Nézzük, ki az, aki a Gárdáért kiált segítségért, lássuk csak kit dobott fel ismét a zavaros víz a mélyből. A memóriánk szerintem nem eléggé megbízható, vegyük a cikkeket - volt ez az ember minden MSZP-s, kékcédulás SZDSZ-es többször is, az LMP körül is látni vélték, jön a Jobbik(?) - a büntetett előélet mellé természetesen tökéletesen passzolna a jogot amúgy sem sokra tartó szélsőjobboldal:Kacskaringós út http://hirszerzo.hu/belfold/117199_az_orszaggyulesbe_keszul_a_provident_mumusa
Addig, hogy 2009 nyarán esélyes képviselő- és polgármesterjelölt legyen, hosszú és érdekes kitérőkkel tarkított út vezetett. 2006. elején, a parlamenti választás előtti hónapokban Mali - párton kívüliként -még épp jövő tavaszi ellenfele, a siklósi kerületben induló szocialista jelölt, Kocsi László kampánycsapatában vállalt munkát, s ott vetette fel, hogy szívesen lenne Drávapiski polgármestere.
Nem támogatták, s ezért otthagyta a szocialistákat, majd augusztusban belépett az SZDSZ-be, a párt jelöltjeként pedig októberben elnyerte Drávapiskin a polgármesterséget. A kampányával párhuzamosan belefogott a tagtoborzásba is. Ennek sikerét azzal magyarázza, hogy lefordította az iskolázatlan embereknek a liberalizmus lényegét. Azt mondta nekik: ne várjanak segítséget, mert csak magukra számíthatnak. Sokak szerint viszont a polgármester által osztogatott ajándékcsomagok miatt volt sikeres a verbuválás.
Mali Zoltán az SZDSZ tavalyi elnökválasztó küldöttgyűlésén nem titkoltan Kóka János mögött állt, sőt, az általa beszervezett több száz új párttaggal potenciális királycsináló is lett. De mire eljött az elnökválasztó gyűlés, már nem volt párttag. Kiderült, hogy öt évvel korábban lopásért 250 ezer forintra büntette a bíróság, mert az egyik üzleti partnerével folytatott anyagi vitáját úgy zárta le, hogy az illető kocsmájából elhozott néhány használati tárgyat és némi készpénzt. Kiskorú veszélyeztetéséért pedig azért vonták felelősségre, mert a bűntényben egy fiatalkorú segítségét vette igénybe.
Az SZDSZ irányítói a bűnügyről értesülve felszólították Malit, hogy távozzon önként, így kilépett. 2007 végén aztán visszatért a pártba, és azzal akasztotta ki liberális társait, hogy a szociális népszavazásban a három igen mellett kampányolt.
Immár végleges kizárása után - amelyet máig koncepciós eljárásnak tart - Mali Zoltán szakított a pártpolitikával és új ügyet talált magának: az uzsorások elleni harcot. Először úgy általában: tavaly azért fordult a rendőrséghez, mert a "tudomására jutott", hogy ismeretlenek Siklós környéki községek lakói számára folyósítottak kölcsönt 50-100 százalékos kamatra, s ha az érintettek nem tudtak fizetni, akkor ingatlanjaikra a hitelezők fenyegetéssel vagy más módszerrel tulajdonjogot szereztek, kisemmizve az adósokat.
Az uzsora elleni hadjárat komoly médiafigyelmet kapott, főleg azután, hogy ősszel több nagy vihart kavart bűncselekmény kapcsán is felmerült az uzsora, mint esetleges indíték. Szűkebb pátriájában Mali kétségtelenül csatát nyert: a legnagyobb ormánsági uzsorások mostanra rács mögé kerültek, mások pedig felhagyni kényszerültek a szakmával, miután "ügyfeleik" megtagadták a fizetést.
Egy igazi hős?
A személyi gyorshitelt folyósító pénzintézetek, közülük elsősorban a Provident Zrt. 2009. januárjában került a képbe, amikor Mali azt szerette volna elérni, hogy a Provident többet áldozzon a társadalmi felelősségvállalásra, például a hátrányos helyzetű térségek segítésével. Miután a cég vezetése első körben nem vette komolyan, az uzsorásokon edződött faluvezető hadat üzent. Kezdeményezésére vizsgálatok sorozata indult a cég ellen, és egy nem túl sikeres tüntetést is összehozott Karsai József segítségével február végére.
Február végén Mali azzal keltett figyelmet, hogy állítása szerint a hitelintézetnek rendőrök is dolgoztak pénzbehajtóként. És való igaz, a rendőrségi vizsgálat után kiderült: a cég ügynökeként dolgozott 19 Baranya megyei rendőr, rendőrfőkapitányuk szerint az alacsony fizetés kényszerítette rá az egyenruhásokat, hogy mellékállást vállaljanak.
A polgámester bábáskodásával ezek után felállt az Antiprovident Akciócsoport, amelyet a céggel szemben fellépő magánszemélyek hoztak létre, és Békés megyében össze is állt egy több mint kétszáz fős pertársaság, amelynek célja a bíróságon kiharcolni - a feltűnő értékaránytalanságra hivatkozva - az élő szerződések felbontását.
A legfrissebb hírek szerint pedig most úgy szervez a Provident munkatársainak szakszervezetet, hogy nem is ott dolgozik. A bíróság még be sem jegyezte a Hitelintézeti, Gyors kölcsönzési és Önkormányzati Dolgozók Szabad Szakszervezetét, amelynek eddig 425 tagja van és ebből 404 ma is a Providentnél dolgozik. Ez egyébként információink szerint már csak idő kérdése, mert a formai és tartalmi hibákat is kijavították, de a politikus máris bejelentkezett a multinacionális cégnél, hogy szeretne beülni az igazagtóságba, és egyenrangú félként kíván tárgyalni a csúcsvezetéssel. A törvény viszont szigorú feltételekhez köti, hogy mikor számít reprezentatívnak egy szakszervezet, amikortól érdemi jogosítványokkal rendelkezhet.