gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: Tv2 Napló
András
2002. január 15. 17:26 | Sorszám: 23
Kedves Onogur! Ami a TV2-t illeti, elég nehéz nem tetten a csatorna hírműsorainak MSZP iránti szimpátiáját. Szerinted miért nem igaz?
András
2002. január 15. 16:54 | Sorszám: 21
Pantadeusz! A TV2 Mszp-s és manipulatív volt, az OK. De miért kell rögtön "zsidózni". Honnan a fészkes fenéből kell tunie egy esetleges zsidó származású amerikai tulajdonosnak, mit akar Pintér Dezső, Sváby úr és az MSZP? Miért kell mindig ilyen baromsággal bizonygatni azt az igazságot, amihez valakinek esetleges zsidó származásához semmi köze.
András
2002. január 14. 10:24 | Sorszám: 3
Nem kell félni a TV2-től.

Téma: Franciaország új kísérlete: az első liberális miniszterelnök
András
2002. május 09. 08:25 | Sorszám: 8
Egy francia liberális politikus nem egy maoista 68-as mozgalmár. Tehát abba a hibába ugye senki sem esik, hogy a nyugati liberális szó hallatán esetleg azt hiszi, hogy az olyan, mint az SZDSZ?
András
2002. május 08. 10:15 | Sorszám: 1
Ez a liberális nem olyan liberális, az illető végig az RPR (francia konzervatívok) keretein belül politizált.

Téma: Tölgyessy értékelése
András
2002. május 13. 10:23 | Sorszám: 37
Tölgyessy a parlamentben a Fidesz összes stratégiai döntését megszavazta, leszámítva a méádia kérdéseket. De ezen kívül mindent.
András
2002. május 10. 13:24 | Sorszám: 15
Csak a biztonság kedvéért egy idézet a Tölgyessy előadásból, ami tegnap hangzott el: "Arra a kérdésre, hogy miért lép fel oly sokszor kritikusan saját pártjával szemben, Tölgyessy több választ is adott. Először is kiemelte, bár számos hibát vétett szerinte a Fidesz az egyetlen amelyben bízni lehet."
András
2002. május 10. 10:14 | Sorszám: 0
Érdekes, tartalmas:

Tölgyessy a Parlament Caféban
2002. május 9. 22:17

MNO

Érdekes és tanulságos előadásban lehetett részük azoknak, akik végigülték a Hayek társaság és a Friedrich Naumann alapítvány által rendezett beszélgetésén Tölgyessy Pétert hallgathatták meg a Fidesz történetéről.


Tölgyessy Péter, politikai elemző, a Fidesz-MPP képviselője tizenötéves tapasztalatát osztotta meg a hallgatósággal a Fidesz történetével és politikai megújulásaival kapcsolatban. A politikus beszélt a jövő kilátásairól, esélyekről és lehetőségekről is.


A történetet a reformértelmiség tudatossá válásánál, a nyolcvanas évek közepén kell kezdeni. Amikor a rendszerváltás megkezdődött, a Fidesz a reformértelmiséggel egyfajta tanító-tanítvány kapcsolatba került. Az önálló identitás kialakítása érdekében először mindenkét reformpárttal szemben igyekezett meghatározni magát, többek között azzal, hogy a radikalizmus útjára lépett. Korán felismerte, hogy a magyar társadalmi közhangulat erőteljes politikaellenességével szemben a szakértelmi politizálás erényét csillogtatni jó megoldásnak tűnik, amely páratlan egyszerűsítési képességgel - mely ugyan nem mindig vezet jóra - együtt remek elegyet alkot.


A Fodor-alternetíváról szólva érdekes gondolatot fogalmazott meg az előadó: ilyen alternatíva nem létezik, hiszen Fodor nem vezetői tehetségű politikus, illetve az az SZDSZ-be való beolvadást eredményezte volna.


1994-ben ismerte fel a Fidesz, hogy az MSZP olyan mint egy külön univerzum, sem megváltoztatni, sem eltéríteni lehet, ezért új, párhuzamos világot kell építeni. Ehhez a 94-es jobboldali szétesés után nem sok eszköze maradt, bárkivel és bárhogyan - a spájzból - kellett fölépítenie a magyar jobboldalt.


Az Európaszerte egyedülálló eredményt a következő titkok segítették: a zárt egységesen gondolkodó vezetőség, Orbán karizmatikus vezetői tehetsége, illetve a modern politikai kommunikáció eszközeinek sikeres felhasználása.


1998-ban az Orbán kormány tehát a győzelem tanulságai alapján kezdte el a berendezkedést. A Fidesz tehát a parlamenti színtérről lelépve, közvetlenül a néppel kezdett diskurzust, illetve igyekezett mélyíteni a szakadákot a két erő között - fogalmazott Tölgyessy.


A Fidesz sikerének zálogát Tölgyessy azonban főként abban látta, hogy mindazonáltal rengeteg állampolgári igényt elégített ki. A tekintélyelvűséggel, paternalizmussal előhozakodó kritikákra reagálva elmondta, az okokat a társadalomnak az autonómiával kapcsolatos hozzáállásában kell keresni. Az ugyanis nem feltétlenül áll pozitívan az autonómiához. A paternalizmusról mellesleg megjegyezte, az MSZP annak ellenére, hogy osztogatással vádolja a Fideszt, maga sem hirdet mást.


A második forduló sikerével kapcsolatban Tölgyessy felhívta a figyelmet, hogy egyrészt botorság, másrészt veszélyes lenne olyasmit állítani, hogy a Fidesz mögött álló fiatalok csupán elkeseredett, megtévesztett emberek csordája lenne, mert ez igazán tehetséges és elitet alkotó fiatalok közössége. A Fidesz második fordulós sikere ugyanis éppen ebben rejlik: a közösségteremtő erőben. A kampányról szólva Tölgyessy elmondta azt is nem történt semmi olyan durvaság ami bármelyik nyugati országban meg nem történt volna.


A választások értékelésével kapcsolatban elmondta: most léptünk ki a kádár utáni korszakból. A demokrácia intézményei működnek, tehát van okunk reménykedni.


Arra a kérdésre, hogy miért lép fel oly sokszor kritikusan saját pártjával szemben, Tölgyessy több választ is adott. Először is kiemelte, bár számos hibát vétett szerinte a Fidesz az egyetlen amelyben bízni lehet.


Az MSZP-t egyfajta masszaként írta le, melynek most van az utolsó esélye, hogy megváltozzon: fel kell hagyjon a gyáva politizálással, nyitnia kell a fiatalok felé, illetve meg kell tanuljon a nyilvánossággal politizálni.

Az SZDSZ-ről szólva elmondta: megtört öreg párt, mely azzal, hogy nem nyit a külvilág felé, és marad az "értelmiség pártjának" keretében, aligha fog elszakadni az MSZP béklyójától, és ezzel saját megszűnését okozza.


Téma: Terjesszük
András
2002. május 24. 08:51 | Sorszám: 53
Köszönöm.
András
2002. május 24. 08:28 | Sorszám: 51
Igazán nem akarlak benneteket dolgoztatni, de esetleg ide kéne tenni Obán mai interjúját a Heti Válaszból.
András
2002. május 23. 17:39 | Sorszám: 47
Jó, ha ez idekerül.
András
2002. május 23. 15:24 | Sorszám: 45
Na, ma Durays napom volt:

Duray Miklós: a nemzetpolitika a jobboldali pártokhoz kötődik
2002-05-23 10:48


Magyarországon mindkét kormányváltó párt választási retorikájában szerepelt a státustörvény módosítása, de remélem, hogy a kormányzási felelősség sok mindennek az újragondolására készteti a hatalomra kerülőket - mondta szerdán Duray Miklós Sárváron.

A szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának ügyvezető alelnöke Az évezrednyitó beszélgetések című előadássorozat meghívottjaként tartott előadást a Vas megyei városban.
Duray Miklós szerint jó lenne, ha nem kerülne sor olyan beavatkozásra - sem a státustörvényt, sem a Magyar Állandó Értekezlet menetét illetően -, amely lényeges módosítást jelentene.
Hozzátette: a nemzetpolitika Magyarországon a rendszerváltozástól számítva a jobboldali, illetve centrista pártokhoz kötődik.
- Ezért természetes, hogy most, a kormányváltás idején féltjük a nemzetpolitikát, de reméljük, nem válik ideológiák és érdekek áldozatává - jelentette ki.
Duray Miklós annak a véleményének adott hangot, hogy a más ideológiát képviselő pártok is vállalhatják a nemzetpolitikaként megfogalmazott értékrendet.
A szlovákiai magyar képviselő parlamenti székének nemrégiben történt leláncolását kommentálva megjegyezte: akadnak olyan személyek, akik politikájának lényege a magyarellenesség.
- Szlovákiában is közelednek a parlamenti választások, s egyébként is sokan szeretnék a magyarok rovására sütögetni a pecsenyéjüket - mondta a Duray Miklós Sárváron.

András
2002. május 23. 09:30 | Sorszám: 44
Köszönöm.
András
2002. május 23. 09:04 | Sorszám: 42
Nem tudom hogyan kell idetenni dolgokat. Én csak 1-1-ben tudok bemásolni (ha egyáltalán megtalálom).
András
2002. május 23. 08:58 | Sorszám: 40
Szintén nézzétek meg a mai HVG-ben a Durayról szóló írást. Érdekes.
András
2002. május 23. 08:47 | Sorszám: 39
Valaki ide tudná másolni a mai MN-ből Duray Miklós interjúját. Érdekes.
András
2002. május 21. 09:19 | Sorszám: 33
Köszönöm! Pont erre gondoltam. Mindkét anyagról fogalmam sem volt. Most kinyomtattam, és teszem a dolgom.
András
2002. május 17. 09:12 | Sorszám: 22
Ha az azt követőre, akkor Fábry írása az ÉS-ben közvetlenül a választások után.
András
2002. május 17. 09:11 | Sorszám: 21
Magyar Nemzet múlt szombati számában, ha az Eduardora gondolsz.
András
2002. május 16. 16:04 | Sorszám: 19
Megpróbálom a legjobb publicisztikákat egy topic alá gyűjteni az egyszerűbb terjeszthetőség kedvéért, ezért ide is beteszem Fábrynak az ÉS-ben megjelent írását:

XLVI. ÉVFOLYAM, 18. SZÁM, 2002. május 3. Néhány lehet, néhány igen és néhány nem Jancsó Miklósnak és Grunwalsky Ferinek A két választási forduló között megjelent írásotok óta nagyot változtak a dolgok, mégis engedjétek meg, hogy annak első részére reflektáljak (12 Nem, Nyílt levél Orbán Viktornak és Orbán V. szüleinek, ÉS, ápr. 19.). Hogy a tizenkét pontban írottak ily feketék és fehérek volnának, nem gondolom. Persze lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. De! Az elmúlt időszakban hozzászoktunk, hogy a honi zömmédia Orbán Viktort első számú közellenséggé, fantommá, gyűlölni való akarnokká fesse. Kivált az utóbbi időben zúg a kórus, mely "győzelmetek" után sem csillapodik: Litván a legutóbbi számban önfeledten ducézik (Két Magyarország, interjú Litván Györgygyel, ÉS, ápr. 26.), Kéri "független" egypárti politológus már hetek óta bedobta az általatok is emlegetett "akarat diadalát", Heller Ágnes az ötvenes évekkel példálózik, Kovács pártelnök zsarnokról, vezérről beszél. Korábban mérték már Orbánt Gömbös Gyulához is, de az a szellemi mutatvány, ami Nektek összejött, eleddig példa nélküli a hazai rabulisztika történetében: egyszerre hasonlítjátok őt Sztálinhoz és Adolf Hitlerhez. Kis mohók! Kedves Miklós és Feri! Köztiszteletnek örvendő, vitathatatlan tehetségű művészek 2002-ben, a magyar demokrácia tizenkettedik esztendejében a törvényesen megválasztott magyar miniszterelnökről ilyet nem állíthatnak. Tehetségtelen emberek azt mondanak, amit akarnak, de TI NEM. Egyszerre két diktátorhoz hasonlítani valakit módszertanilag sem helyes - teljesen összezavarjátok magatokat és a szegény olvasót. Ez bizony gyűlöletbeszéd, hogy kedvenc fordulataitok egyikét idézzem. Sallangmentesebben: csacsiság. Olyan mértékű aránytévesztés, amelyet felelős magyar értelmiséginek ma vissza kellene utasítania. Hogy ezt egy bohóc teszi meg, arra csak egy régi filmetek elhíresült szállóigéjét tudnám idézni: "Ez egy ilyen ország, Gáspár." Miklós! Vitathatatlanul a legtehetségesebb magyar filmrendező vagy, a hatvanas-hetvenes évek honi értelmiségének kultikus figurája. Filmrendezők generációja azért választotta ezt a hivatást, mert hozzád akart hasonlítani. A legenda szerint létezett Franciaországban olyan utazási plakát, amely a következő szöveggel csábította kuncsaftjait Magyarországra: Jöjjön és ismerje meg Jancsó Miklós országát. Szemben laktunk veletek az akkori Népköztársaság útján, és amikor egy karácsonynapi délelőttön megpillantottalak fölhajtott gallérú háromnegyedes kabátodban sétálni a szemközti járdán, azt hittem, maga az Isten lépdel ott. Emlékszel tán, kamaszkoromban feljártam hozzátok, szerelmes voltam a lányodba, nem tudván, hogy valójában - remélem, nem lesz émelygős - Beléd, illetve abba a világba vagyok belezúgva, amelyet képviseltél. És most néhány kellemetlenebb mondat. Magad sem tagadtad, Miklós, hogy miután túlélted az egyik diktatúrát, hithű sztálinistaként érkeztél a filmszakmába. Elkészítetted az Arat a jászapáti Dózsa című dokumentumfilmedet a parasztság "eredményekben gazdag" mindennapjairól akkor, amikor pontosan tudtad, hogy a padlások le vannak söpörve. Megegyezhetünk abban, hogy ilyesmit tenni legalábbis hiba, ha nem bűn. Leni Riefenstahlt emlegetni tehát nem szerencsés tán. A Szegénylegényekkel vezekeltél, ezt a "botlást" tehetséged okán réges-rég megbocsátotta Neked minden filmbarát és nem filmbarát. Én sem azért hozom fel, hogy revolverezzek, hanem mert egy művésznek, aki ily intenzíven gyötrődött át egy korszakon, nem kéne diktátort kiáltania az alakuló demokráciában. Azt, hogy Ti ez utóbbit 2002-ben épp a Köztársaság téri pártházban véditek - nevezzük a történelem fintorának. Nem tudom, miért, tán mert mindenki szem volt a láncban, Ti is és a honi értelmiség hangosabb része kettős mércével mér: miközben - nagyon helyesen - érzékeny minden jobboldali szélsőségre, hihetetlenül megbocsátó a baloldal morális csámpásságait illetően. Készséggel elismerem, hogy a filmesek-televíziósok élete a Kádár-érában sok szempontból jobb volt. A Te helyzeted, Miklós, és ezt senki el nem irigyeli tőled, kivételesnek számított. Nálatok ittam életemben először dobozos sört, az összes Jancsó gyerek kord Lévisekben feszített, Nyikának olyan lemeztára volt, amit én egyben az életemben nem láttam. Nálatok járva az volt a benyomása az embernek, hogy Nyugaton van. Külföldön élhettél és lényegében - hál' istennek - akkor csináltál filmet, amikor akartál, a szovjet és honi hadsereg annyi katonát bocsátott a rendelkezésedre, amennyire szükséged volt. Így elkészülhettek olyan remekművek, mint a Csillagosok, katonák vagy a Csend és kiáltás. A furfangos észjárású Hernádival könnyedén kidribliztétek Aczél Györgyöt, tortaküldésetek tán vicc volt, de az is belefér, ha nem az. Az értelmiség, ha elkerülte a két abszolút tabut, 56-ot és az orosz megszállást, "szabadon" alkothatott. Hogy briliáns filmed, az Így jöttem voltaképp a megszállás legitimációja, tán azon is el kéne gondolkodni egyszer. Propagandafilm ez bizony, de annyira tehetségesen, hogy ezt nem lehetett akkor észrevenni. (Apám a háború után majd' húsz évig nem nézett meg magyar filmet, azt mondta, amíg nincs jobb, mint a Hyppolit a lakáj, nem kell annyira sietni. A tizedes meg a többiekkel tört meg a jég, amin szétröhögtük magunkat, és még morális slamposságokra oly érzékeny atyám sem vette észre, hogy a film szállóigévé lett mondata, "az oroszok a spájzban vannak" nézők milliói számára tette megbocsáthatóvá a nálunk elfogadhatatlant, azt a tényt, hogy Magyarország megszállt ország. Nem fényesítelek, a következő magyar film a Szegénylegények volt, amit persze azért is néztek az öregek, mert 56-ot keresték benne.) A 89-ig létezett, a végére bármily puhává agonizálódott állampárti diktatúráról kapcsolatban egy olyan kivételes helyzetű művésznek is, mint amilyen Te voltál, Miklós, akinek életművében a szabadság ráadásul központi kategória, ki kell mondania, hogy bűnben fogant. Meg kell értenie azt is, ha ennek a diktatúrának mégoly történelemi érdemekkel is rendelkező, de 56-ban kétes szerepet játszó figurája négy év múlva miniszterelnök lesz Magyarországon, az sokak számára morálisan aggályos, ha szabad így fogalmaznom. Az akkori évek jogkövetéséről meg annyit, hogy ha egy független, alkotmányos testület ezt a miniszterelnököt múltja miatt abszolút jogszerűen lemondásra szólítja föl, de ő kalandvágyból marad, mi jöhet azután? És ilyenkor nem vonul ki a "szocialisták" trójai falova, a Demokratikus Charta? Milyen független értelmiségi testület az, amely ilyen és hasonló technikák láttán befogja a pofáját, ahelyett, hogy ordítana? Szerintem nem helyes, Miklós, ha egy köztiszteletben álló filmrendező folyamatosan pártrendezvényeken vesz részt. De Neked ezt is megbocsátják, akik nem ezért szeretnek. A legutóbbi filmszemlén a régi szívvel öleltelek meg, és a mai napig büszke vagyok, hogy Szárszón megnevettethettelek. De! Azt az "apróságot", hogy szeretett pártod frontemberei kivétel nélkül a diktatúrát működtető állampárt nemhogy közkatonái, de főtisztjei voltak, mondjuk így, kövérebb szemek a láncban, egy erkölcsi kérdések iránt fogékony művésznek legalább mérlegelnie kellene. Te azt mondod, Miklós, a szegények oldalán a helyed. Én is azt mondom. Minden felelős művész és értelmiségi ebben értelemben baloldali. Maga Szentkuthy Miklós mondotta nekem, aki munkásírónak éppen nem nevezhető, hogy az embernek mindenkor a megalázottak és megnyomorítottak oldalán kell állnia. Így van. De azt ugye nem gondoljátok, hogy ennek a posztkommunista, valódi pártnak saját eszmerendszer híján aligha nevezhető túlélési csoportosulásnak, amely jelenleg éppen szociáldemokratának mondja magát, de frontemberei Kéthly Anna emlékünnepe helyett ide-oda kávézgatni járnak, bármi köze lenne bármiféle baloldali értékhez? Négyéves regnálásuk alatt éltük meg a vadkapitalizmus legintenzívebb korszakát, az eddigiek közül legkevésbé szociális kormányzattal. Csodálkoztok, hogy az állampárti diktatúra volt miniszterelnök-helyettese, a bankszférás lobbista, aki ma egyébként Magyarország egyik leggazdagabb embere, s akinek MSZMP-s múltja miatt "pártonkívüliségét" senki nem veszi komolyan, sokak szemében nem egészen hitelesen képviseli a baloldali értékeket? Miklós! Kedvenc pártod, ahol rendre üldögélsz, négy év ellenzéki idő alatt egyetlen új, hiteles arcot sem tudott produkálni, még azt a fáradságot sem vette, hogy elköltözzék a rossz emlékű Köztársaság térről. Nehéz így állítani, hogy ez a párt nem ugyanaz a párt. Légy erős, Miklós, EZ a párt AZ a párt. Fel kell csak ütni a Ki kicsodát. Szórakoztató olvasmány. Hogy ők már nem ugyanazt gondolják? Ne dőlj be ennek, drága Miklós, te tudod a legjobban, hogy ezek a puha diktatúrában eszmélődött káderek már akkor sem hittek semmiben, csak abban, hogy karriert kell csinálni. Ezért ment ilyen "zökkenőmentesen" az átállás, s a kapitalizmus legfőbb ostorai, lerázva magukról minden erkölcsi skrupulust, annak szálláscsinálóivá és első számú haszonélvezőivé váltak. Nincs itt már jobb- és baloldal, Miklós és Feri. Az utóbbi hetekben végképp elmeztelenedtek a dolgok, legalábbis a választók szemében: a balnak mondott oldalon áll a fentebb aposztrofált garnitúra, a másikon egy - éppen a Te pályádat, Miklós, elindító Nemeskürty tanár úr jóvoltából -, némileg avétos ideológiai törmelékekkel felvértezett csapat, amely próbál valami mást csinálni, megengedem, sajnos olykor az előzőekhez kísértetiesen hasonló eszközökkel. A két részre szakadt ország egyik fele a nómenklatúra ismételt visszatérését támogatja, mert mint az egykor nyolcszázezres elődpárt egykor volt tagja, oda húzza a szíve, vagy mert sikerült elhitetni vele, hogy Orbán Viktor maga az ördög. Az ország másik fele mást akar. Ennek a helyzetnek természetesen legnagyobb vesztese maga a hiszterizált ország. Ennek a zaklatott állapotnak azonban nem elsősorban a gyakorta provokatív, a másik oldal által éjt nappallá téve hergelt Orbán az okozója, a valós ok éppen a másik oldalon rejlik: a szocializmust megszenvedett milliók számára az a tény, hogy ugyanaz, vagy ugyanannak látszó nómenklatúra jön vissza, történelmi igazságtalanságként jelenik meg, azt az érzetet keltve, hogy itt semmi sem változott, esszük tovább ugyanazt a nokedlit, más szósszal. Bibó szerint a vértelen forradalom ára, hogy a régi gárdával ki kell egyezni. De ennyire? Ez a garnitúra minden megkapott: szabad elvonulást - helyesen szabad rablást - erkölcsileg aggályosan, mit akar még? Hogy szeressék is őket? Csoda-e azután, hogy ebben a helyzetben a negyedik szabad választás mini forradalommá válik, a rendszerváltás utóvédharcává, ahol a levegőben nagyon hasonlatos hangulat érzékelhető, mint 1972-ben, amikor barátaimmal március 15-én a Batthyány-örökmécseshez vonultunk. (Bővebbet: in: Kenedi János: Kis történelmi olvasókönyv.) Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy öreg szülők hülye gyerekeként polgári értelmiséginek születtem, amint mindenki az volt a családomban, a tudott generációkig visszamenőleg. Édesapámtól olyan iránytűt kaptam a kezembe, amely segített tisztességesen eltájékozódni az élet sűrűjében. Ez nem érdem, szerencse. Tanúk vannak rá, hogy hatodikos korunkban, amikor az orosz nyelvvel kezdtünk ismerkedni, egy barátommal sétáltunk a Köröndön Sport cigarettától köhécselve és azt mondtuk: - Jaltában eladtak minket, kérlek. Pontosan tudtuk tehát, hogy a világ számos nyelve közül miért pont az orosszal kell kötelezőleg ismerkednünk. Ez sem érdem, csak azt mondtuk, amit otthon hallottunk. Nagyszüleim a kommunistákat úgy emlegették, hogy ezek, hogy meg se kelljen nevezni őket. Nemhogy közülünk senki nem vált kommunistává, ilyeneket nem is igen ismertünk. Alant élt csöndben egy ország, amelyik legutóbb már megint kiment a Kossuth térre. Hát ennyi, Miklós és Feri, tán lesz alkalmunk erről személyesen is beszélgetni, tán Szárszón, példának okáért. Hidd el, Miklós, a levélíró ugyanaz a fábrisanyi, aki, miután a márciusi "események" miatt nem vették föl az egyetemre, fölment hozzád, hogy segítségedet kérje. Ez sem érdem, szerencse. A régi szeretettel ölel mindkettőtöket: Fábry Sanyi

András
2002. május 16. 15:59 | Sorszám: 18
Kutató feltette egy másik topicba. Ide is való, gyűjtsük és terjesszük, én már az Indexre felraktam:

Amikor E. I. fasiszta fiatalokat látott
2002. május 11. (25. oldal)

Rózsa-Flores Eduardo
„Háborúban az embernek
a kezdetén és a végén kell észnél lennie.
Közben olyan, mint egy vakáció”
J. G. Ballard

Mindenki mondhat és írhat sületlenségeket. Néha vannak következményei is a marhaságoknak. Néha nagyon komolyak. Ez most ilyen komoly. És lesznek következményei. Ha más nem, akkor tőlem: hadüzenet.
Maradt volna veszteg az író úr. Bár ne írta volna ki magából. A félelmeit. Mert rögtön az elején leírom: másokban félelmet gerjesztett, keltett. És a félelem rossz vért szül.
Hiszen nem a zanzibári banántermés csökkenéséről írt, hanem arról, hogy mi, fasiszták tombolunk Budapest közterein.
Mi nem lehetünk demokratikusak. Ezt ő mondja. Mi, akik egyetlen testté pépesedtünk a Kossuth téren – ezt is E. I. írja –, akik énünket elveszítve feloldódtunk egymás odaadásában, mi, az egységben tombolni vágyók.
Én ott voltam, ő biztosan nem, és sajnálom ezért, hogy nem élvezhette a társaságunkat. Csak mellettem-társaságomban ott volt az ország egyik legjobb írója – ezt nem csak én mondom –, egy kiváló tudósember, történész, két gyönyörű újságíró hölgy, egy leendő tornász olimpikon – még fiatal, de én bízom benne –, egy külkereskedő, két számteches, egy sofőr, és mindannyiunknak ott volt barátnője, szeretője, felesége, gyereke. Nemcsak hogy az arcunk nem torzult el, aki örül, megszépül inkább.
Mi vidámak, üdék és szépek voltunk ott.
Valószínűsítem tehát: E. I. saját tükörképét láthatta a tévében, papucsban, otthon, s majd belehalt az irigységbe. Ezért gyűlöl ő minket.
Mert micsoda dolog az, hogy az általuk kipreparált, kikenceficézett pszeudodemokráciában nem mindenki azt mondja-gondolja, amit ők. Akkor biztos büdös fasiszta, vadállat, hungarista-náci és marslakó. Mert itt csak egy irányban, egy eszmében, egy vezérben szabad gondolkodni elvtársak, világos?!
Siralmasan nevetséges. Visszataszító és hányingerkeltő. Szerencsétlen flótás. Ostoba.
Nem is beszélve arról, hogy semmi transzcendentális dolog nincs abban – hogy például a kislányok tényleg idealizálják a Viktort. Biztos azért, mert nem olyan petyhüdt, mint a többi – focizik a vezérünk, kérem, és fiatal, ami (a mindentudó ballibeseknek köszönhetően már tudjuk) főbenjáró bűn.
„Az összefüggő, nagy világnézetek elvesztették vonzerejüket, a helyükbe tóduló posztmodern divatok ásatagok voltak már születésük pillanatában is.” Az összefüggő világnézetek vonzerejének eltűnése a XX. századi diktatórikus rendszerek folyománya, melyek közül hazánkban a legtovább tartó és a legmélyebbre ható ilyen rendszer a kommunista diktatúra volt. A „posztmodern”, amelynek első és legradikálisabb képviselői a Szabad Demokraták Szövetségének politikusai között találhatók, tehát ha ezek ásatagok voltak már születésük pillanatában is, akkor E. I. most nyíltan elismeri, hogy szeretett pártja eddig tévúton járt. A megvilágosodásuk sem történhetett oly régen, hisz 1994–1998 között a szadeszos kult.-műv. tárca minden eddiginél keményebben segítette és propagálta a posztmodern világnézeteket és azok eszköztárát. Már ha posztmodern alatt azt értjük, amit ők: a plazák neomodernizmusát, a drogok legalizálását mint a gondolkodás szabadságának alapfeltételét, a tartalom nélküli, pusztán formális – urambocsá! szinte mechanikus! – gondolkodásmód, beszédstílus, életvitel piedesztálra emelését, az erkölcsi értékek relativizálását a vallási sokszínűség elősegítésének leple alatt.
„Az egyetlen baloldali gondolat, amely az elmúlt évtizedben eltökélt és önfeláldozó híveket toborzott magának: az antiglobalizmus…”
Ha a honi viszonyokra gondolt (sic!) Eörsi, akkor ez úgy hazugság, ahogy van! Sőt akkora badarság, hogy az ilyen tényleg nagyon ritka. Hazánkban e gondolat egyik első és radikális képviselője, eme gondolat mögé híveket, tömeget fölsorakoztatni képes erő a szélsőjobboldaliként aposztrofált – mostanra haldokló – mumus-MIÉP volt.
Az antiglobalizmusnak nincs esélye, legalább olyan értelmetlen valami, mint a géprombolás volt a XIX. században, írja még a hős antifasiszta. Ön, E. I. húsz évvel ezelőtt még a kommunista diktatúra összeomlásának se látta esélyét – akkoriban sokan mások sem –, mégis lekerült az Országház kupolájáról a vörös csillag. Ha abból indulok ki, hogy milyen szirupos és szar, de szívből jövő ódát írt a nagybeteg, ellágyult agyú Joszif Visszarionovics Sztálin tiszteletére 1953-ban, lehet, hogy ön ezt nem is szerette volna soha.
„Életképes, totális alternatíva híján csak arra törekedhetünk… hogy szociálisabb irányt adjunk.”
Ezt a mondatot így, ebben a formában akár Rákosi Mátyás is írhatta volna. Ugyanis a társadalmi problémákra adandó válaszok, a lehetőségek egyetlen megoldásra való sematizálása a diktatúrák filozófiájának legfőbb alapja, egyben kiindulópontja.
Megjegyzem még, hogy tényleg szemtelenség egy ballibtől, volt ultrakomcsitól Orwellt előhozni. Szóval Hódolat Katalóniának. (Ugye-ugye, itt is a komcsik nyírták ki azokat a fránya, rohadt, ronda antikapitalista anarchistákat, mert ez kellett a munkásosztálynak, de ezt már elfelejtettük. Megsúgom: Gerő Ernőnek hívták a fő kínzó-kivégzőt, és megkockáztatom: ha ma élne, tuti, szoclib lenne. Legalábbis helye nem lett volna ott kint a téren). De Orwell 1984-e az ő áldott rendszerükről szólt. Nem a POLGÁRI DEMOKRÁCIÁRÓL! „Az ellenfél gyűlöletével szemben a gyűlölet gyűlöletét” – ezt kívánja E. I., melyből látszik, itt érvényesül igazán ostobasága. Hiszen a gyűlölet problémájára adandó válasza primitív és életképtelen. Egyszerűen csak áthelyezi a gyűlölet tárgyát, mint amikor a romlott tejet az asztalról a hűtőbe tesszük, így végezve el a konyhai takarítást.
Megjegyezni kívánom még, hogy a „15 milliós politikai nemzet” nem feltétlenül, sőt egyáltalán nem revizionista, fasiszta, populista jelszó, hanem a jövőbe látó, az egységesülő Európában betöltendő szerepünkre utal. De persze ezt azon az oldalon megérteni nem képesek. Nem és nem.
És most egy személyes dolog: 1991-ben édesapám megvádolt, hogy a horvát fasiszták mellett fogtam fegyvert, és hogy biztos megbuggyantam. Merthogy elfelejtettem, kik is lőtték le a nagypapát a Dunánál 1945 februárjában. Erre a válaszom az volt, hogy hiába a vörös csillag a jugó szoldateszkánál, ott és akkor ők alkalmaztak fasiszta-náci módszereket – mint az izraeli védelmi erők mostanában…
Ha azok a parasztok, egyetemisták, munkások, akik a hazájukat védték, fasiszták, akkor én is az vagyok, válaszoltam, és ott maradtam. Meg is nyertük a háborút.
2002 áprilisában én is ott voltam a Kossuth téren. És ha ezek a fiatalok, öregek, értelmiségiek, munkások, diákok buta fasiszták, akkor én is az vagyok. Az akarok lenni minden erőmmel. Nincs is más vágyam!
Itt az utolsó pillanat, elvtársak: temessük be az árkokat, és nagyon vigyázzunk közben, csak nehogy berlini fal legyen belőle. Mert ha mégis így történne végül, megsúgom, eztán csak mi lehetünk szabadok…

András
2002. május 16. 12:20 | Sorszám: 1
Bár erről nyitottam egy külön topicot, de Schöpflin György interjúját is érdemes találom ide elhelyezni (legyen rendszer ezen a fórumon):

Az új kormány nem fog örülni a hatalomnak
2002. május 16. 6:31

Veress Kata

„A Kossuth téri üzenettel elsősorban az SZDSZ nem tud mit kezdeni. Ők még mindig nem tudják elfogadni a Fideszt. Ebben szerepet játszhat az, hogy a két párt egy helyről indult, hogy a Fidesz sikeresebb, s hogy a Fidesz olyan modernséget képvisel, amit az SZDSZ nem képes elfogadni” - mondta többek között Schöpflin György, a Londonban élő politológus-történész.


Fotó: Pörneczy Bálint

- Még több igen fontos EU-tárgyalása van hátra Magyarországnak a csatlakozás előtt. Ön szerint mennyiben fog másképp tárgyalni az MSZP-SZDSZ-es kormány, mint tették Orbán Viktorék?
- Az nagyban függ az új külügyminisztertől. Bár Kovács László az elmúlt hetekben nagyon kemény, egyesek szerint agresszív kijelentéseket tett belpolitikai szinten, de valószínűleg kint másképp fog tárgyalni. Azt már bejelentették, hogy egyes dolgokban nem fogják olyan keményen képviselni a vélt magyar érdekeket, mint a Fidesz-kormány. Hogy melyek a vélt és a valós érdekek, nem lehet eldönteni. Az világos, hogy 1994-98 között a Horn-kormány stratégiája körülbelül az volt, hogy akármit mond a Nyugat, a válasz az, hogy „igen”. Ami elvileg nem egy rossz taktika. Ám abból a szempontból mégis rossz, hogy a nyugatiak egy idő után visszakérdeznek: de mit jelent az, hogy „igen”? Akkor a magyar cél az volt, hogy minél előbb be kell kerülni az Unióba, aztán majd utóbb továbbtárgyalják a dolgokat. Időközben huszonhárom fejezetet tárgyalt le Magyarország a harmincegyből. Mostanra az olyan keményebb fejezetek maradtak, mint az audiovizuális vagy a mezőgazdasági törvény. És itt felmerül a kérdés: az új kormány hajlandó lesz-e megtartani azt a Brüsszelben tárgyaló szakértőgárdát, amelyről az elmúlt négy év során mindenki elismerte, hogy nagyon színvonalas munkát végeztek. Lesz-e folyamatosság múlt és jövő között, vagy azt mondják, hogy egy leszerepelt rendszer közkatonáitól meg kell szabadulniuk. Figyelembe kell azonban venniük: a szaktudás gyakran független a politikától. Nem szabad elfelejteni, hogy régi brüsszeli rókákkal szemben kell képviselni a magyar érdekeket.

- A választások idején sokan úgy beszéltek az ország kettéosztottságáról, mintha az pusztán magyar sajátosság lenne. Mintha nem hasonló lenne a helyzet a világ számos más országában, Amerikában, Franciaországban vagy Nagy-Britanniában.
- Alapállásból minden normális, modern társadalomban rengeteg kétosztatúság van: város és vidék, idős és fiatal, nő és férfi. A választásokat illetően, a felmérések szerint ezen kétosztatúságok jobbára lefedték egymást: míg a vidék és a fiatalság inkább a Fideszre, addig a nagyobb városok általában az MSZP-re szavaztak. Tegyük fel, hogy létezik ez a megosztottság. Azt tudjuk, hogy a pártok között nagyon mély: teljesen más a két oldal diskurzusrendszere, szimbólizmusa, hozzáállása s az, hogy ki mit tart fontosnak. Olyannyira más, hogy egyelőre nem igen tudnak egymással kommunikálni. Nagy kérdés, hogy az új kormány hogyan fogja kezelni a mára kialakult politikai megosztottságot. Ha valóban az egész ország kormánya akar lenni, akkor valamennyire magáévá kell tennie a másik tábor szavazóinak az igényeit is. S mivel igen kicsi a mandátumok közötti különbség, szüksége lesz az ellenzékre is. Ez pedig már egyfajta átjárhatóságot jelent a két oldal között. Erre már lehet hidakat építeni. Persze mindez a jobboldal hozzáállásától is függ.

- A második forduló utáni napokban Kupa Mihály úgy nyilatkozott: mivel állandó konszenzusra lesz szükség a kormány és az ellenzék között, kimondva vagy kimondatlanul, ez már egyfajta nagykoalíciós együttműködést rejt magában.
- A hétköznapi életből is jól tudjuk: minden helyzetben ellent lehet mondani, vagy közös nevezőpontra lehet jutni. Tízmandátumos többséggel nagyon-nagyon nehezen lesz kormányozni. A magyar rendszer olyan, amelyben lehetetlen megbuktatni a kormányt. A konstruktív bizalmatlansági indítvány rendszerét Magyarország a német gyakorlatból vette át 1989-90-ben. Németországban pedig még az is csak egyetlen egyszer fordult elő, hogy a kormány le tudta mondatni saját magát, lévén hogy nem elég leszavazni a kormányt, de egy ellenkormányt is meg kell szavazni.

- A jobboldaliak közül sokan attól tartanak, hogy a Medgyessy-kormány sok elemét vissza fogja bontani annak az alapnak, amit a polgári kormány az elmúlt négy évben lerakott.
- Elvben sokmindent visszavonhat a Medgyessy-kormány, ám ez a gyakorlatban sokkal nehezebben menne. De ne felejtsük el: az MSZP vagy az SZDSZ szavazótábora is része ennek a polgári Magyarországnak. Csak éppen ők nem így fogalmaznak. Mert az a szó, hogy „polgári”, az elmúlt években más tartalmat kapott. Számomra például polgár az, aki elsősorban mint egyén vesz részt a politizálásban, de mivel abszolút függetlenség nincs, tagja valamely identitáscsoportnak is.

- Több felmérésből kitűnt, hogy a baloldali szavazók általában valami ellen, míg a jobboldali szavazók valami mellett tették le a voksukat.
- Az elmúlt tizenkét év óriási változást hozott a társadalomban. Gondoljunk bele: 1989-ben a magyar társadalomnak legalább a nyolcvan százaléka függött valamilyen fokon a kommunista párttól. Márpedig aki valamitől függ, az nem tud öntudatosan cselekedni, és mindig negatív módon fog viszonyulni az új történésekhez. Ám a rendszerváltás óta, alig tizenkét év alatt a lakosság több mint a fele képes függetlenül dönteni.

- Erre értheti azt a jobboldal, hogy egy másik Magyarország született?
- Én azt mondom, hogy az elmúlt 12 év folyamán rengeteg minden megváltozott. Létezik egy angol kifejezés, a "fogyasztói polgárosodás". Magyarország is egyre jobban kezd fogyasztói társadalommá válni. Az anyagi gyarapodás az országnak legalább a felét elérte. Ha igaz az, hogy a Fidesz-szavazók többsége inkább valami mellett, az MSZP-szavazók viszont inkább valami ellen szavaztak, akkor az idő a Fidesznek dolgozik. Nem csak azért, mert a fiatal, fogyasztói társadalomba felnövő fiatalok többsége Fidesz-párti, hanem mert Kelet-Magyarország gyarapodásával ott is egyre többen maguk mögött fogják hagyni a kommunista rendszerből visszaköszönő negatív függőséget, negatív hozzáállást és "polgárosodni" fognak.

- Ön hogyan látja azt a bizonyos két forduló közti két hetet? A baloldali pártok és a sajtó azóta sem győzi degradálni a Kossuth téren megjelent többszázezres tömeget.
- Persze, hogy kisebbíteni próbálják a Kossuth téren megjelent tömeg nagyságát és jelentőségét, hiszen félnek. Ez abszolút normális, szabványos politizálás. A tömegnek, mint jelenségnek óriási súlya van. Néhány tízezer ember már tüntetést jelent. Ha viszont valóban másfélmillióan voltak ott, akkor arra el lehet mondani: 1989 óta ez volt a térség legnagyobb demonstrációja. És ez az, ami számít. Ennek a ténynek a mágikus hatását próbálja meg a baloldal delegitimálni. A békés, jóhangulatú tüntetésnek alapvetően az volt az üzenete, hogy nagyon sokan vannak, akik azt mondják: mi valóban elfogadjuk a Fideszt legitim erőnek. Az a bizonyos két hét egy kiváltságos időszak volt a jobboldal számára. A baloldal pedig atekintetben is magyarázatra szorul, hogy miért nem tudja úgy megszólítani a fiatalokat, mint a konzervatív oldal. Furcsa világ az, ahol a baloldal mondja azt, hogy "mi a kapitalizmust és a globalizációt támogatjuk", a jobboldal viszont a szegényeket karolja fel. A Kossuth téri üzenettel elsősorban az SZDSZ nem tud mit kezdeni. Ők még mindig nem tudják elfogadni a Fideszt. Ebben szerepet játszhat az, hogy a két párt egy helyről indult, hogy a Fidesz sikeresebb, s hogy a Fidesz olyan modernséget képvisel, amit az SZDSZ nem képes elfogadni.

- Az SZDSZ azt tartja magáról, hogy ő képviseli a leginkább Magyarországon az „európaiságot”.
- A szabaddemokraták valóban úgy vélik, hogy monopol-helyzetben vannak Magyarországon a modernség képviselete tekintetében, s magukat tartják a legprogresszívebb európai pártnak. Éppen ezért tudnak nehezen szembenézni azzal, hogy van ennek az európaiságnak egy másik legitim olvasata is. Az, amit a Fidesz képvisel. Az SZDSZ bármit is állít magáról, elit társadalmi képződmény, amelyre szükség van, de nem egyedüli letéteményese a társadalomnak. A szabaddemokraták nehezen tudják elfogadni, hogy létezik - szaknyelven szólva - egy másik "tudási forma", amely a társadalomban felgyülemlett tapasztalatokat jelenti. Az SZDSZ ahelyett, hogy párbeszédet folytatna, ezt a réteget nem akarja elismerni. Ha viszont nem alakul ki párbeszéd, akkor a nép könnyen azt kérdezheti, hogy "mit csinálnak ezek odafent", mire ők azt válaszolhatják, hogy "meg kell szabadulni ettől a néptől". Egy biztos: a demokráciában senki sincs monopol-helyzetben. A baloldal mindenütt azt hiszi magáról – és ez nem csak magyar jelenség -, hogy a felvilágosodás óta ők képviselik a modernséget a világban. Bár tényleg fontos részét alkotják a modernségnek, de nem egyeduralkodóak, hanem egy nagyon tágas párbeszéd részesesei. Bárki, aki egyeduralkodónak tartja magát hamar rá kell jöjjön: ebbéli hitét állandóan megkérdőjelezik, és nem lehet fenntartani hosszú ideig.

- A választások előtt azt állította: az MSZP akkor járna jobban, ha most nem nyerne, mert a kormányzás mellett nem lesz ideje a megújulásra, s akkor akár 10-15 évre is elbúcsúzhat a hatalomtól. Ám az EU-ba az új kormány fogja bevinni az országot, amely nem lesz hálátlan feladat.
- Nem lesz olyan könnyű dolog az EU-csatlakozás, mint azt egyesek gondolják. Egyrészt a Medgyessy-kormánynak nagyon józanul kell kezelnie az ellenzéket, mert különben nem fognak létre jönni a csatlakozáshoz szükséges kétharmados törvények. Utána viszont miért akarnak majd hatalmon maradni? Mi lesz a célkitűzésük? Az, hogy ők baloldaliak, önmagában nem jelent semmit. Ha nem tudnak majd valamiféle üzenetet küldeni a magyar társadalom egyik felének, akkor óriási bajban lesznek 2006-ban, mert hamar ki fog derülni: amit mondanak, nem több üres szólamnál. Ám a mostani helyzetből is jól látni: a konzervatív pártoknak már most van elképzelése arról, hogy hogyan nézzen ki a modern Magyarország. És négy év múlva is fogják tudni, hogy mit akarnak. Ők ezt nevezik "polgárosodás"-nak. Mint azt már korábban említettem: a társadalom nagy része már a fogyasztás felé tendál, s nem lehet őket régi, baloldal által képviselt "egyenlősdi"-be visszaszorítani. De a baloldaliság egész Európában nagy bajban van. Nem tudja kicsoda-micsoda, nem tudja mi az, amiben radikális tud lenni, kit támogat, mi a szavazóbázisa?

-Sokan aggódnak azért, hogy a következő négy évben milyen hatással lesz a túlnyomórészt baloldali sajtó az emberekre. Mások viszont azt állítják, hogy mind a ’98-as, mind a mostani választások bebizonyították: kisebb a sajtó befolyása, mint gondolnánk.
- Az a magyar sajtó, amely kikerült a kommunizmusból, két teljes évig szabadon, minden kontroll nélkül dolgozhatott. Abszolút fegyelmezetlenül élhette virágéletet, és ahol nincs fegyelem, ott az emberek elkényeztetik önmagukat. A magyar sajtóelit belső kultúrája ekkor indult el. Ők azok, akik eleve azt gondolják, hogy a jobboldaliság megbocsájthatatlan bűn. Ráadásul jött az Antall-kormány és a sajtó közötti kellemetlen viszony, amikor végképp beidegződött ebbéli hitük. Mára odáig fajult a dolog, hogy a mai magyar sajtó nagy többsége úgy hitte, hogy egy fasiszta kormány ellen kellett hadakoznia. Tudjuk, hogy ez nem így volt, de ők őszintén így gondolták. Ez ellen viszont azért nem lehet racionális érvekkel harcolni, mert identitásbeli kérdésekről van szó.

- Valóban nem lehet tenni ez ellen a helyzet ellen semmit?
- Mindez már egy olyan lélektani helyzet, amikor az egyik mindig mindenben a legrosszabbat látja a másik félben. Akármit mond a jobboldal, a baloldali sajtó mindig a lehető legrosszabb olvasatot fogja látni benne. Ez ellen egyrészt úgy lehetne tenni, ha mindkét fél elismerné a másik létjogosultságát. Sajnálatos, hogy az Orbán-kormány nem tett lépést például a holland minta bevezetése érdekében, amellyel megközelítőleg sem érhette volna őket az a vád, hogy be akarják kebelezni a sajtót. Hollandia ugyanis egy olyan pluralista társadalom, amely fel van osztva kis pártokra és csoportokra, de ki van mondva, hogy arányosan melyik csoport mennyi időt kap hetente a televízióban vagy a rádióban. Ott fel sem merül, hogy csak a bal- vagy csak a jobboldal ural egy médiumot.

- Van, aki azt mondja, hogy nem fogja a négy éves ciklust kitölteni az új kormány.
- Szerintem ki fogja húzni azt a négy évet, de nagyon keservesen, és nem fog örülni a hatalomnak. Engedményeket kell majd tegyenek a konzervatív ellenzéknek, hogy meg tudjanak szavazni létfontosságú törvényeket. A Fidesz-MDF ellenzéki oldalnak viszont nem lehet kereszteshadjáratot folytatnia ellenük, s nekik is engedékenynek kell lenniük. A Medgyessy-kormánynak valóban szembe kell néznie azzal, hogy nemcsak az ellenzék, de két és félmillió ember figyeli a tevékenységüket. Eddig megszokták, hogy amikor övék volt a hatalom, akkor egyeduralkodók lehettek. Most meg kell tanulniuk a demokratikus rendszeren belüli önkorlátozást.

András
2002. május 16. 12:18 | Sorszám: 0
Talán érdemes egy ilyen topicot is indítani, és a magunk módján terjeszteni. 4 évig lesz erre lehetőségünk. Én, első anyagként feltenném Orbán tegnapi parlamenti beszédét:

Orbán Viktor beszéde az Országgyűlés alakuló ülésén
2002. május 15.


Jó napot tisztelt hölgyeim és uraim! Köszönöm a szót, tisztelt elnök asszony. Engedjék meg, hogy a polgári kormány nevében köszöntsem az újonnan megválasztott Országgyűlés tagjait, tisztségviselőit. Külön is gratulálok a parlament minden képviselőjének, tisztségviselőjének és a következő kormánynak pedig sikeres munkát kívánok!

Tisztelt képviselőtársaim! Az elődök azt az alkotmányos szokást honosították meg, a jegyzőkönyvek tanúsága szerint is, hogy az alakuló parlamenti ülésen röviden összegezték azokat a gondolatokat, amelyeket összegzésre méltónak éreztek. Ahogy átlapoztam az előttem szólók beszédeinek írott változatát azt láttam, hogy leginkább az eredményeket összegezték. Engedjék meg, hogy én most az eredmények kimerítő és teljes felsorolását ne végezzem el, nem volt még olyan régen a választási kampány, így nyilván a tényekkel mindenki tisztában lehet.

Csak példaképpen engedjék meg, hogy elmondjam Önöknek: 1998-ban a munkanélküliség Magyarországon 7,8 százalék volt, ma 5,7 százalék, az államháztartás hiánya 6,3 százalék volt, ma 3,3 százalék, az átlagkereset négy évvel ezelőtt 67 ezer forint volt, ma 117 ezer forint, a minimálbér négy évvel ezelőtt 19 500 forint volt, ma 50 ezer. Volt tandíj, általános és kötelező tandíj, amit eltöröltünk. Nem volt diákhitel, amit létrehoztunk. Nem volt gyermekek után járó adókedvezmény és nem volt gyed sem. Ma ezek ismét léteznek. Négy évvel ezelőtt a felsőoktatási intézményekbe mindösszesen 279 ezer diák járt, ma 349 ezer. A továbbtanulni akaró cigány fiatalok közül 805-en kaphattak ösztöndíjat, ma, négy év elteltével 12 ezer 588-an. Négy évvel ezelőtt a nemzeti összterméknek 0,7 százalékát fordítottuk kutatásra és fejlesztésre, ma a nemzeti összterméknek 1,42 százalékát fordítjuk erre. Négy évvel ezelőtt lényegében gyakorlatilag nem épültek szociális bérlakások, most pedig lassan elérjük a 10 ezres számot. Talán arra is emlékeznek még, hogy a lakáshitel-kamatok négy évvel ezelőtt 25 százalék fölött jártak, most pedig 3-5 százalék között találhatók.

De az eredményeknél engedjék meg, tisztelt hölgyeim és uraim, hogy fontosabbnak érezzem azt, s ezt szeretném röviden összegezni, hogy miért éppen ezeket a döntéseket hozta meg a polgári kormány, milyen mélyebb megfontolások, magasabb szempontok és összefüggések irányították lépéseinket.

Tisztelt elnök asszony!

A polgári kormány mindig azt a kérdést tette fel magának és a nemzetnek is, mit kell tennünk annak érdekében, hogy a Kárpát-medencében élő magyarok életlehetősége táguljon, életminősége emelkedjék. Mit kell tennie a mindenkori kormánynak, hogy szabadság és jólét köszönthessen be a Kárpát-medencébe. Nos, tisztelt képviselőtársaim, a kormány az elmúlt négy év során arra a meggyőződésre jutott, hogy a jövő legfontosabb kérdése, sikerül-e megállítani, és ha sikerült megállítani, sikerül-e majd megfordítani a népességfogyás vészes tendenciáját. Nem akarom eltitkolni, a helyzet négy évvel ezelőtt is súlyos volt, és most is az. A kormány nem elégedett meg a vészharangok kongatásával, négy éven keresztül azt kerestük, milyen lelki és anyagi erőket tudunk mozgósítani a bátrabb családalapítás és bátrabb gyermekvállalás érdekében. Négy évvel ezelőtt általános volt hazánkban, hogy a fiatalok eggyel kevesebb gyermeket mertek vállalni, mint amennyit szerettek volna. A helyzet valamelyest javult, de még mindig nehéz. A polgári kormány mindent megtett, hogy a családalapítás többé hazánkban ne gazdasági kérdés, hanem az élet magasabb értelmét szolgáló döntés lehessen. A polgári kormány kimondta és ezt az irányvonalat követte, hogy a gyermek érték, érték a család, de érték az állam számára is. Minden gyermekre szükség van, egyetlen magyar gyermek sem születik feleslegesen a világra.

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Minden európai társadalom jövőjét meghatározó kérdés, mit kezd azzal a ténnyel, az életnek azzal a természetes tényével, hogy tehetség és szorgalom egyfelől, és a vagyon másfelől, nem azonos arányban osztattak szét. Mi azt valljuk, és ezt az irányt követtük, úgy igazságos és hasznos, ha a szegényebb családba született gyermekek is megtalálják a lehetőségét, hogy tehetségüknek és szorgalmuknak megfelelő pályát futhassanak be életük során. Ezért azon dolgoztunk, hogy a tanulás lehetősége a szorgalomhoz és a képességhez, ne a tehetősséghez, a vagyoni helyzethez kötődjék. Ezért szüntettük meg a tandíjat, és vezettük be - engedjék meg, hogy így fogalmazzak - az Európában egyedülállóan sikeres diákhitel rendszert. Szeretném önöket arról is tájékoztatni, hogy Magyarországon ma, egy-egy iskolás nemzedéknek 40 százaléka jut el egyetemre és főiskolára, ami már csak egy százalékra van az európai uniós átlagtól. Tizenkét évvel ezelőtt Magyarország ebből a szempontból utolsó előtti volt Európában.

Tisztelt elnök asszony! Hölgyeim és uraim, tisztelt képviselőtársaim!

Az idő rövidsége miatt a fontosnak tartott gazdasági kérdések közül csak néhányra térhetek ki. Bizonyára önök is emlékeznek rá, hogy a gazdasági kérdések közül a polgári kormány az inflációnak különös figyelmet szentelt. Ugyanis az infláció, vagyis az árak gyors emelkedése a legnagyobb csapást valójában mindig a szegényekre méri. Ezért meggyőződésünk volt és maradt, ha igazságos gazdaságpolitikát, ha valóban arányos közteherviselést akarunk, akkor az inflációt kell első számú ellenfélnek tekinteni. 1997 decemberében az előző kormány utolsó teljes évének utolsó teljes hónapjában az infláció mértéke 18,8 százalék volt, 2001 decemberében, a mostani kormány utolsó teljes évének utolsó hónapjában pedig 6,8 százalék, 12 százalékos csökkenést tudtunk elérni négy esztendő alatt.

Tisztelt elnök asszony!

A kormány tudatában volt annak, hogy az árak megfékezése érdekében szembe kell szállnia, és a szegények számára elfogadható megállapodásra kell szorítani a nagytőke képviselőit, gyakran a nemzetközi nagytőke képviselőit is. Ezeket a csatákat a kormány megvívta. Úgy érzem, többségében, ha nem is mindig, de többségében sikeresen vívta meg. Nemcsak azért vívta meg sikeresen, mert féken tartotta a gázárakat, féken tartotta a gyógyszerárakat, és ha az egész országban nem is, de annak nagy részén sikeresen letörte az autópályadíjakat. Azért nevezhetjük a kísérletünket sikeresnek, mert mindezt úgy tettük, hogy közben a Magyarországra érkező külföldi beruházások mértékét jelentős arányban növelni tudtuk.

Milyen szerepet kell játszania a mindenkori államnak itt, a 21. század küszöbén a magyar gazdaságban? Kell-e támogatnia a mindenkori kormánynak a magyar vállalkozókat? Kell-e a kormánynak is szerepet vállalnia abban, hogy tizenkét, a magyar vállalkozók számára sovány esztendő után ők lehessen ismét a fővállalkozók saját hazájuk újjáépítésében? Ezzel a kérdéssel is szembesült a kormány négy évvel ezelőtt. A kormány azt az álláspontot foglalta el, hogy a magyar vállalkozókat támogatni kell. Ugyanis ma már nem az a tét, hogy Magyarország tagja lesz-e az Európai Uniónak. Ez ma már csak karnyújtásnyi távolságra van. Ma már a gazdaságpolitika tétje az, hogy hol lesz a helyünk az Európai Unión belül. Hol lesz a helyünk az Európai Unióhoz tartozó államok sorában.

És most nem arra a vitára gondolok, mert a hely alkalmatlan arra, hogy ezt lefolytassuk, hogy milyen politikai koncepciót kell, vagy kellene támogatnia a Magyar Köztársaságnak egy egyesült európai államokat-e, vagy a nemzeti parlament tágabb hatáskörét fönntartó megoldást. Ezt a vitát talán tegyük el későbbre; hanem arra gondolok, hogy ha valaki az Európai Unión belüli államokat alaposan végigtanulmányozza, és a hozzánk hasonló méretűeket megnézi, megvizsgálja, akkor azt látja, hogy a velünk azonos méretű államok rendelkeznek ma négy olyan dologgal, amivel mi még nem, és ezért félő, hogy nem is leszünk velük versenyképesek. Minden hozzánk hasonló méretű államnak az Európai Unión belül van legalább fél tucat nemzetközi, ahogy szokás mondani multinacionális vállalata, amely nemzeti kézben van, ha nem is világméretekben, de régiós méretekben nemzetközi befolyással bíró cégnek számítanak. Minden hozzánk hasonló állam rendelkezik erős kis- és középvállalkozókkal, rendelkezik jegyzett, a világban magasan jegyzett vállalatirányító réteggel és rendelkezik vállalkozói, gazdasági érdekképviseletekkel. Az elmúlt négy évben azért dolgoztunk, hogy Magyarország is ilyen ország lehessen, ezt neveztük gazdasági patriotizmusnak. Az elmúlt négy évben sikerült fejlesztési forrásokat teremtenünk a magyar gazdaság számára.

Kétségkívül fontos, hogy mire használja fel a mindenkori kormányzat ezeket a fejlesztési forrásokat. De az is fontos kérdés, habár csak második a sorrendben, hogy kik használják fel, kiknek a munkája révén használjuk fel ezeket a forrásokat. Kik végzik Magyarországon az állami forrásokból megvalósuló nagyberuházásokat. Mi azt mondtuk, hogy előnyben kell részesíteni a magyar vállalkozókat. Ezt elvi meggyőződésből tettük és elviseltük folyamatosan és éveken keresztül a legméltatlanabb támadásokat és a legbántóbb gyanúsítgatásokat is. Valóban úgy történt Magyarországon, hogy az útépítéseknél, hídépítéseknél, gátépítéseknél, vasútfejlesztéseknél a magyar vállalkozók támogatásának gazdaságpolitikai irányát követtük, és nem is akarom eltitkolni, ha lett volna még időnk, más területeket is szívesen bevontunk volna ebbe a körbe. Szeretném azonban elmondani önöknek, hogy ez a magatartás európai magatartás, ne legyünk szemforgatóak, talán ez az alkalom megfelelő arra, hogy elmondjam önöknek: Európában mindenki ezt csinálja. Ezért butaság volna, ha éppen mi magyarok nem használnánk, nem élnénk a magyar vállalkozók számára megadható támogatási lehetőségekkel.

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Ez a gondolat, ez az európai gondolat a saját vállalkozók támogatása, a nemzeti érdekkörbe tartozók vállalkozása volt az egyik döntő oka annak, hogy a Széchenyi-tervet megalkottuk, és talán éppen ez magyarázza, hogy a magyar vállalkozók körében a Széchenyi-terv olyan sikeres volt, mint amilyen.

Mélyen tisztelt elnök asszony! Tisztelt képviselőtársaim!

Az elmúlt négy év egyik felemelő pillanata volt az, amikor az Országgyűlés, emlékeim szerint, megközelítőleg 92 százalékos többséggel megszavazta a státustörvényt, és ezzel engedjék meg, hogy a polgári oldal részéről én így értelmezzem, hitet tett a határokon átívelő nemzeti újraegyesítés mellett. Történelmi vállalkozás volt ez, szeretném megköszönni mindenkinek a szavazatát. Nem csupán ennek a törvénynek a tartalma teszi értékessé számunkra ezt a döntést, hanem azért is értékesnek mondhatjuk, mert egy olyan nemzeti célt sikerült elérnünk, amely kétségkívül nem illeszkedik a világ kordivatjába.

Mégis határozott külpolitikával, vitákat vállaló külpolitikával el tudtuk érni a státustörvény nemzetközi elfogadtatását. A velencei bizottság előtt is sikeresen védtük meg, mi több, hat szomszédunkból öt, megámi csonkítása nélkül sikerül majd megállapodásra jutnia a hatodik szomszédunkkal is. Ez egy folyamat, a státustörvény nem egyszeri aktus, jogi kifejeződése a nemzet határokon átívelő újraegyesítésének, mely a kultúrában már szépen előrehaladt, a lelkiélet területén úgy érzem szintén szép eredményeket ért el, maradt még a következő kormányoknak teendőjük a gazdaság és a politikai élet területén.

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Minden kormány még hosszú időn keresztül birkózni fog azzal a kérdéssel, mit kell tenni annak érdekében, hogy az elmúlt évtizedben, talán évtizedekben, oly sokszor becsapott vidéki emberek ismét azonos jogú állampolgárnak érezhessék magukat a saját hazájukban. És kétségkívül a kárpótlás végrehajtása sok helyütt félrecsúszott, a téeszátalakítások során pedig nagyon sokan joggal érezhették úgy, hogy valójában kisemmizték őket. A kormány próbált kárpótlást nyújtani a vidéki embereknek, amikor a külső üzletrészeket fölvásárolta, a nyugdíjasoktól is fölvásárolta, és elkészítette azt a törvényjavaslatot, amellyel egy újabb kárpótlás keretében a volt téesztagoknak ki lehet fizetni majd a jussukat.

A mezőgazdaság területén a kormány megállapodott az Európai Unióval arról, hogy csatlakozást követően még hét évig, tehát még kilenc-tíz esztendeig külföldiek Magyarországon termőföldet nem vásárolhatnak, majd a megállapodás után megalkottuk a Nemzeti Földalapról szóló törvényt, majd megteremtettük a gazdák elővásárlásáról és előhaszonbérletéről szóló törvényt is. Szeretném fölhívni mindannyiuk figyelmét, hogy ez egy teljes kör. Ennek a körnek bármely ponton való megbontása óhatatlanul magával hozhatja a külföldiek földvásárlását Magyarországon, magával hozhatja azt a veszélyt, hogy a magyar gazdák lába alól kihúzzák a termőföldet.

Tisztelt hölgyeim és uraim! Mélyen tisztelt elnök asszony!

A magyarokat és a magyar nemzetet gyakran érték és érik méltatlan támadások itthon és külföldön, amellyel szemben, bizony még a kormányoknak is kötelessége védekezni. Így volt ez az elmúlt négy esztendőben is. Gyakorta nacionalistának, antiszemitának, idegengyűlölőnek és fasisztának bélyegezték, bélyegzik a magyarokat. Az elmúlt négy évben a polgári kormány, ha kellett kiállt és megvédte a közös becsületünket. Bebizonyítottuk az elmúlt négy évben, Magyarország olyan ország, ahol születése miatt senki sem szenvedhet hátrányt, de nem is élvezhet előnyt. Úgy érzem sikerült megmutatnunk az egész világnak és saját magunknak is, hogy a magyarok nem nacionalisták, nem antiszemiták, nem idegengyűlölők, egyszerűen csak élni szeretnének Európában, igaz magyarként szeretnének élni Európában.

Tisztelt hölgyeim és uraim!

Összegzésképpen talán megengedik nekem azt a gondolatot, hogy ha vetünk egy pillantást a nemzet állapotára, akkor azt mondhatjuk, hogy a nemzet ma erősebb, egységesebb, szabadabb és bizakodóbb, mint bármikor volt a mögöttünk hagyott negyven esztendő során. Szeretnék éppen ezért köszönetet mondani azoknak, akiket illet. Szeretnék köszönetet mondani mindenkinek, aki kész volt az összefogásra, amikor Magyarország bajba került, mert hát bajból jutott ki nekünk bőven az elmúlt négy esztendőben. Köszönöm a küzdelmet, köszönöm az eredményeket és köszönöm az azért végzett munkát is, amit minden igyekezetünk ellenére nem, vagy csak félig sikerült befejeznünk. Köszönöm mindazt az erőt és segítséget, amit a kormánynak nyújtottak, és köszönöm azt is amit egymásnak. Köszönöm Magyarország minden polgárának, hogy tudtak örülni, immáron nemcsak a saját, hanem mások sikereinek is. Köszönjük a kormány nevében a szeretet és a törődést. Mindannyiunk nevében köszönjük azt, amit a családjukért, a gyermekeikért, a barátaikért, az itthon és a határon túl élő magyarokért, a hazánkért és a magyar nemzetért tettek Magyarország polgárai.

Azoknak, akik pedig most az ország kormányrúdjához állnak majd, kívánok sok erőt és bölcsességet! A kormánypárti képviselőknek pedig azt szeretném mondani, hogy politikusok körében nem ritka az a tévhit, miszerint a jól végzett munka jutalma az újraválasztás. Ez nincs így. A kormány nevében azt mondhatom minden kormánypárti képviselőnek, a jól végzett munka legnagyobb jutalma az, hogy elvégezhettük. Ezért köszönjük, hogy a kormányzati munka lehetősége éppen a Millenniumkor, éppen az új évezred első éveiben talált meg bennünket.

És végezetül kívánok Magyarország minden polgárának sok erőt, jó egészséget, kívánok minden magyar polgárnak jó szomszédot, megértő társat, boldog családot és munkát, amelynek haszna, értelme és gyümölcse van!

Isten éltesse Magyarország minden polgárát!


Téma: Mi van itt?
András
2002. május 09. 12:27 | Sorszám: 90
Igen Dudith András! Félelmetesek vagytok. Mert leadtok egy telefonszámat és címet, és akkor információt kaptok és elérhetők vagytok. Igen félelmetesek vagytok, mert most nem Polgári Kört kéne alapítonotok, hanem letörni és csönben elismerni, mindennek vége. Igen, azok vagytok, mert ha eljártok előadásokra, akkor sokan látni fogják, hogy vannak itt emberek akik nem értenek egyet avval, amivel pedig kéne. Nem is beszélve arról, hogy nem fogtok Orbán fejes karszalagot viselni. A régi logika szerint félelmetesek vagytok.
András
2002. május 09. 12:22 | Sorszám: 88
Bárdy! A Fidesz megmozdulásai mind törvényesek, méltóságteljesek és legitimek. A jobbközép keresi a kiutat a jelenlegi számára szar helyzetből. Ennek egyik formája, hogy szimpatizánsait megszervezi (polgári körök), a másik, hogy az egységet fenntartja. De a jobbközép nem csak a Fidesz, a jobbközép ennél ösetettebb. Tehát a Fidesz elnöke nem igazán lehet integratív személyisége egy korban, anyagiakban, lakóhelyben hihetetlen heterogén társaságnak. Szerintem a Fidesz jelenleg azon az úton járhat, amelyen elindult.
András
2002. május 09. 12:17 | Sorszám: 87
Bárdy! Értelek. Egy dolgot kívánok neked, nehogy megbánd, hogy a te végkövetkeztetéseddel hibát követtél el. És a Fábryról még valami: nekem arról szól az írása, hogy a tisztességtelenség tisztességtelenség marad.
András
2002. május 09. 08:13 | Sorszám: 75
Kedves Bárdy! Ettől függetlenül számomra a politikában van tisztesség. Lehet, hogy Németországban nem fejezték le a közigazgatás egészét, de a náci kormány tagjai nem lettek később miniszterek és miniszterelnökök. Ismétlem, ez a szempont a kisebbséget érdeklik, de én a kisebbséghez tartozom. Tudod, megjkockáztatom? egyáltalán nem tudom kizárni, hogy esetleg baloldali szavazó lennék, ha Ezek nem Azok lennének (ezt Fábrytól tanultam), de ha nem is lennék baloldali, tuti, hogy kevesebbet foglakoznék a politikával.

Tényleg, olvastad Fábryt? Itt a Gondola vitafórumon megteheted.

András
2002. május 08. 20:19 | Sorszám: 53
Bárdy! Hogyan kerülhet a kommunista szó a tankönyvbe, ha megnézed az MSZP képviselőinek az életrajzát. Hogyan várhatod ezt el azoknak a többségétől, akiknek családjában tragédiát okozott az 56 utáni események. Tudom, ez a kisebbséget érdekli csak. És gyorsan leszögezem, nálunk senkinek semmi fizikai baja nem esett a kommunizmus idején. De másoknál hogyan várhatod ezt el?
András
2002. május 08. 18:56 | Sorszám: 41
Nem Bárdy! Ő most azt mondja, hogy szerveződjünk meg. Ahogyan az MSZP is megvan. Mert ha nem, politikailag nem leszünk erősek. Másszóval, néppártosiadás és összefogás csíráját teszi le. Ez más. De mindezt törvényesen és legitimen. Egy megmozduláson sem volt rendbontás, mindegyik méltóságteljes volt. Ez meg összetartó erejű. És bevallom, lelki világomnak is jót tesz, hogy "bajban" ennyien és ilyen módon megmozdulunk. Szóval ez jó és helyes. De tudom, jeléenleg a többség nem ért vele egyet és nem szereti. De ettől függetlenül jelenleg ezt kell tennem, különösen az után, hogy lehitlerjugendeznek.
András
2002. május 08. 18:39 | Sorszám: 38
Bárdy! Azért a jelenlegi helyzetben szerintem meg nagy szerencse, hogy Orbán a jibbközép integratív vezetője, aki nagyon komoly és jelképes ellenfele lesz a jelenleg alakuló kormánynak. Sőt, továbbmegyek: ez jó az orszának, mert versenyhelyzetet teremt. A jobbolda 94-es vereségének egyik oka, hogy az itegratív személy, Antall József meghalt. Nem nyert volna, de azért nem lett volna olyan fölcsuszamlás, mint ami kialakult.
András
2002. május 08. 18:29 | Sorszám: 34
Az Index előszőr 2000 táján változott, amikor a régi Indexelők helyett (akik az Internetttotól jöttek át) újak vették át a gyakoriságot. A régieknél voltak íratlan szabályok: nem személyeskedünk, nem anyázunk. Engem személyesen védett meg többszőr balos ember. Az újak meg pártközpontosok voltak, mindkét oldalról. És mivel az Indexnek érezhető hatása volt, mert a legnagyobb vitafórum, központi utasításra csinálta majd mindenki. Páran nem, de ez úgy mehetett, hogy nem szereztünk erről tudomást. Ma már nincs ehhez kedvem, mert nem az MSZP szimpatizánsok fikanickeznek, hanem az Ifjú Szocik és az Új Gernerációsok. A balos érzelműek sem jutnak szóhoz.

Valamikor az első forduló előtt indítottam egy nicket, ami arról szólt, hogy akárhogyan is alakul az eredmény, legyünk méltóságteljesek és várunk mindenkit vissza. Összesen ketten tartották fontosnak, hogy csatlakozzanak.

Amikor régebben az egyik vitapartnert kinevezték az SZDSZ sajtófőnökévé, akkor indítottam egy gratuláló topickot. Majd mindenki írt bele, és Szabados Krisztián (így hívták)meköszönte, jelezve, hogy komolyabb pártapparatcsikként nem vitatkozhat velünk, de egy szenvedélytől elesett. Na ez a különbség.

András
2002. május 08. 18:13 | Sorszám: 28
Bárdy! Az egyik topicban az Indexen a legfinomabb, amit rólam írtak (részt vettem a Fidesz rendezvényein), hogy majom vagyok. Az egész stílus, ami ott elharapódzott a választások után, ahol a győztes fél legyalázza a vesztest, undorító volt számomra. Egyszerűen nincs hozzá kedvem. Amúgy igazad van, jó vitatkozni. De azt is megpróbáljuk, hogy itteni klikkelésekkel életben tartsunk egy weblapot, mely hozzánk közelebb áll. És végül az se baj, ha mi, a vesztesek valamennyire magunk közt is tisztázzuk, miért vezstettünk és mit tehetünk ebben a helyzetben. De szerettel vitakozok bárkivel, csak ne kezdjen nácizni és diktátorozni, mert ahhoz nincs kedvem.
András
2002. május 08. 17:46 | Sorszám: 22
Lehet, hogy ti nemzeti szocik vagytok, de én inkább ragaszkodnék a hitlerjugend tagságomhoz. Az legalább fiatalít.

Amúgy tegnap megevett az irigység. Gyűlekeztünk a Duce meghallgatására, amikor egyik kollégám megjelent 4 19 éves bombázóval, irány a vár. Amikor megkérdeztem, hogy mi a túró volt ez, mondta, hogy ezek a zeneművészetis lányok az ő vállán sírtak a Millenárison. Azóta pártfogolja őket. Na most a zeneművészetis polgári kör az ő lakásán fog alakulni, egyfajta szellemi mentoruk lett. Az alakulón kb 25 lány lesz. Látom: kollegámat nyugodtan nácizhatják, fasisztázhatják, jugendezhetik: szét fogja konspirálni az agyát.

András
2002. május 08. 15:21 | Sorszám: 3
Üdv.

Téma: De örülnének ennek a szocialisták.
András
2002. május 08. 18:59 | Sorszám: 0
Na, ez az, amit nem fognak elérni:

Nem megy Bostonba tanítani Orbán
2002. május 8. 18:48

MTI

Orbán Viktor miniszterelnök a továbbiakban is Magyarországon kíván tevékenykedni, nem mond igent külföldi egyetem felkérésére - mondta Borókai Gábor szerdán. A kormányszóvivő a Westel+Press hírére reagált, amely szerint a kormányfőt a bostoni egyetem jogi és politológiai előadások tartására kérte fel.

Borókai Gábor hozzátette: a Tufts Egyetem vezetői felkérték Orbán Viktort előadások tartására, de - mint kiemelte - a miniszterelnök nem mond igent a felkérésre. Orbán Viktort februárban avatták díszdoktorrá a Boston melletti Tufts Egyetem jogi és diplomáciai akadémiáján.


Téma: Új DEFEND főnök: Csintalan
András
2002. május 10. 11:19 | Sorszám: 40
Kebelbarátság és pénz? Nézd, számomra Csintalan az MSZP klientúrájának része. Vagyis ez a feelingem, mert konkrétumot néhány mindenki általt ismert adaton kívül nem tudok. Csintalan számomra egyet jelent: mégse akkora nagy badarság Polgári Körözni.
András
2002. május 10. 11:04 | Sorszám: 36
Akkor kezdte meggondolni, hogy mit mond, amikor kiszorították. Kovács mélyrepülésben van, tehát nem nehéz. Szerinted miért választották meg? Gondolkodj.
András
2002. május 10. 11:02 | Sorszám: 35
Toloba! Vagy felállították. Nem tudhatjuk.
András
2002. május 10. 10:57 | Sorszám: 31
MarcoP! Azt hiszem, a te magyarázatod tűnik a leglogikusabbnak.
András
2002. május 10. 10:56 | Sorszám: 30
Naki! Valami az súgja nekem, hogy a Czégé Zsuzsával gazdaságilag összefonódni az többet nyom a latba, mint hogy sértődöttségből nyilatkozatot adott a Frankának. Jó arc?!
András
2002. május 10. 10:17 | Sorszám: 25
Miért. Egy álszoci kinevezése egy állami cég élére azt jelenti, hogy az MSZP nem épít klientúrát, a korrupciót megszűnteti, stb...Nincs igazam. Most, hogy Csintalan Sanyi ott van ahol van, megnyugodhatunk. Nem? Persze hogy :-)
András
2002. május 10. 10:04 | Sorszám: 21
Én is ezt gyanítom. De a lényeg, hogy az új kormány a tiszta ügyek kormánya lesz.
András
2002. május 10. 09:58 | Sorszám: 14
Toloba! Azért lehet lemondás is. Fogalmam sincs. Én csak azt mondtam, ami a Nemzetben van.
András
2002. május 10. 09:56 | Sorszám: 11
Csintala ugyan kiszorult az MSZP-ből, de Csintalan nyakig benne ült a Xénia-láz társaságban. Csintalan ugyan egy kocsmában dolgozik már, de Csintalan 94-ben még Internacionálét dúdolt a Köztársaság téren.
András
2002. május 10. 09:51 | Sorszám: 7
Nem, állami többségű! De a Magyar Nemzet szerint Földit a közgyűlés lecserélte. Tehát nem önként állt fel.

Őszintén mondom, fogalmam sincs mire vélni az egészet.

András
2002. május 10. 09:40 | Sorszám: 1
Te mit gondolsz?

Téma: ORBÁN jövőt nyit. Kedd, május 7.
András
2002. május 09. 16:21 | Sorszám: 261
Na, azért annak örülök, hogy legalább ezt a fórumot nem hagytad el, ahogyan tegnap ígérted.

Bár, ha jól látom, sokat fogunk még vitatkozni. Esetleg olvasd el, hogy mitt írtam kettő részletben Turulnak lejjebb egy picit.

András
2002. május 09. 12:50 | Sorszám: 257
Galahad! Hacsak Csurkáék maguk nem tehetnek kiesésükről.
András
2002. május 09. 10:06 | Sorszám: 250
Kutató! Ez így van. De talán ez a dolog kétesélyes. Szapulni egy ellenzéket, az napról napra kevésbé hatékony, mégha ezer oldalról is teszik. Pláne, ha megszervezzük magunkat (polgári körök).
András
2002. május 09. 10:05 | Sorszám: 249
Ja Turul, hogy még világosabb legyek. Az elmúlt 4 évben volt egy periódus, amikor nagyon gyakral lehetett hallani: Hát a Csurkát azért nem, de mégis sok mindenben igazat mond. Tudtam, hogy ekkor ismerőseim igazándiból egyetértettek a MIÉP-pel. Biztos vagyok benne, hogy te is találkoztál evvel a véleménnyel. Na, vizsgáljátok meg, akkor miről beszéltetek. Azonban az elmúlt időszakban evvel a véleménnyel nem találkoztam. ifj. Hegdű Lóránttal, a Fradi üggyel, stb. meg igen. Visszaszorultatok egy világba, mely annyi szavazatot jelent, amennyit kaptatok és korlátokat épített a MIÉP köré. A MIÉP-nek lenne terepe. Baloldali kormány van. Tudom, a parlamenten kívül nehéz, de emberek sokaságának nem fog javulni a helyzete. És akkor lesznek, akik fogékonyakká válnak olyan ideológiára, amit ti képviseltek. De ezeknek az embereknek akkor nem messianisztikus és nem létező gondokról, hanem a mindennapok bajairól kell beszélni.
András
2002. május 09. 09:51 | Sorszám: 247
Turul! Az ég szerelmére. Könyörgök, értsétek meg azt a három szempontot, ami lényeges:

1) A Fidesz soha nem sértette meg, soha nem nácizta, nem szélsőségezte a MIÉP szavazóit. Sose!!!
2) Két párt, mely másokat céloz meg és más a világa.
3) Vannak olyan rétegek, melyeket a Fidesz sose fog tudni megszólítani, mert egy polgári erő nem igazán tud mit mondani például a lakótelepek népének. De egy csalódás után egy radikális párt igen. De ahhoz mást kell mondani, mint : moszad, Trianon, bolsok. Ezt így látom.

Könnyű, a parlamenten kívüliséget a Fideszre fogni. Könnyebb, mint vizsgálni az igazi okokat.

NEM AKAROK EVVEL SENKIT BÁNTANI! Nekem most nem a MIÉP a politikai ellenfelem.

András
2002. május 09. 08:22 | Sorszám: 244
Gis! Remélem ez nem komoly. Attól nem szabad elkseredni, hogy kritikát, nem bántó kritikát kapsz. Gondolkodni is kell a dolgokon, ki hol mit rontott el. Mert valami el lett. De nem tudjuk, hogy mi. Remélem ezt még elolvasod.
András
2002. május 08. 17:26 | Sorszám: 231
Kedves Gis!

1) A falvak miatt szerzett a Fidesz több mandátumot vidéken, és főleg ott, ahol 98-ban jól szerepelt a kisgazdapárt. Léteznek, és nélkülük nincs kormányváltás 2006-ban vagy korábban.
2) Mert el kellett határolódnia, mert a Fidesznek középről is tunia kell szavazatokat szerezni, mert különben úgy járunk, mint most. És a párttól határolódott el, de sose bántotta senki a MIÉP potenciális szavazóit, sose nácizta, sose szésőségezte senki. Mert a MIÉP szavazói közt is sok az értékes ember, mert megvan annak a racionalitása, hogy ők a MIÉP-et választják. Ez tény.
3) Nem neked kell erről beszélni, hanem a MIÉP vezetőinek.
4) Ezeket hangoztathatjátok, de két dolgot értek el vele: felvállahatatlan más politikai pártok számára és marad az a szavazatmennyiség, amit most szereztetek.

András
2002. május 08. 16:08 | Sorszám: 219
Tényleg csatlakozom egy előttem szlóhoz, hogy ne egymással, hanem a szocikkal foglalkozzunk.
András
2002. május 08. 16:06 | Sorszám: 217
Trefx! Bameg, tényleg nem vagyok hajlandó túl sokat foglakozni egy olyan politikai nézettel, mely az antiszemitizmust teszi az első helyre. És nem nekem kell levonni a tanulságot a parlamentből való kiesésnek, de a csalással és a cionista összesküvés helyett máson gondolkoznék.
András
2002. május 08. 15:39 | Sorszám: 206
Kovarcz! Más nemzetiségű nagytőke is nyomul. És számomra hihetetlen, hogy első teendőként ezt tudtad kitalálni.
András
2002. május 08. 15:36 | Sorszám: 205
Nem, GIS, ezt rosszul látod szerintem . Nem megy tovább. És 2006-ban akkor van esélye a polgári oldalnak, ha a középről nagyot hasít. A MIÉP meg más rétegben szerezhetne támogatókat. És GIS, azért sem megy tovább, mert a Moszadozással, Trianonozással és egyszerű bolsizással nem lehet bővíteni a szavazatokat. Ennél több szavazat nem lesz. Új témákat kell keseresnetek és látni, hogy a radikális jobbnak és a jobbközépnek más lesz a feladata és két különböző párt és politikai erő. Ettől függetlenül megint kénytelen vagyok leírni: Fideszesként nem a MIÉP-pel szeretnék foglalkozni és hadakozni, hanem az MSZP-vel.
András
2002. május 08. 15:28 | Sorszám: 203
Kovarcz!

1) Egyetértek.
2) Olvasd el, hogy mit írtam két hozzászólással korábban a neked adott válaszhoz képest.

András
2002. május 08. 14:39 | Sorszám: 200
Na, most sikerült beszerezni, itt az egész Orbán beszéd:

Beszéd a Dísz Téren

"Csak összefogással tudjuk megvédeni és kiszélesíteni a polgári nyilvánosságot. Most nem engedhetünk az önfeladás, a lemondás, a beletörődés kísértésének. Nem engedhetünk a mégoly jogosnak tűnő önsajnálatnak sem."


Budapest, 2002. május 7.


Minden valamire való beszédnek oka van. Ezt az okot illik mindjárt az első mondatokban megvallani. Magam sem tehetek másként, tisztelt Hölgyeim és Uraim, jó estét kívánok
mindannyiuknak!

Immáron van hivatalos végeredménye a választásoknak. Hiába háborog sokak lelke, ez immáron bírói döntéssel is megerősített, éppen ezért, mert bírói döntéssel is megerősített, hát visszavonhatatlan tény. Lezárult a 2002-es országgyűlési választás. Úgy döntöttünk, hogy találkoznunk kell egymással, hogy közösen nézzünk szembe a kérdéssel, most mit tehetünk, most mit kell tennünk? Mennyit hallottuk már, botcsinálta beszédeknél, társaságban viccelődve, hogy azért jöttünk össze, hogy ne legyünk széjjel. S, lám milyen az élet, ami eddig tréfa volt, ma igazán komoly. Azért gyűltünk össze, hogy együtt legyünk, együtt itt egymással, de lélekben együtt az otthonmaradókkal is. Együtt jóban és együtt rosszban. Az elmúlt napokban sokan éreztük úgy, nehéz megérteni, mi is történt valójában. Megtanultuk a régi mondás igazságát, ha nem vagy eléggé megzavarodva, azt jelenti, hogy nem gondolkozol elég világosan. Ha nem is oszlott el minden ködfelhő, a helyzet mára világossá vált. A pártok versenyében a célszalagot a polgári összefogás szakította át elsőként. Mégis az élelmes ezüstérmes összefogott a szemfüles bronzérmessel, s ők állhattak föl a dobogó legmagasabb fokára.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Van ilyen, nagyobb furcsaságot is láttunk már, jó pap is holtig tanul. Sokan igazságtalannak érzik, hogy amikor országunk az elmúlt négy évben olyan gazdasági növekedésen, kulturális fejlődésen, olyan erkölcsi megerősödésen ment keresztül, mint azelőtt évtizedekig sem, éppen akkor vették ki a polgári összefogás kezéből a kormányzás lehetőségét. Ismerős lehet az érzés, kinek ne lett volna része az élete során értelmetlennek látszó próbatételben, igazságtalannak érzett bánásmódban, jogtalannak tűnő hátratételben. De, kedves Barátaim, biztosak lehetünk abban, hogy csak igazságtalan bánásmód, csak jogtalan hátratétel esett meg velünk? Vajon nem kellene e más látószögből, másik szempontból, ahogy illik mihozzánk, onnan is megvizsgálni, ami velünk és hazánkkal történik. Vajon nem arról van e szó, hogy azért kell kiállnunk újabb, meglehet kemény próbatételeket, mert még nem voltunk, a polgári Magyarország még nem volt elég erős a feladatra, amelyre vállalkozott. Talán még nem volt bennünk elegendő hit, elegendő remény és elegendő szeretet. Talán még nem volt bennünk elég. Nem az ellenfeleinkhez képest. Inkább azokkal a célokkal mérve, amelyeket meg akartunk valósítani. Azoknak az értékeknek a mércéjével mérve, amelyekre közös jövőnket akarjuk építeni. Ha egy nemzet, ahogy mi is tettük, dacolva a világ kordivatjaival, a saját útját járva magasra akar jutni, tudnia kell, csak akkor nem szédül meg, ha határozott célra szegezi tekintetét, ha rendíthetetlen, ha biztos talajt érez a lába alatt. Márpedig mi magasabbra akartuk emelni hazánkat. Magasabbra, hiszen közös meggyőződésünk, hogy ha tágasabb jövőt akarunk, akkor felfelé, az ég felé kell építkeznünk. Mi teljes jólétet, anyagi és lelki jólétet akartunk teremteni. A jólét sokak számára kenyeret jelent, munkát, iskolát, autót, nyaralást. De a jólét számunkra jelent családot is, gyermeket, barátokat, nemzeti büszkeséget, szeretetet, összetartozást, ünnepeket. Mi a kettőt együtt akartuk. Mi a kettőt együtt akartuk, azt szerettük volna megmutatni, hogy a kenyér jobban ízlik, ha van kivel megosztani. A lakás kényelmesebb, ha nem csak fedél a fej fölött, hanem otthon is. A munka jobban megy, ha vele közöset építünk. A kiemelkedő teljesítmény is többet ér, ha utána közösen elénekelhetjük a magyar himnuszt. Magyarnak lenni is felemelőbb, ha becsülnek bennünket szerte a világban, s mi ezt akartuk.

Kedves Barátaim!

Talán még nem voltunk elég erősek arra a hatalmas feladatra, hogy magunkkal ragadjuk az ország többségét.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Churchilltől tudjuk, a siker sohasem végleges. De tanulhatunk tőle valami mást is. Öregember volt már, amikor egy kis vidéki egyetem felkérte, tartson előadást. Akkor Ő már régóta nem jelent meg a nyilvánosság előtt, így az egész ország figyelme az Ő előadására szegeződött. Lassú léptekkel ment fel az emelvényre, ott a közönséghez fordult és mélyen a szemükbe nézett. „Soha ne add fel, soha, soha, soha, soha” Ennyit mondott, meghajolt és befejezte. Számos emberrel váltottam szót, aki azt mondta, valami végérvényesen véget ért az életünkben, visszavonhatatlanul befejeződött valami, s holnaptól már semmi sem lesz úgy, ahogy eddig volt. Sokan mintha úgy éreznék, véget ért egy utazás, egy utazás, amelyet a XXI. századi jövőben tettünk. A jövő megtorpant, nem alakulhatott polgári kormány, így hiábavaló volt minden.

Kedves Barátaim!

Engedjék, engedjétek meg, hogy vitatkozzam azokkal, akik így éreznek. Márai azt mondta: ”Mindaz, amit a világ akarhat tőled, alku és félmegoldás, csak az számít, amire te szerződtél önmagaddal, és ebben a szerződésben nincsen alku.”

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Barátaim!

Nem úgy van-e, hogy most a hirtelen és váratlan megtorpanás pillanatában dől majd el, mire is szerződtünk valójában? Nem ebben a pillanatban dől-e el, elég erősnek bizonyulunk-e betartani és betartatni ezt a szerződést? Az elmúlt négy év eredményei nem csupán azért születhettek meg, mert polgári kormánya volt Magyarországnak, persze talán az is kellett hozzá. De a magyarok lelkében mindig is ott élt az összetartozás, a család megtartó erejébe vetett hit. Mindig is tudtuk, hogy a szeretet, amit a szüleinktől kapunk, arra való, hogy a gyermekeinknek minél többet juttassunk belőle. Ezért juthatott támogatás, oltalom, bátorítás azoknak, aki a munka mellett családot is vállalnak, s nem csupán azért, mert a polgári kormány mindezt törvénybe foglalta. Mi, magyarok mindig éreztük, hogy a múlt néhány darabját ki kell hoznunk egyszer a múzeumból, mert van, ami múlt ugyan, de eleven erő, s kapocs is, amely ezer esztendővel, ezer esztendőkkel köt össze bennünket. Ezért került Szent István koronája a parlamentbe, s nem azért, mert a polgári kormány így határozott. Mi, magyarok mindig tudtuk és hittük, hogy történelmünk, hagyományaink, ezernyi dicsőségünk és bukásunk nélkül senkik és semmik vagyunk. Ezért ünnepeltük méltón és közösen a Millenniumot, nem pedig azért, mert a polgári kormány a Millennium megünnepléséről törvényt alkotott. A magyarok lelkében mindig is ott élt a szüleik, nagyszüleik sorsa iránti felelősség. Mindig is tudtuk, hogy a múltat egyszer be kell vallani. Tudtuk, hogy egyszer majd mindent el kell mondanunk a gyermekeinknek. Ezért lett Terror Háza Múzeum, s nem azért, mert a polgári kormány úgy döntött, hogy legyen.

Kedves Barátaim!

A magyarok lelkében mindig is ott voltak a határon túliak, s titokban akkor is tudtuk, hogy 15 milliónyian vagyunk, amikor ezt megpróbálták elfeledtetni velünk. Ezért lett státusz törvény és született az Erdélyi Egyetem, s nem csak azért, mert a polgári kormány így akarta. Kérem, ne feledjék el, egy kormány működéséből csak annyi a fontos, amennyi részévé válik az életünknek. Most eldől, vajon a lelkünkből fakadt-e az elmúlt négy esztendő, vagy csak utazgattunk egy kicsit saját átmeneti lehetőségeink birodalmában.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Különös heteket élünk manapság. Történt ugyanis, hogy miközben a kormányra készülődők négy éven át minden döntésünket ellenezték és gáncsolták, miközben minden törvényünket támadták, és ellene szavaztak, miközben szemernyi jót sem tudtak felfedezni az elmúlt négy esztendő munkájában és céljaiban, a választási küzdelem idejében hirtelen bejelentették, hogy mindazt folytatni kívánják, amit a polgári kormány létrehozott. Erről az a történet jut eszembe, melyet talán néhányan már ismernek Önök közül. Az idősödő Deák Ferenc, amikor távozott a parlamentből, észrevette, hogy valaki elvitte az Ő kalapját. A képviselőtársát figyelmeztette, aki szabódva ennyit mondott, elnézést körülbelül ugyanolyan a fejünk, mire Deák csak annyit válaszolt, körül lehet, de belül nem. Szóval, nos hát bejelentették, hogy mindazt folytatni kívánják, amit a polgári kormány létrehozott. Eddig úgy hangzott a nóta, új műsorhoz új férfi kell, most meg úgy hangzik, régi műsorhoz új férfi kell.

Nos, hát tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Barátaim!

Végül is, végül is nem az a legfontosabb, hogy ki kormányoz, hanem az, ami történik javára válik-e a polgároknak, javára válik-e a nemzetnek? Valóban ez a fontos, mégis bujkál bennünk egy kis aggodalom. Egyrészt, mert ismerjük az új férfiakat, akik egytől-egyig a régiek, másrész azért is bujkál bennünk egy kis aggodalom, mert bár tetszik nekik, ami történt, itt-ott egy kicsit javítani szeretnének rajta. Ismerjük, hogy van ez. Komolyabb utazás előtt az ember elviszi a szervizbe a kocsit, nehogy baj essék az úton. Amikor érte megy jó hírrel fogadják. Nincs gond, csak egy-két csavart kellett meghúzni, no és egy-két apróságot kicseréltünk. Egyébként rendben van, ha kell, elfut még vidáman akár négy évig is. Az ember bizakodva indul neki, de hamarosan rájön, hogy valami nincs rendben. Először csak egy kis kopogást hall, aztán az egész mintha balra húzna, és aztán rájön, hogy valahogy a kormány sem úgy működik, mint régen. Ilyenkor vissza a szervizbe, megint egy kicsit állítanak a járművön, ám a baj mintha egyre nagyobb lenne. Talán éppen azt cserélték ki újra, amitől eddig jól működött. Egyre több a bosszúság, egyre kevesebb a bizodalom. Így megy ez hónapról hónapra, míg nem egy rosszkedvű napon az egész felmondja a szolgálatot. Mi csak, amit mi tehetünk nem több annál, minthogy csak egy tanáccsal szolgálhatunk az uraknak a szervizben, ha megengedik régi dakota bölcsesség ez: ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani.

Kedves Barátaim!


Egy szó, mint száz, legyünk bizalommal, de álljunk készen. Most kell kimondanunk, most kell kimondanunk, meg fogjuk védeni, amit közösen létrehoztunk. Meg fogjuk védeni, mert képesek vagyunk rá. Most nem 1994-et írunk, amikor szétdőlt a polgári tábor és gyenge, zavarodott, tájékozódását vesztett polgári világ nézett szembe az akkori szocialista kormányzattal. Ma, most kell kimondanunk ezt, semmit sem tehetnek a polgári Magyarország szándékai és akarata ellenére. Megígérték, hogy folytatják, amit mi elkezdtünk, helyes, helyes. A polgári Magyarország dolga, hogy ellenőrizze, hogy számon kérje, hogy betartassa. Nincs kormányzati eszközünk, de van sok millió magyar akarata.

Tisztelt hölgyeim és Uraim!

Valóban, még sohasem voltunk ilyen sokan és még sohasem voltunk ilyen erősek. Nekünk most arra kell a legjobban vigyáznunk, ami az elmúlt négy évben a lelkünkben megszületett. A polgári Magyarország, tisztelt Hölgyeim és Uraim, megtanulta, hogy hogyan védje meg nemzeti érdekeit. A polgári Magyarország kimondta, hogy soha többé nem lehet sarokba állítani Európa legnagyobb nemzeti kisebbségét. A polgári Magyarország kimondta, hogy a jövőnk nem a 10 milliós országban, hanem a 15 milliós magyar nemzetben van. Ezért nem fogjuk megengedni, mert elég erősek vagyunk, nem fogjuk megengedni, hogy visszacsempésszék a múzeumba a Szent Koronát. Nem fogjuk megengedni, nem fogjuk megengedni, hogy átkereszteljék, átrendezzék a Terror Háza Múzeumot. Nem fogjuk megengedni, mert elég erősek vagyunk hozzá, hogy mégoly ravasz módszerekkel is, külföldieknek adják el a magyar termőföldet és kisemmizzék a magyar gazdákat. Nem fogjuk megengedni, mert elég erősek vagyunk hozzá, hogy szétrombolják a státustörvényt. Nem hagyjuk, nem hagyjuk, nem fogjuk megengedni, hogy elvegyék a családoktól, amit már megszereztek maguknak az elmúlt esztendőkben. Ez a dolgunk, tisztelt Hölgyeim és Uraim, s ez elől, kedves Barátaim, ez elől nem futhatunk el. Hogyan is futhatnánk? Egy napon úgyis mindenről, de mindenről el kell számolni. És ez igaz őrájuk, de igaz mireánk is.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Most az összefogás a legfontosabb. Április 7-e estéjén csak azt éreztem, hogy vesztettünk. Időt, teret, lehetőséget, lendületet és talán egy kis hitet is a folytatásban. Aztán két felemelő, erőt adó, lélekgazdagító hét után már tudtam, bár ellenfeleink alakíthatnak kormányt, a legtöbbet mégis mi nyertünk. Barátaim, április 7-én örökre megnyertük egymást! Most tehát az összefogás a legfontosabb, hiszen ez a legnagyobb erőnk. Összefogás, egyre szorosabb együttműködés. Ezt várjuk pártjainktól, parlamenti képviselőinktől, társadalmi szervezeteinktől és a szellem általunk sokra becsült kiemelkedő embereitől is. Csak összefogással tudjuk megakadályozni, hogy éket verjenek közénk. Csak összefogással tudjuk megvédeni és kiszélesíteni a polgári nyilvánosságot. Most nem engedhetünk az önfeladás, a lemondás, a beletörődés kísértésének. Nem engedhetünk a mégoly jogosnak tűnő önsajnálatnak sem.

Kedves Barátaim, tisztelt Hölgyeim és Uraim!

A polgári Magyarország nem ennek az országnak az egyik, kisebbik vagy nagyobbik fele, a polgári Magyarország az egész. A polgári Magyarország az, amit az emberek polgárként tesznek, kormányoktól függetlenül. Néha könnyebb, néha nehezebb ezen az egy Magyarországon élni és szolgálni, de ez a helyünk. Innen nem megyünk el, itt maradunk. Haza akkor is van, ha idegen hatalmak befolyása alá kerül, ha tatár, ha török dúl. Haza akkor is van, ha a történelmi viharok rázzák. Haza akkor is van, ha nem a miénk a kormányzati felelősség. A haza nem egyszerűen politika, hanem az életünk. Meglehet, pártjaink és képviselőink az Országgyűlésben ellenzékben vannak, de mi, akik itt vagyunk a téren, nem lehetünk, és nem is leszünk ellenzékben, mert a haza nem lehet ellenzékben. Legfeljebb egy kormány kerülhet ellenzékbe saját népéhez képest, ha feladja a nemzet céljait. Még egyszer, nem az a fontos, hogy mi hozzuk a jó döntéseket, hanem, hogy jó döntések szülessenek. Ezért, még ha vannak is intő jelek, és tudjuk, amit tudunk, a most alakuló kormányt és pártjaikat nem múltjuk, hanem tetteik alapján fogjuk, és akarjuk megítélni.


Tisztelt Hölgyeim és Uraim!


Engedjék meg, hogy néhány őszinte szót szóljak a fiatalokhoz, látom ma este is szép számmal vagyunk itt nagyon. Köszönjük a fiataloknak a friss erőt, a jó kedvet és a jövőbe vetett hitet, de van itt valami, amit talán nehéznek tűnik, de mégis, mégis el kell mondanom. Nektek, Önöknek igazuk van, igazatok van, a jövő a Ti oldalatokon áll. De, tudnotok kell, tudnotok kell azonban, hogy itt Magyarországon van egy szomorú hagyomány. Akik a nyilvánosság előtt vállalják meggyőződésüket, hiba fiatalok, joggal tarthatnak attól, hogy velük szemben a kigúnyoltatás, a nyilvános megszégyenítés eszközével fognak élni azok, akik 1947 óta mindig ezt teszik. Akik minden tőlük különbözőt megsemmisítendőnek tartanak. Akik nacionalistának, antiszemitának, fasisztának bélyegzik mindazokat, akik nem az általuk szabott szellemi vágányon haladnak, akik a Kossuth téren megjelent másfélmillió ember láttán maoista nagygyűlést emlegetnek és a fiatalok arcáról a Hitlerjugend újjászületése jutott az eszükbe. Nos hát kedves fiatal Barátaim, Önöknek tudniuk kell, tudnotok kell, hogy készen állnak, akik bélyeget sütnek rátok éppen a tolerancia nevében. De Barátaim, mi idősebbek csak azt tudjuk mondani, hogy ne féljetek, mert mi idősebbek, veletek vagyunk.

Kedves Barátaim!

Mi pontosan tudjuk, hogy azok, akikről ők beszélnének, valójában mosolygós fiatalemberek, akik munkát, családot, otthont, hazát és jövőt akarnak. Ezek vagytok Ti, ezek Önök, csak ők látnak benneteket másnak. Van úgy, hogy a tükör az oka, ha a képünk ferde.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Mit kell hát tennünk? Először is tartsuk szem előtt a mértéktartás erényét, és csak annyit vállaljunk, amihez elengedő erőnk, és amihez elegendő kitartásunk van. A választás első fordulója után azt vállaltuk, hogy a második fordulóra mindenki hoz még egy embert. A második fordulót a polgári összefogás megnyerte. Most egy új feladat áll előttünk. Arra kérem Önöket, hogy a következő három hónapban hozzanak létre kis-, néhány emberből álló csoportokat, baráti csapatokat, polgári köröket. Nem jogi formákra, hanem együttlétre, összefogásra, készenlétre van szükség. Most arra van szükség, hogy százszámra alakuljanak polgári körök, és társaságok. Az erőnk, amely a sokaságban van, akkor valódi erő, ha képesek vagyunk magunkat megszervezni. Erőnk csak akkor valódi erő, ha képesek vagyunk megteremteni és megszervezni a polgári Magyarország nyilvánosságát. Ezért arra kérem Önöket, hogy a reményeim szerint százszámra létrejövő polgári körök jelentkezzenek a demokrácia központ ismert telefonszámain. Tudnunk kell egymásról, hogy ha a sorsunk úgy hozza, hogy mozdulnunk kell, akkor egyszerre mozdulhassunk. Tehát még egyszer, tudnunk kell egymásról, hogy ha a sorsunk úgy hozza, hogy mozdulnunk kell, akkor egyszerre mozdulhassunk. És búcsúzóul azt kívánom Önöknek, hogy vigyázzanak magukra, vigyázzunk egymásra, s ne felejtsük továbbra is: hajrá Magyarország, hajrá magyarok!

András
2002. május 08. 14:32 | Sorszám: 199
Kovarcz!

1) Kövér László a Fidesz választmányának elnöke lesz, és nem fogjuk hagyni, hogy bárki leválassza rólunk. Kövérnek talán még jobban köszönhető, hogy a Fideszből nem lett SZDSZ-szerű hibrid párt, hanem a kommunista nomenklatúra kemény ellenfele, mint Orbánnak. Lehet, hogy gyakran hülyén nyilatkozik, de tőle sem fognak tudni megszabadulni a szoci-szadik.
2) Igen, két különböző párt a Fidesz és a MIÉP. Egy dolog nagyon hiányzik, de ismételném magam, olvasd el az előző beírásomat. Csak annyival egészíteném ki, hogy abba a hülyeségbe most nem vagyok hajlandó belemenni, hogy a szocik helyett a MIÉP-re koncentráljak. Én most a szociktól féltem azt, ami fontos. De ti se a Fidesszel foglakozzatok.

András
2002. május 08. 14:24 | Sorszám: 197
Gis! A polgári oldal a második fordulóban a kisgazda érzelmű szavazóknak köszönheti relatív győzelmét. A Fidesznek minden egyes esetben meg kell ezeket szólítania, kötelessége.

Az ég szerelmére. Miért a Fidesszel foglakoztok most. Próbáld megérteni, hogy a Fidesznek mi a politikai feladata, honnan kell szavazatokat szereznie. Gondolkodjatok már kicsit el. És még valami, ami a megújulást illeti, azon tényleg el kell gondolkodnotok, leginkább a témákon.

És végezetül: a Fidesz nem szidta a MIÉP szavazóit, sose. És egy radikális jobboldalnak, mely adott esetben például ellenez egy EU-csatlakozást, vagy bizonyos témákért (pl. közbiztonság) hangosabban száll síkra, van legitimitása Magyarországon. De akkor az EU-csatlakozás reális hátrányairól kell beszélni, és az EU bizonyos hátrányai nem a Moszad, Trianon és a komcsik miatt lesz. Én most leszögezem, hogy nem értenék evvel egyet, mert az EU csatlakozás fontos szerintem. De nem mindegy, hogy a MIÉP-pel egy értelmes vitát kell folytatnom, vagy maradunk a három klasszikus témánál, amit a lakosság érez: zsidók, Trianon, bolsik.

András
2002. május 08. 13:12 | Sorszám: 193
Gis! Most, ebben a helyzetben ez a legfontosabb, amit ki tudtok találni?
András
2002. május 08. 11:25 | Sorszám: 188
Kedves Turul?

Nos, akkor néhány dologban nem értünk egyet. A médiát én is hiányoltam, bár egy dolgot biztosan tudok: amikor hozzá fognak nyúlni a köztévéhez, akkor mozgolódás lesz, nem is kicsi. De egy dolgot tudomásul kell vennünk: alkotmányos berendezkedésünk és törvényeink alapján az MSZP-SZDSZ 10 mandátummal többet szerzett. És ha mi még mindig a választásokkal foglalkozunk, akkor nem teszünk mást, mint saját csalódottságunkat vetítjük ki a politikába és a társadalomban ennek nem lesz pozitív visszhangja. A másik, amire készülnünk kell az az, hogy nem rajtunk múlik, meddig lesz kormány. 10 fős többséggel nyugodtan végig lehet csinálni 4 évet. Orbán ebben a helyzetben két dolgot tehet: 4 év ellenzékiségre, de aktív és a polgári összefogás erősödését szolgáló ellenzékiségre tervez. Ha nem 4 év lesz, akkor az adomány. A másik dolog, ami nagyon lényeges: a polgári erők csakis úgy kerülhetnek vissza a kormányzásba, hogy tiszteletben tartják a törvényi intézményrendszereket. Tudom, lélektanilag nehéz feldolgozni a válsztásokat, nekem is. De ha én most arra gondolnék, hogy az utcán megbuktassak egy kormányt csak azért, mert nem azok nyertek, akiket szerettem volna, akkor pont azt az eszmét köpném szembe, amit féltek a szociktól. Ezért nem látok mást magam előtt, mint atnulni a hibákból, aktívnak maradni, idegesíteni a szocikat, szervezkedni és sok olyan dolgot megcsinálni, amit 98 és 2002 között elmulasztottam és ami hozzájárult a választási vereséghez.

András
2002. május 08. 10:24 | Sorszám: 183
Hát, kedves kutató, az nagyon fontos kérdés, hogy hogyan fogunkk szerveződni a falvakban. Hogy pontosabban fogalmazzak, 2006-ban minden ezen múlhat.
András
2002. május 08. 09:42 | Sorszám: 179
Naki! Ez még sokáig így lesz, ráadásul az elkövetkező időszak nem rólunk, hanem róluk fog szólni. Lélekben készülj erre. Ráadásul nem tudnak mit kezdeni Orbánnal, túl azon, hogy most nem volt elég ereje ahhoz, hogy megnyerje a választást. Ezért most mást nem tudunk csinálni, mint folyamatosan jelezni: itt vagyunk pacifikálatlanul.
András
2002. május 08. 09:28 | Sorszám: 177
Számomra Orbán üzenetei:

1) A választási eredményekkel ne foglalkozzunk, inkább a jövőre koncentráljunk és az ellenzéki létre.
2) Most a nyár végéig ne várjunk nagygyűléseket.
3) Csoportokat hozzunk létre, és a Demokrácia vonalon legyen ott a telefonszámunk. Magyarán: szervezzük meg végre rendesen magunkat, mert lehet, hogy szükség lesz ránk.
4) Nem kell félnie a fiataloknak a Hitlerjugendezéstől.
5) Komoly dolog a mi akaratunk nélkül nem igazán dölhet el, de ehhez aprómunkára van szüksék.
6) Nem szabad hagyni, hogy megosszanak.

András
2002. május 07. 14:19 | Sorszám: 131
OK, csak senki nem zárt ki a magyar nemzetből és senki nem akart felakasztani.
András
2002. május 07. 14:06 | Sorszám: 127
Kedves Patikus! A Kossuth téren rengeteg értékes ember volt, talán mind az volt, akinek más a politikai véleménye, mint neked. Nem helyes, ha gyakorlatilag pisis, elkényesztetett úrigyereknek és frusztrált szélsőségesnek nevezed őket. Kikérem magamnak is. Egyszerűen más a véleményem mint neked, és az törvényesen, alkotmányosan ki is fejeztem Ehhez jogom van akkor is, ha 0.8%-kkal a hozzám hasonlók alulmaradtak a választásokon. Talán azért is írhatom ezt, mert nem szoktak a másként gondolkodókat fikázni egyik fórumon sem.
András
2002. május 07. 08:12 | Sorszám: 120
Mai Nemzet címlapján ott van.
András
2002. május 06. 17:34 | Sorszám: 115
Köszi! De az is jó lenne, ha például a Gondola közzétenné rendezvényeiket.
András
2002. május 06. 17:23 | Sorszám: 113
Nem kéne gecizni azokkal, akik a tribünön ültek. Még a feleséged fodrászatára hivatkozva sem. Joguk van a Fidesszel szimpatizálni, és primitív támadásaitokkal hagyjátok őket békében.
András
2002. május 06. 16:14 | Sorszám: 99
Szeretnélek megkérdezni, hogy miután beléptél az Áprilisi Ifjak közé, kaptál már valamilyen értesítőt valamilyen rendezvényről?

Amúgy a Kossuth tér rám akkora hatással volt, hogy igazándiból nem értem: hogy a tutyiba vesztette el a Fideszt ezt a választást.

András
2002. május 06. 15:51 | Sorszám: 97
Na, én ezután a kijelentés után döntöttem úgy, hogy igyekszem minden Fideszes megmozdulásra elmenni. (Április 7-e előtt egyen sem voltam.
András
2002. május 06. 15:14 | Sorszám: 95
Egy kis adalék az Indexről a holnapihoz:

Ötvenezer embert várnak Orbánék a Dísz térre
A miniszterelnök jelezte, lekerül a lakat a szájáról
Index
2002. május 6., hétfő 10:25

A Dísz téren kedden este hét órakor tartja meg a választást értékelő beszédét Orbán Viktor. A miniszterelnök korábban jelezte, a végeredmény kihirdetése után lekerül a lakat a szájáról. Az MTV vezetése még nem döntött arról, hogy közvetítik-e a rendezvényt.

h i r d e t é s

A Fidesz a Dísz teret foglalta le ahhoz a rendezvényhez, melyen Orbán Viktor miniszterelnök értékeli a választásokat. A BRFK közlése szerint a helyfoglalás kedden 12 órától 22 óráig érvényes.

A Fidesz sajtóirodáján nem közöltek részleteket a programról. Az elképzelések szerint 19 órakor kezdődik a másfél-kétórás népgyűlés. A Fidesz 50 ezer embert vár a gyűlésre.

Nem lesz lakat a szájon

A múlt héten Orbán Viktor közölte, hogy a választásokkal kapcsolatos jogorvoslati lehetőségek keddig kimerülnek, így ettől kezdve ismét "lekerül a lakat a szájáról" és a politikai kérdésekben is állást foglal. A kormányfő ekkor jelentette be azt is, hogy "a megfelelő formában szeretnék a polgári Magyarország híveihez fordulni, hogy javaslatot tegyek arra, mit kell csinálni a következő időszakban".

Május elsején Orbán azt nyilatkozta, hogy egyelőre nem tud magyarázatot adni a Fidesz-MDF választási vereségére, hiszen az előrejelzések jelentősen eltértek az első forduló eredményeitől. Van valami összefüggés, egy tény, amit nem ismerek, nem értek - fejtette ki Orbán, aki szerint a kérdésekre majd az idő választ ad. A választások tisztaságával szemben felmerült kifogásokat Orbán akkor nem kívánta minősíteni.

Az MTV még nem döntött

- Egyelőre nem született döntés arról, hogy a Magyar Televízió közvetíti-e a rendezvényt - tájékoztatta az Indexet Csermely Péter, az MTV hírigazgatója. - Az ezzel kapcsolatos végső döntést Mendreczky Károly tévéelnök hozza meg. Hozzátette, eddig azért nem döntöttek, mert volt ismert a rendezvény helye és időpontja.

András
2002. május 06. 14:59 | Sorszám: 94
Olyan is lesz. Elképzelhető, hogy június 16-án.
András
2002. május 06. 10:02 | Sorszám: 88
Dísz tér.
András
2002. május 06. 09:45 | Sorszám: 85
7-kor kezdődik, 8 után lesz Orbán. Mi fél hattól gyülekezünk a kocsmánkban, negyed hétkor elindulunk, kb. háromnegyedre odaérünk. Nem leszünk elöl, de legalább hátulról biztosítjuk az eseményt:-).
András
2002. május 06. 08:07 | Sorszám: 83
Kedves Pogány! Ha az ellenzéket fogja támadni (lehet, hogy így lesz), akkor meg hatástalan(abb) lesz.
András
2002. május 03. 16:04 | Sorszám: 78
Hát ez azért nem így van. Göncz Árpád még a 98-as Fidesz szavazótábora közt is népszerű volt.
András
2002. május 03. 16:03 | Sorszám: 77
Én azért megyek, hogy elmenjek és ott legyek. Ennél okosabban nem tudom elmondani. Vagyis talán igen: én nem fogok soha senkit bántani és a törvényeket betartom, illetve tudomásul veszem a többség akaratát, de mégse akarom, hogy pacifikáljanak.
András
2002. május 03. 16:00 | Sorszám: 76
Kedves ÍMarcoP! Persze mindehhez az is kell, hogy a média ne tudja megkerülni a Fidesz-MDF-et, és akkor jól kell beszélni.
András
2002. május 03. 13:28 | Sorszám: 67
Kedves kutató! Azért ha a ballib média a jövőben az ellenzéket fogja támadni, annak hatása folyamatosan csökkenni fog. Más egy kormányt támadni, az érdekes és "bátor" dolog lehet. Ettől függetlenül támadni fogják. Azonban van még egy fontos szempont: kezdetben néhány intézkedés miatt az MSZP szavazótábora megszilárdul. De ez az eszeveszett osztogatás jövőre befejeződik. Ráadásul ezek az intézkedések olyan rétegeket fog érinteni, akiknek vannak meggyőződéseik és ezektől nem fog megváltozni. Nos ekkor marad a forint leértékelése, az árak emelése, az infláció, és az első 100 nap intézkedéseinek a megtorpanása. És a költségvetési deficit ügyében figyelembe kell venni az EU elvárásait is (ezt egyébként Orbánra is igaz lett volna). Ekkor azért támogatottságuk a lakosság körében csökkeni fog. És majd hitlerjugendezni lehet, de nem lesz hatásos, mert a fő gonja a lakosság nagy részének nem fog megoldódni: csak napi 1 sörre fog telni. És akkor nayázni fognak. Emlékezz vissza Torgyán népszerűáségére 94 és 98 között.
András
2002. május 03. 12:26 | Sorszám: 65
Kedves Kutató!

Ez mind OK! Az önkormányzati választásokhoz a megfelelő jelöltek és a teljes összefogás megalakítása most a legfontosabb a Fidesz és az MDF számára. De mi legyen a társadalmi mozgalmakkal. Az Áprilisi Ifjak megalakultak. De azóta nem hallani semmit róluk. Szóval a társadalmi mozgalmakat nagyon egyeztetve kell működtetni. Aztán van még egy rakás téma, ami várhatóan hamarosan kulminálni fog az új kormány tevékenysége miatt. Szóval itt koordinációra van szükség. A lelkesedésnek nem szabad kimerülnie, de nem szabad kifullasztani sem. Ezekben kell okosan eljárni.

András
2002. május 03. 11:25 | Sorszám: 62
Ti mit vártok a keddi beszédtől?
András
2002. május 02. 11:55 | Sorszám: 20
Nos, én kiváncsian várom, mit mond majd Orbán. Nincs könnyű helyzetben, ugyanis a baloldal a két forduló alapján ha minimálisan is, de több mandátumot szerzett. Ugyanakkor lélektanilag nem nyert a második forduló miatt. Nos ezt kell neki kezelnie, mert a szavazótábora egyrészt levert, másrészt úgy kell ezt a tábort mozgatni, hogy tudomásul kell venni: Medgyessy alakít kormányt. A Fidesz számára egy nagyon nehéz év következik: más veszi át a hatalmat és ezt végig kell élni. 1 év múlva azonban fordulhat a közhangulat, és akkor jóval könnyebb lesz "akciózni". De addig nagyon okosnak kell lenni.

Téma: SZDSZ minisztériumok: coki!
András
2002. május 13. 08:58 | Sorszám: 159
Buga Jakab! Csak szólok, hogy Bárándy a 16 Órában azt nyilatkozta, hogy ő sokkal közelebb áll az SZDSZ-hez, mint az MSZP-hez. Tehát 6. Ezen kívül felhívnám a figyelmedet, hogy a közlekedés a GM-hez került, tehát az Orbán-kormány struktúrájához képest 7. És még felhívnám a figyelmedet, hogy a vízgazdálkodás is a Kövimhez kerül, tehát 7 és egyharmad. Na ez coki, az MSZP-nek.
András
2002. május 13. 08:56 | Sorszám: 158
Buga Jakab! Már Csurka elkezdte, egy debreceni fórumon kijelentette: valójában az SZDSZ kormányoz.
András
2002. május 10. 13:34 | Sorszám: 130
drstranglove!

1) Lehet, sőt én is ezt jósolom. De azért nem látom a megállapodásokban azt a kitételt, hogy az MSZP nem indít önálló jelöltet. Persze lehet, hogy ez volt a feltétele az oktatási tárca odaadásának és az SZDSZ biztos benne, hogy egy három párti csatában is nyer, de ettől még bizonytalan.
2) Nem azt mondtam, hogy a tárca haszontalan. Nem is azt, hogy a jogalkotás területén nincsenek feladatok és hohy az általad felsoroltak lényegtelen kérdések, hanem azt, hogy anyagilag és politikailag, illetve média szempontból nem lényeges tárca lesz.
3) László Csaba nyilatkozatában azt mondta, hogy az MFB marad, csak a focit felejtik el. Valahogy nem említette, hogy az autópályák kikerülnek.
4) Súlyát tekintve olyan mint az informatika. Most akkor liberális, zöld vagy modern baloldali?
5) Már csak ez hiányzik!
6) Egyetértek.

András
2002. május 10. 11:14 | Sorszám: 111
Azért több mindent máshohy látok:

1) SZDSZ a négy miniszterrel kétségen kívül elérte, amit akart. (Már csak Demszkyt nem látom a képben).
2) Az Informatika megy a maga útján, a telefonok világa magánosítva van. A tárca túl sokat nem fog tudni beleszólni a dolgokba, legfeljebb számítógépeket oszt. Ami hasznos és támogatandó, de morzsa. A GM kevésbé lesz fonto, mint az Orbán kormány idején. A közlekedési tárcáról annyit, hogy az egyetlen nagy szelet, az autópálya az MFB-nél van, nem a tárcánál. És László Csaba szerint annak ott kell maradnia. A környezetvédelem fontos tárca szerintem, de média szempontból lényegtelen (persze ha nem Pepó a miniszter). Az oktatás stratégiai. De a legrosszabb arcú miniszterjelöltet ide delegálja az SZDSZ. Magyar Bálintról a pedagógus társadalomnak nagyon rossz véleménye volt. Ráadásul Magyarnak lessz ellenpontja, a jelek szerint egy normális politikai államtitkár. Nem tudom kizárni a Fodor-Jánosi képlet megismétlését. Ráadásul nem lesz SZDSZ-es politikai államtitkár a külügyben, és egyre kevesebb szó esik SZDSZ-es vezetésű HTMH-ról. Erről a területről kinyomták őket.

Összegezve: a 4 miniszter szám szerint jó eredmény az SZDSZ-nek. De ebből igazán nagy súlyú minisztérium 1 lesz: oktatás. De ennek megszerzése is jó eredmény. A gond Magyar személye lehet, de ebben eltér a véleményünk. Erre csak azt lehet mondani: meglátjuk.

András
2002. május 10. 09:53 | Sorszám: 105
Mindenki tudja, hogy alkalmatlan. És azt is tudjuk, hogy véres szájú. Csak azt érteném, hogy ezek után miért várják el tőlünk, hogy maradjunk csöndben.
András
2002. május 10. 09:09 | Sorszám: 101
Revidiálni kell a topic inditásomat. A dolog valóban coki, de az MSZP-nek. Egy normálisnak látszó MSZP-s miniszter helyett jön ez a vadbarom Magyar Bálint. Bameg. Lesz itt pacifikálás.
András
2002. május 09. 16:51 | Sorszám: 92
Erről nem hallottam sem a TV2-n, sem az RTL-en. Honnan veszed?
András
2002. május 09. 16:46 | Sorszám: 89
Nem toloba. Egy lecsupaszított GM azt jelenti, hogy a gazdaság irányítása a GM-ből visszakerül a PM-be. Ezt László Csaba nyilatkozta. Persze egyszerűsítve, de ez azt is jelenti, hogy míg egy gazdasági miniszter évente átad 5 üzemet, addig a PM irányítja a folyamatokat. Sok országban van ez így, és 98 előtt ez nálunk is így volt. Ez kormányzati struktúra szempontjábol nem biztos hogy rossz, de a Gazdasági Minisztérium szenpontjából azt jelenti, hogy a minisztérium súlya csökken az Orbán-kormányéhoz.
András
2002. május 09. 16:43 | Sorszám: 88
Mercurius! Ezek jelenleg hiú ábrándoknak tűnnek. Ha az ő fejükkel gondolkozol, számukra most hihetetlen pozitív élmény, hogy legyőzték Orbánt és visszatérhetnek. Most mindent ennek vetnek alá. Be akarnak gyorsan ülni a bársonyszékbe. Most pozitív a hátszelük. Mi ezt nem érzékeljük itt magunkban, de akik rájuk szavaztak, örülnek és ott állnak mellettük. Ráadásul június teljes egészében róluk fog szólni. Éket maguk közé most nem fognak engedni beverni. Amit te mondasz, arra akkor van esély, ha mondjuk a közhangulat változni fog, érezni fogják a bizalomvesztést és akkor idegesebbek lesznek.
András
2002. május 09. 16:38 | Sorszám: 85
Dekóder! A koalíciós viták pártelnöki szinten folyhatnak igazán. Nem?
András
2002. május 09. 16:36 | Sorszám: 81
Nybo! Ebben a helyzetben az ellenzék nem is tehet sokat.
András
2002. május 09. 16:35 | Sorszám: 80
Hű, ez bonyolult kedves Mercurius. Szerintem pusztán arról van szó, hogy Kuncze nem akar egy lecsupaszított Gazdasági Minisztériumban virítani díszpintyként. MB-t meg azért el fogja fogadni a bizottság, ha a koalíciós szerződés részese lesz.
András
2002. május 09. 16:17 | Sorszám: 76
Na, akkor ezt a hírt hogyan lehet értelmezni?

Kuncze lett a frakcióvezető
2002. május 9. 14:36

MTI

Kuncze Gábor pártelnököt választotta frakcióvezetőnek - egyhangú szavazással - az SZDSZ új parlamenti képviselőcsoportja. Az ülést követő sajtótájékoztatón Kuncze Gábor kérdésre válaszolva elmondta: frakcióvezetővé történő megválasztása nem jelent semmit a tekintetben, hogy vállal-e kormányzati szerepet.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a frakcióvezetés további posztjairól később, a bizottsági helyek, illetve a kormányzati szerepvállalásról történő döntés után határoznak. Kuncze Gábor közölte: a jövő héten döntenek az új frakciószabályzatról, amit a szoros parlamenti arányok indokolnak.

András
2002. május 09. 15:57 | Sorszám: 75
Furcsa, de most én is az MSZP-s jelöltnek drukkolok. Igaz, őt nem ismerem, de két nappal ezelőtt egy késő esti politikai vitában rokonszenves volt és ráadásul ki merte jelenteni, hogy ő minden lényeges kérdésben ki szeretne egyezni az ellenzékkel. Na most ez csak beszéd, de ez volt az első MSZP-s miniszterjelölt, aki a 0.8%-os győzelem után nem azt mondta, hogy én egy hitlerjugendes milosevicsi LePen vagyok, hanem tárgyalni akar azokkal érdemben, akikre szavaztam. Na, erre most meg megkapjuk ezt a vadbarom Magyar Bálintot.
András
2002. május 09. 14:20 | Sorszám: 60
Hát, az utolsó mondatnak nem örülök.
András
2002. május 09. 14:19 | Sorszám: 59
Tamáska! Ezekért a beszólásokért jöttün el az Indextől. Nincs kedved oda visszamenni?
András
2002. május 09. 12:47 | Sorszám: 54
Black! Azért abban ne bízzál, hogy az MSZP-s klientúra morzsákon kívül bármit átengedne a szadinak, miniszterség ide, miniszterség oda.
András
2002. május 09. 12:45 | Sorszám: 53
Dekóder! A francba, pedig én azt hittem, hogy marhára jól tudok konspirálni és álcázni magam. BaMeg, mindig lebukok.
András
2002. május 09. 09:41 | Sorszám: 43
Na, akkor legalább asszonnyal ismét teljesen egy platformra kerülök, ugyanis pedagógus. András (medve).
András
2002. május 09. 09:01 | Sorszám: 37
A francba, Dudith Bandi, egyet kell értenem veled:-).
András
2002. május 09. 08:51 | Sorszám: 33
A VG szerint 4 tárcát kapnak.
András
2002. május 09. 08:48 | Sorszám: 31
Attól függ, hogy milyen szempontból nézed. Hillert nem ismerem, de két nappal ezelőtt láttam egy TV-vitaműsoroban. Hát nem egy Kovács László. Persze a puding próbája az evés. Magyar Bálint egyszerűen egy vadbarom.

Ha szakmai szempontokat és az ország javát kell figyelembe vennem, akkor Hillernek kell drukkolnom. Ha a Fidesz érdekeit nézem, akkor Magyar Bálintnak, mert kb. 2 hónap alap az oktatási minisztérium elé fogja "csábítani" a tömegeket, akkora állat.

Nos, ebben a helyzetben mégis azt kell mindanom, hogy az oktatás helyzete fontosabb, mint a Fidesz érdeke. De azt is mondom, ha MB lesz, nincs az az isten, aki visszatartana attól, hogy én is ott legyek majd az OM előtt.

András
2002. május 09. 08:18 | Sorszám: 23
SZDSZ az oktatási tárca élén? Árokásás. Pláne látva, hogy viharfelhők gyülekeznek a kulturális tárca körül is.
András
2002. május 09. 08:04 | Sorszám: 20
Látom, te is korán kelő vagy.
András
2002. május 09. 08:03 | Sorszám: 19
Hoppá! A MN szerint Magyar Bálint mégis oktatási miniszter szeretne lenni. Izgi!!!
András
2002. május 08. 20:15 | Sorszám: 14
Gondolatolvasó! Ezt ugye nem mondod komolyan. Hol van a parlamenti elnökség. Hol van a 4 miniszter. Informatika: új minisztérium és az elektronikus aláírás bevezetése nem fogja megrendíteni a világot. Gazdaság, minek után László Csaba kijelentette, hogy az irányítás visszakerül a PM-hez? Környezetvédelem, szimpatikus lesz, és, belpolitkailag mit nyertek. Ráadásul már egyre kevesebbet hallani a külügyi államtitkárságról és a HTMH vezetéséről. Miért nincs oktatási miniszteretek? Tudom Gondolatolvasó, ez a győzelmi mámor pillanatában nehéz belátni, de bedarálásotok folytatódi. 1 stratégiai miniszterségetek sincs.
András
2002. május 07. 16:05 | Sorszám: 12
Már csak a külügyi államtitkári posztra vagyok kiváncsi, mert ha az se lesz, akkor a coki inkább coki-coki lesz.
András
2002. május 07. 15:19 | Sorszám: 8
Ezekben az életrajzokban miért hiányzik egy esetleges másik párttagság 1990-előtti időkből.
András
2002. május 07. 14:54 | Sorszám: 4
Mit kell tudni Hillerről?
András
2002. május 07. 14:53 | Sorszám: 3
Csak félve merem megemlíteni, mert egyszer más jósoltam ilyet, de ha ez realizálódik, akkor 2006-ban nagy bajban lesznek. Ezek jelentéktelen dolgok, ráadásul nincs házelnökség sem.
András
2002. május 07. 14:42 | Sorszám: 0
Hát, ha ez igaz, akkor egy lecsupaszított gazdasági, egy új informatikai és egy presztízs nélküli környezetvédelmi tárca. Az SZDSZ kezdeti igényeiből semmi sem teljesült:

SZDSZ-minisztériumok: informatika, gazdaság, környezetvédelem
A végéhez közelednek a koalíciós tárgyalások

2002. május 7., kedd 11:51

Az informatikát, a távközlést és a műszaki fejlesztést is felügyelheti az a minisztérium, amit az MSZP felajánlott az SZDSZ-nek. A két párt közötti tárgyalások kormányzati struktúrát érintő része lassan a végéhez közeledik.

A Magyar Szocialista Párt az oktatási és a kulturális minisztériumot, valamint az Országgyűlés elnöki posztját mindenképpen megkívánja tartani. Információink szerint ezt Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt a közelmúltban közölte Kuncze Gáborral, az SZDSZ elnökével.

Ellentételezés

A koalíciós előkészítő tárgyalások jelenlegi állása szerint az SZDSZ három tárcát kapna. A szabad demokraták vezethetnék a gazdasági, a környezetvédelmi és az informatikai minisztériumot. Ez utóbbihoz tartozna a távközlés és a műszaki fejlesztés is. Az MSZP az így felduzzasztott tárcát egyfajta ellentételezésnek szánná, cserében azért, hogy az SZDSZ lemond az oktatási minisztériumról.

A Magyar Hírlap értesülése szerint amennyiben a gazdasági minisztérium az SZDSZ irányítása alá kerül, elképzelhető, hogy Kuncze Gábor vezetné a tárcát. A napilap úgy tudja, az SZDSZ elnöke nem tartja összeegyeztethetőnek a pártelnökséget a miniszteri tisztséggel, így az előbbiről akár le is mondana. Az SZDSZ-en belül azonban a többség az őszi önkormányzati választásoknak is Kuncze Gábor vezetésével vágna neki.

Mint ismert, a szabad demokraták a tárgyalások kezdetén jelezték, hogy szeretnék megkapni ezt a tárcát, amelyet 1994 és 1998 között már vezettek egyszer. Ezt a lehetőséget azonban a szocialista párton belül heves ellenállás fogadta. Az Országos Választmány legutóbbi ülésén többen is úgy fogalmaztak: még egyszer nem lehet elkövetni azt a hibát, amit 1994-ben. Az oktatási tárcát meg kell tartani, hiszen most ez az egyik stratégiailag fontos terület a szocialista párt jövője szempontjából is.


Koalíció, kongresszus

A választmányi ülésen elhangzottakkal egyetértett az országos elnökség is e heti ülésén, így nem várható, hogy a koalíciós egyeztető tárgyalások újabb, csütörtöki fordulóján az MSZP álláspontja megváltozna. A soros konzultáción egyébként valószínűleg már személyi kérdések is napirendre kerülnek majd. Az MSZP és az SZDSZ közötti koalíciós megbeszéléseket a hétvégi szocialista kongresszus is befolyásolja, hiszen az ottani hangulat és a pártvezetésnek adott felhatalmazások meghatározóak lesznek a további tárgyalások szempontjából.

A rövid, néhány órásra tervezett eseményen egyébként nem várható különösebb vita, az MSZP kongresszusának fő célja az, hogy mindenkiben megerősítse a választási győzelem tényét és azt, hogy a következő négy évben erős és összehangolt munkát végző pártra és frakcióra van szükség. Információink szerint a képviselőcsoport hétfői, alakuló ülésén elmondott beszédében Medgyessy Péter is ezt hangsúlyozta.


Téma: Mostantól aztán figyelünk ezerrel!
András
2002. május 16. 19:44 | Sorszám: 6
??

Téma: Provokáció 2. Fiatal Baloldal akciója.
András
2002. május 07. 16:13 | Sorszám: 5
Valaki foglalja már le a hajrá magyarok, hajrá Magyarország nevet.
András
2002. május 07. 15:36 | Sorszám: 0
Hajrá Magyarország, Hajrá Magyarok néven egyesületet alapított a Fiatal Baloldal - tájékoztatta az MTI-t Újhelyi István elnök kedden. Az MSZP elnökségi tagja az MTI-nek elmondta: az egyesület célja az olimpiai eszme támogatása, a kulturált sport és szurkolás népszerűsítése, valamint a tehetséggondozás.

Újhelyi István szavai szerint nem szerencsés, hogy Orbán Viktor leköszönő miniszterelnök lefoglal olyan fogalmakat, amelyeket az egész nemzetnek kellene használnia. Zajlik az agy- és a pénzmosás, nagy csinnadrattával próbálják elterelni a figyelmet arról, hogy mi zajlik kormányzati körökben - tette hozzá. Úgy fogalmazott: szeretnék eltávolítani a politikától a "hajrá magyarok" szlogent.


Téma: Jön az inflációs csomag?
András
2002. május 08. 18:35 | Sorszám: 18
Igen, ebben is lehet igazság. De hogy ezt megetehetik e megint, hogy bemagyarázzák egy infláció szükségességét, ahhoz a Fidesznek igen bénának kell lennie. Mert azért az elmúlt 12 évben egy vesztes sosem volt ilyen erős, ez is új elem.
András
2002. május 08. 18:20 | Sorszám: 16
krinya! Én ezt máshogy látom. Inflációt nem lehet kommunikálni, legfeljebb ha kormány ellenzéke és környezete hallgatnak, mint a sír. Ezt azért nem lehet tőlük elvárni, és a tapasztalaok hozzá fognak adódni. Tudod, a benzin árának a növekedését nem lehet kommunikálni azt mindenki érzi.

Én összességében azt mondom, hogy kb 1 év múlva látni fogunk MSZP-SZDSZ vezsekedéseket, MSZP-n belüli veszekedéseket, de pont a 10 fő miatt ezek a végén le fognak zárulni. Nem lesz olyan MSZP-s, akinek érdeke lesz kockáztatnia egy új választást. SZDSZ-ről nem is beszélve. Az SZDSZ-t már most szivatják, és akkor mi van, tűr.

András
2002. május 08. 18:05 | Sorszám: 14
Kedves Bárdy! Azért az nem megy, hogy 2%-os az infláció és a választási igéretek javát teljesítem. Ebben az esetben nem. Az infláció letörését szolgálja az erős forint. De a forint gyengítése nem a kormány kompetenciája, hanem a jegybanki tanácsé. Ott pedig más filozófia érvényesül, mint amire az MSZP-nek szüksége van. Ettől függetlenül láttam, hogy László Csaba már tárgyalt Járaival. Semmi érdemlegeset nem nyilatkoztak utána, de azért biztatónak tartom, hogy egyeztetnek és egyik sem akarja a gazdasági helyzetet tönkretenni. Nem szeretem az MSZP-t, de azért annak nem drukkolok, hogy olyan szar legyen a helyzet, hogy az MSZP megbukjon, de az EU-csatlakozás is elusszon. Ez nem éri meg számomra.
András
2002. május 08. 17:59 | Sorszám: 13
A választási igéreteket csakis az infláció növelésével teljesítheti. Már a 100 napét is. Ezt nem fogják jó szemmel nézni az EU-ban sem, bár az inflációval legjobban a multik járnának. Ettől függetlenül nem buknának, csak legfeljebb a közhangulat változik meg.

Téma: Esterházy a spicli
András
2002. május 22. 08:47 | Sorszám: 183
Nem hiszem, hogy kamu.
András
2002. május 21. 16:54 | Sorszám: 168
Nem hiszem. Érted te ezt nagyon jól.
András
2002. május 21. 14:17 | Sorszám: 162
Robin Rúr! Csúsztatsz. A törvény világosan kimondja: aki kapott jelentést, érintett. Na most vagy elhiszem, amit egy MSZP-s nettező állít és hülyék az átvilágító bírók, vagy elismerem a bíróság kompetenciáját és nem foglalkozom egy elfogult ember magyarázkodásaival.

Ha Csurka érintett, elítélem. De számomra nagyobb bűnös az, aki éltette a rendszert és rendszeresen olvasta megzsarolt emberek jelentéseit. Ilyen ember lesz hazánk miniszterelnöke a jövő héttől.

András
2002. május 21. 12:07 | Sorszám: 153
Az, mert felszólították, hogy mondjon le. Csak leszarja.
András
2002. május 21. 12:07 | Sorszám: 152
Robin Rúd! Az átvílágító bírók nem szólították fel Stumpfot lemondásra. Tehát amit állítasz, bizonyíték nélküli csúsztatás.
András
2002. május 21. 11:55 | Sorszám: 146
Medgyessyt mentegeted.
András
2002. május 21. 11:36 | Sorszám: 135
Robin Rúd! Stumpf nem volt KB-tag, tehát nem kapott. Ha homokba dúgod a fejedet, akkor is tény: Medgyessy Péter olvasott és használt III/III-as jelentéseket. Haszonélvezője volt annak a rendszernek, mely arra kényszerített embereket, hogy jelentsenek társaikról. Ez tény. És jogunkban áll ezen erkölcsileg kiakadni akkor is, ha a többséget nem érdekli.
András
2002. május 21. 10:53 | Sorszám: 126
Kedves kollégák!

Ha már politikailag is meg akarjuk közelíteni, akkor:

1) 1 íróról, egy író édesapjáról és Csurkáról tudjuk, hogy aláírtak. Ők semmiben sem befolyásolják napjaimat. De miért nem tudunk a többiekről?
2) 3,5 km-nyi irat van a TH-ban. Hova tűnt a többi?
3) Olyan miniszterelnökünk lesz, aki használta a jelentéseket és haszonélvezője volt annak a gépezetnek, mely beszervezte az embereket.

Megalázónak és sértőnek tartom magamra nézve, hogy egy író édesapjával kapcsolatban kell foglakoznom az üggyel.

András
2002. május 17. 16:39 | Sorszám: 42
Hát krz, az nem valami megnyugtató dolog, ha a Történeti Hivatalból ikyen kijönne pletyka szinten.
András
2002. május 17. 16:27 | Sorszám: 40
Kevés! Több kell.
András
2002. május 17. 13:48 | Sorszám: 34
Kedves Aladar1! A fedőnevet állítólag megkapod.

És akzt megkapod, hogy már nem élő családtagod megfigyelt-e valakit?

Gyere te is gyakrabban, élővé kéne tenni ezt a fórumot.

András
2002. május 17. 13:24 | Sorszám: 31
Úgy tudom, hogy igen.
András
2002. május 17. 11:20 | Sorszám: 25
Gondolom jogilag ez deffiniálva van (én bölcsész vagyok) és valakinek a fia ebben biztosan benne van.
András
2002. május 17. 11:13 | Sorszám: 22
Családtag halál esetén kikérheti.
András
2002. május 17. 11:12 | Sorszám: 21
Könnyebb? Nem tudom, nincs ma értelmiségi, akinek most az ne jutna eszébe, hogy apja III/III-as. Legfeljebb az egyik fele szegényezik, a másik spiclizik.
András
2002. május 17. 10:55 | Sorszám: 17
Akkor is könnyebb lesz neki most, mint ha titokban tartotta volna.
András
2002. május 17. 10:51 | Sorszám: 15
Illúziódat ne veszítsd el. Az a lényeg, hogy te magad legyél tiszta lelkiismerettel.
András
2002. május 17. 10:50 | Sorszám: 14
Lajos Bácsi! A tény biztos. Én meg azt mondom: ha közismerté vált a tény, talán neki lesz könnyebb, talán jobban, könnyebben tudja feldolgozni. Talán elkerüli a Bauer-efektust.
András
2002. május 17. 09:07 | Sorszám: 1
Evvel azért vigyázzatok. Akárki akármit mond, én nem felejtem el azt a kort, amikor elölről-hátulról olvastam Eszterházy írásait. Aztán Eszterházy, bár most valószínüleg az SZDSZ-re szavazott, 98-ban a Fideszre. Bár ennek semmi köze az írói tevékenységhez, én nem fogom ez alapján megítélni őt. És végül még valamit: Eszterházy nem tehet apja cselekedeteiért. És azért most az is kiderült, megtudva a dolgot, valahogy megpróbálja feldolgozni. (Nem úgy, mint mások). Ha most belerugunk és spiclizünk, akkor örökre ellenséggé tesszük.

Téma: Hajrá, Magyarország! Hajrá, magyarok!
András
2002. május 07. 15:47 | Sorszám: 15
Provokáció 2.

Téma: Átvilágítás: Na és?
András
2002. május 14. 15:11 | Sorszám: 47
Nem. Kettős mérce miatt. Meg hát az MSZP-ről mindenki tudja, hogy volt komcsik. Nos szavazóik nagy része pont ezért is szavaz rájuk.
András
2002. május 14. 13:43 | Sorszám: 39
Hát, érdekes lelkiállapot. Tényleg felháborító, hogy a törvény által érintett miniszterelnökünk lesz (ismét). De hát mindez a többséget nem érdekli. Szóval mit tud az ember mindevvel kezdeni? Semmit, léegfeljebb magának megjegyzi.

Téma: népi kezdeményezés ? kizárva!
András
2002. május 17. 11:16 | Sorszám: 12
Megfúrni nem lehet, tudjuk a földkérdés óta.
András
2002. május 17. 09:01 | Sorszám: 7
Igen! Népi kezdeményezés csak az Alkotmányt és a Költségvetést nem érintheti.

Téma: Fábry írása az ÉS-ben (van remény).
András
2002. május 21. 07:51 | Sorszám: 177
Oggi! A topic elején ott van.
András
2002. május 08. 15:25 | Sorszám: 157
Kerdojel! Elnézést, az agyonhugyáljátok miatt. Az is mószerolás, hogy egy TV műsorban nekimennek valakinek politikai nézetei miatt, holott joga van hozzá. Teszi ezt Farkasházy, aki nyíltan foglal állást 90 óta. Nem jó ez, illetve erkölcstelen. Remélem nem kell félniük, de nekik fognak menni, ebben biztos vagyok.
András
2002. május 08. 14:49 | Sorszám: 150
Kerdojel! Igen, lehet baja, mert nem szeretik, ha valaki nem olyan, mint ők. Lehet, de most még nincs. Gyulay Zsoltról senki nem nyilatkozta, hogy fél ország olimpia bajnoka. De Kokónak Farkasházy megüzente, hogy avval, hogy ott volt a TF-en, másodszor került padlóra. A PaDöDö a demokrácia bajnoka, de Egér csak a fél ország Egérkéje lett. Bródytól agyon hugyáljátok magatokat, de Kuncze szerint nemtelen eszköz, hogy a Fidesz művészeket is felvonultat a kampányban. Darvas az isten (mellesleg a kedvenc szinészem egyike), de Szamóca hülye és Ákos csak azért vállalta a Terror Ház zenéjét, mert utána kitüntetést kapott a MH szerint. STB...Szóval van.
András
2002. május 08. 14:42 | Sorszám: 147
Iudex! Tényleg nem értelek, mert teljesen egyetértek avval, amit írsz. Csak annyit akartam jelezni, és evvel már vitatkoztam is valakivel, hogy ne követelje Fábryt az összes Orbán fellépés elé.
András
2002. május 08. 14:06 | Sorszám: 138
Iudex! Nem értem a kérdésedet.
András
2002. május 08. 13:54 | Sorszám: 136
Ja, és még valami. Ahhoz mi is hozzájárulhatunk, hogy ne bántsák sehogysem őket. Egyrészt avval, nem nem várunk el tőlük permanens politikai állásfoglalást (a maguk izlése szerint úgyis megteszik, eléggé karakánul), másrészt viszont ha szükségét látjuk, ki kell állni mellettük.
András
2002. május 08. 13:39 | Sorszám: 135
Politikailag nagy haszonnal járna, ha Fábryt kitúrják. Képzeld el, ha ez a faszi beindulna és egy politikai talshaw-val körbejárná az országot. Anyagilag meg fogja érni, mert hogy teltházas lesz. De nem kívánom ezt neki.
András
2002. május 08. 13:23 | Sorszám: 132
Azért Egerszegyt és Fábryt, no meg a többieket még szőrmentén is lejáratni, az visszaüthet. Minden ellenreakciót vált ki, és ha az MSZP-nek valami érdeke, akkor az, hogy ne adjon apropót a tegnapihoz hasonló megmozdulásokra. Bár abban igazatok van, hogy míg ezt ők is tudják, kb. 1 hét alatt mondtak vagy 10 vérlázító dolgot, tehát a vérükben van az "antipacifikálás".

Mi lesz ebből?

András
2002. május 08. 11:51 | Sorszám: 112
Annyira mindegy, hogy melyik pártot írod, úgyis MSZP. Na most ez vagy számára is mindegy, vagy tudatos.
András
2002. május 07. 16:23 | Sorszám: 93
Aladar1! Evvel csak azt akartam mondani, ha egy humorista nem figurázza ki a Kaya Ibrahim dolgot, akkor hiteltelenné válik. Gondolj a hetiHetes sztárjaira, akik egyoldalúak.
András
2002. május 07. 16:12 | Sorszám: 89
Érdekes, én meg valahogy a kommunistából lett szocdemektől írtózom. Erkölcsileg azok a kommunisták, akik a Munkáspárt küré szerveződnek, tisztábbak számomra, még ha eszméiket nem is osztom.
András
2002. május 07. 16:10 | Sorszám: 88
Ha még tudnád, hogy a hazai zsidóság nagy része (talán a többség) mennyire nem örül annak, hogy a többség politikai érdekvédelmüket az SZDSZ-szel azonosítja be. De hát ebben a felfogásban a Fidesznek is van hibája, hiszen senki semmit nem kommunikált ezen a téren.
András
2002. május 07. 14:13 | Sorszám: 74
Aladar1! Azért Kaya Ibrahim nem volt egy kikezdhetetlen polgári vivmány.
András
2002. május 07. 13:48 | Sorszám: 73
Uraim! Úgy látszik, ma ilyen napunk van. Itt egy interjú részlet a Magyar Hírlapból amit Ákossal csináltak:

A rajongókat azonban nemcsak az új lemezre várakozás motiválhatja, hanem kedvencük másfajta közéleti szereplése is. Gondolkodott azon, hogy a lemezfogyásnak és a népszerűségnek árt vagy használ, ha zenét szerez a Terror Házához, ha Orbán Viktor nyilvános szereplésein vesz részt a Testnevelési Egyetemen és a Kossuth téren?

Minden felkérés esetén kizárólag etikai szempontok alapján mérlegelek, legyen az a Terror Háza, vagy a kiskőrösi kultúrház író-olvasó találkozója.

Hogy került a Terror Háza alkotói közé?

Sándor János építész, az épület rekonstruktőre hívott fel. Személyesen addig soha nem találkoztunk, csak a korábbi munkáim szolgáltak referenciaként. Azt mondta, hogy kifejezetten rám gondolt, amikor felvetődött a kísérőzene ötlete. Ez jólesett. Az ilyen felkérés rendkívül ritka, általában érdekkörön belül intéződik az ilyesmi: az elmúlt harminc évben ugyanaz a két-három ember írt minden film-, színházi és más alkalmazott zenét.

Korábban tudott az Andrássy út 60. múltjáról?

Annyit, amennyit a legtöbb magyar családban tudtak róla: a csengőfrászt, a bőrkabátosokat a Pobedában, meg a többit. A mi családunk nem közvetlenül érintett: az édesanyámékat "csak" kitelepítették. A múzeum létrehozásának szándékával maradéktalanul egyetértek. Rengeteg
"Szimpatizálok egy eszmével, de számomra különleges alkalom volt, hogy ezt kinyilvánítottam."
stábértekezleten vettem részt, ezek során folyamatosan alakult a múzeum koncepciója. Kezdetben voltak hajmeresztő javaslatok, de szerencsére kialakult a munkamegosztás, amely szerint a történészek munkájának eredményét egy modern, mondhatni interaktív - helyenként színházi és filmes hatásokkal operáló - tárlat mutatja be.

Szerintem a történészi kifogások azért merültek fel, mert vitatható, hogy a terror valóban csak 1944 októberében kezdődött-e Magyarországon, s nem 1919-20-ban.

A történészi koncepciót védjék meg a történészek. De laikusként is könnyű belátni, hogy maga az épület a nyilas-hatalomátvétellel lett a "terror háza", a húszas éveket vagy a középkori inkvizíciót nem lehet számon kérni a múzeumon. A korszak pedig, amelyre emlékeztet, ma is eleven, nem csak az emlékekben él. Az intézmény létrehozói tisztában voltak azzal, hogy sokan vitatják majd a tárlat koncepcióját. A vita oka leginkább abban keresendő, hogy a szervezők eljutottak egy beteg fog gyökeréhez, amely még ma is fájdalmat okoz. A politikai akaratnak, amely a Terror Házát létrehozta, állandó heves bírálattal kellett szembesülnie. Mint sok más, alapvetően csak akadályozni szándékozó vélemény esetében, itt is úgy szólt a kritika, hogy a múzeumra szükség van, de nem így. A formai kifogások legtöbbje visszavezethető a koncepció alapvető elutasítására: történelmi egyenlőségjel került a vörös csillag és a nyilaskereszt közé. Mindkét elnyomó rendszer egy tőről fakad, "egy csőcselékünk van", abból dolgozott minden diktatúra, a motiváció és a végrehajtás módszertana ugyanaz volt. Hogy ma is kígyózó sorok állnak a bejáratnál, a létrehozók szándékát igazolja. Szívszorító élmény a vendégkönyvbe beleolvasni. Nagyon ajánlom a múzeumot mindenkinek.

Egy másik felvetés szerint az a gond, miért kellett a házat három héttel a választás előtt avatni, ha valóban csak az emlékezés, és nem aktuálpolitikai szándékok vezérelték a szervezőket.

Tudtommal az eredeti tervek szerint tavaly október 23-án avatták volna. Mivel korábban nem jött létre ilyen létesítmény, senki nem tudhatta előre, milyen hatalmas, időigényes munka a dokumentumok felkutatása, a termek megtervezése, a technikai berendezések beüzemelése vagy a tank beemelése, hogy a többiről ne is beszéljek. A zeneszerzésre is szigorú október 23-ai határidővel kaptam felkérést. Olvastam, hallottam sokféle ellenvetést, de csak az alkothat hiteles véleményt, aki megtekinti ezt a kiállítást. A nagyhangú bírálók elcsendesednek az épületben.

A Terror Háza esetében Schmidt Mária vezető szerepe senkinek nem okozott meglepetést, ő Orbán Viktor tanácsadója. A közvélemény számára igazából Fábry Sándor és az ön felbukkanása volt feltűnő. Rögtön meg is kapták a "fideszes" jelzőt, amely sokak számára elismerést jelent, másoknak szitokszó. Ez a táborba kényszerítés felerősödött a két választási forduló között, amikor ön ott volt a Testnevelési Egyetemen és a Kossuth téren.

Jómagam annyit mondhatok, hogy részemről egyik megjelenés sem volt politikai gesztus. Ugyanitt fontos megjegyeznem, hogy hatalmas stáb vett részt a múzeum létrehozásában, nehéz lenne mindenkit politikai bélyeggel illetni, egy "táborba kényszeríteni", Sára Sándor operatőr-filmrendezőtől F. Kovács Attila belsőépítészig. Az elvtelen támadásokban közös motívum az a sugallt vélemény, miszerint a baloldaliság érték, a jobboldali szimpátia meg veszélyes. Ilyenformán ötven éve azt halljuk, hogy értelmiségi ember csak baloldali lehet. Hátország, számottevő konzervatív sajtó hiányában nehéz ezt a manipulált közvélekedést megfordítani.

Sajtó éppenséggel volt, elég, ha a közszolgálati médiumokat említem..

Akkor azt is említse, hogy mennyien nézik és hallgatják ezeket, s mennyien a kereskedelmi adókat: én számottevő sajtóról beszélek.

Ám akik ideológiailag ma konzervatívnak tartják magukat, sokszor egykor párttagok voltak, de legalábbis haszonélvezői a rendszernek...

Egykori párttagok mentek tömegével az Alkotás útra és a Kossuth térre?! Nem. A közgondolkodás, közbeszéd kisajátítása ellen tiltakozó emberek voltak jelen.

A kokárda vagy a Hajrá, Magyarország! mint jelszó nem a kisajátítás céljait szolgálja?

Pont annyira, amennyire a Velünk az ország szlogen kirekesztő. Ha most szakmányban rettegő újságíró lennék, hosszú cikkben elemezhetném, hogy akkor aki nem az MSZP-re szavazott, az nem az ország részeÉ? Az embereket nem politikai jelszavak viszik az utcára, hanem például az, hogy napi tapasztalatként élik meg a sajtó torzításait. A Terror Háza avatását a harmadik emeletről néztem végig. Játszottam néhányszor tízezres publikum előtt, viszonylag jól meg tudom becsülni a tömeget: minimum hetvenezren voltak jelen. Hazafelé menet hallom ám a rádióban, hogy tizenötezren voltunk. Vagy említhetném a Parlament előtti rendezvényt is. Rengetegen voltak, békés, derűs tömeg, ameddig a szem ellát: embertenger. Itt a jó sors úgy hozta, hogy a két nagy mesemondó, Csukás István és Lázár Ervin között kaptam ülőhelyet. Beszélgettünk, a sok vicces kiszólás közt az is elhangzott, hogy lesz ebből még a holnapi újságokban nyolcezres csőcselék a Kossuth téren. Hogy a médiumok ugyanúgy torzítanak, hamisítanak, mint a Kádár-rendszerben, az tulajdonképpen a kisebbik baj. A nagyobbik az, hogy ugyanúgy hisszük el, mint akkor.

Ön látta a tömeget és a lelkes hátországot. Ezek után tragédiaként éli meg, hogy a Fidesz elvesztette a választást?

Ha annak élném meg, nem a várakozások ellenére elbukott első forduló után nyilvánítom ki a szimpátiámat. Én ma sem tudom, hol a Fidesz székháza, és nem is akarom megtudni. Nem vagyok szekértábor lakója, mint azok a médiaértelmiségiek, akiket többet lehet pártrendezvényen látni, mint a munkahelyükön. Szimpatizálok egy eszmével, de számomra különleges alkalom volt, hogy ezt kinyilvánítottam. Az más kérdés, hogy vállaltam ennek minden ódiumát: nemcsak elismerő, baráti üzenetek kaptam azóta, hanem néhány gyűlölködő levelet is. Nyilvánvaló, hogy a már említett közszereplők, vagy Cseh Tamás dalos, Reviczky Gábor színművész, a rendezvényen megjelenő olimpikonok nem pártpolitikusok. Nem a gyedről, a minimálbérről, az adórendőrségről kívánnak állást foglalni. A tömegben egy dolog volt közös: méltatlannak ítélték az elszenvedett támadásokat. Például azt a hamis állítást, hogy az elmúlt négy évben állandóan félni kellett. Szerintem egyetlen reális közéleti fenyegetés létezik ma Magyarországon: az, hogy aki a baloldallal nem ért egyet, netán bírálni merészeli, azt szélsőjobboldalinak, hovatovább fasisztának bélyegzik. Négy év alatt csak elindítani lehet folyamatokat, befejezni nem, és még egyik szabadon választott kormány sem kapott folytatólagos bizalmat. Egy kormányváltás önmagában nem tragédia, de Magyarország életében a folytonosság rettenetesen hiányzik. Ezt gondoltam 1998-ban is. A kérdésre visszatérve: a többség akarata ellen nem lehet tiltakozni, ha mégoly hajszálnyi többségről van is szó. Elfogadom, hogy így alakult: én egy olyan eszmével szimpatizálok, amelynek képviselője most nem folytathatja a kormányzást. Ha szomorú lennék, nem a nyári koncertekre készülnék, hanem könnyeimmel áztatnám a párnámat.

Nem zavarta, hogy a Terror Háza avatása után állami kitüntetést kapott?

Nagy megtiszteltetésnek tartottam. Huszonöt lemezem jelent meg 1989 óta, sok sikeres koncertem volt, játszottam színházban, írtam ötkötetnyi verset, színházi zenét és verslemezt csináltam, videoklipeket rendeztem, vezettem filmkurzust egyetemistáknak, és még folytathatnám. Ezeket a közönségen kívül nemigen vette észre senki, de nem is kitüntetésekért csináltam mindezt. Ha elismernek, az igen jólesik. A Terror Háza megtisztelő és nemes feladat volt, de az eddigi működésem töredéke csupán, furcsa is ezért ilyen nagy elismerést kapni. A kitüntetésre természetesen büszke vagyok, de engem mindig a következő munkám hoz lázba igazán. A beszélgetésünk után most visszamegyek a próbaterembe a fiatal, tehetséges, lelkes zenészekkel újjáalakuló zenekaromhoz, őszre készítek egy új szólólemezt, és megpróbálok nem akkor bemenni úszás után a szaunába, amikor a forróságban fennhangon vitatkoznak a töredékszavazatokról. Hagyom, hadd izzadjanak nélkülem.

Gréczy Zsolt

András
2002. május 07. 11:07 | Sorszám: 40
Csak azért, mert nagyobb túlzás, mint a vörösterror.
András
2002. május 07. 10:58 | Sorszám: 35
Ok, iudex, egyetértünk. Ez így már más.
András
2002. május 07. 10:50 | Sorszám: 32
Micuember! Nekem semmi közöm a Hitlerjugendhez, apai ágon nagyszülem családjának jelentős részét kiírtották 1945-ben, mert zsidók voltak. Az MSZP meg az MSZMP utódpártja. Tehát nekik több közük van a kommunista bűnökhöz, mint nekem a hitlerjugendhez. De ez ma a többséget nem érdekli, bár ettől függetlenül nem izlés dolga. Szerintem.
András
2002. május 07. 10:43 | Sorszám: 29
Hát, ez a stílusa.
András
2002. május 07. 10:42 | Sorszám: 28
iudex! Fábry nem néma, nem cinkos. Műegyetem és most ez az írás. Vesztett helyzetben!!!De Fábry ne szónokoljon nagygyűléseken, ne írjon hetente a Magyar Nemzetbe. Ne. Néha szólaljon meg, ritkán, de ilyen színvonalon. És Fábry politikai vicceket fog a TV műsorában mondani. De ennyi. Így jó neki és így jó nekünk. Ha meg Fábryt kikészítik? Akkor nekik is vége.
András
2002. május 07. 10:20 | Sorszám: 23
iudex! Ez a Fábry írás futótűzként terjed, tapasztalom. és hat, mert Fábry politikai nézetei vesztettek a választáson és mert nem csinált még ilyet. Nem kell elcsépelni valamit, ami most jó. És Fábry maradjon az, ami volt. Így értékesebb. Ne legyen belőle Farkasházy, Verebes, Jancsó, stb...Azok hiteltelenek (politikailag, nem szakmailag).
András
2002. május 07. 10:09 | Sorszám: 14
Sehogy. Fel is tettem az Indexre is.
András
2002. május 07. 09:56 | Sorszám: 12
Kedve Dekóder! Mn, Heti Válaszba is kellenek ilyen írások. András (Medve).
András
2002. május 07. 09:54 | Sorszám: 10
Fábryt én 97-ben hallottam a Melinben. Akkor Czégé Zsuzsa mindent beszippantó nemiszervéről értekezett. Majd volt a terror Háza ügy, amikor eléggé egyértelmű nyilatkozatott tett A Hétben. Szóval ez a cikk nem olyan meglepetés. Ettől függetlenül nem szabad politikai frotemberré alakulnia. Az nem áll jól neki. Hívjuk meg, de beszéljünk vele másról, ne politikáról.
András
2002. május 07. 09:37 | Sorszám: 4
Meghívhatják. Sőt Farkasházy nyilvános vitára hívta ki, bár Fábry nem válaszolt. Egyébként Fábry jól csinálja: nem lesz politikai frontember, nem lesz egy Jancsó-Farkasházy-Verebes stb, szerintem nem fog gyűlésekre járni. Legfeljebb néhány politikai humort fog elereszteni. És igaza van. De evvel az írással megtette a magáét. Szerintem meg édesapjának és lelkiismeretének írt.
András
2002. május 07. 09:21 | Sorszám: 0
Hát ez az írás jól esett. Íme a cikk:

XLVI. ÉVFOLYAM, 18. SZÁM, 2002. május 3. Néhány lehet, néhány igen és néhány nem Jancsó Miklósnak és Grunwalsky Ferinek A két választási forduló között megjelent írásotok óta nagyot változtak a dolgok, mégis engedjétek meg, hogy annak első részére reflektáljak (12 Nem, Nyílt levél Orbán Viktornak és Orbán V. szüleinek, ÉS, ápr. 19.). Hogy a tizenkét pontban írottak ily feketék és fehérek volnának, nem gondolom. Persze lehet, hogy igen, lehet, hogy nem. De! Az elmúlt időszakban hozzászoktunk, hogy a honi zömmédia Orbán Viktort első számú közellenséggé, fantommá, gyűlölni való akarnokká fesse. Kivált az utóbbi időben zúg a kórus, mely "győzelmetek" után sem csillapodik: Litván a legutóbbi számban önfeledten ducézik (Két Magyarország, interjú Litván Györgygyel, ÉS, ápr. 26.), Kéri "független" egypárti politológus már hetek óta bedobta az általatok is emlegetett "akarat diadalát", Heller Ágnes az ötvenes évekkel példálózik, Kovács pártelnök zsarnokról, vezérről beszél. Korábban mérték már Orbánt Gömbös Gyulához is, de az a szellemi mutatvány, ami Nektek összejött, eleddig példa nélküli a hazai rabulisztika történetében: egyszerre hasonlítjátok őt Sztálinhoz és Adolf Hitlerhez. Kis mohók! Kedves Miklós és Feri! Köztiszteletnek örvendő, vitathatatlan tehetségű művészek 2002-ben, a magyar demokrácia tizenkettedik esztendejében a törvényesen megválasztott magyar miniszterelnökről ilyet nem állíthatnak. Tehetségtelen emberek azt mondanak, amit akarnak, de TI NEM. Egyszerre két diktátorhoz hasonlítani valakit módszertanilag sem helyes - teljesen összezavarjátok magatokat és a szegény olvasót. Ez bizony gyűlöletbeszéd, hogy kedvenc fordulataitok egyikét idézzem. Sallangmentesebben: csacsiság. Olyan mértékű aránytévesztés, amelyet felelős magyar értelmiséginek ma vissza kellene utasítania. Hogy ezt egy bohóc teszi meg, arra csak egy régi filmetek elhíresült szállóigéjét tudnám idézni: "Ez egy ilyen ország, Gáspár." Miklós! Vitathatatlanul a legtehetségesebb magyar filmrendező vagy, a hatvanas-hetvenes évek honi értelmiségének kultikus figurája. Filmrendezők generációja azért választotta ezt a hivatást, mert hozzád akart hasonlítani. A legenda szerint létezett Franciaországban olyan utazási plakát, amely a következő szöveggel csábította kuncsaftjait Magyarországra: Jöjjön és ismerje meg Jancsó Miklós országát. Szemben laktunk veletek az akkori Népköztársaság útján, és amikor egy karácsonynapi délelőttön megpillantottalak fölhajtott gallérú háromnegyedes kabátodban sétálni a szemközti járdán, azt hittem, maga az Isten lépdel ott. Emlékszel tán, kamaszkoromban feljártam hozzátok, szerelmes voltam a lányodba, nem tudván, hogy valójában - remélem, nem lesz émelygős - Beléd, illetve abba a világba vagyok belezúgva, amelyet képviseltél. És most néhány kellemetlenebb mondat. Magad sem tagadtad, Miklós, hogy miután túlélted az egyik diktatúrát, hithű sztálinistaként érkeztél a filmszakmába. Elkészítetted az Arat a jászapáti Dózsa című dokumentumfilmedet a parasztság "eredményekben gazdag" mindennapjairól akkor, amikor pontosan tudtad, hogy a padlások le vannak söpörve. Megegyezhetünk abban, hogy ilyesmit tenni legalábbis hiba, ha nem bűn. Leni Riefenstahlt emlegetni tehát nem szerencsés tán. A Szegénylegényekkel vezekeltél, ezt a "botlást" tehetséged okán réges-rég megbocsátotta Neked minden filmbarát és nem filmbarát. Én sem azért hozom fel, hogy revolverezzek, hanem mert egy művésznek, aki ily intenzíven gyötrődött át egy korszakon, nem kéne diktátort kiáltania az alakuló demokráciában. Azt, hogy Ti ez utóbbit 2002-ben épp a Köztársaság téri pártházban véditek - nevezzük a történelem fintorának. Nem tudom, miért, tán mert mindenki szem volt a láncban, Ti is és a honi értelmiség hangosabb része kettős mércével mér: miközben - nagyon helyesen - érzékeny minden jobboldali szélsőségre, hihetetlenül megbocsátó a baloldal morális csámpásságait illetően. Készséggel elismerem, hogy a filmesek-televíziósok élete a Kádár-érában sok szempontból jobb volt. A Te helyzeted, Miklós, és ezt senki el nem irigyeli tőled, kivételesnek számított. Nálatok ittam életemben először dobozos sört, az összes Jancsó gyerek kord Lévisekben feszített, Nyikának olyan lemeztára volt, amit én egyben az életemben nem láttam. Nálatok járva az volt a benyomása az embernek, hogy Nyugaton van. Külföldön élhettél és lényegében - hál' istennek - akkor csináltál filmet, amikor akartál, a szovjet és honi hadsereg annyi katonát bocsátott a rendelkezésedre, amennyire szükséged volt. Így elkészülhettek olyan remekművek, mint a Csillagosok, katonák vagy a Csend és kiáltás. A furfangos észjárású Hernádival könnyedén kidribliztétek Aczél Györgyöt, tortaküldésetek tán vicc volt, de az is belefér, ha nem az. Az értelmiség, ha elkerülte a két abszolút tabut, 56-ot és az orosz megszállást, "szabadon" alkothatott. Hogy briliáns filmed, az Így jöttem voltaképp a megszállás legitimációja, tán azon is el kéne gondolkodni egyszer. Propagandafilm ez bizony, de annyira tehetségesen, hogy ezt nem lehetett akkor észrevenni. (Apám a háború után majd' húsz évig nem nézett meg magyar filmet, azt mondta, amíg nincs jobb, mint a Hyppolit a lakáj, nem kell annyira sietni. A tizedes meg a többiekkel tört meg a jég, amin szétröhögtük magunkat, és még morális slamposságokra oly érzékeny atyám sem vette észre, hogy a film szállóigévé lett mondata, "az oroszok a spájzban vannak" nézők milliói számára tette megbocsáthatóvá a nálunk elfogadhatatlant, azt a tényt, hogy Magyarország megszállt ország. Nem fényesítelek, a következő magyar film a Szegénylegények volt, amit persze azért is néztek az öregek, mert 56-ot keresték benne.) A 89-ig létezett, a végére bármily puhává agonizálódott állampárti diktatúráról kapcsolatban egy olyan kivételes helyzetű művésznek is, mint amilyen Te voltál, Miklós, akinek életművében a szabadság ráadásul központi kategória, ki kell mondania, hogy bűnben fogant. Meg kell értenie azt is, ha ennek a diktatúrának mégoly történelemi érdemekkel is rendelkező, de 56-ban kétes szerepet játszó figurája négy év múlva miniszterelnök lesz Magyarországon, az sokak számára morálisan aggályos, ha szabad így fogalmaznom. Az akkori évek jogkövetéséről meg annyit, hogy ha egy független, alkotmányos testület ezt a miniszterelnököt múltja miatt abszolút jogszerűen lemondásra szólítja föl, de ő kalandvágyból marad, mi jöhet azután? És ilyenkor nem vonul ki a "szocialisták" trójai falova, a Demokratikus Charta? Milyen független értelmiségi testület az, amely ilyen és hasonló technikák láttán befogja a pofáját, ahelyett, hogy ordítana? Szerintem nem helyes, Miklós, ha egy köztiszteletben álló filmrendező folyamatosan pártrendezvényeken vesz részt. De Neked ezt is megbocsátják, akik nem ezért szeretnek. A legutóbbi filmszemlén a régi szívvel öleltelek meg, és a mai napig büszke vagyok, hogy Szárszón megnevettethettelek. De! Azt az "apróságot", hogy szeretett pártod frontemberei kivétel nélkül a diktatúrát működtető állampárt nemhogy közkatonái, de főtisztjei voltak, mondjuk így, kövérebb szemek a láncban, egy erkölcsi kérdések iránt fogékony művésznek legalább mérlegelnie kellene. Te azt mondod, Miklós, a szegények oldalán a helyed. Én is azt mondom. Minden felelős művész és értelmiségi ebben értelemben baloldali. Maga Szentkuthy Miklós mondotta nekem, aki munkásírónak éppen nem nevezhető, hogy az embernek mindenkor a megalázottak és megnyomorítottak oldalán kell állnia. Így van. De azt ugye nem gondoljátok, hogy ennek a posztkommunista, valódi pártnak saját eszmerendszer híján aligha nevezhető túlélési csoportosulásnak, amely jelenleg éppen szociáldemokratának mondja magát, de frontemberei Kéthly Anna emlékünnepe helyett ide-oda kávézgatni járnak, bármi köze lenne bármiféle baloldali értékhez? Négyéves regnálásuk alatt éltük meg a vadkapitalizmus legintenzívebb korszakát, az eddigiek közül legkevésbé szociális kormányzattal. Csodálkoztok, hogy az állampárti diktatúra volt miniszterelnök-helyettese, a bankszférás lobbista, aki ma egyébként Magyarország egyik leggazdagabb embere, s akinek MSZMP-s múltja miatt "pártonkívüliségét" senki nem veszi komolyan, sokak szemében nem egészen hitelesen képviseli a baloldali értékeket? Miklós! Kedvenc pártod, ahol rendre üldögélsz, négy év ellenzéki idő alatt egyetlen új, hiteles arcot sem tudott produkálni, még azt a fáradságot sem vette, hogy elköltözzék a rossz emlékű Köztársaság térről. Nehéz így állítani, hogy ez a párt nem ugyanaz a párt. Légy erős, Miklós, EZ a párt AZ a párt. Fel kell csak ütni a Ki kicsodát. Szórakoztató olvasmány. Hogy ők már nem ugyanazt gondolják? Ne dőlj be ennek, drága Miklós, te tudod a legjobban, hogy ezek a puha diktatúrában eszmélődött káderek már akkor sem hittek semmiben, csak abban, hogy karriert kell csinálni. Ezért ment ilyen "zökkenőmentesen" az átállás, s a kapitalizmus legfőbb ostorai, lerázva magukról minden erkölcsi skrupulust, annak szálláscsinálóivá és első számú haszonélvezőivé váltak. Nincs itt már jobb- és baloldal, Miklós és Feri. Az utóbbi hetekben végképp elmeztelenedtek a dolgok, legalábbis a választók szemében: a balnak mondott oldalon áll a fentebb aposztrofált garnitúra, a másikon egy - éppen a Te pályádat, Miklós, elindító Nemeskürty tanár úr jóvoltából -, némileg avétos ideológiai törmelékekkel felvértezett csapat, amely próbál valami mást csinálni, megengedem, sajnos olykor az előzőekhez kísértetiesen hasonló eszközökkel. A két részre szakadt ország egyik fele a nómenklatúra ismételt visszatérését támogatja, mert mint az egykor nyolcszázezres elődpárt egykor volt tagja, oda húzza a szíve, vagy mert sikerült elhitetni vele, hogy Orbán Viktor maga az ördög. Az ország másik fele mást akar. Ennek a helyzetnek természetesen legnagyobb vesztese maga a hiszterizált ország. Ennek a zaklatott állapotnak azonban nem elsősorban a gyakorta provokatív, a másik oldal által éjt nappallá téve hergelt Orbán az okozója, a valós ok éppen a másik oldalon rejlik: a szocializmust megszenvedett milliók számára az a tény, hogy ugyanaz, vagy ugyanannak látszó nómenklatúra jön vissza, történelmi igazságtalanságként jelenik meg, azt az érzetet keltve, hogy itt semmi sem változott, esszük tovább ugyanazt a nokedlit, más szósszal. Bibó szerint a vértelen forradalom ára, hogy a régi gárdával ki kell egyezni. De ennyire? Ez a garnitúra minden megkapott: szabad elvonulást - helyesen szabad rablást - erkölcsileg aggályosan, mit akar még? Hogy szeressék is őket? Csoda-e azután, hogy ebben a helyzetben a negyedik szabad választás mini forradalommá válik, a rendszerváltás utóvédharcává, ahol a levegőben nagyon hasonlatos hangulat érzékelhető, mint 1972-ben, amikor barátaimmal március 15-én a Batthyány-örökmécseshez vonultunk. (Bővebbet: in: Kenedi János: Kis történelmi olvasókönyv.) Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy öreg szülők hülye gyerekeként polgári értelmiséginek születtem, amint mindenki az volt a családomban, a tudott generációkig visszamenőleg. Édesapámtól olyan iránytűt kaptam a kezembe, amely segített tisztességesen eltájékozódni az élet sűrűjében. Ez nem érdem, szerencse. Tanúk vannak rá, hogy hatodikos korunkban, amikor az orosz nyelvvel kezdtünk ismerkedni, egy barátommal sétáltunk a Köröndön Sport cigarettától köhécselve és azt mondtuk: - Jaltában eladtak minket, kérlek. Pontosan tudtuk tehát, hogy a világ számos nyelve közül miért pont az orosszal kell kötelezőleg ismerkednünk. Ez sem érdem, csak azt mondtuk, amit otthon hallottunk. Nagyszüleim a kommunistákat úgy emlegették, hogy ezek, hogy meg se kelljen nevezni őket. Nemhogy közülünk senki nem vált kommunistává, ilyeneket nem is igen ismertünk. Alant élt csöndben egy ország, amelyik legutóbb már megint kiment a Kossuth térre. Hát ennyi, Miklós és Feri, tán lesz alkalmunk erről személyesen is beszélgetni, tán Szárszón, példának okáért. Hidd el, Miklós, a levélíró ugyanaz a fábrisanyi, aki, miután a márciusi "események" miatt nem vették föl az egyetemre, fölment hozzád, hogy segítségedet kérje. Ez sem érdem, szerencse. A régi szeretettel ölel mindkettőtöket: Fábry Sanyi


Téma: A Demszky mítosz lerombolói?
András
2002. május 17. 16:26 | Sorszám: 27
Szia! Hát, befogtak dógozni, a francba.
András
2002. május 17. 16:23 | Sorszám: 25
Meg.
András
2002. május 17. 13:33 | Sorszám: 14
Csak ne feledkezzél meg a gazdasági életről, az állami megrendelésekről, az ott betölthető posztokról.
András
2002. május 17. 13:22 | Sorszám: 12
Kedves Kukucs!

1) Persze, a puding próbája az evés.
2) 98-ban így működött.
3) Nincs sok illúzióm.

és, addig szétosztogatják az agyukat egy pozitív médiahátszéllel. Az igazi gazdasági gondog 2003 nyarára várhatóak.

András
2002. május 17. 11:40 | Sorszám: 3
Hát Uraim, én is Demszkájt jósolok magamnak még 4 évre:

1) Három jelölt esetében is az MSZP és a Fidesz szavazók egy része rá fog szavazni. Ezt már megtapasztaltuk. Meg aztán én félek egy Demszky-Schmidt vitától. Ráadásul tudjuk: Bp-en a baloldal a parlamentin nagyon ránk vert.
2) Mégis a Fidesz számára minimális esélyt jelent, ha az MSZP is indít jelöltet. Na akkor ezek két jelöltet fognak állítani, veszekedni fognak, és végül az MSZP visszalép valamiért cserébe. Tehát két jelölt lesz.
3) A MIÉP önálló jelöltet fog állítani, ami a Fidesz-MDF-nek rossz.


Téma: TV-t a jobboldalnak!
András
2002. május 16. 18:11 | Sorszám: 24
A Bencsik Gábor cikket nem tudod betenni a Terjesszük topicba? Én nem tudom, hogyan kell.
András
2002. május 16. 17:41 | Sorszám: 22
Nybo! Ez rendben is lenne. Csakhogy lesz két kereskedelmi Tv, mely az ellenzéket fogja szídni és a kormányt nyomni. Továbbá lesznek a közszolgálatiak, melyek vagy beadják a derekukat, vagy bedöntik őket anyagilag. Amúgy egy úl kereskedelmi TV-hez nemcsak pénz, hanem engedély is kell.

Téma: Mi az oka Budapest vörösbe borulásának?
András
2002. május 06. 16:17 | Sorszám: 122
Krynia! Bizonyos körzetekben az MSZP egy szekrénnyel is nyert volna. És tudok olyan vidéki Fideszes nyertesről, aki soha a büdős életben semmit nem tett körzetében és megvert egy tisztességesebb szocit, aki tényleg sokat mozgott. Szóval szerintem ez nem így működik.
András
2002. május 06. 12:58 | Sorszám: 120
Tappancs! Egyetértek veled a megcélzott rétegekkel kapcsolatban, ráadásul például a tanárok és az egészségügyiek nagy része szilárd politikai meggyőzéssel rendelkeznek, ami nem fog megváltozni. Avval is egyetértek, hogy a lakótelepek népének helyzete nem fog megváltozni, maradnak vesztesek, maradnak kiábrándultak. De egy fiatalokból álló polgári táborra, amely még sikeres is lehet, nem fognak szavazni, mert az mindent megtestetít, ami nekük nincs és ami miatt frusztráltak: lehetőség és perspektíva önerővel. Ebből ki vannak zárva több ok miatt. Marad a nosztalgia, vagy az anyázás mindenkire. Illetve a populizmus.
András
2002. május 06. 11:28 | Sorszám: 118
Tappancs! Győrött az a körzet, melyben a legtöbb lakótelep van, az MSZP-é. De még Szombathelyen. Debrecen kivételesen nem jó példa: a város az elmúlt négy év alatt rengeteget fejlődött.

A baj az, hogy ha egy polgári kormány a középosztályt erősíti, ha az önszerveződő és tenni akaró embereket támogatja, ha kiemelten kezeli a határon túli magyarságot, ha támogatja az egyházakat, stb...akkor nem tudja megszólítani a lakótelepek népét. Ha viszont nem ezt teszi, akkor meg nem polgári. Én attól félek, hogy ez a réteg sosem fog egy polgári pártra szavazni, ezek vagy KIádár pártjára, vagy később egy jobboldali populista pártra fognak szsvazni. A polgári oldal számára a maximum eredmény az lenne, ha ezek nem mennek el szavazni (mint 98-ban). Én, aki ilyen környezetben lakom, sose fogom tudni meggyőzni a közös képviselőt és a házelnököt az értékeimről.

András
2002. május 06. 10:43 | Sorszám: 116
Tappancs! Nem egészen értek egyet veled. A Fidesz nem Budapestet veszette el, hanem országosan a lakótelepek népét. Illetve egészen pontosan ezeket a rétegeket az MSZP be tudta mozgatni a Fidesszel szemben érzelmileg. És Budapest majd minden választókörzetében jelentős a lakótelepen élők aránya (szociológiailag ma már a lepusztult belváros nem nagyon tér el a lakótelepek népétől). De ha lakótelep volt Győrött és Veszprémban, ott is veszített a Fidesz. Na azt kell igazándiból elemezni, hogy ez a réteg (az a bizonyos 600.000 rejtőzködő) miért vált bemozgathatóvá.

Téma: Az ORTT tojástánca
András
2002. január 15. 16:57 | Sorszám: 2
bocs! A másik megoldás, ha a Pannon nem uszítana, és akkor hiába szállnának rá.

Téma: Mintegy rendelésre: vezet az MSZP
András
2002. január 22. 17:05 | Sorszám: 50
Sociobalance, pénteken jelent meg.
András
2002. január 22. 15:01 | Sorszám: 44
Eddig két közvéleménykutató eredményei vannak meg. Az egyiken a Fidesz, a másikon az MSZP vezet. Vannak még hátra három közvéleménykutató adatai. Miért is állítjuk, hogy az MSZP vezet?

Téma: Nehéz nap éjaszakája
András
2002. május 27. 15:48 | Sorszám: 22
Nagyjani! Mint a topic indítója, megkérdezném, mi köze van az anglikán papodnak a témához.
András
2002. május 27. 13:32 | Sorszám: 9
Hát, nehéz. Előszőr most vagyok elkenődve. Nem tudom, hogy miért. Mert van harci kedvem, mert nem érzek tragédiát mivel rengeteg pozitív élményem is volt. De mégis. Most emésztem magam. Hogy lehet mindez?

Ma, aszt hiszem, este néhány haverral inni fogok, Aztán minden megy tovább.

András
2002. május 27. 12:18 | Sorszám: 0
Medgyessy miniszterelnök lett. Mit éreztek?

Téma: Választási elemzések
András
2002. február 04. 11:20 | Sorszám: 26
Igen, így biztosan lennének SZDSZ-s képviselők, de a párt jóval kevesebb, mint 5%-t kapna. Az MSZTP-s jelöltek meg kapnának talán +2-3%-t. Néhány embert taszítana, de az a gyanúm, hogy aki az MSZP miatt eltávolodott az SZDSZ-től, az már rég elment, tehát nem igen van bent a megmaradt 4-5%-ban.
András
2002. február 04. 09:57 | Sorszám: 24
Ez a megoldás az MSZP-nek jó (blokkosodnak a szavazatok), az SZDSZ-nek rossz, mert növeli az MSZP-re történő átszavazás hajlamát. Nem kell hivatalosan semmit sem bejelenteni, a társadalom tudja, hogy az SZDSZ támogatása az az MSZP támogatása.
András
2002. február 04. 09:35 | Sorszám: 22
Én a következőt jósolom:

A magas részvételi arány miatt két lista, a Fidesz-MDF és az MSZP fog bejutni. (Egyre kevésbé látom az SZDSZ bejutásának lehetőségét, a Miép-nbek valamivel több). Azt, hogy a két nagy közül ki nyeri meg a választást, nem tudom. Potenciális Fidesz szavazó több van, de nem biztos, hogy sikerül őket mozgósítani kellő számban.


Téma: Duna Charta Egyesület alakult.
András
2002. május 07. 14:08 | Sorszám: 2
Hát, én annyit tudok ajánlani, hogy a Fidesz Központi Irodáján (269-5353), a budapesti irodán keresztül próbáld meg.
András
2002. május 06. 17:21 | Sorszám: 0
Ez egy jó kezdeményezés, és jó a vezetője. Hajrá:

Egyesületté alakult a korábban mozgalomként ismert Duna Charta. Célja: a Duna és a Duna vízgyujto területének védelme, és a szellemi
környezetvédelem, a bos-nagymarosi konfliktus rendezése érdekében tett kormánylépések ellenorzése. Elnöke: Karátson Gábor.


Téma: Miért más Jász-Nagykun-Szolnok megye
András
2002. május 07. 08:55 | Sorszám: 11
Önkormányzatin mi várható nálatok?
András
2002. május 06. 17:42 | Sorszám: 9
Még 2 példa Pest megyéből. Hiába nyert Esztergom városában a Fidesz, a körzethez tartozó Dorogon tarolt az MSZP. De van ellenpélda is, hiába nyert Vác városában az MSZP, a környező kis településeken tarolt a Fidesz és végül ő nyert.
András
2002. május 06. 17:25 | Sorszám: 7
Aladar1. Akkor te mivel magyarázod ezt.
András
2002. május 06. 17:15 | Sorszám: 5
Ez most nem sokat mond nekem.
András
2002. május 06. 17:05 | Sorszám: 2
Ja, és örülök, hogy ebbe a topicba tetted fel a kérdésedet.
András
2002. május 06. 17:02 | Sorszám: 1
Szolnok, és még néhány város a megyében erőltetett iparosításon ment keresztül a kommunizmus idején. Heveshez, Nyugat-Nógrádhoz, Komárom-Esztergomhoz, Dunaújvároshoz, BAZ megye nagyobb részéhez hasonlóan. Ez az üzemekbe betelepülő munkásokkal járt. Szabolcsban, Bacs-Kiskunban és Hajdúban jóval kisebb volt ez a folyamat. Nos a volt szocialista nagyüzemek munkásai a rendszerváltás vesztesei, akiket a Fidesz nem tudott megszólítani. A többi körzet agráriasabb, hagyományőrzőbb, ezeket a Fidesz szólította meg (különösen az FKGP kiesésével). Kecskemét külön ügy: polgári hagyományú város, melyet nem duzzasztottak fel. Jellemző, hogy Kecskeméten még 94-ben sem a szocik, hanem az SZDSZ nyert, melyet akkor még a többség nem kapcsolt össze az MSZP-vel. Szóval Kecskemét egy alföldi Szombathely.

Téma: "Segítség" az új kormánynak
András
2002. május 09. 14:23 | Sorszám: 49
Hát, mekkora buli lesz, ha valakinek 50-ről 53.000-re emelik a fizetését. Illetve szar lesz megtapasztalni, hogy a magánszférában hírtelen mindenkinek 50.000 lesz a nettója.
András
2002. május 09. 12:31 | Sorszám: 9
Toloba! Orbán előkészíti az MSZP igéreteit. Mi evvel a gond. és tudjad, 98-ban Hornék teljesen kiürítették az államkasszát. Orbán nem ezt teszi. Jogilag előkészítik a dolgokat.
András
2002. május 09. 12:02 | Sorszám: 3
Nem is beszélve az államkasszáról. Azért az se véges.

Téma: Verebes a Nemzeti művészeti vezetôje, Huszti az igazgató
András
2002. május 24. 10:53 | Sorszám: 105
Ez így nem lesz jó, mert evvel nem tudok vitatkozni:-). Legfeljebb annyit, hogy bizonyos fellépésekért a felelősséget Verebesnek vállania kell. Mert látod, lehet hogy Huszti sokkal baloldalibb, meg gazemberebb, meg szakmailag gyengébb mint Verebes, csak erről fogalmunk sincs.
András
2002. május 24. 10:50 | Sorszám: 104
Szalonna! Hiszti a mai Népszabadságban nyilatkozik. Valóban felkérték. Amúgy érdekes, hogy Verebesről egy szó sem esik.
András
2002. május 24. 10:49 | Sorszám: 102
Toloba! Ha nagyon őszinte lennék, erről annyit mondanék, hogy többek között ezért is vesztettünk. Most annál bölcsebbet mondani, hogy ahogyan a baloldal is 4 éven át mondta, hogy mi a bajuk, úgy most nekünk is ezt kell tenni.

Ha tudod, akkor olvasd el a Heti Válaszban Lakner ma megjelent publicisztikáját. Áttételesen arról ír, amit te is sejtetsz.

András
2002. május 24. 10:34 | Sorszám: 99
Szia Toloba! Van némi félreértés köztünk. A Nemzeti körül események általad történt leírását nem vitatom. De én azt se vitatom, amit Verebesről írsz. Verebes 7i7-ét én nem szeretem, ezt már írtam neked. De például tegnap megkérdeztem magyar tanár (és ezért a színházi világot nálam sokkal jobban ismerő) feleségemet, hogy ő milyen szakmailag, és azt mondta, hogy ő jó (azért az asszony véleményének még ellentmondani sem merek:-). Én egyetlen dolgot állítok: a jelenlegi helyzetben Verebest vezetőnek kinevezni azért, amit ő szimbolizál ma Magyarországon káros, mert a nem MSZP-SZDSZ-s értelmiség provokációnak fogja fel. De ezt te félig el is fogadod, amikor azt mondod, hogy nem most, hanem 1 év múlva kell őt kinevezni. Vagy tévedek?
András
2002. május 24. 10:08 | Sorszám: 94
Fatika! Én is szabad vagyok.
András
2002. május 24. 10:01 | Sorszám: 92
Nem Noway! Nem kell semmit abbahagynunk a választások után. Ha valami nem tetszik, tiltakozni fogunk. Ez hiú ábránd részedről.

Ezért ha a Nemzeti valóban a nemzeté, akkor nem lehet ebbe funkcióba kinevezni egy olyan embert, akinek politikai elkötelezettsége (ez még nem lenne baj) és TV műsora irritálja az ország jelentős részét. Illetve lehet, de akkor ez számunkra provokáció.

András
2002. május 24. 09:05 | Sorszám: 88
Igen, fatika! És majd az uccára vonulok, sokad magammal, az olyan nagyképű-öntelt barmok miatt, mint te. Te pedig hitlerjugendezni fogsz. nehogy azt hidd, hogy tiéd a világ.
András
2002. május 23. 18:36 | Sorszám: 80
Gondolatolvasó! Nem olvasod figyelmesen végig a topicot. Leírtam, hogy Verebes még jó rendező is lehet. Ettől függetlenül leírtam azt is, miért érezzük provokációnak. Nevezzétek ki, de akkor ne várjátok el tőlünk, hogy nem vesszük komolyan az ároktemetést.

Verebes kinevezése politikailag a Fideszt erősítené. Legyen, én még örülnék is neki.

András
2002. május 23. 18:34 | Sorszám: 79
Toloba! Kár, hogy elmész. Talán korábban kellett volna azt mondani, hogy mindenkié. Hogy is fogalmazott az oktatási miniszterünk? A Nemzeti borzalmas.
András
2002. május 23. 18:22 | Sorszám: 76
Toloba!

Verebes egy politizáló TV-s műsor sztárja, ahol kinyikatkoztat úgy, hogy az érintett nem védheti meg magát. Verebesnek ennek következményeit vállalnia kell. Felőlem kinevezhetik, szakmailag nem érzem magamat kompetensnek véleményt formálni róla. De akkor azt tudnia kell, hoy a Nemzeti körüli politikai botrányoknak, a színház szimbóluma és az ő egyértelműen vállalt politikai szerepe miatt provokációnak fogjuk felfogni.

Ezt másnak érzem, mint hogy Egerszegi elment egy politikai nagygyűlésre. Persze megint más lenne a helyzet, ha 2006-ban a Fidesz kinevezné Egerszegit a Szocialista Nők Úszóegyletének elnökévé, azok után, hogy Egerszegi körbenyilatkozná 4 évig a sajtót, hogy vesszen az MSZP.

András
2002. május 23. 17:38 | Sorszám: 72
Azért az nem mindegy, hogy mi mit szólunk hozzá.
András
2002. május 23. 17:18 | Sorszám: 70
OK.
András
2002. május 23. 17:07 | Sorszám: 68
Toloba! Már csak azt szeretném megkérdezni, hogy szerinted jó-e, ha verebest kinevezi azzá, amivé elterjedt.
András
2002. május 23. 14:19 | Sorszám: 51
Nyugi! Tolobaval lehet jót vitázni, nem őt kéne bántani.
András
2002. május 23. 14:10 | Sorszám: 48
Toloba! Értem én amit mondasz, meg nem akartam a papságot kiemelni, csak az a leginkább képletesebb:-). A 7i7-est én is nézem. De Verebes egy intejúban elkötelezte magát Medgyessy mellett, és a választások utáni 7i7-esben elmondta, hogy ő 3 éve kívánja a Fidesz bukását. Nos ennek függvényében mondom én, hogy mindegy, ki mit néz, Verebs kinevezésével irritáljátok a jobbközép híveit. Ekkor viszont ne csodálkozzatok, ha begőzölnek az emberek, és júniusban is lesz egy tüntetés, mert sok Verebes-ügy van.
András
2002. május 23. 13:57 | Sorszám: 44
Toloba! Nem tudom mi köze egy falu papjának ahhoz, hogy provokáljátok a jobboldal szavazótáborát.
András
2002. május 23. 12:05 | Sorszám: 39
Gondolatolvasó! Ettől az még tény marad, hogy a 0.8%-kal alulmaradt választók pofonként fogják megélni Verebest. Ezt tudták, akik odateszik, és tudja maga Verebes is. Etért a dolog provokáció.
András
2002. május 23. 10:18 | Sorszám: 17
Az biztos, hogy Verebes kinevezése nem sok jót tesz az árokbetemetésnek. De mit lehet itt tenni?
András
2002. május 23. 09:57 | Sorszám: 13
OK! Akkor így már jobb.
András
2002. május 23. 09:47 | Sorszám: 10
Én meg a 7i7-ből máshogy emlékszem.
András
2002. május 23. 09:41 | Sorszám: 7
Ez egy végtelenül korrekt ember. Meg karakán. Inkább nem folytatom, mert akkor nem dühösnek, hanem félőrültnek fogsz tartani.
András
2002. május 23. 09:35 | Sorszám: 5
Aha! És most már nincs baja a körülményekkel?
András
2002. május 23. 09:31 | Sorszám: 3
Nem baszogatta végig a Nemzetit a Verebes?

Téma: Orbán és a földkérdés
András
2002. április 30. 19:15 | Sorszám: 0
Az új kormány megalakulása előtt Orbán meghírdeti a Nemzeti Földalapban lévő földeket a gazdáknak, hogy másnak el ne adják. Az MSZP máris tiltakozik. ÁÁÁÁÁ, hajrá Vitya!!!

Téma: R. Székely Juliska Orbánt vádolja a móri mészárlással!
András
2002. május 22. 16:28 | Sorszám: 21
Aladar' Azt írta valaki, hogy Orbán tehet Mórért. Elmegy a p-be, és ennek hangot kell adni. Ilyen egyszerű az egész.
András
2002. május 22. 16:04 | Sorszám: 15
Toloba! És mit szólsz R. Székely Juliannához. Ahhoz, amit mondott.
András
2002. május 22. 15:59 | Sorszám: 12
Nem Aladar1! Nincs igazad. Akkor is el kell mondani, hogy hülye, ha ő győzött, ő neki van TV-je, stb...Nem szabad tudomásul venni, hogy ne foglalkozzunk vele, mert akkor azt is tudomásul vesszük, hogy Jaj a legyőzöttekre. Attól, hogy ő nyert 10 képviselővel, attól még nem övé a világ.
András
2002. május 22. 15:53 | Sorszám: 6
Nem! Szerintem meg nyilvánosan fel kell jelenteni, terjeszteni, amit mondott és ellenérveket felhozni nyilvánosan.
András
2002. május 22. 15:48 | Sorszám: 1
Egy kicsi árokásás.

Téma: Földi interjúja a Magyar Nemzetnek
András
2002. május 17. 13:50 | Sorszám: 6
Köszi!
András
2002. május 17. 11:42 | Sorszám: 4
Te, és arról is lehet már hallani, hogy egy leendő MSZP-s miniszter érdekelt benne. Ez igaz?
András
2002. május 17. 10:53 | Sorszám: 2
Gaborstep! Azért ez talán nem biztos. És lehet, hogy 2000 ember munkahelye megmenekül.

Tud valaki valamit a Group 4 hátteréről.

András
2002. május 17. 09:21 | Sorszám: 0
Olvassátok el Földinek a mai interjúját a Magyar Nemzetben. Két dolog motoszkál bennem:

1) Földi felkészült egy választási vereségre is.
2) A Defen-ügy mögött nem áll más, mint az, hogy örző-védő piac magyar, vagy külföldi kézben lesz.


Téma: Orbán: Legyünk bizalommal
András
2002. május 08. 17:55 | Sorszám: 29
Én se bízom bennük, de azért egy dolog biztos: előbb hibázniuk kell, hogy győzködhessem azokat, akik tényleg bíznak annyira bennük, hogy rájuk szavaztak. Eddig annyit tettek, hogy nyilatkoztak 10 faszságot. Nos, remélem ezen az úton mennek végig, a tettekről nem is beszélve. De a tetteket meg kell várni. Ez van.

Email a webmesternek | Gondola