Gazdaság, pénzügyA nemzet megmaradásának, fejlődésének alapja az értékalkotó munka. Aki dolgozni tud és akar, annak munkát kell biztosítani.
Számba kell venni az ország komparatív előnyeit, a gazdasági növekedés elsődleges forrásait (termőföld, nemzeti kincsek, dolgozni tudó, tanulni hajlandó, kreatív állampolgárok, történelmi, kulturális hagyományok), és ezeket a gazdaságpolitika eszközeivel is mozgósítani, hasznosítani kell.
Az erős államnak meghatározó módon kell befolyásolnia a gazdaság működését, mind szabályozási eszközökkel, mind tulajdonosi jelenléttel. A privatizáció teljes folyamatát felül kell vizsgálni; szükségesnek tarjuk egyes stratégiai fontosságú vállalatok állami visszavásárlását. Meg kell szüntetni az energiaszektor további privatizációját. Nemzetközi méretekben is versenyképes, nemzeti energetikai társaságra van szükség.
Kíméletlen harcot kell indítani a korrupció minden megnyilvánulása ellen! A korrupció - a gazdaságot behálózva - már nem csupán a jogtalan előnyszerzés eszköze, hanem szinte a versenyben maradás kikényszerített feltétele. Közpénzügyi törvényre van szükség. Növelni kell az átláthatóságot, a nyilvánosságot, és a közjavak használatáról minden vezetőt el kell számoltatni.
Áttekinthető, őszinte képet kell készíteni az ország gazdasági helyzetéről. Halaszthatatlan az állam vagyonának összeírása (állami vagyonleltár készítése), ami sem a rendszerváltáskor, sem azóta nem történt meg.
A bizonyíthatóan törvénysértő módon privatizált állami vagyont jogi úton vissza kell szerezni.
Hiteles képre van szükség az állam adósságáról, garancia-vállalásairól, az adósságszolgálati terhekről, a magyar állam külföldi követeléseiről. A központi költségvetés legnagyobb kiadási tételét jelentő kamatkiadásokról és hiteltörlesztési kötelezettségekről részletes, tételes beszámolót kell készítenie az MNB-nek és a Pénzügyminisztériumnak, ennek auditálását meg kell követelni az Állami Számvevőszéktől.
Tételesen felül kell vizsgálni és minősíteni az államháztartás kiadásait olyan szempontból, hogy azok világosan meghatározott feladatokat finanszíroznak-e, vagy feleslegesen emésztik fel az adóbevételeket. Az Országgyűlés gyakorolja költségvetést alkotó jogát! A közpénzeket ne a kormány, hanem a parlament ossza el! Szükség van az állami feladatokhoz rendelt részletes költségvetésre és szigorú parlamenti elszámoltatásra.
Az adórendszer radikális és igazságos átalakítása megkerülhetetlen feladat. Az adórendszer módosításának a jövedelemelosztás elemzésén kell alapulnia. Az igazságos közteherviselés a kétkulcsos adórendszerrel szemben a progresszív személyi jövedelemadó-rendszert, a nagy jövedelmek erőteljesebb megadóztatását teszi szükségessé. Az adósávokat szét kell húzni, az átlagjövedelem nem kerülhet be a legmagasabb adókulcsba. Esélyegyenlőséget kell teremteni a multinacionális cégek és a magyar vállalkozások támogatásának feltételrendszerében, felül kell vizsgálni az adókedvezményeket. Az igazságos közteherviselésnek a társasági adók szintjén is meg kell valósulnia.
A pénzügyi szektor működésének szigorú ellenőrzésére van szükség, a tisztességtelen piaci tevékenységből származó extraprofitot el kell vonni.
A hazai kis- és középvállalkozások, a családi vállalkozások versenyképességének, érdekérvényesítő képességének javításához állami eszközökkel is hozzájárulunk.
Az ipari környezetvédelem terén elsődleges cél a tiszta termelési technológiák alkalmazása, ezután következhet a keletkezett hulladék újrahasznosítása, s csak kényszerű megoldásként az ártalmatlanítás. Adókedvezményeket a környezetbarát technológiát alkalmazó vállalkozásoknak! Külön adókat a környezetszennyező termékek előállítóinak!
Új nemzeti energiapolitikát dolgozunk ki, amely választ ad az energiaellátás és az energia-közszolgáltatások területén kialakult feszültségekre. Felülvizsgáljuk az ágazati energiatörvényeket, és önálló energiatörvényt alkotunk.
A megújuló energiák felhasználására irányuló beruházások segítésével csökkentjük hazánk energiaimport-függőségét. A megújuló forrásokból nyert energiának a jelenleginél magasabb, versenyképesebb átvételi árat biztosítunk.
A lakosságot kevésbé terhelő közszolgáltatási energia-árrendszert vezetünk be, melyben komolyan figyelembe vesszük a szociális rászorultságot.
Új, az eddigieknél szigorúbb reklámtörvény és fogyasztóvédelmi törvény segítségével védjük a fogyasztókat, hogy elősegítsük a mennyiségi fogyasztói szemlélet minőségivé alakítását. Növeljük a betét- és termékdíjas áruk körét.
A közutakat rendkívüli mértékben terhelő, tranzit teherautó-forgalmat vasúti szállítással kell kiváltani. Segítjük a nehezen megközelíthető települések bekapcsolását az országos "vérkeringésbe". Új utak nyomvonalának kijelölésekor a természeti környezet érdekeit fokozottabban vesszük figyelembe. A tömegközlekedést lebonyolító vállalatok többségi tulajdonát állami kézben tartjuk, így garantálva az utasközpontúságot. A nagyvárosok túlzsúfolt útjain a helyi tömegközlekedés fejlesztésével, a járatok sűrítésével segítünk. Növeljük a belvárosokban a zöldfelületeket és az autómentes övezeteket.
Az ország idegenforgalmi és turisztikai stratégiájának újragondolására van szükség. Új, az eddiginél eredményesebb országpropagandát kell folytatni, belföldön és külföldön egyaránt. Budapest és a Balaton további pusztulását meg kell állítani