itt. Közben lehetséges, hogy el fogok tűnni a fórumokról (sok értelmesebb dolgot lehet csinálni ennél a meddő fórumozásnál esténként, pl. némettanulás,testépítés, csajozás), de erre a dátumra ez esetben is visszatérek, ígérem, felírtam. Addig is minden jót.
Micuember
2002. november 04. 23:41 | Sorszám: 115
Fordítva: az az érett demokrácia, amikor az emberek nem vezetőt, hanem a köz szolgáit választják. Éppen a "királyválasztásos" rendszer tekinthető átmenetinek a tekintélyuralom és a demokrácia között.
Micuember
2002. november 04. 17:56 | Sorszám: 113
Kedves Pirítós,

van egy lényeges dolog, aminek végigelemzését javasolom neked: egy nagyon
lényeges külömbség a Fidesz és az MSZP kommunikációs stílusa között. (Hangsúlyozni kell, hogy stílusról
és nem a mögötte lévő tettekről beszélek: az egy kicsit bonyolult lenne nekem, amúgy szerintem meg
nagyjából korrelálnak.)

A Fidesz stílusára - tulképpen már a legelső időkben, 1988.10.23-án is - jellemző volt egyfajta
iránymutatási szándék. Egy olyan stílus, hogy van egy elképzelésem, van egy tervem, egy célom,
hogy mit akarok az országgal tenni, megvalósítani, te meg, derék választó, döntsd el, hogy mögém
állsz-e vagy sem, követsz-e engem, amerre én menni akarok, vagy sem. Tehát egy olyan stílus, amelyre
jellemző, hogy vezetői jellegű, vezetni, iránymutatni akar - voltaképpen az jön le belőle, mintha
egy picit fölébrendelné magát választóinak, vezető-követő viszonyt alakítana ki. Alapképlete: "Én
megmondom, hogy mit akarok, mi az elképzelésem - te megmondod, hogy támogatod-e vagy sem." (Megj.
te is azon morfondírozol itten, hogy céljaitok eléréséhez hogy lehetne választókat megnyerni, és nem azon,hogy
milyen olyan más célokat kéne kitűzni az eddigiek helyett, amivel a választók defaultból egyetértenek.)

Az MSZP alapstílusa teljesen más. Figyeld meg azt kissé szervilis, görnyedt tartást, ahogy kamerákba nyilatkoznak:
már az is a "te, választó, te az én számonkérő főnököm vagy" üzenetet hordozza. Stílusában alárendeli
magát a választónak: én azért vagyok, hogy a te igényeidet kiszolgáljam - semmi elképzelést nem akarok rád erőltetni:
mondd meg te, hogy te mit akarsz, és majd én képviselem.

A túlfélre ezek a dolgok úgy jönnek le, hogy "balfelől" nézve a Fidesz stílusa arrogáns, gőgös,
uralkodós stb, "jobbfelől" nézve az MSZP-nek semmiféle távlati elképzelése, célja, jövőképe nincs.

Az MSZP-s stílustól a választópolgár fontosnak érzi magát: mint egy jó cipőboltban, oda van
figyelve rá és ki van szolgálva. A Fidesz-es stílustól szintén fontosnak érzi magát a választópolgár: az a
kellemes érzése van meg, hogy egy igazi Nagy Ügy egyszerű katonája lehet. Mindkettő fontosságérzést ad, ám
az első valahogy úgy, hogy "te vagy a főnök, mégha csak kis ügyekben is: a poltika meg a soknyi kis ügy összessége és semmi más,
nagy ügyek nincsenek" (megj. tipikus posztmodern életérzés), míg a második úgy, hogy "
egy történelmi Nagy Ügy részese vagy, de a főnök én vagyok". Valszeg az első típusú fontosságérzés
jobban illik a modern embertípus büszkeségéhez, individualizmusához, de következtéseket most inkább
nem vonnék le, ezt rád hagyom.

Micuember
2002. november 01. 00:05 | Sorszám: 110
Az eredeti lényeg az MDF-fel való unió lett volna ?
Micuember
2002. október 31. 21:27 | Sorszám: 108
Hadd kérdezzek egy gyakorlatit. Uniópárt. Gondolom, a MIÉPpel nem akartok uniózni (meg ők se), és úgy látom (http://www.gondola.hu/cikk.php?szal=15259), hogy elfogadtátok, hogy az MDF sem akar. Marad tehát az MKDSZ és a kisgazdák. (Feltételezem, hogy a Lungo Drom esetében csak együttműködésről van szó: semmi értelme egy néppártot és egy nemzetiségi pártot összeolvasztani.) Kérdésem: mi értelme van az MKDSZszel és a kisgazdákkal, uniópártot csinálni, amikor úgyis fideszes színekben ülnek a Parlamentben és gyakorlatilag teljesen betagozódtak már így is ?
Micuember
2002. október 31. 20:31 | Sorszám: 107
A választóvonal értékelvű és haszonelvű emberek között nem a lojalitás meglétében, hanem annak tárgyában van. Jó, most akkor tömör leszek és józanparasztias: az értékelvű emberek eszmékhez való lojalitást várnak el, a haszonelvű emberek bizonyos emberekhez, szervezetekhez-szerveződésekhez stb. való lojalitást - aki semmilyen lojalitást nem vár el, az valszeg nem haszonelvű, hanem nyitott és jóindulatú.
Micuember
2002. október 30. 21:27 | Sorszám: 105
Pl. ezt a MOL-dolgot abban a topikban olvastam először - láthattad, hogy utána el is bizonytalanodtam, nem erőltettem annyira a dolgot... ne feltételezd rólam, hogy újságolvasó, informálódó típus vagyok (Kövér pártelnökké választásakor még újságolvasó voltam, mivel derék őseim 168 Óra törzsolvasók még az átkosból, amikor az egy bátor, ellenzékies lap volt, aztán azóta is, és akkor még olvastam - ma már nem, ma tök unalmas, színvonaltalan fegyverlapnak tartom, amolyan fordított Demónak.)

Egyébként szerintem alapvetően nem sokat jelent, ha valakit kineveznek valahova. Tudod, arról van szó, hogy nemigen komálom az ilyen egydimenziós, barát-ellenség, spann-versenytárs gondolkodásmódot. Szerintem az emberek ennél sokkal összetettebbek. Egy ilyen kinevezésnek millió és egy oka lehet, személyes barátság a régi időkből vagy bármi más. Természetesen gyanúra okot ad, de bizonyosságnak kevés. A másik, amit nem komálok, a paranoid gondolkodásmód. Amely minden cselekedet mögött céltudatos hátsó szándékot sejt. Na nem. Ennél sokkal bonyolultabban működik egy ember. Eddigi tapasztalataim szerint a legtöbb ember legtöbb döntésére kb. "az akkor jó ötletnek tűnt, hátmert csak" verzió működik, nem a céltudatosság. A harmadik, amit nem bírok, a fekete-fehér gondolkodásmód: két láb jó, négy láb rossz. Na nem. Ezt főleg nem. Én voltaképpen még azt sem vagyok hajlandó elfogadni, hogy egyáltalán létezne két szembenálló oldal - csak azért fogalmazok időnként úgy, hogy közérthető legyek.

Végül egy kérdés. Válaszodból az "aki nincs velünk: ellenünk" gondolkodásmódot sejtem ki. Ez elég rossz. Hogy nem vagyok veletek, az egyértelmű, de ellenetek sem. Talán ha 1-2 ember van, akire egyértelműen mondanám, hogy ellene vagyok (Molnár Tamás, Legéndy Péter meg még 1-2 ilyen.) Miért akarsz belekényszeríteni egy olyan szerepbe, hogy ellenetek legyek ? Ennek semmi értelme. Ugyanakkor miért van az, hogy az elkötelezetten bal/lib fórumozóktól inkább az "aki nincs ellenünk: velünk van" gondolkodásmódot látom ? Miért látok sokkal nagyobb nyitottságot abból a szempontból, hogy nem várják el a lojalitást, nem gondolkoznak úgy, hogy valaki vagy lojális, vagy ellenfél (mint - feltételezésem szerint - te és még sokan mások) ? Mivel nem vagyok különösebben tájékozott, feltételezem, hogy ez a nagypolitikában is így van...

Micuember
2002. október 29. 23:10 | Sorszám: 99
Százas szögekkel betonozni... micsoda marhaságokat tudok írni !
Micuember
2002. október 29. 23:09 | Sorszám: 98
"Ahogy mondod, meg kell ismerni az ellenünk szavazókat, hogy pontosan miért utasították el a polgári oldalt."

Kedves Pirítós,

ezt mondjuk nehéz lesz úgy, hogy pl. egy párbeszédkísérletet "taktikai fraternizálásnak" nevezel és tüskésen elzárkózol...

Mindesetre örömmel vettem ezt a sorodat. Ez azt jelenti, hogy leszox az MSZP-SZDSZ-szavazó = segélyleső proli c. közismert legendáról, és pl. megpróbálsz választ keresni arra, hogy a _valódi_ polgári középosztály (kis- és középvállalkozók, nagyvállalati középvezetők) miért is támogatta jóformán egyöntetűen az MSZP-SZDSZt ? (Megsúgom: mert ez a réteg az _eredeti_ értelemben konzervatív: nyugalmat akar, olyan kormányt, amit észre sem lehet venni, csendben teszi a dolgát.)

Ha akarod, én pl. elmondhatom neked, hogy miért szavaztam ellenetek annak ellenére, hogy a jobboldal idealizmusával, emberibb, kevésbé szerzésközpontúbb világ iránti vágyával alapvetően egyetértek.

Leszámítva az olyan filozófiai megfontolásokat, hogy taszít a lokalizmus és inkább univerzális értékek mentén szeretnék mozogni, az az esemény, ami százas szögekkel betonozta be a tudatomba, hogy a Fideszre soha, az Kövér pártelnökké választása volt. Ellenszavazat és tartózkodás nélkül. Ellenszavazat és tartózkodás nélkül. Ellenszavazat és tartózkodás nélkül. Ez egy iszonyúan fontos dolog. Érzed ennek a súlyát ?

Mert ez számomra azt jelenti:

1) Miért ne higyjem a médiának, hogy a Fidesz nem demokrata, ha egyszer nincsen párton belüli demokrácia (külömböző vélemények ütközése etc.)

2) Miért ne higyjem el a médiának, hogy a Fidesz csak hazudja az idealizmust és valójában rablóbanda, ha egyszer az ellenszavazat és tartózkodás nélküli megválasztás semmi mással nem magyarázható, mint konckapással ? Ugyanis _lehetetlen_, hogy a feltételezett idealizmus olyan erős legyen, hogy senki nem akar másféle politikát vagy senkinek nincsen személyes ellenszenve (pedig ugye Kövér nem az a kimondott konfliktuskerülő típus, gondolom, párton belül sem). Ilyen erős idealizmus nem létezik. Az egyetlen logikus magyarázat tehát az, hogy koncot kaptak, _mamelukok_ mint Tisza idején, magyarán a fideszes idealizmus hazugság, porhintés.

Tessék. Lehet betenni az adatbázisba a véleményt

Micuember
2002. október 29. 22:30 | Sorszám: 96
Zwack kilépett ??? Komolyan ???? Erről nem hallottam... (na jó, nem vagyok az a kifejezett újságolvasó típus, de ÉS-t szokok, és ott nem volt, pedig ott minden kilépésről hetekig van vita...)

Téma: Amerikai sajtó kellene
Micuember
2002. március 26. 12:33 | Sorszám: 43
Kedves János,

szerintem részetekről igen meggondolatlan volt eme "színvallás".

Tegyük fel, hogy történik egy kormányváltás. Namármost. Egy alapvetően lényeges közfeladatot ellátó lapcsoportról - környezettudatosság meg ilyesmi - ami ugyan politizál is és érezhetően jobbra, de végül is ilyen köz-szolgálati funkciói miatt még van rá valamennyi esély, hogy továbbra is támogatja pénzzel a lapcsoportot. Ill. ha nem, akkor legalábbis lehet jó nagy balhét csapni az MN-ben meg mindenfele, és némi jogalappal.

Egy ilyen színvallás után viszont joggal mondhatja egy másik kormány, hogy igen ? Akkor köszönjünk, nyista lóvé, tessék megélni az eddig zsetonból meg a normál bevételekből, úgymint eladott példányok meg reklám. És ez utóbbi szerintem igen esélytelen ezzel a ha jól tudom hétezer körül HV példányszámmal.

Mellesleg ha már lib-konz, akkor mér nem Centrum ? Hiszen valahol a "mennyünk má be kicsit középebbre" célkitűzés a HV-project lényege, nem ?

Micuember
2002. március 25. 22:51 | Sorszám: 32
SZVSZ tizenhét és feles IQ fölött úgyis tök egyértelmű mindenki számára. Ezért szerintem felesleges. Egyébként miért ne.

Viszont. Valamit meg kell gondolni. Vannak alapvetően közéleti médiumok, amelyek egyértelműen elsősorban a közéletről szólnak, arra szerveződtek, a szerkesztőség 90%-a lelkesen politizál és nagyjából egy irányba - és vannak olyan médiumok, amelyek alapvetően nem közéleti célúak, de azzal is foglalkoznak.

Na velük mi a helyzet ? Vedd mondjuk az Indexet. Érezhetően némi SZDSZ irányba húznak, első ránézésre. Ugyanakkor a szerkesztőség többsége nem politizálással foglalkozik. Mit csináljanak, szavaztassák meg az autósrovatba írókat meg a kultúrarovatírókat meg mindenkit, hogy kire fogtok szavazni ? Marhaság. Vagy csak a polrovat íróit szavaztassák meg ? Az viszont nem tükrözi az egész szerkesztőség véleményét.


Téma: mi lesz hétfőn?
Micuember
2006. április 23. 18:48 | Sorszám: 139
OFF Társalgó ON
Micuember
2006. április 23. 18:05 | Sorszám: 136
A multitier Internet egyébként megérne egy önálló topicot. Nyissam vagy nyitod?

Röviden: le van sz*rva az amerikai törvényhozás: már van annyi európai root server ahhoz, hogy az amerikai törvényhozás jobbára semmit se tudjon kezdeni azzal, hogy mi jön be nekünk, mi nem, és mennyi idő alatt.

Micuember
2006. április 23. 18:02 | Sorszám: 134
Valószínűsíthető, hogy az alacsonyabb részvételi arány a jobboldalnak kedvez: inkább marad otthon az ember azét, mert "úgyis nyerünk", mint hogy "úgyis vesztünk", tehát a távolmaradók többsége szerintem baloldali.

Jóslat: a FIDESZ javít a korábbi eredményén, de nem annyit, hogy kormányt alakíthasson. MSZP-SZDSZ kormány lesz igen alacsony, 6-8 képviselő körüli többséggel (mármint a FIDESZ+MDF-fel szemben 6-8 fős többség, nem pusztán a FIDESZ-szel szembeni).

Ha bejön, elmegyek politológusnak


Téma: Megtámadták a www.tubi.hu -t ?
Micuember
2006. július 01. 00:22 | Sorszám: 133
Ez konkrétan Tomcat.
Micuember
2006. július 01. 00:18 | Sorszám: 132
"csak képzeld el, amint mondjuk a Nike adidas logókkal díszített hirdetéseket tenne közzé, miszerint szar az adidas ... sóval szántanák be a Nike hűlt helyét"

Hihi. Kicsit off, de elmondom, mert vicces: precízen így szűnt meg a Nyugatinál az E-Play nevű diszkó. Történt pedig, hogy egy csávó nekiállt koraesti tinidiszkót szervezni a Városligetben, a Globe-ban. Mivel jó kapcsoalatai voltak, mexerzett támogatónak egypár tévét és rádiót, és ki is tette a logójukat a szórólapra. Ez súlyosan sértette a szintén koraesti tinidiszkót is üzemeltető E-Play érdekeit, ezért heveny balfaszságból kifolyólag ők is kiraktak egy csomó logót, teljesen jogszerűtlenül. Rájukzizzent egy csapat jogász és az lett az eredménye, hogy most az említett csávó üzemeltet diszkót ugyanott, Bank Dance Hall néven, tehát vélhetőleg úgy ráfizették a gatyájukat is, hogy a helyet se bírták bérelni többet. Igaz, közben kigyulladt a Globe - úgy látszik, oda is zizzent valaki, csak nem jogász...


Téma: dr. Regös most Tasnádi szabadságáért küzd
Micuember
2002. október 07. 17:46 | Sorszám: 67
Áruld má' el, hogy mi csattanhatna ? Nem vagyunk a harmincas években... ma má' igen kevéssé honorálna a Btk. bármiféle pogromszerűséget.
Micuember
2002. október 07. 17:28 | Sorszám: 66
Tömören: nem igaz. Kábé max. tíz másik ilyen pofa lehet a világon, ebből öt már a vigyorgóban. Ez csak az előítéleteid, meg a szorgos Magyar Fórum / Havi Magyar Fórum olvasgatás eredménye... Nem hiszem, hogy tapasztalat lenne mögötte.
Micuember
2002. október 07. 10:12 | Sorszám: 61
Mér, gondolod, hogy vannak még, akik ilyenek, csak nem mondják ki ? Ne már... ez hihetetlenül nagy marhaság. Regös egyedi és megismételhetetlen jelenség. Életemben nem láttam még kicsit hasonlót sem.
Micuember
2002. október 07. 10:10 | Sorszám: 60
Bárkit sajnálnék, ha a Regös szeretgetné, az elég rossz lehet Ehh, neked semmi humorérzéked nincs
Micuember
2002. október 07. 00:18 | Sorszám: 50
Amit ehhez az egész sztorihoz mindenképpen hozzá kell tenni, mert fontos: ha Regös ellen eljárás indulhat életveszélyes fenyegetés miatt, az nem jelenti azt, hogy ezután mindenki rágalmazás meg ilyesmi miatt eljárásra számíthat, aki kicsit karakánabb politikai véleményt fejt ki: a nagy különbség ott van, hogy Regös IDENT, mások meg nem. Aki ugyanis nem IDENT, annál semmiféle felelősség nincs.
Micuember
2002. október 07. 00:09 | Sorszám: 48
Ja, ez igaz, szerintem is bevállalná.
Micuember
2002. október 07. 00:07 | Sorszám: 47
Mellesleg kezdem sajnálni Tasnádit, amióta Regös védi - tuggyátok, a "Piszkos Fred szeretete" c. műfaj
Micuember
2002. október 07. 00:03 | Sorszám: 45
Persze, ezzel mind tisztában vagyok. Nem is bánnám, ha az életveszélyes fenyegetései miatt bíróság elé kerülne, illetve a korábbiak kapcsán esetleg közösség elleni izgatás stb. is beleférhet. Csakcsupán azt jeleztem, hogy a feljelentés pusztán a fórum alapján valszeg esélytelen. Mi ezzel a bajod ? Lehet, hogy rá kéne nekem is szoknom a tízéves gyerek-szintű, fekete/fehér, anyázás/felháborodás/benyalás típusú, mindenféle elemzést nélkülöző beírásokra, mert ahányszor valamit egy kicsit is elemezni próbálok, helyből félreértik Franc se támogatja ezt a kis fiókfunárt, csak jeleztem, hogy valszeg nem fog menni.
Micuember
2002. október 06. 23:54 | Sorszám: 42
Én érte ? Ne már Az Index moderátoraiért aggódtam, akiket bűnpártolással, bizonyítékeltüntetéssel vádótá'.
Micuember
2002. október 06. 13:18 | Sorszám: 37
A kimoderálás nem a bizonyíték eltüntetése, mert a kimoderált hozzászólás nem törlődik az adatbázisból, hanem egyszerűen csak nem látható a normális felületen keresztül. Moderafelüleleten keresztül pl. látható. Így hát a rendőrbácsi ha nyomozni akar, eccerűen kap egy jelszót a moderafelülelethez, és ott a bizonyíték.

Megjegyzem, a feljelentésnek semmi gyakorlati értelme. Erkölcsi értelme az van neki (jelezni, hogy ezt azért már mégse), de gyakorlati értelme, azaz esélye semmi: az Index kétnaponta törli az IP-logokat ezért nem bizonyítható, hogy a nicket ki használta. Az IDENT-ség nem számít: Regösnek ha egy kis esze van, akkor azt állítja majd, hogy a nicket és jelszót felírta egypár papírfecnire és szétszórta NY utcáin.


Téma: Csurka te nagyon ....
Micuember
2002. augusztus 30. 11:06 | Sorszám: 169
Igaz, O.K. tudom, hogy kissé nevetségessé teszem magam, de néha nem tudom megállni, hogy bár kedvem ellenére, de ne szóljak hozzá...
Micuember
2002. augusztus 30. 08:32 | Sorszám: 167
Dear Melnyikov,

elárulnád, hogy a Mámorfesztivállal mi a baj ? Hogy miért kell egy olyan rendezvényt, ami életörömről és boldogságkeresésről szól - bár elismerem: a legtöbb ott bemutatott örömforrás eléggé felszínes és múlandó jellegű, de legalább végre már foglalkozva van ezzel, még ha ilyen felemás módon is ! - minden politika nélkül, helyből jobboldalellenesnek vagy nemmagyarnak vagy mifenének tekinteni ? Kérdéseim:

A) Benned is az a klasszikus puritanizmus dolgozik, amely szerint bűn, ha az ember jól érzi magát és az élet nem a boldogság kereséséről, hanem a kötelességről vagy valami ilyesmiről kéne, hogy szóljon ?

B) Az zavar, hogy a jobbos kormány olyan rendezvényt támogatott, ahol több balosnak elkönyvelt előadó is megjelent ? Lévén, hogy nem politikai rendezvényről van szó, ez éppen olyan, mintha azt kifogásolnád, hogy a jobbos kormány idején olyan színház is kapott állami támogatást, ahol a Verebes játszott vagy rendezett - szóval elég nagy marhaság ezt kifogásolni, szerintem.

B/2) (Egyáltalán miért kell olyanokat, mint pl. Réz András helyből balosnak elkönyvelni ? Azért mert mondjuk beszólt pár kevésbé kedveset a jobboldalra a Heti Hetesben ? Az ilyesmi nem közvetlenül politikai, azaz ideológiai vagy szekértáboros alapon megy, hanem pusztán egy reakció. Tudod, a Réz-típusú, idősebb, kissé egoista, és eléggé anyagias típusú, nagyon egzisztenciális beállítottságú emberek még egy szelíd, altruista, szamaritánus idealizmusra is azt szokták mondani, hogy szép, szép, de az élet nem erről szól, és hülye álmodozó vagy, fiam. Namost akkor gondold el, hogy mit kéne mondaniuk egy olyanfajta harcias, kemény, purifikátor idealizmusra, ami a jobboldalra jellemző ? Persze, hogy beszólnak. Ez természetes. És természetesen vissza is lehet szólni, ha akarsz, de ettől még nem kell az ipsét balosnak besorolni. Egyrészt azért nem, mert ez nem közvetlenül politikai alapú, hanem egy pszichés jelenség és szerintem érthető is, mert nem kéne elfelejteni, hogy milyen korszakban szocializálódtak, meg szerintem is túlzásba viszitek a purifikátorkodást, másfelől meg azért nem kéne, mert Magyarországon a "balos" azt jelenti: "komcsi", a "komcsi" meg azt jelenti, hogy az illető nyakába basznak mindent Rákositól Pol Potig és aztán ezt a terhet kell cipelnie - és azért nem hiszem, hogy a Réz András-féle emberek ezt megérdemelnék.)


Téma: Az EU kilep a NATO-bol ?
Micuember
2003. április 30. 23:02 | Sorszám: 5
Egyébként, annyira fura, hogy Magyarországon a NATO kapcsán jóformán csak szélsőséges vélemények léteznek... a NATO lényege, hogy kölcsönös védemi szövetség.

A bal/lib azért értelmezi szélsőségesen, mert azt hiszik, hogy ahol Joe puskát fog valakire, rögtön oda kéne szaladnunk a vízipisztolyunkkal, amíg teljesen körbe nem röhögnek. Szóval ők azt felejtik el, hogy védelmi.

A jobboldal azért értelmezi szélsőségesen, mert ők meg úgy vannak vele, hogy ha minket valaki bánt, majd Amerika jól megvéd, de nekünk viszont abszolúte semmi tennivalónk nincs például szept. 11 után a terrorizmus ellen. Ők azt felejtik el, hogy kölcsönös.

Micuember
2003. április 30. 22:56 | Sorszám: 4
Mér' kell ijesztő butaságot tenni egy topiccímbe, még ha kérdés formájában is?... Egyrészt a németek meg franciák sem teljesen hülyék. Próbálnak erősködni, de azért soha nem mondanának le az amerikai védőernyőről. Másrészt meg leszavaznák őket egy pillanat alatt - azért az EU-többsége, akik túl kicsik ahhoz, hogy versenytársként tekintsenek Amerikára, Amerika-párti.

Szerintem teljesen másról van szó. Arról, hogy Európa katonailag ne legyen teljesen kiszolgáltatott Amerikának, a NATO-ban ne csatlós, hanem ha nem is egyenlő, de legalább közröhej nélkül összemérhető partner legyen. És persze akkor lehet időnként nemet is mondani.

A Milo-szégyen óta, amikor Európa nem volt képes segítség nélkül rendet csinálni a saját hátsó udvarában, igazán aktuális már ez.

Szóval NATO-szakadás helyett saját lábra állás, megerősödés, kiszolgáltatottság helyett - válogatós - partnerség a NATO-n belül. (Azt ne felejtsük el, hogy a NATO védelmi és csak védelmi szövetség - Afganisztán még határeset, szept. 11 miatt, de Irak teljesen szabadon választott műsorszám volt. Semmilyen semi jogi, sem erkölcsi alap nem kötelezett semmi NATO-tagot a részvételre. Ha ez az amcsiknak nem tetszik, hát too bad, de nem igazán számít: ettől még nem lett senki rossz szövetséges, mert a szövetség nem erről szól. És fordítva: az iraki ellentétek miatt a védelmi szövetség meg sem rezzen, mert nem erről szól. Támadjon csak meg valaki egy amerikai repülőgéphordozót, és figyeld meg, hogy szalad farokfelvágva oda Jacques, Hans és Jani harcolni - mert erről szól.)


Téma: Az INDEX: politikailag korrekt. A FIDESZ: horthysta.
Micuember
2002. október 03. 14:44 | Sorszám: 13
Tulajdonképpen pontos meghatározás. Úgy is mondhatod a fentieket, hogy Baloldali Tömörülés, Szociáldemokrata Platform és Szocialista Platform, ebben a sorrendben.

Téma: van-e, lehet-e, ki, hogyan, mennyi, mit...
Micuember
2002. augusztus 24. 13:41 | Sorszám: 13
Én benne lennék, csak megint meg fog jelenni egy csomó ember, aki aszondja, hogy nix kompromisszum... egyébként nem lehetséges, hogy a "nemzeti minimum" , "liberális minimum" és más hasonló dolgok esetében az egyik oldal minimuma a másik maximuma ?

Téma: MSZP-és VÁLASZTÁSI CSALÁS, VAGY CSAK ÜGYES TRÜKK?
Micuember
2002. április 26. 20:16 | Sorszám: 19
Stirlitz, az alkotmányjogász megy az erdőben. Talál egy beadványt az ösvény szélén.

- Jogszerű - gondolja Stirlitz.

- Anyád - gondolja az OVB.

(Bocs az anyázásért, de csak így jött ki a klasszikus vicc )

Micuember
2002. április 26. 18:35 | Sorszám: 18
Vitatkoznak is: épp most mongya a tévéhíradó, hogy Dávid Ibolya szerint is egyértelműen élnek a visszalépettek törijei is (azaz a beadvány ellen foglalt állást).
Micuember
2002. április 26. 12:37 | Sorszám: 15
Ez az Magyar Nemzet álláspontja. Nézzük a Népszabiiét is:

"Mindez tipikus példa arra, amikor egy laikus a törvényeket nem logikus rendszernek, hanem paragrafusok egymásutániságának tekinti - nyilatkozta lapunk kérdésére Zsuffa István választási szakértő, aki belügyminisztériumi helyettes államtitkárként, majd államtitkárként több választás lebonyolításában részt vett. Szerinte az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény egyértelmű: töredék szavazatként az első fordulóban leadott, mandátumot nem eredményező voksokat kell figyelembe venni. E tekintetben közömbös, hogy a jelölt azért nem jut mandátumhoz, mert a második forduló előtt visszalépett vagy azért, mert egyszerűen kiesett.

A szakértő szerint Vecsernyés a sajátos következtetések levonása érdekében két jogszabályt kever össze: a jelöltek nyilvántartásba vételéről ugyanis a választási eljárásról szóló törvény rendelkezik, amelynek semmi köze ahhoz, hogy a szavazatokból miként "keletkezik" a mandátum. Egyébként ez utóbbi jogszabály szerint a jelöltet akkor kell törölni, ha például a szavazás megkezdése előtt lép vissza, vagy elveszti választójogát. Amennyiben a jelölt az első forduló után áll el a további részvételtől - vagy nem jut a második fordulóba -, őt visszamenőleges hatállyal már nem lehet törölni: bár jelölti státusa megszűnik, a rá adott voksok nem veszhetnek el. Zsuffa ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a töredékszavazatok alapján kiosztható országos listás mandátumok számítási módja 1989 óta változatlan, és már három parlamenti választáson alkalmazták. Ha az OVB a világosan megfogalmazott rendelkezéseket átértelmezné - fogalmazott -, ezzel mindhárom Országgyűlés, sőt az 1990 óta alakult kormányok legitimitását is megkérdőjelezné."


Téma: MDF,MIÉP 1%
Micuember
2002. május 30. 20:59 | Sorszám: 26
Egyébként meg a közvéleménykutatások kérdése így szok hangzani: "Kire szavazna, ha most vasárnap lennének a választások ?" és NEM úgy, hogy "Melyik a önnek legszimpatikusabb párt ?" Az ugyanis kit érdekel, hogy melyik szimpatikus - a szavazatok a lényegesek.

Innen kezdve meg gondolom logikus, hogy miről van szó: egy csomó olyan ember lehet, akinek a MIÉP szimpatikus, de a választások után mégis inkább a Fidesz mellé áll, mert úgy gondolja, hogy az a biztosabb eset: biztosabb, ha arra jácc, hogy a Fidesz egyedül győzzön, minthogy MIÉP-koalával, ami kétségesebb - olyannyira, hogy nem is jött be, ugyebár.

Megfogalmazomm közérthetőbben: a jobboldali szavazók egy része úgy gondolkozik, hogy ha ötvenezer szavazat átment volna a Fidesztől a MIÉPhez, akkor ők alakítanának kormányt - egy másik, valszeg részük meg úgy gondolkozik, hogy ha senki sem szavazott volna a MIÉPre, hanem mind a Fideszre, akkor ők alakítanának kormányt. Ilyen eccerű.

Az elmúlt választásokon ezen két szék között volt a földre esés. A jobboldali szavazók elgondolkoztak ezen - és inkább a biztosabb székre ülnének.

Micuember
2002. május 30. 20:51 | Sorszám: 25
"Az a baj( többek között)a közvéleménykutatásokkal, hogy -a legtöbb estetben-a közzététel alkalmával nem tüntetik fel a hibahatárt. Az meg általában plusz-minusz 3% szokott lenni.Tehát a MIÉP álhat akár 4%-on is az említett felmérés szerint, ami már reálisabban hangzik."

Ezexerint éppígy állhat mínusz három százalékon is


Téma: Orbán kiíratja az árulókat a közéletből
Micuember
2002. október 02. 14:11 | Sorszám: 95
Gazdasági világválság-szagot érzel ?

Téma: Kik és miért szavaztak az MSZP-re?
Micuember
2006. május 09. 01:57 | Sorszám: 135
Oké. És mi lenne, ha a változatosság kedvéért - tudom, szokatlan - esetleg feltételeznénk, hogy az átlagpolgár esetleg mégsem Tajgetosz-pozitív mongolidióta barom, hanem mindenki birtokában van egy pici információnak vagy megérzésnek vagy erkölcsi ítéletnek és ebből összességében az adott helyzethez képest mindig viszonylag jó döntés születik?

Számomra meggyőző statisztikai egybeesés, hogy mindig azok a kormányok és miniszterelnökök buktak meg, akik pofátlanul hazudtak a választóiknak - lehet, hogy ezt az emberek nem annyira szeretik, például?

Volt először is ugye egy Antall-kormány, ahol is az MDF a nyolcvanas évek végén amolyan népi balközép gyűjtőpártként indult - aztán néztünk értelmesen, amikor a választás után Antall közölte, hogy egy konzervatív teccettek szavazni. Hö? Erről meg hun volt szó?

Volt utána egy Horn-kormány, akik posztkádári baloldali népjólétet hazudtak pici orcánkba bele és ehhez képest olyan neoliberális politikát folytattak, hogy Friedrich Hayek helyből leverné a három keményet, Pinochet meg húzná hozzá a talpalávalót.

Volt aztán utána egy Orbán-kormány, akikkel két baj is volt. Az egyik az, hogy a gazdasági feudalizmus megszüntetését, tiszta kezeket, és implicit módon végre igazi kapitalizmust - verseny- és teljesítménykényszert - ígértek és ehelyett annyi történt, hogy elrugdosták a húsosfazéktól a maszoposokat és boldogan odaültek mellé ők maguk és pusztán csak azért loptak kevesebbet, mint a másik brigád, mert addigra már csak kevesebb maradt - de a szándék, az megvolt azért rá rendesen. A másik pedig az, hogy arról se nagyon volt szó a választás előtt, hogy vérbeli balkáni, tapló kényúrként fognak viselkedni, például azt, hogy amikor kiszivárog a helyi Watergate, akkor nem piszkosul szégyenkezni fognak és javulást ígérni vagy sürgősen lemondani a francba, hanem ehelyett a lapkiadó (Juszt) kapja magát azon, hogy vészesen trappol az alfele irányába egy "államtitoksertés" feliratú petrencerúd.

Utána jött Monsieur D-209, "Honneur et Patrie" meg ami belefér, aki meg valahogy azt felejtette el közölni a választás előtt, hogy voltaképpen ő a székely James Bond és hosszú, tömött sorban szecskázta fel a KGB-seket az IMF-székház bejárata előtt. Ezenkívül az SZDSZ-esek ismét ügyesen bebizonyították, hogy az anyjukat is eladnák két zsák szotyiért a nagybanin, tisztelet a kivételnek, ráadásul hülyék is, mint a fenekem szüretkor: igazán ki lehetett volna találni, hogy Megyó fenekét nyalni már tök felesleges strapa, mert menni fog.

Másfelől viszont a kormány azt ígérte, hogy osztogatás lesz meg nyugi, és tényleg, osztogatás lett és nyugi, szóval voltaképpen, jé, ezek kivételesen nem is hazudtak. Igy aztán Megyó megbukott, de a kormány nem.

Túl sok egybeesés ez ahhoz, hogy véletlen legyen.

Kíváncsi vagyok, hogy a mostani EVA- ÁFA- és egyéb emelést hazugságként értékelik-e majd az emberek, mert akkor Fletó is megy 2010-ben. Egyelőre az a tippem, hogy igen.


Téma: Cserhalmi János
20-100. blank . 00:00 | Sorszám: 12
20-100. blank . 00:00 | Sorszám: 11
20-100. blank . 00:00 | Sorszám: 9

Téma: Politikai eszmerendszerek tükre: Holt Költők Társasága
Micuember
2002. január 07. 23:34 | Sorszám: 20
Szerintem a politikai liberalizmus kifejezes ebben a formaban ertelmezhetetlen.

Van a politikaban egy gazdasagi liberalizmus: kb. ez lehet az, amit itten mondasz. (Megj. nyugatfele ez a jobbos partoke) szabadverseny, a piac meg a verseny majd mindent megold, meg ilyenek.

Meg van egy liberalis eletfelfogas, ami megjelenik a politikaban is. (nyugatfele jellegzetesen a balkozep partoke) . Ez elegge idealista - vegul is nem mas, mint mely hit abban, hogy az emberek alapvetoen igenis jok, ezert nem kell tulzottan fegyelmezni oket, inkabb megprobalni megerteni. Ebben az ertelemben Robin erosen liberalis.

Itthon van egy jo nagy keveres e teren, nem valtak elegge szet ezek a dolgok, nehez megmondani, hogy ki mire gondol epp, amikor liberalizmust mond. Magyarorszagon ez nincs letisztazva, total kaosz van e teren. (En pl. gazdasagi ertelemben nem vagyok liberalis, hanem a szocdem tipusu beavatkozo, versenykorlatozo joleti allam modellje teccik. Ez teljesen kompatibilis lenne pl. egy nemet bal/lib oldallal, itthon viszont eleg nehez eladni, a magyar bal sajnos nagyon szabadversenyes, amiben a nyugati jobbhoz hasonlit, eleg fura dolog... )

Mivel amirol te beszelsz, az a gazdasagi liberalizmus, javaslom, hogy nevezd ezt inkabb libertarianizmusnak, mert ugy szoktak hivni, hogy meg lehessen kulonboztetni a dolgokat.

Micuember
2002. január 07. 12:59 | Sorszám: 17
Miért, ha azt találni ki a gyereked, hogy bencés szerzetesnek áll, akkor mit szólnál ? Ha elleneznéd, akkor rögtön felmerül a kérdés, hogy milyen alapon is tartod kereszténynek magad, ha nem elleneznéd, akkor meg hát ez kb. ugyanaz: lemondás a sikerről, karrierről, még családalapításról is...

Egyébként nem megfelelő a 15-15 éves kor, inkább a 14: akkor szoktak a népek szakközépbe meg szakmunkásba menni... aztán rég rossz, ha nem azért lesz asztalos a gyerek, mert szereti a fa illatát, hanem mert a fater aszongya neki, hogy az tuti megélhetés, ezért az leszel azt' van kuss...

Vicces nekem, hogy a mai individualizmust kritizálod mindenfele, közben meg totál rajta vagy azon, hogy a karrier meg "egzisztencia" milyen marha fontos dolgok... nem erről szól az élet. Nekem tök furcsa, hogy míg a történelemben mindig mindenhol tisztelték azokat az embereket, akik lemondtak a világi egójátékokról - szerzetes, apáca, remete, jógi - manapság ez tök cikinek számít. Pedig talán ők a legboldogabbak - nem rágódnak a múlton és nem aggodalmaskodnak a jövő miatt, mi más kell a boldogsághoz ? (Van az egyébként tiszteletreméltó protestáns világképnek egy olyan oldala, ami nagyon nem tetszik nekem: élvezni az életet, hedonizmus, ilyesmi, azt nem, éljünk egyszerűen, takarékosan, puritánul - de ezerrel gyűjteni a vagyont és az élet élvezetét alárendelni a munkának és gyarapodásnak, azt igen. Szerintem pont fordítva a jó )

Micuember
2002. január 06. 14:03 | Sorszám: 10
Jaj ne ! Nem az a fontos, hogy az ember egyetemet vegzett kegyen meg sikeres, hanem hogy megvalositsa az almait es boldog legyen. Ha szinesz akar lenni, akkor az legyen, ne jogasz, mert akkor ugy nem fogja jol erezni magat. Nagyon gaz dolog am, ha az emberek nem aszerint valasztanak hivatast, amit szeretnek. Abbol egy rossz ertelemben vett polgari eletforma fog kijonni: csak a gyarapodasra meg egzisztenciara figyelo, unalmas emberek...

(Szamomra a polgar kifejezesnek van egy negativ konnotiacioja is. Olyan ember, aki orokke az egzisztenciara figyel meg komfort meg biztonsag... unalmas... Az olyan embereket becsulom leginkabb, mint az a haverom, aki joforman penz nelkul elindult tokegyedul autostoppal Portugaliaba egy haromnapos szabadteri bulira... vitt magaval kajat, ott meg ajanlkozott, hogy mosogat meg takarit meg minden, csak engedjek be ingyen... sikerult is... az ilyesmit nevezem jo ertelemben nem-polgari eletnek: eletorom meg kaland, nem komfont meg egzisztencia )

Szoval nem az a sikeres ember, aki sokat keres, hanem aki megvalositja magat...

Micuember
2002. január 06. 03:23 | Sorszám: 6
Nem inkabb a szulo volt a hulye ?
Micuember
2002. január 05. 14:12 | Sorszám: 4
Most ne mar, hun volt az oreg tanarak rencereben szeretet, megbecsules, etc. ? A felelemre es sulykolasra alapulo, merev, az egyeniseget elfojto, uniformizalt rendet-fegyelmet ne nezzuk mar annak ?
Micuember
2002. január 05. 00:04 | Sorszám: 2
Emlékszem, ámbár érdemes lehet bemásolni, mert itten a legtöbben bizonyára nem figyelték azt az érdekes beszélgetést... az utsó 5 percre nem emléxem és nincs meg videón/DVDn...
Micuember
2002. január 04. 17:51 | Sorszám: 0
A zindekszen is, itt is hivatkoztam már többször erre a filmre, mert amit Robin Williams előad abban a filmben, az szinte esszenciáját adja annak a szabadelvű-humanista gondolkodásmódnak, ami politikai gondolkodásom alapja. S ellenfelei, az öreg tanárok, szintén iskolapéldái annak a vonulatnak, amit nekem a legantipatikusabb.

Szóval nagyon kíváncsi lennék, kinek mit mond ez a film, melyik oldallal tud azonosulni benne, ha egyikkel sem, miért nem, etc.

Néhány pont, gondolatébresztő:

- Robin nevezhető-e liberálisnak, ha igen, akkor mit képvisel: a régi liberalizmust, a mai magyar liberalizmust, vagy a nyugati liberalizmust, vagy valami mást, mérsékelt liberális-e ő vagy ultra. Mennyire jellemző az ő gondolkodásmódja a mai magyar liberalizmusra, a régire, a mai nyugatira ?

- Az öreg tanárok nevezhetőek-e konzervatívnak, vagy ultrakonzervatív lenne a megfelelő kifejezés, vagy valami más ? Mennyire jellemző a gondolkodásmódjuk a mai magyar konzervatív oldalra ?

- Melyikük oldalára állnál ? Ha mindkét filmbéli oldalt szélsőségesnek tartod, és valahova a kettő közé állnál, akkor viszont az az izgalmas kérdés, ha hogy nincs a kettő között, csak egyik vagy másik, na akkor melyiket választanád, melyik a kisebbik rossz ?

Mindenki véleményére nagyon kíváncsi vagyok, de különösen érdekelne MPD véleménye (mert ő szokott rendről beszélni), illetve Schade és Pan Tadeusz véleménye, mert kíváncsi vagyok, milyen filozófiai alapokon állnak egy olyan kérdésben, ahol nincsenek meg az aktuálpolitika indulatokat gerjesztő körülményei.


Téma: Két tehened van... Melyik multinál dolgozol?
Micuember
2002. május 27. 20:00 | Sorszám: 3
ANGOL CÉG

My name is Bull. John Bull.


Téma: Van-e tartalékja a Fidesznek? - álca
Micuember
2002. április 18. 09:44 | Sorszám: 49
Szia,

nekem nem magával a fidesszel van bajom, hanem az Orbán-Kövér - Áder - Rogán vonallal. Arrogancia, konfrontáció stb. Majd ha a Tölgyessy-Pokorni-Illés Zoli-Rockenbauer- vonal lesz ott a májer, majd akkor leszek fideszfan

Micuember
2002. április 18. 08:17 | Sorszám: 45
Közben megy tovább a vita.

P.Z. továbbra is jelszavazik, K.L. a valóságról beszél, de baromi demagógan...

Jak, miért ebből a kettőből kell választani ?!

Micuember
2002. április 18. 08:01 | Sorszám: 44
Ebben a konkrét esetben ez nem valamilyen logika, hanem a tapasztalatom.

De nem akarok én meggyőzni semmit semmiről, mivel egyáltalán nem vagyok biztos semmiben, csak megérzéseim vannak, szokás szerint. Csak felhívtam a figyelmet a szórólapozás visszaütésének lehetőségére.

Micuember
2002. április 18. 07:58 | Sorszám: 43
Épp most nézegetem a pártelnököket az ATVt. Pokorni egyértelműen a Fidesz magasan leximpatikusabb figurája. Ha ő lett volna a miniszterelnök és az ő stílusa ment volna végig, valszeg simán nyert volna az első fordulóban a Fidesz, ugyanis épp a két legfontosabb dolog nem igazán jellemző rá, ami miatt a legtöbben ellenük szavaznak - az arrogancia és a konfrontáció. Szerintem 2006ban ő lesz a jelölt.

De valami benne is rettentően bosszant. Úgy látszik, ez annyira benne van a magyar jobboldalban, hogy még a messze legnormálisabb, már-már normális modern csávónek is tekinthető figurájuk sem képes levetkőzni ezt: a jelszavakban gondolkodás. Jelszavak, szlogenek.Nem is tudom igazán, hogy nevetséges, vagy bosszantó-e ez. Inkább már fárasztó egy kicsit.

Jelszónak kb. azt tekintem, ami amolyan levegőben lebegő mondat, nem a konkrét valóság egy elemét írja le. És igazából nem jelent semmit. A jelszó olyasmi, amit nem lehet igazán se cáfolni, se megerősíteni. Nem lehet, mert nem állítás, inkább afféle költői kép. És főleg nem lehet számonkérni. Polgári jövő, polgárosodás, megvédeni a hazánkat, a családjainkat... semmit nem lehet ezzel kezdeni. Nem lehet cáfolni, megerősíteni, számonkérni, semmit. Mert nem állítás, hanem egy költői kép. Igazából annyit lehet tenni, hogy vagy tetszik, és lelkesít, vagy nevetsz rajta egy jó nagyot.

Micuember
2002. április 17. 22:49 | Sorszám: 41
Az biztos. Sőt azon kívül is sokan jól jártak vele - hogy szokásomtól eltérően ne túl elvont példát hozzak: például én, mert a főiskolai-egyetemi szakmai gyakorlatokon minimálbért szoktak fizetni

Csaxerintem kb. egy nagyságrenddel többen rosszul.

Micuember
2002. április 17. 14:44 | Sorszám: 38
Én azt szeretném kérdezni, hogy ugye a politika egyik alapvelve, hogy amikor nem mondasz igazat, akkor ne hidd el magadnak, mert arra nagyon rá lehet b***ni - ez jáccik mostanában ?

Amire hirtelen gondolok, az a minimálbér-emelés. Megy a kampány, ugye, a nemszavaztákmeg. Ebből azt feltételezhetjük, hogy a Fidesz szerint az emberek örülnek a minimálbéremelésnek, és nem szeretik, ha valaki nem szavazza meg az ilyesmit. Valóban így lenne ?

Mindenki tudja, hogy tíz minimálbéresből nyolc csak papíron keres ennyit, a többit zsebre. Ergo burkolt adó-és TBemelésről van szó csupán. Namármost. Oké, ügyes dolog, tényleg szőrmentibb így növelni az államkassza bevételeit, mint direkt emeléssel, elismerésem. De abban biztos vagyok, hogy igen sok ember kurvaanyázott, amikor a munkaadója aszonta neki "Józsikám, eddig be voltál jelentve egy húszasra, kaptál nyolcvanat, most megemelték a duplájára, sokkal több adót és tébét kell befizetnem, szóval mostantól csak hetvenet kapsz, ez van. "

És ezt persze tudja a Fidesz is. Feltételezem, így gondolkoztak: "Több bevétel kell az államkasszába, jáccuk meg ezt az emelést, aztán majd megpróbáljuk eladni, hogy ez jó az embereknek, nincs mondjuk túl sok esélye a dolognak, de még mindíg könnyebben lenyelik, mintha adót emelnénk. "

Most viszont nagyon úgy néznek ki, mint aki elhitte a saját propagandáját, miszerint az emelés az jó, annak örülnek az emberek. Ezért kampányolnak a nemszavaztákmeggel. Szerintetek lehetséges, hogy például ebben baromi nagyot tévednek, és a polgár a szórólap olvastán elrohan szavazni a szocikra - mert jól megszívta ezt az emelést, az említett példa szerint ? (Nem is beszélve az 1-2 alkalmazottas mikrovállalkozókról, azért elég sokan vannak.)

Micuember
2002. április 16. 20:47 | Sorszám: 34
Annak a két tévének a nézettsége együttvéve lehet tán egy műsornak másfél milla. A postaládáját meg mindenki nézi.
Micuember
2002. április 16. 14:44 | Sorszám: 30
'szameg, ezt nem ebbe a topikba akartam
Micuember
2002. április 16. 14:37 | Sorszám: 29
Jelzem kajakfelesleges dolgokon van itten vitatkozva, de ha esetleg valaki elövesz egy méretarányos térképet meg egy vonalzót, akkor akár tényeket is mondhatna, nem csak véleményt. Én egy redva biciklistérképen kb. 250 méter oldalú kábé négyzetnek mértem a Kossuth-teret, +/- 50 méteres "pontossággal" , az 62500 m2 mínusz Parlament plusz környező utcák - a közterületesek 80.000 m2 -e reálisnak tűnik.
Micuember
2002. április 16. 11:51 | Sorszám: 24
Egyébként amikor az első fordulós 1% különbözetet hasonlítják össze a múltkori 4% különbözettel, olyankor el szokják felejteni, hogy múltkor az MDF külön is hozta a maga 5 ? 6 ? nemtom, valamennyi százalékát, most meg egyben van. Az MDF szavazótábora is egyértelműen a második fordulós tartalékok közé számított akkor - most nem tekinthetők további tartaléknak.

Ha a tartalékokat nézzük, a MIÉPes tartalékok egyiknek, az SZDSZes tartalékok a másiknak körülbelül ugyanannyiak, kisgazdák és centrumosok még érdekesek lehetnek, javaslom megnézni a közv. kut. szerint az ő másodlagos pártprefijeiket.

Ezt a választást azomban nem a tartalékok fogják eldönteni. Az fogja eldönteni, hogy a nemszavaztákmeg-kampány, a gázár-kampány, a röpcédula-kampány sikeres lesz-e vagy éppen fordított hatást kelt. Ez amolyan lapkérés 17-re, vagy nagyon bejöhet, vagy nagyon nem.

Az MSZP is 17-re kér lapot, amikor asziszik, hogy ha ők nem b***ák tele a postaládákat, mobiltelefonokat, elektronikus postafiókokat a vádpontok cáfolatával-magyarázatával-akármivel, akkor majd a "csendes többség" úgyis tudja... honnan olyan biztosak benne, hogy ez a kampány visszaüt a Fidesznek ?


Téma: Érvek az EU-csatlakozás ellen
Micuember
2003. március 23. 18:50 | Sorszám: 29
Én az egész EU-ügyhöz annyit szeretnék hozzátenni, hogy szerintem azért érdemes igennel szavazni, mert nem rövid távon, tíz-húsz évre érdemes gondolni. Lehetnek durva hátrányai a csatlakozásnak akár évtizedekig is, de abban biztos vagyok, hogy ötven, vagy száz éves távlatban jó. Ehhez azt javaslom, hogy próbáljunk meg tényleg ilyen történelmi távlatban gondolkodni, mintha csak egy gimnáziumi törikönyvet olvasnánk, ahol egy évtizedről szerepel egy oldal, és annak van egy két mondatos összefoglalója. Az a két mondat a fontos. Szóval azt akarom ezzel mondani, hogy az a lényeg, hogy benne legyünk a Globalizáció Nyerteseinek Klubjában (USA, EU, Japán), és utána hosszú távon biztos ki tudjuk harcolni valahogy, hogy ez jó legyen nekünk. Olyan ez, mint elmenni dolgozni egy multihoz, ahol lehet, hogy hivatalsegédként, csicskásként kezdesz, de ha már bent vagy, ott már menedzselheteted úgy magad, hogy felemelkedj. És ekkor nem azt kell nézni, hogy mennyit keresel csicskásként, és megbecsülnek-e. Azt kell nézni, hogy ott van lehetőséged jóba kerülni a fejesekkel vagy bizonyítani rátermettségedet, míg kintről nem, csak ha bent vagy. Ha benne vagyunk a klubban, az erősek, a sikeresek klubjában, akkor hosszú távon kiharcolhatunk jó pozíciót. Az a lényeg, hogy benne legyünk, a többit majd meglátjuk. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy az, hogy a nyertesek beengednek a klubjukba, ez azt jelenti, hogy a globalizáció nagy kényszermunkatáborában melósból kápóvá emelkedünk. Ötven-vagy száz éves távlatban biztos, hogy jobb benne lenni a klubban, akár csicskásként is, mint kint lenni. Ott kell lenni azok között, akik körülállják a globális kondért, aztán majd meglátjuk, hogy mennyire kerülünk közel a tűzhöz.

Téma: Amerikai_nagyar vizumkerdes!!!
Micuember
2006. június 21. 22:57 | Sorszám: 11
Voltaképpen igazad lehet:
http://reddit.com/goto?id=6nel
Micuember
2006. június 19. 23:51 | Sorszám: 2
Warlord: de egyébként ez normális is. Mindig Amerikába ment, aki komolyan gondolta, hogy boldogulni akar. Nem értem, miért fél az adminisztráció a ká-európai bevándorlóktól, amikor többségük képzett, használható.

Téma: Ökológia-ellenes botrányelőadás a Mindentudás Egyetemén
Micuember
2004. február 20. 20:15 | Sorszám: 35
"Nagyon sok felhőkarcoló irodáiban. lakásaiban már levegőhöz sem juthatnának az ott tartózkodók áram nélkül. "

Tehát, ha leáll az áram, az emberek boldogan elmennek haza vagy ha ott laknak, egy krimóba, és majd visszamennek, ha rendbehozták.

Értem én az aggályokat, de szerintem nem kell félni a technikától - inkább az a lényeg, hogy mire, ki javára stb. használják.

A dolgok gyökere talán valahol ott lehet, hogy az igazi balhé nem a környezetszennyezés, hanem a túlnépesedés. És két eset van, vagy megállítjuk, ami lehetetlen, vagy eljutunk egy olyan technikai szintre, ami mellett nem baj.


Téma: Orbán csodálatos beszéde.
Micuember
2002. április 09. 23:28 | Sorszám: 3
Na jó, nem szólok be semmi gúnyosat, mert nem akarom elrontani mások örömét.

Szal csak annyit, nagyon finoman: ha egy kapitalista országban a miniszterelnök a tőzsde emelkedését képes negatívan beállítani... nem, inkább tényleg nem mondok semmit, nem akarok bántó lenni, ezt meg nem lehetne finoman megfogalmazni, sorry... na, télleg nem szólok semmit, majd meglátjuk.


Téma: Választási paródia az Indexen :D
Micuember
2006. április 23. 19:42 | Sorszám: 1
Hát ez kegyetlen

Szoci:

Idézet:

Ebben az országban azért is nagy szükség van arra, hogy a szociáldemokraták legyenek kormányzati pozícióban, mert meg kellene végre szilárdítani a kulturált gyűlölködés dominanciáját. A Fidesszel azért nem lehet mit kezdeni európai értelemben, mert egyszerűen csak összefirkálják meg letépdesik az ellenfelek plakátjait. Mi ennél sokkal európaibb módon tudunk gyűlölni, és ez a fő különbség kettőnk között – a mi oldalunk mindig megtalálja a finom, kimódolt eszközöket arra, hogy tudassa az ország népével: nem kérünk többé Orsós-Orbán rémuralmából.

Jobbos:

Idézet:

A csonka ország most még szívet melengetően narancssárga, de Budapest már most vörös. Sajnos attól kell tartani, hogy az országos térkép is csak addig lesz ilyen szép, amíg a nagyvárosok, a prolifészkek, a „felvilágosult” mihasznák meg nem jelennek a statisztikában. Bizony-bizony, minimum húsz évre lenne szükség ahhoz, hogy felszámoljuk a magyarságot végveszélybe butító városiasodást!

Megint szoci:

Idézet:

A Fidesz gyűlölködő sleppje önmagát leplezte le Dávid Ibolya és Leisztinger Tamás kapcsolatának feltárásával: igen, Orbán hatalommániás csürhéje olyan mély válságba taszította a magyar jobboldalt, hogy nekünk, szociáldemokratáknak kellett létrehoznunk az európai értelemben vett konzervatív pártot – és ezt semmiképp nem szabad szégyellnünk, sőt!

Megint jobbos:

Idézet:

Küzdelmes jó estét kívánok, Farkas Botond vagyok, az Önök nemzeti drukkere. Még lobog a remény lángja, még feszül a szívünkben a nemzeti lobogó: talán eljutott a magyarokhoz a Gyurcsány-rablóbanda mocskos húzásának híre, az eltitkolt államadósság, talán nem volt hiába a Hír TV remekbeszabott hajrája, Hankiss Ágnes előtérbe tolása sem. Talán észbekapnak, és másodszor már nem Barabbást választják. Nem négy év a tét.

Hát ez zseniális

Minnyá hanyattfexem a röhögéstől

Micuember
2006. április 23. 19:33 | Sorszám: 0
Hát ez nagyon tetszik

A balos paródiafigura:

Idézet:

Wienerschnitzel Aranka

"Wienerschnitzel Aranka vagyok, nem szégyellem a koromat, hetvenhét éves vagyok, még hajadon, vagy ahogy most mondják: szingli. Az életem nagyobb részét a Pártnak áldoztam, amit utólag sem bántam meg, mert egy szebb jövő reményében tettem mindent, a Gulágról meg az akasztásokról semmit nem tudhattunk. Ezeket a jelenségeket utólag természetesen egyáltalán nem helyeslem..."

"...Nyugdíjas vízépítő mérnökként állítom, hogy történelmi bűnt követtek el az Orbánék, amikor leállították a vízlépcső építését. Tessék elővenni az akkori terveket: a mi betonteknőnk egyszerre akár három, a mostanihoz hasonló árhullámot is elhárított volna, legfeljebb a szélén csorgott volna ki egy kis lé. Nem lennének most Budán azok a borzasztó buzgárok..."

"...Még szerencse, hogy ezekben a nehéz időkben olyan férfi áll az ország élén, mint Gyurcsány Ferenc, aki nem ijed meg a saját árnyékától, ha kell, szervez, intézkedik, ha kell a saját zsebébe nyúl, hogy előteremtse a szükséges pénzösszeget a rászorulóknak, és ha a helyzet úgy hozza, bizony kiáll a gátakra is.

Az ellenzék alaptalan vádaskodásaira pedig csak annyit mondhatok, hogy Magyarországon sajtószabadság van, és ha a sajtó a miniszterelnököt épp a gáton akarja lefotózni, akkor ebben őket nem szabad megakadályozni..."

"...A mi utcánkban minden szocialista plakátot leszaggattak a fideszes vandálok. Pedig milyen jó volt köztük sétálni, micsoda fess férfi ez a Szanyi Tibor! Bárcsak néhány évvel fiatalabb lehetnék! Az isten tartsa meg ezt a drága embert sokáig!..."

"...amúgy nem neveltek vallásosnak, de így hetven után már néha elfog egy különös borzongás. Szívesen lemennék a templomba is akár, ha a papok nem uszítanának folyamatosan a törvényesen megválasztott miniszterelnökünk ellen..."

"...Van, aki az Aranycsapat névsorát fújja kívülről, én úgy vagyok vele, hogy a Gyurcsány-kormány legalább akkora nemzetközi hírnevet, elismerést szerzett az országnak, így ők is megérdemlik, hogy egy életre megjegyezzük az összeállításukat, akár folytatják, akár – ne adja az ég – el kell köszönniük. Petrétei – Kóka, Veres, Lamperth – Kiss, Gráf – Persányi, Magyar, Kovács, Bozóki, Somogyi. A cserepadon Kolber, Göncz, Baráth, Csizmár, Petrétei, Rácz, a szövetségi kapitány: Gyurcsány Ferenc!..."

"...van az a remek színházi kritikus, a Mészáros Tamás, aki az Orbán-Torgyán kormány alatt nem kapta meg a méltó elismerését, aztán végül, amikor helyreállt a rend, megkaphatta a magas állami kitüntetést. No, ő a kedvencem. A héten is volt egy remek színikritikája a 168 órában, ahol feketén-fehéren leírta, hogy Orbán a lovak közé dobta a gyeplőt..."

"...Én bízom a választópolgárok józanságában, abban, hogy a köztársaság hívei elegendő számban járulnak majd az urnákhoz, közös erővel megvédjük vívmányainkat, és a következő években folytatódhat az a dinamikus kormányzás, amelyet Gyurcsány Ferenc és csapata végzett az elmúlt másfél évben."


A jobbos paródiafigura:

Idézet:

Farkas Botond

Farkas Botond vagyok, történelem-földrajz szakos tanár, két kamaszfiú atyja. Tagja vagyok a Belbudai Hagyományőrző Egyesületnek, szabadidőmben olvasói leveleket írok a Magyar Nemzetnek.

Keserű honfibánattal telt meg a szívem az első forduló eredményei láttán. Nehéz magyarázatot adni arra, miért szavaznak az emberek a kommunista állampárt utódjára, azokra, akik csődbe viszik az országot, szándékosan pusztítják nemzeti kultúránkat, hitünket, a destruktív kisebbségek érdekeit az összmagyarság érdekei elé helyezik. Különösen érthetetlen ez akkor, amikor van alternatíva: egy tiszta, őszinte, magyar tudatú, magyar szívű erő, olyan vezetővel, akinek erkölcsösségéhez nem fér kétség. Kaptunk egy esélyt, hogy saját országunk legyen � egyelőre nem tudtunk élni vele.

Jól mondta Mikola István: a magyar népnek magatartásproblémái és egyéb betegségei vannak. Mással nem magyarázható, hogy Deutsch-Für Tamás, Semjén Zsolt, Eperjes Károly, Schmitt Pál és persze Orbán Viktor helyett a pusztulást, a halált, a gonoszságot, a kommunista múltat választják.

Magyarország utolsó esélye ez a második forduló. Elkeseredett harc, nemes, mitikus küzdelem, a mi thermopülai szorosunk, ahol maroknyi elszánt hazafinak kell megállítania a globalizációt, az idegen érdekek hegemóniáját, az élveteg-ateista offenzívát. Remélem, kijózanította az elbambult országot az, hogy az első forduló óta nyilvánosságra került az államháztartás óriási hiánya, valamint hogy Orbán Viktor már a kilincsre tette a kezét. Ő megtett mindent értünk, ma rajtunk volt a sor. Lássuk, él-e nemzet még e hazán.


Megj.: szégyellje magát mindenki, aki magára ismer


Téma: reálfantasztikumok
Micuember
2003. február 25. 22:38 | Sorszám: 51
Valójában, ha adózási kérdésekről van szó, én teljesen megszüntetném az SZJA-t és csak ÁFA lenne (magasabb).
Alapvetően nem értek egyet azzal a hozzállással, hogy a jövedelmet adóztatják meg. A jövedelemmel két dolgot lehet tenni: elfogyasztani vagy befektetni. (Vagy elásni az erdőben egy befőttesüvegben, de irreális dolgokat azért nem veszek figyelembe ). Ha újrabefektetik, szerintem nem kéne megadóztatni, nem korrekt dolog. Ugyanis az újrabefektetésből haszon, abból előbb-utóbb azért fogyasztás lesz, és éppen az a lényege, hogy több fogyasztást eredményez, mintha a jövedelem keletkezésekor egyből elfogyasztanák. Ez jó a gazdaságnak - izé, a környezetet most hagyjuk, kissé felborítaná a szép elméletemet - tehát nem kellene megadóztatni: ráér akkor, amikor elfogyasztják. Tehát, szerintem nem a jövedelmet kellene adóztatni, hanem a fogyasztást.Azaz csak ÁFA kéne.

Az SZJA szerintem önmagában sérti a közteherviselés elvét: teljesen más tud lenni nettó száz rongy a szülőkkel lakva, csak bulira költve, meg mondjuk más tud lenni egyedül nevelve két gyereket. A közteherviselés elve szerintem nem azt jelenti, hogy mindenki jövedelme, hanem mindenki lehetőségei, azaz életszínvonala arányában járul hozzá a közöshöz. Ez megoldható lenne csak-ÁFA rendszerben, kellően progresszív kulcsokkal. Persze ehhez sok babramunka kéne, mert külön-külön kéne vacakolni minden termékféleséggel: mondjuk egy ing 2000 forintig 15% ÁFA, 2000-5000 között 25%, 50000-10000 között 40%, 10000 fölött 50%. Ez elég babra és lehetne vele csalni, bár még mindig kevesebbet, mint az SZJA-val, de mégis igazságosabb közteherviselést eredményezne.

Nekem pl. tök jó lenne, mert a kereskedőknek pillanatok alatt tele lenne a töke a kézi áfakalkulálással és rohannának integrált rendszert venni de komolyan, szerintem valami ilyen irányba kellene elindulni: ne a jövedelem adózzon, hanem a fogyasztás, pontosabban a fogyasztás színvonala.

Micuember
2003. február 25. 22:25 | Sorszám: 50
Tux... fura, de mostanában eljutott oda a Win, hogy már nem divat utálni a Microsoftot. És szerintem a Linux végleg elbukta a versenyt: az XP-vel már nem tud versenyezni szolgáltatásban, kényelemben, látványban, míg a Win biztonságban és megbízhatóságban már majdnem ott van... fura, de akár filozófiai kérdésként is érdekes:
úgy tűnik, jobb az a stratégia, hogy csinálni valami látványos sz*rt majd lassan tartalmat csöpögtetni bele, mint csinálni valami tartalmilag jót és lassan felcsicsázni. Ma már egyértelműen az előbbi nyert: mára már azért megvan a tartalom, míg ott még mindig nincs meg az igazi kényelem.
Micuember
2003. február 24. 21:19 | Sorszám: 43
Gratula a sráchoz - jó, hogy nem vándoroltál ki, mint ígérted...

Lehet, hogy félreismertél: számomra nem idegenek a radikális megoldások, amennyiben azok nem dühösködést és nem afféle ócska "mi vagyunk a jók - ők meg a rosszak" válaszokat jelent, hanem a társadalmi kérdésekre civlizált formában adott, mégis radikális változásokat előidéző választ, feltéve, hogy érezni rajtuk a jóindulatot, és nem valamiféle dühös-frusztrált igazságtevő szándékot érezni rajtuk. Magyarán, aki jóindulatú, az lehet radikális - éljen Ralph Nader

(Állás O.K. Egy vállalatirányítási rendszer tanácsadója vagyok. És a rendszert úgy fél éve megvette a Microsoft - az meg hihetetlen nagy brandot ad neki, tutira nagy jövője lesz a rendszernek ... )

Micuember
2003. február 24. 21:01 | Sorszám: 41
Az első bekezdésben igazad van. A magasabb társasági adót simán el is tudnám fogadni, csak a magasabb SZJA-t nem. Mondjuk attól tartok, hogy a magasabb társasági adót is simán továbbhárítanák a fogyasztókra, és éppen a drogjelleg miatt tehetik ezt meg.

(Megj. éppen erre vonatkozott a költői kérdésem: elvileg a jövedéki adónak is a termelőt kéne sújtania, csak hát megengedik nekik, hogy továbbhárítsák ezt árnövelés formájában... a kérdés az, hogy miért...)

OFF ma este hirtelen olyan hangja lett a winchesteremnek, mint egy kereplőnek: ne lepődjetek meg, ha egy darabig nem láttok, erősen kihallik egy tönkremenés belőle... ON

Micuember
2003. február 23. 22:21 | Sorszám: 38
Ja, erről beugrott valami, amit nem tudok kihagyni: szóval, mekkora tévhit már, hogy azt hívják radikálisnak, aki folyton nagypofájú módjon fogalmaz és retorikai szinten kedveli a bolha->elefánt transzformációt... holott az lehetne igazi radikális, aki meg merne lépni egy ilyen +/- 20%-os adómódosítást... és közben ezt simán be lehetne csomagolni a legbájosabb, legkultúráltabb kisjánosi modorba - sőt, nem csak lehetne: kellene is, hogy megbékéljenek vele az emberek - és ettől függetlenül százszor radikálisabb dolog lenne, mint akármilyen harsány antiglobalista szöveg...
Micuember
2003. február 23. 22:17 | Sorszám: 37
Alapvetően mit értesz az idősek tekintélye alatt? Nem hiszem, hogy vissza lehetne adni az idősek hagyományos szerepét, mert annak alapvetően nem gazdasági, hanem hagyománybéli okai voltak.

Egyébként, ha már nyugdíj, az érdemes tudni, hogy a népességcsökkenés fő oka a nyugdíjrendszer. Ugyanis a nyugdíjrendszernek éppen az a lényege, hogy az is megél idős korában, akinek nincs gyereke, hogy támogassa. Ez irányba érdemes lehet gondolkodni.

Persze ha most ezen vérszemet kapva valaki meg akarná szüntetni a nyugdíjrendszert, elárulom, lehetetlen, ezer más, általában jobb befektetési forma létezik helyette. Ha ebből indulunk ki, a népességcsökkenés oka a jólét: ha az ember elég pénzt félre tud tenni, hogy megéljen belőle időskorában, nincs gazdasági szüksége gyerekekre. Vissza a nyomort!

Komolyra fordítva, a népességcsökkenés megállításának egyetlen módja úgy átformálni az adórendszert, hogy gyereket vállalni nagyon jó üzlet legyen: érezhetően jobban éljen utána az ember. Mondjuk +20°% gyerek nélkül, -20% gyerekkel (SZJA), ammá valami

Micuember
2003. február 23. 22:10 | Sorszám: 36
"Pl. a dohánygyárakat külön adóval sújtanám; a bioélelmiszertermelőket, a magaskultúrát "előállítókat" pedig alacsony adóval, esetleg adómentességel támogatnám, egyben ösztönözném a gazdaságot az értékteremtés felé elmozdulni. "

Azért az ilyen ötleteket nem ártana jobban átgondolni... a káros v. veszélyes v. potenciálisan veszélyes iparágak büntetése amúgy is megoldott a jövedéki adók, különféle hozzájárulások (környvéd-i stb.) rendszerével. A kiemelten hasznos iparágak jutalmazása pedig részben megoldott, részben megoldható társasági adó és ÁFA kedvezmény v. mentesség, állami dotáció, pályázati pénzek, és más hasonló módokon.

Ezek közös jellemzője, hogy magát a céget - azaz annak tulajdonosait - jutalmazza/bünteti. (Bár utóbbinak nincs túl sok értelme: simán továbbhárítják a vevőre. Költői kérdés: vajon miért kell, hogy a jövedéki adó emelése automatikusan cigiáremelést jelentsen? Most a dohányost akarja büntetni az állam, vagy az előállítót/kereskedőt?) Az SZJA efféle differenciálása viszont a munkavállalót jutalmazná/büntetné, aki igazából nem tehet semmiről: a legtöbben örülnek, hogy találnak egyáltalán valamilyem állást valahol.

Micuember
2003. február 23. 22:00 | Sorszám: 35
Tulajdonképpen a közvetett demokrácia eredeti célja vmi ilyesmi volt: hogy az emberek kiválasszák maguk közül azokat a személyeket, akiket legderekabbnak tartanak, és rájuk bízzák közös ügyeik képviseletét. Aztán ezek az emberek nézeteik szerint csoportokba tömörültek, és kialakultak a pártok.

A csapda ott van, hogy

1) Egy ilyen rendszerben is kialakulnának tömbösödések.
Vannak olyan alapvető, jól megragadható, jól kategorizálható különbségek az emberek között, mint pl. vannak lazább alkatok, és vannak fegyelmezettebbek, vannak moralizálós alkatok és vannak, akik úgy gondolják, hogy amíg nem bántok senkit, addig minden rendben van, vannak, akik inkább a sikeres emberek pártján vannak és vannak, akik a vesztesek pártján stb. Más nevek alatt, de ez úgyanúgy pártokká fajulna. Gondoljunk csak abba bele, hogy már a hatvanas években volt az MSZMPn belül egy kommunista, egy liberális és egy népi-nemzeti szárny - csak nem úgy hívták. Bármilyen közegben, bármilyen név alatt kialakulnak ezek a különbségek.

2) És ráadásul az egyéni körzetes szavazások éppen azok, amelyek bebetonozzák a kétpártrendszert.

Szerintem párttalanítási folyamat automatikusan is le fog játszódni az internet elterjedése miatt: ha jön egy ember csak úgy a semmiből, a hétköznapi életből, és van egy népszerű ötlete, amit képviselni szeretne, akkor az az interneten egy Uhrin Benedek v. Szalacsi ("jómunkásember" ) -szerű futótüzet okozhat. Ennek a folyamatnak volt pl. előjátéka Pim Fortuyn működése - nulla infrastruktúra, nulla lóvé, semmi párt, jóformán jelentkezési sorrendben írta föl a népeket az országos listájára... de ő még nem elsősorban az interneten nyomult: ő tévéember volt. A folyamat inkább az internet irányába mutat.

Persze nem biztos, hogy ez jó lesz. Az ilyen emberek ugyanis jellemzően a sok-sok társadalmi probléma közül egyet-kettőt lovagolnak csak meg. Pl. ha most hirtelen körbeszaladná a netet egy hiteles ember, aki azt ígéri, hogy rendbe teszi az egészségügyet, lehet, hogy a már mindenkiben csalódott emberek (pl. én) rá szavaznának.
Csakhogy azt nem lehet tudni, hogy egy ilyen ember pl. milyen külpolitikát folytatna...


Téma: Fábry írása az ÉS-ben (van remény).
Micuember
2002. szeptember 14. 00:45 | Sorszám: 207
(( Ja A HBR a TLA gyors tükörfordítása Ez megvan ? : http://www.tuxedo.org/~esr/jargon/ )
Micuember
2002. szeptember 14. 00:41 | Sorszám: 206
Á, a Sas mindíg is baromi unalmas volt. Inkább a Hofi meg a Bandó volt nekem az etalon, bár a Hofi az utóbbi pár évben már nagyon gáz volt, csak anyázott meg cikizett, valahogy leépült agyilag. (Jó, tudom, jót vagy semmit, de hát...)
Micuember
2002. szeptember 13. 14:13 | Sorszám: 198
Nekem az a bajom vele, hogy vagy nem humorpolitizáljon valaki, vagy csinálja azt rendesen, egyenesen, bele a pacekba, amolyen hetihetes módon. Ez a 82 olyan volt éppen, mintha pont 82-ben lennénk ( megj. szóval rekurzív poén olyan, mint a HBR rövidítés. tudjátok mit jelent ? Azt, hogy hárombetűs rövidítés Na ez is olyan ) - a félénk összekacsintás, hogy te is tudod, én is tudom, de kimondani azt nem szabad. Mé' nem ? Mi a fenétől fél ? Nem hiszem, hogy ha vállalná rendesen, kivágnák onnan. Egyrészt az RTL-nek fontosabb, hogy nézzék és beszéljenek róla fontosabb a nézettség, mint a haverok, másrészt a haveroknak is jól jön, ha lehet hivatkozni rá, hogy nem elfogult a RTL, lám, eztet is engedi, harmadrészt meg országos botrány lenne, ha egy ennyire népszerű és jó showmannel bármi történne. Akkor meg mi a lófasz ez a félénk összekacsintás ? Vagy mondja ki, hogy mit gondol, amolyen hetihetesen, vagy hagyja. Fábryt éppen a vaskos duma miatt szeretjük, hozzá nem illenek a félénk poénok, csak az ütősek.
Micuember
2002. május 07. 22:12 | Sorszám: 99
Jelzem, én például a "küzdünk az antiszemitizmus ellen" c. baloldali hülyeséget legalább akkora baromságnak tartom, mint a "visszajönnek az ávósok" c. jobboldali hülyeségeket.

Mint már említettem eccer, én félig zsidó származású vagyok, és kurvára nem érzem, hogy nekem küzdeni kéne az antiszemitizmus ellen. Sokféle harag-gyűlölet-ellenszenv van ugyanis a világban, és igazából tökmindegy, hogy melyiknek mi az oka, mi az ürügye. Tökmindegy, hogy ki kit miért utál, az lenne a lényeg, hogy ne utáljon lehetőleg senki senkit és nem látom értelmét annak, hogy egyes utálatokat megkülönböztessük, a negatív érzelmeknek ugyanis nem a tárgya a lényeges, hanem a negatív érzelmek önmagukban rosszak, tök mindegy, hogy mire irányulnak. Magyarán, tökmindegy, hogy valaki a zsidókat utálja, vagy az UTÉsokat. Tökmindeg, hogy valakinek azért nem teccik a pofám, mert terepszínű katonai gatyában szoktam járni, ami sokaxerint a bunkóság jele , vagy pedig azért nem, mert szép nagy orrom van.

Szóval, ez a "küzdünk az antiszemitizmus ellen", ez éppolyan értelmetlen identitás-játék, azaz egó-játék, mint a radikális jobboldali "magyarkodás".

Micuember
2002. május 07. 16:06 | Sorszám: 86
Szóval én éppen a "becsületes kommunistától" irtózom, mert az - egyszerüen szólva - fel akarná forgatni az életemet. És minden más, bármilyen olyan eszmét képviselötöl, aki valami radikális változást akarna az életünkben, aki fenyegtné az életformámat.

A karrierstával nincs sok bajom. Adni kell neki pár milliárdot - illetve nem is kell, elveszi magától - meg egy párnázott irodát oszt eljáccik, és kussban van. Nem forgat fel, nincsenek hagymázas utópiái, nem akar belekényszeríteni valami jövöképbe - hanem békén hagy. És én ezt az egyet várom egy hatalomtól - hagyjon békén. Ne legyen jövöképe, ne akarjon semmit, majd én megcsinálom a magam jövöképét, ne akarjon a maga forgatókönyvébe kényszeríteni, csak hagyjon békén. Ezt az egyet. És ezen kívánság valszeg jobban teljesül akkor, ha a karrieristák vannak hatalmon, mert ök nem akarnák semmi más, csak pénzt meg hatalmat. És az embereket, a társadalmat meg békénhagyják, hogy éljen mind ahogy akar. Azaz nem csinálnak sok bajt.

Micuember
2002. május 07. 15:59 | Sorszám: 83
Nem. Pont az ellenkezöjéröl beszéltem: szerintem a karrieristák sokkal, de sokkal kevésbé veszélyesek, mint az igazi kommunisták: a lángoló fanatikusok. Azoknak ugyanis csak pénz kell és hatalom, és a továbbiakban békénhagynak. Nem akarnak felforgatni, megváltoztatni satöbbi. Ezért nem értek egyet azzal, ha kommunistának nevezik a karreristákat. Mert a karrierisátk nem hittek benne, ergo nem akarták felforgatni a világot, beérték a pénzzel és hatalommal. Épp az úgymond "becsületes kommunistákat" tartom veszélyesebbnek, azaz azokat, akik hittek benne. Mert azok nem érik be pénzzel meg hatalommal, azok fel akarták forgatni a világot. Érthetö ez igy ?
Micuember
2002. május 07. 11:22 | Sorszám: 47
24
Micuember
2002. május 07. 11:11 | Sorszám: 42
Mindenestre valamit végre megértettem ebből a cikkből. Miszerint már a Kádár-rendszer alatt is két Magyarország volt. És nem abban az értelemben volt kettő, hogy a rendszer mellett és ellene, mert csak nagyonhülyék voltak mellette.

Hanem úgy volt kettő, hogy kik miért voltak ellene.

Mifelénk az állampártot csak egy merev és hülye hatalomnak tekitették.

Arrafelé meg az országba ékelődött idegen testnek.

Na ha ez télleg így van, akkor egy darabig télleg nem lesz megbékélés

(Mindenestre végre értem már, miről van szó. Évek óta nem értem, mi a halált jelent az, hogy polgári. Kiderült, hogy a válasz egyszerű: nem is kell értenem, mert nem nekem szó. Nem a maszek-világban szocializálódottaknak szól. Akiknek szól, azok meg értik.)

Micuember
2002. május 07. 11:06 | Sorszám: 39
"egy karrierista alapvetően kommunista volt a Kádár-korszakban"

Na ezt nem hiszem. Szerintem akkor sem hittek az ideológiában, hiszen belülről láthatták, hogy nem műxik. Csak lip service (van erre jó magyar kifejezés ?) ment szerintem.

Micuember
2002. május 07. 11:04 | Sorszám: 37
Ezt mér mondod nekem, amikor én is túlzásnak minősítettem ?
Micuember
2002. május 07. 10:43 | Sorszám: 30
Mit kéne megmagyarázni ? Ez egy vélemény, méghozzá egy eléggé reális, elég stimmelős vélemény. Ami pedig a lényege, az ízlés dolga.

Fábry eléggé reálisan látja a két oldalt.

A jobboldal: "némileg avétos ideológiai törmelékekkel felvértezett csapat, amely próbál valami mást csinálni, megengedem, sajnos olykor az előzőekhez kísértetiesen hasonló eszközökkel"

A baloldal: a régi nómenklatúra, és ráadásul azt is helyesen látja, hogy nem kommunisták, hanem karrieristák. Ez is teljesen rendben van, unalmas már, hogy a nyolcvanas évek ideológiamentes technokrata csapatát folyton komcsizzák - a karrierista kifejezés sokkal jobban, mondhatni teljesen jól fedi a valóságot.

Fábry cikkének lényege, hogy e kettőből az előbbi a kisebb rossz. Na ez pedig teljes mértékben ízlés dolga. Nemde ?

A cikk másik lényege a bal/lib médiaértelmiség túlzásai. Ez is teljesen stimmel. Természeteen durva túlzás a hitlerjugendezés és a többi. Mintahogy a másik oldal felől is durva túlzás a vörösterror emlegetése meg a többi marhaság. Szóval talán kicsit korrektebb lenne a közéleti média egészét kritizálni, mert kábé egyformán durvák. Nemde ?


Téma: Közélet - Politika
Micuember
2002. szeptember 14. 00:46 | Sorszám: 9
A közélet tágabb fogalom. 1 durva, de nagyjából stimmelő modell: közélet = politika + civil kezdeményezések

Téma: Pim Fortuyn-t meggyilkolták!
Micuember
2002. május 07. 08:46 | Sorszám: 12
Hű de durva

Csak most hallottam róla. Egyébként tényleg egy érdekes figura volt - jó jelképe annak, hogy a XXI. században a régi eszmék felbomlanak és mindenféle új konstellációkba állnak össze - Fortuyn például egyszerre volt radikálisan liberális és szélsőjobboldali. Illetve lassan ezek a fogalmak kezdik elveszíteni az értelmüket. Az Indexen például lassan már fel se kapom a fejem, ha baloldalinak mondott emberek cigányoznak és a fű-legalizálásért meg éppen egy kőMIÉPes figura küzd ottan a legkeményebben - lassan tényleg minden összekeveredik.


Téma: Pokorni - MIÉP
Micuember
2002. április 30. 15:12 | Sorszám: 30
Definiálgyunk má !

Mongyuk: a szélsőségesség v. radikálisság foka megegyezik az épp aktuális társadalmi viszonyokat átalakítási szándék mennyiségével.

Micuember
2002. április 30. 11:02 | Sorszám: 23
Srácok,

télleg nem értem, hogy miért meglepő az, hogy a mérsékelt jobboldal is elutasítja a MIÉPet. Hiszen a MIÉPre alapvetően jellemző, hogy valamiféle igazságosság nevében a jelenlegi társadalmi viszonyok radikális felforgatására-átalakítására tör. Miért meglepő az, hogy ezt veszélyesnek látják ? Hiszen az is. Nézzük csak meg pl. a MIÉP adótábláját. Helyből ösztönözne minden jobb jövedelmű embert a csalásra - amit természetesen "izomból" akarnának megakadályozni. Nem értem, miért tetszik ez bárkinek is... Nem az a jobb, ha úgy politizál az ember, hogy lehetőleg mindenkivel "kijöjjön", semillyen rétegen ne gázoljon át ? Hogyne lenne az veszélyes, ha úgy akarnak rántottát készíteni, hogy nem érdekes, hány tojást kell feltörni érte... én legalábbis ezt látom a MIÉPben - hogy a céljának elérésért, ami cél maga is igen radikális egyébként, nem átallana igen kemény eszközökhöz nyúlni és igen sok embernek fájdalmat okozni. Csoda az, ha a valódi konzervatív, azaz felforgatás-ellenes, stabilitáspárti embereknek ez nem tetszik ?...

Micuember
2002. április 30. 09:42 | Sorszám: 16
Khm. Check Chirac. És ezzel dől is az elmélet.

Téma: Tulajdonképpen megszűnt a Miép...
Micuember
2002. november 11. 00:45 | Sorszám: 329
Kedves MPD,

kérdeznék valamit.

Sohasem láttam, hogy judeoplutokrata-szabadkőmíves világösszeesküvésről irogatnál - ennél sokkal értelmesebb vagy.

Sohasem láttam, hogy az ezeréves határok visszaállítását szorgalmaznád - ennél is jóval értelmesebb vagy.

Azt se láttam, hogy két kézzel veregetnéd a HAMÁSZ vállát - ennél is értelmesebb vagy.

No, ha ezeket levonjuk a Magyar Fórumból, akkor jóformán semmi sem marad.

Tehát.

Miért is vagy te MIÉP-es ???


Téma: DROG. Sziget.
Micuember
2002. augusztus 28. 13:36 | Sorszám: 94
A szokásos helyzet állt elő: két szélsőséges álláspontot látok, és egyikkel sem tudok egyetérteni: a) "a drogok ördögi szerek" b) "egy kis fűtől senkinek nem lesz semmi baja". Egyik
sem igaz. A helyzet ennél sokkal bonyolultabb, és indulatok, félelmek és elfogultság vagy éppen önigazolás nélkül kéne vizsgálni. Én elég sokat jártam technós körökbe, ismertem embereket, akik
használtak különféle cuccokat, ezenkívül egy időben, amikor még azt hittem, hogy az agy állítja elő a tudatot, erősen foglalkoztatott az agy működése, szóval remélem tudok egy-két
új dolgot mondani.

A) Ördögi szerek nem léteznek, csak felelőtlen emberek. Ugyanaz a benzin hajtja a kocsidat,
és ugyanazt a benzint locsolják szét gyufával játszogató hülyegyerekek az udvaron. Gyógyszer és méreg között a különbség részben a mennyiségekben van csak, részben meg hogy ki és mire használja, de éles határ nincs. A diszkóban mindenkibe belekötő kigyúrtcsávó agresszivitása és az Angliai Csata óriási túlerő ellen küzdő hős angol pilótáinak bátorsága ugyanazon forrásból fakad - az amphetaminból. Ma ugyanaz az amphetamin teszi tönkre a diszkóba és partykra járó fiatalok tízezreinek a máját és veséjét, amelyik az Angliai Csata idején megmentette a nyugati civilizációt: benzedrin néven kapszulákva adagolva ez tartotta harckész állapotban a túlhajszolt
és hullafáradt angol pilótákat. Szóval egy vegyi anyag sohasem ördögi, csak nem mindegy, hogy ki és mire használja.

Ha megnézzük az agy működését, azt látjuk, hogy az agysejtek között bizonyos vegyi anyagok szállítják az információkat egyik rövid idegszáltól (dendrit) a másikig. Ezek az ingerület-átvivő
anyagok, kűfődiül neurotranszmitterek (továbbiakban: NT-k). Effektíve ezek tartják működésben az agyat. Az NT-k közül az adrenalint valszeg mindenki ismeri, másik nagyon fontos NT a szerotonin, amelynek túl alacsony szintje okozza a depressziót, a legtöbb antidepresszáns valamilyen formában
a szerotoninháztartásra hat, pl. a depressziósoknak gyakran felírt SSRI-ok (selective serotonin reuptake inhibitor).

Namost ha megnézzük az ördögi szereket, azt láthatjuk, hogy az amphetamin ("speed") gyakorlatilag egy mesterséges adrenalin (bár inkább noradrenalin, de ez most mindegy), az LSD egy mesterséges szerotonin, az MDMA ("ecstasy") meg gyakorlatilag egy nagyon erős, rövid távú antidepresszáns - kipréseli az agysejtekből a szerotonintartalékokat. Az MDMA évtizedekig népszerű, vényre kapható
fogyasztószer és antidepresszáns volt Németországban és az Egyesült Államokban, az LSD-vel folytatott orvosi kísérletek a hatvanas években - amíg be nem tiltották - nagyon nagy mértékben hozzájárultak az agy működésének megértéséhez, stb. Tehát nem ördögi szerekről, hanem voltaképpen erős, veszélyes gyógyszerekről van szó, amiket természetesen nagyon nem kéne, hogy a neurokémiáról lófingnyi ismeretekkel sem bíró tinédzserek kapkodjanak be a partikon, de ettől még maguk a szerek nem letten ördögiek, csak a használók felelőtlenek. Stimmt ?

B) A droghasználókról. Kétféle droghasználó van: az átlag alatti és az átlag feletti.

Személyes tapasztalat, technopartis körökből: a használók 80-90%-a átlag alatti, vérbeli vesztes. Semmi sem működik az életében, kell hát a hétvégén egy kis plusz. Emiatt viszont a hétköznapok ezzel összehasonlítva még szarabbak lesznek, ergo előbb-utóbb hétköznap is kell valami - semmi súlyos, csak egy kis fű, így jól meg is tudja nyugtatni a lelkiismeretét, hogy nem árt nagyon magának. Reggel egy spangli, hogy jókedvű legyen a reggel, délután egy meg este egy. Sok ilyen embert ismerek. Tényleg semmi egészségkárosodást nem okoz - de hogy lehet így, folyton high-osan és dekoncentráltan, dolgozni vagy elvégezni egy egyetemet ? Sehogy. Na ez a baj. És ha kivágják az egyetemről vagy a munkahelyről mi lesz akkor ? A C) pontban leírt dolog lesz, és a reakció: na hát akkor tekerjünk egy spanglit... hát ez a gáz ezzel. Hótt egészségesen maradva is elbaszhatja az ember az életét.

Van aztán a maradék 10-20%-ék. Ők nem a vesztes típusok, épp ellenkezőleg: általában jó családból származó, jól tanuló, jól sportoló, igazi győztes típusok, akik mindíg új kihívásokat keresnek, mindíg új izgalmakra, kalandokra vágynak, mindent ki akarnak próbálni. Velük nem szokott nagy gond lenni drogügyekben, mert tudják tartani a mértéket és időben abbahagyni, de a C) pontban leírt eset rájuk is áll.

Ezért azt javaslom ennek a típusnak: drog helyett próbáljanak ki egy ejtőernyős tandemugrást és kérjék meg a tandemest, hogy az ernyőnyitás előtti szabadesés legalább egy percig tartson. Ez nagyon fontos információ ! Akárki droghasználót ismersz, mondd meg neki, hogy próbálja ki a tandemugrást, és jó esély van rá, hogy ezzel megmentetted, ezt nagyon komolyan mondom ! Az állami drogleszoktató programoknak is orrbaszájba kéne propagálniuk az ejtőernyőzést, mert az egy baromi jó alternatíva a drogok helyett. (Ez mondjuk drága - kábé harminc rongy - ha nincs rá pénzed, a bungee jumping is megfelel, bár az nem olyan erős élmény.) Az ernyőnyitás előtti szabadesés ugyanis pontosan azt az egón túli, határtalan élményt adja, amit sokan tévesen a drogokban keresnek. A drog"élmény" határtalansága egy illúzió, amellett hogy egészségtelen meg illegális meg minden, még csak nem is igaz, egy hamis illúzió - a ernyőnyitás előtti szabadesés határtalansága viszont maga az Igazság. (És még valami: ha úgy érzed, hogy az az élmény, amit az ernyőnyitás előtti szabadesés közben tapasztaltál, az az Igazság, a Valóság, akkor nézz le egy buddhista központba vagy dobj meg egy e-maillel )

Van még egy olyan típus is a győztes típusok között, aki nem túl bátor, de nagyon okos: tudósalkatok, akik kíváncsiak, megismerésre vágynak. Nekik is azt javaslom, hogy kerüljék a drogokat és próbálják meg összeszedni valahogy a bátorságukat egy ejtőernyős vagy bungee ugrásra.

C) Van a drogoknak, még a fűnek is egy olyan tulajdonsága, amiről kevesen tudnak, de nekem technós körökből nagyon egyértelműen lejött. Szóval: egy finom, nehezen észrevehető és nagyon negatív pszichológiai elváltozás: az ember valahogy... kevésbé becsületes lesz, síkos lesz, mint egy angolna, elsiklik a problémák mellett, ahelyett, hogy szembenézve velük. Mindenről valaki más tehet, sohasem ő... értitek, mire gondolok ? "Szeretem az egész világot, mégis össze vagyok veszve ezzel is, azzal is, mert ezek olyan bunkók, nem értenek meg engem, nagyon okos vagyok, mégsem megy az egyetem, mert hülyeségeket kell tanulni és pikkelnek rám az oktatók..." érthető, hogy mire gondolok ? Valahogy az embernek az a képessége, hogy szembenézzen a dolgokkal, vállalja a felelősséget, felismerje, hogy hol követ el hibát, hogy miről tehet, hogy mit csinál jól és mit csinál rosszul, ez valahogy nagyon lecsökken... ehelyett egy ilyen angolnaszerű síkosság jön, hogy erről sem én tehetek, arról sem, valaki más tehet róla, vagy a balsors vagy valami vagy nem is érdekel, és így elsiklani a problémák mellett-között... érhető ? Na ez nagyon gáz tud lenni. És különös módon ez minden drogra jellemző, egyedül az alkohol a kivétel: úgy tűnik, az alkohollal éppen fordított a helyzet, az alkohol őszintévé tesz és beismeri az ember a titkolt hibáit, amiket aztán másnap kijózanodva nekiállhat kijavítani.


D) Mint látható, a szokásos érvekhez hozzátettem még két érvet a drogok ellen. Ettől függetlenül az átlagemberek és a kormányok paranoid rettegése a drogktól eltúlzott és nevetséges. Egy példa: a ketamin kis mennyiségben pszichedelikus, LSD-szerű drog, nagy mennyiségben altató (pontosabban disszociációs érzéstelenítő: megszünteti a testérzetet). Ma már csak állatorvosok használják, felelőtlenebb partyzós körökben néha feltűnik, akkor "lóaltató" néven emlegetik. A lényeg az, hogy Amerikában a hetvenes években emberi altatóként teljesen legálisan alkalmaztak ketamint, ugyanakkor egy pszichitáter vagy egy neurológus arra már nem kaphatott engedélyt, hogy pszichedelikus (LSD-szerű) agyműködést-kutató kísérleteket végezzen vele, pedig a pszichedelikus adag az altatóadag egy tizede csupán. Hoppá. Ezt azért nehéz lenne megmagyarázni, nem ? Úgy tűnik, a kormányok kissé túlzásba viszik a félelmet.


E) Ezzel együtt nem értek egyet a szigorú drogpolitikával. Függetlenül attól, hogy mennyire ellenzem a cuccozást, egyszerűen józan ész alapon: amit sokan csinálnak, azt nem lehet megtiltani. Nem lehet. A fiatalok kb. 40%-a kipróbált már valamilyen cuccot, de mondok durvábbat: Angliában az éjszakai szórakozóhelyek látogatóinak 90% feletti aránya rendszeresen használ valamit. Hoppá. Ha ennyien csinálják, hogy a fenébe lehetne betiltani ? Meg kéne végre érteni, hogy a törvényhozást nem erkölcsi alapon kéne csinálni, hogy mi helyes meg mi nem, ez nevetséges, hanem csak és kizárólag praktikus alapon: mi az, amit képes vagyok megtiltani, mi az, amit nem vagyok képes megtiltatni és ezért szabályozni kell. Ha a fiatalok 30-40%-a körében kedvelt sport lenne a rablógyilkosság, akkor azt is engedélyezném. Nem viccelek. Ugyanis mi más választásunk van ?????

1) vágjuk sittre a fiatalok 30-40%-át, ez ugye mindnekinek elképzelhetetlen, remélem

2) hozzunk olyan törvényeket, amiket nem tudunk betartatni, ergo csináljunk jó nagy tehetetlen hülyét magunkból ?

Egyik sem jó, egyetlen megoldás a dekriminalizálás. Az olyan, nagyon ember által végzett tevékenységet tiltó törvények, mint a közúti sebességkorlátozások, a drogtörvény, az adócsalás, az MP3, satöbbi, mivel magasan sz*rnak ezekre a törvényekre, ezért az törvénytisztelet általános szintjét is rontják. Ha évekig nyugodtan lehet füvezni vagy cédét írni, bár két-három év járna érte, de mégis tízezrek, talán százezrek adják elő a legkisebb probléma nélkül, akkor sok emberben az lesz, hogy hát ha ennyit érnek a törvények, akkor lopjunk is. Ezért kéne sürgősen legalizálni ezeket a dolgokat, hogy megőrizzük az állam, a törvények tekintélyét. Csak olyan törvényt szabad hozni, amit be is tud tartatni, azaz a megszegők számát mondjuk fél százalék alá szorítani. Amit nem tud, azt legalizálni kell.

Úgy, mint az okos szülő: aki nem tilt meg olyasmit a gyereknek, amiről tudja, hogy a tiltás ellenére is csinálni fogja és ezáltal szülői tekintélye szépen megszűnik, inkább vigyáz a tekintélyére, és ezért az ilyesmit megengedi.


Konklúzió: legalizálást az állam tekintélyének megőrzése miatt, viszont nagyon komoly drogprevenciós és leszoktató programokat a fiatalok egészségének megőrzése miatt, és a programok kínáljanak alternatívákat: ejtőernyőzés, bungee jumping (most jut eszembe, a rafting se rossz).


Téma: LIBERALIZMUS SÚLYA MAGYARORSZÁGON
Micuember
2005. május 29. 21:44 | Sorszám: 100
Az igazi sorskérdés és a valóban fontos kérdések feltevése éppen ennek a rendnek a megváltoztására kellene, hogy irányuljon. A probléma alapvetően nem anyagi, hanem az emberre magára irányul - ti. hogy a Felvilágosodás egy olyan világot ígért nekünk, ahol robotok lesznek a TESCO eladók és az ember azzal tölti az idejét, hogy alkotó munkát végez és kiteljesedik.

Gyak. amiről beszélek, az nem más, mint az "elárult Felvilágosodás" v. "megbukott Felvilágosodás". A Felvilágosodás alatt nem a több száz évvel ezelőtti korszakot értem, hanem az akkor megfogalmazott célok elérésére tett kísérleteket: a polgári forradalmak ide tartoztak, lehet, hogy első éveiben a kommunizmus is ilyennek indult, aztán a rendszerváltás a feudálkommunizmusból ide ebbe a fene tudja, mibe stb.

Miről is szóltak ezek a felvilágosodási kísérletek? A bizonyos értékekkel rendelkező, de mégis alapjaiban sötét, gyűlöletre és félelemre épülő hagyományos világrend helyébe egy új világot ígértek, ahol a felvilágosult emberek önként toleránsak és tisztelik egymás dolgait, ahol a tudomány és technika áldásai révén megszűnik az emberi szenvedés, ahol az ember és minden ember kiteljesedhet és alkotó életet élhet...

... és nem az a baj, hogy nem értük még el, hanem hogy nem efelé tartunk, hanem egy olyan világ felé, ahol jóformán nyoma sincs a felvilágosultságnak, hanem az emberek harmada képtelen értelmezni egy szakácskönyvet, ahol a régi babonák helyébe újak léptek és egy részüket épp azok terjesztik, akik a Felvilágosodás élharcosainak mondják magukat, ahol a technika minden előrelépése alig jó másra, minthogy egy szűk elit kezébe csoportosítson mindent és még jobban növelje a többség kiszolgáltatottságát...

... a Felvilágosodás egy olyan világot ígért, ahol pl. azok a vállalatirányítási rendszerek, amikkel én dolgozom, azaz a szellemi munka automatizálása több szabadidőt, illetve több értelmes, alkotó munkára fordítható időt és magasabb életminőséget jelent, ehelyett egy olyan világot kaptunk, ahol ez állásokat szüntet meg és csak növeli a munkaadóknak való kiszolgáltatottságot...

... egyszóval, az igazságos és emberi világ eszményképének kb. most van az ideje búcsút inteni: nem arrafele haladunk, talán soha nem is haladtunk arrafele. És ezzel együtt jár a szakítás mindenféle mainstream liberalizmussal és baloldalisággal.

Ám amit meg itt a legtöbben csinálnak, hogy a mainstream hazugságát helyesen felismerve egyszerűen csak visszalépnek a Felvilágosodás előtti eszmékhez, és ezt elnevezik jobboldaliságnak vagy konzervativizmusnak, nem több lustaságnál és annak elfelejtésénél, hogy egyáltalán miért is kellett kitalálni a Felvilágosodást: mert az azt megelőző világ bődületesen igazságtalan és kegyetlen volt.

Abban bízom, hogy lesznek talán most már egyre többen emberek, akik mindkét alternatíva hamisságát felismerik, és úgy döntenek, hogy nem így előre, ahogy eddig, de nem is vissza, hanem másképp előre.

Aztán persze az is lehet, hogy ez mind lószar és ez az egész a hamarosan bekövetkező euroamerika vs. iszlám III. világháború miatt úgyis luxusproblémává törpül.

Micuember
2005. május 29. 19:54 | Sorszám: 94
Elfelejtettem hozzátenni, hogy aztán a Jobbik kérdéslistája kapcsán is ugyanezt éreztem - egy sima reklámszöveg, ugyanúgy mellébeszélés, mint az SZDSZ-é, mert messze nem a dolgok lényegéről szól.

Én ilyen kérdéslistát tennék közzé:

"Tisztában van-e vele, hogy egy átlagos magyar fiatal, ha nem végez egyetemet és nincsenek szerteágazó kapcsolatai, jó eséllyel TESCO-eladóként végezheti és a büdös életben nem lesz saját lakása, ergo családja sem?"

Stb.

Micuember
2005. május 29. 19:50 | Sorszám: 93
Egyetlen politikai címke sem szilárd pont az eszmetörténetben, mindig az adott kor általános értékrendjéhez képest értelmezhetőek csak.

Szerintem a következő trendeket lehet észrevenni:

- Általános liberalizálódás: 1950 liberálisa 2000-ben konzervatívnak számít, 1950 konzervatívja 1900-ban liberálisnak.

- A mostanában megfigyelhető fordulat. Egyrészt a liberalizmus "lebegővé" vált, teljességgel elszakadt a mindennapi élet alapvető problémáitól. Azon gondolkoztam az "Az én országom" kérdéslistájának olvastán, hogy aki szerint ezek ma fontos kérdések, járt valaha Ózdon vagy egy szabolcsi faluban, látta, hogy hogy élnek mai is embertömegek?... A másik probléma a liberális értelmiség furcsa és számomra megmagyarázahatatlan megváltozása: éppen azokat a magatartásjegyeket kezdik felmutatni, ami ellen küzdenek: intolerancia, dogmatikusság, szűk látókör, műveletlenség, tájékozatlanság, előítéletesség stb. Egyszóval a praktikussága megszűnőben. Ez azért szokatlan, mert valamikor éppen a liberalizmus képviselte a praktikusságot egyfelől a kommunista (láz)álomképekkel, másrészt a keresztény-konzervatív álomvilággal szemben.

Azt gondolom, hogy két dolog lesz. A liberalizmus erodálódni fog, az biztos, mert egyszerűen semmit nem tudnak mondani az életről, ahogy azt a mindennapokban tapasztaljuk. Egy kicsit nyilván erősödni fog a konzervatív-jobboldali mentalitás, de őszintén szólva én valami másban reménykedem.

Abban bízom, hogy a liberalizmusban csalódott emberekből ki fog alakulni egyfajta "praktikusista", "józanészista" harmadik oldal. Ilyennek tartom pl. Jim Goadot (The Redneck Manifesto, http://wwww.unpopart.org ), Eric S. Raymondot ( http://www.ibiblio.org/esrblog/ ). Esetleg néha Pim Fortuyn is ez a kategória lehet. itthon tulajdonképpen Tomcatet is, bár ő eléggé speciális figura a katonás mentalitása miatt, nem tipikus eset.

És azt remélem, hogy ha kialakul a praktikus harmadik oldal, akkor az a jobboldalról is el fogja szívni azokat az embereket, akik sohasem nyelték be a keresztény-konzervatív álomvilágot, hanem csak azért szimpatizáltak a jobboldallal, mert semmiféle más alternatívája nem volt a mainstream média egyre unalmasabb mellébeszélésének - de ahogy lesz, ahhoz fognak csatlakozni inkább, mert alapvetően nem konzervatívak, csak hülyeségellenesek.

Kezdésnek érdemes elolvasni Eric S. Raymondtól az Anti-Idiotarian Manifestot : http://www.catb.org/~esr/aim/ - kiáltványa már van a mozgalomnak (Bár a Redneck Manifesto is az, ld. Amazon könyváruház)


Téma: Wir sind die Roboter
Micuember
2001. december 27. 11:01 | Sorszám: 24
Szoval... jobban meggondolva: nem leszek

Nem lesz ra szukseg, mert a remelhetoleg a politikai struktura at fog alakulni es olyan lesz, mint Nyugaton. Itthon jelenleg a politikai vitak leginkabb egy liberalis-konzervativ, modernista-tradicionalista etc. tengelyen, szoval erkolcsi-eletforma-tengelyen mennek. Valszeg ez az oka annak, hogy a vitak olyan elesek. Valoban latom magamon, hogy egy-ket evvel ezelotti radikalliberalis onmagamhoz kepest elegge lenyugodtan, kicsit konzervativabb lettem, jelenleg az a mersekelt szabadelvu - mersekelt konzervativ hozzaallas tetszik, ami a Centrumpart sajatja. Egy egeszseges egyensulyi allapot, egyebkent ha eccer elertem, nem valoszinu, hogy tovabb mennek abba az iranyba, ujra felboritva az egyensulyt

Am nem ez a lenyeg, hanem az, hogy ez hamarosan nem lesz fontos.

Nezzuk meg mondjuk Nemetorszagot: a politikai meccsek nem az erkolcsi tengelyen mennek. Nem ott mennek, mert mind a szocialdemokratak, mind a keresztenydemokratak egy jozan: mersekelt szabadelvu - mersekelt konzervativ allasponton vannak erkolcsileg, eletforma tekinteteben, emellett van egy szuk radikalliberalis es radikalnemzeti-radikalkonzerv mag, de ok tul sokat nem tudnak beleszolni a dolgokba. A politika ehelyett a gazdasagi tengely menten megy: szocdem welfare state vs. konzervativ benemavatkozo szabadverseny.

Feltetelezheto, hogy itt is ebbe az iranyba megyunk: a balkozep es a jobbkozep egyarant szabadelvu-konzervativ azaz erkolcsileg centrista lesz, es inkabb csak gazdasagi kerdesekben lesznek komolyabb ellentetek. Szerintem ebbe az iranyba haladunk: ha megnezed, Hegyi es Elek altalanos eletszemlelete, moralis felfogasa kozott nincs nagy kulonbseg.

Szoval ha lesz egy Hegyi-stilusu balkozep, asszem az jo lesz nekem, addig Centrum

(Egyebkent a forumok is akkor lesznek csak normalis hangveteluek, ha vegre megszunnek az erkolcsi jellegu hadjaratok, es hasonlo moralis felfogasu felek kozott lesznek inkabb gazdasagi jellegu vitak.)

Micuember
2001. december 24. 00:24 | Sorszám: 22
Szia,

ez a provokacio a maniad... szo se rola, egy egeszen kicsit piszkalta a csoromet, hogy itten belterjesen elcseveg egymassal a jobbkozep ertelmisegi netklub, es egy kicsit be kene dobni valami felrezzentoset

De nem ez volt a celom - ha az lenne, akkor nem robotoztam volna le rogton O.V. fo ellenfeleit is.

Azt hiszem, tudod, hogy en forumos beszelgetopartnereimet reszben dr. Watsonkent, reszben pszichoanalitikusomkent hasznalom - szoval nem meggyozni akarok, hanem azt szeretnem, ha meggyoznenek olyan kerdesekben, amelyekben bizonytalan vagyok. Ezt lehet erezni rajtam ? Lehet erezni, hogy ezen topicnak az a celja, hogy valaki meggyozzon engem, hogy Orban nem robot ? S ha nem tud senki meggyozni, akkor tudom, hogy bejott egy intuiciom ? Nem az a cel, hogy en meggyozzek barkit.

A robot mogott az ember temarol: mondom, en latom az O.V. -robot mogott az embert, aki szerintem egy Mel Gibson-tipusu rosszcsont kisfiu lenne, aki mindig a lanyok szoknyaja ala nez - ezert zavar annyira, hogy altalaban droid. Kurva jo fej lehetne, ha nem lenne politikus, es nem kellene megfelelnie a vulgarkonzervativ szavazoknak. (Gondolom, tudod, mit ertek ez alatt.)

Persze ez regi nota - tomegpart, nagy part csak populista lehet. Nincs mese, itt magaval a rendszerrel van a baj - vagy velem

Egyebkent Meggyesynek is van arca. Lathattad eleget, mikor penzugyminiszter volt: a Boss-oltonyos total gentleman imidzse. Persz ez is szerep volt, de csak annyira, amennyire mi mindannyian folyton szerepet jatszunk.

Meggyesy most azert robot, mert nem vezeto alkat.

Na akkor kiterek erre is.

Orban vezeto alkat. Igaz, pontosan azon tipusa a vezetoknek, akiket nagyon nem birok: az autoriter tipusu vezeto, a fonok tipusu vezeto, aki a maga tekintelyet nagyra tartja. Orbant felvennem cegvezetonek, ha olyan cegem lenne, ahol meg a regimodi fonok-beosztott, s nem a team gondolkodasmod megy. Pl. epitoipar - ott nincs team, le kell ugatni a melost, kulonben nem dolgozik. Mint vezeto alkat, alkalmas miniszterelnoknek, am egy olyan strukturaban es kozghangulatban, amely engem taszit. O egy olyan hangulatban alkalmas miniszterelnoknek, ahol karizmatikus vezer kell, aki moge lelkesen oda lehet allni - nekem ez nem az esetem, en nem vezert, hanem adminisztratort, ugyvezetot szeretnek.

Meggyesi nem vezeto alkat. O tipikus szakember, masodik vonalbeli ember. Szerintem jo penzugyi szakember, s amikor masodik vonalban dolgozik, pl. penzugyminiszterkent, akkor elegans, uriember, laza, magabiztos, sarmos, meg minden, ami kell. Ot sohasem vennem fel cegvezetonek, de mondjuk gazdasagi igazgatonak barmikor, nagyon jo lenne annak - de neki kell egy fonok, o nem tud topvezeto lenni, miniszterelnok lenni.

Szoval az egyik nem vezeto - a masik vezeto, de pont az a tipus, akit a legkevesbe birok: a tekintelyelvu vezeto.

Eleg rossz a kinalat...

Es az a szar, hogy mindig ezek az emberek vannak a topon... miert nem egy Elek Pista van a topon a Fideszben ? Miert nem egy Hegyi Gyula van a topon az MSZPben ? Akkor sokkal kellemesebb gondban lennek: azok kene toprengenem, melyik a jobb, nem azon, hogy melyik a rosszabb...

Felelosseg... ezt nem ismerem el. Lehet valaki nyers-oszinte termeszetes a legnagyobb felelosseg kozepette is. Igaz kevesen vallaljak ezt be... de lehet. Voltak ilyen emberek. Ilyen volt az orokosodesi haboru idelyen a porosz kiraly, ahogy a Hadik Andras toriregenyben irva vagyon. Ne nezz hulyenek, de ilyen volt Horn. Onmagat adta ! Ha anyazni volt ingere, anyazott. Ami jott. Onmagat, amilyen, olyat, azt adta. Es Boross is, asszem. (Antallra annyira nem emlexem, kis tini voltam akkor)

Micuember
2001. december 23. 21:22 | Sorszám: 17
Meghato ez a bizalom Megyek jelentkezek a BKVnal villamosfuhrernek, hogy nehogy karba vesszen
Micuember
2001. december 23. 20:05 | Sorszám: 10
O.K. erre visszaterunk az elso gyerekem mexuletese utan - messze van, meg megfelelo anyajelolt sincs a lathataron - mert azt hiszem, erre celoztal
Micuember
2001. december 23. 19:55 | Sorszám: 7
Ez igen valoszinu, am az is, hogy nem csak en fogok megvaltozni addigra, hanem a jobbkozep is Sok mindennek el kell tunnie, a komcsizasnak, a multarmutogatasnak, s fokeppen az olyan kifejezesek hasznalatanak, amelyeket bevezettek, de meg sohasem magyaraztak meg kielegitoen, ezert csak erzelmileg mukodik s nem ertelmileg - vagy legalabbis nem mindenkinek ertelmileg - ilyen pl. a "polgari" szo. Azt ertem, mit jelent, valami olyasmit, hogy nem komcsi, kapitalista, demokrata, ilyesmi, de vajon milyen olyan jelentesarnyalata van, amely a kormanyra igaz, de pl. a szadeszre nem igaz ?
Micuember
2001. december 23. 17:01 | Sorszám: 5
KRAFTWERK - DIE ROBOTER

Wir laden unsere Batterie
Jetzt sind wir voller Energie

Wir sind die Roboter

Wir funktionieren automatik
Jetzt wollen wir tanzen mechanik

Wir sind die Roboter
Wir sind die Roboter
Wir sind die Roboter
Wir sind die Roboter

Micuember
2001. december 23. 16:57 | Sorszám: 4
Ugy erted, beszeltel mar vele ? En nem, gondolom, nem olyan egyszeru bejutni hozza.

Robot alatt mesterkeltseget, kimertseget, patikamerlegen centizett mondatokat ertek.

Eppen most lathattad egy remek peldajat a robotsagnak a Nastase-talalkozo utan a teveben:

" Ezentul... roman allampolgarok... munkat vallalhatnak Magyarorszagon." Lassan, tagoltan, kimerten, ugy korbenezve, mint aki valami olyan bonyolultat mond, amit nehez megerteni... A robot mellett a gyogypedagogus kifejezes jutott eszembe: mint aki hulyekhez beszel, akiknek tok ecceru mondatok megertesevel gondjaik vannak: "Belusak, ez itt a leveeees... nem a fuleeeedbeee, nem az orrodbaaaa... a szaaacskadba... uuugy... okos ! "

Nem lehetne termeszetesen ?

O.V. egyebkent valoban tud neha termeszetes lenni. Igazi termeszete szerintem a jo humoru, rosszcsont kisfiu-feeling, kb. mint Mel Gibson. Idonkent elotor belole, s akkor szimpatikus is. De akkor miert erolteti magara a nyarsatnyelt, komoly, kimert, lassu, robot-gyogypedagogus-szerepet.

Miert nem lehet egy politikus termeszetes ?

Most tenyleg hulyenek fogtok nezni, de vallalom: nekem nagyon tetszett, amikor Horn kurvaanyazott. Mert termeszetes volt, mert onmagat adta, mert ez belulrol jott, ez oszinte volt. Ez nem egy olyan duma volt, amit az ember precizen kimer, hogy mennyi szavazatot nyer, mennyit veszit vele, nem egy pontosan becelzott, oszintetlen uzenet a megfelelo szavazobazisnak, hanem egy nyers-oszinte, emberi felboffenes lelke legmelyirol, nem egy precizen megtervezett uzenet, nem PR, nem marketing, s cseppet sem profi...

De eppugy elfogadom sokkal inkabb Bayer haragrohamait, Csurka gyuloletrohamait, akarmit, ami ha szar is, de oszinte, belulrol jon, mintsem az okos reklamszlogeneket, a hatasos, kerekre csiszolt uzeneteket, amelyekben nincs oszinteseg...

Nem lennek jo politikus, igaz ?...

Micuember
2001. december 23. 02:59 | Sorszám: 0
... mondhatnank a Kraftwerk halhatatlan soraival, ha a politikai elitre nezunk.

Bar ahogy itt oregszem, egyre jobban megtalalom a kozos hangot a mersekelt konzervekkel, keptelen lennek a FIDESZre szavazni addig, amig nem talalnak egy igazi elo embert miniszterelnokjeloltnek.

Orban ugyanis szerintem egy robot. Egy popularis panelekbol osszerakott robot. Ne tekintsetek ezt fikanak - ez az intuiciom sugallata. Es az utanpotlas sem jobb - Rogan meg robotabb...

Meggyesy is robot - meg rosszabb modell, csikorognak benne a fogaskerekek...

Demszky is robot.

Tudjatok, ki volt nem robot ? Horn Gyula. Barmilyen sotet mult, barmilyen proli-stilus - vegtelenul termeszetes volt, szerintem. Fura ezt mondanom, hiszen ot balfele sem sokan kedvelik... De nem volt robot.

Jo, mondok meg egy nem robotot, hogy erezheto legyen, mirol beszelek: Lanyi Zsolt. Roppant buta, de nagyon nem robot. Vegtelenul termeszetes es oszinte.


Sot meg Csurka sem robot... bar amugy nagyon nem birom.

Nem robot TGM. Nem robot Elek. Nem robot Balczo Zoltan. Pokorni csak felig robot - o elo ember lenne, ha hagynak, ha nem ez lenne a hivatasa. Nem robot Hegyi Gyula - o a kedvencem manapsag.

Igaz, nekem robot minden villogo fogsoru sztar es yuppie-menedzser - bizonyara nem ugyanazt az impressziot ertem robot alatt, mint masok...


Téma: A DA VINCI-KÓD
Micuember
2006. július 23. 18:25 | Sorszám: 418
Van valami, ami engem nagyon zavar a kereszténységben: akárhányszor kijön valami, ami a kereszténységet kissé szokatlan fényben világítja meg, folyton nekiáll egy csomó ember pattogni a való világban is meg a fórumokon is: meg vagyunk sértve, itten keresztényellenesség van, bizony!

Az ebben a fura, hogy ezzel pont olyanná válnak, mint a libik, akik egy futó, röpke buzizásra is rögtön hisztisen reagálnak. Konzervatív embernek vajon nem az kellene-e a jelmondata legyen, hogy aquila non capta muscas? Tényleg az-e a feladata egy kétezer éves hagyománynak, hogy rinyálni kezdjen minden futó divaton?

Engem nagyon zavar az érzékenykedés, a sértődés, mert elejét veszi az őszinte, nyílt beszédnek.

Régen azért voltam erősen antijobboldali, mert a jobbosok voltak azok, akik folyton sírtak, ha valaki beszólt a nemzeti és vallási jelképekre.

Mostanában inkább kezdek antiliberális lenni, mert mostanában a rinyálás 70%-át már inkább a libik adják elő, amikor valaki beszól valami etnikai csoportra, szexuális kisebbségre, vagy valami ilyesmire.

Zsigerileg irtózom a rinyálástól. Gyerekek! Mindkét oldalon! Nem lehetne végre olyat játszani, hogy ne abban legyen az ember toleráns, amit ad, hanem abban, amit kap?!
Nincs fontosabb az őszinte beszédnél, még ha bántó is.

A keresztények pedig tanuljanak a Zen-buddhistáktól, akik gyakran sütik el a következő koant:

- Mi a Buddha?
- Száraz sz*r a bot végén.

Na kb. ennyire kell sértődősnek, érzékenynek lenni. Amit a Zen-buddhisták ezzel mondani akarnak, az éppen az, amit a Biblia úgy ír, hogy "ne készíts magadnak faragott képet". Nyilván nem úgy értette, hogy ne szobrászkodj, hanem úgy, hogy ne ragadj bele a Legfelsőbbről alkotott elképzeléseidbe, hiszen elképzeléseid úgyis tökéletlenek, tehát a legjobb, ha rugalmas vagy. Hálásnak kéne lenned, ha valami sértőt látsz, mert kimozdít a merev elképzelésekből, a magadnak faragott képekből. Amit a kereszténynek Istennek, amit a buddhisták Térnek v. Tudatnak, amit a taoisták Útnak hívnak, azt egyformán jól szimbolizálja a Notre-Dame és a száraz szar, vagy a vizeletbe mártott Nitsch-feszület, mert egyik sem tudja igazán szimbolizálni: az mindegyik, és egyik sem. Magasabban van az emberi elképzeléseknél. Nincs tehát min megsértődni. Soha semmin.

Micuember
2006. június 07. 00:53 | Sorszám: 308
Ja igen? Mitől is végtelenül kommersz és igénytelen a regény? Attól, hogy azzal operál, ami a leggagyibb krimik eszköze: a feszültség fenntartása, pont nem adjuk meg az olvasónak az infót, amire kíváncsi, pont húzzuk még egy kicsit tovább. Mint amikor egy filmsorozat mindig a pisztolylövés eldördülése előtt ér véget és a következő rész meg onnan kezdődik egy hét múlva. Feltolja az olvasó adrenalinját, szó se róla, de engem ez inkább idegesít, mert ez olcsó húzás.

Nem mondom, jó kis fejtörők vannak benne, de inkább nem keverném össze a Füles magazint egy regénnyel.

Akkor tényleg már sokkal inkább a Foucault-inga. Én angolul olvastam, mert egy ideje nem olvasok jó regényt fordításban: sajnos, nálunk az a szokás, hogy a fordítókat kegyetlenül alulfizetik, aztán összecsapják az egészet. Bár ha azt is Barna Imre fordította, akkor megnézem egyszer: A rózsa neve jól sikerült.

Micuember
2006. június 07. 00:20 | Sorszám: 307
Könyvben olvastam, azt hiszem, idővesztegetés lenne filmben is megnézni.

Egyébként ez mitől közéleti téma?

Nem tetszik az egyházi sértődés, egész egyszerűen nem elegáns az ilyesmi. Azt hiszem, Moldova írta, hogy ne állj neki a disznóval a sárban birkózni, mert nem csak, hogy mindketten dzsuvásak lesztek, de ő még baromira élvezni is fogja. Szerintem egy többezer éves világvallás ne vegye fel egy végtelenül kommersz, igénytelen proliregény/film által dobott kesztyűt, főleg, hogy ordítóan nyilvánvaló, hogy az a kesztyű egy ügyes balhémarketing-fogás. Én ha véletlenül pap lennék, vagy hívő ember, vagy valami olyasmi, biztos úgy állnék hozzá, hogy a sas nem kapkod legyek után.


Téma: Pávián-díj
Micuember
2002. június 30. 19:47 | Sorszám: 14
Affrancba... hát ez vicces. Pár napja nyitottam az Indexen egy Drótmajom-díj topicot azok jutalmazására, akik az internetezőket sértegetik (Grespik, Dévényi Tibi bácsi és még sokan mások)... aztán most látom ezt is... pedig nem innen nyúltam az ötletet, csak most vettem észre ezt a topicot... pedig itt - pár hét kihagyás előtti - utolsó hozzászólásom egy héttel régebbi, mint ez a topic, szóval ezt nehéz lenne bebizonyítani... gáz. Na mindegy, marad a Clinton-módszer: nem, ismétlem nem innen nyúltam a Drótmajom-díj ötletét

Téma: Kiütés a kendermagnak
Micuember
2004. december 18. 12:27 | Sorszám: 34
Újabb végtelenbe vesző vita...

SZVSZ ezt a játékot el lehetne játszani a végtelenségig. Alapvetően tök más itt a lényeg. A lényeg az, hogy a törvényeknek azt kell-e tükrözniük, hogy mi az elméletileg helyes, vagy pedig azt, hogy mi az általános gyakorlat? Ha az előbbit, akkor kb. mindegy, le lehet zárni a témát, nem kell legalizálni és kész. Ha az általános gyakorlatot kell tükrözniük, akkor legalizálni kell a drogfogyasztást, az adócsalást, a szerzői és szomszédos jogok megsértését, az enyhén ittas vezetést, a gyorshajtást úgy 50%-ig, a korrupciót és a közbeszerzési szabályok masszív körberöhögését, első körben ennyi jut eszembe. Ezeket a dolgokat simán egy kalap alá venném: mind általános gyakorlat. És most csak félig viccelek.

Szóval nekem a jelen helyzettel ez az egyetlen bajom van. Valamikor régen, amikor a büntető törvénykönyv fogalmát kitalálták, egyértelmű életmódbeli, életformabeli, szocializációs különbséget lehetett tenni az ún. "rendes ember" és az ún. "alvilági ember, bűnöző" között. Manapság a fenti dolgok miatt majd' mindenki bűnöző, vagy legalábbis sok milliónyian. És itt látok egy alapvető problémát. Azáltal, hogy a törvénykezés az elméleti helyeshez és nem az általános gyakorlathoz igazodik, elveszti a súlyát. Úgy értem, mondd azt az átlagos autósnak, aki odacsúsztatott egy húszast a rendőrnek, mondd azt az átlagos fiatalnak, aki betolt egy jointot az arcába, hogy bűncselekményt követett el, és körberöhög. Ezáltal viszont a törvény mint olyan elveszíti a szemében a tekintélyét, kialakul a fejében az a koncepció, hogy a törvény egy elméleti valami, nem az életről szól. És ez veszélyes folyamat, nem? Kicsit azt gondolom, hogy vagy a törvényt kéne az élethez igazítani, és akkor nagyon cinikus, nagy erkölcstelen módon a fentieket legalizálni, vagy az életet a törvényhez egy Kína-Szingapúr-féle vasszigorral, ez meg megvalósítathatlan, hiszen a kompromisszumok országa vagyunk. Ha meg sikerülne, kétmillió ember beballagna a börtönbe, pont a legkreatívabbak és legtermelékenyebbek, és megmaradnának a gazdaságban a postások meg a középiskolai irodalomtanárok, hogy építsék ők a jövőt, szerfelett. Praktikus dolog lenne, az biztos.

De ha egyiket sem tudjuk megtenni, akkor vajon jó ez a mostani lebegő állapot? Ez a van törvény, de nem kell komolyan venni, lehet pisilni, csak nem az ugródeszkáról - állapot? Nem okoz ez mindenkiben bizonytalanságot? Nem lenne jobb valahogy elérni, hogy egyértelmű szabályok között éljünk, nem ebben a "hát lehet is meg nem is, szóval lehet, csak óvatosan" c. bizonytalan katyvaszban?

Hogyan lehetne valahogy egyértelműséget és átláthatóságot teremteni?

Micuember
2004. december 17. 00:33 | Sorszám: 13
Bocs, ha félreérthető voltam.

Kicsit más vagy, mint akiket a fórumokon megismertem - valószínűleg jobb, ha az általánosításaimat nem veszed magadra

Micuember
2004. december 16. 20:33 | Sorszám: 10
Aha. Úgy látom, ez most nem igazán nyert. Mindegy, biztos az is van, amit ti mondotok, feltehetőleg ez a mérsékeltebb, kevésbé pánikszerű álláspont, ettől függetlenül azért elég biztos vagyok benne, hogy nagyon sok ember alapvetően mélységes gyanakvással figyel bármiféle tudatmódosítást, az egészségügyi kihatásoktól függetlenlül, mert felborítja a "dolgok rendjét".

Érdekes ez a dolog a szabadsággal és szabad akarattal. Ezt érdemes volna közelebbről megnézni. Pár évvel ezelőtt, fiatalabban, amikor nagyon szabadságszerető, nagyon liberális fiatalnak tartottam magam - ma már nem igazán érdekel az egész - érdekes módon pont attól nem féltem, hogy bármilyen dologtól, anyagtól, embertől, eszmétől vagy akármitől függésem alakuljon ki. Akkoriban is meglepődtem, hogy amikor folyton dohányoztam, akkor nem azzal jöttek ellene, hogy tüdőrák, hanem hogy nehéz abbahagyni. Miért hagynám abba, ha egyszer jó? És ezen sokan meglepődtek, és csak lassan, nehezen álltak át a tüdőrák-lemezre. Úgy éreztem, egy csomó embert a függés már önmagában idegesít, függetlenül attól, hogy ártalmas-e vagy sem. És ezt nem értettem.

Szóval ez egy érdekes dolog: önmagában rossz-e függeni valamitől, vagy csak akkor, ha az a valami árt? Pont ez az, amit tökre nem értek: nagyon sok ember önként és boldogan korlátozza a saját szabadságát, hogy beilleszkedjen a vallás, a hagyományok és a nemzeti közösség zártabb és fegyelmezettebb kereteibe, és mégis folyton a szabad akarat fontosságáról beszél és igencsak veszélyesnek tart bármit, ami azt korlátozná. Hogy is van ez? Mi szükség is van ebből a nézőpontból szabad akaratra, ha egyszer a keresztény-nemzeti értelemben vett "jó polgárnak" nem annyira a szabadsága, mint inkább a kötelességtudata a legfontosabb tulajdonsága?

Volna még egy igen gonosz, igen övön aluli kérdésem ha valamitől függeni önmagában rossz, függetlenül attól, hogy az adott dolog jó-e vagy sem, akkor: hogy is állunk a szerelemmel? Nem kell válaszolni rá, csak szórakozok

Micuember
2004. december 16. 17:53 | Sorszám: 5
Azt szeretném most tenni, amit a legjobban szeretek: nem foglalni állást sem pro, sem kontra, hanem felvetni egy másik nézőpontot.

Tehát jáccunk most egy kicsit olyat, hogy ebben a régi jó játszmában a szokásos leosztott lapok közül egyet sem veszek fel: nem érdekel a tiltás, nem érdekel a legalizálás, sem a káros hatásai, sem a más, legális dolgok káros hatásai, sem a gyógyító hatások, sem a diszkóbalesetek, se semmi. Ami most érdekel: a drogpániknak hívott jelenség mögötti dolgok.

A következőre gondolok: van a világ, nagy, sok a veszély benne. Ezek egyike a drog. A veszélyek legtöbbjéről az AIDS-től kezdve a gyorshajtáson át az infarktusig általában lehet rugalmas, értelmes vitát folytatni. Ahogy szóbakerülnek a drogok, egy csomó ember nem a "józanul ellenző" álláspontot foglalja el, hanem szabályosan pánikba esik. Szó szerint rettegnek a drogoktól, és rettegve féltik a gyerekeiket, jobban, mint az AIDS-től vagy a gyorshajtástól, ami sokkal valószínűbb veszélyforrás. Miért is? Miért pont a drog az a veszélyforrás, ami pánikot vált ki?

A drogpánik nem újkeletű dolog, a harmincas években már cikkeztek Amerikában a "Killer weed"-ről. Kb. hasonló stílusban, mint most. Akkoirban épp a jazz és a marihuána kapcsolata volt a slágertéma, kis finom rasszizmussal kombinálva, ahogy az akkoriban divat volt.

Tehát nem az a kérdés, hogy jogos-e ellenezni ezeket a dolgokat, hanem az a kérdés, hogy miért kell ennyire besz*rni tőlük, nem lehet a helyén kezelni ott valahol az AIDS mellett?

Szerintem a drogok veszélyessége önmagában még nem indokol ekkora pánikot. Attól még szolídabban is el lehetne utasítani. Más van mögötte: egy jó öreg keresztény (főleg protestáns) filozófiai álláspont. A kereszténység ui. arra a filozófiai alapvetésre épül, hogy létezik objektív valóság (ez a teremtettségből következik), egy objektív valóság van, "a dolgok: vannak" azt egyféleképpen lehet helyesen látni, minden más látása hamis, és erre tud aztán ráépülni az az elv, hogy ha vannak egyértelmű tények, akkor lehet rájuk egyértelmű erkölcsi elveket, "tedd"-eket és "ne tedd" -eket építeni, és erről szól ugye az egész. És aztán erre a keresztény mentalitásra épül rá a jobboldaliság. Szóval a dolog úgy néz ki, hogy objektív valóság -> keresztény erkölcsiség -> jobboldaliság. Eddig egyetért mindenki?

Namost, aki bétol az arcába egy jointot (vagy bármit), az egy nagyon mély tudatalatti szinten sérti meg ezzel a keresztény jobboldaliakat: nem jobboldaliságukban és nem is az annak alapját képező kereszténységükben, hanem még egy szinttel ez alatt: abban a mély hitükben, hogy egyféle objektív valóság létezik és minden más csak ostoba, részeg álomvilág. És mivel az erkölcsiség alapja az objektív valóságba vetett hit, a másféle valóságokban kolbászoló embernek még csak lehetősége sincs rá, hogy erkölcsös legyen, ergo el fog veszni, teljesen. Ez szerintem számukra nagyon kényelmetlen érzés, főleg, ha a gyerekeikre gondolnak: szerintem úgy gondolkoznak, hogy eltévelyedhet az a gyerek a kereszténységről, amíg hisz az egyetlen objektív valóságban, addig mindig visszatalálhat. De aki az objektív valóságot tagadja meg, annak vége, az elveszett. És ez van szerintem a drogpánik mögött.


Mit gondoltok, hülyeséget írok, vagy van ebben valami?


Téma: Schröder, veled vagyok
Micuember
2002. október 03. 15:38 | Sorszám: 148
Nemtom, az én józan eszem azt sugallja, hogy van egyszerre igaz és hamis, van se nem igaz, se nem hamis.

Pl. a "Még mindíg szoktál embereket ölni keddenként ?" kérdésre sem igennel, sem nemmel nem lehetne a valóságnak megfelelően felelni.

Micuember
2002. október 03. 15:03 | Sorszám: 146
1ébként ezek a topicok az legérdekesebbek, amikor már tisztára OFF az egész és épp ezért arról van szó, amit igazán fontosnak/érdekesnek találnak az emberek...

Tamáska, tőled azt szeretném megkérdezni, hogy nem tudom, emléxel-e, amikor eccer lelabancoztak az Indexen, és erre azt írtad, hogy megtiszteltésnek veszed, mert a labancok voltak a nyugatos fejlődéspártiak, a kurucok meg a provinciálisak, írnál erről 1-2 sort ? Ez azért tök érdekes, mert KJ írt egyszer egy olyat, hogy asszem Kossuthtól idézettt, hogy Mo.-on mindíg csak két párt volt, udvari párt és hazafi párt. És ez asszem tökéletes tükörképe, tükörszerű ellentéte ennek. Valójában ez a nyugatos/provinciális egyfelől, udvari/hazafi másfelől sokkal jobban leképezi a magyar politikát, mint bal/jobb, lib/konz meghatározások... hm ?

Micuember
2002. október 03. 14:59 | Sorszám: 145
Ha mán gödelezünk: az, hogy minden állítás tutira vagy igaz, vagy hamis, az most axióma vagy szabály vagy mifene ? Mert szerintem helyből nem így van a valóságban...
Micuember
2002. október 02. 15:34 | Sorszám: 132
"Hisz minden többségi akarattal szemben találhatunk legalább egy olyan kisebbségi véleményt mikor az adott kisebbség jogát fölébe rendelhetjük a többségének s ezáltal létrehozhatjuk a soha-semerre-haladás tömegtársadalmát."

Nézd, nekem az a bajom veled, hogy csak alá-fölérendelt kategóriákban tudsz gondolkodni. Valami van fölé, vagy alá, vagy jó, vagy rossz, vagy helyes, vagy helytelen, vagy erkölcsös, vagy erkölcstelen... brrrrrrrrr...

Valójában az életben a dolgok általában mellérendelten működnek. Nem vagy-vagy, hanem is-is. Ergo a "kisebbségek védelme" c. műfaj nem arról szól, hogy valamely kisebbség érdekét fölérendelni a többség érdekének, hanem hogy mellérendelni. Hogy egyaránt fontos. Hogy nem olyan megoldásokat kell keresni, amely csak a többségnek vagy csak a kisebbségnek jó, hanem olyanokat, amely mindkettőnek. Ennek két útja lehet: a konszenzus (ami mindenkinek jó) vagy a kompromisszum (ami mindenkinek kicsit rossz).

Egyébként abban sajnos igazad van, hogy minden társadalomnak vannak diktatorikus vonásai. Ahogy mondjuk konzervatív körökben kiközösítik, aki micisapkázik, úgy közösítik ki, aki buzizik. Elismerem, hogy van egyfajta diktatorikus vonás a PC-nyelvezet szadeszes kényszerítésében, persze a jobboldalon is sok ilyen vonás van, szerintem több, de ez mindegy. Ám a dolog nyitja megint a mellérendelés. Ha a szadeszes elit húsz évig 66%-kkal kormányozna (fölérendelés), az PC-diktatúra lenne, ha a jobboldal húsz évig 66%-kkal kormányozna(fölérendelés), az tradíció- és antideviancia-diktatúra lenne, ha pedig kábé négyévente váltják egymást (mellérendelés) és működik a fékek és ellensúlyok rendszere, az pedig mellérendelés, azaz működő, demokratikus, és szabad egyensúly. Ez egy ilyen dolog, hogy sohasem szabad egyszerre mindenki, hanem négyévente hol a tágabb értelemben "micisapkázó", hol a tágabb értelemben "buzizó" szabad felváltva, ezt hívjuk szabadságnak - nem túl jó, de tudsz jobbat, szabadabbat ?

Micuember
2002. szeptember 24. 19:17 | Sorszám: 53
Kedves Phoeninx,

javaslom a www.anarchismfaq.org weboldal áttanulmányozását - mivel úgy látom, hogy az "anarchista" kifejezést nem egy pontosan meghatározott ideológia képviselőire mondod, hanem csak kb. a "zűrzavarkeltő" kifejezés alternatívájaként használod...


Téma: Kitalált középkor
Micuember
2002. november 02. 14:20 | Sorszám: 161
BocsOFF

+ lett itt említve Pap Gábor neve. Rémlik nekem, hogy ő valami olyasmit említett valahol, hogy az apostoli királyok a legendák szerint halálukkor egy szivárványfényben olvadtak fel. Ez elég érdekes, mivel egy az egybe ilyen történeteket ismerek Tibetből, és bár Pap Gábort egy szimpla hatásvadásznak tartom, azért érdekel, mit ír erről.

Szóval tud esetleg valaki róla, hogy van-e cikke erről a szivárványdologról a neten ?

ON


Téma: Az Oregon Center for Public Policy által készített összeállítása Irakról !.
Micuember
2003. március 23. 18:59 | Sorszám: 13
Mér nem találom ezt itt?
http://www.ocpp.org/

Téma: AZ ALSÓ HARMAD
Micuember
2006. május 07. 14:13 | Sorszám: 25
Hát, szerintem meg ez olyan, hogy úgy váltakoznak a rétegek egymás fölött, mint a Dobos-tortában. Alapvetően az jobbos, aki elégedetlen és dühös, és az balos, aki elégedett.

A legszegényebb réteg feltehetőleg vagy passzív, vagy jobbos, és azért jobbos, mert általában csalódott és dühös.

Az egyel feljebb elterülő melósréteg inkább balos - megvan a sörük, kajájuk, igényeik nincsenek, a maguk módján elégedettek.

Efölött terül el az alsó-középosztály - a suzukisok kasztja - és a rosszul fizetett értelmiség - pl. tanárok - akik inkább jobbosak, mert csalódottak és dühösek, úgy érzik, hogy ennél több jár.

Efölött terül el a közép-középosztály és a felső-középosztály, a multik alkalmazottjai, a vállalkozók, akik inkább balosak, illetve liberálisak, mivel nagyjából elégedettek a fennálló renddel.

Efölött kétfele ágazik a dolog, pénz szerint és intelligencia szerint.

Pénz szerint felfele haladva a gazdag réteg szerintem vegyes, mert mindegyik azt az oldalt támogatja, ahonnan a lóvét lapátolják neki kifele.

Intelligencia szerint felfele haladva megint kétfele ágazunk, az extrovertált, pszichológus-jogász-akármi értelmiség inkább balos, egész egyszerűen azért, mert az logikusabb. A műszaki értelmiség inkább jobbos, szerintem azért, mert jellemzően introvertáltak és az introvertált ember hajlamos haragos lenni.

Efölött van egy még értelmiségibb réteg, ami szerintem inkább jobbos, mert úgy vannak vele, hogy igen, bal/lib logikus, de túl racionalisták, teljesen figyelmen kívül hagyják az érzelmeket, márpedig érzelmek nélkül nem lehet megérteni a társadalmi valóságot, az emberek céljait és reakcióit.

Lehet, hogy efölött van egy még ennél is értelmiségibb balos réteg, de ebben nem vagyok biztos, még nem láttam...


Téma: nyilt levélsz.h. Bencsik Banditához...:O)
Micuember
2002. november 11. 00:18 | Sorszám: 196
"ez aztán környezetük teljes leviseléséhez vezet. "

Hey, nem is hittem volna, hogy még téged is lehet durva anglicizmuson kapni

Micuember
2002. november 10. 22:33 | Sorszám: 191
Érdekes, nekem pl. van zöld ingem, pedig nem is vagyok fradista Igaz, plázában vettem a csúnyaglobalista Ralph Laurentől

Téma: Új Fidesz-logó: a Rubik-kocka
Micuember
2003. május 03. 00:33 | Sorszám: 5
Egyébként még egy problémám van vele: nincs benne semmi pártspecifikus. Jelképezi a magyar kreativitást és a magyar-európai együttműködést, ez mind oké, csak egyről nem szól: hogy mit akar ehhez hozzáadni az a szervezet, amit jelképez?
Micuember
2003. május 03. 00:29 | Sorszám: 3
Index-cikk, Athénban fényképezték:
http://index.hu/politika/belfold/rubik0501
Micuember
2003. május 02. 23:43 | Sorszám: 0
A topic célja, hogy helyt adjon a Fidesz új, a Rubik-kockát formázó logójáról szóló véleményeknek, szóval, ha lehet, ne csak arra reagáljatok, amit én írok.

Szóval, nekem koncepcionálisan nincs bajom vele, ha tényleg megvan Rubik Ernő belegyezése, de könyörgöm, egyeztessetek már valakivel, akinek van valami fogalma a grafika alapszabályairól!

Ez a negyedére vágott EU-logó ugyanis nagyon gáz. Egy összefüggő képet vagy egészben használunk fel, vagy sehogy. Ez így hiányos, csúnya. Elférne ott az egészben is, kisebb lenne ugyan, de ugyanolyan jól, sőt jobban felismerhető. Eddig a negatív grafikai rekord a politikában Gy. Németh Erzsébet plakátja volt, szorosan nyomában az országimázs-óriásplakát az emberek arcát eltakaró gerendával vagy mivel, de ez most az új csúcs. Ráadásul az üzenete is rossz hatású, számomra kb. egy megosztott, törésvonalak mentén szétszakadt EU ugrik be róla, ami sajnos igaz, de talán nem ezt kéne promotálni...


Téma: Választási elemzések
Micuember
2002. február 01. 14:54 | Sorszám: 5
No akkor jósolok egyet, hogy legyen min röhögni áprilisban

SZDSZ nem jut be, mert szimpatizánsai az MSZPre szavaznak, mert annak van esélye kormánytváltani

FKGP nem jut be

Centrum sajnos nem jut be

MIÉP bejut, de 6-8%-nál nem lesz több, itt is az lesz, hogy szimpatizánsaik inkább a Fideszre szavaznak, hogy maradjon a kormány. (egy plusz jóslat: ha nem érik el a 10%-ot, tutira leváltják Csurkát, ez esetben viszont szét is esik az egész)

az MSZP nyerni fog egy kevéssel, de nem lesz meg az 50% és nincs ott az SZDSZ - különös egy helyzet lesz, az tuti, nem tudom, mit fognak lépni


Téma: Vége a Centrumnak... :-(((((((((((((((((((
Micuember
2002. október 22. 23:11 | Sorszám: 23
Pedig pont a Kádár-korszakhoz való viszonyban (is) lehet harmadik oldal: 1) felvállalni 2) megtagadni 3) leszarni.
Micuember
2002. október 21. 21:43 | Sorszám: 19
Hmmmm... ez egész jó. Majd később talán alaposabban is, de első ránézésre tetszik. Viszont, azt hiszem, a Kulturális Kezdeményezőkön belül is megvan a nemzeti törésvonal. A globálisan vagy nyugati civilizációban, vagy legalábbis összeurópai mértékben gondolkodó KK-k a Modernekkel fognak össze, míg a nemzetben gondolkodó KK-k a Konzervatívokkal. És addig nem is fog ez a KK önállóan megjelenni, amíg valahogy ezt a nemzet-dolgot valahogy nem beszéljük eléggé át és valahogy nem tisztázzuk le és lesz valami közmegegyezés erről.
Micuember
2002. október 21. 13:04 | Sorszám: 11
Még egyszer: másodlagos pártpreferenciák !

Azt elfogadom, hogy a Centrum abban az értelemben nem is létezett soha, hogy légvár volt, mert nem épült értelmiség alapzatra, közbeszédre, sok cikkre, írásra, vitára.

Jó. Akkor másképpen kell csinálni. Az biztos, hogy az individualista-materialista "ballib" Első Közbeszéd és a érzelgős-aggresszív-hamisidealista "jobboldali" Második Közbeszéd nem képes korunk valóban fontos problémáira választ adni.

Kell egy Harmadik Közbeszéd.

Értelmségi hátteret keríteni - amolyan Lányi András-féléket, Petőcz stb. akik mindkét oldal hülyeségeit jól látják - írni sokat, az ÉS-be vagy akárhova, könyveket, meg ilyesmi, ezt csinálni sokáig, és ha van egy jól bejáratott, közismert, a közbeszédbe bekerült értelmiségi-eszmei alap, akkor lehet majd párttal próbálkozni.

Micuember
2002. október 20. 23:54 | Sorszám: 5
Nem. Csak nem vagyok hajlandó paranoidnak lenni. Nem vagyok hajlandó egy csomó emberről, főleg az olyan nyílt, jó fej pofákról, mint Kupa, azt feltételezni, hogy tisztességtelen, meg konspirál, meg ilyesmi. Ez, ha úgy tetszik, a legigazibb lelki önvédelem. Hogy nem akarok ilyesmit feltételezni. Lelki önvédelem. Ha érted. Szerintem nem érted. Az egész politikai kultúránk attól szenved, hogy nem feltételezzük a másikról, hogy jót akar. Ezt ellentételezni jött létre a centrum. De nem érted, mert te is így gondolkodsz, téged is megfertőzött az össznépi rosszhiszeműség. Én meg nem hagyom, hogy megfertőzzön. Ennyi. Mindegy, hagyjuk. Sűllyedjen.
Micuember
2002. október 20. 22:13 | Sorszám: 0
Kész. Ennyi. Szép volt, volt remény, hogy valaki valami friss levegőt tud végre vinni a kocsmaian bebüdösött magyarországi politikai "kultúrába"... vége. Ennyi. Nem sikerült bekerülni a Fővárosi Közgyűlésbe sem. Ezzel, asszem, annyi is.

Pedig volt igény rá, azt hiszem. Én azt hiszem, hogy kurva sok embernek elege van már abból, hogy az úgymond politizálás nem közös ügyeink megoldásáról, hanem a "bolsik, nemzetellenesek, vörös veszély" ill. "fasiszták, miniduce, törpediktátor" c. állatságokról szólnak. És erről szólt volna a Centrum. Hogy ne erről legyen már végre szó. Valami értelmesebbről.


Mi lett elrontva ? Az egyértelmű, hogy a Centrum egy erősen filozófikus, értelmiségi jellegű közönségnek szólt. Szükség lett volna valami médiumra. Nem valami országos napilapra persze, talán egy jó weboldal is elég, vagy valami Beszélő-szerű dolog, de valahova kellet volna írni okosakat. Filozofálni, sokat. Leírni, hogy miért gázos ez a színvonaltalan politikai kultúra, soxor, sokféleképp, elemezni, intellektuális tekintélyt kivívni, satöbbi. Vagy nincs lovetta valami kis pici saját médiumra, akkor megnyerni az értelmiség egy részét, a Lányi András-típusú embereket, írni az ÉS-be sokat, satöbbi. Szóval beszélni a dolgokról, a lényegről. Valahogy. Nem kussolni április óta.


Mindegy. Ha viszont már vége, legalább az emlékét őrizzök meg tisztán, rágalmaktól mentesen. Tehát: tiltakozom azon pletykák ellen, hogy a Centrum egy műkonzervatív, a jobboldalt megosztandó formáció lett volna. Nem igaz. Mint középen álló párt, legalább annyira volt liberális, mint konzervatív. Mindkét oldalról szívott el olyan szavazókat, akiknek elegük volt a színvonaltalan közbeszédből. Engem és még sokakat az SZDSZ-től szívott el. Tessék megnézni a másodlagos pártpreferenciákat a közvéleménykutatásokban ! Az minden ilyen csúnya pletykára választ ad.


Téma: MSZP-s Istennő tízparancsolata
Micuember
2002. november 01. 23:44 | Sorszám: 9
Alapvetően tetszik. Két gondom van vele:

1) Úgy látom, hogy ők se nagyon akarják betartani - kissé álszent.

2) Az igen rossz emlékű Hinaus mit uns! - jelszót talán nem kéne felmelegíteni, baloldali politikusnak főleg nem - megj. Lendvai Ildikónak már ez a második, hasonló jellegű furcsaszólása.


Téma: A szerverkirály folytatja: Rogán 50 centje
Micuember
2006. június 21. 22:40 | Sorszám: 34
Nekem az a tippem, hogy as of 2006.06.21, már a Jobbiktól is "jobbra" áll.
Micuember
2006. június 21. 22:37 | Sorszám: 32
"zsidóbűnöző". Bravó. Nyelvújításkori lelemény? Gratulálok. Nem zavar, hogy tömegesen néznek teljesen hülyének - még határozottan jobboldaliak is?

Mellesleg, a Pokornit az MN hasábjain betámadó "egyetemista" logikája igen ismerős: aki egy konzervatív politikust azért tart oldalárulónak, mert hajlandó megemlékezni a holocaustról, az olyan szintű kifacsart, bizarr logika, hogy szerintem egyes-egyedül rád jellemző a jobboldali írástudók között. Persze engem kívülállóként rettentően nem érdekel az egész, de ha én rájöttem, a fideszesek is rá fognak. Szerintem.

Micuember
2006. június 21. 22:26 | Sorszám: 30
Hát ha látsz még 2006-ban acid partyt, szólj nekem, mert utolsó infóim szerint ez úgy tíz éve halt meg. (Ui. az acid szigorú definíciója szerint TR-909-es dobgépre és TB-303-as basszusszintire és alig-alig bármi másra építő zene.)

Téma: Verebes a Nemzeti művészeti vezetôje, Huszti az igazgató
Micuember
2002. május 26. 18:24 | Sorszám: 151
Bármibe lefogadom, hogy kamu a hír. SZVSZ a baloldal eltanulta a Fidesztől a Torgyán-effektust: ugyebár amikor komolyan felmerült, hogy Torgyán lesz a köztársasági elnök, amitől igen sokan helyből frászt kaptak - utána mindenki fellélegzett, amikor végül Mádl lett és senkinek nem jutott eszébe kritizálni, mert örültek, hogy nem a Torgyán.

Na, erről van szó itt is.


Téma: Mi van akkor, ha Mádl Ferenc új választásokat ír ki ?
Micuember
2002. április 22. 16:10 | Sorszám: 38
Szerintem azért kell megmaradni a "független/elfogulatlan, de azért szimpátiával természetesen rendelkező értelmiségi" szerepében, mert abban a percben, hogy az ember kitűz magára egy jelvényt, amin az áll, hogy bal/lib, onnan kezdve jön az, hogy kommunista, bolsevik, ilyesmi, aztán az a vége, hogy a nyakába basznak mindent Rákositól Pol Potig. Na ez nekem nem kell, inkább játszom a független szerepét.

Na meg aztán ha a a zsírosdeszka és turistaszalámi között kell választanom, akkor választom a turistaszalámit, de azért csak nem lépek már be a Turistaszalámi Fan Clubba - ahhoz minimum sztroganoff kell, olyan klub meg nincs. Akkor meg miért is ne legyen az ember függetlenkedő addig, amíg nem jelenik meg olyan erő, akit igazán szívből támogatni tud ?

Micuember
2002. április 22. 01:03 | Sorszám: 17
Az elméletem annyiban nem marhaság, hogy jogilag teljesen stimmel, egyedül M.F. személyiségén, jellemén, habitusán, gondolkodásmódján stb. múlik.
Micuember
2002. április 21. 23:59 | Sorszám: 12
Nem érted. A nemzetközí megítélést az baszarintaná el, ha nem a többségben lévő oldal kapna megbízást, illetve ha miután a kisebbségben lévő oldal kapnak megbízást és leszavazzák, új választásokat írna ki. Na ez ütne be nagyon.
Micuember
2002. április 21. 23:54 | Sorszám: 11
Tudod, Oggi, egy egész ország gyermekbetegsége még mindíg, még mindíg ez, az alá-fölérendeltségi viszonyok rosszul meghatározása...

Mint amikor gyerek voltam. Akkorban épp zenekarok "rajongása" alapján szerveződtünk klikkekbe, voltak a "Mode-osok", meg "Bross-osok", meg "New Kids"-esek... azaz úgy tekintettük a viszonyt, hogy a zembert rendeltük alá a zenekarnak, mint "rajongót", mint "oda tartozót" (amely tartozást megfelelő jelekkel ki is kellet nyilvánítani, és ha az ember egy-két számra aszonta, nem is igazán teccik, könnyen kiközösíthették), mint a zenekarnak alárendelt. Holott az egészséges szemlélet fordítva lenne: a zenei szolgáltató van alárendelve a felséges vevőnek, nem ?

És most ugyanezt a baromságot adjuk elő felnőttként a pártokkal is ?...

Ébresztő. Túl kéne végleg lépni az "én XYZ-es/os vagyok" gondolkodásmódon, és eljutni oda, hogy "ahhoz, ahogy én gondolkozom, XYZ áll a legközelebb". A viszonyítási pont: nem ahhoz viszonyítom magam: azt viszonyítom magamhoz.

Micuember
2002. április 21. 23:42 | Sorszám: 9
Győztetek ?

Mér, indultam én a választásokon ?

No, ha nem indultam, biztos nem is győztem, anélkül azért nehéz, ugyi.

Szóval most már kezd kurvára idegesíteni a dolog. Tudod, én valódi polgárnak érzem magam. Ez azt jelenti, hogy nem én versenyzek pártszínekben, nem képviselek pártokat itten, nem én érzem magam effektíve alárendelve pártoknak mint "fan", mint eszmei-ideológiai-érzelmi alattvaló, hanem a pártokat érzem alárendelve magamnak és mindenki másnak, mint a "felséges nép" tízmilliomod részének.

Bár most jobb híján leszavaztam a maszopra, de nem én vagyok maszopos, hanem a maszop van a lehetséges kettő közül kissé kevésbé messze tőlem. Azaz nem magam viszonyítom pártokhoz, hanem a pártokat magamhoz. Fel lehet ezt végre fogni ?...

Ebből kifolyólag nagyon hamar felejtsd el a többes számot, ha hozzám szólsz, O.K. ?

Hogy a témához is szóljak: én egyetlen dolgot féltek csak itten, Magyarország nemzetközi megítélését.

Micuember
2002. április 21. 23:17 | Sorszám: 3
Elvileg a Fidesz szempontjából lenne értelme. Mostan a keménykampánnyal feljöttek az első fordulóhoz képest. Ha még eccer lehetne kampányolni, lehet, hogy nyernének.

Ha Mádl nagyon akarná a Fidesz győzelmét, megjáccaná ezt és akár még be is jöhetne. No persze igen tisztességtelen lenne.

Mielőtt valaki félreértene, NEM állítom, hogy Mádl a pártszimpátiáit a tisztesség elé helyezné. Csupán annyit állítok, hogy ha akarná, jogilag megtehetné.

Micuember
2002. április 21. 20:35 | Sorszám: 0
Mádl Ferenc jogilag nézve simán megteheti, hogy nem a győztes MSZP-SZDSZ koalát bízza meg, hanem a Fideszt, azzal az érvvel, hogy ő nyerte meg a választásokat, még ha nem is nyerte meg a mandátumok többségét. És miután azt leszavazzák, új választásokat ír ki.

Nagyon illetlen lenne, de jogilag megteheti.

Mi van, ha meglépi ezt ?

Lehetséges ?

És akkor mi lesz ?


Téma: Ilyen KÖRNYEZETVÉDELMI miniszter kell az országnak!!!
Micuember
2002. június 30. 19:22 | Sorszám: 10
"A környzetvédelem oldaláról ugyanis szépen oldalba lehetne támadni az ultraliberális pénzdiktatúra gépezetét."

Mr. Paranoid, soha ne magyarázd rosszszándékkal azt, ami simán hülyeséggel (felelőtlenséggel, nemtörődömséggel etc.) is kielégítően megmagyarázható.

Micuember
2002. június 30. 19:19 | Sorszám: 9
O.K., ha eljön egyszer online interjúra az Indexre vagy ide, letesztelem, hogy ért-e hozzá. (Khm, ez lehet, hogy nagyképűnek hangzott, én sem vagy kv.-i szakértő de foglalkoztam már vele és fel tudok tenni 1-2 ellenőrző kérdést.) Egyébként nekem az a véleményem, hogy nem annyira a természetvédelemhez kellene érteni - pl. Hortobágy - hanem sokkal inkább a fenntartható fejlődéshez meg ilyesmihez. Ha én lennék a miniszterelnök, a természetvédelmet az FVM-hez tenném. Mert oda pl. erdőgazdászok kellenek. A környezetvédelmi minisztériumhoz inkább csak a gazdasági, civilizációs, fenntartható fejlődési témákat tenném (Vagy azt meg belevonnám a gazdasági minisztériumba.) Persze az jogos, hogy amíg ott van, addig érteni is kéne hozzá.

P.S. Pepó felállított egy olyan negatív mércét, amit nehéz alulmúlni Mondjuk Túri-Kovács nem volt rossz. Egész értelmes rendeleteket hoztak az ő ideje alatt. De egyébként az a gyanúm, hogy minden kormány, bal, jobb, mostohagyerekként, káderpihentetőként kezeli a környezetvédelmet. Értsd: passzoljuk le a koalapartnernek, hadd örüljenek - Pepó, Kóródi - kit érdekel, vagy tegyük be oda a pártban fontos, de másra nem túl jó embert (Baja).


Téma: ÁKOS: A Bosszú Népe
Micuember
2002. november 23. 16:40 | Sorszám: 178
Valószínűleg sokkal értelemesebb vitát lehetne folytatni, ha elolvasnánk előtte az Új Törvény teljes szövegkönyvét. Ez fent van valahol a neten ? Mert a www.akos.hu oldalon nem találtam.

1ébként az antiszemita v. antikommunista vitánál sokkal érdekesebb volna arról beszélgetni, hogy az évtizedekig apolitikus popzenét gyártó Ákos most miért adott ki egy politikai jellegű albumot (szerintem a cím erre utal) és végül is ennek az albumnak mi az üzenete ?

Én nem ismerem még az album szövegeit, az Új Törvény cím nekem egy kicsit az egyre divatosabb, Bayer-féle "neokonzervatív lázadás", "fordított '68" irányába mutatónak tűnik, bár be kell, hogy valljam, hogy egyszer ilyen ügyben már baromira melléfogtam. Ugyanezt hittem ugyanis a Republicról is (vö: "lehetnék én is műanyag, korszerű, formálható"), aztán kiderült, hogy parádés bakot lőttem, szóval jobb, ha én inkább nem tippelgetek

Micuember
2002. november 23. 16:18 | Sorszám: 177
"az általuk kezdeményezett kulturkampfot"

Követ uram, ezt alá tudnád támasztani valamivel ? Pl. honnan számítod a kezdetét ? Számíthatjuk pl. onnan, amikor a demokratikus ellenzéket elfelejtették meghíni Lakitelekre, ekkor pl. rögtön nem igaz a fenti mondat. Vagy régebbre gondolsz, XIX. század vége, XX. század eleje ? Az azért nem stimmel, mert akkoriban teljesen más volt a lapok leosztása, mások a szereplők. Szóval úgy végül is eztet mire alapozod ?


Téma: Mintegy rendelésre: ki tévedett '98-ban
Micuember
2002. január 27. 16:56 | Sorszám: 26
Kedves Seki és mindenki,

van nekem egy gondom a közvéleménykutatókkal. Mégpedig az, hogy a napi - és hetilapokban megjelent jelentéseikben, grafikonjaikban általában csak a parlamenti pártokat mutatják be. Márpedig aki nincs bemutatva, arról az a hangulat kél, hogy bejutásra esélytelen, ezért szimpatizánsai sem nagyon szavaznak rá.

Az utóbbi 8 évben Parlamenti kívüli pártként egyedül a MIÉP volt folyamatosan bemutatva 94-98 között. Miért pont az, a többi miért nem ?

Miért nem mutatják manapság a Centrumot, az Új Baloldalt, a SzocDemÚniót ?

Micuember
2002. január 26. 03:05 | Sorszám: 18
Most konkrétan melyik cég az a mi ?

Mer aztat tudom, hogy Marketingcentrum, de az nem vót itten. Akkor az egy leányvállalata egy ismertebb cégnek, ahol te is vagy ? Melyik ?


Téma: VEZET A FIDESZ! V.
Micuember
2006. július 01. 02:01 | Sorszám: 1218
Nyert a tippem, hehehe, a PDF tele van vele Micsoda véletlen
Micuember
2006. július 01. 02:00 | Sorszám: 1217
Nem semmi. Ráadásul az Elender nem is CISCO-partner. Csak benn volt ebben még valaki más is, CISCO-szállítóként. Kicsit még megvakargatva kijönne ebből a Synergon szerintem
Micuember
2006. július 01. 01:02 | Sorszám: 1215
Na erről kérnék egy linket, mert nem hallottam róla, és pont egy elég nagy Cisco-partnernél dolgozom, bár már csak egy hónapig. Bár szerintem egy másik cég lehetett. Synergonra tippelnék, nekik nagyon jó kapcsolataik vannak a kormánnyal.

Téma: A globális kapitalizmus problémáiról
Micuember
2001. december 27. 15:29 | Sorszám: 11
Szoval azt akartam kihozni ebbol, hogy az ilyesmi, hogy nemzeti gazdasagpolitika meg ilyenek, szerintem marhasag. Egyszeruen ertelmezhetetlen. Azt ugyanis soha nem fogom bevenni, hogy barmilyen lenyeges politikai ero idegen erdekek szolgalataban allna, azaz a sajat valasztoi erdekei ellen. Ecceruen tul sci-fi nekem az ilyesmi, en nem tetelezek fel ilyenfele aljassagot senkirol.

Szoval szerintem okos es buta, hatekony es nem hatekony etc. gazdasagpolitika van. Jelenleg az okos gazdasagpolitika szerintem arrol szol, hogy a globalizacio pozitivumait elvezzuk, de a spekulacios nagytoke-globalizacios turbokapitalizmus negativumait valahogy keruljuk el. Nem egyszeru, egy eleg bonyolult egyensulyjatek lehet.

Micuember
2001. december 27. 15:23 | Sorszám: 10
MSZP: nem egeszen ertem ezt a nemzeti szarny kifejezest. Szerintem mindenki nemzeti, csak vannak, akik ezt latvanyosan reklamozzak, mig a normalis tobbsegnek ez pont olyan termeszetes, mint a levegovetel, ezert nem beszel sokat rola. Pontosabban azt nem ertem, ki nem nemzeti.

Szerintem van az MSZPben egy bumfordi cipos parttitkar szarny, van egy karrierista-lenyulos szarny, es van egy valodi korrekt nyugati szocdem szarny, amely hasonlo intezkedeseket akar hozni, mint a nyugati szocdemek: a multik, spekulacio megfekezese, a munkavallalo es a kornyezet vedelme a nagytokevel szemben etc. etc.

Micuember
2001. december 27. 15:17 | Sorszám: 9
Ez a fejtakaritas kifejezes tenyleg nem tul jo, tulajdonkeppen csak abban az ertelemben jo, ha az ember kizarolag sajat magara hasznalja: en tenyleg szeretnem kipucolni a fejembol az olyan marhasagokat, hogy az elet az "egzisztencia"-rol szol, az egszintencia meg a kocsi ilyesmi materialis dolgok...

Fogalmazzunk akkor ugy, hogy az ertelmiseg a tudat forradalmaban, belso - a fejunkben - torteno forradalomban, ertekeink radikalis atertekeleseben - tomoren: a materialis helyett az ember ujra kozeppontba helyezese, az ember eldologiasitasan tullepes etc. - eljut oda, hogy ujra latni kezdi, mi fontos es mi nem - ismert hivatkozom a Harcosok Klubjara: "A fel vilag ehezik, es mi az, ami erdekel minket ? A szines magazinok. " - aztan finoman elkezdi tanitani a tobbit, lehetosegeket villant fel, hogy esetleg mashogy is lehetne, masrol is szolhat az elet, mint fogyasztasrol, alternativakat mutat fel, etc. ... es ehhez segitsegul hivja a tudomanyt es a vallasokat. Es mindez teljesen tavol a politikatol - ez majd akkor lesz politika, ha sok ember ebred fel a targyi letbol az emberi letre, mert akkor majd csak kepviseli valaki oket is.

Micuember
2001. december 27. 11:11 | Sorszám: 7
A fejek takaritasa nem a politika feladata. Abbol eddig mindig terror meg katasztrofa lett. Egyaltalan miert jut eszedbe ilyesmi ? A fejek takaritasa a tudomany, vallasok, civil szervezetek triumviratusanak a feladata, szerintem.
Micuember
2001. december 27. 11:10 | Sorszám: 6
Nem mondtam, hogy a radikalis bal segithet. Jospinra hivatkoztam - azaz a normal szocdem balkozepre. Sot, a munka dandarja nem is rajuk var, hanem automatikusan fog lezajlani, szerintem, ecceruen egy olyan ebredesi folyamat, mint ami az Amerikai Szepseg c. filmben lathato. A balkozepnek csupan egy-ket aprosagot kell hozzatennie, mint peldaul a nemzetkozi spekulacios tokemozgasok megadoztatasa (Tobin-ado). Es onnan gondolom, hogy a balkozepnek kellene ezt tennie, mert MSZP szinekben tobbszor is hallottam a Tobin-adorol, mig Fidesz szinekben egyszer sem. Igaz, MIEP szinekben hallottam - kicsit skizofren helyzet, igaz ?
Micuember
2001. december 26. 15:43 | Sorszám: 2
Naszoval. Kedves Schade, az az alapveto problemam, hogy teljesen valos es igaz problemakat keversz ossze teljesen irrealis es legbol kapott allitasokkal, mindezt annyira osszekeverve, hogy alig lehet szetvalogatni. Ezert nehez valaszolni neked. Talan onnan tudnam leginkabb megkozeliteni a dolgot, hogy az alapveto gondolkodasmododdal van baj. Mint Montefiore olyan talaloan osszefoglalta ezen gondolkodasmod lenyeget az Index forumon: "Rosszul erzem magam, es mivel ennek oka kell legyen, te vagy az oka." Errol van szo az esetedben, szerintem.

Egyebkent ismeros dolog ez: roppant csabito dolog megjelolni a vilagban valami rosszat, valami beekelodott idegen testet, s azt mondani, az felel a mai problemakert - konnyu es csabito, mert ezzel elharithatjuk a felelosseget sajat magunktol. Elharithatjuk azt, hogy kenytelenek legyunk elgondolkodni azon, nem az emberek, minden ember tudataban van-e valami problema, nem mi csesztuk-e el dolgokat - konnyu azt mondani, ok, azok tehetnek mindenrol, mi nem...

Ez a tudatossag kerdese. A legkevesbe tudatos ember mindig valaki mast, ellenseget jelol meg, hogy o tehet a problemakrol. A tudatosabb az olyan, mint egy mernok, problemamegoldasi folyamatokban gondolkodik. Vegul a legtudatosabb ember tudja, hogy mindennek, ami vele tortenik, o es csak o az oka...

Feleloskeresesedben annyira ossze nem fuggo dolgokat kapcsolsz ossze, hogy az hihetetlen. Csak nehany nagyon abszurd pelda:

- SZDSZ es Hollywood: talan nem az SZDSZ-kozeli fiatal ertelmiseg: Mancs, Index stb. szokta a legjobban biralni a globalgagyit ?

- Multik: a reszvenyek eleg kis resze van izraeli kezben, tobbsegukl europai es amerikai nyugdijalapok es biztositok kezeben van: azaz az atlagembereben.

Nem is beszelve a japan multikrol. Egyre jobban terjeszkednek, a mediaban is: tudtad, hogy a Columbia Pictures is japan mar ? El is tuntek a filmekbol az oriental rosszfiuk es egyre tobb oriental jofiu van... Csak ok okosak, kerulik a feltunest, nem nevezik at Kicsidehusira, ellentetben pl. a tapintatlan nemetekkel.

Semmi gond egyebkent, nyugi, hamarosan valtozasok lesznek. Illetve mar azok is vannak. Egyreszt a fogyasztoi elit maga is kezdi latni, mi a gond: lattad a Harcosok Klubja v. az Amerikai szepseg c. filmeket ? Tokeletesen bemutatjak, mi a gond a ma hazug eletformaval. Es ezek Hollywoodi filmek ! Latjak mar ok is, mi a gond, es reformalnak megfele. A politikai reszet meg szerintem a baloldali politikusok fogjak megoldani: pl. Jospin mar elegge antiglobalista, s a globalis oligopolia pont a baloldali fo toposz, a welfare state ellen hat. Nem kell ide radikalis jobboldali attores, ok amugy is csak dumalni szoktak, az erdemi munkat a baloldal fogja elvegezni: pl. Europaban mindenutt ok tamogatjak leginkabb a nemzetkozi tokemozgasra kivetendo un. Tobin-adot. Majd itt is kicsit felebred a baloldal es leszokik vegre a kritikatlan fogyasztoisagimadatrol, tobb Szalai Erzsebet, tobb Hegyi Gyula lesz, felszinre kerulnek a magyar Jospinok, es megoldjak a dolgokat. De nem is ez a lenyeg, nem a politika a lenyeg, hanem a gondolkodasmod valtozasa. Es valtozik ! Egyre tobben erzik ugy, hogy kell valami spiritualis plusz az eletukbe, legyen az egy tortenelmi vallas, vagy tavol-keleti, vagy valami felvallasos spiritualis dolog, pl. reiki, joga, etc. Egyre kevesbe divat kajakmaterialistanak lenni.

Ismet mondom: ott a ket emlitett _Hollywoodi_ film amely tokeletesen bemutatja a fogyasztoi elethazugsagot - hat ha mar Hollywood azaz az amcsi atlagember is tudja, mi a gond a tudatunkkal, a fogyasztoi tarsadalom hazug eletmodjaval akkor magatol is megtortenik a valtozas, nem kell ide a radikalis jobb, akik amugy is ritkan tudnak jozanul es objektivan kozeliteni a megoldando problemakhoz. Mert itt problemak vannak, foleg a fejunkben, amely fej asziszi, az elet a fasza kocsirol szol - nem pedig csunya osszeeskuvok.

Micuember
2001. december 26. 14:46 | Sorszám: 1
"Téma: Elek István
Micuember Válasz | 2001. december 26. 14:41 | Sorszám: 36
Mi lenne, ha ezt nem itt beszelnenk meg ? Ez megiscsak egy interjutopic Elek Istvannal.
Nyitottam egy "A globalis kapitalizmus problemairol"

c. topicot a Kozeletben - ott folytassuk...

* * *


oggi Válasz | 2001. december 26. 14:25 | Sorszám: 35
Nem kell kijönnöm, mert bele sem mentem eddig.
De hogy jó karácsonyod legyen, lásd, mégis beandalgok az utcádba...
Schade nem olyan gyenge tartalmilag, mint gondolod (állítod): sokkal inkább a stílus felől lehetne őt megfogni. Én pl. 30-70 helyett fordított arányt szavaznék neki, azaz 70-30-at. Az más kérdés, hogy én sem tudok szabadulni attól az érzéstől, hogy az igazi lényeg, illetve schade lényegi igazságai a 30 %-ban lapulnak. Szabadon engedett értelem: 70 % -- elfojtott indulatok: 30 %. Az elfojtott indulatok generálják -- mint mindig -- a stílust.
Árulkodó fordulatok:
"agysejtjeibe hatolt már a méreg, és vörös stoptábla jelenik meg lelkében"

"Nem nem soha"

"talibáncionisták"

"nemet mondanak a tetves amerikai filmekre"

"Hollywood, USA, Izrael szekértolója"

Ami a tartalom igazságát illeti talán még a 70 % is alulbecslés részemről.
Ami igazán zavar az az aggálytalan donkihótizmus, amivel schade összemos Délkelet-Ázsiát Közép-Kelet Európával, tálibokat cionistákkal, liberalizmust libertinizmussal (miközben, ez a vicc, maga különbözteti meg -- helyesen), ahogy a hasára üt és kijelenti, hogy a zsidók 80%-a cionista; a zsurnálkönnyedségbe ojtott hitszónoki tűz, ahogy a mérgezett lelkekről, meg a szekértolókról nyilatkoztat ki. Ezzel a retorikával előbb-utóbb üvegbura alatt fogja magát találni néhány hozzá hasonlóan rendkívül értelmes és rendkívül sértett emberrel, és a burát nem a zsidók és nem a multik fogják rájuk borítani a "politcal correctness" nevében, hanem saját maguk.
Egyébként meg alapvetően igaza van, nem kívánom én ezt elmismásolni egy pillanatig sem. De nem kellene mindenkiben ellenséget látni, aki nem hajlandó a jobboldali sajtó saját pc retorikáját (mert neki is megvan) kritikátlanul felhasználni, hogy bármennyire is helyes, jogos észrevételeit populáris, közérthető formában tehesse meg. Tessék az igazságainkért személyesen megküzdeni, megküzdeni a nyelvvel, az ÁLDOTT magyar nyelvvel, az átgondolatlan előítéletekkel és mutatós szófordulatokkal. Tessék tudomásul venni, hogy tetszik, nem tetszik, ez itt még egy értelmiségi elitfórum és nem az Index Politika.
Schade örök harcos, ezért szerintem is tökmindegy neki hosszú távon ki ellen küzd: mindig lesz egy "legerősebb", aki ellen kopját lehet szegezni.
Ma a zsidók és a multik, meg Hollywood, holnap talán egészen más: nem a "van"-ból indul ki és próbál a kellhez közelíteni, hanem megpróbálja leráncigálni a "kell"-t egyenesen az idea-mennyországból.
Ez még senkinek nem sikerült, schadénak sem fog, de ettől még nem maflaság, amit beszél. Én csak attól félek, idővel meg fog keseredni a kudarcoktól, és a sötét indulatok el fogják homályosítani most még nagyon is tiszta értelmét és ítélőképességét. Ha most szembe tudna nézni még bőven kezelhetőnek látszó indulataival (mindez persze csak egy viszonylag fiatal, tehát mondjuk 50 alatti schadéra érvényes), sokkal többet tehetne a "konzervek" érdekeiért.

Ahová -- hiszed, nem hiszed -- még mindig sorolom magam, Micu.

Schadétól elnézést a harmadik személyért, de a válasz Micunak szólt --Róla.
Vissza fogok térni a személyes megszólításhoz már a következő beírásban.

Előzmény: Micuember 2001. december 25. 22:24

* * *

Micuember Válasz | 2001. december 26. 12:09 | Sorszám: 34
Nos, amennyiben a cionizmust a nacionalizmus egy fajtajanak tekintjuk, nem tagadom, hogy vannak szelsoseges valtozatai, mint minden nacionalizmusnak, s az termesztes veszelyes. Meg azt is elfogadom, hogy Izraelben valoszinuleg nagysagrenddel tobb szelsoseges nacionalista lehet, mint egy atlagos europai orszagban, mert a folyamatos fenyegetettseg legkore mindig a szelsosegeseket erositi meg, a felelem termeszetes modon gyuloletet indukal.
Azert tartom az ilyen velemenyeket szelsosegesnek, amikor arra lyukadsz ki, hogy politikai hatalom az USA-ban es gazdasagi hatalom a fel vilagon. Azaz egy szep osszeeskuveselmeletrol van szo. No, ez az, amit nem tudok elfogadni. Tobb okbol sem. Egyreszt semmilyen tapasztalatom nem erositi ezt meg: amennyire ismerem a multik vilagat, azt latom, hogy keshegyig meno konkurrenciaharc van, semmi osszesutyorgas. A masik solog pedig, hogy pszichologiai alapon igen alacsonynak tartom a valoszinuseget vilagmeretu gazdasagi konspiracionak, ezt ha akarod kifejthetem bovebben is, de a lenyeg az, hogy az emberi tudat egesz egyszeruen nem igy mukodik. Tomoren: hihetetlen jol szervezettnek kellene lennie ahhoz, hogy ne bukjanak le, marpedig puszta onzes meg effelek alapjan nem egy szervezetet osszetartani. Egyszeru ok-okozat: ami negativ, gatolja sajat magat. Minel negativabb valami, annal jobban gatolja sajat magat. (Ha veletlenul letezne valami abszolut gonosz, Satan, letrejotte pillanataban megsemmisiteni sajat magat. Ok-okozat.) A harmadik pedig az, hogy megint csak azt tudom mondani, hogy a tortenelemben demokratak nem szoktak osszeeskuveselmeleteket gyartani, viszont gyakorlatilag minden diktatura azzal legitimalta magat ("sotetben bujkalo ellenforradalmarok") .

Evolat meg szerintem csak akkor emlegesd, ha nem zavar, ha kinevetnek: o remek peldaja volt annak, hogyan lehet egy ember egyszerre intellektualisan zsenialis es kozben erzelmileg meg totalisan orult. Mint a kesei Nietzsche.

Előzmény: schade 2001. december 26. 00:45


* * *


schade Válasz | 2001. december 26. 00:45 | Sorszám: 32
Csupán akkor hinném el, hogy következetesen gondolkodsz, ha azokat is a szélsőség kategóriájába sorolnád,akik pl egész nap araboznak, iszlámoznak. De nem teszed, vagy nem olyan hévvel teszed, mivel az iszlám érdekvédelem nem olyan erős világszerte, míg aki a veszedelmes cionizmust bírálja, könnyen ellehetetlenül.
Bátorság és jó szem kell csupán.
Az iszlám fundamentalizmus és a cionista fundamentalizmus egykutya és egyformán veszélyes, ám jelenleg a cionizmus az erősebb, tehát veszélyesebb.
S ne felejtsük: a cionizmus nem azonos a zsidóság egészével(jóllehet amerikai becslés szerint 70-80%-ukat lefedi), ugyanígy a tálibok sem az iszlámmal(csakhogy a tálibok nem komoly tényező, a cionizmus az.)
De a kereszténység is kitermeli a maga szélsőségeseit(hit gyülekezet és hasonló karizmatikus, diktatorikus bensőjű, és neofasiszat jegyeket hordozó szekták), azzal a különbséggel, hogy egyelőre sehol nem számítanak sem államvallásnak, sem országos hatalomnak.
(Míg a cionizmus és annak vallásos változata egyfelől világi és vallási hatalom Izraelben, gazdasági hatalom a fél világon és politikai hatalom az USA-ban is.. Már az iszlám fundamentalizmus kifejlett formájában csak néhány muszlim államban van jelen, és gazdaságilag messze nem olyan erős -ma.)
De ha neadjsietn bárhol Németh Sándor féle hitgyülekezetes vezetők kerülnének hatalomra,akkor a fundamentalista kereszténység is fenyegető, demokrácia ellenes hatalom volna.
A skandinávokról mégegy szó.
De előbb a magyarországi kommunistákról.
Megjelent egy tanulmány, mely szerint pl Rajkot azért is szemelték ki elvtársai a leölendő ellenséges ügynök szerepére, mert a pártvezetés 90%-val szemben nem volt zsidó, és zsidó elvtársai így döntöttek. Ugye milyen csúnya, Csurka lapjába való, első blikkre is antiszemita elmélet?
De van egy nagy szépséghibája: elismert, komoly svéd történészek munkája,akiknek sok hasonló megállapítása van a térség akkori történéseiről.
Hamarosan megjelenik magyarul is. Itt nem is az a lényeges, elfogadjuk e a tanulmány megállapításait, hanem az, hogy náluk, a svédeknél még nem fojtották el a szabad gondolkodást, és eszükbe sem jut, hogy amikor az arhívumokban ilyen és hasonló adatokat találnak,akkor megremegjen a kezük, mint nálunk a többségnek.
A svédek mindig semlegesek voltak, de nyitott szemmel jártak, és nem félnek.(a britek sem, a Guardianban és más brit balos lapokban a Csurka lapjánál sokkal keményebb dolgokat is olvashatsz néha Izraelről és az USA-ról, semmi értelme a magyar rendszerváltozásnak, ha a marxista tabuk helyett, most amerikai tabukat kapunk )

Aki tehát eleve szélsőségesnek minősít egy munkát, egy tanulmányt, egy hozzászólást, mert előfordul benne egy a hollywoodi,amerikai,szdsz-es, pc hazugságtrágyadomb által tilalmasnak minősített kifejezés, nos az szektásan, dogmatikusan gondolkodik, vagy gyáva,vagy ostoba.
Az agysejtjeibe hatolt már a méreg, és vörös stoptábla jelenik meg lelkében: állj, antiszemitizmus, így és erről nem szabad beszélni.Állj,romáról vagy jót vagy semmit, ésatöbbi.

Hát nem. Nem nem soha. A fundamentalista cionizmus bírálatát antiszemitizmusnak minősíteni nem egyéb rasszizmusnál, mert akik ezt teszik, soha nem emelnek szót másfajta izmusok és ideológiák bírálata ellen ilyen vehemensen.
Nekünk, magyaroknak, európaiaknak, evolistáknak le kell rázni a gondolkodásunkat megbéklyózó amerikai hordalékot, az általuk előírt kötelező viszonyítási pontokat, és mindenekelőtt félelem nélkül, szabadon kell gondolkodnunk, mert különben nem leszünk különbek a táliboknál vagy azoknál a talibáncionistáknál, akik a minap Új Testamentumot égettek Jeruzsálemben, nyilvánosan.

Előzmény: Micuember 2001. december 25. 22:24 | Válaszok

* * *


Micuember Válasz | 2001. december 25. 22:24 | Sorszám: 31
Micu most hatradol es vigyorog... :-) Oggi, ez lesz most a mestervizsgad... Itten lathato egy stilarisan tokeletesen kulturalt, tartalmilag megis szelsoseges hozzaszolas... mai tartalmilag megis 30%-ban teljesen igaz - a modernitaskritika igaz, csak az oka nem, szerintem - csupan 70%-a kulturaltan megfogalmazott, megis tartalmilag szelsoseges maflasag... Oggi komam, ebbol hogy jossz ki :-) Ezert mondom, hogy ez lesz a mestervizsgad: most nem lesz egyszeru megmaradnod konzervnek ugy, hogy kozben a szelsoseges reszet elutasitsd (cionism etc.) , ugyanakkor azt a 30% -ot, ami stimmel, azt meg ne tagadd, mert akkor meg nevetseges - azaz kommersz-globalista - leszel... en most hatradolok, kibontok egy sort, es figyelek erosen... ez most nem lesz ecceru, haver
Válaszok


* * *

schade Válasz | 2001. december 25. 19:12 | Sorszám: 30
Jó. És keresztény liberalizmus talán van?
Mert van pár idióta,aki annak vallja magát, pl egy bizonyos dr Horányi Özséb egyetemi oktató,aki ilyen társaságot működtet.
De ha mögé nézel,akkor kiderül, hogy Özséb úr is azon "hívő értelmiségiek" közé tartozik,akik aálírták a keresztény egyházak elleni gyűlöletre uszító levelüket 40-en.
Nézd a múlt században a nemzeti liberalizmus életképes valami volt, hiszen egyszerre kellett Magyarország függetlenségéért, a magyar gazdaság-kultúra-nyelv megizmosodásáért küzdeni, ugyanakkor túllépni a feudalizmuson is, tehát egyszerre nemzeti és liberális( a feudalizmushoz képest), ez rendben volt.
Ma már azonban a múlt liberalizmusának követelései szinte maardéktalanul megvalósultak, a nemzeti liberalizmus tehát talaját vesztett, értelmetlen fogalom.
Abban az értelemben persze minden demokrata konzervatív egyben liberális is, hogy semmiféle alapvető szabadságjognak nem ellensége. És a jobboldal ma általában sokkal liberálisabb, mint a magukat liberálisnak nevezők.
Ellenben a libertinizmusnak,amely ma ha méltatlanul is,de lényegében azonosítja és azonosíttatja magát a liberalizmussal, óriásiak az anyagi erői, és ezzel minden módon szembe kell szállni. Ezét veszélyes,ha Magyarország az USA-nak rendelődik alá, és nem Európának elsősorban.
Ma a mozi, a mcdonalds sokkal nagyobb és sokkal pusztítóbb hatalmak, mint a legkorszerűbb fegyverek.
Hollywood, az szdsz, a multik tudatmosóipara, az amerikai, az embert reklámfogyasztóvá züllesztő "kultúra", a hagyományok, konvenciók nyílt vagy burkolt naponta történő megtámadása, züllesztése, az alapvető értékek, mint család rombolása, a homoszexualitás,a devianciák, a kábszerezés felmagasztalása, az oktatás, a kultúra lezüllesztése, a nemzeti értékek lefitymálása-minden ami nemzeti, az retrográd és gyanús, minden,ami nemzetközi az jó(kivéve Izrael és a zsidóság rovására, mert ott Hollywood papjai éppen egy nemzetközi új vallás és midnenki által kötelezően imádott, érinthetetlen szentség létrehozásán dolgoznak) nem véletlenszerű események láncolata, a globális cégeknek mindenhol azonosan agymosott és irányítható foygauzstókra van szüksége, nem gondolkodó polgárokra. Hogy ne kelljen 600 féle hirdetést kitalálni,hanem ugyanazt a terméket,ideológiát, holocaust filmet ugyanazzal a pársoros szlogennel el lehessen adni Grönlandtól Új Zélandig, vagy Tahiföldig ez a cél.
Minden országban igyekeznek megvenni,érdekeltté tenni a politikai elitet, bedarálni,alárendelni,akik ezzel szembe mennek,azokat a sajtó,ha kell más eszközök útján elszigetelni,kinevettetni. Rátelepednek a sajtónkra,üzemeinkre, iskoláinkra,tanterveinkre, pcfasizmust kényszerítenek ránk,mert tudják, hogy elsősorban a szellemünket kell elsorvasztani,az már nekik félgyőzelem.
Ezért ma csak a konzervatív nemzetinek van értelme, nincs már hová liberalizálódni.
Néhány állam, térség, régió eredményesen küzd az multik-USA-Izrael új világrendjével, ezeket kellene a mi viszonyainkra adaptálva követnünk, nem az "amerikai" nagykövet seggét nyalni. Sőt, az usa világrend túl van már zenitjén, mert totális természete foyltán naponta újabb és újabb milliókat lendít át a közömbösségből az érthető és jogos amerika ellenességbe.
Kína lesz az falat és délkelet ázsia,amelyet nem tudnak bedarálni, sem katonailag fenyegetni. De az eu-n belül és az eu-n kívüli európai államok némelyikében is sikerrel birkóznak a gátlástalan, a világot ökológiai,szellemi, fizikai nyomorba döntő multi renddel.Dánia, a skandináv államok nemet mondanak a tetves amerikai filmekre és hazugságokra, és védik piacukat, vállakozóikat. De ébrednek az olaszok,franciák is, és egyre erősebb a nemzeti radikaliizmus náluk is. Nem óhajtanak mindenáron egy kokakólás eu szuperállamba tömörülni, csak az ésszerűség határáig.
Mindez nem provinciális autarchiát, vagy kapitalizmus ellenességet jelent, korántsem. Nem a globalizációt utasítjuk el,csak annak jelenlegi formáját.
Aki erre butaságból, vagy gyávaságból azt mondja, hogy jó-jó,de minek idekeverni a "zsidózást",az súlyosan téved. Először is cionistákról va szó.A legtöbb multicég részvényeinek többsége nem amazonasi indiánok kezében van, Hollywood sem. Másképp semmiféle racionális magyarázat nem volna azzal, hogy miért tart fenn az uSA egy közelkeleti apartheid államocskát, és tömi bele a megtérülés esélye nélkül a dollárt.
Ahogy komoly szakmunkákban leírták már, hogy pl Singapore-ban a zsidók szerepét a kínaiak játszák,amikor kezükben tartják a gazdaság zömét,ugyanúgy kimondható, hogy történelmileg kialakult egy amerikai cionista tőkés réteg,amely az USA legerősebb gazdasági és lobbycsoportja- jelenleg, és így a világ egyik legerősebb csoportja, hiába vannak kevesen .

Lehet, hogy 2030-ban majd mások veszik át az óriáscégeket,akkor majd róluk beszélünk.

Nekünk most a jővőnk érdekében meg kellene védeni piacunkat, eltörölni a hazai tőkét eleve hátrányba hozó extra adókedvezményeket a külföldieknek, megtiltani a magyar föld és ingatlan eladhatóságát örökre külfödi jogi és természetes személynek(bérlésről esetleg szó lehet,ha itt termel és adózik a külföldi), óriási összeget költeni a hazai termék-hazai munkahely program népszerűsítésére, és egyáltalán leállni a tartós-organikus eredményeket nem hozó(bármikor összeomlasztható, hiszen a külföldi piacoktól függő) kizárólag exportvezérelt növekedésről.
A sajtót-televíziót abszolút külföldi tulajdon mentessé kell tenni,az oktatásból kidobni a ránk kényszerített politikai"korrekt" -másságozós liberális förmedvényeket,az adósságcsapdát pedig felmondani,hsiezn régesrég már a kamatok kamatját fizetjük,adósságunkat(köszönhető kádáréknak)többszörösen kifizettük.
Ha jól megnézzük, Izrael pl a fenti bekezdésben felsoroltakat maradéktalanul megvalósítja(de csak ebben a tekintetben és mértékben követendő,mert amúgy egy fasisztoid faji diktatúra).De Finnország, Norvégia, Svédország, Malajzia, Izland, Dánia,Szingapáúr is többé vagy kevésbé ezen az úton jár(Kína is,de az külön téma), vagyis szemben az amerikai agymosógépezettel, a globalizációt önös nemzeti érdekükben használják fel.

De vajon mikor lesz olyan kormányunk,amelyik ezt felvállalja?Megint a kis ország vagyunk,nemlehet szólamok jönnek,de ez hazugság. Meddig kell még Martonyi féle lakájokat látni a magyar kormányban?
Ha most a fidesz átveri a népet, és a nemzeti szólamok máza mögött ugyanazt a baloldlnak, globálisoknak kedvező kultúr,média és gazdaságpoliitkát folytatja(melynek eredménye, hogy az egészségügyre nincs pénz), és elnézi még a törvények megszegését is a tv2 féle fasisztáknak, akkor 2006-ban egy radikális jobboldali áttörés lesz Magyarországon.
Az emberek nem fogják tovább tűrni, hogy a multi munkaadónál(amelyik állítólag nem tőrődik a politikával) megszólják vagy kipenderítsék,ha Demokratát olvas,akkor is, ha jobboldali kormány van.

Elek úrtól pedig elvárom, hogy ne pöccenjen be,hanem tárgyszerűen, pontról-pontra válaszoljon neki címzett kifogásaimra.
Ha ő bepöccen attól, hogy valaki szóvá teszi, hogy a polgári szavazók gyomra nem bírja a hitgyülekezetes szerzőket lapjában, vagy felháborodik a Debreczeni Jóskákon, úgy nagymértékben csalódnék benne.

Előzmény: oggi 2001. december 25. 11:58


* * *

Micuember Válasz | 2001. december 25. 16:32 | Sorszám: 29
Egyebken nem akarnak nagyon belemenni, de ez velem v. ellenem gondolkodasmod szerintem nem egeszseges. Ilyesmit sohasem lehett hallani a tortenelemben demokrataktol, hanem mindig a komcsik meg hasonlok mondtak ilyeneket... ez szerintem nem demokrata tudati beallitottsag.
Szerintem nem ket ut van - millionyi ut lehet, amely kivezet a mai kaoszbol, vissza onmagunkhoz, s botladozva keresgeljuk mind a legjobbat...

Előzmény: schade 2001. december 23. 22:45

* * *


Micuember Válasz | 2001. december 25. 16:28 | Sorszám: 28
Lovas a szokasos - azaz az en fogalmaim szerint inkorrekt - modjan bemutatta a szingapurai modell pozitivumait, mig a negativumait elhallgata. Mindket oldala nagyon targyilagos Hans-Peter Valaki meg meg valaki (nem emlexem mar) A globalizacio csapdaja c. muveben, ami szerintem a mai kor alapkonyve kellene, hogy legyen. (Igaz elegge hatasvadasz.)
Előzmény: oggi 2001. december 25. 11:58

* * *


oggi Válasz | 2001. december 25. 11:58 | Sorszám: 27
he-he...
Még én aggódtam a túlzott keménységem miatt...
Sok igazságod van, schade, de ezzel csak bepöccented az Eleket.
Mindnyájan egy működő HV-t szeretnénk, nem?

(Amíg egyetlen konzervatív liberális akad a földön, addig van konzervatív liberalizmus is. Mivel én annak vallom magam, alant nyakorlatilag engem tagadtál.)

* * *


oggi

Szingapúrra én sem hivatkoznék: lerágta ezt a csontot már amúgy is a Lovas.

Előzmény: schade 2001. december 23. 22:30 | Válaszok

* * *


oggi Válasz | 2001. december 25. 11:41 | Sorszám: 26
Magam is csak egy szómáglya vagyok.
Előzmény: oggi 2001. december 25. 11:40

* * *

oggi Válasz | 2001. december 25. 11:40 | Sorszám: 25
"a szabadelvű konzervativizmus ma nem több szómágiánál"
Imádom az ilyeneket...


Előzmény: schade 2001. december 23. 22:45 | Válaszok


* * *


Micuember Válasz | 2001. december 24. 00:44 | Sorszám: 24
A norveg meg a malaj modellt nem ismerem, de a szingapuribol koszonom nem kerek. Az a fajta tekintelyelvu diktatura nem az esetem. Hiszek abban, hogy egy orszag akkor mukodik jol, ha polgarai buszkek s ontudatosak. Igaz, a nyugati vilagban sem azok - tul konnyen megelegszenek a kenyerrel s cirkusszal. Am a szingapuriak meg kevesbe azok. Talan ismered a sztorit, hogy ott egy rossz helyre dugott ragogumi lebenitotta a metrot, s megtiltottak valaszul a ragozast. Remek peldaja ez annak, mi van ott. Hat tudod.. ha az emberek ott olyan gumigerincu nyikhajok, hogy elturik az ilyesmit a vezetoiktol, hat lelkuk rajta. De az europai s magyar polgar remelem nem ilyen - remelem, elkuldene a jo budos ... ... azt a vezetot, aki jogot mereszel formalni arra, hogy ilykepp beavatkozzon az eletebe. En pofan is vagtam volna a helyukben azt a miniszterelnokot egy szivlapattal, aki ilyet kitalal - mit kepzel az a nyavalyas, hiszen az csak egy szolga, az allam elso szolgaja, akit megbiztam a valasztason, hogy helyetten intezzen par dolgot. Itt, remelem meg buszke polgarok vannak, nem alazatos riksa-kulik. Itt nem alattvalok vannak, akiket csak ugy dirigalni lehet, hanem az orszag felemelt feju, ontudatos, buszke, egyenjogu reszvenyesei. Igaz, a buszke polgar a hollywoodi kenyeret s cirkuszt sem ohajtja, ebben meg neked van igazad. Valami ujat kell kitalalni, valami emberit.
Előzmény: schade 2001. december 23. 22:45

* * *


schade Válasz | 2001. december 23. 22:45 | Sorszám: 22
Még annyit: a szabadelvű konzervativizmus ma nem több szómágiánál.
Beáll e valaki a multivilág, Hollywood, USA, Izrael szekértolójának ma, vagy sem, ez a kérdés.
Ebből a szempontból tanulmányozható a norvég, a szingapúri, vagy a maláj modell(a kínai is,de csak részben, mert ott még a demokráciára sokat kell várni, vagy tán nem is kell, mert nekik ez a jó), ezek ui. kis államok 6-20 millió lakossal, fő erejük a szellemi tőke, az oktatás, az innováció és a hagyománytisztelet, s bár szupermodernek,határozottan szembemennek az amerikai típusú globalizációval, piacukat megvédik, és miközben nem félnek az ellenfelet saját sezközeivel is ütni, a nemzetközi terndekbe, kooperációba, nemzetközi szervezetkbe scak olyan mértékig hajlandóak integrálódni, hogy az gazdasági és kulturális önállóságukat ne veszélyeztesse. A belső piacra olyan mértékben építenek, hogy az működőképes immár akkor is,ha az exportlehetőségek tőlük független tényezők, pl nemzetközi válságok esetén beszűkülnek.
Nincs hajbókolás Amerika vagy az EU előtt, a külföldi tulajdont pedig ésszerűen korlátozzák, arról szó sem lehet, hogy amerikai vagy izraeli érdekeltségű csoportok kaparintsák meg a sajtót, televíziót, kultúrát.
Norvégia és Szingapúr komoly környezetvédő is.

Ezt kéne követni,nem mindig azt mondani, hogy nekünk nem lehet...


* * *

Előzmény: schade 2001. december 23. 22:30 | Válaszok

schade Válasz | 2001. december 23. 22:30 | Sorszám: 21
Kedves Elek István!
Mondja, Ön fairnek tartja, hogy Alapítványa 1,5 milliárdot eltapsol egy állítólag 8 ezer-10 ezer példányban kelendő lapra?Vagy a költségvetési pénzt nem kell talán tulajdonosi szemlélettel kezelni, mondván, nem számít a veszteség, majd megint kistafírozzák?
Talán már a fidesz apparátus, a minisztériumok se kíváncsiak rá mind.
Biztos vagyok benne,hogy még ezt a Gondolát is többen fogják olvasni, mint a Heti Választ. Tudja, arra nincs még egy példa Magyarországon, hogy egy hetilapot kevesebben vagy azonos nagyságrendben olvasnak,mint annak internetes változatát, mert még a www.hetivalasz.hu-t is megnézik hetente párezren.

Ebből a zsetonból akár egy országos kábeltévét is létre lehetett volna hozni, vagy két napilap indítására is bőven elegendő.
Biztos Ön abban, hogy a kormány a jövőben is pénzeli a teljesen sikertelen lapját?
A Népszabadságban,azt kell mondjam, ön, tiszteletre méltó elképzelései mellett hülyeséget is mondott,amikor azt állította, nem érti, miért nem jut el a lapja az olvasókhoz, mikor van rá igény, meg a szellemiségére.
Túl azon, hogy a valódi példányszámot nem árulja el és legalább nem is hazudik ezt illetően, elmondom magának, hogy nagyon sokan kíváncsiak voltak a lapjára - kezdetben.
Magam, rokonaim,barátaim is vették, azután egypár hó alatt nyilvánvaló volt, hogy nem erre vártunk.
Hiába reklámozták a tévében, a nulla reklámos Demokratát minimum 4-5ször nagyobb mennyiségben veszik.
És nem az önök demokratától kicsit közép felé húzó ideológiájával van baj.
De mit akar Ön lapjában például leszerepelt balliberáisokkal a Magyar Hírlaptól, vagy a Hetek hitgyülekezeti lap publicistájával, Pelle Jánossal, aki 98-ban hirtelen megvilágosodott,holott közismert balliberális és cionista, megbecsült ember az Éstől a Szombatig.Vagy Nowák Atillával, a Szombat balliberális-vadcionista szerkesztőjével, Magyarország egyik közismert nemzetközi feljelentőjével? Vagy Debreczeni Józseffel,aki 99 után szinte csak a Népszavában és a Népszabadságban számított polgári közírónak.Vagy Orosz Istvánnal, aki szintén a Magyar Hírlapban szokott mocskolódni, mondanivalója általában nem több annál, hogy a miép náci, és szélsőjobb veszély van. Pedig szívesen olvasnék a miépről is színvonalas kritikát,de nem olyan szdsz-es ízűt és hazugot, mint Oroszét,aki azt hazudta az ön lapjában, Népszavát,168 órát megszégyenítő módon, hogy Csurka náci módra köszön. Köszönje inkább Ön Csurkának, hogy nem perelte be önöket ezért a méltatlan ostobaságért.
Most meg egy másik újságíró szokott ostobaságokat írni önöknél arról, hogy a 10-15%-os miép miért kap 4-5 százalékot.
Mondja Elek úr,maga nem tanult a Magyar Hírlapos próbálkozásaiból,amikor úgy bántak el magával,mint egy rongydarabbal? Ön 10-12 éve van politikaközelben, s még mindig azt hiszi, a demokrácia és magyarellenes szdsz holdudvarral meg lehet békélni? Azt hiszi,hogy azért mert gesztusokat próbál tenni, nem vágják el ugyanúgy kíméletlenül az ön torkát is?
Mikor ezeket a neveket megláttam, magam és az olvasók jelentős része, ismeretségi köröm 90%-a letette az Ön lapját, minek vegyük,mikor ballibeket, nácizást láthatunk még 25 másik újságban.Most már csak az interneten követem utólag, vagy az egyetem könyvtárában lapozgatom a hetiválaszt, de sajnos nem ér annyit, hogy fizessek érte, majd ha lesz tartalom és szókimondás, de addig...
Vannak ugyan jó írások is kis mennyiségben a lapban, de főbb bajai a következők:
1.Dögunalmas
2. Tele gatya lólába lóg ki,így nem lehet újságot szerkeszteni. Jellemző,hogy amikor végre, 6-7 hónap után őszintén és tényszerűen mertek írni Izraelről, rögtön betáamdták magukat a cionisták, és Önök gyáván le is közölték Novák gátlástalan csúsztatásokkal teli,hazug olvasói levelét.
3. A ballibek mellett tele vannak tehetségtelen megélhetési újságírókkal. A csúcspéldány talán egy Moldoványi nevű úr,akinek 10 cikkéből 7-8 arról szól, hogy a gyerekeivel sétál, játszik, beszélget. És mintha ugyanazt a cikket kisebb változásokkal többször is ellőné.Nézze,ez a családi lapban rendben van, de főtémaként nem igazán izgat senkit egy közéleti lapban, hogy Moldoványi úr gyerekei jól érzik e magukat a játszótéren.
4. Látszik, hogy témaválasztásnál már eleve próbálnak engedelmeskedni bizonyos politically correct ballib játékszabályoknak és ezzel már veszítettek is.Betegesen ügyelnek arra, nehogy antiszemita színben tűnjenek fel,de könyörgöm, kinek akarnak megfelelni? A mazsihisznek vagy az szdsz-nek,akik amúgy is lefasisztázzák még a kormányfőt is,de bárkit bármikor, nos velük értelmes ember nem törődik, ma már a társadalom 90%-a elutasítja a balliberális méregkeverőket.
5. A betűtípus a szemnek kellemetlen, amatőr munka.
5. Önök nem a valódi problémákra, igényekre fókuszálnak elősorban, hanem kicsit visszafogott, de határozott kormánypropagandát folytatnak(pénzért a ballibek ezt is szívesen csinálják), emellett a gombhoz próbálnak kabátot, olvasókat gyártani, csakhogy az Önök által elképzelt "mérsékelt középjobb" szavazópolgár nem létezik, vagy nem olyan,mint Önök szeretnék. A fidesz szavazók ugyanúgy többségükben elvárják a keménységet, nem a hangvétel keménységét,hanem a beszariság eldobását, az szdsz-mszp bűneinek feltárását, és higyje el,hogy nagy zömüknek semmi baja Csurkáékkal.
6. Önök az életben nem merik bírálni a kormányt, pedig ez a Mikola féle egészségügyi koncepció, a tervezett privatizálás megérne pár misét.
7. Egy kormánytanácsadó ne adjon ki újságot, ha lehet, és ha mégis,ne tetszelegjen a függetlenség pózában az adófizetők pénzén. Maga Elek úr, mit szólt volna,ha Horn vagy Medgyessy tanácsadói üzemeltettek volna "független" lapot?
A nemzetnek, a polgároknak nem kellenek a Pelle-Debreczeni-Novák féle másik oldalon állók, megmaradunk engedelmével Bayer Zsolt írásainál,azok a lényegről szólnak, nem maszatolnak.Nem a maga zöld-környezettudatos ideáival van gond, de az ma már sok lapban megjelenik,ezzel ön nem tudja eladni amúgy gyenge minőségű portékáját.
Emlékszem azért egy-egy jó anyagra, és szerzőre, pl Haas György, Szőnyi Szilárd, Molnár Pál nem az a becsinálós fajta,egyegy cikkük néha többet ér,mint a hetiválasz eddigi összes száma. De ők a kivételek.

Ha nem változtat alapvetően a Heti Válaszon,az nem az új évezred hetilapja lesz, hanem az elmúlt 11 év legnagyobb sajtótörténeti bukása.
Ennek a pénznek a tizedéből is lehet életképes egy hetilap, azon merengek,vajon Önnek volt e már életében bármilyen sikeres vállalkozása, vagy mint nem gyakorlatiasnak tűnő tudósember, mindent gallyra tett?
Különben kik a Gondola dolgozói? Az a három ember csinálja,aki az impresszumban látható? Mindegy, a Heti válasznál ez is jobb, itt legalább találtam pár érdekes hírt, míg a Hetiben jó ha havonta akad olyasmi,ami nem jelent meg már rég más hetilapokban. "

Micuember
2001. december 26. 14:40 | Sorszám: 0
Minden, ami a cimrol eszetekbe jut + itten folytassuk az Elek Pityu-interjutopicban +kezdett beszelgetest Oggival es Schadeval...

Téma: Két Magyarország
Micuember
2002. szeptember 25. 00:11 | Sorszám: 225
Többször is pozitívan említettem az MDF-et, ehhez azért valamit hozzá kell tennem: abban az értelemben szimpatikus az MDF, hogy egyedüliként maradt meg rendszerváltónak a reformista irányba kacsintó SZDSZ és a forradalmias irányba kacsintó FIDESZ között. Ezt becsülöm, de ettől függetlenül nem tudnék az MDF-fel sem azonosulni (túl konzervatív az én laza és szabadságszerető felfogásomhoz képest), jelenleg úgy néz ki, hogy senkivel.
Micuember
2002. szeptember 24. 23:36 | Sorszám: 224
Hmmm, ejtek 1pár szót erről a legalitásról és legitimitásról.

A nyolcvanas évek végén, amikor már télleg mindenki látta, hogy ez így nem mehet tovább, három lehetőség állt fenn: a reform, a rendszerváltás és a forradalom.

A reform azt jelenti, hogy a pártállami diktatúra, az MSZMP vezető szerepe megmarad, és felülről irányított reformok vezetik át az országot a piacgazadaságba, valahogy úgy, mint Kínában, csak ott az emberi és polgári jogok területén nem történt nyavalya sem, míg itt azért volt az MSZMP némi fogadókészség ezen területen is a változtatásra. Ez esetben a pártelit hatalma fennmarad, az MSZMP legitimitása fennmarad, a legalitás (jogfolytonosság) fennmarad. Megtörténik a kapitalista és emberijogi-polgárijogi átalakulás, de a rendszer folytonossága megmarad. Az MSZP gyakorlatilag reformistának nevezhető: jól beérte volna egy ilyen átalakulással is (naná), és Kis Jánossal egyetértek azzal, hogy ma már a kiüresedett SZDSZ is ide sorolt be, még ha nem is szeretik beismerni.

A második lehetőség a rendszerváltás. Ez azt jelenti, hogy a pártállam legitimitása megszűnik: többpártrendszer, szabad választások, ebből kifolyólag új jogrendszer stb. minden új. Ám a legalitás, a pártállam legalitása megmarad. Ez azt jelenti, hogy ami akkor legális volt, ma is legális, ami akkor illegális volt, ma is illegális. Ez nem jelenti azt, hogy a jogrendszert nem változtatják meg, hanem azt jelenti, hogy nem visszamenőleges hatállyal. Tehát: pl. nem lehet senkit jogilag felelősségre vonni olyan dolgok miatt, amiket akkor csinált és akkor legálisak voltak, mert akkor ma is legálisnak számítanak (lásd: "komcsik eltávolítása"). Felelősségre lehet természetesen vonni olyan dolgok miatt, amelyek akkor is törvénytelennek számítanak. Azt ugyanis tudni kell, hogy a pártállammal nem az volt a fő baj, hogy szar törvények voltak, hanem az volt a fő baj, hogy a komcsik ezeket sem tartották be. Ne felejtsük el: a Szovjetúnió sztálini alkotmánya egy igencsak demokratikus és humánus alkotmány volt. Nem az alkotmány vezetett a terrorhoz és sokmilliók halálához a SZU-ban, hanem az, hogy Sztálin ebből kb. egy betűt sem tartott be. A magyar Alkotmány alapja pedig a sztálini alkotmány volt. Egyáltalán nem volt egy annyira rossz alkotmány: pl. garantálta a szólás-és gyülekezési szabadságot, csak éppen baszták betartani, az volt a baj. A demokratikus ellenzés (SZDSZ, FIDESZ) egyik fő módszere éppen az volt, hogy éltek alkotmányos jogaikkal, ami a hatalomnak baromira nem tetszett, de nem tudta, hogy meddig mehet el, hiszen az ellenzék tevékenysége elvileg legális, és amit ők ellene tenni tudnak, az majdnem mind illegális. Végső soron az emaitti bizonytalankodásuk nagyban hozzájárult az MSZMP hatalomvesztéséhez is. Tehát, visszatérve a lényegre, a komcsik pl. a saját jogrendszerük szerint is teljesen illegálisan gumibotozták a tüntetőket. Ennek alapján, tehát a pártállami jogrend alapján valóban lehetett és kellett volna felelősségre vonni egyes embereket a rendszerváltás után, hogy ez miért nem történt meg, azt nem igazán tudom. Ennek viszont túl nagy jelentősége nincs: az MSZP mai vezetőinek többsége a pártállami jogrend szerint nem nagyon büntethető. Márpedig a rendszerváltás a legalitás folytonosságát jelenti. Minden akkori rendszerváltó párt - MDF, SZDSZ, FIDESZ - a rendszerváltás, és nem a forradalmi átalakulás, azaz a legalitás folytonossága mellett volt. Ez magyarázza pl. azt, hogy az Antall-kormány miért nem jelentette be, hogy nem törleszti a pártállamtól örökölt államadósságot: mert ha a szerződések akkor legálisak voltak, akkor ma is azok. (Persze felmerülhet a kérdés: miért is legális egy illegitim hatalom által megkötött szerződés ? Azért, mert a fene se tudja, hogy ki miből vezeti le a legitimitást. Van ugye két fő legitimitás-modell: a demokratikus és a királypárti, meg lehet még egy tonna másik. A legitimitás vitatható. Ezért a rendszerváltás nem annak kimondását jelentette, hogy a pártállam nem volt legitim, hanem csak annak kimondását, hogy 1989.10.23-tól többé nem legitim .) És éppen ezért írta Dávid Ibolya minisztériuma Belovainak, hogy nem rehabilitálható: mert ha amit csinált, akkor illegális volt, akkor ma is az. Ezt jelenti a legalitás folyamatossága, ezt jelenti a rendszerváltás. Az MDF, a FIDESZ, az SZDSZ emellett a verzió mellett volt és ez valósult meg.

A harmadik verzió a forradalmi átalakulás volt. Nem a szó szerinti forradalom, hanem a forradalmi, radikális átalakulás. Ez azt jelenti, hogy nem csak a pártállam legitimitása szűnik meg, de a legalitás folytonossága is. Azaz: ami a pártállamban legálisnak számított, az nyugodtan lehet egy új jog szerint, visszamenőleges hatállyal illegálisnak minősítéhető, büntethető, pl. olyasmi is elképzelhető, hogy a funkcikat eltiltják a közügyektől. Érvénytelennek minősíthetőek a pártállam által megkötött nemzetközi szerződések, satöbbi. Nos, a rendszerváltás előtt jóformán senki sem képviselte ezt az álláspontot. Aki elsőnek felvetette, az Csurka volt - 1992-ben. Korábban neki sem jutott eszébe... Az MDF végig, ma is következetesen rendszerváltáspárti, és nem forradalmi átalakulás-párti. Becsülöm őket ezért : ma már rajtuk kívül senki sem igazán az. Más a helyzet a FIDESZ-szel. A valamikor rendszerváltáspárti párt jó ideje (mondjuk '94 óta, vagy a fene se tudja pontosan) pontosan azt csinálja, amit az SZDSZ, csak pont az ellenkező irányba: ahogy az SZDSZ az MSZP és a reformizmus irányába mozgott, úgy mozgott a FIDESZ a '92-es Csurka-dolgozat és a forradalmi átalakulás-pártiság irányába. Mindkét párt "lebegteti" az ügyet: elvileg rendszerváltáspártinak mondja magát, ám sem a tettek, sem a retorika nem ezt igazolja.

A rendszerváltó tér kétfelé kiüresedett: ma talán egyedül az MDF van ott, ha ott van egyáltalán. Én pedig ott vagyok, megmondom, miért : XX. század arról szólt, hogy sose tudhattad, hogy mikor mit tegyél, mert ami miatt az egyik hatalom kitüntetett, a következő hatalom felkötött. Az egyik rendszerben X a hazaáruló és Y a hazafi, a másik rendszerben fordítva. Folyamatosan ez ment. Sose tudhattad, hova állj, ha kényelmesen és biztonságosan élni akarsz élni. És ennek az örök bizonytalanságnak véget kell vetni. Ami azt jelenti, hogy meg kellett szüntetni a pártállam legitimitását, de fenn kellett tartani a jogrend folytonosságát. Ez volt a magyar rendszerváltás lényege.

A meccs meg arról szól, hogy a forradalmisták csesztetik egymást a reformistákkal. Valahogy nem tudok egyikkel sem azonosulni...

Micuember
2002. szeptember 24. 22:41 | Sorszám: 223
"de nem kevesen vannak a balra tájékozódó elégedetlenek, akik a maszopos hónaljszagtól (politikai értelembe gondolm...) rosszul vannak."

Igen, ez pl. rám egész jól illik. Jobbra biztosan nem, és most már balra sem (a mostani kormány szinten minden olyat folytat, ami miatt az előzőt leváltottuk, ld. Országimázsközpont -> Kormányzati Kommunikációs Központ stb.) szóval már abszolút nem tudom, hova... a rendszerváltó tér (még egyszer: a rendszerváltás jelentése a legitimitás megváltozása, ám a legalitás megmaradása - iszonyúan jó mondat, ehhez szóljatok hozzá !), azaz a valódi liberális tér kiüresedett: jelenleg csak a reformista MSZP és bojtja, valamint a revolucionista jobboldal van. Egyiket sem tudom elfogadni...

Micuember
2002. szeptember 23. 15:57 | Sorszám: 217
Azon egyik kedvenc elméletemhez, miszerint a mai nagy szembenállásnak a rendszerváltás eltérő értelmezése az egyik fő oka, egy kis anyag (elirigyeltem Eddietől a floodkirályi koronát )

Csizmadia írja az ÉS-ben Kis Jánosról:

"Kis János kilépésének egyik - véleményem szerint dönto - oka az, hogy egész politikaelméleti konstrukciója szinte lehetetlen pozícióba került. Ezt a politikaelméleti konstrukciót nevezzük - Bibó István nyomán - határolt forradalom-elméletnek. Bibó az 1945-ben keletkezett A magyar demokrácia válsága címu munkájában fejti ki, hogy az akkori rendszerváltásnak radikálisnak és forradalminak kell lennie, ahol a helyzet megkívánja, máshol viszont a mérséklet, ha tetszik: valamiféle folytonosság a célravezeto módszer.
A magyar demokratikus ellenzék az 1970-es években fedezte föl Bibó életmuvét, tanúskodik errol az 1979-es Bibó-emlékkönyv, és ezen kívül még rengeteg dokumentum. Bibó szemlélete, gondolkodásmódjának iránya alapveto nyomot hagyott a néhai ellenzéki politikaelméleten és politikai cselekvésen. Ezzel magyarázható, hogy a 80-as évek végén Kis János, a demokratikus ellenzék, majd az SZDSZ nem szakításszeru, klasszikus forradalmi átalakulásra szavazott.
Volt persze más hagyomány, tájékozódási irány is, ami hasonló irányba, az önmérséklet felé vitte az ellenzéket. Nevezzük ezt "lengyel modellnek" vagy - korabeli kifejezéssel - új evolucionizmusnak, amelyet a lengyel ellenzék fejlesztett ki a lengyel pártállammal való együttmuködés és annak forradalmi megdöntése alternatívájaként. A 80-as évek kelet-közép-európai ellenzéki elitjei tehát nem azért mutatkoztak önkorlátozóak, mert valójában maguk is kriptokommunisták voltak, és a kommunista elitek külso segédcsapatainak számítottak, hanem azért, mert valódi feladatnak tekintették a diktatúra demokráciába történo átvezetését.
Azért mondom, hogy "valódi feladatnak", mert létezett és mind a mai napig létezik olyan nézet is, mely szerint szoröstül-boröstül ki kellett volna söpruzni az egész régi nomenklatúrát, segédcsapataival együtt. Ez a nézet nem veszi figyelembe a rendszerváltás történelmileg egyedi jellegét, továbbá a XX. század korábbi tapasztalatait. Az egyedi jelleg abban áll, hogy Kelet-Közép-Európában totális, majd autoriter diktatúrából korábban soha nem próbáltak demokráciát csinálni. A XX. század tapasztalatai pedig arra figyelmeztetnek, hogy minden klaszszikus, utcai megmozdulásokkal dúsított forradalom roppant veszteségekkel jár, mert bár hordozza az újrakezdés illúzióját, ám eközben rendszeresen és sokszor a legigazságtalanabb módon próbál belenyúlni a társadalmi viszonyokba, s például "kinevezni" a forradalmi kor reprezentatív uralkodó osztályát. "

"Kis János a rendszerváltást mind a reformtól, mind a forradalomtól megkülönböztette. >>A rendszerváltás mindkettovel rokonságban van, de mindkettovel csak részlegesen. Megszakítja a legitimitás folytonosságát, azonban a legalitás folytonosságát nem érinti<< (((Mennyire fontos mondat ! - Micu))) (Reform és forradalom között, Világosság, 1993 november). "

"Kis János már 1990 környékén érzékelte, hogy a sem nem reform, sem nem forradalom révén létrehozott új rendszernek legitimációs hiányai vannak. Munkásságának talán legkomolyabb része az, amelyik igyekszik számba venni ezeket a hiányokat, illetve javaslatokat dolgoz ki enyhítésükre.
Már a kezdetben létrejött az újonnan kiépülo demokráciának egy olyan értelmezése, amely a legitimációt pusztán választási felhatalmazottságnak tekintette. A választók - szólt ez a logika - megválasztják a parlamenti többséget s ez a többség kello legitimitással is bír arra, hogy programját végrehajtsa. Kis János a legitimációnak ezt a szuk értelmezését kezdettol vitatta. Úgy vélte, hogy a már kezdettol is megmutatkozó eros ideologizáló hajlandóság a pártok között pontosan a legitimáció hiányaival függ össze, vagy ha tetszik: a közös élmények hiányával. A magyar demokráciának - írta - nincsenek fontos legitimáló pillanatai, amelyeket "a mai politika minden mérvadó szereploje fenntartás nélkül vállalni tudna" (Gondolatok a közeljövorol, Magyar Hírlap, 1992. december 24.)."

"A reform és a forradalom között sajátos formaként megvalósuló refolúció (Timothy Garton Ash kifejezése) ugyanis éppen azért szorul közösen vállalható aktusokra, mert nem reform és nem forradalom útján jött létre. A reform és a forradalom esetében is nyilvánvalóak azok az elemek és tényezok, amelyek a társadalmi összetartozás tudatát adják. Az elobbinél az elitek folytonossága és a felülrol jövo kezdeményezések láncolata, az utóbbinál a társadalom alulról jövo nyomása és a régit megdönto erok új iniciatívája. A refolúciónak azonban teremtenie kell saját összetartozási élményeit, azaz mindent meg kell tennie azért, hogy az elkülönülo politikai csoportok, pártok ne pusztán csak a többség-kisebbség elve mentén tagolódjanak, de legyen közöttük egy olyan közös élményanyag, amely megadja számukra azt a tudatot, hogy a rendszerváltás közös részesei. Ezért - mondja Kis - "a rendszerváltás akkor zárható le, ha eljött az ido, melynek távlatából kirajzolódhat az egymással birkózó erok közös muve" (A rendszerváltást lezáró alkotmány, Népszabadság, 1994. augusztus 19.)."

"Holott Kis János valami olyasfélérol beszélt, amirol kormányra kerülve a Fidesz is: újra kell integrálni a magyar társadalmat. Azaz voltaképpen arról: mitol lesz tekintélye a demokráciának? Kis válasza az volt, hogy a közösen vállalható, szimbolikusan is átélheto eseményektol. A Fidesz válasza - fura mód - hasonló: a közösen vállalható szimbolikus eseményekbol. Mégis óriási a különbség. Kis önkorlátozó elgondolásában a közös mu egy minden mérvadó fél számára vállalható minimum, amely egyáltalában nem érinti a politikai vitákat. Ez a minimum a viták fölötti közös tartomány. A Fidesz "totális" koncepciójában a közös mu a totális rendszerváltók gondolkodásmódját kifejezo maximum, s a más véleményen lévokkel nem kell (mert "nem érdemes") politikai vitát folytatni. Az elobbi koncepció lényege, hogy a politikai közösség létállapota a vita, az utóbbi koncepció a közösséget nem kívánja ilyennel megterhelni: a választókkal szemben tudatosan apolitikus. "Ami a szavazófülkében történik, az csak akkor legitimálja a demokratikus politikát, ha periodikus próbája annak, hol tart a választók szerint a nyilvános politikai vita. (...) A demokrácia akkor van patologikus állapotban, ha hiányzik a közügyekrol vitatkozó nyilvánosság" (Vitatkozó demokrácia, Világosság, 1995 május). "

"Kis rendszerváltás utáni munkásságának középponti eleme, hogy bebizonyítsa a közvélemény elott: a 90-es évek "nagy koreszméje" a rendszerváltás befejezése. Nem az a különbség Kis és a Fidesz ideológusai között, hogy az elobbi befejezettnek, míg az utóbbiak nagyon is képlékenynek tekintenék a rendszerváltást, hanem az, hogy milyen eszközökkel lehet legitimitást és tekintélyt teremteni. Az MSZP-t azért bírálja Kis, mert teljes egészében hiányolja a pártból az eszmei kérdések iránti fogékonyságot és egyáltalán a világos politikai önmeghatározást (Magyar Nemzet, 1994. június 25.; Élet és Irodalom, 1995. október 6.), Orbánékat pedig azért, mert a legitimitás hiányosságainak felszámolását és a tekintélyteremtést rossz eszmék (vezérdemokrácia, antiliberalizmus, antiparlamentarizmus) nevében kísérlik meg. "

Jó kis flood

Na de a lényeg, és azzal egyet is értek: '88-ban háromféleképp alakulhattak volna a dolgok: a korábbi eliteket totálisan kisöprő forradalom (nem feltétlenül véres: csak az a lényeg, hogy egy éles cezúra és teljes újrakezdés), a másik véglet pedig az MSZMP vezető szerepét, tehát a diktatúrát végig megőrző piacgazdasági átalakulás, modernizáció (kb. mint Kína, csak az ottaninál százszor komolyabb emberijogi, jogállami reformokkal), azaz:a felülről irányított reform. A forradalom azt jelenti, hogy megszűnik az addigi legitimitás és legalitás is, a reform azt jelenti, hogy mindkettő megmarad. Ami történt, a rendszerváltás a kettő között van: a korábbi hatalom legitimitása megszűnt, ám a legalitás megmaradt. Átmenet a reform és a forradalom között, avagy az itteni vicces kifejezéssel: reform+revolúció /2 = refolúció történt, ilyen rendszerváltás történt.

Ha megnézzük, akkoriban minden rendszerváltó erő emellett, a "refolúció" mellett volt. (Az MSZP ugyebár nem rendszerváltó, mindig is reformista volt. És itt oszlassunk el egy közkeletű félreértést: az első választás előtt nem az SZDSZ, hanem az SZDSZ-nek Tölgyessy körül tömörülő része volt csak forradalmias, "keményen antikomcsi", valójában az SZDSZ többsége is "refolúció"-párti volt.)

Ha most meg a mai közéletet nézzük meg, akkor azt látjuk, hogy az SZDSZ gyakorlatilag a Charta óta ballag elfele a "refolúciós" közép irányából a MSZP reformista szárnyai alá befele. A jobboldallal pedig a "refolúciós" középtől (Antalltól) épp a másik irányba, a forradalmi irányba ballag, '92 körül még csak Csurka volt forradalias, ma már gyakorlatilag azt látom, hogy a Fidesz-szimpatizánsok is a forradalmias irányba ballagnak ("a komcsik végső kisöprése a hatalomból, a gazdaságból").

Eltávolodtunk a "refolúciótól", kétfelé. Talán azért, mert mindíg is egy fából vaskarika volt ? Akkoriban tényleg az volt a legjobb megoldás. Ám az így, a "refolúció" révén létrejött közéletnek nincsenek meg a legitimitás alapját megadó közös élményei, nincs meg a közös pontja. Tulképpen akár már lehetett is volna tudni '89-ben, hogy a reformnál több, revolúciónál kevesebb rendszerváltás után a közélet egy "posztreformista" és egy "posztrevolucionista" ágra fog szakadni. És a kettő között mély szakadék. De mit lehetne ezzel tenni ?

Micuember
2002. szeptember 14. 23:55 | Sorszám: 216
Nem jövök, mert úgy igazából nekem elég, ha csak nekem tetszik.

(Ha már nem is akarok meggyőzni senkit semmiről, akkor most bölcs vagyok, vagy csak fáradt ? )

Micuember
2002. szeptember 14. 02:07 | Sorszám: 212
Tudom, utálod a kopipasztát, más gondolataival nyomulást, de mindegy, ez annyira üt, hogy ez kellett.
Micuember
2002. szeptember 14. 02:04 | Sorszám: 211
Ez egy akkora lelkiismereti tükör ez az ember és ez a cikk... Mert hiteles. Mert "középen álló", és ebből a pozícióból bírálja mindkét oldalt, és emiatt őt nem lehet félresöpörni azzal, hogy túloldali, biztos hazudik. Ha nem érted, nem akarod érteni, hogy miről szól, akkor csak a múlt része vagy, a Horthy/Kádár múlt része, élő anakronizmus, elavult darab. Ha viszont akár "balos", akár "jobbos" vagy, ha ezen cikk olvastán le-le hajtottad a fejed, a lelkifurdalásból kifolyólag, fájt egy-két dolog és érzed, hogy igaz, akkor valszeg, nehéz szülés után, sok vívódás után, de van helyed egy, valamikor, majd, egyszer, talán kialakuló normális demokráciában is.
Micuember
2002. szeptember 14. 01:34 | Sorszám: 209
Üdv !

Mostani nagy kedvencem Lányi András.

Ő jön most, innen: http://www.es.hu/0230/publi.htm#lanyi

"Csizmadia Ervin szerintem helyesen ismerte fel, hogy a rendszerváltás után Magyarországon két, egymással érdemében nem érintkező nyilvánosság jött létre, s hogy ez a helyzet a jövőre nézve beláthatatlan veszélyeket rejteget (Népszabadság, 2001. szept. 6.). Ezek közül én a fokozatos elbutulást emelném ki mindenekelőtt. Az eszmecsere ugyanis már egy jó ideje két olyan, egymás érvei elől jól védett körben zajlik, amelyeken belül a résztvevők számára evidencia a saját meggyőződésük megkérdőjelezhetetlen igazsága. Amire korábban nem lehetett, ezentúl ne is kelljen rákérdezniük, ez, ugye, érthető. A véleményformáló csoportok tagjai tehát kizárólag azokkal hajlandók szóba állni, akik velük alapjában véve egyetértenek, s így napról napra tapasztalják, hogy "mindenki, aki számít", hozzájuk hasonlóképpen gondolkodik, ami igen kellemes érzés. Ha ellenállásba ütköznek, nyomban tudják, hogy merről fúj a szél. A sajátjuktól gyökeresen különböző megközelítések jóhiszeműségét eleve kétségbe vonják, ezek képviselőivel a nyílt párbeszédet lehetetlennek vagy feleslegesnek, a leszámolást elkerülhetetlennek tartják, tekintettel az ellenfél nyilvánvaló morális vagy intellektuális alávalóságára.
A két nyilvánosság szereplőinek érintkezését jellemző őszinte értetlenség, a gondosan ápolt sérelmek, az ezekkel kapcsolatos bosszúvágy, a félelem a másik bosszújától, végül a gyűlölet, amit a kölcsönös félelem táplál, oda vezetett, hogy az egyes táborokat ma már nem a közös meggyőződés tartja össze, hanem a hatalom (vagyis a védelem) eszközeinek megszerzésére irányuló eltökéltség. Ami óhatatlanul együtt jár a szellemi teljesítmények hanyatlásával és instrumentalizálódásával. "

"A helyzet: adva van valami, ami a szemben álló feleket arra indítja - vagy éppenséggel lehetővé teszi a számukra -, hogy egymás legyőzése vagy elfogadása helyett, tehát bárminemű partnerviszony helyett egymást szellemi értelemben kölcsönösen semmibe vegyék, politikai értelemben lemondjanak az ellentábor meggyőzéséről, integrálásáról, elcsábításáról stb. Ehelyett beérik azzal az önáltató gesztussal, hogy az ország általuk ellenőrzött felét tekintik valóságos egésznek, a maradékot pedig, ami ezen kívül esik, sötét árnyéknak, amitől megszabadulni ugyan lehetetlen, de aminek még sincs teljes realitása.
Mindez valóban emlékeztet az elfojtás és az elfojtott tartalom kivetítésének lélektani mechanizmusára. Mintha az egymást kirekesztő szereplők a saját ellentmondásos önazonosságuk vállalhatatlan elemeitől óhajtanának megszabadulni, s a dühödt elutasítás olyan érveknek szólna, amelyeket a tulajdon lelkiismeretük visszhangoz. Így van vagy sem, nem tudom eldönteni, és ez nem is érinti mondanivalóm lényegét. A magyar társadalomnak nincs rá oka, hogy ne tudjon a múltjával nyíltan szembenézni. Sőt talán ez volna a megbékélés és a megtisztulás előfeltétele. Az elfojtás kényszere csupán a politikai közszereplők egy részét érinti, őket is csak abban a mértékben, amennyiben törekvéseik igazolásához nem nélkülözhetik a történelmi megalapozást. Márpedig minél kisebb, minél homályosabb a különbség a jelen kínzó kérdéseire kínált válaszok között, minél szűkösebb a mozgástér, melyen belül a politikusok dönthetnek a jövőről, annál fontosabbá válik versengésükben a múlthoz való viszony. Az álláspontok historizálása azonban súlyos történelemhamisításokra épül, amelyek nem állják ki a kritikát. Ezért mindkét politikai tábor rászorul a vele szemben álló nézetek diabolizálására, vagyis arra, hogy képviselőiktől megvonja a "párbajképességet". Bírálóik a nemzet - vagy a demokrácia - esküdt ellenségei, akik a múltban (még mielőtt megszülettek volna, adott esetben) már jócskán kimutatták, hogy mifélék. Az ilyenekkel nem vitatkozni kell, hanem megtisztítani tőlük a közéletet.
A "két nyilvánosság" önigazolása szimmetrikus, és a jelenség kialakulása körül döntő szerepet játszhatott a két nagy politikai tömb egybevágó érdekeltsége a nyilvános bírálat korlátozásában, egy lényegében közös téveszme elfogadtatása céljából. Ez pedig így hangzik: Magyarország konszolidációja csak két, egymással kibékíthetetlenül szemben álló, nagy történelmi hagyomány valamelyikének az alapjáról lehetséges. Az egyiket a Kádár-rendszer testesíti meg, a másik a világháborús összeomlással megszakadt történeti folytonosságra építene, s a Horthy-korszak törekvéseihez kapcsolódik. Aki az egyiket elutasítja, annak nincs más választása, a másikat el kell fogadnia. Az egyik oldalon a "reakciós és nacionalista Hunnia" sötét árnyéka, a másikon a kommunizmus jó öreg kísértete és az egykori elhárítótisztek eredeti tőkefelhalmozása. A kettő között pedig az elkötelezett pártemberek kételymentes tudása, hogy "ami jó nekik, az nem lehet jó nekünk". Legutóbb Hegyi Gyula szocialista képviselő fogalmazott ilyen gyermeki nyíltsággal a Népszabadság hasábjain, a finomabb emberek csak utalnak rá, nem mondják ki. "

"Nos, jó hírem van a tertiam non datur kényszerűsége felett újabban krokodilkönnyeket hullató balliberális publicisták számára: ha csak erről van szó, már bonthatják is a drótakadályokat. Horthy és Kádár rendszere között ugyanis a história oly sok közös vonást fedezett fel, hogy ezeket nem történelmünk két szélső pólusának, de inkább egyazon ká-európai formáció, a rendi társadalom maradványain építkező bürokratikus abszolutizmus két alesetének kell tekintenünk. Bárki meggyőződhet erről, ha a tagadhatatlan közös vonások sokaságát áttekinti: itt is, ott is paternalista kormányzás, korhadt tekintélyek tisztelete, államilag támogatott és magánkorrupcióval körülbástyázott nagybirtokrendszer, a hivatalos Magyarországot eltartó, megtűrt, de elmarasztalt és folytonos létbizonytalanságban tartott piaci szereplők, militarizált ifjúsági és tömegszervezetek, egypártrendszer formális választásokkal, a politikai ellenfél diszkriminációja, az értelmiségi bírálat iránt engedékeny cenzúra, rettegés a csendőr/munkásőr/határőr és egyéb őrzők előtt, a házfelügyelőt is beleértve, külhatalmi érdekek kényszeredett, de a végsőkig kitartó szolgálata, birodalmi alárendeltség, a belső szabadság korlátozása a külső fenyegetettségre hivatkozva, s egy szebb jövendő ígérete, amely majd kárpótol mindezért. Mint két tojás, ezek, nemde, úgy hasonlítanak. "

"Miután a nyugatos és baloldali értelmiség hangadói a vélt jobboldali veszélytől való félelmükben megkötötték történelmi kompromisszumukat az államszocialista hagyomány örököseivel, a politikai geometria lapos logikája szerint azok, akik egy ezzel versenyképes ellenerőt kívántak létrehozni (a Fidesz vezetői), a jobboldalon kreáltak új platformot maguknak, olyan szövetségesekkel, akikkel éppen lehetett. Mindkét tábor szellemi kényszerpályára került, ami a baloldal vezető erejének, az MSZP-nek tökéletesen megfelelt. Immár nyíltan hangoztatják a kádárizmus elévülhetetlen modernizációs érdemeit, s a demokratikus kibontakozás 1956 óta töretlen (!) folytonosságát, ami megfelelő jogalapot képez számukra, hogy e történelmi folyamat vezető erejeként megőrizzék a régi rendszerben élvezett politikai és gazdasági befolyásukat az állami vagyon magánosítása után, az egyetlen nagy tömegpárt helyébe lépő két nagy tömegpárt korszakában is. Megátalkodott jobboldali, aki ezt a jogukat elvitatja, végső soron és szükségképpen a fasizmus szálláscsinálója.
A Fidesz eközben egyre ingerültebben lovalta bele magát új szerepébe, s az antibolsevista mozgósítás lendülete még egyre sodorja a pártot jobb felé, tragikusan szűkítve politikai mozgásterét. A múltért folyó küzdelemben fokozatosan elveszítették helyzeti előnyüket, amelyet a menthetetlenül kompromittált utódpárttal szemben élveztek a jövő perspektíváinak képviseletében. Gyakorlatilag egy színvonalra kerültek ellenfelükkel.
Az MSZP számára hatalmas sikert jelentett, hogy kényuralmi múltját meg nem tagadva el tudta fogadtatni magát a nyugatos-baloldali hagyomány hiteles képviselője gyanánt. Az emlékezetes párthatározatokhoz képest kis késéssel ugyan, de mégiscsak sikerült felszámolni és megalázni a Demokratikus Ellenzéket. Egyidejűleg biztosították maguknak az ellenőrzést a magánosított állami vagyon meghatározó része felett, és magabiztosan győzték le a konkurenciát, a "második" gazdaság nyolcvanas években megtollasodó kisvállalkozóit. Megfizettették az országgal - éspedig kamatostul - az egeket verdeső államadósságot. Mutatis mutandis sértetlenül megőrizték internacionalista elkötelezettségüket: nemzetközivé lesz, erre most már mérget vehetünk. (A proletariátusnak ehhez, valljuk be, korábban se volt semmi köze.) Kérdezem: az MSZMP alapvető céljai közül melyik nem teljesült az új világban?
A Fidesz számára ezzel szemben taktikai vereséggel ér fel, hogy engedte magát beszorítani a nemzeti konzervatív hagyomány védelmezőjének kétes szerepkörébe. Nem mintha ez a hagyomány - és a balliberális nemkülönben - ne bővelkedne tiszteletre méltó, értékes mozzanatokban. Konstruktív megújításuk azonban elfogulatlan kritikai értékelést kívánna. Éppen ez az, aminek a kötelezettségét mindkét tábor sikeresen elhárította magától, amikor a nyilvánosságot kettészakította, és fórumait csatatérré változtatta, ahol ezentúl (már megint) kizárólag pártos igazság létezik.
A helyzet abszurditása abban rejlik, hogy e küzdelmek középpontjába olyan ideológiák igazolása került, amelyek a választópolgárok többségére nem gyakorolnak semmiféle vonzerőt. Ezért nem volna túlságosan meggyőző, ha a két nyilvánosság kialakulását politikai érdekekkel magyaráznánk. Úgy tűnik, mintha az elvek, érdekek és indulatok - tehát a tartalmi motívumok - megoszlása csak igazodna egy már előzetesen fennálló helyzet adottságaihoz, s a nyilvánosság kettészakadását nem ezek idézték elő. Hanem micsoda? "

"Munkahipotézisünk, hogy nem a hagyomány kétféle értelmezése oszt meg bennünket, hanem maga a megosztottság hagyománya. "

"Mert ne feledjük, nem az ország szakadt ketté, többé nincs is abban az állapotban. Csupán a mások nevében beszélők társadalma, amit nyilvánosságnak neveznek. "

Micuember
2002. szeptember 07. 22:13 | Sorszám: 206
2 Szalonna & Trebi: az utánakérdezés esélye csekély, mivel amikor dédfater meghalt, akkor a fater 7 éves volt, ergo nagyfater elmondása alapján ismeri csak a dolgot, aki nagyfater szintén meg van halva vagy 15 éve. De azért megpróbálom.
Micuember
2002. szeptember 05. 09:54 | Sorszám: 196
Rég írtam ebbe a topicba

Mostani mondandóm arról szólna, hogy én mostanában kezdek felfedezni valamit, amit nemzeti dimenziónak lehetne nevezni. Ez egyfajta személyiségelem, látásmód-kiegészítő valami, egy új
dimenzió az ember látásmódjában, amely kiegészíti a már meglévő dimenziókat. A nemzeti dimenzió
valami olyasmi, hogy magyarnak lenni nem csak ciki lehet (vö: "Mi lehetett volna belőlem, ha nem ebbe az elmaradott országba születek" - a nyolcvanas évek _legtipikusabb_ gondolkodáspanelje [1] ) vagy nem egy közömbös dolog ("Mindegy honnan jöttem, ember vagyok a Földön"), hanem egy pozitív dolog is lehet, egy olyan dolog, ami sok büszkeségre - vagy talán nem is büszkeségre, mert szerintem a büszkeség úgy általában egyáltalán nem pozitív dolog, mondjuk inkább így: sok örömre adhat okot. Ez persze messze van a kemény nacionalizmustól - az az, amikor ez a személyiségjegy eluralkodik, amikor ez a dimenzió az ember látásmódjában elnyomja az összes többit. (Ha mindenáron politikai fogalmakban akarjuk kifejezni, akkor kb. a szolíd emdéefesekre lehet jellemző a nemzeti dimenzió. ) Mostanában próbálom kóstolgatni, felfedezgetni...

Ami a lényeg viszont, hogy igen rossz tapasztalataim vannak azok kapcsán, akik már ismerik, akik lakják ezt a dimenziót ("nemzeti oldal"). Kb. kétféle tapasztalatom van. A keménytökűek hajlamosak alapból ellenségnek tekinteni mindenkit, aki ezt a dimenziót nem ismeri, a szolíd
konzervatív úriemberek pedig finoman vagy néha durvábban lenézni, némiképp hülyének nézni vagy morálisan fogyatékosnak nézni. És ezt nem értem. Ha abból indulunk ki, hogy ha az ember személyisége tartalmazza a nemzeti dimenziót _is_, akkor ezzel gazdagabbá válik, akkor az alaphangnak a "nekem van egy gazdagságom, ami neked még nincs, de lehet, ha felfedezed" kéne, hogy legyen. Segítés, jóindulat, rávezetés, a dimenzió bemutatása, ilyesmi... hmmm ? Még soha senkivel nem találkoztam itt a fórumokon a nemzeti oldalról, aki vállalta volna, hogy ezt a dimenziót bemutatja, nem úgy, hogy mink így láttyuk oszt kész, vagy durvább esetben: a rendes emberek így láttyák oszt kész, hanem rávezetné, bemutatná azt azoknak, akik még nem fedezték fel, azzal az alaphanggal, hogy gyere, nézd meg, egy csomó örömöt találhacc ebben, ha ezt a látásmód is beépíted magadba. Na mér nem ? Miért van az, hogy még egy nagyon szolíd konzervatív úriember is - nem írom le a nickjét, mert ide nem írogat, háta mögött meg nem kritizálunk senkit - igen kevéssé barátságos jelzőkkel illetett valaki - nem engem - , amikor az közölte, hogy számára semmit nem jelentenek a koronaékszerek. Miért ? Miért kell jellemhibának tekinteni, ha valaki egy örömforrást, egy új dimenziót még nem fedezett fel ? Nem vezetni kéne inkább ? Azért, mert elvileg ennek már benne kéne lennie az ember neveltetésében ? A neveltetés lószar. Amit az ember nem magától fedezett fel, hanem csak úgy hallomás alapján benyelte a szüleitől, az nem ér semmit, mert azt nem érti, csak hiszi. Mivel soha nem próbál igazán mélyen kételkedni benne, ezért nem is értheti meg igazán. Az csak egy sima hit, amolyan "ezt így illik, rendes ember így látja". Ez nem ér semmit szerintem. Csak az ér valamit, amire az ember maga jön rá, sok belső küszködés árán. Semmi nem adnak olcsón, ami ér valamit. Na, és ezek után: az érdeklődő típusú, felfedező típusú emberek "balról" (mert ma végső soron mindenki, aki nem kapott speciális: nemzeti, vallásos, konzervatív nevelést, hanem normál, mindennapi nevelést kapott, akár eccerűt, akár műveltet: az a kor szelleme miatt alapvetően balról jön, még ha nem is tudja), akkor folyton abba a falba ütköznek, hogy még hajlandók is bemutatni neki a nemzeti dimenziót, akkor is azzal az alaphanggal, hogy "igazából rendes ember számára ez természetes kéne, hogy legyen". Csoda, hogy ilyenkor a kevésbé kitartó ember közli, hogy ezek gyepesagyú marhák és nem foglalkozik többet ezen dimenzió felfedezésével ?... Hogy a frászba lehet természetesnek tartani és elvárni olyasmit, ami mind az elmúlt negyven, mind az elmúlt tizenkét év általános szellemiségével tökellentétes, miközben abban éltünk, ebben élünk ?...

Micuember
2002. május 27. 20:04 | Sorszám: 184
Igen, a félelem tényleg érthető. Nagyon szomorú és teljesen érthető. Volt 94-ben. De hogy lehetséges az, ha valaki 94-98 után, ma is fél ? Hiszen bár természetesen különböznek a vélemények a Horn-kormányról de hát mégse jött vissza az ÁVÓ meg ilyesmi... akkor meg ma mitől félnek ?...
Micuember
2002. május 27. 19:53 | Sorszám: 183
Billentyűzetváltás (vindózba mármint, feltehetőleg nem Linux) bal Alt+Shift szok lenni.
Micuember
2002. május 26. 23:56 | Sorszám: 178
Szerintem ez úgy van, hogy mivel a Klein papa nem él már rég, ezért nekem kell dönteni meg gondolkodni helyette. És nekem kurvára elegem van a holocaust-bizniszből, de a Terror Háza-bizniszből és az egész '56-Recsk-bizniszből is, mert szerintem ez egy totál értelmetlen mazochista dolog, hogy az ember a saját sebeiben vájkáljon folyton és nem értem, mi a frászt lehet ezen élvezni, mit lehet élvezni a fájdalmon, a gyászon, a veszteségen, a sérelmeken, és ha egyszer normális ésszel nem lehet élvezni, hanem szomorúságot okoz, akkor meg mire jó ? Hisze az élet arról szól, hogy próbáljunk boldogok lenni és elkerülni a szenvedést. Ami fájdalmas, azt el kell felejteni, mert fájdalmat okoz ergo nem okoz boldogságot, és ami szép volt valaha, csak arra kell emlékezni, mert az okoz örömöt. Ezért ezeket szerintem mind el kell felejteni, és élni és élvezni az életet helyette.

Egyébként igazad van az utolsó mondatodban. Csak éppen... a nép valahogy nem veszi egy kalap alá a fasizmust a bolsevizmussal... hiába a volt az utóbbi, ha számokban mérjük világszerte, sokkal gyilkosabb. Mégis... valahogy az emberek lelkében más a lenyomata, más a megítélése. És ez nem az akármilyen média vagy értelmiség, ez az emberek. Gondolj a Marxim nevű csehóra. Ismered ? Náci verzióban elképzelhetetlen lenne, totál felháborító. Így, komcsi verzióban meg tök vicces mindenki szerint, akit ismerek. És ha ez nem is tetszik, akkor is így gondolja a a nép. Nekem se mindíg teccik, de ez van. Asszem ennek az az oka, hogy a puha diktatúra korszaka mintegy kipárnázta az emlékeket: a rendszer a korábban jól megérdemelt "gyilkos" kategóriából akkor került át a nép szemében az "abszurd" kategóriába.

Micuember
2002. május 26. 23:10 | Sorszám: 176
Személyes történelem V2.0

Korábban beszéltem már arról, hogy saját családom gyakorlatilag nem vett részt a XX. század történelmében, a fejünk felett viharzott át e század - nos, most kiderült, hogy nem így van. (Szerencsére nem úgy derült ki, mint Esterházyiéknál - azért az be is baszna rendesen - hanem éppen fordítva. )

Szóval beszélgettem a faterral egyet és mivel őneki annyira húsában-csontjában benne van az urbánus-modern, liberális szemlélet, mint minden igazi volt maszeknak, ezért hirtelen azon kaptam magam, hogy meglepő módon a jobboldalt védem. Na persze nem úgy védem, mint aki egyetért vele, hiszen nem értek egyet vele, hanem úgy védem, hogy megpróbálom megmutatni, hogy attól még, hogy nem úgy gondolkodnak, mint mi, attól még nem hülyék, csak mások. És leginkább attól ilyen mások, hogy kibaszott velük a Kádár-rendszer és bennük van a tüske emiatt.

És ekkor mesélte el a fater a történetet.

Azt a történetet, hogy volt nekem egy dédapám, akiről eddig sohasem hallottam. Klein Sándornak hívták. Műszerész volt, származása miatt koncentrációs táborban volt rab valahol, ahol mázlijára autószerelőnek alkalmazták. Zseniális szerelő lehetett, mert amikor jöttek az oroszok, felspécizett egy teherautót úgy, hogy úgy meglépett vele, hogy nem tudták elkapni. Hazajött, és alapított egy hangtechnikai vállalkozást. Olyan jól ment, hogy 49-ben államosították. Akkor elment dolgozni az AudioTon-hoz. Kiválogatta a jó szakembereket, és 53-ban megint alapított egy saját vállalkozást. Annyira jól ment, hogy a legtöbb pesti mozi hangosítását ő csinálta, sőt az elhúzható tetők - pl. Corvin - technikáját is. És az ötvenes évek végén megint államosították. Akkor, amikor már ott tartott, hogy megvolt egyben a rózsadombi ház ára, csak meg kellett volna venni. Nem sokkal utána meg is halt, gondolom, nem volt már ereje ismét újrakezdeni az életét.

Szóval ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha nem lettek volna a komcsik, ma valszeg igen gazdagok lennénk. Szóval lehetne épp okom bosszúvágyra, gyűlöletre, haragra, neheztelésre és más efféle érzelmekre, ami szokásos.

És még sincs bennem.

Mert nem úgy neveltek.

Mert nekem mindezek ellenére sem mondták soha gyerekkoromban, hogy a komcsikat fel kell akasztani (á la Bayer).

Mert én ezt a sztorit 23 évesen tudtam meg és akkor is jóformán véletlenül. Ha nem kezdünk el politikáról dumálni a faterral, sosem tudom meg.

És miért nem tudom meg ? Miért nem beszéltünk róla ?

Mert nem fontos.

Nem fontos.

És azért nem fontos, mert elmúlt.

Mert a jelen a fontos, és a jövő, amit el tudunk érni most és amit el fogunk érni holnap - nem a múlt sérelmeinek ébrentartása, céltalan, nem konstruktív harag formájában és nem az abból jövő, sérelmi politizálás, hanem az érzelmeken túl, teljesen racionális módon minden állampolgár javára való politizálás.

Micuember
2002. április 24. 23:48 | Sorszám: 165
Geduld, majd írok ide is, csak ehhez kell némi szellemi erőfeszítés, mostan generálódok 1kicsit. A félreértések elkerülése végett: nem de-, hanem re-.
Micuember
2002. április 17. 09:35 | Sorszám: 161
Szia,

A modernitás mint anómia ? Meglehet, de szerintem nagyon kellene reméljük, hogy ne így legyen. Annyira elpuhultunk kívül-belül, hogy hatalmas nagy szívás lenne, ha vissza kéne térni a klasszikus történelembe, ami ugyebár egy eléggé kemény, küzdő, férfias valami volt..

Szerintem a történelem jól leírható maszkulin és feminin korszakok-kultúrák küzdelmével-váltakozásával. ( dialektikus taoizmus ) A maszkulin korszakokban az igazságosság és tisztelet, a feminin korszakokban a humanizmus és szeretet volt a fő érték, a maszkulin korszakok erőre, cselekvésre, aktivitásra, expanzióra épülnek, a feminin korszkakok tárgyalásra, megbeszélésre, elkápráztatásra-szépségre-showra, elsimításra, epikureus jólétre. A modernitás mint olyan tekinthető egész egyszerűen egy feminin korszaknak. A korábbihoz képest. Ez a folyamat szerintem olyan 150 éve tart. Egyébként szerintem éppen ezzel magyarázható a fasizmus rejtélye is: nem más, mint ellenhatás, egy brutálisa ultramaszkulin korszak. (A kommunizus egy kicsit bonyolultabb ügy, gyakorlatilag egyfelől a normál népi szocialista mozgalmak, másfelől pedig a fasizmus összekombinálásának tekinthető. Egyfelől szintén ultramaszkulin, másfelől valahogy androgün is - a "macsó hangya" archetípusát akarta megteremteni.)

A kérdés az, hogy jöhet-e egy a modernitás után újra egy maszkulin korszak ? Ahol a türelmetlenség - igazságosság címszó alatt - erénnyé válik, ahol a szeretet fontossága csökken és a tisztelet fontossága növexik, stb. Egy keményebb és merevebb korszak. Jöhet ?

Szerintem azért nem, mert a modernitás a technika fejlődésének természetes következménye: amíg lesz fejlett technika, addig megmarad a feminin korszak. Hiszen a kemény fizikai munkát elvégzik helyettünk a gépek, akkor mi tegyen újra keménnyé és türelmetlenné ? Mi ülünk a számítógépeink előtt, töltjük az arcunkat szénhidrátokkal és évente egy számmal nagyobb gatyát veszünk. Ilyen közegben nem hiszem, hogy lenne piaca a maszkulin értékeknek. Kicsit olyanok vagyunk, mint Róma a végnapjaiban - csak éppen most nincs esélyük a barbároknak, mert a (hadi)technikánk legyőzhetetlen. (Hacsak nem sodor el a belső barbárság, például az ultraradikális nacionalizmusok.)

Ebben a korszakban, ha mégis beindulnának a maszkulin erények, akkor az viszont a fazimus újraéledését jelentené. "Igazi férfiak" nem lehetünk ebben a környezetben, de igazi férfivá lenni görcsösen vágyó kispolgárok még simán, és éppen erről szólt a fasizmus. Mussolini, Hitler egy ultramaszkulin korszellemet teremtettek meg, de ők maguk, mint a rendszer szimbolikus alakjai, egyáltalán nem voltak megtestesítői a maszkulin macsóideálnak. Épp ellenekzőleg, ők maguk az örök kisembert testesítették meg - nem a férfit, akivé válni az akar, hanem magát a kisembert, aki vágyik rá. Ennek voltak igazi archetípusai - a törpe fing és a dagadt proli, akit az egyenruha és a kemény duma férfivá teszi - dehogy teszi, de ezzel tud azonosulni a kisember, ezt el tudja érni ő is. Tehát a fasizmus egy olyan ultramaszkulin korszak, ahol valójában nincsenek igazi férfiak, csak az azzá válás görcsös-erőszakos vágya van meg - na erre még van esélyünk. De persze remélnünk kell, hogy nem lesz ilyesmi.

Média: ha eccer a köznyelv, a korszellem nyelve Mr. Left nyelve, akkor a média is azt kell beszélje, nem ? '68: 68 szelleme benne van szerintem a nyugati emberekben akkor is, ha a retorikáját már nevetségesnek tagadják. 68 szerintem a minden téren mindenki emancipációjáról és ezáltal az értéksemlegességről szólt - ez ne lenne jelen ?

P.S. Le lettem bőcsészezve ?

Micuember
2002. április 15. 17:04 | Sorszám: 158
Szerintem alapvetően onnan kéne kiindulni, hogy a diskurzus milyen pozícióból indul. Van itten ez a valami, amit modernitásnak hívunk [1], ez a szó tartalmaz egy csomó mindent az erkölcsi és gazdasági liberalizmustól (bár a kettő tök más, de általában együtt dzsal) az alapvetően individualista (nem feltétlenül önző, de egyénekben és nem absztrakciókban való gondolkodás) világképen át némi enyhe marxi beütésig egy csomó mindent. Ez az, ami van. Ez a status quo. Ebben él a legtöbb ember.

Namármost. Vannak, akik szerint ez a szitu egész jó, persze nem ártana pár dolgot változtatni rajta, pl. csökkenteni az elidegenedést, de az egész úgy általában nem rossz, amit változtatni is kell rajta, azt is előrefele haladva, progresszíven. Netán túl-haladni (és nem visszafele haladni) rajta, én speciel - László Ervin nyomán - ezt gondolom.

Aztán vannak mások, akik valamilyen régi értékeket vágynak vissza. Hogy ez valóban létező régi értékekre vonatkozik-e, amelyeket tényleg érdemes lenne megőrizni, vagy pedig holdkóros ábrándozás egy valamiféle sosem létezett aranykorról, amikor a férfi férfi volt, a nő nő, az adott szó adott szó a becsület meg becsület, no ez az egyén intelligenciáján múlik.

Az előbbi csoportot szokták általában bal, az utóbbit jobb címszó alatt emlegetni.

Nomármost. A status quo a modernitás. Magyaráznia annak kell, aki változtatni akar, nem annak, akinek egész jó ez így. Azaz a jobbnak kellene lefordítani a nyelvét a modernitás nyelvére. A balnak nem kell, mert az ő nyelve a mai köznyelv, majd mindenki azt beszéli.

A jobboldal legnagyobb hibája, hogy értékeit nem hajlandó lefordítani a modernitás nyelvére (hiszen az a nyelv "balos", ergo nem szereti azt), így eccerűen nem lehet megérteni. (Ez a dolog erősen korrelál Horkay-Hörcher emlékezetes cikkével.)

A baloldalnak pedig az a legnagyobb hibája, hogy túl gúnyosan, túl virtiolosan áll hozzá ezen értékekhez, kísérletet sem tesz a furcsán beszélő, ódivatú szomszéd megértésére, hanem helyből lecikizi.

Hogy is mondjam. Él Mr. Left a modernitás házában. Elvan, mint a befőtt. Berúgja az ajtót és betrappol Mr. Right és elővesz egy csomó poros régi árút, eladni akarván azt. Mr. Right nem úgy kezdi, hogy izé, tudom, hogy furcsa az árúm, nem divatos manapság, de azért hallgass már meg, léccives, nem, hanem rögtön a magas lóról indít, miszerint ez az igazi, ami neked van, az értéktelen. Az ilyen erőszakos árusnak persze rögtön ajtót mutat az ember, Mr. Left hibája abban van, hogy szemközt is röhögi Mr. Rightot és kifele menet jól valagba is rúgja. És ezt mondjuk nem kéne.

De azért először talán az eladó próbálja meg megtanulni a vevő nyelvét, nem ? Ne felejtsük: a modernitás a status quo, azaz onnan indul az egész, hogy Mr. Left van otthon, nem neki kell eladnia az árúját, ő már eladta azt (nyugaton) kábé 68 körül és azóta mindenki az ő áruját használja.

Micuember
2002. április 15. 09:40 | Sorszám: 153
És az a durva, hogy amíg marhaságokon vitatkozunk, Európa minden idők legnagyobb fenyegetésével néz szembe: a _belső_ iszlám veszéllyel... adva van egy vallás, ami a humánus európai eszményekkel teljesen inkompatibilis, pár millió bevándorló és családonként 6-8 gyerek. Eközben azt látni, hogy az antiglobalista mozgalmak kimondottan iszlámbaráttá válnak, mert jelenleg a világban az a legerősebb antiglobalista gócpont. Európa halálos veszéllyel néz szembe, a leszaporodás, a világháború és egyszerre polgárháború (globalisták vs. iszlám+antiglobalisták) hármas veszélyéves, miközben mi olyan dolgokról vitatkozunk, ami nem igazán létkérdés...
Micuember
2002. április 15. 09:11 | Sorszám: 152
Sajnos kettő van. Nézd, például itt a fórumon egyedül Te meg Oggi az, akik esetében egyáltalán értem, hogy mit akarnak... Azért van két Magyarország, mert nem ugyanabban a vonatkoztatási rendszerben gondolkozunk másképpen, hanem a vonatkoztatási rendszer is teljesen más, azért van két Magyarország, mert teljesen más nyelvet beszélünk, így valójában alig lehetséges érdemi vita, vagy elbeszélünk egymás mellett, vagy jönnek a fikázások. Nagyszerű dolog, hogy Te meg Oggi képesek vagytok azon a nyelven is beszélni, amit én is megértek, képesek vagytok lefordítani a jobboldali nyelvezetet a modern köznyelvre, de a legtöbben nem képesek. A ti esetetekeben legalább értem, hogy mit akartok, látom benne a logikát, a ti szövegetek nem csak lózunggyűjteménynek, közhelyszótárnak tűnik, mint általában tűnni szok nekem, hanem koherens világképnek.
De erre a legtöbben nem képesek...

És ez fordítva is igaz, próbálgattam már, hogy én képes vagyok-e konzervatívul beszélni és arra jutottam, hogy annak a nyelvnek csak a legeslegalsó szintjét, a Torgyán-nyelvet tudom csak beszélni...

Kéne már valami közös nyelv. Igen, valahol a történelemben kell keresni annak alapját. De hogyan ? Számomra például 56 a szabadság -és demokráciaszerető emberek felkelése az elnyomás, szabadság -és demokráciahiány ellen. Mások számára viszont 56 a magyar nemzet felkelése idegen megszállás ellen.

Hol lehet itt közös nyelvet találni, mondjuk ebben a példában ? Hát, esetleg úgy, maradva a példánál, hogy nem vagy-vagy, hanem is-is. Ebben benne lennék. Szerintem te is. De benne lennének-e a legtöbben ?

Micuember
2002. április 12. 02:06 | Sorszám: 146
Hm, lehet, talán azt is el kell mondanom, hogy miért van averzióm a történelemmel szemben. Azt hiszem, mindenki számára a jelen és a történelem között a családja a kapocs - az, ahogy a felmenői a történelemben részt vettek. Nekem ez hiányzik. A második világháború édesanyámék (görögkatolikus) családja számára arról szólt, hogy el kell dugni a lovakat, ha jönnek az oroszok. A második világháború édesapámék (zsidó) családja számára arról szólt, hogy pár rokont elvittek és nem jöttek vissza, de ezt igyekeztük kurva gyorsan elfelejteni, mert minek foglalkozzon az ember gyászos dolgokkal amiken már úgyse lehet segíteni, szóval én erről szerencsére szinte semmit sem tudok és nem is akarok foglalkozni vele. 56 családom mindkét fele számára arról szólt, hogy ültek a pincében és rinyáltak erősen, hogy mikor hagyják már abba a lődözést. A Kádár-korszak arról szólt, hogy sem a rendszer mellett, sem ellene, gyakorlatilag a rendszeren kívüli, pszeudokapitalista maszek kisiparos-kiskereskedő-lét.

Talán az a kis jelenet jellemzi ezt legjobban, amikor 56ban anyai ágról való faterom kidzsesszelt a pincéből, hogy szerváljon egy kis kenyeret, oszt megállt mellette egy teherautó, karszalagos nemzetőrök adtak neki egy puskát és néhány lelkesítő mondantot, majd el. Nagyfater nézett furán, hogy most ezzel mit is kezdjen, majd elballagott. Szerzett valami kaját, és elindult hazafele. Útközben szembejött egy karszalagos nemzetőr puska nélkül, annak hálásan odaadta a puskát meg a lelkesítő mondatokat is előadta, amennyire emlékezett rá, majd haza. Szerintem ma se érti, hogy mit akartak tőle.

Szóval érted... a történelemnek mi valahogy nem voltunk részei, fölöttünk viharzott át... szóval lehet, hogy ezért nem szeretem. Persze lehet sok más oka is, például a már említett mediatizáltság stb.

Micuember
2002. április 11. 23:27 | Sorszám: 145
A modernitás szerintem a mediatizáltságot, a világnak a médián keresztül való tapasztalását, és ezáltal tkpen folyamatosan csak szimulációkat és sohasem a valóságot tapasztalást jelenti, folyamatosan szimulációkban-élést jelenti. Itten hadd idézzem Új Pétert, hogy hogy festenek a szimulációk a politika világában, bár persze minden más téren is azok vannak, de gondolom ez az érdekesebb most:

"Hogy itt a múlt erői térnek-e viszsza vértől mocskos pufajkákban, és lerombolják mindazt, amit a békés magyar családok építettek, vagy folytatódik a nyugodt, felelősségteljes munka, a virágzás, ne kerteljünk, a jövő megalkotása mintegy, a nagy elégedett nemzeti mosoly. Vagy, mondom: Bokros-csomag, vér, szenny és halál.

És akkor még az ezzel ellentétes alternatív dilemmaválasztási lehetőségről nem is beszéltünk, hogy tudniillik, amikor is elbukik a demokrácia visszaállításának kísérlete, helyette erősödnek az antidemokratikus tendenciák, és egy fokozatosan szélsőjobbra csúszó junta karmaiba kerül a többet érdemlő Magyarország. A nacionalista őrület felszított lángja végigperzseli a kettészakított országot, amelyet kilöknek maguk közül az európai államok, marad a csurkista téboly, a leszakadó társadalmi rétegek sikolya, az uram-bátyám happy end évenkénti parlamenttel, és a tönkretett egészségügy. "

Stimmel Ápr 21-én is két szimuláció között választhatunk. Valóság ? Hát, azt talán leginkább Kupától kérdezném meg, hogy mi, talán ő tudja...

Micuember
2002. április 11. 23:16 | Sorszám: 143
Egymás segítése ? Annyiszor ide jutunk vissza... Hogy is mondjam. Számomra az a természetes, hogy az együttérzés nem azon az alapon dzsal, hogy egy nemzetbe tartozunk-e. A világ összes komolyabb erkölcsi tanítója , Jézus, Buddha, Kant, Platón, akárki, mindíg embertársakról beszéltek, nem nemzettársakról, és egyszerűen nem hiszem el, hogy a sarki török gyrosossal másképpen kéne bánnom, mert nem magyar, vagy ha elmegyek mondjuk Londonba dolgozni, akkor ott nyugodtan szemeteljem össze az utcát, elvégre az nem a hazám. Persze most ezt direkt nagyon kisarkítottam, a szemléletés kedvéért. Szóval az nem fér soha a fejembe, hogy bármilyen együttérzés, vagy erkölcs, vagy humánum miért kellene, hogy diszkrimináljon, miért nem az a természetes, hogy teljesen abszolút módon, válogatás nélkül működik ? Hej, de soxor beszéltünk már erről, de nem tudom megérteni akkor se...

Mondtál erre nemrég egy példát, a család példáját, hogy az ember másképp viszonyl a rokonához, mint máshoz. Ez valamilyen szinten igaz. A családra. Mert ott tényleg összeköt a vér. A mai nemzetre ez már azért nem teljesen stimmel, mert az nem származási alapon megy. Ott inkább a nyelv köt össze. Innen kezdve nem értem, hogy miért legyen nagyobb együttérzésem az egy nyelvet beszélők, vagy másképpen: miért legyen kisebb együttérzésem a nem egy nyelvet beszélők iránt ?

Persze, régen másképp volt. Nem csak a nyelv kötött össze, hanem a közös... hogy is fogalmazzam... tapasztalat-kincs, ez érthető kifejezés ? A közösen megélt dolgok, tapasztalatok. Élmények, gondok, érdeklődési korok, érdekek, ilyesmik, régen mind közösek voltak egy nemzeten belül. Ma... szerintem ma a közösségek nem térben, az együtt-élés mentén szerveződnek. Úgy érzem, hogy valahogy egy magyar vasútbarátnak több köze van egy új-zélandi vasútbaráthoz, mint egy magyar bélyeggyűjtőhöz. Hülye példa, de nem jut jobb eszembe. Szóval, a mai közösségek, azt hiszem, nem lokálisan szerveződnek. Egyébként is, mi másért lennének ezerféle furábbnál furább klubok, szubkultúrák, fan clubok, mifenék, ha nem a rég elveszett nemzeti összetartozásérzés pótlékaként ?

Saját értékeink. Igen. De itt megint belép a történelem. Széchenyi például egyszerűen - nem érdekel. Volt, jó fej volt, elmúlt, rég volt. Ami érdekesebb, azok a mai, nem történelmi értékeink. Mai tudósaink, mai művészeink, mai tehetségünk, mai sikereink - miért nem inkább erre gyúrt a kormány, az azonosságtudat felélesztése terén ? Miért a "történelmi Disneylandre" ? (pl. a filmek) Hiszen ezzel az azonosságtudat érzéséhez rögtön a történelem, az elmúlt-ság, az rég volt-ság, a porosság érzését csatolja. És ezzel az a gond, hogy ilyenkor ha az ember fejében e kettő össszekapcsolódik, akkor aki nem kér a történelemből, az az azonosságtudatból sem fog kérni.

Hiszen talán épp ezért esik nehezemre megemészteni az azonosságtudatot, mert mindíg valami régi, poros történelmi dologhoz kapcsolják. Ahelyett, hogy arról lenne szó, hogy egy magyar faszi találta fel az időosztásos operációs rendszereket, ami nélkül nem lenne Net meg semmi ilyesmi. Ehelyett Széchenyi meg Szent László megy. Ugye értesz ?

(Akik ismernek, azokban felmerülhet a kérdés, hogy ha nem szeretem a régi dolgokat, miért érdekel a 2600 éves buddhizmus. Nos, én azt is igencsak radikálisan modernizálni, europaizálni, tudományossá szeretném a nyelvezetét és lepucolni róla minden régies vagy keleties, vagy költői, nem elég tudományos, vagy úgy egyáltalán hagyományos elemet. Pl. én sohasem mondom azt, hogy karma, hanem azt mondom, hogy tudatba begyűjtött benyomások, impressziók és olyat sem szeretek mondani, hogy áldás, hanem inkább tér-energiát szeretek mondani. Ez így elég modern. Szóval ebben is nagyon modernpárti vagyok, tehát nincs itten ellentmondás bennem.)

Micuember
2002. április 11. 18:17 | Sorszám: 139
Hmm, kicsit ki kell egészítenem magam.

"És az egyik végül győzött, korábbi szövetségese, későbbi ellensége feladta a meccset. Szerintem főleg ezért ért véget a történelem. "

Kieg: mert a történelmet a konfliktusok mozgatták. Persze ma is vannak, a nyugati világban mégis az az általános szemlélet, hogy örök béke, nyugi, fejlődés, kánaán... az a szemlélet, hogy mostantól mindíg úgy lesz, mint most. Na ez az, ami nem így volt akkor még, amikor volt még történelem. Akkoriban nem hiszem, hogy hitték, hogy mindíg úgy lesz, mint most. És amíg brutálisan rá nem döbbenünk, hogy nem igaz (mondjuk egy jó kis Európa vs. iszlám - háború), addig a történelem szabadságra ment.

"Hosszú lenne ezt kifejteni... a lényeg itten az információ. Annak értéke. Annak bősége, és ezért devalvációja. Akkoriban valaki mondott egy mondatot, akkor mondott valamit. Ma nem. Ez így stimmel ?"

Kieg: Szóval azt próbálom meg valahogy megfogalmazni, hogy szimulációkban élünk. (Baudrillard). Az egész modern világ szimuláció, ez a lényege. Azaz az információ elveszti valóságra vonatkozó jelentését és önálló életet él. Mindenki tudja, hogy nem a Bref-től lesz biztonságban és a soha nem kötünk koalíciót az azt jelenti, hogy egy hónap múlva kötünk, de ez nem okoz problémát... na ebben nem bírna élni egy Széchenyi. Ezért nem lehet a jelenünk része. Mert erről szól a modernitás, a szimulációkról, méghozzá hiperreális, önálló életet élő szimulációkról...

Micuember
2002. április 11. 18:08 | Sorszám: 138
Szia, akkor kicsit részletesebben reagálnék.

"A történelem és a mítosz a múlt megjelenítésének két különböző aspektusát kellene, hogy képviselje, de ha a történelem írásbeliségétől eltekintünk, nagyon kézenfekvő a hasonlóság. A történelem hétköznapi funkciója ugyanis ugyanaz, mint a mítoszé: magyarázat, legitimáció, pozició-megerősítés. Egy közösség vagy nép megmagyarázhatja a földhöz való jogát isteni adománnyal (mítosz), vagy azzal, hogy az ő őseik foglalták el először a földet (történelem). Közismert az ellentmondás, hogy a történészek fáradozásai ellenére egyes közösségek inkább mítikus magyarázatokat fogadnak el múltjukról, mint például Észak-Írország protestánsai és katolikusai, vagy a görög kommunisták és anti-kommunisták. Ez utóbbiak a görög polgárháború történetét, előbbiek Írország megosztásának történetét látják különbözően. De beszélhetünk a magyar "baloldali" és "konzervatív" csoportokról, melyek az utóbbi száz év szinte minden eseményét (Trianon, Tanácsköztársaság, Horthy-rendszer, II. Világháború, kommunizmus, 1956) homlokegyenest ellentétesen ítélik meg.

Érdemes megjegyezni, hogy a Kádár-korszakban ezek az ellentétek nem voltak jellemzoek, hiszen volt közös élmény: a fennálló diktatúra, amelyet még kedvezményezettjei is térdüket csapkodva gúnyoltak. Mihelyt ez a hamis összetartozás szertefoszlott, elemi erovel törtek felszínre a partikuláris identitások. Mintha a rendszerváltás megrendült társadalmi keretei között az emberek képzelt új csoportidentitások felé menekültek volna. A mai beszélgetések, Internet-viták éttekintésébol elég furcsa kép rajzolódik ki. A kialakult csoportok a törzsi tozsalkodások szintjén vitáznak, egyes szavak (pl. nemzeti) szabályos dürohamokat váltanak ki bizonyos emberekbol.

Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a mai politikai oldalak tulajdonképpen történelem-racionalizációs módszerük alapján különböznek.

"

Eddig _tökéletesen_ egyetértek. Annyival esetleg lehetnél kiegyensúlyozottabb, hogy mindkétfelől említesz egy-egy dühroham-hívószót. Mondjuk: nemzeti, ill. tolerancia.
De tényleg erről van szó. Illetve még annyi a baloldali és konzervatív kifejezések még idézőjelesen sem passzolnak, mert jelenleg a jobboldal törexik gyökeres változásokra, kissé jakobinusan, és a baloldal inkább a status quo mellett. Javasolnám mondjuk a "modernista" és "tradicionalista" kifejezéseket inkább, hangsúlyozva azt, hogy egy alapvetően "modern" világban a modernista tekinthető "konzervatívnak", azaz status quo - őrzőnek.

De a lényeg az teljesen passzol. Eddig.

"Nem kell elfogultnak lenni ahhoz, hogy észrevegyük: máig másképpen gondolkoznak a Rákosi- és Kádár-rendszerben privilegizált családok gyermekei, és másként a kitelepítettek és B-listázottak utódai. "

Itt van szerintem az alapvető tévedésed. Nem csak tiltott és támogatott kategória létezett (jó tudom, az kultpol, de az egész rendszerre vetítem mostan). A legtöbben a tűrt kategóriában játszottak. Ők is tűrtek meg őket is tűrték. A legtöbben nem szerették a rendszert, de nem is gyűlölték. Kissé kényelmetlennek tartották, de kiegyeztek vele.

"A közös magyarságtudathoz többek közt egy történelmi közös nevezot is meg kell találnunk. Legalább meg kellene állapodnunk abban, hogy mirol nem beszélünk...."

Igen, ez oké lenne. Ha 1970 körül lett volna a rendszerváltás. Csakhogy mi helyből a globalizációba bele váltottunk rendszert. Szóval az is vitatott, hogy egyáltalán divat-e a globális világban bármilyen nemzettudat.

Hogy az amerikaiak előszeretettel futkosnak csillagos-sávos pólóban ? Igen. De ott is rettentő sok ember kőcikinek tartja. Ki tudja, kik vannak többen ? Számít-e, hogy kik vannak többen ? A lényeg az, hogy ott is, máshol is vitatott ez a kérdés.

Azonkívül, az a réteg, akit eccerűen baloldalnak hívsz, velem együtt meg van győződve róla, hogy a történelem véget ért. Mert a történelem az az, amikor a múlt után jön a jelen, aztán meg a jövő. Van egy folyamatosság. Én meg úgy gondolom, hogy ma, ebben a modern világban örök most van. Persze ezt kevesen fogalmazzák meg, de szerintem az emberek érzik. Nem csak ezért ért véget. A II. VH majd a hidegháború a globális konfliktus(ok) kora volt. Világrendszerek konfliktusa. És az egyik végül győzött, korábbi szövetségese, későbbi ellensége feladta a meccset. Szerintem főleg ezért ért véget a történelem.

A FIDESZ-MDF kormányzat meg szeretné visszatenni az embereket a történelem folyamatába. Szerintem itt van a fő konfliktus. Széchenyi többé nem lehet példakép, nem lehet a jelen része, csak a múlté. Nemcsak azért, mert ma ilyen jellemek nem lehetnek sikeresek, hanem a világ, az életforma olyan szinten megváltozott, hogy totálisan inkompatibilis vele... Hosszú lenne ezt kifejteni... a lényeg itten az információ. Annak értéke. Annak bősége, és ezért devalvációja. Akkoriban valaki mondott egy mondatot, akkor mondott valamit. Ma nem. Ez így stimmel ? Ezért más az egész. Ezért nem lehet a múlt élő valami. Ezért nem lehet részünk a múlt. Ezért nem lehetünk a múlt folytatás, a történelem része. Választani kell. Vagy modernitás, vagy történelem...

A Kádár-rendszer pedig nem egy valami, hanem egy folyamat. Elindult a gyilkos terrorból és eljutott egy szoft, alig kissé kényelmetlen diktatúra (irreális) jóléti államáig. Hogy lehet ezzel egyszerre szembenézni ?... Melyik részével hogy nézzünk szembe ?...

Micuember
2002. április 11. 08:58 | Sorszám: 128
Szeretem ezeket az elméleteket Ez, gondolom, valamilyen önigazolás lehet, beállítani az MSZP-szavazókat valami negatív skatulyába, eképpen erkölcsi győzelmet faragni

Szóval, eccerűen nem igaz. Leírtam már párszor, ismeretségi körömben a volt - természetesen nem párttag, sőt akkoriban eléggé ellenzéki érzelmű - maszekokból lett kis és középvállalkozók például mind MSZPsek. Mondjuk az SZDSZt jobban szeretik, csak hát ugye.

Ha valaki tényleg nem önigazolni szeretne, hanem a valóságot látni, akkor a kábé a következő képlet szerint lehet megkapni az MSZP szavazótáborát :

az RTL-függö prolik egy része (mert azért van nacionalista proli is, nem kevés)

+ a volt komcsik nagy része

+ a vállalkozók nagy része, mert ők a jobboldali, thatcherista gazdaságpolitikát szeretik, amit Mo.-on az MSZP szok csinálni

+ diplomás középvezetők nagy része, pl. közgazdászok kébá 80%-a

+ mindenki, aki alapvetően nem nemzeti, nem nemzetben vagy magyarságban, hanem emberekben vagy társadalomban gondolkodik

+ mindenki, akinek csak úgy simán nem szimpatikus O.V. tekintélyes, akaratos stílusa, hanem inkább egy hátbaveregethetö haver - típusú jelöltet szeretne (M.P. ehhez közelebb van),

+ sokan, akik unják a harcolást, nem mintha a baloldal kevésbé harcolna, hanem okosabban csinálják: nem láncfürésszel, hanem mérgezett nyilakkal, elegánsabban

Azt hiszem egész egyszerüen úgy fogalmazhatjuk meg: mindenki, aki gyerekkorában nem járt hittanra és/vagy nem olyan családban nött fel, ahol mindenkinek ott kellett ülni az ebédlöasztalnál addig, amig a fater is meg nem tömte a fejét, - ezalatt azt értem, amolyan tradicionális családban - igen jó esély van rá, hogy az MSZPre szavaz.

Na jó, nem zavarok tovább, tessék nyugodtan önigazolni

(De azért legalább azon gondolkodjunk el, hogy a kétpártrenszert azt jelenti, hogy mindkettö minden réteget meg tud szólítani. )

Micuember
2002. április 09. 11:00 | Sorszám: 121
"De ezen felül meg kellett nyerni a kevésbé képzett rétegeket is, és ehhez kellett az "Ezek lopnak!" c. nagyszerű trouvaille."

Igen. Ezzel nyert 98ban a Fidesz, ha nyer, ezzel fog nyerni most az MSZP, és valszeg ezzel fog nyerni 2006ban újra a Fidesz.

Leginkább azért, mert igaz volt akkor, igaz volt most és asszem igaz lesz 2006ban is

Micuember
2002. április 08. 23:18 | Sorszám: 116
Na, és mi van azzal, akinek szülöje sem B-listázott, sem pedig káder nem volt ? Mert ez a többség. Mondjuk mint nálunk, a fater, a proli szobafestöböl lett szobafestö-kisiparos, majd a rendszerváltás után épitöipai vállalkozó. Nem stimmel ez a modell, túl keveseket fed le.

Eccerüsitsünk inkább: itten a népi-urbánus vita ment tovább. Ez az SZDSZnél és a MIÉPnél konkrétan meg is jelenik, az MSZP és a FIDESZ annyira nem mondja ki, de tudat alatt mindenki érzi valahol, hogy két emberideál, a népi és az urbánus csap össze náluk is. És e kettö sajnos teljesen összeegyeztethetetlen: télleg két Mo. van.


Téma: Megerte lumpenprolizni?
Micuember
2002. november 23. 16:03 | Sorszám: 55
"inkább azért mert valakik a stábból elhitették velük,olyan jók,hogy nekik kampány sem kell."

Igen, ez is benne van. Mondjuk ezt mind3 eddigi kormány előadta, fura, hogy nem tanulnak elődeik hibáiból, és a gagyi sikerpropagandát és a minden nagyon szép, jó & fasza szemléletet nyomták egy olyan országban, ahol az emberek negyede még ma is a nyomorküszöb környékén él - ebben az országban nem lehet ilyeneket mondani, hogy "nyugodt erő" (94 MDF) meg "hogy tartsuk a jó irányt" (98 MSZP-SZDSZ) meg "hiszünk a szeretet és az összefogás erejében", mert teljes joggal hánynak tőle az emberek. Itt jobb életet kell ígérni mindenkinek (aztán meg persze tenni is), a mindenveryfasza sikerpropaganda nagyon felháborító tud lenni. Magyarán: hülye kormány az, amelyik a választások idején az eredményeire koncetrál és nem a rengeteg, még megoldandó feladatra - vót eddig 3 hülye kormányunk, kíváncsi vagyok, most a negyedik is ilyen lesz-e.


Téma: A NetForumok értelméröl
Micuember
2001. december 25. 22:38 | Sorszám: 25
Kkkkessszz :] Eleg :] Kikeszultem :] Elegem van az UBB-bol :]
Micuember
2001. december 25. 22:35 | Sorszám: 24
Na most mar tele van a fulem ezzel...

utolso try:

igy keszult:

code:
  

Micuember
2001. december 25. 22:33 | Sorszám: 22
Kezd bonyolult lenni a helyzet.

Akkor most egy ujabb kiserlet:

[img] http://www.extra.hu/Tivi/Bla.jpg [/img]

Ez igy keszult:

code:
 [img] http://www.extra.hu/Tivi/Bla.jpg  [/img] 

igy keszul ez
Micuember
2001. december 25. 22:30 | Sorszám: 21
Kedves Black, nincs itten semmi baj, csak be is kell csukni a megnyitott kockazarojelet.

Engedelmeddel most megteszem helyetted:

[IMG SRC="http://www.extra.hu/Tivi/Bla.jpg"]

Micuember
2001. december 23. 01:32 | Sorszám: 12
Kerekasztal: meghivottak, azaz a mar bent levok ajanlottai ? Akkor egyetertunk. De felejtsuk mar el a hozzaszolasszamot ! Nem mennyiseg, minoseg.
Micuember
2001. december 23. 01:31 | Sorszám: 11
Szia,

nem vagy objektiv. A "balliberalisokat" teszed felelosse a forumok szinvonalanak csokkeneseert, holott annak mindket oldal ostobai a felelosek. Illetve, normalis gondolkodasmoddal egyaltalan nem is kene mindenfele oldalakrol magyarazni, egyszeruen csak az ostoba emberek, akarmilyen mezben. Ha akarod, akar nagyon konkretan-szemelyesen is nekedszegezhetem a kerdest: artott-e valaha a forumok szinvonalanak Pasztorperc, Liberalmensevik, Kerdojel, stb. stb. vagy jomagam. Erre nem kell valaszolnod, csak szerettem volna felhivni figyelmed arra, hogy a surmosag es a szinvonal egyarant "oldal"fuggetlen. Es nincs ertelme algebrazni azon, hogy hol van tobb hulye, szerintem...

Szoval, objektiven nezve, eloszor is szerintem nem artana, ha kicsit kevesbe kategorizalnad az embereket - ugy ertem, kicsit ugy nezni, hogy az az elso, hogy az emberek emberek, egyenisegek, es csak masodsorban vannak mindenfele gondolataik, amik reszben politikai nezetekke is osszeallnak. Masreszt, a forumok szinvonalcsokkeneset ne "oldalasitsd" - minden szubkulturaval ez szok tortenni. Felhigulasnak hivjak. A letszam a szinvonallal forditottan aranyos.

Olyan ez, mint ami peldaul az underground techno szubkulturaban volt, amelyet jol ismerel - nem tehettuk meg, hogy ne engedjuk be a kigyurt-kopasz grizzlyket, hiaba tudtuk, hogy balhe lesz, es 5 ilyen 500 ember szorakozasat rontja el - mert milyen alapon ne engedjuk be ?

Szoval az elitforum a megoldas - de nem hozzaszolasszam meg ilyen alapokon, hanem szigoruan ajanlasi alapon.

Micuember
2001. december 23. 01:22 | Sorszám: 10
Udv,

nem tartom jo otletnek a Kaszinoban a hozzaszolasszam szerinti valogatast. Tudod, az a helyzet, hogy eppen az altalam legtobbre tartott emberek a legkevesbe grafomanok: arra reagalnak csak, amire erdemes, akkor irnak csak, ha van mit.

Javaslatom: mar bent levo tagok ajanlasa szamitson. Ez a legtutibb.


Téma: Mit mondanánk,mit tennénk a Fidesz politikusai helyében
Micuember
2006. július 01. 01:30 | Sorszám: 407
De ennek egyébként törvényszerűen így kell lennie. Kicsit lehiggadva nézve a dolgokat gyakorlatilag minden létező politikai mozgalomban van annyi sok intelligens, de baszottul merev, törzsi felfogású és szemellenzős ember, hogy lehetetlen, hogy legalább 1-2 dologban igazuk le legyen. Így aztán mindig az lesz, hogy pár dologban igaza van az MSZP-nek, pár dologban az SZDSZ-nek, pár dologban az MDF-nek, pár dologban a Fidesznek és pár dologban a Jobbik/Kuruc.info -nak.


Szerintem pl. az MSZP-nek igaza van az államigazgatási reformban és az államra vonatkozó általános stratégiában, az SZDSZ-nek a drogokkal és más devianciákkal kapcsolatban, az MDF-nek az általános értékrend tekintetében - szerintem nekik van a legjobb filozófiai alapjuk -, a Fidesz-nek a gazdaságpolitikában és a nemzeti érdekek képviselésében, a Jobbik/Kurucnak a cigánykérdésben és Tompika megítélésében

Rá kéne jönni végre, hogy egy nemzet vagyunk és annak jobbára egyik jelentős része sem teljesen hülye.

Ezt persze soha senki nem fogja elismerni, de sebaj, sose akartam népszerű lenni

Email a webmesternek | Gondola