gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: Bravó Orbán Viktor!
Flex
2004. november 08. 17:59 | Sorszám: 113
/"Sima ügy. Nincs mihez gratulálni."/

Ezt azét nem mondanám. Gyurcsány ravasz kis csapdát állított. A javaslat nyilvánvalóan csak provokáció.
Három hónap hosszabbítással nem hinném, hogy az amcsik sokra mennének, egybként sem hinném, hogy az a kis magyar szállító egység ténylegesen meghatározó lenne az amerikai-angol teamnek. Azért éppen három hónap, mert az nem túl hosszú, tekinthető a "rugalmasság" jelének is, míg annak elutasítása értelmezhető rugalmatlanságként is. Így szerintem nagy volt a kísértés, hogy Orbán engedjen (gondolva arra is, hogy később ha kormányra kerül, nem lesz mindegy az amerikai-angol kapcsolat). Szerintem Blair telefonja (és a beszélgetés szokatlan közhírré tétele) is bele volt számítva a pakliba. Gyurcsány nyert volna azzal, ha a három hónapot Orbán elfogadja. Gy. Bevágódott volna Bushnál és Blairnél, ugyanakkor Orbán elveszítette volna a szavahihetőségét a saját tábora előtt (és Gyurcsány számára ez most sokkal fontosabb, mint az a vállveregetés, amit az amcsiktól és az angoloktól kapna).

Az elutasításnak is van hozadéka Gyurcsány számára: rossz (populista, amerika-ellenes, merev, stb.) színben tüntetheti fel Orbánt az amerikai és az angol fél és a hazai közvélemény "merjünk kicsik lenni" mentalitású része előtt (a telefonbeszélgetés és annak nyilvánosságra hozatala éppen szt a célt szolgálta, hogy nem a magyar parlament döntéseként, hanem személyesen Orbán "merev" magatartásának eredményeként jelenjen meg az elutasítás.

Nem tudom kik adják a tanácsokat ennek a gátlástalan komédiásnak, de meg kell mondani, hogy profi machinátoroknak látszanak.

Orbán szerintem jól döntött és helyesen tette, amikor az emberek többségének véleményére hivatkozott. Az iraki részvétel az egyik olyan ritka kérdés, amiben mind a bal- mind a jobboldali szavazók többségének véleménye egységesen elutasító.


Téma: Lakásépítés Udmurtiában
Flex
2003. október 28. 09:44 | Sorszám: 38
Kedves mpd, a kérdésedet érintő teljes választ ugyan nem volt időm megírni, de némi utalást találhatsz az "Interpelláljunk" topikban.
Flex
2003. október 22. 08:16 | Sorszám: 17
Végtelenül egyszerű. Ez nem csak egy projekt, hanem egy több éve tartó folyamat - mondhatni stratégia - újabb állomása. Ha lesz időm, nyitok az ünnepek alatt erről egy topikot, abban részletesen kifejtem mire gondolok.

Téma: Medgyessy a Keresztapa
Flex
2003. szeptember 02. 20:25 | Sorszám: 4
Medgyessy most az egyszer nem hazudott, ő tényleg szellemi keresztapa akar lenni. Nevet keres a fából vaskarikának. Egy olyan nevet, amely szépen, plasztikusan tükrözné, hogy mitől is baloldali ez a vadkapitalista, neoliberális képződmény, amit MSZP-nek hívnak.
Először jött a jóléti rendszerváltás, aztán a köztársaság eszme, legújabban a takarékos állam. Az utóbbi elnevezés legalább némi következetességet is tükröz. Elvégre már az elején megmondta, hogy szegénységpárti.

Téma: Folytatódik a leszámolás az MDF-fel
Flex
2004. november 04. 18:15 | Sorszám: 423
Nem komcsi, hanem "megélhetési". Az MDF-nek vége. Lehet, hogy megmarad egy darabig, de ez már nem jobboldali párt, hanem megélhetési politikusok érdekközössége.

Dávid Ibolya megcélozta azt a szerepkört, amire Torgyán - akit én a megélhetési politikus mintapéldányának tekintek - mindig is vágyott. A centrumban lézengő pártocska, amelyiknek nincs sok felelőssége, de annál több a befolyása. Aminek mindkét nagy párt udvarol és a sajtó is szereti. Amelynek vezetői mindig tüntetően "normálisak", mosolygósak, kiegyensúlyozottak és mindig olyanokat mondanak, amiket az emberek hallani szeretnének. Ami a nagy pártok marakodása közben elcseni hol az egyik, hol a másik pártról leszakadó kiábrándult szavazókat és ezzel talán összeszedi a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 %-ot.

Szomorú vég, kár érte, de még nagyobb kár azokért a szavazókért, akik egy szűk csoport személyes érdekeinek érvényesítését tisztán jószándékból és párthűségből támogatják. Nagyot fognak csalódni akkor is, ha nem jut be az MDF 2006-ban a parlamentbe, de lehet, hogy még nagyobbat, ha bejut.

Persze legjobban azt a néhány százaléknyi szavazatot sajnálom, amit a jobboldal elveszít. Már csak abban reménykedek, hogy Dávid Ibolya úgy belelendül ebbe a balra menetelésbe, hogy több szavazatot vesz el balról, mint jobbról.


Téma: Patthelyzet a parlamentben
Flex
2003. október 07. 07:24 | Sorszám: 30
/"Azért nem ártott volna, ha az ellenzéki képviselők a helyükön vannak. Leszavazhatták volna Lizinget. Ez precedens értékü lett volna, ha az a volna ott nem volna."/

Talán jobb volt ez így. Sokkal értékesebb ütőkártyát kapott az ellenzék ezzel, mintha az éppen többségben levő ellenzéki képviselők leszavazták volna Gyurcsányt.

Szili most a morális felsőbbrendűség és megújulás jelszavával akarja kirántani pártját a mocsárból és szerintem mellesleg pártelnöki funkciói is vannak.
Most az egész ország láthatta, hogy mennyire őszinte ez a moralizálás. A magam részéről kifejezetten élveztem a kínos feszengését az elnöki székben, amikor megállapította a szavazategyenlőséget és közölte, hogy az elnök szavazata fog dönteni. Látszott rajta, hogy abban a pillanatban szívesebben lett volna bárhol máshol.
Érdekes módon a TV2 híradója az egész szituációt bejátszotta, az MTV1 viszont elkente a a dolog lényegét. Úgy látszik Medgyessy fenyegetése és a személycserék már megtették a hatásukat a köztévében. :-(((


Téma: A halozati emberek utja a hatalomba
Flex
2003. október 24. 14:13 | Sorszám: 385
/"Nincs oka reagálni, maflaság ez a leleplezés is, mint a többi."/

Ha ezt a Népszava nagy-nagy leleplezésére és Kondor reagálására írtad volna, akkor tökéletesen egyetértenék veled.


Téma: 56-osok levele az6 EP Külűgyi Bizottságához.
Flex
2003. október 21. 06:59 | Sorszám: 13
/"Nem tudom, PG milyen színekben versenyez"/

PG semmilyen színekben nem "versenyez", vagy ha négis színeket akarunk társítani, akkor csak a piros-fehér-zöld jöhet szóba.
Nem kell ahhoz valamelyik tábor tagjának lenni, hogy valaki féltse a demokráciát. Olyan emberek részéről, akik személyes kockázatot vállaltak és retorziókat szenvedtek el a magyar szabadságért és demokráciáért, teljesen természetes, hogy felemelik a szavukat, amikor azt látják, hogy a kádári diktatúra tért vissza neoliberális köntösbe bújva.
Az 56-osokat külföldön még ma is nagyobb tisztelet övezi, mint nálunk.

Egyébként Medgyessyéknek egyre jobban hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy a kormányt nem csak a jobboldal "színeiben" támadják. Egyre jobban morognak a szakszervezetek, a különböző civilszervezetek, egymást érik a tüntetések, amelyeket nem tudnak olyan egyszerűen a jobboldal nyakába varrni, mint a söjtöri tojásdobálást. Nem hiszem, hogy a tüntető orvosok, aláírást gyűjtő pedagógusok, az elégedetlen polgármesterek mind jobboldaliak lennének.

Ami Orbánt illeti, nem tudom honnan veszed, hogy nem kedvelik az EU-ban. Egyelőre a Európai Parlamentben stabil néppárti többség van, ennek a pártnak pedig Orbán az alelnöke. Nem kellene összetéveszteni néhány bértollnok véleményét az EU vezető köreinek véleményével.


Téma: Szemétkor
Flex
2004. január 05. 11:22 | Sorszám: 12
Én nem politikusokban gondolkodok, de még csak nem is pártokban.
(Később hosszabban is fogok válaszolni a felvetésedre, de most sajnos el kell mennem.)
Flex
2004. január 05. 10:55 | Sorszám: 9
Milyet???
Flex
2004. január 05. 10:43 | Sorszám: 7
Na látod, erről beszélek. A materialista szemléletű individualisták számára tökéletesen logikus, hogy a "világ" az ő életüket jelenti, a többi nem érdekes. Úgy gondolják, hogy az ember szabadságának kiteljesedése az jelenti, ha mindazt a hatalmat (anyagi javakat), amit a saját életében megszerezhet meg is szerezze, amit el tud fogyasztani (vagy még többet is) elfogyassza.

Aki viszont nemzetben és annak kisebb sejtjében, a családban gondolkodik, az generációkat lát maga előtt, amikor a jövőre gondol és ennek érdekében képes az önkorlátozásra és az áldozathozatalra úgy a családja, mint a nemzete érdekében.

Flex
2004. január 05. 10:27 | Sorszám: 5
Ez nem a mi világunk, de még csak azoké sem, akik haszonélvezői ennek az új világnak. Ugyanúgy belepusztulnak a kiváltságosok is ebbe a folyamatba, mint a szegények. A legnagyobb tragédia, hogy azok, akik ezt a rendszert képesek működtetni, irányítani, ezt nem látják.

Hasonló ez Hitler zsenialitás határát súroló őrültségéhez. Azoknak a pénzeszsákoknak az ész nélküli vagyon- és hataloméhsége, akik már a mostani vagyonukkal és hatalmukkal sem tudnak mit kezdeni, semmivel sem különb ennél. Most azonban egy kollektív őrület tanúi vagyunk, amikor a bűnösök a potenciális áldozatok egy részének aktív támogatásával teszik tönkre a világot.

A cikkben talán az a válasz is benne rejlik, hogy mit tehetünk a folyamat megfékezésére.

"De jövőjét csak az választhatja meg, aki ismeri a múltat, a kulturális emlékezetben megőrzött életformák és célok gazdag sokféleségét."

Az egyetlen védekezés az emberiség ősi gyökereihez való visszatérés, ehhez pedig csak a nemzeti lét, a hagyományok és a hit megőrzésén keresztül vezet az út. Az antiglobalizmus ezért szükségképpen nemzeti eszméken kell, hogy alapuljon, mert csak így lehet eredményes.

Az individualizált embernek egyedül semmi esélye.

Flex
2004. január 05. 09:44 | Sorszám: 0
A MN karácsonyi számában tudósok, írók, közéleti személyiségek válaszoltak arra a kérdésre, hogy: "Véget ért-e a jóléti társadalmak kora?"
Ez a két oldalas cikk, amelyben heten nyilatkoztak, számomra az elmúlt év egyik legtanulságosabb írása volt.
Kiemelném Lányi András író elgondolkodtató sorait.
.............................................

És jönnek a cégbirodalmak

Igen, véget ért. 1989-ben két világrendszer búcsúzott. A jóléti állam Nyugat és Kelet világhatalmi vetélkedésének volt a szülötte. Átmeneti egyensúlyt teremtett piacgazdaság, állami szabályozás és társadalmi ellenőrzés között. Az alattvaló kiszolgáltatottságát a szolgáltatások sokaságával tette elviselhetővé. Bőséges ellátmánnyal kárpótolt a demokrácia kiüresedéséért. A Nyugat globális győzelme után minderre többé semmi szükség.

A kilencvenes évektől kezdve az állam helyébe a cégbirodalom lép, a nemzetközi közösség szerepét az üzleti érintkezés világméretű hálózatai veszik át, az Egyesült Nemzetekét a WTO és az IMF. Ők rendelkeznek minden tudással, ami nem az övék, az nem tudás, babona, álom, képzelődés, előítélet.
Nem gazdasági szervezetek többé, hatalmuk forrása nem a nyereség, éppen ellenkezőleg: nyereségük forrása a példátlan politikai, katonai és információs túlhatalom, amellyel bárhol és bármikor kikényszeríthetik a számukra kedvező munkavállalói, fogyasztói, törvényhozói, stb. döntéseket. A jólétnek ennek immár látszat szerint sincs köze. Nem is lehet. A vállalati teljesítmény növelésének költségeit ugyanis, a szociális, kulturális és természeti költségek zömét továbbra sem a vállalat viseli, hanem az önálló mozgásterétől megfosztott állam. Azaz viselné, de erre többé nem képes. Viseli hát, elviseli a nép (lakosság, adófizetők,munkavállalók, helyi emberek - nem társadalom többé, még kevésbé közösség).

Az aljas és jogtipró eszközökkel szerzett jövedelem legitimitása megkérdőjelezhetlen: a minőségrontás, a nyilvános hazudozás, az emberi élet nélkülözhetetlen természeti feltételeinek pusztítása, valamint a közszemérem elleni brutális és hivalkodó támadások a normális üzleti magatartás részét képezik.[/b] Az így szerzett vagyon felhasználásának útjában sem állnak többé törvényes akadályok: az adócsalás, a pénzmosás, a vesztegetés, a zsarolás, a terrorizmus, valamint mindezek eltussolás, illetve leleplezése jövedelmező üzletágak, amelyek létével számol a befektető, számol a politikus. Józan becslések szerint ma a világon a jövedelmek harmada a szürke és fekete gazdaságban keletkezik.

A nyomor, az elégedetlenség, a felháborodás világszerte növekszik. [b]Az ezredforduló kulturális klímájára a jövőtől való rettegés nyomja rá a bélyegét. De jövőjét csak az választhatja meg, aki ismeri a múltat, a kulturális emlékezetben megőrzött életformák és célok gazdag sokféleségét.

A jóléti társadalom évtizedeit a globalizáció kiteljesedésének korszaka követte, és lassan az is véget ér.
A globális politikai és gazdasági struktúrák, mint a dinoszauruszok, saját rettenetes méreteik és feneketlen étvágyuk áldozatául esnek. A "haladás" két-három emberöltő alatt a szó szoros értelmében felemészti az élővilág évmilliók alatt felhalmozott kinxseit, az utánunk jövő nemzedékek örökségét. Mert a jóléti állam a múlté, de velünk maradt a jólét fogyasztói ideálja: jólétnek nevezzük, ha minél több eszköz minél gyorsabb elhasználása útján gondoskodunk magunkról, s nem kérdezzük, a létben mi a jó?
Hulladékunkkal elborítottuk a földet, ez maradt utánunk, szemétkori emberek után.


Téma: Kettős állampolgárság
Flex
2003. október 19. 20:13 | Sorszám: 154
Nem erőlködök tovább, úgysem akarod megérteni azt, amiről írtam.

Csupán azt kérem, hogy légy szíves magyarázd meg ezt:

"Szívesen látjuk. Pusztán az ütközik nehézségbe, hogy ha valaki nem akar Magyarországra visszatérni, de részesedni akar azokból a jogokból, amiket az állam ad. Ezzel pedig egyetértek, és ez ellen semmiféle jogi kifogás nem merült eleddig fel. Érzelmi igen."

Mintha azt írtad volna, hogy hagyjuk az érzelmi tényezőket. Szeretném, ha egyértelműen kifejtenéd, hogy mik a Te érzelmi kifogásaid ?

Flex
2003. október 18. 21:53 | Sorszám: 151
Én nem nemzetállam filozófiáról beszéltem, hanem arról a tényről, hogy a világ országai többnyire nemzetállamok. Vagyis egy nemzet, egy ország. Tény (és nem filozofálás tárgya), hogy Franciországban túlnyomórészt franciák, Németországban németek élnek stb.
Vannak persze föderációk, ahol több, valaha önálló nemzet (ma már nemzetiség) alkot egy államot. És vannak a nemzetállamokon belül levő kisebbségek. A számottevő létszámú kisebbségek az elmúlt századokban általában nem "természetes" folyamat eredményeként jöttek létre (ilyennek tekintem pl. az önkéntes bevándorlást), hanem erőszakos területfoglalás vagy háborúk utáni területátcsatolások következtében. Azokban az országokban, ahol ilyen erőszakos módon jött létre a kisebbség és nem asszimilálódott, a kisebbségi problémákat rendezni kellett. Ezt a nyugat-európai országokban is a kettős állampolgársággal oldották meg.
A vérségi alapon álló állampolgárság nem jogi szamárság, hanem törvény írja elő, továbbá nem "osztják", hanem az ember a születésével automatikusan megszerzi. Megfosztani pedig nem lehet senkit az állampolgárságától. Az állam köthet egyezséget terület átadására, de az államot alkotó emberek állampolgárságról nem. Ez nem csak nálunk van/volt így, hanem más országokban is.

A többi már ebből következik. Ha egy ma Erdélyben élő embernek Trianon előtt a nagyapja magyar állampolgár volt, akkor a fenti általánosan elfogadott szabály szerint az unokájának is a születés jogán automatikusan magyar állampolgárnak kellene lennie.

Nem minősítettelek és nem oktattalak ki, olvasd el még egyszer az írásomat, egyetlen szót sem találsz benne, amivel konkrétan rád utaltam volna. Ha magadra vetted, akkor biztosan okod volt rá.

Flex
2003. október 18. 10:22 | Sorszám: 146
/"Hát akkor én szeretném megtudni, mi az amivel "sokkal több": Mi mást jelent az állampolgárság, mint az állammal való jogi kapcsolatot?
És tényleg vegyük le a szóról az érzelmi fűtést, mert annak semmi értelme."/

Ne aggódj, nem fárasztalak érzelmi tényezőkkel, azokat te úgysem értenéd meg. Számodra valszeg érthetetlen lenne, ha azt mondanám, hogy az embernek a saját becses személyének mindenhatóságába vetett hite mellett több gyökere, éltető támasza van, nevezetesen a család és a nemzet. Lehet persze egy gyökérrel vagy kettővel is élni, elhatározás kérdése, de akkor nem kell csodálkozni azon, ha valaki sehol sem érzi magát otthon, vagy netán állandóan a bőröndjén üldögél indulásra készen .

Nézzük akkor inkább a tényeket. Először is: az európai geopolitikai struktúra több évszázada és az Unió létrejötte után is nemzetállamokon alapul.
Ebből egyenesen következik, hogy a természetes állapot, ha a nemzetállam polgársága a nemzet tagjaiból áll.

Másrészt Európában az állampolgárság hagyományosan a születés jogán alapszik és nem a területi elven.
Vagyis a magyar állampolgár gyermeke automatikusan magyar állampolgárrá válik függetlenül attól, hogy Magyarország területén születik-e vagy más országban. Ha olyan állam területén születik, amelyik a területi elvet fogadja el, akkor kettős állampolgár lesz.
Általánosan elfogadott elv az is, hogy állampolgárságától senkit nem lehet önkényesen megfosztani.
Ebből az is következik, hogy az ország területének megváltozása a klasszikus és elfogadott elvek alapján az állampolgárságot nem változtatja meg, legfeljebb kettős állampolgárságot eredményez. A ma erdélyben és más határon túli területeken élő magyar nemzetiségű emberek a még magyar állampolgár ős után vérségi jogon magyar állampolgárok (is) kellene, hogy legyenek.

A trianoni diktátum ezért az állampolgárság szempontjából a nemzetközi jog alapelveit sérti. Abba most nem mennék bele, hogy a történelmi Magyarország területéhez tartozó országrészek elcsatolása mennyiben volt jogszerű, az érintett emberek állampolgárságuktól való egyoldalú megfosztása egyértelműen ellentétes az elfogadott jogelvekkel. E felett a tény felett az elmúlt csaknem száz év alatt a nagyhatalmak által elfogadott területi status quo megőrzése érdekében szemet hunyt Európa és a világ is.

A határon túli magyarság kettős állampolgárságának követelése nem más, mint egy csaknem egy évszázadon keresztül tartó jogtalanság orvoslása.

Flex
2003. október 17. 10:09 | Sorszám: 137
Amikor a kettős állampolgárságot ellenzők érveit olvasom, mindig ugyanaz a teoretikus kérdés jut eszembe.

Ha holnap úgy döntenének a fejünk fölött a nagyhatalmak, hogy mondjuk a Tiszántúlt elcsatolják az országtól, akkor az ott élők attól már nem lennének magyarok ? A rokonsági szálak ettől megszakadnak ? A megmaradt országrészben élő anyának külföldi állampolgár fia lenne ?
Trianon esetében ugyanis pontosan ez történt.

Az állampolgárság nem csupán egy adott földrajzi területhez kötődést jelent, helybenlakást, adófizetői státuszt és hasonlókat. Annál sokkal több.
Ez nem csak érzelmi kérdés. Vannak országok, amelyek az állampolgárságnál a vérségi elvet fogadják el alapul, szemben a születés helyét preferáló országokkal. A vérségi kötelék pedig nem szakad meg nemzedékeken keresztül sem.
Persze vannak, akik ezt képtelenek felfogni és kenyéririgységből vagy politikai érdekből már a gondolatot is elutasítják.


Téma: Németellenes dal
Flex
2003. október 17. 09:44 | Sorszám: 27
"Az az elv, hogy az áldozatnak joga van általánosítani szerintem nem más, mint a gyűlölet prolongálása a világ végezetéig. "

Valamint a kollektív bűnösség elismerése, aminek a végeredménye ugyanaz, amit írtál. A bűnösök meghalhatnak, az adott nemzet bűnössége e szerint az elv szerint fennmarad, vagyis a gyűlöletnek soha nincs vége.

Flex
2003. október 17. 09:20 | Sorszám: 21
Az ifjúszadesz Új Generáció bármit énekelhet, ezt hívják ők liberalizmusnak. (Én pedig kettős mércének).

Téma: Ötvenhat és az MSZP
Flex
2003. október 24. 13:48 | Sorszám: 27
/"naivak, jóhiszeműek és tudatlanok voltunk"/

Most is azok vagyunk. A jobboldal lánglelkű forradalmárai és purifikátorai az erkölcsi tökéletesség csúcsairól prédikálva az egyetlen kormányképes jobboldali párt ostorozásával vannak elfoglalva az igazi ellenség támadása, a saját programjuk megalkotása és hirdetése helyett.
A legnagyobb jobboldali párt erő helyett az elbizonytalanodás jeleit mutatja, Orbán egyre magányosabban vergődik a saját szimbolikussá növelt személyiségének rabságában.
A jobboldal politizálásának jellemzésére egy szót lehet alkalmazni: amatőrizmus.

A baloldali politikusoknak ezzel szemben most sincsenek erkölcsi aggályai és profi módon kihasználják a jobboldal minden apró hibáját, gyengeségét.
Egyelőre úgy tűnik néhány mellékszereplő feláldozásával megússzák az évszázad csalását, aminek szálai a kormánykörökig érnek. A brókerügy és a kormányzásnak semmiképpen nem nevezhető, az országot válságba taszító kapkodás így együtt egy demokratikus országban már régen kormányváltást eredményezett volna, nálunk sajnos ez nem így van.
Úgy látszik ez az ország még mindig nem tanult eleget a múltjából.

/"Háromszorosan kellene ezt meegfizzetetni velük!"/

Ha ez így megy tovább, akkor mi fogunk fizetni ismét, ki tudja hányadszor...


Téma: A brókerbotrány eltussolása
Flex
2003. szeptember 10. 09:09 | Sorszám: 76
Tegnap az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága éppen csak mennybe nem emelte Tóth Andrást és a titkosszolgálatokat. Demeter Ervin vissszavonta a korábbi kritikus észrevételeit. A bizottság mindössze arra a kérdésre nem kapott meggyőző választ, hogy miért találkozott Tóth András Kulcsár Attilával. Megjegyzem, a TV2 híradója még azt a csekélyke megjegyzést is elhallgatta.

Mi folyik itt ?

Egyáltalán nem hallani már Lamperth Mónika érintettségéről sem, holott időközben a Britton tevékenysége konkrétan is a bűnügyi vizsgálat tárgyává vált, a rendőrség házkutatást is végzett a cégnél - nyilván nem alapos ok vagy gyanú nélkül. Időközben letartóztatták a K&H első számú vezetőjét is.
Ilyen körülmények között részletesebben kellene vizsgálni a belügyminiszter férjének a K&H-hoz, a Brittonhoz illetve Kulcsár Attilához fűződő kapcsolatát.
Teljesen nyilvánvaló, hogy a kapcsolatot illetően valaki nem mond igazat.


Lamperth Mónika közleménye:

"1. Férjem, dr. Jegesy András ügyvéd és mint ilyen több céggel és magánszeméllyel áll kapcsolatban, így a K and H (anyabank) is ügyfelei közé tartozik. Munkaügyi, munkajogi kérdésekben képviseli a bankot. Sem más ügyekben, sem más a cégcsoporthoz tartozó vállalkozáshoz nincs és nem is volt köze.

2. Férjem valóban egy olyan ügyvédi irodának volt a tagja ez év március 1-jéig, amely egy rövid ideig - a K and H volt vezetői ajánlására - a Britton cégtől bérelt irodarészt. Férjem állandó irodája Kaposváron volt a múlt év végéig, március 1-jét követően pedig különvált ügyvédtársától és önálló irodát tart fenn Budapest, V. kerület, Nádor utca 20 alatt. Megerősítem, hogy sem a brókercéggel, sem a Brittonnal nincs ügyvédi szerződése, még munkajogi vagy peres ügyek vitelére sem (ez utóbbi egyébként nem is lenne kifogásolható)."

Vajon kik voltak a K and H volt vezetői, akik a Brittont ajánlották és honnan volt tudomásuk arról, hogy a Britton irodájában van egy kiadó szoba ?

Kerék Csaba, a Britton vezetője szerint:

"Egy szobát béreltek Jegesyék
A Britton Capital & Consulting Kft. irodájának egy szobáját bérelte a cégtől Pallos Dénes, Jegesy András ügyvédtársa, tudta meg a cégtől a Népszava. Kerék Csaba, a vállalat ügyvezető igazgatója elmondta, hogy Jegesy András, Lamperth Mónika belügyminiszter férje körülbelül hetente egy alkalommal járt be a Britton irodájába. Ugyanakkor hozzátette, a Britton Kft. tevékenységi körei között szerepel az ingatlannal kapcsolatos tevékenység, bár valóban nem ez a vállalat fő profilja. Pallos Dénes, akit személyes ismerettség fűz a vezetőhöz, pedig bérleti díjat fizetett a szobáért. Jegesy András korábban azt közölte, hogy ezt a bérleti szerződést tavasszal felmondták. Az Újpest rakpart 1. szám alatt található társasházban jelenleg a Britton az egyetlen vállalat, a többi lakó magánszemély. Rogán Antal korábbi kijelentésére reagálva az igazgató hozzátette, nem tud arról, hogy Kulcsár Attila, a K & H Equities korábbi vezetője a házban lakott volna. Kerék Csaba elmondta azt is, eddig hivatalos rendőrségi vizsgálat nem volt a cég irodájában."

Az ellentmondás több, mint feltűnő. Mind a két verzió egyébként is meglehetősen valószerűtlen és életszerűtlen.
Először is adva van egy ügyvédi iroda (Jegesy & Pallos), amelyiknek ez a cím az egyetlen bejelentett székhelye. Ugyancsak erre a címre van bejelentve a PARA Gazdasági Tanácsadó Kft., amelynek egyik tulajdonosa az ügyvédi iroda. Elég hihetetlen, hogy a két cég tevékenysége ezek szerint egy szobában zajlott. Miféle ügyvédi tevékenység az, amikor az ügyvéd csak hetente egyszer jár be az irodába ?
Ezen felül egy sor lényeges kérdés nem tisztázott.

Létezett-e bérleti szerződés és ki volt a bérlő ? Fizetett-e valaki bérleti díjat és ha igen, akkor ki ? Erről számláknak is lenniük kell, amiből ez kiderülhet.
Meddig lakott az Újpesti rkp. 1. alatt Kulcsár Attila ?
Kizárható-e, hogy az ügyvédi iroda székhelye nem Kulcsár Attila lakása volt ?
Konkrétan milyen szerződése volt Jegesy Andrásnak illetve az ügyvédi irodájának a KcH-val ? Látta-e valaki ezt a szerződést ? Igazolható-e tényekkel, hogy Jegesy kizárólag munkaügyi viták intézésével foglalkozott ?

Furcsának találom, hogy ezeket a kérdéseket nem vizsgálja senki. A belügyminiszter esetleges érintettsége egy ilyen hatalmas volumenű sikkasztási és pénzmosási ügyben szerintem nemzetbiztonsági kérdés.


Téma: A gyanú árnyéka...II (szálak a K&H-tól a KH-ig)
Flex
2003. október 22. 06:47 | Sorszám: 515
Megint be fog jönni egy jóslatom. Már régóta sejtettem, hogy karácsonyra időzítik a hazahozatalt, amikor mindenki az ünnepekkel van elfoglalva, másrészt ugyebár a szeretet ünnepe környékén nem illik az ilyen ügyekkel foglalkozni. A parlament sem fog ülésezni, a vizsgálóbizottság mandátuma pedig karácsony előtt lejár. Ügyes.
Flex
2003. szeptember 24. 09:21 | Sorszám: 338
/"A Britton neki mindig is a szívügye volt, ott is lakott az iroda fölött. És a lakásában is van egy kis iroda, ahol este fogadta az embereket."/

Szóval volt az Újpesti rakpart 1. alatt egy kis irodája. Véletlenül nem ez volt egyben Jegesy András ügyvéd bejelentett irodája ?

Eddig a Britton egy emelettel lejjebb levő irodájában levő szoba bérlését csak a Britton vezetőjének és Jegesy Andrásnak illetve Lamperth Mónikának az egymással is ellentmondó nyilatkozatai támasztják alá. MIndannyian érdekeltek az ügyben, tehát az önmagában nem mérvadó, amit mondanak.
Nem látott senki Jegesy (illetve Pallos) és a Britton közötti bérleti szerződést, számlákat. Nem is keresett senki ilyen iratokat. Most viszont a Britton összes iratát, könyvelését lefoglalták. Mi akadálya van annak, hogy ennek utána nézzenek ?
Szerintem azon a kérdésen, hogy a belügyminiszter férje egy ilyen súlyos és kiterjedt bűncselekmény első számú gyanúsítottjának irodájában folytatta-e a tevékenységét nem olyan mellékes kérdés, amin csak úgy át lehet siklani.
Azt is mondhatnám, hogy nemzetbiztonsági kockázat, amit az NBH-nak hivatalból vizsgálnia kellene !

Egyébként Lamperth Mónika férje így is, úgy is gyanúba keveredett. Most már a kérdés csak az, hogy a fő gyanúsított irodáját használta székhelyként, vagy csak egy másodrendű gyanúsítottét.

Flex
2003. szeptember 11. 09:39 | Sorszám: 104
Mi tagadás, igen régen voltam fiatal, de azért még hülye nem vagyok. :-)
A szemüveget pedig már régen feltalálták.
Flex
2003. szeptember 11. 09:14 | Sorszám: 101
Van itt egy érdekesség, amiről eddig kevés szó esett. A Figyelőnet 2002. nov. 29-i cikke szerint Csuka Lászlót 2002. december 1. napjával nevezték ki a K&H Equities vezérigazgatójának. A cég korábbi vezérigazgatója (John Milton) ezzel egyidejűleg vez.ig. helyettes lett, vagyis a változás oka nem a korábbi vezérigazgató tevékenysége volt.
Csuka László korábban az Eurocast Kft. pénzügyi majd gazdasági igazgatója volt. Ez a cég egy eredetileg orosz érdekeltségű, minimális törzstőkével alapított társaságocska.

Vajon miért és hogyan került egy ilyen jelentéktelen társaság gazdasági vezetője egy nagy bank brókercégének vezérigazgatói székébe ? Csak nem azért, mert az élettársa Fenyővári Noémi, aki László Csaba kabinetfőnöke ?

Hogyan és mikor hamisították Kulcsár bizonyítványát a Csuka László bizonyítványa alapján, ha Csuka László csak 2002. decemberétől volt a brókercég alkalmazottja?

Flex
2003. szeptember 10. 20:58 | Sorszám: 68
Ha jól emlékszem, az MTV1 híradójában. Egy kicsit azért vagyok bizonytalan, mert előtte a TV2 híradóját is megnéztem 18,30-kor. Az biztos, hogy ez így, szó szerint elhangzott.
Flex
2003. szeptember 10. 20:01 | Sorszám: 66
A híradóban úgy hangzott el, hogy "Fidesz-közeli bankok" képviselői is ott voltak. Ugyan mondja már meg valaki, hogy melyik bank(ok)ra gondolhatott ?

Ez már több, mint nevetséges.

Flex
2003. szeptember 10. 10:18 | Sorszám: 39
Még annyit a "véletlenekről", hogy szintén decemberben hozták azt a jogszabályt, amely szerint az értékpapír számláról közvetlenül - az APEH-nál bejelentésre kötelezett bankszámla kihagyásával - bárhova elutalható a pénz.
(Ez - ha jól sejtem - azt jelenti, hogy ha megszüntetik az értékpapír számlát, akkor nem marad nyoma sem a hozamnak, sem az átutalásnak.)
Flex
2003. szeptember 10. 10:13 | Sorszám: 38
A szándékosságot támasztja alá az a tény is, hogy a 13 milliárdról már év elején tudta a NA Rt., hogy nem fogja felhasználni.
Ezt könnyű kikövetkeztetni. Az eddigi adatok szerint a botrány kirobbanásáig ( június vége) az ÁAK Rt. már öt hónapja forgatta a pénzt a brókercégben. Az átutalásnak tehát év elején kellett megtörténnie, vagyis már az év elején ismert volt a NA Rt. előtt - ennél fogva a költségvetési pénzekkel gazdálkodó PM és GKM előtt is -, hogy a pénz felhasználására nem fog sor kerülni.

Bodnár Z. érvelését még akkor is nehezen tudnám elfogadni, ha az év második felében utalta volna át a pénzt abból a célból, hogy "ne vesszen el".

Felmerül az a kérdés is, hogy ha már nem intézkedett senki a felesleges források állami költségvetésbe visszavételéről, miért nem a NA Rt. helyezte el ezt a pénzt állampapírokban ? A válasz egyszerű. A NA Rt.-re kiterjed az államháztartási törvény és az ÁSZ ellenőrzési hatásköre, tehát túlságosan szem előtt lett volna ez a pénz. Ezért kellett elbújtatni az ÁAK. Rt.-nél.

Flex
2003. szeptember 10. 09:18 | Sorszám: 32
/"És mér nem kérdezi meg valaki?"/

Ezt kérdezem én is. És ha már az ellenzék kérdezősködik, akkor azt is megkérdezhetné, hogy az Eximbank a miért nyújtott hitelt a szintén állami tulajdonú biztosító kezességével egy külföldi beruházáshoz ? (Lotus Plaza)

És miért kellett meghitelezni egy arhangelszki beruházást állami forrásból, miközben a magyar vállalkozások tőkehiányosak és nem jutnak hitelhez ?

Flex
2003. szeptember 10. 09:14 | Sorszám: 31
Az a keretösszeg, amellyel a NA Rt. gazdálkodott helyesen: 79,4 milliárd Ft.
Ezt csak a pontosság kedvéért írom, a lényeg szempontjából nincs jelentősége.
Flex
2003. szeptember 10. 08:08 | Sorszám: 21
Nagyon egyszerű. A NA Rt. meghatározott költségvetési keretszámokkal gazdálkodik. Ezek szerint ezévben 76 milliárd Ft-ot költhet autópálya építésre. Ha nem költi el az idén, akkor az NA Rt. számára ez a pénz "elveszik".
Az ÁAK Rt. viszont nem az államháztartási törvény alapján gazdálkodik. Ezért a NA Rt. átutalta "előleg" címén a 13 milliárd Ft-ot az ÁAK Rt.-nek, így kivonta ezt az összeget az állami költségvetés által bevonható és újraosztható keretből. Vagyis: megkerülte az államháztartási törvényt.

Meg kellene kérdezni László Csabát és Csillag Istvánt, hogyan fodulhat elő, hogy a költségvetés jelenlegi katasztrófális helyzetében ilyen mértékben túlfinanszírozták az NA Rt.-t ? MIért nem vonta el a költségvetés a felesleges összeget ? Ez vagy a hozzáértés és a tervszerűség teljes hiányára, vagy - rosszabb esetben - szándékosságra utal. Én az utóbbira szavazok.


Téma: Akcióban a Weberjugend
Flex
2003. október 24. 14:56 | Sorszám: 35
/"En nem szeretnem,hogy eleguk legyen Orban Viktorbol,en azt szeretnem hogy Herr Orban,forduljon most mar az elobukkano uj arcok fele ne a letuno,minduntalan csak homalyossa valok fele!"/

Herr Ritter, Ön vagy nem ismeri eléggé a magyar viszonyokat, vagy felelőtlenül gondolkodik.
Ebben az országban az ún. radikálisnak nevezhető nézetet vallók a legoptimistább számítások szerint sem tesznek ki többet, mint a választásra jogosultak 10-15 %-át.
Ez a réteg messze nem egységes. Ide sorolhatók az ultranacionalista, revizionista és antiszemita nézeteket hangoztatók, akiknek felvállalása politikai öngyilkosság lenne bármely, parlementi részvételre törő jobboldali párt részéről. Ha ezeket a "radikálisokat" figyelmen kívül hagyjuk, akkor is marad még annyi nemzeti radikális, akik alapját képezhetik egy parlamenti bejutásra is képes jobboldali pártnak.

A jobboldal potenciális szavazóinak nagy része viszont mérsékelt, pragmatikus felfogású. Ezektől kellene Orbánnak elfodulnia a radikálisok felé, miközben a nagyobb szavazóbázist átengedné a baloldalnak vagy nemszavazóként veszni hagyná ?

Orbán - hála Istennek - nem kalandregényíró, hanem reálpolitikus. Van ugyan jó pár "régi arc", akiktől tényleg meg kellene szabadulnia, de nem hinném, hogy ezt valamiféle nagy fordulattal kellene megtennie.
Sokkal eredményesebb, ha nem akadályozza a radikálisok párttá alakulását (tudomásom szerint Orbán eddig nem is tett ilyet és nincs is szándékában) és a Fidesz politikáját a közép felé tolja el.


Téma: Fejezetek Attila noteszából
Flex
2003. október 30. 09:48 | Sorszám: 8
A K&H a MOB-on keresztül a magyar olimpiai csapat támogatója, ez köztudott és a bank ezt minden lehetséges módon reklámozza is.
Schmitt Pál a nyilvánosság előtt is többször jelent meg Rejtővel, úgyhogy ez nem ok a gyanúsításra. Herényivel valszeg ugyanez a helyzet, ha igazolható, hogy bankoktól megkísérelt adományt gyűjteni a Széchenyi Társaság számára. Köztudott, hogy a civil szervezetek elsősorban a bankokat, biztosítótársaságokat és más nagy céget szoktak megkeresni hozzájárulást kérve. Ennyi erővel még néhány száz embert meg lehetne gyanúsítani, aki az utóbbi időben személyesen találkozott Rejtővel, mint egy nagybank vezérigazgatójával.

Téma: Orbán hülyének tekinti a nemzetet?
Flex
2004. november 08. 19:16 | Sorszám: 68
Így igaz!
Flex
2004. november 08. 16:47 | Sorszám: 54
/"Vagyunk itt milliónyian, akik megtapasztaltuk a Kádár-rendszert és ezért nem kérünk a továbbiakban az MSZP-ből. Az SZDSZ meg más okokból kifolyólag nem lehet alternatíva.

A másik oldalon is van milliós tömeg, akiket riaszt a mi oldalunk nemzeti beállítottsága és semmilyen körülmények között sem szavaznának jobboldalinak deklarált pártra."/

Na látod, te is kimondtad majdnem ugyanazt, amit én. Az egyik oldalon vannak azok, akiknek elegük volt a Kádár rendszerből és annak elitjéből és normális nemzeti létet akarnak. Nem azért, mert az "baloldali" rendszer volt (igazából nem az volt, hanem egy elvtelen pártelit mocskos kis diktatúrája, amelyben egy kivételezett kisebbség elnyomta a nemzet többségét).

A másik oldalon van az MSZP, ami nem baloldali párt, hanem a diktatúra örököse és amelynek célja eleinte csak az átmentett uralom megőrzése volt, most viszont már a régi diktatórikus rendszer részleges restauróciójára épülő új típusú, a magántulajdonon alapuló, "kapitalizmus-komform" diktatúrán dolgozik. Az a sok ember, akiket a médiájukkal sikerül elhülyíteniük és a saját támogatójukká tenniük, szintén nem mondható egységesen baloldalinak, hiszen egy igazi baloldali nem támogathat egy olyan pártot, amelyik a leggazdagabb réteg érdekeit képviseli és ennek a rétegnek a korlátlan hatalmát hagyná érvényesülni a szabad piac körülményei között, ugyanakkor szociálisan sokkal érzéketlenebb, mint az ún. jobboldal.

Flex
2004. november 08. 16:34 | Sorszám: 52
Bocsánat, most látom csak, hogy kihagytam egy "nem" szócskát. Azt akartam írni, hogy nem szeretjük a republikánusokat. :-)

Egyébként nem vagyok "mi", hanem én. 1, azaz egy darab szavazópolgár, akinek megvan a maga véleménye arról a rengeteg kérdésről, ami az ún. politikában felmerül.

Ami Magyarországon folyik évek óta, az egyáltalán nem sima "bal-jobb" csata, hanem a múlt rendszerből magát átmentett (nem baloldali, hanem önérdekű!) elit és a rendszerváltást végrehajtani akaró erők küzdelme.

Ami itt van, az nem normális harc illetve állapot. Az embereknek nagy részének nem az egyes kérdésekről van véleményük, hanem párt- és pártvezető-szimpátiájuk van, ami a véleményüket is meghatározza. Itt nincsnek szakmai kérdések, normális viták, ésszerűségi döntések, csak politikaiak. Az embereket ezek az abnormális körülmények rákényszerítik, hogy válasszon, melyik tábor mellé áll. Ha választott, akkor általában minden kérdésben a általában a választott oldal álláspontját támogatja függetlenül attól, hogy az adott kérdésben a támogatott pártjának igaza van vagy sem, racionális-e az az álláspont vagy sem.

Ma - sajnos - csaknam elképzelhetetlen, hogy egy olyan szavazó, aki nem szimpatizál Orbánnal és a Fidesszel, igennel szavazzon egy olyan kérdésben, mint a kettős állampolgárság. Lehet, hogy ha nem mosná senki az agyát, akkor nem lenne kifogása ellene, sőt természetesnek is érezné a határon túliak igényét, de ha Orbán azt mondja, hogy igennel szavazzon, Gyurcsány meg azt, hogy nemmel, akkor mérlegelés nélkül, reflexszerűen rohan beikszelni a nemet, mert minden hazugságot elhisz és egyébként is nehogy már Orbánék "győzzenek".

Flex
2004. november 08. 14:48 | Sorszám: 30
Kezdjük ott, hogy az MSZP nem baloldali párt. Mondani mondhatja magáról, de akkor sem az. Met mi is a balldaliság hagyományos tartalma? Erős, gondoskodó állam, ami a tőkésosztály gazdasági hatalmából eredő társadalmi egyenlőtlenségeket szociális politikával igyekszik ellensúlyozni, hogy ne nőjenek végletesen a társadalmi különbségek. Aztán van a liberális gazdaságpolitika, ami a szabad piac hatását korlátlanul hagyná érvényesülni és gyenge, be nem avatkozó államot akar. Ilyen értelemben a baloldaliság és a liberalizmus tűz és víz.

A baloldaliságnak van ugyan egy internacionalista tartalma is, azonban az hagyományosan éppen a nemzetközi tőke összefonódásából eredő globális hatalom ellenponjaként a proletariátus összefogását hirdeti.

A mai "baloldaliság" már egyáltalán nem baloldali. Innentől kezdve valóban nem lehet a hagyományos jobb- és baloldalról beszélni.

A jobboldalon sem ugyanazt értjük, mint ahogyan azt hagyományosan szokás. Nálunk most éppen a jobboldal áll inkább szemben a nemzetközi és hazai nagytőkével és karolja fel a középrétegeken kívül a szegényebb rétegek ügyét is.

Nem csak nálunk keceredtek és váltak nagyon viszonylagossá a hagyományos megnevezések. Amerikában a republikánusok eszerint jobboldaliak, szeretjük őket. A román vagy szerb ultranacionalisták is jobboldaliak, de őket sem tarjuk "testvérpártnak". :-)


Téma: Mészáros Tamás múltja
Flex
2004. január 06. 07:02 | Sorszám: 66
"cikk végén kiderül,amolyan 50 ezer forint értéküre becsülik az évek során elloptakat.Mi az amikor a parlament meg a magyar közélet telis-tele van olyan rablókkal,akik milliókat loptak,raboltak össze."

Van fogalmad arról, hogy a 60-as évek végén mennyit ért 50 ezer forint? Egy kisebb lakást lehetett venni ennyiért. Különben sem az összeg számít. Aki tolvaj az annyit lop, amennyihez éppen hozzá tud férni. Ha nagyobb érték lett volna elérhető közelségben, akkor azt lopta volna el. A tolvaj az tolvaj.


Téma: Fontos !!! A Műegyetem előtt lesz.....
Flex
2004. június 05. 12:29 | Sorszám: 1
Menjünk el minél többen !!!

Téma: Ócsított könyvtár
Flex
2003. október 26. 21:53 | Sorszám: 647
Nagyon jó ötlet !!! Ócsított bélyegek. Kimeríthetetlen ötletforrás !
Flex
2003. október 17. 09:03 | Sorszám: 600
Off
Hmmm. Ez azért elgondolkodtató:

"Alig néhány nappal ezelőtt - értesült a Népszava - a polgári körök zárt körű levelezőfórumán jelent meg egy különös írás."

Valahogy túlságosan is jól értesült mostanában ez a Népszava. Játszi könnyedséggel megszerez nemzetbiztonsági titkot képező iratokat ugyanúgy, mint levéltitkokat.
Hát nem furcsa ?

On


Téma: Megverték a PSZÁF elnökét
Flex
2003. július 15. 11:36 | Sorszám: 1031
Hiába próbálod elbagatellizálni. Van azért néhány kérdés (ld. 1027.), amire egyelőre nincs válasz. Leginkább arra: hogy került a brókercég ügyvédjének a gépébe LaCsa szerződése ?
Flex
2003. július 15. 11:08 | Sorszám: 1027
"Az ügy érdekessége, hogy információink szerint a hitel átalakításáról írt szerződést a brókercég ügyvédjének lefoglalt számítógépén is megtalálták, ahol még az egy nullával nagyobb összegről szólt a szerződés."

Valami itt nem tiszta. Most kitől kapta a hitelt LaCsa ? A K&H Rt-től vagy a K&H Equities Rt-től ? Merthogy a két cég nem ugyanaz, mind a kettő önálló jogi személy. Ha a brókercégtől kapta, akkor milyen alapon ?

Milyen hitel volt ? Ez sem derül ki igazán világosan. Abból, hogy "át kellett alakítani" úgymond piaci kamatozású hitelre úgy tűnik, hogy eredetileg munkáltatói kölcsön volt (kamatmentes ? lakáshitel?)

Mit keresett az "átalakításról" szóló szerződés a brókercég ügyvédjének számítógépében ?

További ellentmondás: a hitelt még akkoriban folyósították, amikor LaCsa munkaviszonyban állt a banknál. Milyen összeg szerepelt az eredeti szerződésben "átalakítás" előtt ? A jelzálog bejegyeztetése valszeg az eredeti szerződés alapján történt, a folyósítással egyidőben (tudtommal ez így szabályos és szokásos).
A bejegyzett összeg ezek szerint már az eredeti bejegyzésben is egy nullával több volt. Hogy nem jött rá senki, aki a folyósításban és a hitel nyilvántartásában, a jelzálog bejegyeztetésében közreműködött, ha valóban tízszeres volt az összeg ?
Amikor az ügyvéd az "átalakításról" szóló szerződést írta miért írt változatlanul tízszeres összeget, ha az téves volt ?

Valaki igazán megkérdezhetné LaCsa-t és a K&H-t ezekről a dolgokról.
Esetleg egy parlamenti vizsgálóbizottság (elvégre a pénzügyminiszterünkről van szó, aki a fiscus kulcsát őrzi !!!)

Flex
2003. július 06. 11:10 | Sorszám: 722
<"Szóval, szerintem ez a forgatás terelés.
Nekem az az érzésem, hogy állami kölcsönnel finanszíroztak magáncégeket kétes tranzakciók lebonyolításához.">

Szvsz ez nem érzés, hanem tény. Érdemes megnézni ennek az egész pénzügyi tranzakciónak az állami költségvetésre gyakorolt hatását.

Az állam finanszírozza az ÁAK Rt. működését. Mivel az állami költségvetés forrásait nagy részben kincstárjegy és államkötvény kibocsátásával fedezi, ennek súlyos kölltségvonzata van ( pl. a diszkont kincstárjegyek hozama jelenleg 8-9 % között van !)

Az állam ahelyett, hogy lehívható hitel- és támogatási keretet biztosított volna az ÁAK Rt. részére, amelyet a valós szükségletei szerinti mértékben és ütemezésben vehetett volna igénybe, 13 Mrd Ft-al tartósan túlfinanszírozta az ÁAK Rt.-t, vajon miért ? Ennek a plusz 13 Mrd Ft-nak a költségei folyamatosan az állami költségvetést terhelik.

Az ÁAK Rt. ellenőrizetlenül használja a költségvetési pénzeket és egy keretszerződéssel a K&H Equties Rt.-re bízza a kezelését. A közlemények szerint - vagy igaz, vagy nem -, a befektetések hozama éves szinten mintegy 6 % körüli. Arról viszont nem szól a fáma, hogy a K&H E. mennyi díjat és jutalékot számított fel ezért a szolgáltatásért, amely ezt a hozamot terheli ?
Ha az állami költségvetést és az ÁAK Rt.-t a tranzakció szempontjából együtt vesszük számításba, akkor nyilvánvaló, hogy az ÁAK Rt. befektetési nyeresége nem éri el azt a költséget, amennyibe az állami költségvetésnek a befektetett összeg finanszírozása került, ezzel szemben szükségtelen többletkiadásként jelenik meg a K&H E. részére kifizetett díj és jutalék.

Az állami költségvetés átvállalta az ÁAK Rt. 268 millió eurós kölcsönét, mivel a társaság állítólag nem képes azt visszafizetni. Ha egyszer túlfinanszírozott egy cég és tartósan befektethető pénzeszközei vannak, miért szorul ennyi hitelre és miért nem tudja azt visszafizetni ?

László Csaba bejelenti egy sajtótájékoztatón, hogy 500 millió euro összegű hitelt vesz fel az állam, amelyből régebbi, magasabb kamatozású hiteleket fog kiváltani és ezzel nyer a költségvetés 50 Mrd Ft-ot. Hurrá. Csak azt felejtette el közölni a pénzügyminiszter úr, hogy ebből a pénzből nem az állam meglévő hiteleit váltják ki, hanem állami társaságok (ÁAK Rt., MÁV) hiteleit vállaják át, vagyiks ez az állami költségvetésnek egy új, többlet hitelteher.

Az 500 millió eurós kölcsönt egy több bankból álló szindikátus nyújtja, amelyben Medgyessy Péter volt cégén (BNP Paribas) kívül részt vesz a K&H bankcsoport legnagyobb tulajdonosa, a belga KBC bank is.
A kölcsön kamata EURIBOR+175 bázispont, amely egy igen vaskos kamatnak számít ha azt is figyelembe vesszük, hogy a hitelfelvevő egy állam.
Nemrégiben közzétették, hogy a MOL Rt. 600 millió euró összegű piaci kamatozású szindikált hitelt vett fel, amelynek kamata EURIBOR + 45-max. 65 bázispont.
Elmondható tehát, hogy az állam kifejezetten drágán vette igénybe ezt a hitelt, amelyből a fenti hitelező bankok komoly nyereséget fognak realizálni.
Arról sem esett szó, hogy a hitelt természetszerűleg euróban kell törleszteni, vagyis a forint árfolyamának romló tendeciája mellett a kamaton felül komoly árfolyamveszteségre is számítani lehet.

Mindezeket a tényeket összefoglalva:

- az állam az ÁAK Rt.-t túlfinanszírozta valószínűleg annak tudatában, hogy a 13 Mrd Ft-ot a K&H E. Rt. fogja kezelni. (Ha netán nem tudtak erről akkor pedig súlyos ellenőrzési hiányosság).
- Ennek a pénznek egy része nem állami vállalkozások részvényvásárlási tranzakcióinak finanszírozására került felhasználásra
- Az állami költségvetés a túlfinanszírozás folytán veszteséget szenvedett, ugyanakkor bizonyos bankok illetve az egyik bankcsoporthoz tartozó brókercég komoly nyereségre tett szert.

Flex
2003. július 06. 10:10 | Sorszám: 721
Nem csoda, ha nem érted, mert egy átlátszó blöff az egész.
Minden jelentősebb pénzintézetnél, pénzügyi vállalkozásnál vannak hatásköri szabályok. A kiemelt ügyletek szinte biztos, hogy nem egyszemély döntés alapján történnek, márpedig az ÁAK 13 Mrd-os portfoliojának kezelése elég kiemelt nagyságrendű.
Flex
2003. július 04. 08:45 | Sorszám: 706
Van itt még az ügyhöz kapcsolódóan egy csomó tisztázatlan kérdés.

- László Csaba hazudott, amikor az első sajtótájékoztatón azzal indokolta az 500 millió euró összegű állami hitelfelvételt, hogy az a költségvetés korábbi hiteleinek a kiváltására szolgált és ezzel a költségvetés megtakarított 50 milliárd forintot.
A valóság ezzel szemben az, hogy ebből az összegből 263 millió eurot az ÁAk Rt. által felvett hitelek átvállalására fordított az állam, vagyis nem egy régi kötelezettség finanszírozásának átalakításáról, hanem egy új kötelezettség vállalásáról van szó !

A szindikált hitel kamata Euribor + 175 bázispont, ez megfelel egy jobb cég részére nyújtott piaci kamatnak. A hitelnyújtásban Medgyessy volt cégén (BNP Paribas) kívül a belga KBC bank is részt vesz, amely a K&H többségi tulajdonosa.

Miért vesz fel hitelt (és miért nem tudja visszafizetni) az az ÁAK Rt, amelyiknek tartósan tíz milliárd forint feletti befektethető pénze van ? Miért van arra szükség, hogy az állam ezt a hitelt kemény piaci kamat mellett átvállalja ?

- Az ÁAK Rt.-t állítólag nem érte kár a tranzakció miatt, én ezt erősen kétlem. Kiderült, hogy az állami kincstárjegyek megvásárlására szánt összeg máshová került, azaz az állampapír vásárlás nem realizálódott.
Mi van az emiatt kieső hozammal ?

- Milyen jogcímen utalt át az ÁAK a Britton LLC-nek közvetlenül 500 millió forintot február 26-án ?

Flex
2003. július 04. 08:18 | Sorszám: 705
A K&H és az MSZP illetve az MSZP-közeli cégek közötti kapcsolat nem újkeletű.
A személyes kötődések is meglehetősen ismertek, hogy mást ne említsek Draskovics Tibor, Medgyessy kabinetfőnöke a K&H vezérigazgató helyettese volt, László Csaba pénzügyminiszteri kinevezését megelőzően úgyszintén.
A Horn kormány bukása után itt lelt jól fizetett menedékre Medgyessy és Erős János vadász- és üzlettársa Benedek Fülöp volt államtitkár is, aki jelenleg a Nemzeti Földalapot irányító címzetes államtitkár.
Flex
2003. június 22. 20:32 | Sorszám: 514
Elnézést, helyesen: "Szász Károly az "elvtársak" szemében szálka volt már csak azért is,"
Flex
2003. június 22. 20:31 | Sorszám: 513
Bankról jut eszembe...

Azt hiszem eddig még senki nem említette, hogy Szász Károly az "elvtársak" szemében már csak azért is, mert nyilvánosan kifogásolta, hogy Erős János (Medgyessy személyes barátja) kerüljön az MFB élére, akinek hírneve pénzügyi körökben enyhén szólva is kétes a K@H-nál elkövetett dolgai és egyebek miatt.


Téma: Győzhetünk-e ?
Flex
2004. január 05. 08:22 | Sorszám: 104
Reméljük nem rugnak beléd a barátaid :-), inkább gondolkodnak egy kicsit.

A demokrácia abc-je valahol ott kezdődik, hogy megtanuljuk elfogadni a többség döntését akkor is, ha az szerintünk rossz. A józan ész abc-je pedig ott kezdődik, hogy ha a helyzet számunkra rosszra fordul, akkor megpróbáljuk kihozni belőle a legjobbat.

A Jobbiknak azt az álláspontját, hogy nem indít jelöltet az EP választáson az EU ellenes álláspontja miatt, el tudom fogadni, sőt tisztelem is.

Más kérdés az, ha a Jobbik az EU választástól való távolmaradásra buzdít. Ez az én szememben nem más, mint értelmetlen és kamaszosan éretlen durcáskodás: nem úgy alakultak a dolgok, ahogy mi szerettük volna, akkor most sz@runk az egészre. Egy parlamentbe törekvő párt nem csinálhat úgy, mint a strucc, hanem meg kell próbálnia az adott helyzetre adekvát választ adni akkor is, ha az a helyzet nem tetszik.

Én sem tapsolok örömömben, hogy tagjai leszünk az EU-nak, de mint tényt kénytelen vagyok elfogadni. Inkább azon töröm a fejemet, hogy miként lehetne ennek a rossz döntésnek a kedvezőtlen hatásait mérsékelni, esetleg a dolgokat visszafordítani. Az utóbbira nem sok esélyt látok egyelőre, úgyhogy inkább az EU-n belüli lehetőségeket mérlegelem.

Szerintem egyáltalán nem mindegy a hazai jobbolnak sem, hogy az EP néppárti frakciója milyen erős (illetve a szociáldemokrata-liberális irányzat milyen gyenge). Még nem vagyunk tagjai az EU-nak, de Orbán már eredményesen lobbizott a néppárti frakcióban több kérdésben is, pl. a PSZÁF átalakítása elleni nyilatkozatok kiadása ügyében. Az erdélyi magyarok autonómiára törekvése is akkor lehet sikeres, ha megfelelően nagy néppárti támogatás és nyomás jelentkezik az EU-ban.

A választás belpolitikai jelentőségét illetően is tökéletesen egyetértünk.

Flex
2004. január 04. 23:51 | Sorszám: 101
Elolvastam és hát, tényleg nem nagyon látok ebben a kérdésben olyan közös pontot, amiben egyetérthetnénk. Hátha másban - később - lesz ilyen? Hamarosan ki fog derülni. Ha nem megy, hát akkor legfeljebb ugyanaz történik, ami szokott. :-)
Flex
2004. január 04. 23:46 | Sorszám: 100
Ne vedd a szívedre. Ha új vagy itt, akkor biztosan nem tudod, hogy hány provokátor jelenik meg errefelé, akik sok mindent akarnak, csak éppen beszélgetni nem. Van olyan is, aki magát jobboldalinak álcázva provokál. Ezek a nickek általában jönnek, kiköpdösik magukat és odébbállnak.
Emiatt itt sokan nehezen hisznek már a normális beszélgetés iránti őszinte szándékban, ezt megértheted.
Flex
2004. január 04. 23:25 | Sorszám: 97
Ne tételezzük fel rögtön a legrosszabbat. Azt én simán el tudom képzelni, hogy valaki, aki másfél éve a baloldalra szavazott és a jobboldallal eddig nem szimpatizált, most nem tudja kire is szavazzon. Próbáljuk meg a normális beszélgetést.
Flex
2004. január 04. 23:09 | Sorszám: 93
Tökéletesen értelek és megértem a problémádat is. Nagyon sokan vannak hasonló cipőben. Ha van kedved, olvasd el a topiknyitómat és az azt követő hozzászólásaimat, (különösen a 74.-et) és meg fogod érteni, hogy ez nem csak a te dilemmád, hanem mindannyiunké, akik nem akarunk egy abnormális országban élni.
Dehogy akarunk kirekeszteni, beszélgessünk! Ez az egyetlen módja annak, hogy ne egy árok két partjáról köpködjük egymást, hanem megtaláljuk a közös plattformot és felépítsünk egy erős Magyarországot.
Flex
2004. január 04. 22:46 | Sorszám: 87
"De az ország gazdasága mindenkinek az érdeke..."

Éppen ezért - tényleg félretéve a különböző "elvrendszereket" - nem lett volna szabad a választóknek kétszer is azokra bízni a kormányzást és a még megmaradt nemzeti vagyont, akik már ezerszer bebizonyították (1990 előtt is), hogy csak a saját zsebük megtömésében érdekeltek és mellesleg képtelenek szakszerűen és céltudatosan kormányozni.

Flex
2004. január 04. 22:42 | Sorszám: 86
Az FKGP nem fog feltámadni :-), de - vicc nélkül - egy olyan párt nagyon kellene, amelyik a vidékieket és a gazdákat képviselné. A Fidesz (fő)városi párt volt és az is marad.
Flex
2004. január 04. 22:13 | Sorszám: 80
Egyetértek azzal, amit írtál. Talán annyival egészíteném ki, hogy most nem csupán a szavazatmaximálás a cél, hanem a választások utáni időkre is gondolva a a jobboldal hosszú távú társadalmi beágyazottságán , vagyis általános elfogadottságán is javítani kell, ami egyben azt is jelenti, hogy a baloldal hagyományos szavazóbázisa csökkenne. Ez csak úgy lehetséges, ha a Fidesz balra tolódik és minél több szavazót nyer meg középről és balról. Ehhez természetesen kénytelen a nemzeti politizálás "keménységén" enyhíteni. Nem lehet egyszerre liberális irányba nyitni és radikális nemzeti politikát folytatni. (Mellesleg a mérsékelt nemzeti-liberális politizálás sokkal jobban tükrözi a Fidesz vezetőinek és tagságának valódi politikai irányultságát, mint az erőszakolt nemzeti politizálás.)
A "kemény" és következetes nemzeti politizálás, az értékmegőrzés (ld. a 74. pont alatt írtakat) a Jobbik feladata lenne.
A két jobboldali párt között tehát valós ellentétek vannak és méginkább lesznek, ezért nem lenne szerencsés, ha túlságosan szörös összefogásban lépne fel a két párt a választásonm és az sem, ha koalícióra kényszerülne a Jobbikkal a Fidesz. A Jobbik ellenzékben sokkal hasznosabban és határozottabban képviselhetné a nemzeti érdekeket, mint kormánypártként.

Ne felejtsük el azt sem, hogy a Fidesz túlságosan balra tolódása nekünk, nemzetieknek veszélyes, kell egy ellensúly - jelen esetben a Jobbik -, hogy ezt elkerülhessük.

Flex
2003. december 31. 22:35 | Sorszám: 74
Bizonyos mértékű polarizálódás elkerülhetetlen. Ma azt a szavazói többséget, ami egy stabil kormányzáshoz kell, egyetlen párt egyfajta eszmerendszerrel nem tudja tartósan megnyerni és egyben tartani. A jobboldal potenciális szavazóbázisa ma a keményvonalas radikálisoktól egészen a mérsékelt liberálisokig illetve a szocialistákkal szemben különböző mértékű unszimpátiát tápláló, de alapvetően apolitikus emberekig terjed.

Hiba lenne lebecsülni a radikálisokon kívül potenciálisan megnyerhető szavazói tömeget. A nagysága pontosan ugyan nem határolható be, de a közvéleménykutatások hosszabb távú számait elemezve ki lehet jelenteni, hogy a Fidesz (és az MDF) biztos szavazói táborával együtt meghaladhatja az 50 %-ot. A jobboldal egésze szempontjából az sem mellékes körülmény, hogy ebből nem kevés szavazót sz MSZP-től lehet elvenni, vagyis a baloldal szavazói bizonyos értelemben kétszeres "értéket" képviselnek, mert átcsábítások nem csak a Fidesz bázisát növeli, hanem egyben a szocialisták (és a liberálisok) bázisát csökkenti. A megnyerésük másik igen nagy hozadéka lenne, hogy a Fidesz valódi néppárttá válása a mindannyiunk számára szükséges társadalmi megbékélés és köznyugalom irányába hatna és a jobboldal ki tudna törni abból az elszigeteltségből, amit nem kis részben maga teremtett magának.

A radikálisok elkötelezett jobboldaliak, sosem szavaznának a baloldalra még akkor sem, ha a Fidesztől elpártolnának. Én nem tragédiának, hanem szükségszerűségnek tartom a radikálisok egy részének leválását a Fideszről. A Fidesz lehet az a párt, amelyik biztosítja a jobboldal általános társadalmi támogatottságának növelését a középen és a baloldalon, a radikálisokra pedig az "értékőrző" szerepkör hárul, vagyis tisztán megőrizni és terjeszteni a hosszabb távon elérendő nemzeti célokat és eszméket. A parlamentbe kerülése esetén a radikálisok szerepe lenne az is, hogy egyensúlyban tartsák a Fideszt, hogy a kormányzás során ne térhessen el túlságosan a nemzeti politika alapvető céljaitól.

A "radikálisoknak" nevezett csoport egyébként messze nem egységes. A legkülönbözőbb eszmeiséget és célokat képviselő csoportosulások találhatók meg e körben, köztük jócskán olyanok is, akik teljesen irreális célokat követnek. A radikálisoknak is el kellene dönteniük világosan, hogy tulajdonképpen mit is akarnak? Önmagában a Fidesz állandó kritikája és a Fidesztől való elhatárolódás hangoztatása nem jelent önálló politizálást. Ha a radikálisok a Jobbik színeiben parlamenti képviselet elérésére törekszenek, akkor saját köreiket is meg kell tisztítaniuk a szalonképtelen, légvárakat kergető csoportoktól és meg kell tanulniuk profi módon politizálni. Ha ez sikerül, akkor véleményem szerint simán bekerülhetnek a parlamentbe 2006-ban. Ha nem sikerül, akkor a jobboldal egésze fog parlamenti szavazatokat veszíteni, de a Fidesz még így is nyerhet a választásokon. Így azonban fennáll a kétpárti rendszer kialakulásának, a parlamenti működésben illetve a kormányzásban a nemzeti jelleg karakteres megjelenítése teljesen visszaszorulhat és akkor az egész jobboldal veszít hosszabb távon.

Jó lenne, ha a radikálisok tudatában lennének az igen nagy felelősségüknek. Nem várja el senki, hogy beálljanak a Fidesz árnyékába, de a felelős politizálással az egész nemzetnek tartoznak.

Flex
2003. december 31. 08:14 | Sorszám: 66
"Igen, erre nagy szükség lenne.Viszont azt is tudjuk, hogy az emberek 99%-a nem programokat olvas hanem érzelmi alapon szavaz."

Tulajdonképpen erről szólt a hozzászólásom. Abban kérdésben, hogy miért támogatja az emberek egy jelentős csoportja valós érdekeivel és a saját negatív értékítélete ellenében a szocialistákat, a válasz csak egy lehet: érzelmi alapon. Az is nyilvánvaló, hogy ez az érzelem nem a szocialisták és Medgyessy íránti "szeretet", hanem a jobboldali pártok és személy szerint Orbán iránti ellenszenv. Ez okozza a nagy szakadékot, amit át kell hidalni.
Lehet, hogy nem hangsúlyoztam ki eléggé, de "program" alatt én egyáltalán nem csak gazdasági programot értettem. Sőt nem is csak pártprogramot, hanem egy teljesen új PR stratégiát, amibe uram bocsá' még az is beleférne, hogy a Fidesz és Orbán tesz gesztus értékű lépéseket az ország "másik fele" felé és nyilvánosan, kimondottan is felhagy azzal, hogy az elvvel, hogy "aki nincs velünk az ellenünk." Sokkal célravezetőbb a "gonosz" szerepét arra a szűk rétegre osztani, akik mindannyiunk bajainak tényleges okozói és a "mindenki velünk, aki nem ellenünk" szellemében végre elzavarni, kirekeszteni őket a politikai életből.

Flex
2003. december 30. 20:37 | Sorszám: 64
Ezt én sem értem a mai napig sem. Valaki egyszer megmagyarázhatná.
Flex
2003. december 30. 20:18 | Sorszám: 62
"A rossz multiktól el kell venni az üzemeket, infrastuktúrát és el kell adni a jó multiknak."

Ha ez ilyen egyszerű lenne...
A reprivatizációt nyugodtan el lehet felejteni ugyanúgy, mint az elmúlt csaknem másfél évtized mocskos hazai provatizációs akcióinak visszafordítását.
Jogállamban, piacgazdaságban ez ma már lehetetlen, ezt a rendszerváltás után lehetett volna megcsinálni. Meg lehet csípni pár "gonoszt" és jogi eszközökkel jól megszívatni (pl. Gyurcsánytól simán vissza lehetne perelni a b.öszödi üdülőt), de ez általános jelleggel nem megy, mert egy olyan országba, ahol a reprivatizáció, az újraállamosítás lehetősége felmerül, a külföldi tőke kimenekül és egyhamar nem teszi be újra a lábát.

A privatizáció során vállalt kötelezettségek (tőkeemelés, foglalkoztatási szint, stb.) betartását viszont szigorúan ellenőrizni kellene és azokkal szemben, akik nem tartották be, szankciókat kell alkalmazni.
Rengeteg üzemet adott el az állam úgy külföldieknek,hogy alacsony árat is elfogadott, ha a befektető vállalt különböző kötelezettségeket. Ezzel szemben nem nagyon hallok olyan esetekről, amikor valamelyik céget ennek megszegéséért szankcionálták volna.

Még manapság is vannak ilyen ügyletek. A Dunaferrt nevetséges négyszázmilliós áron adják le (nem a legtöbbet ígérő vevőnek) azért, mert az illető cég vállalta, hogy tőkét emel és a meghatározott dolgozói létszám megtartását egy időre garantálja.

Flex
2003. december 30. 20:08 | Sorszám: 61
Igen, erről van szó, örülök, hogy egyetérünk.

Azért annyit megjegyeznék, hogy a médiaegyensúly kérdését sokkal hamarabb (Antallék idején) lehetett volna radikálisan rendezni. No és persze Hornék alatt meg kellett volna akadályozni az egyoldalú privatizációt. Orbánék is tehettek volna jóval többet is, de azért ne feledkezz meg arról, hogy így is mennyi támadást kaptak a külföldi sajtótól is a "diktatórikusnak" titulált törekvéseik miatt.

Flex
2003. december 30. 20:04 | Sorszám: 60
Orbán kiváló képességű politikus, könnyen lehet, hogy a pályájának csúcsa még ezután következik.

Most egy kissé fáradtnak tűnik, de leginkább tanácstalannak. Ha megtörténnének azok a lépések, amiket az előző hozzászólásomban felsoroltam és kikristályosodna a "hova-merre Fidesz?" kérdése, akkor biztos vagyok benne, hogy Orbán megtalálja a megvalósítás útján.
Kevesebb szimbolikával, több gyakorlatiassággal.

Flex
2003. december 30. 17:45 | Sorszám: 47
"Ez egyrészt közel sem biztos,hogy elég a jobboldali győzelemhez.
Másrészt,ahhoz biztosan nem elég,hogy egy modern,független,büszke,gazdag és erős Magyarországot teremtsünk.
Vagyis,hogy mi a magyarok nyerjünk,ne csak a jobboldal.
"

Igen, valami hasonlót akartam magam is kifejezni a topicnyitóban. Itt most nem csak arról van szó, hogy nyer-e és milyen arányban a következő választáson.

Sokkal nagyobb - mondhatni történelmi - feladat Magyarország modern, demokratikus állammá tétele, amely képes megtörni, kivetni magából a kommunista múltból örökölt torz, posztkommunista-neoliberális struktúrát, gondolkodásmódot és a polgárainak egy élhető gazdasági, politikai, kultúrális közeget tud nyújtani pártszimpátiától függetlenül.

Ezt a feladatot valakinek végre kell hajtani, mert ennek hiányában évtizedekre konzerválódhat a mostani abnormális helyzet, az állami tevékenység négyévenkénti gyökeres irányváltása, a szükséges reformok elhalasztása vagy félbehagyása, az állandó kampányharc. Értelemszerűen ez a feladatot ma csak a jobboldal tudja megvalósítani, erre azonban a jobboldal pártjainak fel kell készülniük, mert jelen állapotukban szerintem még nem alkalmasak a feladatra.

Tévedés azt hinni, hogy egy választás megnyerése után azt kell csinálnunk, amit 1998 és 2002 között.
Sok tekintetben új a helyzet és a feladat is.
Önmagában az EU csatlakozás is megváltoztatja a körülményeket, régi receptek szerint, rutinból már nem lehet kormányozni.

Amit szvsz tenni kellene az nem más, mint amit bármely vállakozás megtesz, amikor rosszul mennek a dolgok vagy ha nagyobb változásra készül:

1.) A múltbeli sikerek és kudarcok, hibák (!)elemzése
2.) Állapot-és helyzetmeghatározás, lehetőségek felmérése
3.) Célok kitűzése
4.) Az eszközök és módszerek meghatározása, megteremtése

Kezdjük az 1.) ponttal. A Fidesz a mai napig nem végezte ezt a számvetést, komolyan nem elemezte a négy éves kormányzati ciklus alatt elkövetett hibákat és a választás elvesztésének okait és nem vont le ezekből világos szervezeti és személyi konzekvenciákat.

Nem csak arról van szó, hogy minimális szavazat különbség miatt vesztett a baloldallal szemben, hiszen a magas részvételi arány mellett kapott szavazatok száma magas támogatottságot mutatott. Még csak nem is az a legfőbb kérdés, hogy ez a támogatottság miért csökkent a választók körében (azt ugyanis nem lehet tagadni, hogy a Fidesszavazóinak száma is csökkent az elmúlt másfél év során).

Ha nemzetben gondolkodik a Fidesz és valóban egy társadalommegváltó szerepkörre készül, akkor a legfontosabb kérdés: miért utasítja el mereven a társadalom egy jelentős része a jobboldalt, miért viseltetik olyan nyilvánvaló ellenszenvvel a jobboldal irányában? Miért ilyen magas még ma is a baloldal támogatottsága, holott a baloldali szavazók többsége is rossznak tartja a jelenlegi kormány munkáját?

Ezért nem lehet csak és kizárólag a baloldal kétségtelenül gyűlölködésre alapozott és hazug kampányát okolni. Ha egy társadalom nem fogékony ezekre az eszközökre, akkor azokkal nem is lehet eredményt elérni.

Orbán és pártja 1998 után egyfajta össztársadalmi sokkterápiát alkalmazott, mégpedig nyíltan, állami, kormányzati eszközökkel. Ugyanolyan eszközöket alkalmazott és ugyanolyan tempót diktált az emberek gondolkodásmódjának megváltoztatására, mint a gazdaságban. Nem vette figyelembe, hogy a gazdaságban lehet ugyan négy év alatt is gyökeres irányváltás végrehajtani, de a több évtizedes berögzött gondolkodásmódot (vagy éppen a gondolkodásra, önálló cselekvésre való hajlam hiányát) képtelenség vezényszóra megváltoztatni. Másrészt ezt állami eszközökkel legfeljebb támogatni, ösztönözni lehet, a folyamatnak magában a társadalomban kell végbemennie, ehhez pedig idő kell.

Az Orbán kormány legnagyobb hibája a türelmetlenség és a civil szférába a kelleténél direktebb, erőszakosabb behatolás volt. Ők mindent egyszerre akartak megváltoztatni, márpedig ezt a társadalom - egyébként jóravaló, normálisan gondolkodó, de polgári demokratikus hagyományokkal még fel nem vértezett - része is erőszaktételként élte meg és ösztönösen ellenállt.

A retorikában túlságosan is kidomborodott a "nálunk van a nemzet igazsága", "aki nem fogadja el a nemzet igazságát az nem jó magyar" elem, ami még ha igaz is, akkor is sértő még akkor is, ha nem pontosan abban a formában hangzik el naponta, mint ahogyan azt én - kissé sarkítva - megfogalmaztam.

Szvsz - kétségtelen előnyei mellett - sok hátulütője volt annak, hogy Orbán egyszerre volt kormányfő (vagyis az állami apparátus irányítója) és szimbolikus pártvezér, vagy inkább népvezér. Karizmatikus személyiségével hatalmas eredményeket ért el a jobboldal egységesítésében, a szunnyadó hazafias érzelmek felkeltésében, de gondoljunk arra, hogy a számunkra oly felemelő Kossuth téri naggyűlés vagy a hasonló rendezvények milyen hatást keltettek azokban, akik talán fogékonyak lennének a nemzeti eszmékre és életérzésre, de nem kaptak elég időt arra, hogy ez tudatosodjon bennük? Ők úgy fogták fel, hogy kívül maradtak és ami még fontosabb: Magyarország miniszterelnöke (így a magyar állam) egy másik oldalon áll. Nem javított a helyzeten a jobboldaliak nem is kissé lenéző, intoleráns magatartása azokkal szemben, akik nem kommunisták, nem vadliberálisok, hanem csak egyszerű állampolgárok, akikben túl mélyen gyökerezett a kádári korban besulykolt apolitikus magatartás, passzivizmus és a "magyarkodástól" való félelem.

Nem szabad elfelejteni, hogy az identitástudat megteremtése óhatatlanul elkülönüléssel is jár, vagyis a Fidesz - és Orbán - jobboldali közösséget épített, de ezzel el is különült a társadalom egy részétől, akik ezt nehezen bocsátják meg még akkor sem, ha a többség egyre inkább elismeri, hogy az Orbán kormány szociálisan sokkal érzékenyebb volt és szakszerűbben kormányzott, mint a mostani. Megmaradt a félelem is a túlságosan hangos, túlságosan türelmetlen jobboldali kormányzástól is, ennek nem kis része volt abban, hogy ezekre az emberekre a választás előtt és az azt követő egy évben inkább kellemes, mint taszító benyomást keltett a középszerűen szürke, közepes képességű, beszélni is alig tudó Medgyessy és a szocialisták "nemzeti középre" apelláló, gyenge és erőtlen (valójában koncepciótlan) kormányzati retorikája.

Ezt az érzést lovagolta és lovagolja meg ma is a baloldali média és propaganda gépezet.

Most itt van a lehetőség arra, hogy a jobboldal változtasson ezen a helyzeten. Az emberek egyre jobban kiábrándulnak a jelenlegi kormányból, de szükség lenne arra, hogy a jobboldal - és elsősorban a Fidesz - mérsékelt hangnemben, pragmatikus, össznemzeti vonásokat muató programmal végre megszólítsa őket.
Erre még akkor is szükség van, ha a markáns nemzeti politizálástól a Fidesznek kissé balra kell tolódnia.

A Jobbik megőrizheti a markáns nemzeti vonalat és retorikát és jó lenne, ha a radikálisok is kissé toleránsabban lennének és nem várnának mindent és rögtön az egyetlen kormányképes párttól, ahogyan ezt itt egy hozzászóló is kiemelte. Inkább gondoljanak arra, hogy számukra a Fidesz baloldalra húzódásával még több tér nyílik és ezzel együtt a lehetőség is, hogy megvethessék a lábukat a parlamentben és számottevő politikai tényező lehessenek hosszú távon.

(Lehet, hogy ezért, amiket írtam kapok egy nagyot a fejemre a radikálisoktól, de vállalom.)

Flex
2003. december 29. 19:58 | Sorszám: 27
Kedves Rogerius !

Én is kívánok Neked és kedves családodnak nagyon boldog Új Évet!

(Mi újság a mieinknél odaát?)

Flex
2003. december 29. 10:52 | Sorszám: 0
A címben feltett kérdés szándékosan nem az, hogy "Győzhet-e a jobboldal ?", hanem csak annyi, hogy: "Győzhetünk-e" ?
Nem pártokról szól (csak) a kérdés,hanem arról, hogy a magamfajta egyszerű emberek, akik magyarként, keresztényként, normálisan, békében akarnak élni egy önálló, fejlődőképes Magyarországon, vajon elérhetik-e ezt az állapotot valaha?

Ma ott tartunk, hogy az ország két fele acsarogva néz szembe egymással. Én mindig jobboldali voltam, a szomszédom párttag. Régen ettől még tudtunk beszélgetni, ma már három perc alatt összeveszünk.
Állandósult a legvadabb kampányidőszak, mindenki felhasznál mindent politikai célokra, semmi sem szent. A durvaság és az olcsó átverések uralják a közéletet. A magyar nemzeti kultúra siralmasabb állapotban van, mint valaha. Közben a diktatúra és a nyomor lopakodik a kertek alatt.

Ezt akartuk? Hogyan juthattunk idáig? Hogyan tovább Magyarország?

Éltem már a Kádár rendszerben is, ami az idegen fegyverek árnyékában, a maga "puha diktatúrájával", képmutató egyenlősdiével a társadalmi béke és biztonság hamis illúzióját keltette. Nem sírom vissza, félreértés ne essék. A gondolkodó emberek akkor is látták a korlátokat, a rendszer igazságtalanságait és tudták, hogy az újabb és újabb kölcsönökre alapozott szerény jólétnek egyszer ára lesz. A mai átlagember szemében mégis békésebbnek tűnik az a kor, mint a mai világunk, aminek talán az egyik alapvető oka az, hogy a diktatúra a maga kis áldemokratikus játékszabályait betartotta a saját nómenklatúrájával szemben is. Akik a párthierarchia ranglétráján magasra kerültek és kiváltságokat élveztek tudták, hogy onnan bármikor le is kerülhetnek. Az elvtársak a kádári hamis puritanizmus és a szocializmus eszméje jegyében nem hivalkodhattak a kiváltságaikkal és igazi nagy vagyonokat nem is halmozhattak fel.
A másik ok, hogy a diktatúra az emberi szabadságjogokat megnyirbálta ugyan, de ezzel egyúttal a szélsőségeket is féken tartotta. Furcsa ilyet mondani, de akkor pl. elképzelhetetlen lett volna, hogy a keresztényeket büntetlenül olyan durva támadások érjék, mint napjainkban.

Természetesen a többség örült, amikor a rendszerváltás vér nélkül megtörtént és az oroszok kivonultak. Mi akkor azt hittük, hogy egy hatalmas esélyt kaptunk arra, hogy végre "győzzünk". Az MDF nagy arányú győzelme után azt hittük, hogy az ország lakosságának többsége ugyanúgy kívánja a szuverén, gazdaságilag és politikailag független Magyarországot és a magyar nemzeti lét és kultúra kiteljesedését, mint mi. Be kell látni, ez nagy tévedés volt.


Tizenegynéhány év távlatából már felthetjük a kérdést: győztünk ?! Nem hiszem. Mert mi történt valójában? A rendszerváltást a kádári nómenklatúra vezényelte le, ennek során a korábbi politikai hatalmat átkonvertálta a gazdaságba. Azok a funkcionáriusok, az állami vállalatok vezetői, akik addig csak titokban, apránként lophattak az állami vagyonból, most tényleges, saját vagyonra tettek szert, amit a jog szerint már nem vehet el tőlük senki. Megmaradt a régi, bejáratott kapcsolatrendszer, amit gyümölcsöztetni lehetett az "új" rendszerben is. Ezekkel az eszközökkel már könnyedén megvehették, visszaszerezték a politikai hatalmat, ami sokkal stabilabb lábakon áll és sokkal nyíltabban gyakorolható ma, mint a Kádár rendszer idején. A zsebükben van a gazdaság jelentős része, a bankok, a médiumok. Majdnem mindent és mindenkit megvehetnek.

Mit kaptunk a rendszerváltással mi, átlagemberek ? A legtöbbünk élete teljesen felborult, megszűntek a munkahelyeink, meg kellett tanulnunk élni a vadkapitalizmus viszonyai között. Van, akinek sikerült, van akinek nem. A kevésbé szerencsések közül ma már csaknem kétmillió - azaz minden ötödik magyar - a szegénységküszöb alatt vagy körül él. Cserébe megkaptuk a "szabadságot". Először valóban eufórikus érzés volt, amikor ki lehetett mondani bármit, lehetett kritizálni a hatalmat, lehetett beszélni '56-ról, Trianonról, a Kádár rendszer bűneiről, stb. Emelkedett hangulatunkban - igaz keresztényként - nem akartunk bosszút, megtorlást. Eközben a régi hatalom szépen csendben privatizálgatott, építkezett és megkötötte a belpolitikánk történetének egyik legmocskosabb paktumát az "antikommunista" liberálisokkal. Kárörvendően nézték, amint az első szabadon választott kormány a maga tapasztalatlan módján belefullad az örökölt csődtömegbe és hátulról irányították a taxisblokádot, a Demokratikus Charta megmozdulásait, majd '94-ben diadalmasan visszajöttek.
Valójában a rendszerváltás a nómenklatúra győzelme volt és minden az ő terveik szerint történt. (Az egyetlen előre nem tervezett "kellemetlenséget talán egyedül Orbánék kormányra kerülése jelentette.)

A szabadsággal együtt megkaptuk a jóléti államokban is már lassan divatjamúlt összes mocskot, szennyet, a pornográfiát, a kábítószert, az igénytelenségre szoktató multikultúrát. Szabadság gyanánt kaptuk meg a szélsőségeket is. A megzavarodott átlagember csak kapkodta a fejét a számára idegen zűrzavarban és valami iránymutatást, kapaszkodót keresett. A régi reflexek okán sokan a médiában keresték az igazságot. Abban a médiában, ami a régi-új politikai elit uralma alatt állt és áll ma is. Abban a médiában, amely szívós munkával elhitette az emberek egy részével, hogy a haladás útja csak a liberalimus, a "nagyvilághoz" való feltételen idomulás lehet, a régi értékekhez ragaszkodás, a kereszténység maradi és ódivatú, a "magyar út" pedig elszigeteltséghez, a balkanizálódáshoz vezet. Az internacionalista illetve nemzetellenes retorika termékeny talajra hullott, hiszen lényegét tekintve az előző rendszerben is hasonló volt a hozzáállás. Bár fájó ezt kimondani, de a magyar állapolgárok egy jó része számára a rendszerváltás elsősorban a régóta áhított "nyugati világhoz" való csatlakozás, annak anyagi és szellemi termékekhez való szabadabb hozzáférés lehetőségét és a vagyoni gyarapodás reményét jelentette és nem Magyarország régen nélkülözött szuverenitásának és politikai-gazdasági önállóságának visszaszerzését. Az ő szemükben a "magyarság" hangsúlyozása, az önállóságra törekvés veszélyt jelent, mert a negyvennégy+tizennégy év alatt kiirthatatlan meggyőződésként nevelték beléjük, hogy a továbbélés és a boldogulás lehetősége csak a nagyhatalmak és a nemzetközi szerveződések árnyékában való meghúzódásban rejlik.

Az, hogy a magyarság boldogulását többen másként látjuk, még nem indokolná azt, hogy az ország ilyen mértékben kettészakadjon. Máshol is megférnek egymással a nemzeti-keresztény és a szociáldemokrata-liberális politikai irányzatok. Nálunk az a baj, hogy a felemás rendszerváltás miatt kádári nómenklatúra egy az egyben átörökítette a hatalmát a "hálózatával" együtt és idegen testként működik a demokratikus jogállamban. Ők nem akarnak osztozni a hatalmon, hiszen minden adu náluk van és egyébként is csak a diktatórikus kormányzás módszereit ismerik. Számukra nem elég egy-egy választáson való győzelem, hanem az ellenzéket örökre lehetetlenné akarják tenni, erkölcsileg meg akarják semmisíteni (ha már fizikailag nem lehet). Eközben az sem zavarja őket, ha az ország egyik felének vágyait, évizedekig dédelgetett álmait a sárba tapossák.

A módszerek egyre kifinomultabbak és "korszerűbbek". A kádári médiagépezetet megerősítették a modern médiamanipuláció fegyvereivel és szakértőivel, a politikai módszereiket pedig a werberi gyűlöletkeltéssel, folyamatos provokációval.

Meg kell hagyni, tényleg profi módon csinálják. A médiában Csurkáék megjelenése apropóján, de valójában jóformán a semmiből a bértollnokok megteremtették a jobboldal antiszemitizmusának és fasizálódásának mítoszát és a kettős mérce normálisként való elfogadását. Ósdi, de hatásos trükkel elhitetik az emberekkel, hogy "ők gyűlölködnek, a jobboldali szélsőségesek, nem mi".
Az igazság ezzel szemben az, hogy a gyűlölködés fenntartása kizárólag a baloldal érdeke, mert eszmék, értékek híján mással nem képes mozgósítani a potenciális szavazói bázisát. Érdeke azért is, mert a gyűlölet eltereli a figyelmet arról a tényről, hogy a korrupt, csak egy szűk kör érdekét képviselő, zsákmányszerző mentalitású nómenklatúra működése az egész országot romlásba viszi .


A kérdés: meddig mehet ez így tovább és mit lehet tenni, hogy Magyarország egy élhető társadalom és ne az önsorsrontó gyűlölködés örökös helyszíne legyen ? Adjuk föl mi az eszméinket? Ezzel nem javítanánk a helyzeten semmit, mert a probléma nem bennünk van. Csináljunk forradalmat, tüntessünk? A forradalommal már alaposan elkéstünk, a tüntetésekkel megint csak az ő malmukra hajtjuk a vizet. Hallgassunk és jó keresztényként tartsuk oda a másik orcánkat is? Ez sem jó, mert ezzel bűntárssá válnánk az ország tönkretételében.

Szerencsére még jócskán vagyunk, akik konokul ragaszkodunk a saját - mondjuk úgy jobboldali - értékeinkhez és céljaikhoz, ezért - és Orbán tehetsége folytán - lehetett '98-ban jobboldali kormány. Van egy elszánt mag, aki a végsőkig kitart, de vannak, akik lassan belefáradnak ebbe az egyenlőtlen küzdelembe, az állandó gyűlölködésbe, csatazajba és a végén megadják magukat a sorsuknak.
Ha ez megtörténik, akkor "kádár népének" és utódainak sorsa beteljesül. Magyarország tartósan egy önérdekű, önálló nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező szűk politikai elit által (később valszeg bábkormányok útján) irányított hatalom alá kerül, a társadalom megosztottsága, a szegények száma és az őket a gazdagoktól elválasztó szakadék nő, az ország szuverenitása, érdekérvényesítő képessége formálissá válik, nemzeti kultúránk, hagyományaink szép lassan eltűnnek.

Ma még paradox módon az ad reményt, hogy a jelenlegi kormány iszonyúan rosszul kormányoz és az ország, a lakosság többségének helyzete romlik. Az egyenlőtlen erőviszonyok ellenére csak ezért lehet esélye a jobboldalnak arra, hogy újra kormányra kerüljön, de még ez sem biztos, hiszen 2006-ig még sok minden történhet.

Ha a jobboldal többséget szerez a választáson, akkor se legyenek illúzióink. Ez csak annyit jelent, hogy kevesebben lesznek, akik a baloldalt támogatják, de ettől mi még nem biztos, hogy tartósan sokkal többen leszünk. A jobboldal politikai erői gyengébbek és polarizáltabbak, mint 1998-ban. Akkor Orbán karizmatikus egyéniségével és politikusi tehetségével képes volt összefogni a jobboldalt. A mai, kissé fáradt, enervált Orbán már a liberalizmus és a nemzeti politizálás skáláján ide-oda mozgó Fideszt sem képes összetartani. Az MDF minden jel szerint végleg eltűnik a parlamenti életből a MIÉP gyakorlatilag már nulla, a Jobbiknak egyelőre konkrét gazdasági-politikai programja nincs, működése egyelőre a különböző közleményekben és a Fidesz kritizálásában merül ki.

A jobboldalon már abban sincs igazán egyetértés, hogy mit is akarunk igazán?

Nincsenek illúzióim a tekintetben sem, hogy a gátlástalan szoclib gépezet ugyanúgy beindulna a jobboldali kormány támadására, hazai és nemzetközi lejáratására, mint az Orbán kormány idején. Semmi sem változna abban sem, hogy az igazi hatalom (gazdaság, média) nem a mi oldalunkon lenne. A baloldal egy lerobbant, eladósodott, leszegényedett államot hagyna az új kormányra és a közállapotok még elviselhetetlenebbek lennének mint manapság.

Megmondom őszintén, tanácstalan vagyok. Nem tudom mit kellene tenni, csak azt tudom, hogy ez, ami most van nem jó.

Elnézést, ha kicsit hosszú voltam és csak a szomorúságomat és a kételyeimet tudtam megosztani veletek.


Téma: Hányan legyünk ?
Flex
2004. január 06. 08:26 | Sorszám: 40
"Milyen stratégia van kódolva a civilizációba és mi van az emberi fajba? Számomra úgy tűnik, hogy a civilizáció mindig elpusztul de a faj nem. Lehet, hogy két különböző stratégia érvényes?"

Nem hiszem. Mindössze arról van szó, hogy a civilizációit az emberiség a saját elképzelései szerint építi fel. Ha úgy vesszük minden állam, minden civilizáció az emberi elme által alkotott mesterséges képződmény, ezért tökéletlen is. Amikor a civilizáció összeomlik, akkor az emberiség újra és újra kénytelen visszatérni az egyetlen, valóban kódolt "stratégiához", vagyis a természet törvényeihez. Az emberiség történelmének ilyen hullámhegyei és hullámvölgyei az emberi ego által teremtett és a természeti (isteni) törvények örök harcának termékei.


Téma: Balliberális fordulat a Jobbikban :))))
Flex
2003. október 22. 08:34 | Sorszám: 141
A legszomorúbb az egészben, hogy a gyilkolászás egyáltalán nem lenne szükségszerű. Véleményem szerint a Fidesz és a Jobbik között a fontos kérdések többségében nincs akkora tényleges nézetkülönbség, ami az együttműködést kizárná. Azokban a kérdésekben, amelyben a Jobbik véleménye eltér, a Fidesszel ellentétesen szavazhat. A jobboldal egésze szempontjából most az a legfontosabb, hogy az alapvető kérdésekben egyetértés van - mert hogy az van -, akkor azt ki is nyilvánítsák.

Persze ha érzelmi síkra terelődik és elfajul a vita, akkor a legkisebb ellentétből is lehet hatalmas szakadékot kreálni.

Flex
2003. október 22. 07:59 | Sorszám: 138
Nagyon egyetértek. A gondola lassan már csak arról szól, hogy milyen xar a Fidesz, ehhez képest a balos fórumok lassan már mérsékelt hangvételűek.

Nem is értem teljesen ezt a forradalmi hangulatot. Ha valakinek nem tetszik egy párt politikája, akkor szavazzon egy másikra, amelyik jobban tetszik. A Fidesznek joga van olyan irányba menni, amilyet jónak lát. Legfeljebb ha téved, akkor veszíteni fog. A Jobbiknak szintén joga van ugyanerre és ha téved, ő is veszíteni fog. Ilyen egyszerű.
Én szívesen szavaznék a Jobbikra, ha tudnám, hogy valójában konkrétan mit is akarnak és azt hogyan akarják megvalósítani. Itt van például a külpolitika kérdése. A Jobbik elutasítja az USA orientációt, eddig rendben, egyetértek. Az EU-val kapcsolatban - aminek gyakorlatilag már tagjai vagyunk - eddig szintén csak az elutasítást látom az eddigi nyilatkozatokból. Rendben, nekem is komoly fenntartásaim vannak. Na de akkor konkrétan milyen külpolitikát képzelnek el ? Hasonló logikával sorolhatnám a kérdéseket tovább a gazdaság, az oktatás, a védelmi politika, stb. témájában.
Kedves Jobbik, tessék engem meggyőzni, itt van egy potenciális szavazó !

Ha Jobbik kizárólag a Fidesz ellenzéke akar lenni és építés helyett rombolni akar, akkor valszeg nem kérek belőlük, mert ellenségből van éppen elég a baloldalon is. Nekem sem tetszik sok minden a Fidesz háza táján. A jobboldali szavazatomat azonban csak ezért nem fogom protest szavazóként elherdálni, mert én az igazi ellenséget a baloldalon látom.

A Jobbiknak nem ártana először a saját portáján rendet tenni. Szerintem ezt a pártot, amely egy nagyon szimpatikus, elsősorban fiatal értelmiségiekre épülő mozgalomként indult, elsősorban nem a Fidesz, hanem a jobboldali szélsőségesek tehetik tönkre. Ha nem tudják világosan meghúzni jobboldalon a határokat, ha a tagjaik közé felvesznek ultraradikálisokat,sértődött gyűlölködőket, akkor nem sok jövőjük lesz. Ha ez történik, akkor a Jobbiknak csak két lehetősége lesz. Vagy hagyja magát irányítani a szélsőségesek által és esztelen, ésszerűtlen politizálást folytatva marginálódik, vagy megpróbál ésszerű, kellően pragmatikus irányt felvenni, de akkor a Beren-féle permanens forradalmárok lesznek az elsők, akik nekiesnek a saját pártjuknak.


Téma: határvillongás vagy újabb háború?
Flex
2003. október 07. 07:59 | Sorszám: 23
Oroszország (amelynek most is a befolyási övezetébe tartozik a legtöbb volt szovjet tagállam) lehet, hogy gazdaságilag gyenge, nem képes birodalmi politikát folytatni, de minimum egy megkerülhetetlen geopolitikai tényező. Az amerikaiak az afganisztáni akciójukat nem tudták volna végrehajtani, ha a az oroszok nem adják áldásulat a szomszédos államok területének igénybevételére.

Téma: Háború, fanatizmus, katonák, gyűlölet...MSZP kampány
Flex
2004. április 11. 23:27 | Sorszám: 324
Látod, még te sem azt írod, hogy a baloldalnak eleme a változás, csupán azt, hogy csupán "virtuálisan" sajátjuk. Magyarul porhintés. (Ismerjük már ezt, negyven évig hallottuk nap mint nap, hogy változtatni kell, modernizálni kell, a jövőnek dolgozunk, ne együk meg azt az aranytojást tojó tyúkot, mert a változások majd meghozzák az eredményt.)
Az igazság ezzel szemben pedig az volt és most is az, hogy a hatalomban levőknek nem érdekük a változtatás, ezért azt az illuzórikus, távoli jövőbe teszik. Az emberektől sem várnak semmit, csak hogy maradjanak nyugodtan és tűrjék békével a sorsukat, bízzanak az államban és annak bölcs vezetőiben.

Orbán ezzel szemben mindig is most akart és akar kézzel fogható változásokat. Az emberektől konkrét, aktív cselekvést és felelősségvállalást vár el és ezt meg is mondja lépten-nyomon, ez pedig a passzivitásra és a radikális lépésektől való zsigeri félelemre szoktatott embereknek nem nagyon tetszik, ezért tartják Orbánt veszélyesnek.

Tulajdonképpen majdnem ugyanazt írtuk, de mégsem. Szerintem maga a változástól idegenkedés az ok és az Orbántól idegenkedés (sőt gyülölet) az okozat.

A 2. pontban írtakkal teljesen egyetértek.

Flex
2004. április 11. 23:12 | Sorszám: 313
/"Ugyanis azok, akiknek tetszik egy ilyen duma (kétségteleneül elkeserítően sokan vanak), azok annyira agymosott bolsik, hogy úgyis rájuk szavaznak."/

Igen, ha elmennek szavazni. Az MSZP támogatottsága azért csökkent annyira, mert sokan bizonytalanná váltak. Kósáne mondókája színtiszta provokáció. Az arra adott jobboldali támadó válasz az, ami mozgósíthatja a balos bizonytalankodókat.

/"Vagy...a Munkáspártra"/

Így van. Talán annyi kiegészítéssel, hogy nem csak arról van szó, hogy az MSZP-nek szüksége lenne arra a néhány %-nyi munkáspárti szavazóra, hanem arról is, hogy tartanak attól, hogy a Munkáspárt tovább erősödik az MSZP rovására és ennek a folyamatnak akarnal elébe menni. Erre megy ki Gyurcsánynak a vörös csillagot újbóli legalizálására irányuló nyilatkozata is.

Flex
2004. április 11. 22:21 | Sorszám: 304
Soha nem gondoltam volna, hogy ezt a "klerikális reakció" kifejezést napi politikai kontextusban még hallani fogom a huszonegyedik században.
Flex
2004. április 11. 15:51 | Sorszám: 293
Kedves GM,

Szerintem jól látod a lényeget, de Kósáné megnyilvánulása csak az egyik megnyilvánulása az MSZP kampánystratégiájának.

Az MSZP kampánystratágiája véleményem szerint két külön vonalon fut.

1.) Társadalmi béke és összefogás.- Medgyessy által vitt vonal.
Soha nem hittem igazán abban, hogy Medgyessy "önállóskodása" valódi, szerintem nagyon is tervezett. Kezdettől Medgyessynek szánták a "jó ember", szerepét, ezért kihagyták az iszapbírkózásos játszmákból, a népszerűtlen intézkedéseknél mindig háttérbe vonják, stb. Nem véletlen az sem, hogy Werber helyett az amerikai tanácsadók vették át a szerepet, mint ahogy az sem véletlen, hogy Werber MSZP-s színekben ismét visszatért.
Az MSZP két vasat tart a tűzben azzal, hogy Medgyessy külön szálon futtatja a saját kampányát.

Ez a "békepolitika" az emberek természetes békevágyára épít, a gyakorlatban viszont az MSZP-nek azt a vágyát tükrözi, hogy a világ kereke ott állna meg, ahol most (vagy inkább ezelőtt egy évvel) volt. Jól kiépített és monopolisztikus gazdasági és média háttér, pártkáderekkel teletűzdelt és kézivezérelt államapparátus, parlamenti szavazógép, stb.
Az elmúlt tizenöt évben a szocialisták majdnem mindent elértek, amit akartak. Átmentették a hatalmukat úgy, hogy a hajuk szála nem görbült, sőt a gazdasági hatalmuk csak nőtt egészen odáig, amíg szinte minden ki nem privatizáltak maguknak. '94-ben ismét hatalomra kerülhettek, ezzel végleg legalizálva lett a kádári nómenklatúra. 2002-ben újra kormányra kerülhettek és 2002 végén, 2003 év elején olyan (40 % feletti) támogatottságot értek el, amiről minden párt álmodik.
Ilyen körülmények között megpróbáltak arra játszani a szocialisták, hogy magukat a "kiegyezés" vezető erejének állítsák be, az ellenzéket pedig csapdába szorítják azzal, hogy minden kormányellenes megnyilvánulást a közvélemény szemében a békétlenség és a viszálykeltés jelének próbáltak beállítani.

A "tartós békét" majdnem sikerült elhitetni a választók nagyobbik részével, azonban ez két ok miatt mégsem sikerült. Az egyik, hogy az ésszerűtlen kormányzati lépések miatt a gazdaság lejtmenetre váltott, egyre súlyosabb válságtünetek jelentkeztek, amiket már nem tudtak az előző kormányra hárítani. "Kádár népe" is a zsebén kezdte érezni a kormány dilettantizmusát. Ilyen körülmények között már egyre nehezebb veolt elhitetni azt, hogy az MSZP kormányzás a lehető legjobb a népnek, minden más ennél csak rosszabb lehet. A másik kavics a gépezetben a Kulcsár-ügy volt. Bár a botrány kormányt érintő közvetlen hatásait eddig nagyjából sikerült kibekkelni, az MSZP és a kormány "üvegzsebű" meg hasonló retorikája hitelét vesztette.

A "béke" jegyében legutóbb Medgyessy még megpróbálkozott a közös EP listára, nemzeti lobby-tanácsra meg hasonlókra vonatkozó javaslatokkal, de ez a kampányvonal egyre kevésbé sikeres. Ennek ellenére azt hiszem továbbra is próbálkoznak ezzel a vonallal. A szocialista szavazók egy jó része számára ugyanis Orbán éppen azért ellenszenves, mert állandóan a változtatás szükségességét hangoztatja és egyáltalán már azért is, mert akar valamit. A Kádár-korszak langyos pocsolyájában felnőtt emberek inkább vállalnának egy puha-diktatúrát alkalmazó államot, csak gondoskodjon róluk és hagyja őket békén, ne akarjon állandóan változtatni és legyen már vége az állandó "csatazajnak".

2.) Mozgósítás "ellenségek" ellen, félelemkeltés

Maradt tehát a "háborús" módszer. Kósáné nyilatkozata és a werberi rohamcsapat tervezett ténykedése mind abba az irányba hat, hogy a valami "ellen" mozgósítható szavazókat nyerje meg. Régi bolsi módszer. Régen is az volt a jellemző a taktikájukra, hogy ellenséget, bűnbakokat neveztek meg (ha éppen nem akadt kéznél egy sem, akkor ők maguk kreáltak). Az ellenség arra kellett (és kell ma is), hogy a rendszer (és a kormányzás) gyengeségei miatti potenciális népharagot valami másra lehessen irányítani. Minél jobban fúj a nép valakire vagy valamire, annál kevésbé marad figyelme és energiája, hogy a rendszer (illetve most a kormány) hibáit meglássa és ellene forduljon.

Valami "mellett" az MSZP nem tudja mozgósítani a népet, mert ilyen "valami" nincs, ugyanis a hatalom megtartásán kívül nincsenek célok.

Ennek az "ellenségre" épített vonalnak a fegyvertára meglehetősen megkopott. Az Antall kormányt még meg tudták buktatni azzal, hogy elhitették az emberekkel, hogy a jobboldal a Horthy érát akarja restaurálni és nem ért a kormányzáshoz (bezzeg a szocialisták a sok évtizedes gyakorlatukkal...stb.) Elhitették azt is, hogy a jobboldali kormányok elszigetelik az országot úgy a kelet, mint a nyugat felé, konfrontatív külpolitikát folytatnak a szomszédokkal, a nagyhatalmakkal szemben.

Orbánék esetében 2002-ben már nehezebb helyzetben voltak, mert egy sikeres kormányzás ellen kellett érveket keresni. Jöttek a durvább módszerek és érvek, mint a fasizálódás, antiszemitizmus és a lopás vádja.
Mostanra az előző kettő már annyira megkopott, hogy már nem lehet használni, a bróker botrány és a többi korrupciós eset után a lopással vádaskodni már lehetetlen lenne. Nemzetközi elszigeteltséget okozó tevékenységgel is nehéz lenne vádolni a jobboldalt, amikor nyilvánvaló, hogy Orbán elismertséget szerzett és kiváló kapcsolatokat épített ki az EU-val és javította a kapcsolatait az USA-val is.
Mi maradt akkor még? Pl. a vallás. A valláshoz és az egyházhoz viszonyulás mai is erősen megosztja a népet. Vannak vallásos emberek és vannak meggyőződéses ateisták, valamint vannak, akik egyik körhöz sem tartoznak, de nem néznék jó szemmel az egyház erősödését. Az egyház egy jelkép is, a liberális-modernizációs jelszavakat hangoztatók szemében az egyház a maradiság jelképe ugyanúgy, mint a nemzeti hagyományok, jelképek többsége.

Én sem hiszem, hogy az MSZP sokat veszthet a Kósáné-féle kirohanásokkal. Az MSZP hívő tagozata szerintem egy nagy humbug. Másrészt mindig akad egy Szli Katalin, aki gyorsan megnyugtatja a hívő MSZP szavazókat, hogy az MSZP nem ért egyet a nyilatkozattal.
Az egyház-elleneseket ezzel szemben aktivizálja az ilyen nyilatkozat. Végre találnak valamit, ami "ellen" lehet protest-szavazni.


Téma: TILOS SZENTESTE: IRTSUK KI A KERESZTÉNYEKET!
Flex
2004. január 06. 07:51 | Sorszám: 1162
Biztató jel ez a józan hang. Reméljük, hogy lesz hangosabb is.

Meg kellene hagyni a vallást annak, ami: az egyén legbensőbb ügyének, amit mindenki tartson tiszteletben és senki ne akarjon belőle sem politikai, sem másfajta tőkét kovácsolni sem a vallás védelme, sem támadása ürügyén.

Flex
2003. december 29. 00:00 | Sorszám: 538
Úgy emlékszem igen. Az MSZP ugyan először ezzel együtt akarta, de aztán beadta a derekát az SZDSZ-nek szokás szerint.
Flex
2003. december 28. 23:49 | Sorszám: 534
A gyűlöletbeszéd törvény egy meglehetősen "slampos" törvény szerintem, sok minden belefér, bírói értelmezés kérdése az egész. Ráadásul kihagyták azt a passzust, ami azt mondta volna ki, hogy bűncselekmény az is, ha valamely vallás [b]felsőbbrendűségét[/bg hangoztatják.

Na melyik vallás szokta a saját felsőbbrendűségét hangoztatni? Na ugye. Ők büntetlenül provokálhatnak, aki meg visszavág, azt feljelentik.
Vedd még ehhez hozzá azt, hogy szisztematikusan megfélemlítették az elmúlt hónapokban a bírókat antiszemitizmus ügyben és már össze is állt a kép.
A bírók többsége a saját bőrének mentése és a botrányok elkerülése érdekében készségesen fog egyoldalúan ítélkezni a "másik" oldal javára.

Flex
2003. december 28. 23:44 | Sorszám: 531
A kettő nem zárja ki egymást. Lehet, hogy tudatosan készültek rá( erre utal a korábbi keresztekkel kapcsolatos gúnyolódó műsor is), csak túl durvára sikerült. Lehet, hogy csak arról volt szó, hogy "cikizzük a keresztényeket, hátha ugrik rá jobbról valaki".

Na most ha a jobbosok egy "enyhébb" disznóságra ugranak rá, akkor utána ötszázszor hivatkozhatott volna erre az esetre a baloldal (leginkább az SZDSZ), a leghalványabb antiszemita gyanú esetén is.

Nem tudom miért, de van egy olyan halvány érzésem is (megindokloni nem tudom), hogy végső soron a Magyar Rádió ellen ment a dolog.

Flex
2003. december 28. 23:33 | Sorszám: 521
Lenne egy magától adódó válasz: az Alkotmánybíróság befolyásolása a gyűlöletbeszéd törvény normakontrollja kapcsán.

Ha úgy vesszük, már sikerként könyvelhetik el, hogy a jobboldalról is számosan hivatkoztak a még hatályba sem lépett törvényre, amit a jobboldal ellenzett!

Lehet egy olyan cél is, hogy többszörösen visszaüthessenek a Tilos miatt, vagyis ennél jóval kisebb "bűn" esetén jobboldali sajtóorgánumok, vagy pl. a Magyar Rádió még megmaradt jobboldalinak nevezhető műsorait (Vasárnapi Újság ?) betiltathassák. A VAU-ért a Tilos igazán nem nagy ár.

Flex
2003. december 28. 23:26 | Sorszám: 518
Tökéletesen félreértetted, amit írtam.

Beren engem marhára nem érdekel, helyesebben hasfájást kapok már attól is, ha a nickjét meglátom, mert garantált, hogy annak a topicnak vége.

A Tilos szerintem jelentéktelen, de ha mégsem, akkor sincs túl nagy jelentősége abból a szempontból, amit írtam.

Tiltsák be a Tilost, én is azt mondom, de az alapprobléma nem oldódik meg.

Mosdató reflex ? Ugyan, hol van az már...

Flex
2003. december 28. 22:50 | Sorszám: 513
Azt hiszem ez nem az a topic, amit lementenék magamnak, hogy majd egyszer, később, ha nagyon sok időm lesz újra elolvassam a lelkem épülésére.

Inkább siralmasnak mondanám az összképet, amit a több mint ötszáz hozzászólás tükröz. Van ugyebár egy jelentéktelen rádiócska, ahol már nem először hangzanak el keresztényellenes kiszólások, majd Szenteste - miért ne éppen akkor? - egy részeg alak kiokádja magából ezt a félmondatot: "kiirtanám az összes keresztényt". Megengedhetetlen ? Természetesen igen és természetesen meg kell tenni a szükséges ellenlépéseket, mint ahogyan az meg is történt.

Azon egyáltalán nem csodálkozom, hogy a provokátorok menetrendszerűen megjelentek, ez a dolguk és lényegük. A szomorú az, ahogyan Karácsonykor, a béke és a szeretet ünnepén az egyébként általam többségében nagyrabecsült fórumtársak vég nélküli, személyeskedébe fúló vitákban ragozták ezt a kérdést. Kissé gyerekes módon vitáztak arról, hogy ki hallotta először, ki írta le, ki küldte el, stb. Mintegy habként a tortán megjelent Beren és Mercurius a szokásos így a Fidesz, úgy a Jobbik című, nem éppen finomkodó előadásukkal.

A lényegi kérdésről viszont nem sok szó esett: milyen társadalmi közeg az, ahol mindez előfordulhat, hogyan juthattunk idáig és mit lehet tenni ellene?

Itt ugyanis sokkal többről van szó, mint hogy valaki kvázi magánügyként utálja a keresztényeket és ezt, - miután többet ivott a kelleténél - ki is mondja. Mint ahogyan az sem oldja meg az alapproblémát, ha a Tilos Rádiót betiltják (nem fogják). Most is van több hasonló és lesz is helyette másik, ugyanilyen "szellemiségű" adó(már ha szellemiségnek lehet nevezni az értéktelenség és az ocsmányság terjesztését). Akinek van füle, szeme, az hallja, látja, hogy nap mint nap mi folyik a médiumokban. Nem ilyen nyíltan ugyan, de módszeresen támadják a keresztényeket (és a magyarokat).

Persze tudom, sokkal könnyebb egy ügyben fellépni, mint erre az általános problémára megoldást találni. Szentistvánjobb legalább megpróbálta más topicocban. Ő azt mondja, hogy az egyház ne politizáljon és tartsuk oda a másik orcánkat is. Hát nem tudom... Az én orcám elég sok évet megért és kaptam már néhány frászt életemben több már igazán nem hiányzik. Ettől eltekintve mégis lehet, hogy szij-nak van igaza. Mindenesetre erről a kérdésről sokkal értelmesebb vitatkozni...


Téma: Fogytán a demokácia
Flex
2003. október 22. 06:40 | Sorszám: 50
"A pártkatonák már visszajöttek" Bihari B. Tamás cikke a Magyar Nemzet október 20-i számában.
Flex
2003. október 21. 08:45 | Sorszám: 48
Remek összefoglalás jelent meg a tegnapi MN-ben arról, hogy a kormány ill. az MSZP milyen totálisan a hatalma alatt tartja a köztelevíziót. A részletek eddig is köztudottak voltak, de így összefoglalva egyszerűen elképesztő. Nem azt tartom elképesztőnek, hogy megcsinálták, hanem azt, hogy ebben az országban ezt meg lehet tenni.

Téma: Nem-keresztények
Flex
2004. január 06. 08:06 | Sorszám: 19
Rossz kérdés nincs, csak rossz válasz. Eldöntendő kérdésre csak "igen" vagy "nem" választ lehet adni.

Ha pedig valaki Isten létének kérdését annyira távol tartja magától, hogy már a kérdés feltevésétől is elzárkózik, az szvsz egyenlő azzal, mintha "nemmel" válaszolna.

Flex
2004. január 05. 09:08 | Sorszám: 15
A vallás egy, a világ nagy alapkérdéseire - különösen Isten létének kérdésére - adott válasz. Ilyen értelemben az ateizmus is vallás.

Téma: Financial Times
Flex
2003. október 28. 09:49 | Sorszám: 149
Ha azt mondjuk, hogy 2,3 % százalékpont pl. a kamat, akkor az 2,3 %. Ha bázispontban fejezzük ki ugyanezt, akkor az 230 bázispont. Azért bázispont, mert ezt osztjuk el százzal, hogy megkapjuk a százalékpontot.

Hülye pénzügyi bikkfanyelv, ami arra jó, hogy minél bonyolultabb legyen az életünk. :-)

Flex
2003. október 28. 08:08 | Sorszám: 145
Bocsánat, tévedtem. Amit írtam, az a bázispont, azt hittem arra gondoltok. (hiába, nekem még nagyon reggel van.)
A százalékpont az %.
Flex
2003. október 28. 07:47 | Sorszám: 144
Nem. A százalékpont a százalék X100.
Vagyis pl. 230 százalékpont= 2,3 %.

Téma: Keller, most hol vagy?
Flex
2003. június 19. 22:36 | Sorszám: 270
Nahát, tényleg: Keller most hol vagy ?

Csak tudnám, hogy az ellenzék miért nem követeli Keller lemondását. Sorra derülnek ki a disznóságok és Keller csak mossa kezeit, mint Lady Machbeth...


Téma: Medgyessy Bukarestben
Flex
2003. szeptember 24. 09:07 | Sorszám: 10
Konrétan milyen elemzésre gondolsz és ki kérte ?

Írd meg az itt regisztrált címre.
Sajnos nem sok időm van elemzéseket írni, de ha kíváncsi a véleményemre valaki, szívesen megírom. Nem vagyok ugyan sem bel-, sem külpolitikai elemző, csak egy sokat megélt ember, aki nem jár behunyt szemmel.
:-)
(Azt az emailt már jó régen küldtem, nem értem hogy veszhetett el.)

Flex
2003. szeptember 24. 08:20 | Sorszám: 3
Ez a lábtörlő-diplomácia egyszerűen felháborító, a jelenlegi kormány már ezért is megérdemelné, hogy elhajtsuk a fenébe.

Mert mi történt itt valójában ? Az Orbán kormány négy évi szívós küzdelemmel elérte, hogy Nastase aláírjon egy paktumot, amely lehetővé tette volna a kedvezménytörvény eredeti célhoz legalábbis közelítő alkalmazását az erdélyi magyarság vonatkozásában. A Medgyessy kormánynak az egyik első külpolitikai megmozdulása volt, hogy önként és dalolva felajánlja a törvény "felpuhítását".
Nem kényszerítette senki MP-t arra sem, hogy a románok nemzeti ünnepén - ami a mi nemzetünknek a tragédia napját jelenti - koccintgasson Nastaseval a saját fővárosunkban és arra sem, hogy (titokban) kacsamészárláson lássa vendégül a román miniszternököt.

Nem Nastase alázta meg Medgyessy Pétert és vele együtt a magyarságot, hanem a miniszterelnökünk az egész nemzet képviseletében feküdt önként a földre, hogy Nastase kényelmesen beletörölhesse a lábát.

A Szabadság-szoborcsoport ügyében tanúsított magatartása pedig egyszerűen vérlázító.
Már önmagában is egy elfogadhatatlan megalkuvást jelent, hogy az Orbán és Nastase között már egyszer megszületett megállapodás megerősítésétől és érvényesítésétől nagyvonalúan eltekintett.

Azzal, hogy a szoborcsoportnak egy ún. "megbékélési emlékparkban" való felállításának ötletét nem utasította el azonnal és felháborodottan, az én szememben a magyarság elárulása, egy aljas játékban való közreműködés.

Ismerjük már az ilyen szoborparkokat. Nálunk is vannak ilyenek, ahol Lenin szobrok és hasonlók vannak. Ha egy szobrot bedugnak egy ilyen helyre, annak szimbolikus jelentése van, nevezetesen, hogy a szobor által képviselt eszmét véglegesen a történelem részének tekintjük és a múlt bűneit elfelejtjük.

Kedves miniszterelnök úr, a magam részéről nem kérek az ilyen megbékélésből. Nem kívánom megtenni ezt a szívességet egy olyan államnak, amelyik a történelem folyamán a kellő pillanatban elvtelen módon mindig a magyarokat eltipró nagyhatalmak oldalára állt.
Inkább maradjon az a szoborcsoport szétszedve a lomtárban, így jobban teljesíti feladatát. Fehéren-feketén reprezentálja, hogy az EU csatlakozásra váró Románia egy másik tagállammal szemben milyen szélsőségesen nacionalista, gyűlölködő magatartást tanúsít azzal is, hogy nem engedi egy történelmi szobor felállítását.

Jó lenne választ kapni a miniszterelnökünktől arra a kérdésre is, hogy miért folytat ilyen látványosan megalkuvó politikát Romániával szemben ? Csak nem a Medgyessy-klán hosszú távú romániai üzleti terveinek a megalapozásása érdekében történik mindez ?!


Téma: Jobbik zászlóbontó kongresszus: ,,Élhető, büszke, független Magyarországot"
Flex
2003. október 26. 23:03 | Sorszám: 203
Szerintem ne folytassunk terminológiai vitát. Lehet, hogy nem a protekcionizmus a legjobb szó, nekem ez jutott eszembe. A lényeg, hogy versenyképessé kellett volna tenni amennyire lehet a hazai vállalkozásokat a csatlakozás előtt. Én nem az EU teljes elutasítása miatt szavaztam nemmel a csatlakozásra, hanem mert már akkor úgy láttam, hogy nem vagyunk felkészültek. Jelenleg adva van egy nagyon rossz mutatókat produkáló gazdaság, növekvő infláció, gyengült forint. A parlament egy irreális költségvetést készül elfogadni, amiben többek között ténylegesen felhasználható összegként szerepelnek az EU támogatások is, holott azokat még a régen EU tag országoknak sem sikerül teljes mértékben igénybe venni, nálunk pedig a támogatások igényléséhez szükséges intézményrendszer csírái sincsenek meg. Sorolhatnám tovább az aggályokat. Nagyon úgy néz ki, hogy az első években nettó befizetők leszünk, a hazai vállalkozásaink, mezőgazdasági termelőink jó esetben is csak harmadrangú, kiszolgáltatott beszállítók lehetnek, rosszabb esetben a munkanélküliek számát gyarapítják.

Ha egy párt - hívják akár Fidesznek, Jobbiknak, vagy akárminek -, erre a helyzetre reális megoldást kínál, ami csökkentheti a negatív hatásokat, az én támogatásomra számíthat.

Flex
2003. október 26. 22:11 | Sorszám: 195
Én nem úgy általában beszéltem a gazdaságpolitikai ideológiákról, hanem kifejezetten a magyar viszonyokra vonatkoztatva.
A protekcionizmus elengedhetetlen elem azokban az országokban, amelyek eltorzult gazdasági szerkezetet örököltek. Különösen igaz a volt szocialista államokban, ahol a hazai vállalkozások fejletlenek. Sajnos az első jobboldali kormány idején egy káosz és kényszer-kiárusítás folyt, a Horn kormány idején tudatos kiárusítás és a posztkommunista hatalmi elit gazdasági hatalomba juttatása. Az Orbán kormány idején a vállalkozásélénkítő és a hazai kis- és közepes vállalkozások számára pozitív diszkriminációt jelentő Széchenyi terv volt az első, amely legalább komoly kísérlet volt arra, hogy az EU-ba lépés előtt felkészítse a versenyre a hazai vállalkozásokat.
Ez is egyfajta protekcionizmus és erre nagyon nagy szükség van, ha komolyan gondoljuk a "nemzeti" ipart, mezőgazdaságot, stb. Sajnos az esélyeinket teljesen semmivé tette a másfél éves baloldali kormányzás. Jövőre az EU korlátok közé szorítja a támogatási rendszert, lényegesebb kisebb lesz a mozgástér, mint korábban.
Flex
2003. október 26. 21:46 | Sorszám: 184
Kár, hogy nincs Hírtévém. ((
(No látod itt van mindjárt egy tipikus példája a baloldali médiaterrornak. Képtelenek vagyunk elérni, hogy felvegyék a Hírtv-t a csatornák közé.)

Majd elolvasom a sajtóban és megnézem a Hírtv honlapját, hátha ír róla valamit. Remélem legalább a jobboldali lapokban részletesebben is olvashatunk a Jobbik elképzeléseiről.

Flex
2003. október 26. 21:42 | Sorszám: 182
/"Pedig egy jobbos radikálisnak lenne mit keresni az apolitikus becsapottak között, akiket éppen a határozott, egyértelmű kommunikációval megnyerhet."/

Bizony, bizony. A szegények problémájának felkarolása pl. igen jó gondolat. Ma nincs olyan igazán szociális érzékenységgel bíró párt, amelyik ezt a támát felvállalná. Az ún. baloldal a tőkések pártja, a Fidesz inkább a középrétegeket akarja megnyerni. A sok kiábrándult, politikától elforduló ember között rengeteg potenciális szavazó van.

Az abortusz kérdéssel indítani nagyon veszélyes.

Flex
2003. október 26. 21:35 | Sorszám: 179
Azt hiszem nem értettél meg. Természetes, hogy minden ember szubjektív véleményt alkot magában, amit nem csak a apártok alakítanak, hanem a neveltetése, az egész életének tapasztalatai. Nem véletlen, hogy a jobboldaliak többsége is ún. "mérsékelt", elsősorban a középkorú és idősebb generáció. Túl sokszor elnyomták, becsapták őket, ha úgy tetszik "megtanultak kicsinek lenni". Le lehet "birkázni" ezt az embertömeget, akkor is így van. Orbánék nagyon sokat tettek azért, hogy ez megváltozzon, de tudomásul kell venni, hogy az emberek többsége irtózik a radikalizmustól. Meg kell győzni őket és ez nem megy egyik napról a másikra és alapfeltétel, hogy legyen egy olyan jövőkép, amit el tudnak fogadni, egy olyan cselekvési program, aminek látják a realitását és amit nem éreznek túl veszélyesnek.

Mi volt abban túlzó, amit írtam ?

/"Néhány elképzelésre levetítve ez abszolút nem igaz, sok tett nem gyakorolna akkora hatást az egyénre, hogy ő az "érdekeivel" ellentétesnek tartsa. A rázós dolgok általában a pénztárcánál kezdődnek."/

Ez nem teljesen értem hogyan kapcsolódik ahhoz, amit én írtam. Én a döntéseken és tetteken azt értem, amikor egy politikai irányvonalat "aprópénzre váltunk", vagyis átültetjük a gyakorlatba akár a gazdaság, akár az oktatás vagy a kultúra területén. Ezek mind konkrét döntések és állásfoglalások.
Mondok erre egy gyakorlati példát. Az SZDSZ adócsökkentést követelő hangoskodása mögött az emberek többsége csak a népszerűség hajhászást látta. Volt benne az is, de alapvetően ez a liberális politikai irány egyik legfontosabb megnyilvánulása. A liberálisok visszavonuló, gyenge, be nem avatkozó államot akarnak, ehhez tökéletesen stimmel az adóbevételek csökkentése.
A jobboldal viszont erős, protekcionista államot akar (ha jól tudom a Jobbik is nagy hangsúlyt kíván helyezni a szegénység felszámolására, vagyis szociális államot szeretne). Ehhez adóbevétel kell, vagyis adott esetben a népszerűtlenséget is vállalva ellenezni kell az adók csökkentését, amíg a gazdasági növekedés nem ad fedezetet a szociális intézkedésekre.
Ez csak egy példa, a politizálás gyakorlata ehhez hasonló döntések sorozata.
Nem tudom így már éthetőbb-e, hogy mire akarok kilyukadni.

Flex
2003. október 26. 21:09 | Sorszám: 166
/"Véleményem szerint a Jobbik Párt a Csurka párt helyett lett."/

Ezt hogy érted ? :-)

Bizonyos értelemben biztosan így van. Csurkáék leküzdötték magukat a béka feneke alá és rés keletkezett a jobboldalon. Ez azonban messze nem feltétlenül jelenti azt (és remélem nem is jelenti azt), hogy a Jobbik ugyanolyan lesz, mint a MIÉP.
Remélem, hogy a Jobbik végre megmutatja, hogy lehet durva szélsőségektől és szalonképtelen attitűdöktől mentesen is hiteles és valóban radikális nemzeti politizálást folytatni.

Flex
2003. október 26. 21:00 | Sorszám: 163
/"Az ország sorsa a tét akkor is, ha azt csak a "kisebbség" képviseli. Lelketek rajta!"/

Légy szíves hagyd meg nekem és a többi szavazónak azt a lehetőséget, hogy eldöntsük, melyik párt képviseli az ország érdekeit. Ezt nevezik demokráciának. A szavazónak joga van rosszul is dönteni (ld. EU csatlakozás), azt akkor is tiszteletben kell tartani.

Győzzetek meg arról, hogy az ország sorsát csak és kizárólag a Jobbik programja fordíthatja jobbra !
Lehetőleg érvekkel és ne hangoskodással.
Egyelőre nem sok fogalmam van arról, hogy mit akar a Jobbik még nagy vonalakban sem, nemhogy részleteiben. Márpedig az ördög a részletekben lakozik, az igazi politika nem nagy szavak, hanem sok apró kis döntés és tett sorozata.

Flex
2003. október 26. 20:52 | Sorszám: 162
Megértem, hogy nem akar lemondani a Jobbik egyik eszközről sem. Azt azért nem tartom fair dolognak, ha évekig nem lesz programja és csak a rugdosásból akar megélni. Akkor inkább kárt csinál, mint hasznot.

Miért nem lehet azt a programot előadni itt és most ? Nem választási programra gondolok, hanem pártprogramra. Igazi pártot program nélkül én ugyanis nem tudok elképzelni.

Programnak kevés az, ha megkritizálom a másik pártot. Rögtön hozzá is kell tenni, hogy az én pártom mit és hogyan akar csinálni.

Tettem fel néhány egyszerű kérdést ebben a topikban az EU integrációval, a külpolitikával, gazdasággal kapcsolatban.
Én talán egy potenciális Jobbik szavazó vagyok. Engem pl. csak az ilyen kérdésekre adott válaszokkal lehet meggyőzni és nem azzal, hogy egy másik párt kiritkájával (azokat a hibákat látom magamtól is.)

Flex
2003. október 26. 20:45 | Sorszám: 160
bocsánat, helyesen: "az egész jobboldal érdekében kell egy normálisan politizáló nemzeti-radikális jobboldali párt"
Flex
2003. október 26. 20:41 | Sorszám: 157
/"Tudod, a legfontosabb kérdést Te is nyitva hagytad: Mi a Fidesz (és a JOBB) viszonya a jelenlegi globalizációhoz. Nem a délibábosra gondolok, hanem a velóságosra."/

Néhány szóval kifejezve: pragmatikus és mérsékelten nemzeti.
Vagyis: képviseli a legfőbb nemzeti értékeket, az önállóságunkat, de csak a legalapvetőbb kérdésekben és csak olyan mértékig, amelyet gyakorlatilag elérhetőnek tart anélkül, hogy elriasztaná a szintén többségében pragmatikus és csak mérsékelten nemzeti választóinak többségét.
A legnagyobb baj, hogy a radikálisok ezt a pragmatizmust árulásnak tekintik. Holott csak arról van szó, hogy az emberek többsége egyáltalán nem radikális, márpedig egy néppártnak a legnagyobb szavazóbázist képviselő rétegek érdekeit és véleményét kell megjeleníteni.
Milyen alapon várja el egy kisebb réteg, hogy csak és kizárólag az ő radikális nézeteit jelenítse meg az egy, azaz egy darab jobboldali párt ? Ezért hangoztatom évek óta, hogy az egész jobboldal érdekében kell egy normálisan politizáló jobboldali párt, mert különben a mérsékelt-radikális ellentétek felőrlik az egyetlen jobboldali pártot és a balosok jót röhögnek a markukba.
Na most itt az új párt, be lehetne fejezni az árulózást.

A választók majd eldöntik, hogy melyik pártnak mennyi bizalmat szavaznak. Ha a Jobbik sok embert meg tud szólítani a programjával, akkor szerezhet szavazókat akár a Fidesztől is. Ha viszont nem, akkor nem marad meg a politikai porondon. Az élet el fogja dönteni a kérdést.

Flex
2003. október 26. 20:29 | Sorszám: 154
Jeffrey-nek nagyon sok mindenben igaza van abban, amit a liberalizmisról írt. A liberalizmus nagyon pozitív szerepet tölt be a diktatúrák lebontásában,ezért természetes, hogy Fidesz rendszerváltó pártként a liberális eszmerendszer talajáról indult. Én ezt az akkori történelmi körülmények között nem rovom terhükre.

A szélsőséges liberalizmus demokratikus körülmények elveszíti valódi értelmét és végtelenül kártékonnyá tud válni, mert nem építkezik, hanem az egyén szabadságának túlhangsúlyozásával elkezdi rombolni a közösségi kereteket. Ilyen szélsőségesen liberális párt az SZDSZ, amelyik ráadásul a saját eszméit is megcsúfolja azzal, hogy egy diktatórikus hajlamú, posztkommunista utódpárt szolgálatába szegődött. Az elvei feladásáért cserébe mndössze annyit kapott, hogy a szerencsétlen oktatás tönkretételében szabadkezet kapott mind a két baloldali kormány ideje alatt.
A Fidesz soha nem volt ilyen értelemben igazi liberális párt, inkább pragmatista.
Az Antall kormány bulása illetve az MDF népszerűségének földcsuszamlásszerű csökkenése után szinte természetes volt, hogy a Fidesz jobboldali-nemzeti irányba mozduljon el, mert a posztkommusita-liberális irányvonalú Horn kormánnyal szemben csak ezen az eszmei talajon lehetett bármilyen reális célt megfogalmazni. Másrészt a jobboldalon keletkezett rést ki kellett tölteni, ezt kívánta az egész jobboldal érdeke. Örülnünk kell, hogy így történt, mert különben nem lett volna négy évig nemzeti kormányunk.

Nem látok most sem akkora ellentmondást és ellentétet, ami miatt a radikálisoknak ilyen vehemensen kellene támadniuk a Fideszt. A Fidesznek tulképpen jó, ha tőle jobbra van egy nemzeti radikális párt, amelyik nem túl szélsőséges és nem veszélyezteti az egész jobboldalt.
A radikálisoknak pedig jó, hogy létezik egy olyan jobboldali tömegpárt, amelyik kormányzásra képes.
Ki-ki szavazzon arra, amelyik jobban tetszik, miért ne férnének el egymás mellett ?

Flex
2003. október 26. 19:53 | Sorszám: 145
/"Szögezzük le, hogy a Fidesz nem tolódott balra, mégha a Jobbik térdenállva könyörög akkor sem ."/

Jó, akkor szögezzük le, hogy a Fidesz visszatért oda, ahol a jobbra tolódása előtt volt.

Flex
2003. október 26. 17:27 | Sorszám: 133
Kedves zividivi, tudsz Te ennél sokkal értelmesebb dolgokat is írni...
Flex
2003. október 26. 16:41 | Sorszám: 127
Tényleg nem kellene sem bántani, sem előre elásni a Jobbikot. Mutassa meg mit akar és mit tud. Kell egy nemzeti radikális párt, mindig is kellett, most pedig határozottan igény van a társadalomban a nemzeti radikalizmusra. A Fidesz balra tolódásával, az MDF látványos gyengélkedésével politikailag is kedvező lehetőség nyílt egy új párt létrehozására. Remélem a Jobbik nem játsza el úgy a lehetőségeit, mint ahogyan azt a MIÉP tette.

Nagyon biztatóan hangzik, hogy a Jobbik is a jelenlegi kormány leváltását tekinti elsődleges céljának. Remélem, hogy a kezdeti belvillongások után minden párt megtalálja a jobboldalon a helyét és szerepét ennek a célnak az elérése érdekében.
Azt kell nézni most elsődlegesen, hogy az egész társadalom érdekében végre el kell jutnunk odáig, hogy a felemás rendszerváltással kialakult és mélyen beágyazódott torz, posztkommunista alapokon nyugvó gazdasági-politikai rendszert felszámoljuk, mert csak így lehet Magyarország demokratikusan működő, eredményes gazdaságot felmutató állam. Ehhez - ahogyan az Orbán kormány működése is bizonyította - egy egyszerű többséggel alakított kormány kevés. Alapvető reformokra van szükség az intézményrendszerben, a gazdaságban és nem utolsósorban a fejekben.

Nem várja senki, hogy egy tegnap alakult párt egyből kész programmal lépjen a nyilvánosság elé, de néhány alapvető kérdésre gyorsan választ kell adnia a Jobbiknak, ezekkel nem lehet megvárni a választásokat.
Elsőként itt van az EU integráció kérdése. Én is nemmel szavaztam a csatlakozásra, de ezen már túlvagyunk. Jelenleg egy népszavazással is megerősített nemzetközi szerződés köt bennünket, ezt a tényt ugyanúgy, mint nekem, egy demokratikus pártnak is el kell fogadnia. Hogyan viszonyul majd a Jobbik az EU kérdéséhez ? Milyen konkrét lépéseket tervez ?
Vagy itt van a külpolitika kérdése. Az USA orientációt én is ellenzem. Nem csak azért, mert elítélem az USA birodalmi ambícióit és agresszív világpolitikai fellépését, hanem azért is, mert mi európai állam vagyunk, ebben a körben kell megtalálnunk a céljaink megvalósításának eszközeit. Ma Magyarország nem lehet abszolut semleges, valamelyik oldalra állni kell és ez - szerintem - most csak az EU lehet.
A nemzeti gazdaságot meg kell erősíteni. Sajnos ismét másfél évet elvesztegettünk. Jövő év közepétől az EU tagjaként kötöttségek akadályozzák a gazdaságpolitika alakítását, amelyeket kénytelen vagyunk - egyelőre - tudomásul venni. Vannak persze még a kötött keretek között is eddig ki nem használt lehetőségek. Kérdés, hogy a multinacionális tőke "uralmát" hogyan, milyen lépésekkel lehet visszaszorítani anélkül, hogy a - ha tetszik ha nem - nélkülözhetetlen külföldi tőkét nem riasztjuk el az országból ?
Kérdések vannak bőven, én kíváncsian várom a válaszokat.


Téma: TILOS SZENTESTE: IRTSUK KI A KERESZTÉNYEKET! (III)
Flex
2004. január 06. 07:51 | Sorszám: 162
Biztató jel ez a józan hang. Reméljük, hogy lesz hangosabb is.

Meg kellene hagyni a vallást annak, ami: az egyén legbensőbb ügyének, amit mindenki tartson tiszteletben és senki ne akarjon belőle sem politikai, sem másfajta tőkét kovácsolni sem a vallás védelme, sem támadása ürügyén.


Téma: Beérett az Új Jobboldal rovat...
Flex
2003. szeptember 14. 07:25 | Sorszám: 7
Elnézést, forgatni helyett: folytatni.
Flex
2003. szeptember 14. 07:23 | Sorszám: 6
A magyarság történelme nem István királlyal és nem a kereszténységgel kezdődött. A mi történelmünk szerves része a pogányság kora is, ideértve a mítoszokat, a kultikus hagyományokat is. A civilizált népek nem tagadják meg a kereszténység előtti hagyományaikat és sajátjukként tisztelik az ősi szent illetve temetkezési helyeket is. Erre számos példát lehet hozni úgy az európai, mint más népek történelméből.
Ha a cikkben említett hely valóban egy ilyen szent hely, akkor nem értem miért ne lehetne kifogásolni, ha ott oda nem illő tevékenységet akarnak forgatni. Abban sem találna senki kivetni valót, ha a katolikus egyház tiltakozna az ellen, ha egy katolikus temetőben akarnák felépíteni díszletként egy koncentrációs tábort, vagy bármilyen más díszletet.

Email a webmesternek | Gondola