Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A bibliai vallások és az asztrológia kapcsolatai

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A bibliai vallások és az asztrológia kapcsolatai
Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 29. 11:42 | Sorszám: 9
Néhány idézet azzal kapcsolatosan, hogy a babilóni száműzetés milyen hatással volt a zsidó népre:

Idézet:
http://hetek.hu/index.php?cikk=3943
Hetek.hu III. évfolyam, 8. szám 1999. február 27.
GRÜLL TIBOR (*Pécsi Tudományegyetem, Ókortörténeti és Régészeti Tanszék - egyetemi docens; 2004 phil. habil. Országos Rabbiképző–Zsidó Egyetem)
A "babilóni tudományos akadémia" elnöke
Dániel "karriertörténete" Jójákin király fogságra vitelével egy idõben, i.e. 605-ben vette kezdetét. Nabukodonozor parancsot adott, hogy hozzanak Jeruzsálembõl királyi vagy más elõkelõ származású ifjakat Babilónba, a királyi udvarba, s tanítsák meg õket a káldok összes tudományára. A fõvárosba érkezõ zsidó ifjak között volt Dániel és három társa: Hananja, Mísáél és Azarja. Babilóni nevelésük azzal kezdõdött, hogy valamennyien új nevet kaptak: Béltesaccar, illetve Sadrak, Mésak és Abédnego, amelyek egyértelmûen a babilóni identitást jelzik. Béltesaccar akkádul Balátsu-uszur: "Óvjad életét", ami csak a szokásos rövid változata a teljes névnek: (Marduk/Bél/Nabú/stb.)-balátsu-uszur, azaz "Marduk (vagy valamelyik más babilóni isten), óvjad életét".

http://www.hhrf.org/hargitanepe/2003/marc/hn030311.htm
A zsidók babiloni fogságáról is mást értünk. A júdeaiak nem a szó szoros értelmében vett fogolyként éltek Babilonban, hanem mint kitelepítettek. Telket utaltak ki nekik, és módjuk volt új egzisztenciát kiépíteni.


Link
A hazájától elszakadt zsidóságnak módja volt arra, hogy megtartsa atyai hagyományait, szokásait, főképpen pedig hitét. Babilonban a zsidók fél-szabadokként éltek: nem kapták meg a polgárjogot, de nem is voltak rabszolgák. Valószínűleg tartoztak robot-szolgáltatással, de házakat építhettek, földet művelhettek, és annak jövedelmét megtarthatták, családot alapíthattak, gyerekeiket saját hagyományaik szerint nevelhették. Idővel egyesek jómódra is szert tettek, némelyek pedig befolyásos állásba kerültek. Ők nem olvadtak be a környező népekbe, amint ez az északi birodalomból elhurcoltakkal történt. Itt, a babiloni deportáltak körében vált kimondottan kultikus ünnepnappá a szombat, és más népektől megkülönböztető, sajátos jellegzetességgé a körülmetélés.

http://indykfi.atomki.hu/indyKFI/JARDANYB/tort/okor.htm
A zsidó nép babiloni fogsága alatt, s jóval előtte Egyiptomban (*?) szoros kapcsolatba került a mezopotámiai és egyiptomi csillagászattal. Valószínûleg a babiloni naptár hatására alapult a zsidó időszámítás a Hold megfigyelésén.
A jeruzsálemi nagytemplomot a főbb égtájak irányában építették, a templomban egy hatalmas függönyre a babiloni csillagtérképet hímezték.

http://iratok.fw.hu/tudomany/lehmann/L101KALD.HTM
A chaldeus varázstudomány terjedése.
A zsidók, kiknek CYRUS megengedte, hogy hazájukba visszatérjenek, természetesen az összes chaldéai varázstudományok teljes ismeretével vonultak a babiloni fogságból hazájukba s ezek az ismeretek később ÉNOK könyve s hasonló pszeudo-epigrafikus iratok útján * terjedtek el. A Kabbalában egyúttal titkos rendszerré fejlesztették azokat, mely előbb kerülő utakon, a mórok révén jutott Európába s azután a középkorban s később napjainkig nagy szerepet vitt.

http://www.magyarbaptista.com/szolgatars/04'2/tanszeml.htm
Az 539-ben Círusz által kiadott rendelet után nem tért minden zsidó vissza Palesztinába. Nagy zsidó kolóniák maradtak Egyiptomban, Babilonban, sőt újak jöttek létre a görög és római városokban.

http://lexikon.katolikus.hu/LINKEK/LINKDDDD/09DIALEK.HTML#d09010
diaszpóra (gör.): szétszórtság, szórvány.
A zsidók többsége Cirusz rendelete után is Babilonban maradt, ez a telep egészen a kk-ig fennmaradt. Jelentős izr. település volt Elephantinében is, de másutt is éltek még zsidók Egyiptomban (így Alexandriában) a hellénista róm. időkig (vö. 1Mak 15,16-23). Szíriában Antiochia volt a ~ közp-ja. Az ap-ok idején kb. 150 zsidó telepet tartottak számon Görögo-ban, Rómában és Cirénétól a pártusok birod-áig (vö. ApCsel 2,9).

http://www.adventista.hu/egwhite/honlap/pk/52.htm
Ezsdrás rendkívüli életet élt a Babilonban maradt zsidók között, ezáltal felkeltette Artaxerxes király érdeklődését és jóindulatát. Ezsdrás nyíltan beszélt vele a menny Istenének hatalmáról, aki vissza akarja vinni a zsidókat Jeruzsálembe.
Az Áron fiaitól származó Ezsdrás papi kiképzésben részesült; ezenkívül a médó-perzsa birodalom mágusainak, csillagjósainak és bölcseinek írásaiban is jártasságra tett szert.

Ezsdrás arra számított, hogy sokan fognak visszatérni Jeruzsálembe. De elszomorítóan kevés száműzöttet érintett meg a hívás. Sokan, akik házakat és földeket szereztek, nem akarták feláldozni javaikat. Szerették a nyugalmat és kényelmet, szívesebben maradtak.

http://magyarorthodoxia.org/page/11/6.aspx
Hilarion (Alfejev) püspök:
Az Isten szó etimológiája
Az ősi hagyomány az mondja, hogy a babiloni fogságot követő időktől a zsidók a hozzá fűződő áhítatos félelem miatt nem ejtették ki a Jahve (Aki Van) nevet.

http://www.zsinagogak.com/
A zsidó (héber) naptár (héberül lúah, לוח , másnéven zsinagógai naptár ma is használt formája II. Hillél fõpapsága idején, Kr. e. 359. körül alakult ki. Izrael Állam hivatalos naptára. Õse a babilóniai naptár volt.

http://www.kiskunhalasizsidosag.hu/hir/hir.php?xnewsaction=getcomments&newsarch=122008&newsid=6
Héber naptár – Luách
A zsidó hónapok nevei Ezra idejéből származnak a Babiloni fogság utáni időkből. Maguk a hónap nevek is a Babilon hónapok neveiből erednek.
A naptár jelenlegi formáját a IV. században II. Hillel véglegesítette.


Nemcsak a zsidó naptár származott Babilónból, de maga JHVH is, aki Marduk átkereszteléséből vált nemzeti Istenné.


Vallás - Filozófia - Ezotéria fórum

john batky
  Válasz | 2009. április 28. 23:18 | Sorszám: 8
Látod, abban az Umma Pistiben megbízom. De ez az Ézsdrás egy nagy kavaró lehetett, ahogy írod, valóságos turmixgép!
Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 28. 19:13 | Sorszám: 7
Idézet:
http://www.israel-information.net/glossar/
Kabbalah: Mystik, Geheimwissenschaft der Torah
--Kabbalah: miszticizmus, a Tóra titkos tudománya--

A zsidó misztika titkos tudománya, a kabbalah is természetesen Babilónból származik, ami kifejezetten asztrológiai ismeretekre épült fel.

Mint ahogyan már jeleztem, nemcsak a "teremtő Isten" fogalma, kozmikus titka származik az ősi Mezopotámiából, a mai Irak területéről, de az Ószövetség által átvett teremtés története (a babiloni Enuma elis), a Noé-féle legenda (ahol a sumer Gilgames eposzban szereplő Um-napisti szerepét veszi át Noé!) és természetesen a kabbalisztikus titkos ismeretek is.
A kabbalát a nyolcszázas évek közepe felé Aharon Ben Shmuel HaNassi juttatta el Bagdadból Európába, de ez nem azt jelenti, hogy Ezsdráséknak ne lett volna birtokukban ez a hermetikus ismeret:

Idézet:
http://mek.niif.hu/04000/04093/html/0447.html
Magyar Zsidó Lexikon (1929)
Kabbala
A kabbalisták mekubólim-nak vagy bálé ha-Kabbala-nak (a Kabbala birtokosainak, beavatottjainak) nevezik magukat, magát a Kabbalát Chochmó nisztóró-nak (elrejtett bölcsességnek).

Maga a Kabbala szó a XI. század előtt egyáltalán nem fordult elő a héber irodalomban s ehhez képest az ókorinak tartott kabbalisztikus főművek, a Jeciró és a Zóhár pseudoepigrafikus jellegűek. Mégis a titkos tanokkal való foglalkozás, melynek jegyében a Kabbala megszületett s amely az egész Tórának csak keveseknek érthető misztikus jelleget adott, már az ókori zsidóknál, főképp a chássideusoknál meglehetett. Ezért az igen régi, de apokrif Jézus Szirach (l. Szirach) már óv a titkos tanokkal való foglalkozástól. (3.22., v. ö. Chaggiga 13 a és Gen. Rabb. 8.). Josephus szerint az esszénusok őrizték a titkos tant (De bell. Jud.2. 8), de Philo (De Vita Contemplativa 3.), úgyszintén a modern Kabbala-kutatók közül A. Jellinek, Plessner, Hilgenfeld, Eichorn, Gaster és Kohler és még sok más tudós is, szintén őket tartották a Kabbala megalapozóinak. Hogy a titkos tanokat azok örzői titkolták, azt már Ezra is állítja (14. 45-46, v. ö. Szóta 15. 3). Kétségtelen, hogy kanonizált, az apokrif, a talmudi, midrási és gáoni irodalmon kívül volt már az ókori zsidóságnak misztikus irodalma is, amely töredékekben a gaon-korszak végéig megmaradhatott s amely némely apokrifába is felvétetett, így az Enoch Titkok Könyvé-be, még inkább a Jubileumok Könyvé-be, melyet Jochanan Hyrkanoszzsidó király idején írtak s amely már ősrégi iratokra hivatkozik. Úgyszintén már az ókorban felmerült a pythagoreusi eszme, amely számkombinációból állapítja meg a teremtést és pedig a hetes számrenszer szerint. Ennek felel meg a Széfer Jeciró, mely a héber alfabéta 22 betűjén alapuló kozmogónia, összekapcsolva azt zsidó kronológiával. A Tetragrammaton és más isten-elnevezések betűinek mágikus hatalmában való hit is még ókori miszticizmus, mely minden bizonnyal Chaldeából ered.

A zsidó misztikusoktól adaptált gnoszticizmus még a zoroasztriánizmus eredetiségét hordta magán. Chaldeai hatás következményeként került a Kabbalába a jó és a rossz hatalom dualisztikus rendszere, a "Kabbalisztikus fa" koncepciója, mely szerint az egyik oldalon van a világosság és tisztaság, másikon a sötétség és tisztátalanság forrása (sziszrój eminó ve-sziszró acháró); a judaizmusban ismeretlen rossz szellem és exorcizáció, továbbá a mágikus Dávid pajzsa (eredetileg Salamon király pecsétje mágikus erövel).


Nemcsak a rémúlt idõk rabbijai praktizálták a kabbalát és ez által az asztrológiát is, hanem természetesen a mai idõkben is:

Idézet:
http://www.mazsike.hu/kabbala+a+let+rejtett+tudomanya.html
Magyar Zsidó Kultúrális Egyesület

Kabbala-szeminárium Z’ev Ben Shimon Halevi-vel, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében, 2009. április 4-5. szombat-vasárnap a Merlin Színházban, Budapest V. ker., Gerlóczy u. 4.

Kabbala: a lét rejtett tudománya:
A hagyományos zsidó misztika a mai ember nyelvén szólal meg. A Kabbala bölcselete azt beszéli el, hogy mi végre születtünk, miért élünk, honnan jövünk és merre haladunk azt követően, hogy ebben a világban utunk véget ér. A Kabbala nemcsak elvont tanítás, tiszta elmélet, hanem rendkívül gyakorlatias életszemlélet.

Részletek a programból:
A Valóság négy szintje, avagy a Létezés a Kabbala szerint ▪ Élet-halál és reinkarnáció ▪ Belső gyakorlat ▪ Meditáció ▪ Asztrológia és kabbala ▪ A sors anatómiája ▪ A zarándok útja a Mennyei Jeruzsálembe

http://zsido.hu/aktiv/shownews.php?kategoria=aktualis&sorszam=361&oldal=hirek&nodate=
Kabbala tanfolyam indul
2007-09-09 19:05:19
A kabbala, ez az õsi, a Bibliára és a zsidó misztikumra épülõ tudomány újabban ismét, világszerte divatossá lett. Hívei közt neves tudósokat és mûvészeket találunk. A kabbala ugyanis modern, rohanó és meglehetõsen elidegenedett, elbizonytalanodott világunkban rendkívül fontos lehet.

A tanfolyam elõadói
Dr. Popper Péter pszichológus,
Raj Tamás fõrabbi,
Rajnai Éva asztrológus,

Tarnóc János mûvelõdéstörténész.


Az alábbi idézetből úgy tűnik, mintha csak az "ókorban, jóval az időszámítás előtt" hittek volna a zsidók az asztrológusok jövendőlésében...:

Idézet:
http://or-zse.hu/halaha/asztrologia.htm
Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem
Az ókorban, jóval az időszámítás előtt(*?), voltak zsidók is, akik hittek az asztrológusok jövendöléseiben.
(*?) - saját megjegyzés

Néhány példa ennek a feltételezésnek a cáfolatára:

Idézet:
http://www.or-zse.hu/resp/hallgatoi/pappdaniel-ibnezra2005.htm
Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem
Abraham Ben Meir Ibn Ezra
Avraham (Abraham) Ben Meir Ibn Ezra (Aben Ezra), arab nevén Abu Iszhak (Ibrahim) Ibn Al-Maid Ibn Ezra születési idejét és helyét illetően a források nem egyértelműek. A The Jewish Encyclopedia szerint Ibn Ezra 1092-ben vagy 1093-ban, Toledóban látta meg a napvilágot.

1139-ig Spanyolországban élt, bár lehetséges, hogy ez időszak alatt jutott el Észak-Afrikába: Marokkóba, Algériába, a tunéziai Gabesz városába, sőt esetleg Egyiptomba is. Későbbi tevékenysége alapján nem kétséges, hogy igen széleskörű és magas szintű tanulmányokat folytatott, így járatos volt a Szentírás tudománya mellett a grammatikában, a filozófiában, a matematikában, az asztronómiában és az asztrológiában, az alkímiában, de még az orvoslásban is.

45-ben már Lucca-ban tartózkodik, ahol megír egy rövid Tóra kommentárt; egy azóta sajnos elveszett magyarázatot a korai proféták könyveihez; egy másikat Ézsaiás könyvéhez; a Szefer ha-Jeszod-ot, mely szintén nem maradt fenn; egy nyelvtankönyvet, a Szefát Jeter-t (kiadás: 1838), amit kéziratban ismerünk és melyre tévesen időnként Szefer ha-Jeszod címen utalnak; valamint egy sokszor helytelenül Szefát Jeter-ként említett védőiratot Szaadiah Ben-Joszef Gaon mellett, annak tanítványával Dunas Ben Labrat-tal szemben, kinek kritikáját Ibn Ezra Egyiptomból hozta magával. Lehet, hogy ekkor írja asztrológiai műveinek legnagyobb részét is, de mint látni fogjuk, ezt más források későbbre teszik.

Itt megismerkedett Jákob Tam rabbival, Slomo Jitzhaki rabbi, azaz Rási (1040-1105), a nagy Szentírás kommentátor unokájával, akivel a Halacháról és a Tóráról folytatott eszmecseréket. Franciaországi munkásságának köszönhetjük emellett másik kommentárját Dániel Könyvéhez ("A hosszú kommentár"), a Zsoltárok Könyvéhez, a Kisprófétákhoz, Eszter Könyvéhez és az Énekek Énekéhez; egy monográfiát a számokról, a Jeszod HaMiszpar-t (kiadás: 1863), melynek végén a magánhangzó-pontozás babiloni héber rendszerét is bemutatja; a Szefer HaEhad-ot (kiadás: 1867), mely az 1 és 9 közötti számok sajátosságairól szól. Az Encyclopaedia Judaica szerint legtöbb asztrológiai munkája is itt született - ezekről a későbbiek során még részletesen szó lesz.

Asztronómiai és asztrológiai munkássága

Ibn Ezra korában az asztronómia többnyire a naptár és az asztrológia szolgálatában állt. A zsidóság számára az ünnepek időpontjának meghatározásához, minthogy a kalendáriumuk luniszoláris volt, lényeges volt, hogy minél pontosabb ismerjék a Hold és a Nap járását. Ibn Ezra-nak a naptárról szóló műve, a már említett Széfer HaIbbur, ennél fogva az újholdakról, a zodiákus jegyekről, - tehát a Nap látszólagos éves útjának, az Ekliptikának a 12 egyenlő szakaszra való beosztásáról - és az évszakok rendjéről is beszámol. A horoszkópok felállításához pedig elengedhetetlen a bolygók, de sokszor még a fényesebb csillagok, csillagcsoportok helyzetének ismerete. Ibn Ezra maga is készített egy asztronómiai táblázatot, a Ta'amei HaLuhot-ot, melyben a hét planétának, azaz a Napnak, a Holdnak, és a szabad szemmel látható - tehát már akkor, a teleszkóp felfedezése előtt is ismert - 5 bolygónak az Állatöv mentén történő mozgását közli. Emellett lefordította arabról héberre Muhammad Bin Almatani-nak Muhammad Al-Khvárizmi asztronómiai táblázataihoz írt értelmezéseit TaAmei Luhot Al-Khvárizmi címen. Al-Khvárizmi (kb. 800 - kb. 847) egyike volt az első olyan mohamedán tudósoknak, akik komoly csillagászati táblázatokat készítettek. Al-matani e jelentős műve, melyet Ibn Ezra teletűzdelt saját magyarázataival, foglalkozik a hindu asztronómiai számításoknak az iszlám világban való meghonosításával, összehasonlítja azokat Ptolemaiosz számításaival és szól a precesszióból fakadó hibáról, mellyel a régebbi szövegekben találkozunk az álló csillagok, illetve a csillagképek pozícióinak meghatározásánál. Ibn Ezra emellett írt egy önálló értekezést az asztrolábiumról, a kor egyik legfontosabb csillagászati műszeréről, melyet az égitestek helyzetének meghatározásához használtak. A 36 fejezetből álló mű címe Kli HaNehoset és benne megtalálunk minden olyan kérdést, mely ennek az eszköznek az alkalmazása során felmerülhet, így például azt, hogy hogyan határozzuk meg segítségével a nappal és az éjszaka hosszát, az égitestek lenyugvása időpontját és egymáshoz viszonyított helyzetét, a Hold eltűnését és újbóli megjelenését, azt, hogy egy bolygó előrehaladó (direkt) vagy hátráló (retrográd) mozgásban van-e, valamint azt, hogy miként számítsuk ki a horoszkóp 12 horizontházát, stb.. Kitér azokra a nehézségekre is, melyek az asztrolábiummal és használatával kapcsolatos szakkifejezéseknek a héber nyelvre való átültetése jelent. A bolygótáblázatok és az asztrolábium is nélkülözhetetlen volt az asztrológia gyakorlásához. Ibn Ezra mélyen hitt a csillagjóslásban, melyet magasztos tudománynak nevezett. Úgy vélte, hogy a földi világ az égitestek és az állatövi jegyek hatásának van alárendelve és mint a Kivonulás Könyvének 23:28-hoz írt kommentárjában mondja, a legtöbb ember teljes egészében a hét planéta befolyása alatt áll. Noha az ég számára "az élet könyve", melyben sorsunk megírtatott, hiszi, hogy hatalmunkban áll magunkat e mennyei béklyó alól felszabadítani. Ennek módja a lelki-szellemi önfejlesztés és az Istenhez, "a Mindenhatóhoz" való fordulás, Aki mindezen hatások felett áll. Kommentárjaiban is hosszasan foglalkozik asztrológiai kérdésekkel. Mózes ötödik könyvének 4:19-hez írt magyarázatában leírja, hogy "tapasztalatból ismert minden egyes népnek megvan a csillaga és csillagzata, és hasonlóképpen valamennyi városnak van egy csillagzata; de Isten nagyobb kegyben részesítette Izraelt, azt csillag nélkülivé, annak tanácsadójává pedig Önmagát téve meg". .... Arra a megállapításra jutott, hogy sorsunknak az égitestek által való előre elrendeltetése és az isteni gondviselés között feszülő ellentmondás feloldható, ha Isten két bibliai nevében felismerjük az asztrológiai vonatkozásokat. Szerinte az Elohim a Teremtőnek arra az arcára utal, amely a csillagok mutatta kész sémákkal, mintákkal együtt kinyilatkoztatott isteni megnyilvánulásokhoz kapcsolódik, míg a Tetragrammaton a Magát csodás módon felfedő Teremtőnek, a "Sémák Összezúzójának" nevét rejti. Ibn Ezra úgy értelmezi a mispat "törvény" szót a hosen hamispat az "ítélő melldísz" (szó szerint "a törvény melldísze") kifejezésben, melyről a Kivonulás könyvének 28:30-ban olvashatunk, hogy az valójában az asztrológiára (héberül mispetei hakokhavim) utal. Emellett és ezzel összhangban a főpapok által az első Szentély lerombolásáig viselt urim-ot és tummim-ot, melyeket kétségtelenül jövendöléshez használtak, az asztrolábiumhoz hasonló csillagászati eszköznek tartotta. Nem csak elméletben, de a gyakorlatban is foglalkozott csillagjóslással, horoszkópok készítését is vállalta, hogy némi jövedelemhez jusson. Saját szegényégét is a mennyei hatások következményeként szemlélte. Egyik személyes költeményében ironikusan megjegyzi, hogy születési horoszkópjában a csillagok megfordítják természetes járásukat, csak azért, hogy szerencsétlenséget hozzanak rá, így hogy mint írja "ha gyertyával üzletelnék, a Nap halálomig nem menne le. Ha szemfedőket árulnék, senki sem halna meg életem ideje alatt". Valóban nincstelen volt "csak a ruhák voltak az övéi, amiket viselt, és az a zsák, amiben asztrolábiuma volt..." írja Joseph Solomon Delmedigo 1834-ben kiadott Ibn Ezra-t méltató Mikhtáv Ahuz c. művében. Vándorlásai során Ibn Ezra-nak az asztrolábiumról szóló értekezést és az Almatani-fordítást is beleértve kilenc asztrológiai témájú és két ilyen fordítást köszönhetünk. Ezekben szó esik csillagjóslás valamennyi alkalmazási területéről, így a születési, az orvosi, a kérdő, az időpontválasztó és a mundán asztrológiáról egyaránt. A szerző jól ismerte a legkülönfélébb forrásokat, elméleteket és technikákat, melyeket azután összevetett egymással, végül pedig gyakran közölte saját elképzeléseit, tapasztalatait. Alapvetően a hagyományos hellenisztikus-perzsa-arab asztrológia keretein belül marad, tisztelettel szól hindu, perzsa és arab elődeiről, de mindenekelőtt Klaudiosz Ptolemaiosz (kb. 87-165) Tetrabiblosz-át (arab fordításának címén Almageszt-jét) tekinti követendőnek. A vallás és a misztikus tanok így csak ritkán kerülnek szóba munkáiban, mégis a bibliai kifejezések révén időnként felcsillant egyfajta talmudi stílust. Legismertebb asztrológia könyve a Resit Hokhma "A bölcsesség kezdete", amely 10 fejezetben ismerteti a horoszkóp alapelemeit, így az állócsillagokat; a dekanátusokat (az Ekliptika 10 fokos szakaszait, az állatövi jegyek harmad részét) és az ezekhez kapcsolódó képeket; a dekanátusokkal azonos időben felkelő csillagokat; a horoszkóp házait; a planéták tulajdonoságait és hatásait; az ún. fényszögeket (a planéták egymáshoz viszonyított helyzetéből adódó szögtávolságok az égen); a planéták befolyásának viszonylagos erősségét; valamint a legtöbb ún. arab pontot (a horoszkóp "érzékeny" pontjait, melyeket a planétáknak egymáshoz és a horizonthoz viszonyított helyzete alapján határoztak meg). Szemléletes és alapos magyarázatait jól példázza az, amit a nyolcadik fejezetben a kisebbik fővilágosítóról ír:

"Mivel a Hold közel van a Földhöz, és pályáján gyorsul, fokozza
a planéták együttállását azáltal, hogy erejét átadja nekik, anélkül,
hogy bármikor átvenne erejükből; fényességet visz át egyikről a
másikra; hasonlít az újszülötthöz abban, hogy sugarai
fokozatosan fejlődnek mígnem teljessé válnak és azután
fokozatosan fogynak, amíg többé már nem látható és eltűnik a
világból. Ez az amiért a régiek azt mondták, hogy hatással
van minden elgondolásra és bármely feladat megkezdésére. Ha
felkelő és helyzete kedvező, akármibe is fogjon valaki, sikerül
majd és fordítva, amennyiben kedvezőtlen helyzetben van.
Hozzátették még azt is, hogy a kérdezőre vonatkozóan meg kell
figyelned a felkelő jegyet annak uralkodóival, a kívánságra
vonatkozóan pedig a hetedik jegyet annak uralkodóival, valamint
hogy mindig hozd vele kapcsolatba a Holdat."

A "bölcsesség kezdetéhez" kapcsolódik még Ibn Ezra egy másik műve, a Széfer HaTeamim, az "Okok könyve", mely kommentár és kiegészítés az előzőhöz. A Széfer HaMoladot többek közt a születési horoszkópról, az egyéni és tömegsors összefüggéséről, az éves vagy Nap-visszatérés képletéről és kiszámításáról, valamint ennek a havi és napi horoszkópokhoz való viszonyáról szól. A Széfer Hameorot, a "Fények könyve" az orvosi asztrológia kérdéseit tárgyalja, a beteg állapotának meghatározásától és ha lehetséges, a felépülés várható idejének előrejelzésétől kezdve a jó- és rosszindulatú planéták hatásainak értékeléséig, azok horoszkópbeli helyzetétől függően. A Széfer HaMivharim című könyvében Ibn Ezra arra keresi a választ, hogy vajon az ember azzal, hogy jól választja meg azt az időpontot, amikor valamilyen tevékenységbe belekezd, befolyásolhatja-e annak sikerességét. A Széfer HaSelot-ban, a "Kérdések könyvében", mint címe is mutatja, a kérdő asztrológiáról olvashatunk, tehát lényegében arról, hogy abból a horoszkópból, melyet a csillagjós arra a pillanatra készít el, mikor a kliense felteszi neki kérdését, hogyan lehet kiolvasni a megfelelő választ. A Széfer HaOlam, a "Világ könyve" a mundán asztrológiával foglalkozik (a latin mundus "világ" szóból), azaz a tömegek, a városok, az országok, illetve az egész emberiség jövőjét illetően próbál meg jóslatokba bocsátkozni. Szó esik benne az e területen igen fontosnak tartott Jupiter-Szaturnusz együttállásokról csakúgy, mint az egyes országok uralkodó planétájáról, a Nap- és Holdfogyatkozásokról, a Holdfázisok jelentőségéről. Külön érdekesség, hogy Ibn Ezra e könyvében megemlíti a Kabbala egyik alapművét a Széfer Jecirá-t. Egy másik, rövidebb munkája az 1154. esztendőre vonatkozó általános előrejelzéseket közli, tehát szintén a mundán asztrológia tárgyköréhez sorolható. Önálló asztrológiai írásainak sora az újszülöttek horoszkópjának elemzéséről szóló MIspetei HaNolad-dal zárul, melyből többek közt kiderül, hogy 4 éves koráig nem lehet, és nem is szabad jövendölni egy gyermek sorsát illetően. Hátra van még a nagy VIII. századi zsidó csillagjós, a bagdadi udvarnál működő Masallah Nap- és Holdfogyatkozásokról szóló, arab nyelvű művének héber fordítása. Ebből a mundán asztrológiai könyvből megismerhetjük a Jupiter-Szaturnusz, a Mars-Szaturnusz és a Mars-Jupiter együttállások feltételezett hatását földi világunkra, de az állatövi jegyeknek, valamint a részeleges és teljes fogyatkozásoknak az időjárással való összefüggéseit is. Bár nem tartozik az asztrológiához, Ibn Ezra misztikus-ezoterikus beállítottságáról szólva meg kell említeni, hogy hitt abban, hogy az emberek álmaikban választ kaphatnak kérdéseikre. Ezenkívül foglalkozott alkímiával is és az a hír járta róla, hogy alkotott egy gólemet. A gólemkészítés a zsidó alkimisták legfőbb célja volt, kabbalista varázslat segítségével szűz talajból formázták e mesterséges lényt, majd Isten nevét vagy a Széfer Jecira betűit énekelve körbe táncolták, hogy aztán egy Tetragrammaton feliratú papírlapot helyezve nyelvére vagy homlokára róva egy héber szót, életre keltsék. Úgy mondják, hogy Ibn Ezra végül elpusztította gólemét.

http://www.astrologie.de/astrologie/b/1745/
Warum meinte Keppler, dass diese Konjunktion so bedeutsam sei? Er erinnerte sich an den berühmten jüdischen Astrologen Rabbi Arbabanel, der die Geburt des Messias vorausgesagt hatte und zwar deshalb, weil er für das Jahr 1464 dieselbe Sternenkonjunktion errechtet hatte, die Keppler im Dezember 1603 fand.
-- Miért gondolta Keppler, hogy az a konjunkció annyira jelentőségteljes? Emlékezett a híres zsidó asztrológusra, Arbabanel (*Isaac Arbabanel) rabbira, aki a messiás születését megjósolta és persze azért, mert ő 1464. évre ugyanazon csillagkonjunkciót számolta ki, amit Kepler 1603 decemberében talált.--

http://209.85.129.132/search?q=cache:QVHrwrWeq84J:www.hebrew-streams.org/works/judaism/iqvot-mashiach.pdf
Predictions of Messiah’s Coming in Jewish Literature
2) Rabbinic Calculations
For centuries after the era of Yeshua and the fall of Jerusalem in 70, the elders of Israel continued to speculate about the messianic times. In the list of projected dates that follows, note how many teachers said the Anointed One, Mashiach, would come during or close to their own lifetime. This suggests their prophetic readings and date-settings were given to encourage their own generation and instill enduring anticipation. (This has often been a motive of Christian date-setters who believe we are in the Last Days.)
The following data come primarily from Abba Hillel Silver, A History of Messianic Speculation in Israel (From the First through the Seventeenth Centuries) (Boston: Beacon Hill Press, 1959).

Authority or Document Date of Authority/Text Predicted Year of Messiah‘s Arrival

Period 70œ175 AD/CE
Rabbi Yohanan ben Zakkai 1st cent. circa 80
Rabbi Akiva (declared Bar Kochba to be messiah) 50œ135 135
Rabbi Eleazar ben Azariah 2d cent. 140
Rabbi Jose ben Halafta, the Galilean 2dcent. 130
Seder Olam Rabbah 2d cent. 242 or 473

Period 175œ500
Rabbi Judah the Prince (redactor of the Mishnah) Circa 135œ220 435
Rabbi Hanina 3d cent. 470
Rabbi Judah 3d cent. 440œ490

Islamic Period (7thœ9th cent.)
Pirke de Rabbi Eliezer Edited in 8th cent. Around 650
Book of Elijah Edited in 7th cent. 650œ700
Revelations of Simeon ben Yohai Ca. 750 Soon after 750
Midrash of The Ten Kings Edited in 8th cent. Soon after 750
Prayer of Rabbi Simeon ben Yohai Edited in 8th cent. Soon after 750
The Alphabet of Rabbi Akiba – 926
The Story of Daniel Final redaction 9œ10 cent. 940
Book of Zerubbabel Earliest edition 629œ636 1058
Saadia Gaon 882œ42 968
Salmon ben Yeroham Contemporary of Saadia 968
Karaites 8th cent. 968
Benjamin ben Moses Nahawendi 9th cent. 1358

Era of the Crusades (11œ12th cent.)
Solomon ibn Gabirol 11th cent. 1058
Hananeel ben Hushiel 11th cent. 1218
Joseph ben Isaac Bekor Shor 12th cent 1403
Solomon ben Isaac (Rashi) 1040œ1105 1352 or 1478
Judah haLevi 1080œ1141 1068 or 1130
Abraham bar Hiyya d. 1136 1136, 1230, 1358, 1448
Moshe ben Maimon (Maimonides) (or RaMBaM) 1135œ1204 1135œ1204

Middle Ages (1200œ1450)
Nachmanides (Ramban) 1194œ1268 1400
Isaac ben Judah haLevi 13th cent. 1383 or 1403
Abraham Abulafia 1240œca. 1291 1284
Zohar (book of mysticism) Final redaction 1290 1300, 1306, 1334, 1400, 1648
Sefer haTenuma 13th cent. 1240 or 1430
Levi ben Gershon 1288œ1344 1358
Bahya ben Asher d. 1340 1218 or 1358 or 1403
Joshua ibn Shoeib 14th cent. Between 1240œ1440
Abraham ben Alexander 13th cent. 1329
Levi ben Abraham 1240œca. 1315 1345
Simeon ben Zemah Duran 1361œ1444 1850

16th Century [Era of Protestant Reformation]
Isaac Arbabanel 1447œ1508 1503 or 1591 latest
Abraham haLevi – 1530
Solomon Molko 1500œ1532 1540
Mordechai ben Judah Dato 1527œ1585 1575
Daniel ben Perahiah – 1575
Isaac Luria (father of Kabbalah) 1534œ1572 1575
Naphtali Herz ben Jacob Elhanan – 1575 or 1648
Eliezer Ashkenazi ben Eli Rofe d. 1568 1594
Gedalia ibn Yahya 1515œc1587 1598
David ben Solomon ibn Abi Zimra 1479œ1589 1540œ1640
Joseph ben David ibn Yahya 1494œ1539 1931
Samuel ben Judah Velerio – 186

17th Century
Hayyim Vital (self-proclaimed messiah) 1542–1620 His lifetime
Isaiah Horowitz 1555œ1630 1648
Yom Tov Lipmann Heller 1579œ1654 1648
Shabbetai Cohen 1622œ1662 1648
Joseph Sambari – 1648
Isaac Cohen – 1713-14, 1633, 1673
Nathan Nata Spira ca. 1584œ1633 1725
Shabbetai Zvi (self-proclaimed messiah) 1626œ1676 1665, his lifetime


Vallás - Filozófia - Ezotéria fórum

Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 28. 09:40 | Sorszám: 6
Az ószövetségi legendák keletkezését a babilóni száműzetés után i.e. 451-ben realizálódott kozmikus kereszt motiválta:

-450.05.18. 05:27 UT + 2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció: 20,2°Bika; Uránusz oppozíció: 20,7°Skorpió; Mars quadrat: 13,4°Oroszlán; Szaturnusz
-Neptunusz-Plútó konjunkció: 18,7°/18,7°/17,1°Vízöntő


(Az ábrán látható Hold lemaradása abból adódik, hogy a program forgalomba hozatala után a NASA egy "Delta T" tényező bekalkulálása miatt változtatott a Hold pozícióján)

Ezsdrás és beavatott társai nagy lendülettel fogtak hozzá az új nemzeti vallás (korábban Molokot imádták) alapjainak a lerakásához, de csak i.e. 445-re lettek kész a Tóra megírásával, amit ennek az évnek az őszén nyilvánosságra is hoztak és elfogadtatták népükkel, mint alkotmányt. Még ma is a Tóra az alkotmány Izraelben:

Idézet:
http://www.zsido.hu/tortenelem/tortenet.htm
Újjáépítették a Szentélyt, Jeruzsálemet fallal vették körül, s ami a legfontosabb, a nép i.e. 445 õszén elfogadta legfõbb törvényéül, mondhatni alkotmányául a Tórát, s igyekezett állami és társadalmi életét ennek jegyében berendezni.
http://www.zsido.hu/aktiv/rabbiv.php
Tegye föl bátran a zsidósággal kapcsolatos kérdéseit, problémáit, és Raj Tamás fõrabbi ezen a nyilvános oldalon keresztül megválaszolja azt.

- Kedves Rabbi, kedves Tamás! Az egyházak politkai pártkoalíciók mögötti propagandisztikus fölsorakozásról ma írott véleményét olvastam, s magam is hasonlóképpen gondolkodom e kérdésrõl (bár meg kell vallanom, akkor is nagy tisztelettel néznék a véleményére, ha az történetesen elténe az enyémtõl, hiszen e kérdésrõl is sokféleképpen lehet gondolkodni vallásos zsidóként és vallásos keresztényként is). Viszont ennek kapcsán fölmerült bennem a kérdés, hogy az ereci politikai közélet hasonló jelenségeirõl (pl. a vallási pártokról) is ugyanez-e a véleménye. (Más ország, más hagyományok, más politikai légkör, tehát a kérdésem korántsem retorikai, s végképpen nem egyfajta illuziorikus koherenciát kér számon, hanem valóban kérdez, érdeklõdik, megvallom öreg kormra is kis kíváncsi maradok.) Szeretettel: Á.

Tisztelt Á! Örülök, hogy egyetért véleményemmel. Ami az izraeli állapotokat illeti, alapvetõen ott is ugyanez lenne a véleményem, de tudni kell, hogy Izraelben az állam és az egyház nincs szétválasztva, az országnak nincs is alkotmánya, mert úgy gondolják, - érthetõ okok alapján -, hogy a mózesi törvény (a Tóra) tölti be ezt a szerepet. Ezt a döntést ugyanis a híres jeruzsálemi gyûlés idõszámításunk elõtt 445 õszén határozta el, s ezen igen nehéz lenne, s nem is biztos, hogy szabad-e egyáltalán változtatni. (Véleményem szerint nem szabad és nem is lehet.) (Valószínûleg hasonló helyzet adódna a Vatikán vagy jó néhány iszlám ország tekintetében.) Persze, merõben más a helyzet egy európai ország esetében. Szívélyes üdvözlettel: R.T.
http://www.juedisches-recht.de/stu_hausarbeiten-einfuhrung.php
Die Tora ist ein Teil des Tenach (hebräische Name für das Alte Testament). Sie hat in der Zeit ihrer Entwicklung keine so hohe Bedeutung gehabt, wie es später der Fall wurde. Seit Esra (ca. 445 v. Chr.) ist die Tora zum Grundgesetz der Jüdischen Tradition geworden.


A kialakításban lévő ószövetségi legendák megírását a babilóni száműzetés során elsajátított hermetikus és asztrológiai ismeretek, misztériumok megismerése tette lehetővé Ezsdrásék számára.

Nemcsak a "teremtő Isten" fogalma, kozmikus titka származik az ősi Mezopotámiából, a mai Irak területéről, de az Ószövetség által átvett teremtés története (a babiloni Enuma elis), a Noé-féle legenda (ahol a sumer Gilgames eposzban szereplő Um-napisti szerepét veszi át Noé!) is...

JHVH a babilóni "teremtő Isten", Marduk átkereszteléséből született meg:

Idézet:
Dr. Delitzsch Frdr.: Wo lag das Paradies? (1881)(S.154) Wie die Kerubim den babylonischen Stiergottheiten, so entsprechen die Seraphim den babilonischen Schlangengottheiten!.
--Dr. Delitzsch Frdr.: Hol volt a Paradicsom?(1881)(154.old.) Ahogy a kerub a babiloni bikaistenség, úgy vonatkozik a szeráfra a babiloni kígyóistenség!--

Keil P.:Zur Babel und Bibelfrage (1903)(S.7) Das Sieg Marduks (Lichtgott) über Tiamat wird von den Juden einfach auf Jahve übertragen!
(S.53.) Die alttestamentliche Dichter u. Propheten gingen soweit, daß sie Marduk Heldentaten unmittelbar auf Jahve übertrugen!
--Keil P.: Bábel és Biblia kérdése (1903)(7.old.) Marduk (Fényisten-Napisten) győzelme Tiamat felett, egyszerűen a zsidók által JHVH-ra lett átruházva.
(53.old) Az Ószövetség írói és prófétái olyan messze menntek, hogy ők Marduk hőstetteit közvetlenül JHVH-ra átruházták.--

Prof. Gunkel Hermann: Schöpfung und Chaos in Urzeit und Endzeit(1895)(S.26) Marduk ist Herr der Welt, weil er das Chaos besiegt und die Welt geschaffen hat.
Genesis I. hat babylonische Ursprung! Die Juden haben nur übergenommen und übergearbeitet.
--Prof. Gunkel Hermann: Teremtés és káosz az ősidőkben és a végidőkben(1895)(26.old) Marduk a világ ura, mert ő a káoszt legyőzte és a világot teremtette.
A Genesis I. babiloni eredetű! A zsidók csak átvették és átdolgozták.
--
http://filozofialap.extra.hu/antikrisztus.htm
Nietzsche
Az Antikrisztus
Átok a kereszténységre
A mű eredeti címe:
Friedrich Wilhelm Nietzsche: Der Antichrist, 1888.
Fordította, a jegyzeteket és az utószót írta: CSEJTEI DEZSŐ
26.
Meghamisított istenfogalom; meghamisított morálfogalom; – a zsidó papság nem állt meg ezen a ponton. Ha Izráel egész történelmét nem lehetett használni: ki vele! Ezek a papok hozták létre a hamisítás ama csodaművét, melynek dokumentuma – a Biblia jó része: párját ritkító gúnnyal vallási nyelvezetbe fordították át saját népük múltját, minden hagyománynak s minden történeti realitásnak fittyet hányva, azaz amit létrehoztak belőle, az egy Jahvéval szemben elkövetett bűn – és büntetés –, illetve a Jahve iránti jámborság – és az ezért járó jutalom – ostoba üdvmechanizmusa. A történelemhamisítás e roppant szégyenteljes aktusát sokkal fájdalmasabbnak éreznénk akkor, ha évezredek egyházi történelemértelmezése nem tett volna bennünket csaknem teljesen érzéketlenné a becsületesség követelményével szemben in historicis. A filozófusok kezére játszottak az egyháznak: „az erkölcsi világrend” hazugsága végigvonul a modern filozófia fejlődésének egészén is.


Az i.e. 451-ben realizálódott kozmikus kereszthez kapcsolódik még az Eszter könyvében leírt történet, ami szerint Mordecháj utasítására az unokahúga, Eszter, eltitkolta a származását a perzsa király előtt, és királyné lett belőle:

Idézet:
Eszter könyve
2,10 Eszter azonban nem mondta meg, melyik népből való, és kik a rokonai, mert Mordokaj azt parancsolta neki, hogy ne mondja meg.

2,20 Eszter nem mondta meg, hogy kik a rokonai, és melyik népből való, mert Mordokaj így parancsolta neki. Eszter éppenúgy megfogadta Mordokaj szavát, mint amikor még a gyámsága alatt volt.


Mordokaj nyeregben érezte magát, mivel az unokahúga volt a királynő, így nem volt hajlandó többé semmi tiszteletet megadni az ország legmagasabb tisztségét betöltő Hámánnak, szándékosan provokálva azt és a saját népére veszélyt hozva:

Idézet:
3,1 Hámán ki akarja irtani a zsidókat
Ezek után nagy méltóságra emelte Ahasvérós király az agági Hámánt, Hammedátá fiát, és feljebb tétette a székét a körülötte levő összes vezető emberénél.
3,2 A király összes udvari emberei, akik a királyi udvarban voltak, térdet hajtottak és leborultak Hámán előtt, mert így parancsolta a király. Mordokaj azonban nem hajtott térdet, és nem borult le.
3,3 Ezért a király udvari emberei, akik a királyi udvarban voltak, megkérdezték Mordokajt: Miért szeged meg a király parancsát?
3,4 Napról napra ezt mondogatták neki, de ő nem törődött velük. Ezért jelentették Hámánnak, hogy lássák, helytálló-e Mordokaj védekezése, mert arra hivatkozott előttük, hogy zsidó.
3,5 Amikor Hámán is látta, hogy Mordokaj nem hajt térdet, és nem borul le előtte, elöntötte Hámánt a méreg.
3,6 De kevésnek tartotta, hogy csak Mordokajra emeljen kezet, mert megmondták neki, hogy Mordokaj melyik népből való. Ezért arra törekedett Hámán, hogy Mordokajjal együtt minden zsidót kipusztítson Ahasvérós egész birodalmából.

Mordokaj emlékezteti Esztert a származására, aki végül fellépett a királynál a népe megmentésének az érdekében:

Idézet:
Eszter könyve
4,13 Akkor Mordokaj ezt üzente vissza Eszternek: Ne képzeld, hogy te a királyi palotában megmenekülhetsz a többi zsidó közül!
4,14 Mert ha te most néma tudsz maradni, a zsidók kaphatnak módot máshonnan a szabadulásra és menekvésre, te azonban családoddal együtt elpusztulsz. Ki tudja, nem éppen a mostani idő miatt jutottál-e királynői méltóságra?

A történet vége az, hogy Hámán terve meghiúsul a zsidók kiirtásával kapcsolatosan, viszont Mordokaj vezetésével megölik Hámánt és tiz fiát és még legalább 75 000 embert, akit ellenségüknek tartottak:

Idézet:
Eszter könyve
9,1 A zsidók bosszút állnak ellenségeiken
A tizenkettedik hónapnak, vagyis Adár hónapnak a tizenharmadik napján, amelyen esedékessé vált a király törvényes parancsának a végrehajtása, amikor azt remélték a zsidók ellenségei, hogy elbánhatnak velük, éppen fordítva történt a dolog, mert a zsidók bánhattak el azokkal, akik gyűlölték őket.
9,2 Összegyűltek a zsidók Ahasvérós király összes tartományának a városaiban, és rátámadtak azokra, akik a vesztükre törtek. Senki sem tudott nekik ellenállni, mert a tőlük való rettegés fogta el az egész lakosságot.
9,3 A tartományok összes vezetői, a kormányzók, a helytartók és a királyi hivatalnokok kedveztek a zsidóknak, mert a Mordokajtól való rettegés fogta el őket.
9,4 Mordokaj ugyanis nagy ember lett a királyi palotában, és híre eljutott valamennyi tartományba. Sőt Mordokaj egyre nagyobb ember lett.
9,5 Akkor leverték a zsidók minden ellenségüket. Fegyverrel vágták, gyilkolták és pusztították őket, és úgy bántak el gyűlölőikkel, ahogyan akartak.
9,6 Súsán várában is mészárlást rendeztek a zsidók, és kiirtottak ötszáz embert,
9,7 közöttük Parsandátát, Dalfónt és Aszpátát,
9,8 Pórátát, Adalját és Aridátát,
9,9 Parmastát, Ariszajt, Aridajt és Vajzátát.
9,10 Legyilkolták Hámánnak, Hammedátá fiának, a zsidók ellenségének ezt a tíz fiát, de a zsákmányhoz nem nyúltak.
9,11 Még azon a napon a király elé terjesztették, hogy hány embert gyilkoltak le Súsán várában.
9,12 Akkor ezt mondta a király Eszter királynénak: Súsán várában lemészároltak és kiirtottak a zsidók ötszáz embert, közöttük Hámán tíz fiát. Hát még a király többi tartományában mit tehettek? Mit kérsz még? Megkapod! Mit kívánsz még? Meglesz!
9,13 Eszter ezt válaszolta: Ha jónak látod, királyom, engedd meg holnap is a súsáni zsidóknak, hogy a mára szóló törvény szerint járjanak el. Hámán tíz fiát pedig akasszák föl!
9,14 A király megengedte, hogy így történjék. És Súsánban kihirdették a törvényt, Hámán tíz fiát pedig föl is akasztották.
9,15 Összegyűltek a súsáni zsidók Adár hónap tizennegyedik napján is, és lemészároltak Súsánban háromszáz embert, de a zsákmányhoz nem nyúltak.
9,16 A király tartományaiban élő többi zsidók is összegyűltek életük védelmére, hogy nyugton lehessenek ellenségeiktől. Gyűlölőik közül hetvenötezer embert mészároltak le, de a zsákmányhoz nem nyúltak.
9,17 Adár hónap tizenharmadik napján történt ez. A tizennegyedik napon már nyugalmuk volt, ezért azt az evés-ivás és az öröm napjává tették.
9,18 De a súsáni zsidók a hónap tizenharmadik és tizennegyedik napján gyűltek össze, és a hónap tizenötödik napján lett nyugalmuk, azért ezt tették az evés-ivás és az öröm napjává.
9,19 Ezért teszik a vidéki városokban lakó vidéki zsidók Adár hónap tizennegyedik napját az öröm és az evés-ivás ünnepnapjává, amikor ajándékokat küldenek egymásnak.
9,20 A púrim-ünnep elrendelése
Mordokaj leírta mindezeket az eseményeket. Majd leveleket küldött mindazoknak a zsidóknak, akik Ahasvérós király tartományaiban laktak közel vagy távol,
9,21 és kötelezővé tette számukra, hogy tartsák meg az Adár hónap tizennegyedik és tizenötödik napját évről évre.
9,22 Mert ezek azok a napok, amelyektől kezdve a zsidók nyugton lehettek ellenségeiktől, és ez az a hónap, amelyen bánatuk örömre és gyászuk ünnepre fordult. Tegyék azokat az evés-ivás és az öröm napjaivá, amikor egymásnak ajándékokat, a szegényeknek pedig adományokat küldenek.
9,23 A zsidók megfogadták, hogy folytatják, amit elkezdtek, ahogyan Mordokaj megírta nekik.
9,24 Mert az agági Hámán, Hammedátá fia, aki minden zsidónak az ellensége volt, azt tervezte a zsidók ellen, hogy kiirtja őket. Ezért púrt, azaz sorsot vetett, hogy rettegésbe ejtse, és kiirtsa őket.
9,25 De Eszter bement a királyhoz, aki levélben parancsolta meg, hogy szálljon vissza Hámán fejére az a gonosz terv, amelyet a zsidók ellen kigondolt. Fel is akasztották fiaival együtt.

Azóta ezt vallási ünnepként ünneplik meg minden évben ádár 14.-én:

Idézet:
http://www.zstsz.hu/node/37 http://regi.zsido.com/purim/donin.htm http://www.jmpoint.hu/modules.php?name=Szotar
Purim - Purim egynapos ünnepe ádár 14. napján, egy hónappal Peszách előtt van. Arról emlékezünk meg ezen az ünnepen, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség, amelynek kiirtására Hámán gonosz tervet szőtt, megmenekült. A pontos dátum körül van némi bizonytalanság, de valószínű, hogy az Eszter könyvében leírt események i. e. 450 körül történhettek. A Purim név a "sorsvetést" jelentő pur szóból ered, mert Hámán így választotta ki az időpontot, amikor rá akarta szabadítani hordáit a zsidókra, hogy kiirtsa őket.
http://zsido.com/unnepek/purim_%D7%A4%D75%D7%A8%D79%D7D/21
Purim פורים
Purim egynapos ünnepe ádár 14. napján van, ebben az évben március 10-én (9-e estétől). Arról emlékezünk meg ezen az ünnepen, hogy a perzsa uralom alatt élő zsidó közösség, amelynek kiirtására Hámán gonosz tervet szőtt, megmenekült. Ezt a polgári időszámítás kezdete előtt 450. körül történt eseményt Eszter könyve örökíti meg.
http://zsidok.freeweb.hu/purim.htm (már nem elérhető)
Raj Tamás: PURIM
Közismert tény, hogy a Szentírás (a héber Biblia) az emberi társadalom szinte minden élethelyzetére remek példával szolgál, s hogy ezek a példák az egyén életében, napjainkban is jól használhatók. Különösen igaz ez a megállapítás Eszter könyve esetében, ami a zsidó örömünnep, a purim alkalmával kerül felolvasásra a zsinagógában. A bibliai Eszter könyve ugyanis — a jól ismert vallási tanításon túl — kitûnõ pszichológiai tanulságokat nyújt korunk olvasója számára.
Arról emlékezünk meg ezen az ünnepen, hogy a perzsa uralom alatt élõ zsidó közösség, amelynek kiirtására Hámán gonosz tervet szõtt, megmenekült. Ezt a polgári idõszámítás kezdete elõtt 450. körül történt eseményt Eszter könyve örökíti meg. A Purim név a "sorsvetést" jelentõ pur szóból ered, mert Hámán így választotta ki az idõpontot, amikor rá akarta szabadítani hordáit a zsidókra, hogy kiirtsa õket.
Purim megünneplésének negyedik parancsolata: "enni, inni, vigadni". Purim napján családi ünnepi vacsorát kell tartani. Ezt a szeudát délután kezdik, és késõ estig folytatják.Purim az egyetlen olyan ünnep, amelyen a mértéktelen ivás szokásos korlátozását szabad felrúgni. "Addig kell inni, amíg nem tudunk különbséget tenni "az átkozott Hámán" és "az áldott Mordecháj" között" - mondják a bölcsek (Megilá 7b.).
Szokás Purimkor maskarába bújni, álarcot és jelmezt viselni. Ennek több magyarázata van. Az egyik azon a tényen alapul, hogy az Örökkévaló neve egyetlenegyszer sem szerepel a Megilában. A több szálon futó történet részleteiben mégis összetéveszthetetlenül felismerhetõ az isteni Gondviselés keze. Ha közelebbrõl megvizsgáljuk az eseményeket, többnyire felfedezhetjük, hogy minden "véletlent", minden, látszólag jelentéktelen történést a Mindenható keze rendezett el. Az álarc azt a módot fejezi ki, ahogyan az Örökkévaló részt vett Purim eseményeiben: jelen volt, de nem lehetett tisztán felismerni, mintha álarcot viselt volna.
http://www.dohany-zsinagoga.hu/index.xml
Purim napján családi ünnepi vacsorát kell tartani. Ezt a szeudát délután kezdik, és késő estig folytatják.Purim az egyetlen olyan ünnep, amelyen a mértéktelen ivás szokásos korlátozását szabad felrúgni. "Addig kell inni, amíg nem tudunk különbséget tenni "az átkozott Hámán" és "az áldott Mordecháj" között" - mondják a bölcsek (Megilá 7b.).

Szokás Purimkor maskarába bújni, álarcot és jelmezt viselni. Ennek több magyarázata van. Az egyik azon a tényen alapul, hogy az Örökkévaló neve egyetlenegyszer sem szerepel a Megilában. A több szálon futó történet részleteiben mégis összetéveszthetetlenül felismerhető az isteni Gondviselés keze. Ha közelebbről megvizsgáljuk az eseményeket, többnyire felfedezhetjük, hogy minden "véletlent", minden, látszólag jelentéktelen történést a Mindenható keze rendezett el. Az álarc azt a módot fejezi ki, ahogyan az Örökkévaló részt vett Purim eseményeiben: jelen volt, de nem lehetett tisztán felismerni, mintha álarcot viselt volna.
http://regi.zsido.com/purim/igyal.htm
Igyál - A sárga földig
"Mindenki annyit köteles inni Purimkor, hogy már ne tudjon különbséget tenni az átkozott Hámán és az áldott Mordecháj között." (Talmud, Megilá 7b.)
Bölcseink mondották: "Ádár havának elérkeztével fokozni kell az örömöket" (Talmud, Táánit 29a.). Ennek szellemében vannak olyan közösségek, ahol Ádár havában gyakran táncos mulatságokat szerveznek. Igazi öröm pedig nincs bor nélkül, mint a Zsoltárok költoje mondja (104:15.): "a bor megörvendezteti az ember szívét". Ez így van Ádárban, és még inkább Purim idején.


A történet legfontosabb mozzanata az, hogy Eszter egy "égi jel" jegyében lép fel Mordokajnak és népének a megmentése céljából:

Idézet:
http://www.zsido.com/konyvek/unnepek_a_chaszid_legenda_tukreben/55/1305 http://regi.zsido.com/purim/legenda.htm
PURIM
A CHÁSZID LEGENDA TÜKRÉBEN
Írta: Naftali Kraus

1918-ban, amikor Angliában közzétették a Balfour deklarációt - amely nemzeti otthont ígért a zsidóknak Palesztinában - reb Smuél (az Ávné Nezer szerzőjének a fia, a szohotsovi rebbe, magához hívott néhány közeli és aktív hívét.
Megilá-magyarázatot adott nekik, melynek - az ő előadásában - az volt a lényege, hogy Eszter királyné csak akkor cselekedett a perzsa zsidóság megmentése érdekébe, amikor olyan égi jelet látott, miszerint tette sikerrel fog járni.
- Mi is így vagyunk vele - mondta a cádik híveinek. Ezidáig nemcsak, hogy jelét sem láttuk annak, hogy az Örökkévaló haza akar vinni bennünket oseink földjére, hanem még különböző akadályokat is gördítettek ennek útjába. Ennélfogva nem erőltettük eddig a hazatérést. Most azonban - folytatta - amikor beteljesedett rajtunk az Írás szava:


Erre egy korábban már említett idézet is utalt jelképesen:

Idézet:
http://www.dohany-zsinagoga.hu/index.xml http://zsidok.freeweb.hu/purim.htm (már nem elérhető)
Raj Tamás: PURIM
Szokás Purimkor maskarába bújni, álarcot és jelmezt viselni. Ennek több magyarázata van. Az egyik azon a tényen alapul, hogy az Örökkévaló neve egyetlenegyszer sem szerepel a Megilában. öbb szálon futó történet részleteiben mégis összetéveszthetetlenül felismerhetõ az isteni Gondviselés keze. Ha közelebbrõl megvizsgáljuk az eseményeket, többnyire felfedezhetjük, hogy minden "véletlent", minden, látszólag jelentéktelen történést a Mindenható keze rendezett el. Az álarc azt a módot fejezi ki, ahogyan az Örökkévaló részt vett Purim eseményeiben: jelen volt, de nem lehetett tisztán felismerni, mintha álarcot viselt volna.

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az ószövetségi legendák vallásának a létrehozása tehát kizárólagosan a bemutatott purim eseményeihez kötődött és ettől motiválva Ezsdrásék megalkották népük számára a Tórát, amit 6 évvel később (i.e. 445 őszén) nyilvánosságra is hoztak.
Az általuk létrehozott korábbi "vallástörténelem" nagyrészt kitalált szereplőkre (Ábrahám, Mózes, stb. - ezt olyan régészek és Biblia-kutatók is alátámasztják, mint pl. Israel Finkelstein professzor, a telavivi egyetem régészéti intézetének igazgatója, vagy Julius Wellhausen) épült, de a már korábban realizálódott azonos felépítésű kozmikus keresztek jegyében, melyekkel a babilóni tartózkodásuk folyamán ismerkedtek meg.
Ez a fajta kozmikus kereszt (Mushussu vagy Mušhuššu sárkány, Marduk sárkánya) volt Marduk leghatásosabb szellemi forrása, amit Nibiru-ként ismerünk, ami nem egy "csillag", hanem az általam ebben a témában emlegetett kozmikus keresztfajta.
Egy Nippurban fellelt hengeren látható a következő ábra, mely a Nibirut ábrázolja:

Bővebben erről itt:

Nibiru, a Marduk "csillaga"

Marduk és a sárkánya, Mushussu:

Link

Link

Idézet:
Prof. Gunkel Hermann: Schöpfung und Chaos in Urzeit und Endzeit (1895)
(S.201) Durch den Drachensturz hat Christus die Herrschaft.
(S.272) Der Drache wird als sogenannte Teufel und Satan gedeutet.
--(201. old.) A sárkány leesése által van Krisztusnak hatalma.
(272. old.) A sárkányt mint ördögöt és sátánt ételmezik.


Vallás - Filozófia - Ezotéria fórum

Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 28. 07:26 | Sorszám: 5
Szemmel láthatóan vannak olyan témák, melyek egyeseket a topic menetének a megzavarására ösztönöznek.

Az igazság néha kényelmetlen tud lenni...

Korábban a szellemi terror, majd a "csillagok letagadása az égről", ma pedig ignorálás és a kényes témák zavarása, illetve nevetségessé tételének az igyekezete van soron...

"A Kereszt (*JHVH-kozmikus Krisztus szellemi forrása) a szeretet és az üdvösség eszköze" - mondta beszédében XVI. Benedek pápa a vasárnapi Úrangyala elimádkozásakor.

szopornyica
  Válasz | 2009. április 27. 23:06 | Sorszám: 4
Egy kis lelkigyakorlat az elkódorgott bárányoknak:

I. Akit te, Szent Szűz, a Szentlélektől fogantál

1. A szűz fogan, fiút szül és Immánuelnek nevezi el. (Iz 7,14b)

2. A hatodik hónapban az Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevü városába egy szűzhöz. (Lk 1,26)

3. A szűz egy Dávid házából való férfinak, Józsefnek volt a jegyese és Máriának hívták. (Lk 1,27)

4. Az angyal belépett hozzá és megszólította: "Üdvözlégy, kegyelemmel teljes!" (Lk 1,28)

5. Az angyal így folytatta: "Ne félj, Mária! Kegyelmet találtál Istennél. Gyermeket fogansz, fiút szülsz, és Jézusnak fogod elnevezni." (Lk 1,30-31)

6. "Fiad nagy lesz és a Magasságos Fiának fogják hívni." (Lk 1,32)

7. "Az Úr Isten neki adja atyjának, Dávidnak trónját és uralkodni fog Jákob házán örökké, s országának nem lesz vége."(Lk 1,33)

8. "A Szentlélek száll rád, s a Magasságos ereje borít be árnyékával. Ezért a születendő Szentet is az Isten Fiának fogják hívni." (Lk 1,35)

9. "Az Úr szolgálója vagyok, teljesedjenek hát be rajtam szavaid." Erre az angyal eltávozott. (Lk 1,38)

10. Nem a vérnek vagy a testnek a vágyából, s nem is a férfi akaratából, hanem Istentől született.(Jn 1,13)

SZVU 9/2; 11 * Üdvözlégy, Mária; Ave Maria

II. Akit te, Szent Szűz, Erzsébetet látogatván méhedben hordoztál

1. Mária Zakariás házába tért és üdvözlte Erzsébetet. (Lk 1,40)

2. Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, örömében megmozdult méhében a gyermek, maga Erzsébet pedig eltelt Szentlélekkel. (Lk 1,41)

3. Hangosan felkiáltott: "Áldott vagy az asszonyok között, és áldott a méhed gyümölcse!" (Lk 1,42)

4. "Hogy lehet az, hogy Uramnak anyja látogat el hozzám?"(Lk 1,43)

5. "Boldog, aki hitt annak beteljesedésében, amit az Úr mondott neki."(Lk 1,45)

6. Mária megszólalt: "Lelkem magasztalja az Urat és szívem ujjong megváltó Istenemben, mert letekintett alázatos szolgálójára." (Lk 1,46-47)

7. "Lám, mostantól fogva boldognak hirdet minden nemzedék." (Lk 1,48)

8. "Mert nagyot tett velem ő, a Hatalmas és a Szent." (Lk 1,49)

9. "Letaszította trónjukról a hatalmasokat, az alázatosakat pedig fölemelte." (Lk 1,52)

10. Mária még ottmaradt három hónapig, aztán hazatért. (Lk 1,56)

SZVU 288 * Mersz-e dönteni?

III. Akit Te, Szent Szűz a világra szültél

1. Te, Betlehem Efrata, bár a legkisebb vagy Juda nemzetségei között, mégis belőled születik majd nekem, aki uralkodni fog Izrael felett. (Mik 5,1a)

2. József is fölment Galilea Názáret nevű városából Judeába, Dávid városába, Betlehembe, mert Dávid házából és nemzetségéből származott. (Lk 2,4)

3. Mária megszülte elsőszülött fiát, bepólyálta és jászolba fektette, mert nem jutott nekik szállás. (Lk 2,7)

4. Pásztorok tanyáztak a vidéken kint a szabad ég alatt, és éjnek idején őrizték nyájukat. (Lk 2,8)

5. Egyszerre csak ott állt előttük az Úr angyala, és beragyogta őket az Úr dicsősége. (Lk 2,9)

6. "Ma született a Megváltótok, Krisztus, az Úr, Dávid városában." (Lk 2,11)

7. Gyorsan útrakeltek, és megtalálták Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő gyermeket. (Lk 2,16)

8. Amikor a júdeai Betlehemben Heródes király idejében Jézus megszületett, bölcsek jöttek napkeletről és kérdezősködtek: "Hol van a zsidók újszülött királya? Láttuk csillagát napkeleten s eljöttünk, hogy bemutassuk neki hódolatunkat." (Mt 2,1-2)

9. Bementek a házba, és meglátták a gyermeket anyjával, Máriával. Leborultak és hódoltak neki, majd elővették kincseiket s ajándékot adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát. (Mt 2,11)

10. Az Ige testté lett és közöttünk élt. Láttuk dicsőségét, az Atya Egyszülöttjének dicsőségét, akit kegyelem és igazság tölt be. (Jn 1,14)

SZVU 18, 23 * Csillag gyúlt...

IV. Akit Te, Szent Szűz a templomban bemutattál

1. Amikor eltelt a nyolc nap és körülmetélték, a Jézus nevet adták neki, ahogy az angyal nevezte, mielőtt még a méhben megfogamzott volna. (Lk 2,21)

2. Amikor elteltek a Mózes törvényében megszabott tisztulás napjai, felvitték Jeruzsálembe. (Lk 2,22)

3. Élt Jeruzsálemben egy Simeon nevü igaz és istenfélő ember. Várta Izrael vigaszát és a Szentlélek töltötte el. (Lk 2,25)

4. Kinyilatkoztatást kapott a Szentlélektől, hogy addig nem hal meg, amíg meg nem látja az Úr Fölkentjét.(Lk 2,26)

5. A Lélek indítására a templomba ment. Amikor a szülők a gyermek Jézust bevitték, hogy a törvény előírásának eleget tegyenek, karjába vette és áldotta az Istent. (Lk 2,27-28)

6. "Bocsásd el, Uram, szolgádat, szavad szerint békében," (Lk 2,28)

7. "... mert látta szemem üdvösségedet, melyet minden népnek megadtál," (Lk 2,30-31)

8. "... világosságul a pogányok megvilágosítására, és dicsőségül népednek, Izraelnek."(Lk 2,32)

9. Máriához így szólt:"A te lelkedet is tőr járja át..." (Lk 2,35a)

10. Miután így eleget tettek az Úr törvényének, visszatértek galileai városukba, Názáretbe.(Lk 2,39)

SZVU 23/2 * Jézus anyja...

V. Akit Te, Szent Szűz a templomban megtaláltál

1. Minden férfi háromszor évente jelenjen meg az Úr, a te Istened színe előtt. (MTörv 16,16a)

2. Jézus szülei minden évben fölmentek Jeruzsálembe a húsvét ünnepére. Amikor tizenkét éves lett, szintén fölmentek, az ünnepi szokás szerint. (Lk 2,41-42)

3. Az ünnepnapok elteltével hazafelé indultak. A gyermek Jézus azonban Jeruzsálemben maradt, anélkül, hogy szülei tudták volna. (Lk 2,43)

4. Abban a hitben, hogy az úti társaságban van, mentek egy napig, és keresték a rokonok és ismerősök között.(Lk 2,44)

5. Három nap múlva találtak rá a templomban, ott ült a tanítók közt, hallgatta és kérdezgette őket. (Lk 2,46)

6. Akik csak hallgatták, mind csodálkoztak okosságán és feleletein. (Lk 2,47)

7. Amikor meglátták, megdöbbentek. Anyja így szólt hozzá: "Gyermekem, miért tetted ezt velünk? Lásd, apád és én szomorúan kerestünk." (Lk 2,48)

8. Ezt felelte: "De miért kerestetek? Nem tudtátok, hogy nekem Atyám dolgaiban kell fáradoznom?" (Lk 2,49)

9. Velük ment hát, visszatért Názáretbe és engedelmeskedett nekik. (Lk 2,51)

10. Szavait anyja mind megőrizte szívében. Jézus meg gyarapodott bölcsességben, korban s Isten és emberek előtti kedvességben. (Lk 2,52)

SZVU 23/3 * Kicsi vagyok én...

A fájdalmas rózsafüzér titkai

I. Aki érettünk vérrel verejtékezett

1. A mi betegségeinket viselte, és a mi fájdalmaink nehezedtek rá.(Iz 53,4a)

2. (Jézus) közben odaért velük a Getszemáni nevü majorba. Egyszerre csak szomorúság fogta el és gyötrődni kezdett. (Mt 26,36a.38a)

3. "Halálosan szomorú a lelkem - mondta nekik. Maradjatok itt és virrasszatok velem!"(Mt 26,38b)

4. Aztán odébb ment egy kőhajításnyira. (Lk 22,41)

5. ...Leborulva így imádkozott: "Atyám, ha lehetséges, kerüljön el ez a kehely, de ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem ahogyan te." (Mt 26,39)

6. Megjelent neki az égből egy angyal és megerősítette. (Lk 22,43a)

7. Halálfélelem kerítette hatalmába és még buzgóbban imádkozott. (Lk 22,43b)

8. Verejtéke mint megannyi vércsepp hullott a földre. (Lk 22,44)

9. Aztán visszament tanítványaihoz, de alva találta őket. Szemére vetette Péternek: "Még egy órát sem tudtok velem virrasztani?" (Mt 26,40)

10. "Virrasszatok és imádkozzatok, nehogy kísértésbe essetek. A lélek ugyan készséges, a test azonben erőtlen." (Mt 26,41)

SZVU 59,2 * Oldani, Uram...

II. Akit érettünk megostoroztak

1. Megvetett volt, utolsó az emberek között, a fájdalmak férfia, aki tudta, mi a szenvedés. (Iz 53,3a)

2. Olyan (volt), aki elől iszonyattal eltakarjuk arcunkat, megvetett, akit bizony nem becsültünk sokra. (Iz 53,3b)

3. Megkínozták s ő alázattal viselte, nem nyitotta ki a száját. (Iz 53,7a)

4. Mint a juh, amelyet leölésre visznek, vagy amint elnémul nyírója előtt, ő sem nyitotta ki a száját. (Iz 53,7b)

5. Reggel a főpapok a vénekkel, írástudókkal és az egész főtanáccsal együtt meghozták a határozatot. Jézust pedig megkötözve elvitték és átadták Pilátusnak. (Mk 15,1)

6. Ő egyetlen vádjukra sem felelt. Ezen a helytartó igen meglepődött. (Mt 27,14)

7. Pilátus megkérdezte: "Te vagy-e a zsidók királya?" "Te mondod" - válaszolta. (Mk 15,2)

8. Pilátus közbeszólt: "Tehát király vagy?" "Igen, király vagyok - mondta Jézus. Arra születtem, s azért jöttem a világba, hogy tanúságot tegyek az igazságról. Aki az igazságból való, hallgat szavamra." (Jn 18,37)

9. Pilátus legyintett: "Mi az igazság?" E szavakkal újra kiment a zsidókhoz és kijelentette: "Én nem találom semmiben bűnösnek." (Jn 18,38)

10. "Megfenyítem hát és szabadon bocsátom." Erre Pilátus előhozatta Jézust és megostoroztatta. (Lk 23,16; Jn19,1)

SZVU 71/1,3; 61,2;145/2 * Tégy engem szívedre...

III. Akit érettünk tövissel koronáztak

1. A mi békességünkért érte utol a büntetés, az ő sebei szereztek nekünk gyógyulást.(Iz 53,5b)

2. A helytartó katonái bevitték Jézust a helytartóságra, s odagyüjtötték köré az egész helyőrséget. (Mt 27,27)

3. Megfosztották ruháitól, bíborszínü köntöst adtak rá. (Mt 27,28)

4. Tövisből koszorút fontak, fejére tették, jobb kezébe pedig nádszálat adtak. (Mt 27,29a)

5. Aztán térdet hajtottak előtte és így gúnyolták: "Üdvözlégy, zsidók királya!" (Mt 27,29b)

6. Közben leköpdösték, fogták a nádat s verték a fejét.(Mt 27,30)

7. Jézus töviskoronával, bíborpalástban jött ki. Pilátus rámutatott: "Íme, az ember!" (Jn 19,5)

8. Húsvét előkészületi napja volt, a hatodik óra körül járt. Így szólt a zsidókhoz: "Nézzétek, a királyotok!" (Jn 19,14)

9. De újra elkezdtek ordítani: "Halál rá! Halál rá! Keresztre vele!" Pilátus megkérdezte: "Keresztre feszíttessem a királyotokat?" De a főpapok tiltakoztak: "Nincs királyunk, csak császárunk!"(Jn 19,15)

10. Pilátus látta, hogy nem megy semmire, sőt a zajongás még fokozódik is. Vizet hozatott, s a nép szeme láttára megmosta kezét: "Ennek az igaz embernek vére ontásában én ártatlan vagyok" - mondta. "Ti lássátok!" (Mt 27,24)

SZVU 61/1 145/3,4 * Nincs megállás, elitélték

IV. Aki érettünk a keresztet hordozta

1. Az Úr az ő vállára rakta mindnyájunk gonoszságát. (Iz 53,6b)

2. (Jézus) maga vitte keresztjét, míg oda nem ért az úgynevezett Koponya-helyre, amelyet héberül Golgotának hívnak. (Jn 19,17)

3. "Aki követni akar, tagadja meg magát, vegye vállára keresztjét minden nap és úgy kövessen." (Lk 9,23)

4. Ezután kivezették, hogy keresztre feszítsék. Az egyik arra menő embert, a cirenei Simont, Alexander és Rufus apját, aki a mezőről jött, kényszerítették, hogy vigye a keresztjét. (Mk 15,21)

5. Szenvedésével sokakat megigazultakká tesz szolgám, mivel gonoszságaikat magára vállalta. (Iz 53,11b)

6. "Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű, s megtaláljátok lelketek nyugalmát." (Mt 11,29)

7. "Az én igám kedves és az én terhem könnyű." (Mt 11,30)

8. Nagy tömeg követte, asszonyok is, akik jajgattak és sírtak miatta. (Lk 23,27)

9. Jézus hozzájuk fordult: "Jeruzsálem leányai - mondta nekik - ne engem sirassatok." (Lk 23,28)

10. "Mert ha a zöldellő fával így tesznek, mi lesz a sorsa a kiszáradt fának?" (Lk 23,31)

SZVU 74; 78/2,5,7,9 * Gyertyaláng; Elindult most az áldozat...

V. Akit érettünk keresztre feszítettek

1. Erőszakos ítélettel végeztek vele, ugyan ki törődik egyáltalán ügyével? (Iz 53,8a)

2. Aztán keresztre feszítették, és sorsot vetve megosztoztak ruháján, majd leheveredtek és őrizték.(Mt 27,35a)

3. Feje fölé táblát tettek, amelyre elítélése okát írták: "Ez Jézus, a zsidók királya." (Mt 27,36-37)

4. Istenem, Istenem, miért hagytál el? (Zsolt 22,2a)

5. Mind, aki lát, gúnyt űz belőlem, elhúzza száját és csóválja fejét. "Az Úrban bízott, hát mentse meg, segítsen rajta, ha szereti." (Zsolt 22, 8-9)

6. Jézus hangosan könyörgött: "Atyám, bocsáss meg nekik, hisz nem tudják, mit tesznek" (Lk 23,34a)

7. "Bizony mondom neked, még ma velem leszel a paradicsomban." (Lk 23,43)

8. "Asszony, nézd, a fiad!" Aztán a tanítványhoz fordult: "Nézd, a te anyád!"(Jn 19,26b-27a)

9. Jézus hangosan felkiáltott: "Atyám, kezedbe ajánlom lelkemet." E szavakkal kilehelte lelkét. (Lk 23,46)

10. "Bizony, bizony mondom nektek: ha a búzaszem nem hull a földbe és nem hal el, egymaga marad, de ha elhal, sok termést hoz." (Jn 12,24)

SZVU 63; 70; 76; 67/B * Beteljesedett (ND/37); Volt egyszer egy király...

A dicsőséges rózsafüzér titkai

I. Aki halottaiból feltámadott

1. Ha odaadja életét engesztelő áldozatul: látni fogja utódait, hosszúra nyúlik élete és teljesül általa az Úr akarata. (Iz 53,10b)

2. Amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én útjaim a ti útjaitoknál, az én gondolataim a ti gondolataitoknál. (Iz 55,9)

3. A hét első napján kora hajnalban kimentek a sírhoz, s magukkal vitték az előkészített illatszereket is. (Lk 24,1)

4. Hirtelen nagy földrengés támadt. Az Úr angyala leszállt az égből, odament, elhengerítette a követ és ráült. (Mt 28,2)

5. "Nincs itt. Feltámadt, ahogy előre megmondta. Gyertek, nézzétek meg a helyet, ahol nyugodott. Aztán siessetek, vigyétek hírül tanítványainak. " (Mt 28,6)

6. Egyszerre csak Jézus jött velük szembe s így köszöntötte őket: "Üdv nektek!" Odafutottak, leborultak előtte és átkarolták a lábát. Jézus így szólt: "Ne féljetek! Menjetek, vigyétek hírül testvéreimnek, hogy térjenek vissza Galileába, ott majd viszontlátnak." (Mt 28,9-10)

7. "Társaink közül néhányan szintén kimentek a sírhoz, és úgy találtak mindent, ahogy az asszonyok jelentették, de őt magát nem látták." Erre így szólt: "Ó, ti balgák, milyen nehezen tudjátok elhinni, amit a próféták jövendöltek." (Lk 24,24-25)

8. "Nézzétek meg a kezem és a lábam! Én vagyok. Tapogassatok meg és lássátok! (Lk 24,39a)

9. "Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok büneit, bocsánatot nyer. (Jn 20,22-23)

10. "Nyújtsd ide az ujjadat és nézd kezemet. Nyújtsd ki a kezedet és tedd oldalamba. S ne légy hitetlen, hanem hívő!" (Jn 20,27)

SZVU 86; 88, 89 * Föltámadt! Alleluja! ; Győzött az élet!

II. Aki a mennybe fölment

1. Nézzétek, szolgám diadalmaskodik, fönséges lesz és felmagasztalják, és nagy dicsőségre emelkedik. (Iz 52,13)

2. Ezután kivezette őket Betánia közelébe, és kezét fölemelve megáldotta őket.(Lk 24,50)

3. "Menjetek, tegyétek tanítványommá mind a népeket. Kereszteljetek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevére." (Mt 28,19)

4. "Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek." (Mk 16,15)

5. "Aki hisz és megkeresztelkedik, üdvözül, aki nem hisz, az elkárhozik."(Mk 16,16)

6. "Tanítsátok őket mindannak megtartására, amit parancsoltam nektek." (Mt 28,20a)

7. "Én veletek vagyok mindennap, a világ végéig."(Mt 28,20b)

8. Fölmegyek Atyámhoz, s a ti Atyátokhoz, Istenemhez és a ti Istenetekhez." (Jn 20,17b)

9. Azután, hogy ezeket mondta, a szemük láttára fölemelkedett, és egy felhő elfedte, úgyhogy tovább nem láthatták. (ApĂsel 1,9)

10. "Galileai férfiak! Mit álltok itt égre emelt tekintettel? Ez a Jézus, aki közületek az égbe emelkedett, úgy jön el ismét, amint szemetek láttára a mennybe ment." (ApCsel 1,11)

SZVU 94; 95, 96 * Mutasd meg nekünk az Atyát...; Testvérem, gyere velem...

III. Aki nekünk a Szentlelket elküldötte

1. Mindezek után kiárasztom Lelkemet minden testre. Fiaitok és leányaitok jövendölni fognak, véneitek álmokat álmodnak, ifjaitok meg látomásokat látnak. (Joel 3,1)

2. "Én majd kérem az Atyát, és más vigasztalót ad nektek: az Igazság Lelkét, aki örökké veletek marad." (Jn 14,16)

3. "A világ nem kaphatja meg, mert nem látja és nem ismeri. De ti ismeritek, mert bennetek van és bennetek marad." (Jn 14,17)

4. Amikor elérkezett pünkösd napja, ugyanazon a helyen mindnyájan együtt voltak. (ApCsel 2,1)

5. Lángnyelvek lobbantak és szétoszolva leereszkedtek mindegyikükre. Mindannyiukat eltöltötte a Szentlélek, és különböző nyelveken kezdtek beszélni, ahogy a Lélek szólásra indítota őket. "Halljuk, hogy a mi nyelvünkön hirdetik Isten nagy tetteit." (ApCsel 2,3.4.11b)

6. Ez idő tájt vallásos férfiak tartózkodtak Jeruzsálemben, az ég alatt minden népből. (ApCsel 2,5)

7. Péter a többi tizenegy kíséretében előlépett és zengő hangon beszédet intézett hozzájuk: "Zsidó férfiak és Jeruzsálem lakói mindnyájan!" (ApCsel 2,14)

8. "Tartsatok bünbánatot és keresztelkedjék meg mindegyiktek Jézus Krisztus nevében bűneitek bocsánatára. Így megkapjátok a Szentlélek ajándékát." (ApCsel 2,38)

9. "Amikor eljön az Igazság Lelke, ő majd elvezet titeket a teljes igazságra. Nem magától fog beszélni, hanem azt mondja el, amit hall, és a jövendőt fogja hirdetni nektek." (Jn 16,13)

10. Áraszd ki Lelkedet és minden új életre kel és megújítod a föld színét! (Pünkösdi Alleluja)

SZVU 259; 97; 99; 101 * Jöjj el, jöjj el...; Hétköznapok Szentlelke ;Veni, Pater pauperum...

IV. Aki Téged, Szent Szűz, a mennybe fölvett

1. Kelj föl, kedvesem, gyere szépségem! (Én 2,10b)

2. Nézd, elmúlt a tél, elállt az eső, elvonult. (Én 2,11)

3. Mutasd meg arcodat, hadd halljam hangodat, mert szépen cseng a hangod és bájos az arcod. (Én 2,14b)

4. Megnyílt az égben az Isten temploma, és láthatóvá vált a szövetseg ládája a templomban. (Jel 11,19a)

5. "Azok az én anyám és rokonaim, akik hallgatják és tetté is váltják az Isten szavát." (Lk 8,21)

6. "Boldog, aki hitt annak beteljesedésében, amit az Úr mondott neki." (Lk 1,45)

7. "A bizalom, amiről bizonyságot tettél, nem vész ki soha az emberek szívéből, hanem mindörökké megemlékeznek az Isten hatalmáról." (Judit 13,19)

8. A leggazdagabb népek aranyba foglalt drágakövekkel a királylányt színes öltözékben viszik a királyhoz. (Zsolt 45,14-15)

9. "Áldjon meg, leányom, a Magasságbeli Isten a föld minden asszonyánál jobban. S legyen áldott Isten, az Úr, az ég és föld Teremtője." (Judit 13,18b)

10. "Te vagy Jeruzsálem büszkesége, te vagy Izrael nagy öröme, te vagy népünk nagy dicsősége!" (Judit 15,9b)

SZVU 167; 195 * Mária, jó anyánk...

V. Aki téged, Szent Szűz, a mennyben megkoronázott

1. Ki az, aki úgy ragyog, mint a hajnal pírja, s szép, mint a telihold, világos, mint a nap? (Én 6,10)

2. Az égen nagy jel tünt fel: egy asszony,... (Jel 12,1a)

3. ...öltözete a nap, lába alatt a hold, fején tizenkét csillagból korona. (Jel 12,1b)

4. Mint Isten temploma fölött a ragyogó nap, mint a felhők közt tündöklő szivárvány. (Sir 50,6)

5. Olyan vagyok, mint a szároni nárcisz, én vagyok a völgyek lilioma! (Én 2,1)

6. Jöjjetek hozzám, akik utánam vágyódtok, lakjatok jól mind a gyümölcseimből. (Sir 24,19)

7. "Nos hát, fiaim, hallgassatok rám! Halljátok meg intő szavamat: legyetek bölcsek." (Péld 8,32a.33a)

8. "Jól jár, aki megtartja útjaimat, aki napról napra őrködik ajtómnál, s őrzi kapuim félfáit." (Péld 8,32b.34b)

9. Aki megtalál, az életet talál, és elnyeri az Úrnak tetszését. (Péld 8,35)

10. Üdvözlégy, királyné, irgalmasság anyja, életünk, édességünk, reménységünk, üdvözlégy! (Mária antifona)

SZVU 207; 205; 191; 287 * Regina coeli * Jézus anyja... Nagy jel tűnt fel...

Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 27. 21:03 | Sorszám: 3
A következő idézet arról informál bennünket, hogy azok a talmudi rabbik, akiknek a nagy része kapcsolatban állt az asztrológiával, most nem éppen bizalomgerjesztő stílusban fenyegetik meg azokat, akik merészelnék kiszámolni az Ezsdrásék által 1999.08.11.-re betervezett messiásuknak, Immánuelnek a születési időpontját...:

Idézet:
http://www.zstsz.hu/node/87 http://www.regi.zsido.com/zstsz05/06hetlevelezo_b.htm http://www.zsido.com/konyvek/zsido_tudomanyok_hetvegi_szeminariuma_3_/179/2275
Zsidó Tudományok Szabadegyeteme
A Messiás a középkori zsidó filozófia fényében
Továbbá, senki ne tegyen erőfeszítéseket, hogy meghatározzon egy bizonyos időpontot a Megváltó eljövetelére. Bölcseink is így tanítják [Talmud, Szánhedrin 97b.]: "Fulladjanak meg, kik az idők végét jósolják meg."

A fenti idézet a Talmudból pontatlan, pedig "aki a forrás megjelölésével, helyesen idéz valamit, az mintegy megváltást hoz a világra":

Idézet:
http://www.zsido.com/konyvek/egyseg_20____1995__marcius/131/1841
MEGVÁLTÁS A VILÁGNAK
Bölcseink szerint aki a forrás megjelölésével, helyesen idéz valamit, az mintegy megváltást hoz a világra.

Én igyekszem ebből kivenni a részemet, tehát a pontos idézet a forrás megjelölésével együtt:

Idézet:
Der Babylonische Talmud (Lazarus Goldschmidt) Neunter Band
Jüdischer Verlag im Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main 1996
Synhedrin XI,i,ii Fol. 97b (S. 67)
Es schwinde Geist derjenigen, die das Ende (Zersteuung, Erösung) berechnen wollen;
--Babiloni Talmud (Lazarus Goldschmidt) Kilencedik kötet
Zsidó kiadó a Suhrkamp kiadóban Frankfurt am Main 1996
Synhedrin XI,i,ii Fol. 97b (67. old.)
Tünjön el azoknaknak a lelke, akik a véget (szétszóratás, megváltást) ki akarják számolni;--

Természetesen az asztrológia alkalmázása nélkül Ezsdráséknak se sikerült volna megjósolniuk a bekalkulált messiásuk születését... Nostradamus, egy kikeresztelkedett zsidó család (a szülei fel kellett vegyék a katolikus hitet; a francia zsidók kötelesek voltak kikeresztelkedni, ellenkező esetben el kellett hagyják Franciaországot; mindkét nagyapja - Pierre de Nostre-Dame, Jean de Saint-Rémy - udvari orvos és asztrológus volt) sarja, orvos, filozófus, természettudós, asztrológus, a Prieuré de Sion titkos társaságnak az oszlopos tagja, aki a kabbalahban és a héber nyelvben (nagyapjától tanulta meg) is jártas volt. A jóslataiban csak egyetlen évszámot jelölt meg, mégpedig 1999.08.11.-t, amikor szerinte a "rettegés királya" (JHVH-kozmikus Krisztus) kellett hogy megérkezzen az égből (Centuriák X. 72.), azaz inkarnálódjon...:

L'an mil neuf cens nonante neuf sept mois,
Du ciel viendra und grand roy d'effrayeur
Resusciter le grand íroi d'Angolmois,
Avant que Mars regner par bon heur.

azaz

Ezerkilencszázkilencvenkilenc hetedik havában (Juliánusz naptár!)
az égből megérkezik a rettegés nagy királya.
Feltámasztja a nagy angoulemei királyt
(JHVH-kozmikus Krisztus)
még mielőtt Mars vidám uralma megkezdődne.
(Centuriák X. 72.)

Link

A középkor európai uralkodó családjainak az udvari orvosai és asztrológusai általában zsidó gyökerekkel rendelkeztek meglepő módon. Sok esetben ugyanazon személy volt.

1999.08.11. 11:09 UT
Nap-Hold konjunkció:18,4°Oroszlán; -Uránusz oppozíció:14,7°Vízöntő; -Mars quadrat:16,9° Skorpió; -Szaturnusz oppozíció:16,9° Bika
(teljes napfogyatkozás)

Idézet:
http://www.logon.org/hungarian/s/p180.htm
Az Isten Városa
A Jelenések könyvében láthatjuk leírva az Isten Városának eljövetelét a földre. Ez az írás bemutatja ennek az Új Jeruzsálemnek a szimbolikus jelentését és jelentõségét.
Az Isten szent városa ugyan azon a rendszeren alapul amely mintaként adatott Mózesnek a Sínai hegynél.

http://www.hermit.hu/php/p_table_irasok.php?tajekoztato_kategoria=kabbala&tema=Kabbala
G. S. Frater P. A. X. : A kabbala fogalmáról
Sok kabbalista mű kijelenti, hogy a kabbala Mózesnek a Sínai hegyen átadott ezoterikus tudás lényege volt, így kapcsolódik a mózesi törvényekhez.
http://yachad.israel-live.de/msd/2003/10-feiertage.htm
Das Shofar
Das Shofar, ein Widderhorn, das älteste und seelenvollste aller Blasinstrumente, hat viele Bedeutungen. Es verkündet u.a. die Krönung G'ttes als König des Universums, es weckt uns auf um Reue zu empfinden und zu G'tt zurückzukehren (Teschuwa). Es erinnert uns an das Shofar, das am Berg Sinai gehört wurde, als wir die Gebote G'ttes für alle Zeiten akzeptierten, das Shofar repräsentiert den einfachen ursprünglichen Schrei aus der Tiefe der Seele, es nimmt den Ruf des großen Shofar vorweg, den G'tt ertönen lassen wird, wenn Moshiach kommt.
--A sófár
A sófár, egy kosszarv, a legöregebb és lélektelibb az összes fúvóshangszerek közül, sok jelentése van. Ez hírül adja Isten megkoronázását mint az Univerzum Királyát, ez felhívja a figyelmünket Istenhez való visszatérésre (Teschuwa).
Ez emlékeztet bennünket a sófárra, amit a Sínai-hegyen lehetett hallani, amint mi Isten parancsait minden időkre akceptáltuk, a sófár reprezentálja egy eredetileg a lélek kiáltását a mélyből, megelőzi a nagy sófár hívását, amit az Isten fog megszólaltatni, amikor a Messiás jön.
--
http://www.israelnetz.de/show.sxp/12386.html?sxpident=68977882757986q5528002YfeY1227269-l-Y--8197990i
"Slichot" - die Bitte um Vergebung
von Johannes Gerloff (Jerusalem)
"Herr, Herr, Gott, barmherzig und gnädig und geduldig und von großer Gnade und Treue, der da Tausenden Gnade bewahrt und vergibt Missetat, Übertretung und Sünde, aber ungestraft lässt er niemanden, sondern sucht die Missetat der Väter heim an Kindern und Kindeskindern bis in dritte und vierte Glied", erinnern sich die Beter an die Begegnung Moses mit dem lebendigen Gott auf dem Berg Sinai, wo auch das Schofarhorn ertönte. Die jüdische Schriftauslegung sieht darüber hinaus eine Beziehung des Schofars mit dem Widder, den Abraham einst anstelle seines einzigen Sohnes auf dem Berg Moriah geschlachtet hatte und weist hin auf das Kommen des Messias und die Auferstehung von den Toten.
--...emlékeznek az imádkozók Mózes találkozására az élő Istennel a Sínai-hegyen, ahol sófár megszólalt. A zsidó írásmagyarázat látja ezen felül a sófár és a kos kapcsolatát, akit Ábrahám az egyetlen fia helyett áldozott fel a Mórija-hegyén és utal a a jövendő Messiásra és a holtak feltámadására.--
http://www.mazsihisz.com/juda.phtml?id=2&un=2
(Sajnos már nem érhető el!)
A kos szarvából készült kürt a legrégibb zsidó hangszer. Az ünnepen Izsák feláldoztatási kísérletére emlékeznek. A második nap bibliai olvasmánya is ez. A legenda szerint az első sófár az Izsákot helyettesítő kos szarvából készült.
A sófárfúvás már a Talmudban is a rossz szellem elűzését szolgálja.

A sófár héber betűi e szavak rövidítése: "én szátán v'én fegá rá": "eltűnt a Sátán, eltűnt a baj". (sofar1) A zsidó művészetben gyakori ábrázolás: a sófár hangjára menekül a Sátán (így van egy párizsi és egy budapesti Máchzorban).
Sófárt fújtak baj eltávoztatására, temetésen, esőt kérő szertartáson; fekete sófárt a kiátkozásnál. Sófárral várják a Messiást az idők végén (*Jes. 27: 13.).

*Ézsaiás könyve
27,13 Azon a napon megharsan a nagy kürt, és visszajönnek, akik elvesztek az asszírok földjén, és akik szétszóródtak Egyiptom földjén. Leborulnak az Úr előtt a szent hegyen, Jeruzsálemben.
http://www.zsido.hu/vallas/szimbol.htm
7. A sófár
Rendkívül sok bibliai történet fûzõdik hozzá: a hagyomány szerint az elsõ sófár annak a kosnak a szarvából készült, amelyet a Biblia szerint Ábrahám áldozott fel fia, Izsák helyett. (Izsák feláldozása és a sófár legendás történetét dolgozza fel a híres, az idõszámításunk szerinti 5. századból való Béth Alfa-i mozaik.)

A sófár hangjai szinte végigkísérték a zsidó nép egész történetét. Ez a hangszer szólalt meg akkor, amikor csodálatos módon kivonultak Egyiptomból, a “szolgaság házából”, ez kísérte a Szináj hegyénél az Örökkévaló által adott Tízparancsolat szavait. A sófár hangjára omlottak össze Jerikó falai, mielõtt Izrael fiai elfoglalták volna, és a zsidó néphit szerint ez a hang jelzi majd a megváltás kezdetét, a Messiás eljövetelét.
Raj Tamás fõrabbi
http://www.hitkozseg.hu/modules.php?op=modload&name=Plog&file=index&pop=Summary&page=31
(Sajnos már nem érhető el!)
A hagyomány szerint a Sófár hangja hallatszott a Sínai kinyilatkoztatás alkalmával. S ez a hang jelzi a Messiás eljövetelét is. Így válik történetünk egésszé.

Dr. Szántó Konrád: A Katolikus Egyház története (1983)(I./118.)
Érdekes jelensége a keresztény imaéletnek, hogy imádságaikat keleti irányba fordulva és a kereszt jele elött mondták el. Kelet felé azért fordultak, mert onnan várták az Úr eljövetelét, a kereszt pedig az Úr érkezésének diadalmi jele volt.


Mivel Ábrahám és Mózes is csak feltehetően kitalált szereplői voltak az ószövetségi legenda vallástörténetének, így Mózes nem kapott természetesen semmit, mint ahogy arra a legelső idézet utalt, Ábrahám se próbálta meg feláldozni a Izsákot, viszont Ezsdrásék egy olyan azonos felépítésű korábban realizálódott kozmikus kereszthez utalták ezeket a mesés legendákat, aminek az újbóli realizálódása jegyében készítették el a Tórát és amihez a jövendő messiásuk eljövetelét tervezték be:

-1810.02.23. 16:18 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:19,8°Vízöntő; -Uránusz oppozíció:19,3°Oroszlán; -Mars quadrat:24,3°Bika; -Szaturnusz oppozíció:28,1°Skorpió
-A bibliai legenda szerint mikor "Ábrahám saját fiát Izsákot akarta égő áldozatként" "Istennek" "feláldozni", de az éppen akkor kialakult kozmikus kereszt (azonos a Sínai-hegyen Mózes által észlelt kereszttel!) "szellemének sugallatára" megváltoztatta a tervét...

-1335.10.15. 23:49 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:11,2°Mérleg; -Uránusz oppozíció:17,7°Kos; -Mars quadrat:10,8°Rák; -Szaturnusz oppozíció:13,4°Bak
(részleges-partiell napfogyatkozás!)
-Az ószövetségi legenda szerint Istenétől a Sinai-hegyen Mózes átvette a Tízparancsolatot és "örök szövetséget kötött JHVH-Krisztussal"...

-927.09.06. 05:23 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:4,1°Szűz; -Uránusz oppozíció:3,9°Hal; -Mars quadrat:5,8°Iker; -Szaturnusz oppozíció:27,5°Skorpió
1Kir 11.11
-"Ezért az Úr így szólt Salamonhoz: "Mivel így áll veled a dolog, hogy nem tartottad meg szövetségemet és a törvényeket, amelyeket szabtam, elveszem tőled a királyságot és szolgádnak adom"
Salomon királyhoz egy akkor kialakult kozmikus keresztből "szólt" JHVH szelleme! Most, hogy Salomon elhagyta atyái "Istenét", újra megjelent, ugyanolyan formában mint régen, de most szövetségkötés helyett büntetést hozott a birodalomra a legenda szerint...

-723.02.06. 07:13 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:10,7°Vízöntő; -Uránusz oppozíció:10°Oroszlán; -Mars quadrat:11,2°Bika; -Szaturnusz oppozíció:12,2°Skorpió
-IV. Szalmanasszar asszir király elfoglalta -723-ban Szamariát, majd -722-ben Sargon végleg elpusztította (asszír fogság).

-450.05.18. 04:56 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:20,3°Bika; -Uránusz oppozíció:20,7°Skorpió; -Mars quadrat:13,5°Oroszlán; -Szaturnusz oppozíció:18,7°Vízöntő; (-Neptunusz konjunkció:18,7°Vízöntő)
-A Purim ünnep kozmikus eredete.
-A Tóra keletkezése
-Siddhartha Gautama (Buddha) születése.

299.04.17. 13:36 UT
Nap-Hold konjunkció:26,6°Kos; -Uránusz oppozíció:28,3°Mérleg; -Mars quadrat:24,3°Bak; -Szaturnusz oppozíció:3,5°Oroszlán
-Az utólsó nagy őskeresztény üldözés (Diocletian császár) kiindulópontja, ami a római hadsereg és a császári udvar tisztogatásával vette kezdetét.
-Szt. György sárkánya

364.01.20. 21:25 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:1,3°Vízöntő; -Uránusz oppozíció:29,6°Rák; -Mars quadrat:25,4°Kos; -Szaturnusz oppozíció:25,9°Mérleg
-Juliánus császár 361 körül javasolta a zsidó vallási vezetésnek, hogy térjenek vissza Jeruzsálembe és építsék fel a
Templomot.
-A laodiceai zsinat egyik határozata megszüntetni a szombat-ünneplés gyakorlatát és
ehelyett a vasárnap-ünneplésre változtatja.

639.05.08. 21:01 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:19,6°Bika; -Uránusz oppozíció:20,3°Skorpió; -Mars quadrat:22,9°Oroszlán; -Szaturnusz oppozíció:22°Vízöntő
-A mohammedánok elfoglalják 638-ban Jeruzsálemet.
-638 óta találkoznak a zsidók imádkozni a Siratófalnál (Kotel maaravi), panaszkodni a Templom elvesztése miatt.
-Siddhartha Gautama születését követõ 1089. évben, 639-ben Songtsen Gampo király megalapította Tibet fõvárosát, Lhasat és a híres Jokhang templomot elkezdte felépíttetni.

910.08.07. 23:13 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:19,1° Oroszlán; -Uránusz oppozíció:12,7° Vízöntő; -Mars quadrat:10,3° Skorpió; -Szaturnusz oppozíció:13,5° Bika
(annular napfogyatkozás)
-A Cluny kolostor alapításának és a reformmozgalom okának "égi" forrása.

1114.12.29. 02:38 UT +2.00 Jeruzsálem
Nap-Hold konjunkció:13,9° Bak; -Uránusz oppozíció:15,5° Rák; -Mars quadrat:10,1°Mérleg; -Szaturnusz oppozíció:10,9°Kos
-A Templomosok felfedezik JHVH-Krisztus valódi szellemi forrását.
-Az 1114-ben Esztergomban üllésező szinódus megtiltja a zsidóknak a földművelést. Ettől kezdve kizárólag kereskedésre, kölcsönügyletekre specializálódnak.

1388.04.07. 8:42 UT
Nap-Hold konjunkció:25,9°Kos; -Uránusz oppozíció:27,5°Mérleg; -Mars quadrat:29,6°Bak; -Szaturnusz oppozíció:5,7°Oroszlán
-Christian Rosencreutz születése

1453.01.10. 00:53 UT
Nap-Hold konjunkció:29,1° Bak; -Uránusz oppozíció:28,5° Rák; -Mars quadrat:3,1°Bika; -Szaturnusz oppozíció:0,5°Skorpió
-Rosslyn Kápolna építésének motivációja.
-Ausztria főhercegség lesz.
-Machu Picchu építése Viracocha (a Teremtö Isten) tiszteletére.
-A törökök elfoglalják Konstantinápolyt, ez a Kelet-Római Birodalom bukását jelentette.
-A Torinói Lepel a Savoyai herceg tulajdonába megy át.
-Vége a Százéves Háborúnak.
-Johann Valentin Andreae: Chymischen Hochzeit Christiani Rosencreutz Anno 1459
(1459 = 1453 "Christiani Rosencreutzot egy király lakodalomra hívja a kastélyába, és ott megismerkedik a mágikus tudományokkal.)

1726.05.02. 01:49 UT
Nap-Hold konjunkció:11,3° Bika; -Uránusz oppozíció:11,2°Skorpió; -Mars quadrat:10,8°Oroszlán; -Szaturnusz oppozíció:3,5°Vízöntő
-Jacub Lejbowicz Frank születése. Erre alapozta később a nyílvánosságra hozott "messiási" mivoltát.

1999.08.11. 11:09 UT
Nap-Hold konjunkció:18,4°Oroszlán; -Uránusz oppozíció:14,7°Vízöntő; -Mars quadrat:16,9° Skorpió; -Szaturnusz oppozíció:16,9° Bika
(teljes napfogyatkozás)
-A zsidó Messiás, Immánuel születése. Az "új mennyei Jeruzsálem landolása" a Bakonyban.
-Jeruzsálemben 1999 szeptember 27.-én hétfőn, a Tabernakulum ünnepének harmadik napján (Sukkoth 5760), reggel 9 órakor lerakták a 3. (helyesebben a 2.) Templom alapkövét.
-A Negev-Sivatagban (Izrael) felavatták 1999 augusztusában a Frigysátrat 1:1 nagyságban.
-Potsdamban (Németország) a háború óta az első Rabbi-Kollégium (Rabbi-képző) alapkőletétele 1999. aug.11.-én. (Abraham Geiger Kolleg).
-az új „evangélizáció" kozmikus háttere

JHVH-kozmikus Krisztus leghatásosabb szellemi forrása a Shem ha Mephoras ("Isten 72 szelleme") kozmikus forrásai közül az alábbi felépítésű kozmikus kereszt, melynek a negatív hatása 1999.08.11.-én érte el a tetőfokát az általam ellenőrizni tudott elmúlt 6700 év alatt.


Vallás - Filozófia - Ezotéria fórum

Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 27. 14:56 | Sorszám: 2
A bibliai vallások és az asztrológia kapcsolatai II.
Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 27. 08:02 | Sorszám: 1
Mint ahogy az előző bejegyzésben olvasható ószövetségi legendák törvényei is tükrözik, vallási indíttatásból kíméletlenül elbántak azon híveikkel, akik meg merték szegni az Ezsdrás és beavatott társai által készített utasításokat...

A Talmudban viszont arról értesülhetünk, hogy a beavatott rabbik bizony intenzíven alkalmazták az asztrológiát...

Idézet:
Der Babylonische Talmud (Lazarus Goldschmidt) Dritter Band
Jüdischer Verlag im Suhrkamp Verlag, Frankfurt am Main 1996
Sukka II,ix-III,i Fol.29a (S.338-339)
Die Rabbanen lehrten: Die Sonnenfinsternis ist eine böse Vorbedeutung für di ganze Welt.

Es wird gelehrt: R. Meir sagte: Verdunkeln die Himmelslichter, so ist dies eine schlechte Vorbedeutung für die Feinde Jisraéls, weil sie an Schläge gewöhnt sind

Die Rabbanen lehrten: Die Sonnenfinsternis ist eine schlechte Vorbedeutung für die Völker der Welt, die Mondfinsteris ist eine schlechte Vorbedeutung für die Feinde Jisraéls, denn die Jisraeliten rechnen nach dem Monde und die Völker der Welt nach der Sonne. Die Finsternis im Osten ist eine schlechte Vorbedeutung für die Bewohner des Ostens, die Finsternis im Westen ist eine schlechte Vorbedeutung für die Bewohner des Westens, die Finsternis im Zenit ist eine schlechte Vorbedeutung für die ganze Welt; eines Sackes, so fahren Pfeile des Hungers über die Welt, des einen oder des anderen so fahren Schwert und Pfeile des Hungers über die Welt. Tritt die Finsternis beim Untergange ein, so kommt die Heimsuchung langsam, wenn beim Hervortreten, so kommt sie schnell; manche sagen, es sei umgekehrt. Du hast keine Nation, die geschlagen wird, mit der nicht zugleich ihre Gottheit geschlagen wird, wie es heißt; an allen Göttern Micrajims werde ich Strafgericht üben. Zur Zeit aber, wo die Jisraeliten den Willen Gottes tun, haben sie vor all diesem nicht zu fürchten, wie es heißt; so spricht der Herr: An die Weise der Völker gewöhnt euch nicht, so braucht ihr nicht vor den Zechen des Himmels zu zittern, mögen vielmehr die Völker vor ihnen zittern; die Völker mögen zittern, Jisraél aber zittere nicht.
Die Rabbanan lehrten: Wegen viererlei tritt Sonnenfinsternis ein: wenn ein Gerichtsoberhaupt stirbt und nicht nach Gebühr betrauert wird, wenn ein verlobtes Mädchen in der Stadt (bei notzucht um Hülfe) schreit und niemand ihm hilft, wegen der Päerastie, und wenn das Blut zweier Brüder zusammen vergossen wird. Wegen viererlei tritt Finsternis der Himmelslichter ein: wegen der Pasquillenschreiber, wegen der Falschzeugen, wegen der Kleinviehzüchter im Jisraéllande und wegen derer, die gute Obstbäume niederhauen.

--Babiloni Talmud (Lazarus Goldschmidt) Harmadik kötet
Zsidó kiadó a Suhrkamp kiadóban Frankfurt am Main 1996
Sukka II,ix-III,i Fol.29a (338-339. oldal)
A rabbik tanították: A napfogyatkozás egy gonosz előjel az egész világ számára.

Tanítva lesz: R. Meir mondta: Elsötétülnek az égi fények (*Nap, Hold), úgy az egy rossz előjel Izrael ellenségeinek, mert ők a csapásokhoz vannak szokva

A rabbik tanították: A napfogyatkozás egy rossz előjel a világ népei számára, a holdfogyatkozás egy rossz előjel Izrael ellenségei számára, mivel az izraeliták a Hold után számolnak, a világ népei a Nap után. A fogyatkozás keleten egy rossz
előjel a kelet lakóinak, a fogyatkozás nyugaton egy rossz előjel a nyugat lakóinak, a fogyatkozás a Zeniten (*"MC" - délben)
egy rossz előjel az egész világ számára; "eines Sackes", úgy az éhezés nyilai járnak a világ felett, úgy az egyiknek vagy a másiknak az éhezés kardja és nyilai a világ felett. A fogyatkozás (*nap)nyugtakor áll be, úgy lassabban jön a sorscsapás, ha (*nap)keltekor, úgy gyorsabban jön; némelyek azt mondják, hogy ez fordítva van.
Neked nincsen nemzeted, ami le lesz győzve, amivel nem egyszerre az Istenük le lesz győzve, ahogyan ezt jelenti; Micrajims=Egyiptomnak (*Egyiptom - Micrajim - מצרים.) összes istene felett ítéletet fogok gyakorolni. Abban az időben azonban, amikor az izraeliták Isten akaratát teljesítik, mindenekelőtt ezektől nem kell rettegniük, ahogyan ezt jeleni; így szól az Úr: Ne idomuljatok a népek bölcseihez, igy nincsen szükségetek az ég jeleitől reszketnetek, bárcsak inkább reszkessenek a népek tőlük, bárcsak a népek reszkessenek, Izrael azonban nem reszket.--

* saját megjegyzések


Klaus Matefi
  Válasz | 2009. április 27. 07:48 | Sorszám: 0
A bibliai vallások hívő tömegei azt hitték és hiszik még ma is, hogy vallásaik mentesek az asztrológiai vonatkozásoktól, mivel számukra az ezzel kapcsolatos foglalatosság tiltva volt akár halálbüntetés terhe mellett is...

Idézet:
Mózes III.
20,6 Amely ember pedig az ígézőkhöz és a jövendőmondókhoz fordul, hogy azok után paráználkodjék, arra is kiontom haragomat, és kiirtom azt az ő népe közül.

20,27 És akár férfi, akár asszony, hogyha ígéző vagy jövendőmondó lesz közöttök, halállal lakoljanak; kővel kövezzétek azokat agyon; vérök rajtok.

Mózes V.
13,4. Az Urat, a ti Isteneteket kövessétek, és őt féljétek, és az ő parancsolatait tartsátok meg, és az ő szavára hallgassatok, őt tiszteljétek, és ő hozzá ragaszkodjatok.
13,5 Az a jövendőmondó pedig vagy álomlátó ölettessék meg; mert pártütést hirdetett az Úr ellen, a ti Istenetek ellen, a ki kihozott titeket Égyiptom földéből, és megszabadított téged a szolgaságnak házából; hogy elfordítson téged arról az útról, a melyet parancsolt néked az Úr, a te Istened, hogy azon járj. Gyomláld ki azért a gonoszt magad közül.


Ebben a topicban azt igyekszünk majd felderíteni, hogy valóban nem volt-e közük a bibliai legendák íróinak az ősi asztrológiához, vagy pedig csak bort ittak és vizet prédikáltak?...


Vallás - Filozófia - Ezotéria fórum

Istenkeresők Globális Egyháza

Időzóna: CET  

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola