http://www.greenfo.hu/hirek/print_hirek_item.php?hir=10945&PHPSESSID=6514a421bbb3b2f1d1aec9b0001d2aba Greenfo - Hírek
Elkezdődött a magyar környezet-, természet- és állatvédelem felszámolása?
[2005. Jul. 06. 07:52]
Gyurcsány Ferenc tegnap Gyöngyösön bejelentette, hogy utasításba adta a környezetvédelmi és a földművelési miniszternek, hogy vizsgáljanak felül minden környezetvédelmi, illetve állatvédelmi előírást, és ami "1 centiméterrel is" szigorúbb, mint a vonatkozó EU-s előírás, azt vágják vissza EU-szintűre.
Mindezt, mondanom sem kell, a mezőgazdaság versenyképességének növelése érdekében kell a minisztereknek elkövetniük. Az elképzelést - a bejelentett többi agrárintézkedés tervezetével együtt - a Fidesz szakpolitikusa üdvözölte, nemzeti kérdésnek nevezve a 7-lépéses agrár-csomagot. Tehát össznemzeti politikai hátszelet kapott a mezőgazdasági nagyüzemi lobbi által indított 'Marcia su Bruxelles' - amit idáig is csak néhány FVM-es szakértő tartott vissza (meg talán Németh Imre), szakmai meggyőződésből, vagy az élelmiszerhigiéniai és egyéb elvek, például az elővigyázatosság elve alapján.
Ha ez a csatahajó keresztülviharzik a magyar tájon, nemcsak vegyszermentes térségek, tájegységek nem maradnak a nyomában - azaz nem csak a biotermelés számolódik föl -, hanem mindaz az élővilág is kiirtatik (akár szántóföldön vagy gyümölcsösben lakik, akár az utak vagy feldolgozóüzemek környékén), amit nem véd külön EU-policáj. A versenyképesség-érv 2 nap alatt felnyitja a sorompókat a hazai fejlesztésű és az import GMO előtt - amúgy az Európai Bizottság kívánságainak megfelelően (melyeket a múlt héten a 25 környezetvédelmi miniszterből 22 leszavazott, köztük, akkor még, a magyar is). És persze az iparban és a többi szektorban is csak erre vár a Kóka Jánost maga előtt toló lobbi, amely számára a "versenyképesség" bunkósbot, gyilokszer, harci gáz. [Éppoly gátlástalanul használják a szellemi útonállók és mindenféle egyéb szélhámosok a közösségellenes céljaik előmozdítására, mint korábban a "tudásalapú gazdaság" ("~ társadalom") kifejezést, vagy mint mások az "öko-" előtagú álfogalmakat.] - Semmi kétség: nemsokára napirendre kerül a kémiai, az útbiztonságot érintő, az épületbiztonsági, a tűzrendészeti stb. szabályok "felülvizsgálata", a brüsszeli előzményekkel nem rendelkező előírások "deregulálása" stb.
További adalékok a 7 agrárlépés allépéseiből:
- A környezetvédelmi tárca hozzájárulásával - egyebek mellett - meghosszabbítják az év végén lejáró trágyakezelési moratóriumot.
- (A szennyező nem fizet elv jegyében
Az állati hulladékok és melléktermékek ártalmatlanításának, valamint az állat-egészségügyi kezelések költségeinek egy részét átvállalná az állam.
- (A használó nem fizet elv jegyében
A növénytermesztők 2006-tól mentesülnek hektáronként 600 forint vízkészletjárulék fizetése alól.
- (A birtokbavevő nem fizet elv jegyében
Az EU szabályozása szerint a földterület nagyságából számolják vissza, hogy milyen környezeti terheléssel, mennyi állatot tarthat az adott gazdálkodó. Ezen az 'ellentmondáson' is változtatni akarnak: "megteremtjük a jogszabályi feltételeit" - közölte a miniszterelnök - annak, hogy már az idén 150 állattartó takarmánytermelésre alkalmas földhöz jusson a nemzeti földalapból.
- (Az ösztönözzük a zsíros húsok fogyasztását elv jegyében
Másfélmillió tonnával növelni kívánják a belföldi takarmánygabona felhasználást. Ennek érdekében: Az állam még az idén kedvezményes hitelt biztosít az állattenyésztőknek ősszel a takarmánykukorica felvásárlásához, jövőre pedig 3,5 millió sertés után egyenként 1800 forintos, 420 ezer tonna baromfi esetében pedig kilónként 9,50 forintos támogatást nyújt. (Azaz a sertéshús kilóját jobban dotálják.)
- (A politikának hála eldőlt az is, hogy a faapríték 7-szer környezetbarátabb és természetközelibb, mint a biobrikett vagy a bioetanol
Szeptembertől hektáronként 7 ezer forintnyi plusztámogatást nyújt az állam a szántóföldi energetikai célú növények termeléséhez; viszont energiaerdő esetében a többlettámogatás 50 ezer forint lesz hektáronként.
- (Teljes politikai és társadalmi konszenzus teremtődött a tekintetben is, hogy az agrárkörnyezetvédelem és vidékfejlesztés háttérbe szorítandó
Az érdek-képviseleti szakemberek mindegyike támogatásáról biztosította a kormányfő által meghirdetett programot, csupán azt kevesellették, hogy az az idén csak mintegy 3,5 milliárd forint többletforrást juttat az agráriumnak. Viszont rámutattak, hogy ha Brüsszel hozzájárul a nemzeti támogatási jogcímek közötti átcsoportosításhoz is, akkor ezzel 10-14 milliárd forintnyi támogatás újraelosztása válik lehetővé.
http://www.magyarorszag.hu/100lepes/hirek/agrarium20050705.html
Fidesz, ill gazdák: http://www.nol.hu/cikk/368921/
A fentiek hézagtalanul illenek ahhoz, ahogy a Gyurcsány-kormány a környezetvédelmet felfogja, mint az már a kormányprogramjában is olvasható volt, illetve mint ahogy a 100 lépés hivatalos honlapja megfelelő részében, az "Otthon és környezet" link alatt, 2005. június 3-i, pénteki dátummal közzétéve olvasható . Itt kiderül, hogy az "életminőség" csak a lakáson belül értelmezendő fogalom, "környezet" alatt a lakás környezete - a városi lakókörnyezet - értendő, "zöldterület" alatt pedig a parkok. (A meghirdetendő pályázatok között állítólag lesznek olyanok is, melyek ezek létesítésére, fejlesztésére, gondozására nyújtanak majd támogatást - nem világos a szövegből, hogy csak önkormányzatoknak, avagy civil szervezeteknek is.)
ENNYI szerepel a "100 lépés" programban környezetvédelemről.
Az ÁNTSZ, valamint az alá tartozó intézmények (KOKI és társai) az elsődleges terepei lesznek az "államigazgatás karcsúsításának".
Most kell elkezdenünk üvölteni ez ellen az irányzat ellen, amíg még nem tették érdekeltté az agrárium, az ipar, a szolgáltatások minden szereplőjét a részletszabályokban - mert utána már nem lesz támogatónk. (Legfeljebb 9 év múlva az Alkotmánybíróságon.) Lásd példaként az út- és töltésépítéseket, melyeket még törvénybe is foglaltak, az NGO-k és a szakhatóságok fellépését kizárandó.
Csak csendben mondom, hogy a zöld pénzek felszámolására is kormányzati döntés és pártközi politikai összeborulás született pár napja: az adócsökkentések fedezetét egyebek közt azzal kívánják kigazdálkodni - 2006-ban 120 Mrd Ft értékben -, "hogy a minisztériumok csak az uniós pályázatok magyar részének kifizetésére kapnak lehetőséget, az önálló támogatási, pályáztatási lehetőséget megvonják tőlük". Jobb sors vélhetőleg az önkormányzati zöld pénzekre sem vár, sőt, inkább rosszabb. (Következésképp a lapkiadással is foglalkozó szervezetek bölcsebben teszik, ha mielőbb tárgyalásokba kezdenek és egyesítik az ez irányú profiljukat, mert a jelen állás szerint sem nyomdára nem lesz pénzük jövőre, sem a munkatársaik munkabérére.)
Forrás:
Jánossy András