Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Mûhely   » Szenvedés lángja (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Szenvedés lángja
Uszka Milota Magosliget
  Válasz | 2005. január 16. 12:01 | Sorszám: 37
,,Az én családomat még a '30-as évek demokratikus(?) prágai vezetése fosztotta meg vagyonuktól és u"zte el''

Akkoriban kérném ez volt a korszerüü európai politika. Minden igazi európai nemzetnek gyarmatosított: franciák, belgák Afrikát, britek az egész világot, olaszok etiópiát, csehek, románok meg a Kárpát-medencét. Utolsónak az oroszok 1940-ben lettek ennyire európaiak.

Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 16. 09:27 | Sorszám: 36
Köszönöm a kiegészítő és hasznos hozzászólást.
erdeimano
  Válasz | 2005. január 15. 21:22 | Sorszám: 35
OFF
Idézet:
Nekünk, amikor a Benes dekrétumokról van szó, az orrunk alá dörgölik rendesen ezt:
"Magyarország:
160 ezer svábot űztek ki, egyrészt azért, hogy „helyet csináljanak” a felvidékről elűzött magyaroknak."

Ez nem egészen igaz.

A magyar kormányt a SZEB(Szövetséges Ellenőrző Bizottság, a megszálló szovjetek hivatalos képviseleti szerve) kötelezte hogy telepítesn ki 500.000 németet. A magyar kormány azonban közölte hogy ennyi embert nem fog kitelepíteni, így végül csak kevesebb mint 200.000-en lettek a kitelepítés áldozatai.

Tehát
1. Magyarországot a németek kitelepítésére a SZEB -egyébként példátlan módon- kötelezte

2. Még így is az érintettek több mint 60%-a (300.000-en a háború előtti 500.000-es német nemzetiségből) megmenekült a kitelepítéstől.

Tehát itt megint csak az kerül elő, hogy egy megszállt országot a megszálló hadsereg kényszerít valamire. Később pedig ezért a megszállt ország népét vonják kollektív felelősségre.
ON


A könyvhöznagyon sok sikert. Az én családomat még a '30-as évek demokratikus(?) prágai vezetése fosztotta meg vagyonuktól és űzte el Trencsén vármegyéből.

iszalag
  Válasz | 2005. január 15. 20:29 | Sorszám: 34
Köszönöm! Sok sikert a honlaphoz, s a terveidhez! Ragyogó!
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 15. 20:27 | Sorszám: 33
Örülök, hogy meglátogattad a honlapot. Már látszik a szándékom vele, de még sok anyagot kell feltöltenem, ami idő kérdése. Van már mit olvasni és lesz még, ahogy töltögetem fel. Íme a címe:
http://gportal.hu/portal/pszichomatika/

A thaiföldi katasztrófáról kapott beszámoló egy kicsit lentebb olvasható itt.

iszalag
  Válasz | 2005. január 15. 20:06 | Sorszám: 32
félre/nagyon köszönöm az emailt! Gratulálok a honlapodhoz, nagyon tetszik. Ha publikus, add meg itt! Most egy kicsit el vagyok öntve munkával, de pár napon belül válaszolok részletesebben is, üdvözlettel!
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 15. 16:14 | Sorszám: 31
Nem fűzök hozzá véleményt. Nem módosítottam rajta semmit, mert így hiteles. Mivel beleírta, hogy "Lehet publikálni" - feltettem.
Figyelmetekbe ajánlom a tartalmát.
Mária


Subject: Beszámoló Tsuami

Kedves Barátaink!

BUÈK igy utólag.! Egy pár sort engedjetek meg, mint mementot. Ma éjjel érekztünk meg Thaiföldröl. Nos a Tsunamit mi Kata Noi beachen éltük meg, ami Patong beachtöl egy ca 20 kmre van. Erikával elözö este tartottuink bent Patongban egy karácsonyi laza estét, öszintén bent ittunk egy dán bar´tunk kocsmájában reggel 4 ig.èrthetö okok miatt, 26-án pihit tartottunk és nem döcögtünk le fél 10 körül ahogy szoktuk a strandra.

Jano fiunk 09.45 kor feltépte az ajtot és közölte, hogy autok uszkálnak az utcán. Tök álmosan kidöcögtünk, és tényleg mindenféle dolog uszott az utcánkon. Felvettem a kamerát, és a Janóval lementünk a strandra. Nem hittünk a szemünknek, mert a strand mintha egy borotvával le lett volna borotválva. a 2000 napernyö, nyugágy eltünt.A fura az volt, hogy a tenger tök nyugodt volt. Fotozgattam jobbra, balra, a tenger visszahuzodott egy 200 m-t. Ez nagyon fura volt és szöget is ütött a fejembe - hirtelen egy thai ur elkezdett üvölteni, hogy jön a tenegr megint.

Ez nem jött, hanem hirtelen a tenger 5-6 mt megemelkedett. Nem volt moraj, félelem, süvitö szél. Csak jött egy fal.

Megragaadtam Jánost, és ahogyan csak tudtaunk berohantunk instinktiven a barátaink Dive Shopjába,ami egy szállo utcai szintjén van - volt kb 2-250 mre a beachtöl. Egy orosz dive instruktör és én tartottuk az ajtót.A gond az volt hogy a jobb és bal oldali falak üvegböl voltak. A viz összetört mindent, a tégla fal, mint a cigeretta papir, ugy omlott össze. Panik szerüen menekültünk a hatso kijáraton a viz elöl és rohantunk fel a szállo tetejére.Az inferno jött utánunk a nyomás miatt, nem emlékszem hogy én kit rángattam fel és engem ki rángatott fel. De kezek voltak mindenhol.

A Pusztitás kompakt és massziv volt, no mercy.

Mikor ugy itéltük meg hogy kaptunk egy kis idöt, a gyereket fent hagytam a tetön, és leszaladtam Erikát. Az már egy aproság hogy a szállonkba vezetö uton vissza bezuhantam egy aknába, amit a viz feltepett. Valaki kihuzott, csomo vágás, kamera vizzel teli lett, de megtalaltam Erikát.

Utána mindenki instinktiven felmenekült a hegyre, ahol 6 órát vártuk a következö nagy hullámot, ami nem jött. Közben én lementem a gyerekért és háton felvittem a hegyre, mert neki eluszott a szandálja, és mindnhol üveg volt. A mi szállonk meguszta, mert pont egy luxus szállo mögött van, ami felfogta az elsö ütést. Náluk 8 Skandináv vesztette életét a szobákban.A Thaiok MINDENKINEK adtak vizet, banánt és a maguk modján elláttak bennünket. A legnagyobb gond az informácioval volt.

Este bemerészkedtünk Kataba és Patongba. Tulajdonképppen ott értettük meg a katasztrófa aberrált nagyságát. Minden elpusztult.

A második nap, Erika és én ugy döntöttünk hogy végiglátogatjuk a korházakatés elsösorban magyarokat és svéd gyerekeket akartunk látogatni. A korházban megint ránk nehezedett az iszonyat, mindenhol már összeeszkábált koporsók és thai emberek százai vártak a kezelésre. A farangok- ahogy a Thaiok bennünket hivnak, KIVÈTEL NÈLKUL mindegyik korteremben voltakes agyban feküdtek. A szerencsétlen Thai a földön kapta az ellátást az orvosoktól, akik akkor már 3 napja nem aldhattak valoszinü egy percet.

A Vachiraj korházban hallottuk, hogy a Phuket város Townhalljában lesz egy katasztrofa centrum.Mindhárman odamentünk és akkor már az országok külügyi képviseletek munkatársai egy Katasztrofa centrumot hoztak létre.A Thaiok biztositottak ingyen élemet, telefonokat, és én, egy amerikai, egy new zelandi, britt, holland fiu megszervesztük a Disaster Victim Volunteer Centert.

Gözunk nem volt, hogy mit csináljunk, de ott voltunk. Volunteerek százait regisztráltuk, nyelv, szakma, fizikai és pszihes megitélés szerint. Felvettük a kapcsolatot a Phuketi Police fönökkel, aki minden segitséget megadott.A feletünk levö emeletn voltak a követségek, a magyar zászlo is ott volt, de reprezentáns nem volt. (erröl késöbb)-

Másnap reggel én bedöcögtem a Katasztrofa centerbe és elkezdtem az önkéntesek szétosztását, különféle dolgokra. Viz szortirozás, gyogyszer, korházak látogatása etc.

Egyeszer csak megjött Colonel Nad, a Thai fönök és kérte, hogy 3 senior menjen fel Khao Lakra és mérje fel a helyzetet és azt, hogy miben tudunk a forescinic doktoroknak segiteni.

Kaptunk böven vizet, felültünk egy jeepre és 160 km kidöcögtünk ami egykor a világ egyik paradicsoma volt. Halottak százai az ut mellett, a luxus szállok mintha sohse lettek volna ott. Autok menekülökkel a mocsárba, iszapba felborulva és 5-10 ember bennük. Emeberek szazai kapirgáltak a mocsarba, két kézzel. Egy két elefántot befogtak és szegények huzigálták a romokat. A kaosz tökéletes, az emeberi apátia maximális.

Felértünk Khaolak végére, ahol egy templomban dolgozott 12 orvos. 4 britt, 2 svéd, többi ausztrál.Több száz önkéntes.Amikor megjöttünk, 2500 holttest várt szortirozásra, DNA tesztre. A shock olyan kompakt volt szamunkra, hogy igazábol nem is ocsudtunk fel. Nem mértünk semmi helyzetet fel, mert nem volt mit. Beöltöztünk gumicsizmába, feher lepedö, fekete szétvágott szemetes zsák, gigantikus gumi kesztyü, fityula fejünkre, meg egy csomo maszk és tiger balm illatositonak.

Ez nap adta be derekát a Thai kormány, akik mindenkit el akartak égetni. Ott voltam, hogyan kuldte el a Britt föorvos a Thai kollegáját a francba, pedig a hölgy Takszin elnök személyes jobarátja. A Britt és ausztrál dokik ott szerevzték meg, hogy ne hozzanak több áldozatot fel, hanem térképen felosztották négyzethálora Khaolakot.

Utána már minden négyzetnek volt egy száma és igy a juta zsákokra rá tudták irni ezt a számot. Igy nagyjábol tudták, hogy melyik körzetböl jött az aldozat. Ök vertek ki a száraz jegelést, mert a Thaiok provizorikus tömegsirt akartak csinálni. -ami egyébként meg is történt, mert képtelenség ennyi tetemet a 42 fokos napon jegelni. (Meg szerintem marhaság is.)

Thaiok hozták a kontenerekbe a holttestet. A dokik szortiroztak, a templomban. Mi jegeltük a testeket. Hoztuk vittük öket, én fotoztam az egyik britt teamnek az azonositásra. Ök vettek DNA-t, ami mar nagyon nehez volt a dekomposztacio miatt. Igy kiemelték az elsö két fogat, ami megy kinába, akik az összes áldozat DNA analizaciojat fogjak végezni.

3 ora körül már az elsö alma is lement, mert megértettettük hogy szervezetünknek kell energia. En a Singapuri Navy helikopterrel repültem vissza a katasztrofa centerbe, az ausztral DVI teammel.(Disater Victim Identification) Ök pakoltak össze a szegény bali szigeti ´aldozatokat....

Tettünk egy oriasi recognition tourt a helikopterrel. Elrepültünk Phang Nang Thai Navy base felett. Egy korvett, ami ca 80 m hosszu volt, ca 1,5 km re feküdt a djungelben. Rombolo hajok, 30 m hosszuak, 2 km bent a djungelben. A Navy baseben több mint 500 kiskatona halt meg....akiket az este ismertek el a thaiok...

A szilveszter elég csendes volt, érthetö okok miatt. Este kaptam egy telefont a katasztrofa centerböl, egy magyar úrtol hogy a magyaroknak lesz egy spontan összejövetel a Wora Buri szalloban, Karon beachen. Bedöcögtünk, egy 5x szálloba, amit teljesen megkimélt a Tsunami. Itt éldegélt a magyar csapat. A hösök, akik a Tsunamit átélték.

Villanások - Benyomások

Itt én szubjektiv vagyok, mert pszihesen én meg a hulláiimmal voltam elfoglalva, a miert egy szép (? na ez tulzás) kisfiu, vagy egy másik kislány, miert ennyi áldozat. Nem voltunk nagyestélyiben, meg szmokingban. De fel voltunk azért szépen ötözve és az ötödik zuhany a karbol szagomat is elvitte. Illendöen köszöntünk az egybegyülteknek, akik zörögtek a brillekkel. Volt aki nem köszönt vissza.

Bonbonka megjegyezte, hogy "itt fizetni kell a vacsoráert".

11 óra körül megjelent a a követség egyik munkatársa, Àgai Zsolt ur.Öt Magyaroeszág küldte le, mint rendkivüli konzult, hogy segitsen. Zsolt T-shirtben, koszosan jött meg. Bonbonka finnyásan megjegyezte, hogy "ez a paraszt fel se tud öltözni."èn a Zsoltot még Stockholmbol ismerem. Egy fantasztikus konzul, a svéd misszioja elött 4 évet tötött Bangkokban, mint konzul.

Bonbonka nem tudta hogy Zsolt barátunk az összes Phuketi korházat végigjarta aznap személyesen. Keresett még 10 magyart, plusz sebesülteket, akiket nem tudtak a Thaiok kontaktalni. Ezek után vette a fáradságot, hogy részt vegyen a vacsorán.Ö egy szerény sült rizst evett egy sörrel, amit maga ki is fizetett.

A Magyar külügyröl:

Ugy tudom, hogy a Bangkoki nagykövetet kirugták. Véleményem nincs, ugy tudom, hogy egyébként lejött egy munkatárs Phuketbe, de idegösszeroppanást kapott. Emeberileg teljesen érthetö. Aztan az más dolog, hogy nem jó manager. De ne felejtsük el, hogy a Svéd LAila Fredvald külügymioniszter be se tette a lábát a Katasztrofa centerbe, csak egy elegans szálloba betelepitett Svéd konzulátuson tartozkodott egy pár orát. Mi ca 3500 svéd jellegu tárgyat szedtünk össze a katasztrofa centerben. Utlevél, kredit kártya etc. Kértük a Svéd konzult hogy jöjjön mar el érte. Nem jött el, ugy kellett átvinni Tuktukkal.

Nem igaz hogy napokig nem volt senki a Magyar standon.

Èn személyesen ültem ott és váltottunk Luther Gáborral, akinek szerintem a legnagyobb magyar dijat kéne átadni. (Gábor hajozott, elevett egy Thai kislányt feleségül, és egy pár éve Phuket Townban laknak. A Gábor hozta vitte a magyarokat, sebesülteket listázott, kutatott fel, a thai felesége forditott.

A Gábor zsebböl fizetett magyaroknak repülöjegyeket, zsebböl fizette ki 10 magyarnak a szállokat. Szerintem soha nem fogja a pénzét visszakapni, de még egy köszönetet se. Àgai Zsolt konzul úr, egy hös. Kész, paszz.

Sipos Laci, aki Japanban él és épp Phuketben volt, önzetlenul segitett, rohangászott a konzulunkkal.

De az idö, a kaosz nem tette lehetöve hogy a konzul oda legyen szögezve egy székhez és passziv legyen.

Ha én, vagy Laci ultem a székben, a Zsolttal ÁLLANDO telefon kapcsolatunk volt.

De erröl az izommagyak nem tudtak, mert ök életben maradtak, és egy konzulnak nem az a dolga hogy katasztrofa idéjén a tulélökkel fogkalkozzon, akik egy 5 csillagos szálloban élvezkednek.

Prologus.

A magyar csapat akik Phuketben maradtak, kiprovokaltak egy ujabb találkozot a Magyar nagykövetséggel. Urak, akik a privaticacio alatt milliardokat loptak, hölgyek, akik 3 szeretöt tartanak, Bonbonka -a nyafis sztár-aki az izomagy barátjával balhézott ,voltak a meetingen.

A magyar külügy lehozott egy igen kompetens virologus doktornöt, akinek a nevét sajnos elfelejtettem.A doktornöt falhoz allitották, közölték hogy hazudik, mert lesz kolera járvány. Ök hallották, és az ö kapcsolataik odahazulrol ezt megerösitették.A virologus doktornönek BE KELLETT OLTANI hepatiatis A vaccinaval ezeket az urakat és hölgyeket, mert nekik "nem volt idejük elmenni beoltatni magukat Magyarországon" (citat), illetve a Lászlo korház inkompetens volt ebben a kérdésben.(citat)

A doktornö hivatalos uton volt és hozta az Osztrákoknak is a vaccinat meg egyébb gyógyszert. Csak Másnap tudodtt oda eljutni, mert az önzö fortyogo elégedetlen banda beoltatta magát a Külügy költségén.(Mások bementek a korházba. ..)

(egyébként ezt én nem értem, nálunk az ELSÖ kérdése a jegyirodának, hogy mutasd be a Havrix vagy relevans oltási bizonyitvanyt. èn el se vinném a családom Afrikába, vagy Àzsiába oltás nélkül. A magyarok meg jönnek a minimum oltás nélkül. Talán ezzel kéne otthon jobban foglalkozni!!! Tanitás, informácio, hozzáférhetöség!!!) a külügyi képviselöket lehülyézték, és megszégyenitették.

"Uram én nem egy civillel akorok beszélni, hanem a Magyar állam hivatalos képviselöjével, és ha én akarok magával beszélni, akkor maga ott lesz, érti"???

Mint a régi elvtársi idökben, elvtárstol, aki igen gazdag emeber lett, de igen hülye maradt....szégyen)

Ott volt az RTL Klubb csapat is, ahogy hallom neki mentek ök is a külügynek.

Pedig éppen az Agai Zsolt és a Luther Gábor intézte el nekik rajtunk keresztül, hogy elsö osztályu anyagot gyüjthettek Khao Lakon.

Lehet hogy öket már ezek az Izomagyuak klubbja sponsorálja.. nem tudom....

Konklusio:

A Tsunami jött, hang nélkül. A katasztrofa minden emberi képzeletet felül mult. Az államok nem voltak és nem is lehettek rá felkészülve. Semmi alarm rendszer nem müködött, még a második hullámnál sem, amelyik a NAGY hullám volt. A távolságok óriásiak voltak. Az embrek spontan segitettek, a maguk modján. A hullahegy mindenkit megdöbbentett és lám még az elsö napokban a profi dokik se tudtak megegyezni, hogy egyáltalán mit csináljanak. (Begyüjtés, tárolás, kremalás, tömegsir, haza, ne haza, DNA itt ott, etc etc.)A Thai állami rendszer müködöképtelen volt az elsö napokban.Vannak elképzeléseim miért, de ezt nem irom le. Ez egy Mega System engineering process.

A szörnyü az, hogy a z ENSZ loszart se csinált és csinál.

Legyünk öszinték, megint ,amikor az Amerikaiak beleszoltak a játékba, lett szervezés, lett military organizicaio, lett koordinacio, lett action...èn még dolgoztam 2 napot a Centerbe, elvittek a Police HQ-ba adatbázist épiteni. Végül ott hagytam öket, mert akkor már beleszolt a politika, a hatalom.

Na hát ez az én verziom. én igy éltem át. Lehet publikálni.

Gazdagabb lettem egy óriási élménnyel, gazdagabb lettem, hogy emberek tudnak segiteni, mindenkinek, faj, vallás, börszin nélkül. Gazdagabb lettem, hogy a a kemény és sok katasztrófában dolgozó Britt DVI kollegája, velem együtt sirt az elsö estén, mint egy gyerek.

Gazdagabb lettem, hogy megadta a szituácio a lehetöséget, hogy hirtelen a mélyvizve bedobva, felülröl nézhettem és szervezhettem a dolgokat.

Gazdagabb lettem, hogy kétségbeesett embereknek volt eröm egy pár biztato szot mondani. Pedig tudtam és ök is tudtak, hogy zero esély volt a szeretteiket megtalálni. ès végül, megint hitet adott a JóIsten, adott egy arclegyintést, de adott még idöt. Ez nyilvánvaloan elgondolkoztato és át kell nézni dolgainkat, éltmodunkat.

Barátsággal,

Zsolt

PS:egyébként szerintem az europai államok kérése abszurd. Nem értem és nem is tudom elfogadni, hogy ha egy nemzetközi kompetens forescinic doctor team beazonosit egy áldozatot, azt mi az ördögnek kell betenni egy hütöcontainerbe, tárolni hónapokig, utána betenni egy cinkkoporsoba, Herkules katonai géppel 4szeri tankolással felhozni Svédországba, itt egy oriasi hullaházat hoztak már létre a svédek, ahol tovább fogják felboncolni a holttestet. Nem kell különösen nagy tudomány hozzá, hogy az áldozatok 95% vagy megfulladt, vagy egy tégla agyonütötte....

Szerintem ez egy kapitális baromság. Ha már tudjuk hogy ki az áldozat, égessük el tisztelettel Thaiföldön és hozzuk haza egy géppel azt a 3000 vagy mennyi lesz urnát.A hozzátartozók garantáltan ugy sem ismerik fel a hihetetlen eltorzult holttestetket, akikröl pedig -sajnos- minden le lett kopaszitva. Legtöbjük egy bikiniben volt, vagy mesztelenek. Akik megtalálták öket, pedig "begyüjtötték" az orákat, nyakláncokat. Persze ezek Burmaiak voltak - ez a hivatalos Thai verzio. Hogy öszinte legyek, ezeknek a szerencsétleneknek mindenük elveszett. A kis házuk, megélhetésük.Nem kárhoztatom öket, hogy ha el tud tenni egy aranyláncot. Csunya dolog, de ezek megérdemlik. Ezek tényleg két kézzel kapirgálják ki a hullákat ès még egy szomoru dolog, hogy Patongon már megjelentek a zsibárusok, és minden eladó. Minden.

check out:
www.csiphuket.com
www.thaitsunami.com

Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 05. 22:01 | Sorszám: 30
Én is azt, amire válaszoltam e-mailben
iszalag
  Válasz | 2005. január 05. 13:47 | Sorszám: 29

PS köszönönm a mélt!
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 05. 05:27 | Sorszám: 28
Itthon, de...hát...azért....még vannak gondolataim...
iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 22:03 | Sorszám: 27
igen,
legalább a külpolitikából már kibukott
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 22:02 | Sorszám: 26
Nekünk, amikor a Benes dekrétumokról van szó, az orrunk alá dörgölik rendesen ezt:

"Magyarország:
160 ezer svábot űztek ki, egyrészt azért, hogy „helyet csináljanak” a felvidékről elűzött magyaroknak."

És még azt, hogy nekünk is kárpótolni kellene őket.
E tény mellett sajnos nem mehetünk el.
Magyarország jelenleg meg tudná tenni, hogy kárpótolja őket?
Valamikor lehet, hogy megtehette volna, de szerintem nem most.
Mária

Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 21:54 | Sorszám: 25
Érdekes...
Most, hogy olvasom soraidat...az eszembe sem jutott, hogy az ő véleménye is érdekelne....nem érdekelt, de most sem.
Nem tudom, miért nem megy nyugdíjba.
Mária
iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 21:49 | Sorszám: 24
HKovács is csak szájmagyar..szégyen

[QUOTE]annak idején, amikor Pozsonyban az alapszerződésről tárgyaltak, tett egy kísérletet és jelezte: a szlovák fél tehetne egyfajta gesztust, nevezetesen: “a szlovák parlament nyilatkozatban érvényét vesztetté nyilváníthatná a Benes-dekrétumokat, s ezzel a gesztussal megkövethetné az egykor Csehszlovákiából kitelepített magyarságot.` De mert a kérés szlovák részről nem talált meghallgatásra, akkori külügyminiszterként Kovács úgy látta, hogy az alapszerződés “fontosabb volt annál, mint hogy emiatt ne írjuk alá` — jelentette ki Kovács László, aki az Új Szónak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy “a (Benes-dekrétumokban megjelenített) kollektív bűnösség elvét nem tudjuk elfogadni.` [QUOTE]

forrás http://www.mszp.hu/index.php?gcPage=public/kereses/formTalalat&next=1104870483

iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 21:46 | Sorszám: 23
Medgyessy, a Kárpátok Cicerója szégyenletes meghunyászkodása..

Egy német újságíró a Benes-dekrétumokról kérdezte a miniszterelnök-jelöltet, aki kifejtette: irigyli azokat a nemzeteket, amelyek csak a múltjukban kutatva találnak tisztázandó kérdéseket. „Nekem nagyon sok feladatom van a jelennel és a jövővel kapcsolatban, és azokra kívánok összpontosítani. Úgy vélem, hogy a dekrétumok igazságtalanok, ám tisztségemnél fogva most más teendőim vannak” — fogalmazott a miniszterelnök-jelölt.


forrás

MEDGYESSY-SCHRÖDER TALÁLKOZÓ
MTI/mszp.hu, 2002. május 14.

A jövendő kormányfő új lendületet fog adni az unió bővítési folyamatának és Magyarország csatlakozásának http://www.mszp.hu/index.php?gcPage=public/hirek/mutatHir&fnHid=46132

iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 21:38 | Sorszám: 22
H(azug) Kovács Lászlóról van szó,


TÖRTÉNELMI CÉL AZ UNIÓS TAGSÁG
Népszabadság, 2002. május 28.
Kovács László, a Medgyessy-kormány külügyminisztere

Ismét kormányzati sikerágazat lehet a külpolitika Kovács László szerint, aki 2004 elejéig az MSZP elnöki és a külügyminiszteri tisztséget együtt kívánja ellátni. " http://www.mszp.hu/index.php?gcPage=public/hirek/mutatHir&fnHid=45869

iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 21:35 | Sorszám: 21
köszönjük!

egy azóta felfelé (??) bukott MSZPs reagálása..pocskondíázása..(OV ellen, a Benes dekrétumokkal kapcsoilatban (szégyen

Vagyis kizárólag a külpolitikai folyamatosságra teszik a hangsúlyt?

— Ezt azért nem állítom. Szakítani kell a regionális hatalmi ábrándokkal. Azt persze az előző kormány sem mondta ki soha nyíltan, hogy ilyen ábrándjai volnának, legfeljebb a volt miniszterelnök és néhány Fidesz-vezető megnyilatkozásaiból sejlett ki ilyesfajta vágy. Én azonban azt mondom, hogy regionális hatalmi ábrándoknak még a látszatát sem szabad megengednünk. Markáns változás lesz a külpolitika belpolitikai hatásának, szerepének értelmezésében is. Elődeink számára a külpolitika belpolitikai szempontból volt fontos. Vagyis olyan magatartást tanúsítottak, olyan retorikát alkalmaztak a nemzetközi kapcsolatokban, amely főleg hazafelé üzent: a választók nacionalizmusra hajlamos részének szimpátiáját igyekezett elnyerni. A jobboldali szavazótábor erősítése meghatározó volt e tekintetben is. A mi felfogásunk szerint viszont a külpolitikának nem a retorikájával, a harciasságával, hanem az eredményességével kell hatnia a választókra. Ez persze bonyolultabb, áttételesebb hatás, amivel nem lehet közvetlenül szavazatokat nyerni. De hosszú távon csakis ez szolgálhatja az ország érdekét. Orbán Viktor gyakran hitte, hogy azzal nyer szavazatokat, ha jól odavág a szomszédoknak – például a Benes-dekrétumok ürügyén –, vagy az uniónak, netán a nemzetközi nagyvállalatoknak. És akkor sem volt a helyzet magaslatán, amikor a New York-i terrortámadás után nem utasította vissza Csurka István szavait, aki lényegében azt fogalmazta meg: az Egyesült Államok csak azt kapta, amit megérdemelt.
http://www.mszp.hu/index.php?gcPage=public/hirek/mutatHir&fnHid=45869

Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 19:06 | Sorszám: 20
.....mindezek után összeállítottam a Szenvedés lángja c. verses kötetemet....
Mária
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 18:51 | Sorszám: 19
AMIRŐL NEM SZABAD MEGFELEDKEZNI

Háború utáni „némettelenítés”-ről nem szabad megfeledkezni.
Azért közlöm veletek az említett szlovákiai hetilap ugyanazon számából ezt a részletet, hogy lássuk azért át helyzetünket ebben a kérdésben is.

Cehszlovákia:
2,6 millió szudétanémetet űztek el a szülőföldjéről.

Lengyelország:
Az országot közel 7 millió lakos hagyta el, a többség a vörös hadsereg elől menekült. A háború után mintegy 3 millió embert telepítettek ki.

Jugoszlávia:
Pontos adatok nincsenek, de statisztikai felmérések szerint a 467 ezres (1941) német kisebbségből 55 ezer (1948) maradt. Főleg szlovéniai németekről van szó. Jugoszláviát a kommunista rezsim rémétől tartva elhagyta csaknem 250 ezer olasz is.

Románia: Adatok innen sincsenek, de az 1930-as 750 ezres német kisebbség 1956-ra 385 ezerre apadt.

Magyarország:
160 ezer svábot űztek ki, egyrészt azért, hogy „helyet csináljanak” a felvidékről elűzött magyaroknak.

Norvégia, Dánia, Hollandia, Belgium: Egyik országban sem élt jelentős német kisebbség, mindössze néhány tízezer. A háború után az egyéni bűnöket vizsgálták és büntették.

Oroszország: Nincsenek pontos adatok. A német telepesek a visszavonuló, a felégetett föld taktikáját alkalmazó német hadsereggel távoztak.


Történészek becslései szerint a háború után összesen 11 millió németet evakuáltak és telepítettek ki Németországba egész Európából.”

Eddig az alább nevezett szlovkiai magyar nyelvű hetilapból az idézet.

2002 elején írtam egy Nyílt levelet a Benes dekrétumokkal kapcsolatban, amit nem volt hajlandó leközölni a sajtó.
Ezért e Nyílt levelet eljuttattam Orbán Viktornak és Medgyessy Péternek.

Mindkét részről kaptam reagálást, melyekből idézek:

Az Orbán kormány részéről Borókai Gábor válaszolt Budapest, 2002. március 14. keltezéssel.
… < A benesi-dekrétumokra vonatkozó kérdést a cseh EU-csatlakozás jelentéstevője tette fel a magyar kormányfőnek Brüsszelben. Orbán Viktor a civilizált Európában igen széles körben elterjedt felfogás szerint válaszolt, megállapítván, hogy „ A benesi dekrétumok rosszak voltak a XX. Században, és különösképpen azok a XXI. Században. Arra számítok, hogy az ilyen törvények el fognak tűnni”
A dekrétumok ügye elválaszthatatlan a történelem legnagyobb világégésétől, a II. világháborútól. A magyar és a német nemzeti kisebbség kollektív büntetése tulajdonképpen válasz volt a nácizmus rasszista megkülönböztetésére, ám ugyanolyan színvonalú, tehát rasszista válasz, ami a kérdést nem oldotta meg, csak mérhetetlen fájdalmat, szenvedést és nemzedékeken át tartó megbélyegzettséget okozott.>…<Közel járunk az igazsághoz, amikor azt mondjuk: a benesi jogszabályokról a szomszédos országokban teljesen különböző kép él. A helyzet azért olyan bonyolult, mert a dekrétumokat meghozó Csehszlovákia utódállamai saját létük alaptörvényeit is az e néven jegyzett intézkedésekben találták meg, így nyilvánvaló, hogy nem akarnak róluk lemondani. Külön kell tehát választani az idő próbáját kiálló „államalaító törvényeket” a kollektív bűnösségre vonatkozó idejétműlt rendeletektől.>…

Medgyessí Péter Budapest, 2002. március 27. keltezéssel írt válaszleveléből idézek:
…” A Benes-dekrétumok szerintem egy meghatározott, tragikus történelmi helyzet következménye. A ma már tarthatatlan kollektív felelősség elvén alapuló dokumentumok gyakorlati alkalmazása az 1948-as kommunista hatalomátvétel után fokozatosan megszünt, de jogi értelemben vett hatálytalanításukra sem akkor, sem 1989 után, sem pedig Cshország és Szlovákia különválása után nem került sor. Az abból adódó anyagi, jogi, morális következményeket Csehszlovákia egyik utódállama sem kívánja vállalni. A rendszerváltás előtti magyar kormányok is igazságtalannak tartották az említett dekrétumokat, de …. nem kezdeményezték hatálytalanításukat.”


Megjegyzésem:
.Az ezt követő időszakban sürgetésem az Európai Unió Alkotmányának megszületésére irányult, amelyben szerettem volna, ha kimondják, hogy „Az Európai Unió tagállamainak polgárai egyenlők” – ezzel kimondva-kimondatlanul is érvényét veszítette volna a Benes-dekrétumokból idézett 5., 12., 28., 33., 71., és 108. rendelet és lehetett volna kérni a hatálytalanításukat úgy a németek, mint a magyarok részéről.

Szőnyi Bartalos Mária

Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 15:31 | Sorszám: 18
BENES DEKRÉTUMAI KOMMENTÁR NÉLKÜL

Minden olyan dekrétum árnyékot vet Európára, amely a németekkel és a magyarokkal kapcsolatban Eduard Benes nevéhez fűződik.

„A hírhedt elnöki rendeletek” címmel a Vasárnap - szlovákiai magyar nyelvű hetilap - 2002. április 3-án leközölte a németekre és a magyarokra vonatkozó egyes „fontosabb” kivonatát.
Ezt idézem nektek:

„A köztársasági elnök 1945. május 19-én kelt 5. sz. dekrétuma

az elnyomás idején végrehajtott egyes vagyonjogi ügyletek érvénytelenségéről, továbbá a németek, a magyarok, az árulók és akollaboránsok, valamint egyes szervezetek és intézetek vagyoni értékeinek állami kezeléséről

2.§

(1) Az állami szempontból megbízhatatlan személyeknek a Csehszlovák Köztársaság területén levő vagyonát állami kezelés alá veszi e dekrétum további rendelkezései értelmében.

(2) Az állami szempontból megbízhatatlan személyek vagyonának kell tekinteni az e személyek által 1938. sueptember 29. után átruházott vagyont is.

3.§
Az állami vagyonkezelést be kell vezetni minden olyan vállalatnál, amelyek esetében ezt a termelés és a gazdasági élet menete megköveteli, különösen az elhagyott vagy az olyan üzemekben, amelyek állami szempontból megbízhatatlan személyek birtokában, igazgatása alatt, bérletben vagy haszonbérletben vannak.

4.§

Állami szempontból megbízhatatlannak kell tekinteni:

a) a német vagy a magyar nemzetiségű személyeket,

b) azokat a személyeket, akik a Csehszlovák Köztársaság állami szuverenitása, önállósága, egysége, államformája, biztonsága és védelme ellen irányuló tevékenységet fejtettek ki (… .

6.§

Német vagy magyar nemzetiségűeknek tekintendők azok a személyek, akik az 1929 óta tartott bármelyik népszámláláskor német vagy magyar nemzetiségűeknek vallották magukat, vagy a német vagy magyar nemzetiségű személyeket tömörítő nemzeti csoportok vagy politikai pártok tagjai lettek.


A köztársasági elnök 1945. június 21-én kelt 12. számú dekrétuma

a németek, a magyarok, valamint a cseh és szlovák nemzet árulói és ellenségei mezőgazdasági vagyonának elkobzásáról és sürgős elosztásáról

1.§

(1) Azonnali hatállyal és térítés nélkül a földreform céljaira elkobozzuk azt a mezőgazdasági vagyont, amely

a) német és magyar nemzetiségű személyek tulajdonában van, állampolgárságukra való tekintet nélkül,

b) a köztársaság árulóinak és ellenségeinek tulajdonában van, állampolgárságra való tekintet nélkül, akik ezt a tevékenységüket főként a háború idején, 1938 és 1945 között fejtették ki,

5.§

(1) Ha az 1.§ értelmében elkobzott mezőgazdasági vagyon bérben van, akkor érvényét veszíti minden bérleti (haszonbérleti) szerződés.

6.§

(1) Az 1.§ alapján elkobzott vagyont a földhöz juttatandó személyeknek való átutalásáig a Mezőgazdasági Minisztérium mellett működő Nemzeti Földalap kezeli, amelyet ezennel létesítünk.


A köztársasági elnök 1945. június 19-én kelt 28. számú dekrétuma

a németek, a magyarok és az állam más ellenségei mezőgazdasági földjének cseh, szlovák és más szláv földművesekkel való betelepítéséről

1.§

A köztársasági elnök 1945. június 21-én kelt 12. számú, a németek, a magyarok, valamint a cseh és a szlovák nemzet árulói és ellenségei mezőgazdasági vagyonának elkobzására és sürgős elosztására vonatkozó dekrétuma értelmében elkobzott mezőgazdasági vagyont, amely a Nemzeti Földalapot illeti meg, betelepítik, amennyiben nem osztják ki földkiutalással az olyan vidékről jelentkező igénylőnek, ahol földhiány van, vagy ahol kedvezőtlenek a mezőgazdasági termelés feltételei.

2.§

(1) Földjuttatást a telepítés keretében a cseh és szlovák, valamint más szláv nemzet tagja kérhet, aki nemzeti szempontból megbízható.

3.§

A földjuttatásra elsőbbségi joguk van e dekrétum értelmében azoknak az igénylőknek, akik kitüntették magukat és érdemeket szereztek a nemzeti felszabadító harcban, főleg katonáknak és partizánoknak, a volt politikai foglyoknak és deportáltaknak, családtagjaiknak és törvényes örököseiknek…


A köztársasági elnök 1945. augusztus 2-án kelt 33. számú alkotmánydekrétuma

a német és a magyar nemzetiségű személyek csehszlovák állampolgárságának rendezéséről

A kormány javaslatára és a Szlovák Nemzeti Tanáccsal megállapodva elrendelem:

1.§

(1) Azok a német vagy magyar nemzetiségű csehszlovák állampolgárok, akik az idegen megszálló hatalom jogszabályai értelmében német vagy magyar állampolgárságot szereznek, az ilyen állampolgárság megszerzésének napján elveszítették csehszlovák állampolgárságukat.

(2) A többi német vagy magyar nemzetiségű csehszlovák állampolgár e dekrétum hatályba lépésének napján elveszti csehszlovák állampolgárságát.


A köztársasági elnök 1945. szeptember 19-én kelt 71. számú dekrétuma

azon személyek munkakötelezettségéről, akik elvesztették csehszlovák állampolgárságukat

Elrendelem:

1.§

(1) A háború által okozott károk felszámolására és helyreállítására, valamint a háború által tönkretett gazdasági élet megújítása érdekében bevezetjük azon személyek munkakötelezettségét, akik a köztársasági elnök által 1945. augusztus 2-án kiadott (… 33. számú alkotmánydekrétum értelmében elvesztették csehszlovák állampolgárságukat.


2.§

(1) A munkakötelezettség a 14-60 éves férfiakra és a 15-50 éves nőkre vonatkozik, e kor betöltését véve alapul.

3.§

(1) A munkakötelezettség által érintett (… személyek nyilvános vagy személyes felszólításra kötelesek a megszabott határidőben személyesen megjelenni a lakóhelyük alapján illetékes nemzeti bizottságnál.

(2) Ekkor a járási nemzeti bizottság a munkakötelezettség által érintett személyt munkára osztja be, esetleg munkásosztagokat alakít.

4.§

(1) Az a személy, akit munkára osztottak be, köteles eleget tenni ennek a beosztásról szóló utasításnak, még akkor is, ha úgy véli, hogy a munkakötelezettség nem vonatkozik rá, amíg nem születik hivatalos döntés erre vonatkozó kéréséről.

5.§

A munkakötelezettség bármilyen munkára vonatkozik, amelyet az 1.§ 1. bekezdésében feltüntetett céllal végeznek, s amelyet az illetékes járási nemzeti bizottság közérdekű munkának ismer el.

8.§

(1) A munkára beosztott személyek kötelesek a nekik kiadott munkát szabályszerűen és lelkiismeretesen elvégezni, és tartózkodni mindentől, ami megnehezítheti vagy veszélyeztetheti a meghatározott munkakör céljának elérését. Kötelesek bárhol elvégezni a rájuk bízott munkát, és olyan munkát is kötelesek végezni, amely nem tartozik rendszeresen űzött foglalkozásukhoz.


A köztársasági elnök 1945. október 25-én kelt 108. számú dekrétuma

az ellenséges vagyon elkobzásáról és a nemzeti újjáépítési alapokról


1.§

(1) Térítés nélkül elkobozzák a Csehszlovák Köztársaság javára az ingatlan és ingó vagyont, nevezetesen még a vagyoni jogokat is, amelyek a német és a magyar megszállás tényleges befejezésének napján tulajdonában voltak, vagy még tulajdonában vannak:


1. a Német Birodalomnak és a Magyar Királyságnak, a német vagy a magyar jog értelmében létezett közjogi személyeknek (… , a magyar pártoknak, valamint az e rendszerhez tartozó ée velük kapcsolatban álló más alakulatoknak, szervezeteknek, vállalatoknak, létesítményeknek (… , más német vagy magyar jogi személyeknek, vagy pedig

2. német vagy magyar nemzetiségű természetes személyeknek, kivéve azokat a személyeket, akik igazolják, hogy hívek maradtak a Csehszlovák Köztársasághoz, sohasem vétettek a cseh és a szlovák nemzet ellen (…

(3) Az elkobzás vonatkozik minden vagyonra, amely az 1938. szeptember 29. utáni időszakban az 1. és 2. bekezdésben megjelölt alanyoké volt (…


*************************************************************

Másolatot készítette: Bartalos Mária
Komárom-Szőny, 2005. január 4.
Megjegyzés: nincs szlovák „s” betű a billentyűzetemen.

iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 07:41 | Sorszám: 17
mél ment..
iszalag
  Válasz | 2005. január 04. 07:35 | Sorszám: 16
Magyarországon széles körben elterjedt az a feltételezés, miszerint ezek a jogszabályok kizárólag a háború utáni megtorlással foglalkoztak volna. Ez teljesen téves berögzõdés. 1940 és 1945 között Beneš 141 ilyen dekrétumot írt alá, ezek szövege több vaskos kötetet tesz ki. A háború utáni megtorlásokon és “rendezéseken” kívül ezek a rendeletek számos más kérdéssel is foglalkoztak. Kiadásuk megkezdése (1940, London) nem utolsó sorban arra irányult, hogy biztosítsák és demonstrálják a csehszlovák állam jogi és politikai kontinuitását, már pusztán amiatt is, mert Beneš elnök 1938 október 5-én lemondott, majd elhagyta az országot.
http://www.htmh.hu/benes.htm
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 04:12 | Sorszám: 15
http://66.102.9.104/search?q=cache:KSu7IXuUQigJ:www.hufo.info/cgi-bin/main.cgi%3Fszerv%3Dtanulmany%26action%3Dview%26message%3D55%26location%3Dmessages++site:www.hufo.info+%22Benes %2Bdekr%C3%A9tumok%22&hl=hu&lr=lang_hu&inlang=pl%20target=nw
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 04:06 | Sorszám: 14
http://www.hufo.info/cgi-bin/main.cgi?szerv=tanulmany&action=view&message=51&location=messages
Szőnyi Bartalos Mária
  Válasz | 2005. január 04. 04:01 | Sorszám: 13
http://www.htmh.hu/benes.htm

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola