Mondhatja azt bárki, hogy utólag könnyű okosnak lenni. Mondhatja azt bárki, hogy nem fanyalogni kellene. Mondhatja azt bárki, mindent megtettek az illetékesek. Igen, ez igaz. De őszintén, nézzünk már magunkba! Megérdemelte volna ez a jelenlegi Magyarország a legnépszerűbb sport kontinensviadalának házigazdai tisztét? Legyünk korrektek és vegyük szemügyre a mellettünk és ellenünk szóló érveket! Objektíven, amennyire csak lehet. Egyáltalán nem lesz nehéz. A mérleg mellettünk szóló serpenyőjében ugyanis szinte semmi sem található. Altatták a népet azzal, hogy fantasztikus prezentációra került sor, hogy elkészült a 13 448 oldalas anyag, amelytől mindenki, minimum, elájul. Ugyan már! Egy közepes képességű középiskolás sem hiszi el, hogy egy ilyen kérdésben egy jól sikerült reklámanyaggal el lehet fedni a szörnyű valóságot. Az pedig már csak romlott hab a szalmonellás tortán, hogy a döntőbíró tizenkettek a híres magyar tervezetet meg sem kapták. (Az egy más kérdés, hogy ha a kezükbe kerül, akkor sem olvasták volna el.) Na, ennyi szólt mellettünk. Meg ne ülje a gyomrunkat…!
A mérleg másik serpenyője, ellenben, jócskán tele van pakolva. Hol is kezdjük?
Vegyük először a fejét, mert onnan bűzlik a magyar hal. Itt van ez a Gyurcsány Ferenc, ez a nagy rakás szerencsétlenség, akit jól megvezettek. Az ukrán és lengyel kormányfőkkel ellentétben kirohant Cardiffba, abban reménykedve, hogy a magyar-horvát pályázat győzelmének kihirdetése után majd megmártózhat a siker óceánjában. Már napok óta gyakorolt a tükör előtt a nagy pillanatra: jelentőségteljesen feláll, melegen fogadja a gratulációkat, talán még táncol is egy picit, majd lassan kisétál a mikrofonhoz, mint egy nyakficamos, gőgös pulyka, hogy kioktassa Európát a dübörgő, legyőzhetetlen magyar pumáról.
Ez az ember, aki magát szerényen csak Batthyányhoz hasonlította, úgy verte tönkre a magyar gazdaságot, hogy arra Európában még nem volt példa. Az ezredfordulón még a régió éllovasának számító országgal negatív csodát tett. A pannon puma annyira dübörgött, hogy nekiszaladt egy fának. Most valahol annak a tövében szédeleg. Gyurcsány Ferenc „megcsinálta” Magyarországgal azt, amit még Európában senki sem. Az ún. maastrichti kritériumok közül – amelyek a monetáris unióhoz való csatlakozás feltételeit alkotják, és egyben jelzik egy nemzetgazdaság állapotát – egyet sem teljesítünk. Ilyenre még nem volt példa. A rekord méretű ikerdeficit tehát nem jött jókor.
Mint ahogy az sem, amire szintén csak nálunk lehet példa. Egy kormány, amely világraszóló szabadságharcának 50. évfordulóján belelövet az ünneplőkbe? Bárhol a világban, még Latin-Amerika banánköztársaságaiban is csak viccnek szánnák az ilyen felvetést. Nálunk azonban véres valóság volt. A képek bejárták Európát, amint a magyar rendőrök azonosítók nélkül, maszkban ütlegelnek ártatlanokat, lövöldöznek fejmagasságban, gumibotoznak nagymamákat. Ugye nem lepődünk meg, hogy senki sem szerette volna látni, amint a győztes vagy éppen vesztes mérkőzés után vonuló szurkolóikra ráront a Gergényi-hadtest?
Gyárfás Tamás a hírek szerint mindent megtett, dolgozott, lobbizott éjjel-nappal. Így is lehet. Én azonban nehezen tudom feledni a Margit-szigeten nemrég rendezett vizes EB-t, amikor néhány nappal az indulás előtt még nem lehetett tudni, vajon készen leszünk-e. A kínos szégyenkezést, amikor az úszók már repülőn ültek hazánk felé, és közben azon kellett gondolkodni, milyen hortobágyi fakultatív programot szervezzünk nekik, nehogy szembesüljenek a ténnyel, ahol nekik nemsokára csobbanniuk kell, ott Lajos bácsi brigádja még a csempézésnél jár.
Szintén ezt a serpenyőt terheli, hogy Magyarországnak egyetlen egy korszerű stadionja sincs. Makettek gyártásában eszetlen nagy királyok vagyunk már, még az angol, olasz, spanyol csúcslétesítményekhez szokottak is belepirulnak a látványterveinkbe. Csak ne feledjük el, hogy itt most nem a hiszékeny magyar népet kellett megvezetni. Nem is sikerült.
Szinte félelmetes belegondolni, mi lett volna, ha mégis megkapjuk. Jött volna a második öszödi beszéd. „Elk..tuk. Nem kicsit, nagyon. Írtunk egy 13 ezer oldalas pályázatot, amelyben hazudtunk nappal, éjjel, meg este. Két évig nem csináltunk semmit. A végén a Gyárfás Tomi a szarból hozta vissza a győzelmet. Trükkök százaival, amikről nektek nem kell tudni. De értsétek meg: nincs stadionunk, nincs közbiztonságunk, nincsenek útjaink, nincs metróhálózatunk, nincs pénzünk, nincs semmink. Európában ilyen böszmeséget, ország még nem csinált.”
Azt pedig csak halkan jegyzem meg, hogy Mexikó óta a magyar foci élő halott. Egy keserű olimpiai részvételt leszámítva egyetlen egy világeseményre sem jutottunk ki húsz éve. Mennyi örömet szereztünk már mindenkinek a világban azzal, hogy nagy múltú csapatunkat atomjaira verhette? Izland, Málta, Ciprus. Válogatottunk olyan sokat tett a világ nemzeteinek önbecsüléséért, hogy a „legyilkolt bika szerepéért” lassan kijárna valamilyen nemzetközi béke-díj. Ugyan miért bennünket hívott meg történelme első mérkőzésére Montenegró? Tegyük fel, hogy összesorsolnak Angliával, Portugáliával és Csehországgal. Kell nekünk idehaza három vereség, 0-12-es gólaránnyal?
Az egész történetre a koronát azok tették fel, akik, a horvát miniszterelnök nyilatkozatára utalva, célozgatni kezdtek az ukrán maffiára. Megállj! Eddig és ne tovább! Maffiát kiabálni Gyurcsány Ferenc Magyarországán? Röhej. Marad a remény, hogy az MSZP annyi szavazatot kap a következő országgyűlési választásokon, amennyit most a horvát-magyar közös pályázat Platiniéktől kapott