gondola Fórum
Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

Téma: Van a Csepel Művek területén a környéken élőkre veszélyes szennyezőanyag?
annacsepel
2009. szeptember 17. 12:54 | Sorszám: 0
A szennyeződés értékelése során a talajban kimutatott, a veszélyazonosítás során potenciális kockázatot okozóként meghatározható komponensek jellemzően a különböző vastagságban feltöltésre alkalmazott salak/feltöltés réteghez köthetőek. Figyelembe véve e szennyező anyagok mélységbeli elhelyezkedését, a jelenlegi területhasználatokat, illetve a felszín, nagy arányú beépítettségét és burkoltságát megállapítható, hogy e salakrétegben kimutatott anyagokból jelentős mértékű és tartós humán expozíció a jelenlegi állapotban nem valószínűsíthető. Ezek alapján, a területen a felszín alatti közegek szennyezettségéből adódó emberi egészségügyi kockázatok értékelése a jelenlegi területhasználat mellett nem értelmezhető. Amennyiben a jövőben a területhasználatok megváltoznak, illetve a területen földmunkák elvégzésére kerül sor, szükségesnek tartjuk az érintett földtani közeg (feltöltés, talaj) részletes vizsgálatát és a további feladatok meghatározását.

Téma: Az állapotfelmérés során milyen szennyeződéseket találtak Csepelen?
annacsepel
2009. szeptember 11. 10:21 | Sorszám: 0
A stratégiai szakanyag készítését megalapozó állapotfelmérés során milyen szennyeződéseket találtak a területen?

A stratégiai terv alapjául szolgáló állapotfelmérési szakaszban a terület szennyezettségének minél részletesebb, alaposabb megismerése érdekében talaj és talajvíz minták analitikai vizsgálatára került sor, egyrészt történeti kutatás, másrészt terepi fúrások révén. Ezen vizsgálatok alapvetően a területen 1892-től működő technológiai folyamatokból, a háború okozta környezeti károkból származó, illetve a terület feltöltésére használt és lerakott anyagok (hulladékok) környezetre gyakorolt hatásának felmérését szolgálták.

A vizsgálatok szerint több részterületen, többféle szennyező anyag okoz problémát, melyeket részterületekre bontva, góconként elemzett a konzorcium. A jelentősebb szennyezést okozó anyagok teljes mértékben mutatják a gyártelepen folytatott technológiai folyamatokat, ennek megfelelően például Zn, Ni, TPH, Pakura szennyező anyagok találhatóak a területen.


Téma: Mi a logikai keretmátrix módszer (LFA) lényege?
annacsepel
2009. szeptember 09. 14:27 | Sorszám: 0
A kiemelt fejlesztések, komplex programok, stratégiák előkészítéséhez és tervezéséhez kapcsolódik a logikai keretmátrix módszer (továbbiakban: LFA). Az LFA természetesen csupán egyike a tervezésben és programozásban alkalmazható sokféle technikának.
A logikai keretmátrix módszert az 1960-as évek végén az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (US Agency of International Development – USAID) programozási és értékelési gyakorlatának javítására fejlesztette ki.
Az LFA alkalmazása logikailag három fő csomópont köré csoportosítható:
• a környezetelemzés, azaz a program kontextusba helyezése, ahol megtörténik a helyzetfeltárás, a programot befolyásoló külső és belső tényezők (köztük az érdekcsoportok) elemzése, a problémák azonosítása és strukturálása;
• a célok elemzése, vagyis az elvárt jövőbeli állapot, a tervezett eredmények, rövid és hosszú távú hatások, s mindezek egymásra épülésének meghatározása;
• a program, illetve a tervezett beavatkozások logikájának elemzése és bemutatása, ahol a beavatkozások és a célhierarchia szintjei közötti oksági összefüggések azonosításán túl biztosítjuk a célok mérhetőségét és ellenőrizhetőségét (indikátorok), és meghatározzuk a célok teljesüléséhez szükséges külső feltételeket (azaz a kockázatokat).

Az LFA-t az elemzési szakasz végeredményei alapján kidolgozzák ki. A folyamat a stratégia-elemzés során azonosított lehetséges programok, illetve a már azonosított külső feltételek mátrixba történő átvezetésével indul.
A logikai keretmátrixot úgy kell tekinteni, mint egy dinamikus eszközt, amely alkalmazható a stratégia, program felülvizsgálatára és átértékelésére, valahányszor a megvalósítás során a környezeti feltételek változnak.
A logikai elemzés eredményeként programonként, illetve programelemenként egy-egy teljes LFA áll elő.


Téma: Mi a csepeli stratégiai terv készítésének módszere?
annacsepel
2009. szeptember 07. 12:57 | Sorszám: 0
A stratégia készítése során a célok hierarchikus meghatározására a logikai keretmátrix módszert (rövidítése: LFA, azaz Logical Framework Approach), a beavatkozási változatok meghatározására és a köztük lévő választásra költség-haszon elemzési, benchmarking, valamint többszempontú értékelési módszereket alkalmaz a nyertes konzorcium. Ezen módszerek lehetővé teszik, hogy a problémagócok esetében javasolt beavatkozások céljának éa jellegének meghatározásakor a társadalmilag legkedvezőbb változatok kerüljenek kiválasztásra.
Az értékelések számos szempontot vesznek figyelembe:
• Környezeti, egészségügyi szempontok:
o Egészségkockázat mértéke
o Környezeti elemek érintettsége
o A természeti erőforrások hasznosítási lehetőségei
• Területfejlesztési, városfejlesztési szempontok
o A projektterület jelenlegi területhasználata, a terület használatával kapcsolatos főbb fejlesztési elképzelések
o A területen található épített értékek, kulturális örökség részét képező épületek
• Megvalósíthatóság:
o Műszaki megvalósíthatóság
o Jogi, intézményi megvalósíthatóság
• A beavatkozások költsége:
o A beavatkozások költségei
o A beavatkozás eredményének fenntartásához szükséges működési jellegű költségek
• A beavatkozások finanszírozási lehetőségei:
o A támogatási lehetőségek felhasználása
o A terület értékmegőrzésében, fejlesztésében érdekeltek forrásai.

Téma: Mi a csepeli stratégiai terv tárgya?
annacsepel
2009. szeptember 04. 09:51 | Sorszám: 0
A második szakaszban készül el - az állapotfelmérési dokumentációra, valamint releváns nemzetközi példákra támaszkodó - stratégiai terv, amely tartalmazza a rövid, közép és hosszú távú célokat és irányokat, a területen az egyes problémagócok esetében alkalmazandó javasolt beavatkozásokat, beleértve a kármentesítési feladatokat, valamint azok ütemezését, illetve a finanszírozás módját, beleértve a támogatási lehetőségeket is.

Téma: Miért van szükség Csepelen kármentesítési tervre?
annacsepel
2009. szeptember 01. 15:51 | Sorszám: 0
A stratégiai terv magában foglalja a szervezet legfőbb céljait, irányelveit és tevékenységeit: leírja, hogy az adott szervezet mivel foglalkozik (miért foglalkozik azzal), kijelöli a jövőre vonatkozó célokat és a célok megvalósításának mikéntjét is. Erre azért van szükség, hogy biztosítsa, hogy valamennyi érdekelt fél (az állam, vagy a helyi hatóságok, a munkatársak és a felhasználók) számára érthető és világos legyen, hogy mi az adott intézmény, program feladata és milyen célkitűzései vannak. A jó stratégiai terv be tudja bizonyítani, hogy az adott intézmény, program az erőforrásokat a legoptimálisabb módon, a prioritásokra fókuszálva képes használni. A tervnek tartalmaznia kell azt is, hogy az intézmény, program milyen módon fogja mérni a folyamatok előrehaladását és miként fogja erről informálni az érdekelteket.

Téma: Mi történik a volt Csepel Művek területén a felmérés és esetleg a kármentesítés után?
annacsepel
2009. június 23. 13:46 | Sorszám: 0
A terület jövőbeli területfejlesztési elképzeléseit illetően az önkormányzat elsődleges szándéka e hatalmas kiterjedésű, városszövetbe ékelődött barnamezős terület komplex rehabilitációja, területének minél erőteljesebb integrációja a került életébe. Mindezt a vegyes területhasználat megteremtésével, erősítésével kívánja biztosítani az ipari, kereskedelmi funkciók mellett, főként a déli területeken lehetőséget adva a lakó és szabadidős funkcióknak. A terület középső, épített értékekben leggazdagabb részén (Színesfém u. környékén) kiemelt célként fogalmazódik meg az önkormányzat részéről az intézményi és kulturális funkciók megtelepítése, valamint a Duna felé történő közvetlen kapcsolat megteremtésének igénye is, ami rendkívül jó ötletnek tűnik.
A terület jövőbeli fejlesztése szempontjából kiemelt jelentőséggel bír a tervezett Gerincút és elkerülő út megépítése, amely hosszas előkészítést és tervezést követően a legutolsó nyomvonal változat szerint a Csepel Művek közvetlen szomszédságban haladna, megnyitva annak területét a város irányába. Lássuk be, ezek jó és jövőbemutató elképzeléseknek látszanak.

A terepi munkák egyébként várhatóan májusban befejeződnek, és a kész terv pedig június végére készül el, ami a COWI Magyarország - WESSLING Hungary - AGRUNIVER Holding Konzorcium (www.cowi.hu) feladata.


Téma: Kármentesítési beavatkozási lehetőségek (volt Csepel Művek)
annacsepel
2009. június 19. 12:44 | Sorszám: 0
Az alkalmazható kármentesítési beavatkozási lehetőségek meghatározása a következő módon történik: Egy előzetes szűrés során először meghatározásra kerül az elméleti, szakmai megfontolások szerint alkalmas beavatkozások listája, amelyet a következő elemzési lépésben a műszaki megvalósíthatóság és jogszabályi megfelelősség szempontjából értékelünk. Ennek az értékelési folyamatnak a végén előáll az elméletileg megvalósítható kármentesítési beavatkozások halmaza, majd ezt követően elemzési lépésként a terület jellegzetességeit, az állapotfelmérés során feltárt tulajdoni, közgazdasági, területi, egyéb eredményeket is figyelembe vevő szakértői vizsgálat során megfogalmazhatók a különböző beavatkozási változatok. Végül ezen változatok költséghaszon és költség hatékonysági elemzése fog megtörténni, amelynek része lesz a javasolt kármentesítési forgatókönyvek kidolgozásának is.

Téma: Stratégiai terv készül a volt Csepel Művek területének kármentesítésére
annacsepel
2009. június 18. 15:44 | Sorszám: 1
A projekt célja nem más, mint elsősorban a múltbeli tevékenységek által okozott szennyezések feltárása, kármentesítési eljárások kidolgozása illeszkedve az Integrált Városfejlesztési Stratégiához. A projekt során kidolgozásra kerülő stratégiai szakanyag a lehetséges kármentesítési beavatkozási lehetőségeket fogalmazza majd meg, illetve számba veszi, hogy melyek alkalmazhatók a volt Csepel Művek területén.
A felmérés már korábbi mérési adatokra, történeti dokumentációkra és a jelenlegi mérési eredményekre hagyatkozik. A már korábban kialakított és mintavételezésre még alkalmas, valamint az újonnan meghatározott így összesen 50 db mintavételi pontokból az állapot-felmérési feladatokhoz kapcsolódóan történik mintavételezés. Amennyiben a rendelkezésre álló adatok alapján a már létező monitoring kút nem ad elegendő információt a felszín alatti víz minőségének megállapításához, ott újabb mintavételi pontokat alakítanak ki.
A területen már működő monitoring kutak kialakításának célja általában egy-egy kisebb terület, gyártelep, gyárrész környezeti állapotának nyomon követése érdekében történt. A jelen projekt célja ennél átfogóbb: a volt Csepel Művek területének jelenlegi környezeti állapotára vonatkozó átfogó információk gyűjtése, mérések végzése; aminek érdekében a már meglevő felszín alatti víz mintázására alkalmas monitoring kutak mellett (amit a Konzorcium szintén elvégez) további monitoring pontok kialakítása is szükséges. A területen feltehetően jelen levő szennyező anyagok a korábbi és eddig elvégzett vizsgálati eredmények szerint vándorolnak a területen, ezen szennyezés-terjedések feltérképezésére a korábban kialakított monitoring kutak mintázásán kívül szükség van új fúrási pontok kijelölésére és mintavételezésére is.
annacsepel
2009. június 18. 15:41 | Sorszám: 0
A Csepeli Önkormányzat kezdeményezésére a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium megbízásából 2009. márciusában elindították a nagy múlttal rendelkező Csepel Művek területének környezeti vizsgálatát. A teljes projekt különlegessége, hogy első alkalommal áll majd a szakemberek rendelkezésére egy a terület kármentesítésére irányuló komplex stratégiai terv.

Téma: A volt Csepel Művek Gyártelep kármentesítési feladatainak megoldására vonatkozó strat
annacsepel
2009. június 18. 15:39 | Sorszám: 0
A Csepeli Önkormányzat kezdeményezésére a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium megbízásából 2009. márciusában elindították a nagy múlttal rendelkező Csepel Művek területének környezeti vizsgálatát. A teljes projekt különlegessége, hogy első alkalommal áll majd a szakemberek rendelkezésére egy a terület kármentesítésére irányuló komplex stratégiai terv.

Email a webmesternek | Gondola