Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Mûhely   » Közép-Európa (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Közép-Európa
panda
  Válasz | 2016. január 20. 19:34 | Sorszám: 32
Heller az uszodában
2016. január 18. 12:56 http://gondola.hu/cikkek/99696-Heller_az_uszodaban.html
nereus
  Válasz | 2013. január 08. 12:57 | Sorszám: 31
Közé-európai téma:
http://betiltva.com/files/kacziany_geza_zsidok_a_szharcban.php
gajo
  Válasz | 2013. január 06. 19:09 | Sorszám: 30
A leendő királlyal, minek a kákán is csomót keresni? Az meg, hogy mi valószínűtlen, vagy mi nem... nézz szét ma! Gondoltad volna 20 éve?
nereus
  Válasz | 2013. január 06. 10:52 | Sorszám: 29
A Szent Korona teste mint a Habsburgok ágyasa... Boldog békeidők. Aztán jutott ebből a "testből" egy püspökfalatnyi még Ausztriának is, miután a Habsburgokat letessékelték a porondról.
onogur
  Válasz | 2013. január 05. 23:54 | Sorszám: 28
Osztogathatnak területeket az uralkodók.
Azonban Magyarország a Szent Korona teste, területei felett nem rendelkezik az uralkodó. Nem mondhat le róla, nem engedheti át idegen uralkodónak, ebbe az Országgyűlés soha nem ment volna bele.
nereus
  Válasz | 2013. január 05. 20:33 | Sorszám: 27
"A X V I . században Bodin szomorúan igazolá
ezt: »Agt látjuk, hogy két-háromszáz esztendő óta
azon vélemény kapott lábra, hogy nincs oly erős szerződés, mely megszeghető ne volna; úgy hogy azon nézet majdnem az elv erejére emelkedett, mely szerint azon fejedelem, ki a maga hátrányára kénytelen békét vagy szerződést kötni, megszegheti azt, a mikor csak jó alkalma nyílik rá.« *) A XVII. század e tekintetben fölért a XVI-dikkal; 2) a XVIII-d ik felül múlta azokat."

Albert Sorel: Európa és a francia forradalom. Bp. 1888. Magyar Tudományos Akadémia. I. k. 31. p. Ford. Szathmáry György.

nereus
  Válasz | 2013. január 05. 20:08 | Sorszám: 26
I. Károly román fejedelem ---> (1866) Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen. Neve szerint nem az a tipikus román vajda...
Ugyanmő román király -- mint mondád -- 1881-től. Érdekes név... Az is érdekes, hogy időnként a török, időnként a lengyel rovására osztogattak területeket egymásnak Európa uralkodói. ( Ha Albert Sorel diplomáciatörténészmegbízható forrásnak tekinthető.)
nereus
  Válasz | 2013. január 05. 19:57 | Sorszám: 25
Természertesen egy írói napló nem forrás értékű munka. Az elkobzás ténye viszont érdekes.
onogur
  Válasz | 2013. január 05. 18:50 | Sorszám: 24
Nem sértesz meg, nem vagyok Habsburg-rajongó (sőt!), de ezeket egyszerűen nem hiszem el.
Ferenc József nem állapodhatott meg a román királlyal 1880-ban, már csak azért sem, mert akkor még nem volt királya Romániának.
Hohenzollern Károlyt csak 1881-ben koronázták királlyá.
Különben is valószínűtlen, hogy a Monarchia császára egy, a függetlenségét csak 3 éve elnyert állam javára mondana le önként területekről.
I. Károly II. Vilmos német császár nagy tisztelője volt, ezért titkos szövetséget kötött Németországgal és a Monarchiával 1883-ban. Haláláig a központi hatalmak elkötelezett híve volt.
nereus
  Válasz | 2013. január 05. 18:24 | Sorszám: 23
Kacziány Géza: Az utolsó koronás Habsburg. 1924. (Ezt a könyvét elkobozták.)
nereus
  Válasz | 2013. január 05. 18:17 | Sorszám: 22
Kedves Onogur, ha meg nem sértelek:

"Kacziány Gézát egy Habsburgokról írt igaz könyve[16] miatt elítélték, ha csekély összegre is. Ebből a tárgyalásból tudtam meg, hogy a vén Ferencz Jóska igazán utálta a magyarokat. Magutti nevű udvari tisztre hivatkozik Kacziány; [b]ez a Magutti 1888-ban, a >>császár<< 40 éves jubileumán, hallotta, amint a Mátyás-templomból kijövő Ferencz József azt mondja a mellette haladó Ferencz Ferdinándnak: >>Utálom ezeket a magyarokat.<< Ferencz Ferdinánd azt felelte rá: >>Én is utálom.<< - Na, drága magyarok, Habsburgimádó Apponyiak és Horthy Miklósok: a ti arcotokat nem égeti szégyen, mikor ezt halljátok? Az enyémet égeti. -

Ugyancsak ez a tárgyalás vetette felszínre azt a szomorú, s előttem még ismeretlen történeti tényt, hogy a vén és gaz Ferencz József 1880-ban már megegyezett a román királlyal, Erdély átengedése tekintetében (...)

Most, Magyarország feldarabolásáért Károlyi Mihálytól az utolsó szatócs zsidóig mindenkit hazaárulással vádol az az ostoba, vak magyar töredék, amely kutyahűséggel és kutyaaljassággal dédelgeti még mindig ezen a szerencsétlen csonka kis országdarabon a piszkos Habsburgok jövő királyságának reményét. Ki kellene őket irtani a Habsburgokkal együtt. (...)"

(Oláh Gábor: Naplók. 1924.)
http://mek.oszk.hu/01300/01327/html/olah3_7.htm

onogur
  Válasz | 2013. január 05. 02:12 | Sorszám: 21
nereus
  Válasz | 2013. január 04. 21:03 | Sorszám: 20
Kell majd egy korridor a bőrönddel nekivágni óhajtó visítozóknak...
http://hircsarda.blog.hu/2013/01/04/elkerulo_gyurut_epitenek_magyarorszag_kore_694
onogur
  Válasz | 2013. január 03. 00:51 | Sorszám: 19
A KK-nak több neve is volt, Challenge Kupa, Mitropa Kupa, Zentropa kupa. A Középeurópai Kupában játszották az első nemzetközi klubmérkőzéseket! Ezt ma kevesen tudják Európában, ez is az Osztrák-Magyar Monarchiának köszönhető.

A Vásárvárosok Kupája nem értéktelenődött el, csak UEFA Kupa néven folytatódott. A Fradi 1965-os VVK győzelmét UEFA Kupa győzelemként ismerik el, pedig az UEFA Kupa csak 1971-ben indult.

keresztkem
  Válasz | 2013. január 02. 21:14 | Sorszám: 18
Annakidején futballban volt Középeurópai Kupa (KK) és nagy értéke-presztizse is volt--egy ideig, elég sokáig mindenképpen,azután persze "elértéktelenedett" a Vásárvárosok Kupájával együtt.A következő országok csapatai játszottak benne: Magyarország, Ausztria, akkor Csehszlovákia, Jugoszlávia(?) és Olaszország(?). Futballkedvelőként például számmomra felejthetetlen volt az a Vasas--Rapid Wien meccs, sőt, KK döntő, amit a Vasas 9:2-re
nyert meg a Népstadionban.
Csak mellesleg jegyzem meg,hogy egy időben volt--és sokáig és rendszeresen volt Húsvéti Torna is minden év Húsvétján a Fradi, az Újpest az Austria Wien és a Rapid Wien részvételével úgy, hogy nagyszombaton játszottak 2 meccset Budapesten és Húsvét hétfőn 2-t Bécsben.Középeurópai Élet volt "az" is!Nem is akármilyen.
keresztkem
El Bandi
  Válasz | 2013. január 02. 15:43 | Sorszám: 17
Oszt-rákok?
Oszt miért?
onogur
  Válasz | 2013. január 02. 12:31 | Sorszám: 16
Így gondoltam én is!
Rendes Kis
  Válasz | 2013. január 02. 12:21 | Sorszám: 15
Jöhet egész Padánia: http://index.hu/kulfold/eu_redrawn/
onogur
  Válasz | 2013. január 02. 12:21 | Sorszám: 14
A legegyszerűbb ha azt mondjuk: Közép-Európa az az Osztrák-Magyar Monarchia + Svájc + Bajorország + Baden-Würtenberg.
Rendes Kis
  Válasz | 2013. január 02. 12:17 | Sorszám: 13
A csehek meg választhatnak.
Rendes Kis
  Válasz | 2013. január 02. 12:15 | Sorszám: 12
Igen, abban is eltérnek tőlünk és a skandinávokra hasonlítanak, hogy ahelyett hogy egyesek fölháborítóan meggazdagodnak, mások meg nyomorognak, mindenki szépen, középosztály-szinten éldegél.
De a házaik, a tájaik, még a hajuk szőkesége is Skandináviát idézi.
onogur
  Válasz | 2013. január 02. 12:13 | Sorszám: 11
Ehhehhe, mit tanáltam!
Ezt hogy lehetne szlovák fórumokra betenni?

onogur
  Válasz | 2013. január 02. 12:02 | Sorszám: 10
Nagyon helyes!
Bajorország Közép-Európa, a szászok, poroszok földje viszont nem.
Én azért Közép-Európához csatolnám Lombardiát, Velencét is.
mpd
  Válasz | 2013. január 02. 11:58 | Sorszám: 9
Nejem volt a nyáron kirándulni a Rzeczpospolitában. Ő is azt mondja, tiszta haváj, hozzánk képest.
Pedig én még emlékszem, hogy a nyolcvanas években konkrétan csak a feketepiacon lehetett normális kaját venni..... márkáért. Akkor hogy is van ez? Mikor kerültek elibénk? Vagy ők még nálunk is szeniálisabbak?
Rendes Kis
  Válasz | 2013. január 02. 11:49 | Sorszám: 8
Saját tapasztalat: amikor átléptem a magyar-lengyel határt, tényleg mintha Skandináviába értem volna.
Szóval, lehet hogy nemcsak a dánokat, de a többi északi fricceket is ki kellene hagyni a "közép"-ből ...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola