Talán olvastátok már. Érdekes. Valamikor 2004-ben íródhatott. Kicsit hosszú. http://www.kitaibel.hu/hirvero/levlistak.shtml?x=10747
A levelezőlista neve: MSZP vagy MPSZ? Új pártok megjelenésének esélyei.
A lista témája: A Magyar Narancsban olvasható Jávor Benedek (Védegylet) írása Zöldek a sasfészekben címmel.
A cikk a pártok zöldekhez fűződő viszonyáról, és egy zöld párt magyarországi esélyeiről szól.
Utoljára komolyabb vita áprilisban a Zöld Akadémia szervezésében volt a témában. Ez az indymédia cikk ebből a vitából idéz.
Fel- és leiratkozás módja:
A Zöld Akadémia szervezett a Heinrich Böll Alapítvánnyal egy beszélgetést a Kultiplexben. Erről hosszabb vita volt az indymedián, miután a meghívó szövege fölkerült. Most az elhangzott vita is végre fölkerül, többen kérték már áprilisban.
A téma a zöld vagy liberális pártalapítás lehetősége volt. Kb 20 ember volt jelen. Ha jól emlékszem a Heinrich Böll igazgatója is egy darabig, de volt náhány német zöld az biztos.
Meghívottak:
Petőcz György (ÉS)
Révész Sándor (Nsz, Beszélő)
Schiffer András (Védegylet)
Seres László (Nsz, Szombat, Hayek Társaság)
Vitavezető:
Csillag Gábor (ZA, ZöFi)
A szöveg hiányos néhol, és nem szó szerint van.
Révész:
Kapitalista társadalomban senki sem akarja a rendszert borítani, de vannak elégedetlenek. Sikeresek lehetnek ha van egy rendszerváltó programjuk és koalíciós társuk a rendszert képviselő pártok közül. Ilyen programot, szervezetet még nem láttam.
Schiffer:
Én is pont a rendszerváltó filozófiát hiányoltam a szocdem és zöld párt csíráknál. Az ideológiák kiüresedtek, nem kell kidobni őket, de nem univerzális világmagyarázatok.
MSZP: nincs is ideológia. Ez baromság, e nélkül nincs politika! Ma nincs filozófiája a pártoknak. Blair, Chirac? Senki se kéri! Három ideológia van ma: populista, technokrata (ma az EU), ökopolitikai. Ma a pártok csak a szimbólumokat tűzik ki. A technokrata rendszer kritikája félrendszerváltó, de ez nem a populizmus! A mai sokszínű posztmodern pártok magukba tudnak szívni mindent (Kohléknál is voltak zöld elemek pl). Magyarországon a politikában nincs kontinuitás. (demokrácia nem volt, volt viszont társadalmi felfordulás) Már az SZDSZ-MDF időkben kétpártrendszerről beszéltek, most se biztos, hogy ez lesz. Van esélye egy kritikai pártnak.
Zöld párt kísérletek: se szellemi, se mozgalmi előzmény, se félrendszerváltó düh. Emberi szabadságra süketek voltak (szabadságjogi kérdések). A MIÉP-nek nincs pénze EU ellenes tv-kampányra, az MZP-nek (Magyarországi Zöld Párt) van, pedig nem érik el az egy százalékot! De az Élesben című tvműsorban az első sorban ültek, a tényleges zöld szervezetek csak mögöttük ülhettek le (LMCS, Rügyecskék). Úgy látszik be kell nyomni a médiába hiteltelen szereplőket. Persze hogy még körvonalai sincsenek egy új erőnek.
A Fidesz ledarálja, az MSZP is, csak intelligensebb módon csinálja. Egy csomó liberális-zöld-szocdem alternatíva próbált szerveződni. Megbuktak, talán nem véletlenül, gyanús körülmények közt. Mindig érdemes megnézni a pártcsíráknál, hogy van-e szerves fejlődés, tapasztalat? Nem pedig kinevezik magukat pártelnöknek, alelnöknek alig létező pártok élére! Ahelyett, hogy azt néznék, mi nem működik ma a világban, és ennek – igenis – indulatos kritikáját adnák.
Csillag:
Schiffer András mondandója közel áll hozzám, ha kevésbé keményen fogalmaztam volna is. Az ideológiák ma az értelmetlenségig tágítják kereteiket. Nem az új kérdésekre választ adni. Globalizációs problémák, ökológiai válság, kommunikációs paradigma válsága. Posztmodern, posztmaterialista formáció kell, hogy választ adjon. Belenyugszunk-e a kétpártrendszerbe, vagy egy harmadik út kell?
Seres:
Új párt két esetben jöhet létre. Van rá igény, társadalmi elvárás. Nincs rá igény. Ma Mo-on ez van. Nincs igény eszmére, de elégedetlenség van a kétpártrendszer miatt. A kétpártrendszer főleg Orbánnak köszönhető. Zöld és liberális lesz a két új gondolat ami megjelenhet, de ma egyik sem létezik.
Egyetértek Schiffer Andrással, de az ideológiákat nem raknám még ki. Van szerepük. MSZP: nagy baloldali néppárt. Fidesz: konzervatív-jobboldali-kereszténydemokrata néppárt. 13 éve van demokrácia: nem várható el új zöld/liberális párt színrelépése.
Mi a zöld? USA-ban, Nyugat-európában 90%-ban a zöld azt jelenti, hogy baloldali, ökológiai, alternatív, kapitalizmus reformját követelő, ökológiai kisközösségben gondolkodó, kommunitárius, alternatív energiát követelő, ökogazdaságfilozófiát követő, globalizációkritikus, nyugati világot kritizáló, amerikaellenes, modernitást bíráló. A 68-asokra nyúlik vissza. Nálunk 68 nem történt meg. Ami volt – hosszú a hajam, Illés koncerten bátor vagyok – az komolytalan. Erős lokális politizálásból jöttek létre. Regionalista jobbos zöldek, pártként létező civil szervezetek, elmosódik a határ. Népies FPÖ (Ausztria).
TGM-mel kevés dologban értek egyet, de ebben igen: az MSZP nem lehet egyszerre Nagy Imre és Kádár János pártja. Gyurcsány Ferenc szocdem iránya a jövőben egy új gondolkodási mód lehet az MSZP-ben. Ma a jobboldal főleg hungarista. Jobban ismerik Szálasit mint Burke-öt. Zöld gondolat nincs jelen a politikában. Sok civil, sok eszme, de filozófiák szintjén nem léteznek. Még nem tartunk a posztmaterializmusnál.
Ma Magyarországon luxus a környezetvédelem. Nyugaton mindenki zöld. Nem akarom lebecsülni a környezetvédelmet, de nem tartom olyan fontosnak mint a zöldek. A liberalizmus eltűnése nagyobb baj. A Fidesz tönkretette. Az MSZP elpuhította.
Az SZDSZ el fog tűnni a Parlamentből, 50%-ban ő az oka. Egy liberális új pártot akkor is meg kell szervezni, ha nincs rá igény. (… Az SZDSZ ma: cigánykérdés megoldása, marihuána igen, de önzés, egyén, szabadpiac nem. Ma ilyen a liberalizmus. Én gazdaságilag jobboldali liberális pártot, de főleg gondolatot akarok. SZDSZ után a civil szféra és a média fontos lesz. Jogvédő/roma/feminista stb eszmék, belső morál alapján kell szerveződni. Hayek Társaságban heten vagyunk. Semmi esélye a terjedésünknek. Nem a tömegigény ami a legfontosabb. Tisztán beszélni, világosan artikulálni a saját érdekekről.
Petőcz:
Olaszországban egyre több az új párt. Schifferrel ellentétben szerintem Berlusconi az olasz kapitalizmus pártja, nem a múlté. Régen ilyen nem volt Olaszországban. Vitalitás van az olasz társadalomban. Ideológiahiány, keresés van. Miért nem ülünk össze mi is gondolkodni? Közben mindenki panaszkodik a jelenlegi helyzetre.
Schiffer:
Csillag provokált az OT-n (zöldek Országos Találkozója) egy beszélgetést. Miért nem szolidárisak a zöldek más csoportokkal? Antiglob (sic!) /meleg/jogvédő/pacifista stb. Magyarországon ez mikro méretű szinten van. Adán (Energia Klub), rajtam (Védegylet) kívül senki sem értette. Késő-kádárkori technokrácia irányít a KAC mézesbödönnel, és tényleg onnan várják a pénzt. És össze is ugranak. Ha helyzet van fölsorakoznak a sokszínű csoportok. Magyarországon kikérik maguknak, hogy ők politikával foglalkozzanak. Kádár-, Rákosi-, Horthy-rendszer szocializációja. Ez a politikai hagyományunk. 1989-ben is nálunk voltak a legkevesebben az utcán. Az MSZP-t kevesen szeretik. De félnek Orbántól. Fideszre sokan az MSZP-hálózat miatt szavaztak. Protest voksok. Lehet-e ezeket fókuszálni? Nem zöld pártról beszélek. Ökopolitikai, radikális alternatíváról.
Csillag:
Zöld alatt nem környezetvédelmet értjük. Nem marginális, ahogy Seres állítja, de pusztán erre nem lehet szervezni. Ki képes alternatívát megfogalmazni? Víziót. Pici radikalizmus: a bal-jobb semmitmondó. Most is mindenki bal-jobb dichotómiában gondolkozik. (Révész jelzi, hogy ő nem. – szerk)
Teszler:
Egyetértek Schiffer Andrással a párt-kudarcokkal kapcsolatban. Ez az én tapasztalatom is. Nem a zöld NGO-k segítik majd a zöld pártot! Senki sem NGO-nál kezdte a nyugati zöldek közül! Hollandia, Belgium: pacifista, keresztény mozgalmak. Radikális, kicsi, szocialista pártok.
Révész:
A globalizáció fontos és jó dolog szerintem. Nincsen erő ami ebből indulna ki. A környezeti-ökológiai katasztrófa borzasztó komoly dolog. Seres piachívő álláspontjával egyetértek. Tömegpusztító fegyverek, diktatúrák sok helyen, távol állnak tőlem az Irakkal kapcsolatos (béke-a szerk.) megmozdulások. Antiliberálisok és antiglobalisták.
Seres:
Szimpatikus volt amit Sándor elmondott. Önző szempontból és a két lehetőségből egy magyarországi zöld pártot szeretnék (itt nem tudom jól jegyzeteltem-e? – szerk.) Tisztulna a kép. Zöld demokraták. Orosz pártterve a Heti Válaszban. Tőlem ez lehet egy új SZDSZ, de nem hiszem. Ne nőjön össze, ami nem tartozik össze. A szadi értelmiség menne egy ökoliberális párt irányába. Nyugaton a liberális minimum ott van mindenki fejében. Szabadabban áramló gondolatok, új generáció. Individualista alapon egy új párt.
Schiffer:
Lejárt az idő amikor azok tartoztak egy párthoz akik a fontos kérdésekre ugyanazt a választ adják. Nem azért verődnek össze. Rawls szerint a posztmodern ideológiára jellemző, hogy a pártokban az alapproblémákról van konszenzus. MSZP nő, noha sokan kibeszélnek belőle. És? Elbírja! Az általam nagyra becsült Vitányi eddig is sok mindenben ellentmondott Hornnak, Egészen a Közművelődési Törvényig, 1997/107. tv.
Az SZDSZ sorsa nem véletlen. Ma nem lehet liberalizmusra pártot alapítani.
Csillag:
Zöld berkekben nincs anti-liberalizmus, senki sincs az emberjogi liberalizmus ellen. Anti-globalizmus sincs hanem a neoliberális ellenőrizhetetlen pénzügyi folyamatokat bírálják.
Seres:
Mint neoliberális fundamentalista ezt máshogy látom. A Te cikkeid is túlmentek ezen. Radikálisabb vagy cikkeidben, mint ahogy itt beszélsz. Neoliberalizmus, emberi jogok, gazdasági liberalizmus ezek összefüggenek.
Schiffer:
Például a WTO (Világkereskedelmi Szervezet) GATS (Általános Szolgáltatáskereskedelmi Egyezmény) nevű projektje, igaz? És emberek milliói számára máris illúzió lesz az emberi jog. Amikor az ivóvíz, az egészségügy megfizethetetlen… Miről beszélünk? Ezt Kis János filozófus is leírta: így az emberi méltóságát nem tudja megőrizni senki. Miről beszélünk? A liberális politika kőkemény korlátokba ütközik.
Seres:
Tipikus zöld demagógia volt ez! A zöldek nekimennek a nemzetközi politikának. A nemzetállami politika és a diktatúrák az okai a nyomornak valójában. A zöldek szerint meg az USA a háború oka és nem Irak.
Schiffer:
(Itt nem tudtam lejegyezni a szöveget: Schiffer egy bolíviai példát hoz a GATS ellen Hugo B. elnök idejéből)
Seres:
A GATS nem egy opera? (Viccnek szánva.)
Kérdező:
A diktatúra és a jelenleg alakuló világrend összefügg-e a magyarországi politikai szervezetek lehetőségeivel?
Schiffer:
Seres Laci szépen előadta a diktatúrákról az előbb a szöveget, de az iraki háborúban van-e legitimitása az USA-nak rendszerváltoztatásra?
Révész:
Sokan hiszik velem együtt, hogy ha nincsenek kőkemény, univerzális normák, akkor elpusztul a Földgolyó. Például ha a tömegpusztító fegyverekre nem lesz ilyen. Ki kell kényszeríteni békésen, vagy fegyverrel. Kyotót is be kell tartatni. (Seres ingatja a fejét itt – szerk.).
Petőcz:
Ez a február 15-i béketüntetés volt régóta az első komoly tüntetés Magyarországon. Végre kimentek az emberek az utcára! Valami elindult.
Kérdés:
Mi volt az OT-n?
Petőcz:
Ezek (a zöldek – szerk.) államból élnek, nem mozgalom.
Csillag:
Persze a környezetvédelmet mindenki szereti, nácik és kommunisták is, a parkok legyenek tiszták, de mi ökopolitikáról beszélünk. Nem kell fölfedezni a spanyolviaszt, ott a német zöldek programja.
Révész:
Ökológiai pánikok jönnek és ennek ugrópontjai a politikában. Nem tudjuk hogyan fognak új generációk ezekre reagálni.
Schiffer:
Se USA, se Szaddam. Olaj és hadiipari lobbik…
Seres:
Pl a franciák…
Schiffer:
Igen, ők is. Az alternatívok utálják az egy ideológiában hívőket, a harmadik alternatíva mindenkire nemet mond. Az állam ne a civil alap programokat csinálja! Medgyessy is civil! Igen! De hagyja békén a társadalmi önszerveződést! Államkasszához kötni őket? Alakítsanak inkább ki egy új klímát! Ez persze a Fidesztől is távol áll! Varangyvédők, Zöfi, Védegylet, Reális Zöldek, egy kalap alá veszik mind! Benne lesz a Máltai Szeretetszolgálat, a LIFT, a GYOSZ. Baja: legyél benne, te is, te is civil vagy! Ez a jó népfrontos politika! Lefizetni, megjeleníthetetlenné tenni. Mi itt, a Hayek Társaság és a Zöfi sem ért egyet, de ha másokat is belekever Baja, akkor szépen ilyen furcsa, hülye emberek leszünk kívülről nézve. Ez az MSZP polgári körös utánzása.
Kérdés:
Van szipatikus liberális eszmei kínálat?
Seres:
Nehéz és jó kérdés. Alapértékek vannak. Adócsökkentés, kevésbé bürokratikus állam, non-profit szféra állam nélkül. Ez az EU miatt nem lesz. Az EU azért jó dolog. Nincs étlap, generációs váltás kell. Mi is elmaradunk, de az öregek már reménytelenek.