Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » reálfantasztikumok (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: reálfantasztikumok
Mallow
  Válasz | 2003. március 01. 16:52 | Sorszám: 59
Visszatérve reálfantasztikumaimhoz:

A következőt képzeltem hozzá az eddigiekhez.
A fórumon bármely polgárnak joga lehet szólni, esetleg részt venni, ha talál egy küldöttet, aki ehhez hozzájárul. Tulajdonképpen így lehetne felváltani a hagyományos népgyűlést egy modernebbre: aki részt akar vállalni az ország ügyeinek intézéséből, szinte közvetlen mód lehetőséget kap rá.
Ez szükségtelenné tenné a kampányt, lehetőséget adna arra, hogy bárki közszereplővé váljon – miközben azért akárki mégsem szólalhatna meg.

Mallow
  Válasz | 2003. március 01. 16:49 | Sorszám: 58
Ez teljesen így van.

És ezt is híresztelem a gondolán: visszafogott kommunikáció erőteljes tettekkel ötvözve. Ez az ami kell.

Mert valóban nem attól lesz valaki szélsőséges, radikális stb., hogy elkezd üvöltözni. És, aki radikális, nem kell, hogy elkezdjen üvöltözni... ha elkezdene, a kutya se szavazna rá...

Mallow
  Válasz | 2003. március 01. 16:41 | Sorszám: 57
Mit értek idősek tekintélye alatt? Tiszteletet, pl.
Arra gondoltam, hogy ha nincs nyugdíjrendszer, akkor családi szinten kell megoldani az időskori helyzetet. Pl. úgy, hogy a családfő bizonyos értelemben a legidősebb férfi lesz, kezében a vagyonnal, vagy fiai fölötti nagyobb hatalommal. Ezt kikényszerítné a helyzet, mert ha egy férfi nem gondoskodik időskori jövőjéről, akkor nem is lenne időskori jövője. Hirtelenjében megszűnik a magatehetetlen, államilag eltartott nyugdíjas bácsi képe... ez a nem túl tiszteletet parancsoló létmód...
Mallow
  Válasz | 2003. március 01. 16:24 | Sorszám: 56
1,
A mostani pártrendszer teljesen hamis. Ezek nem képviselnek semmit / senkit, vagy nem lehet tudni – csak sejteni – hogy valójában mit képviselnek. Lényeges kérdésekben inkább véleményformálók, a közfelfogással szemben is. (Ami nem lenne baj, ha egyetértenék velük, de ez nincs így.)
A legnagyobb probléma, hogy a nyíltság teljesen eltűnt. Valóban fontos, lényeges kérdésekről az emberek nem is tudnak. Ám hülyeségekkel tele van a média, a pártok a fontos kérdésekben is úgy járnak el – már ha valamilyen formában felvetik őket –, mint ahogy a választások alkalmával. Álarcokat cserélgetnek, mindig úgy hazudnak, hogy a legjobban jöjjenek ki a szituációból.
És krvára dühít, amikor a nép eredetileg helyes – talán mert még természetes, ösztönös – véleményét is átformálják.

Hasonló a hasonlóhoz – természetes módon kialakulnak csoportosulások. Ezzel nincs baj. De a mai állapotok nem természetesek. Azt remélem, hogy miután a vezetést a nép átadja egy – remélhetően – derekabbakból álló csoportnak, ebben az új közegben már nem fognak olyan rosszul alakulni a dolgok, mint ahogy alakultak. Annak érdekében, hogy a derekabbak kerüljenek oda, nem lehet pártokra szavazni, ezért kell szűkebb környezetből választani, és ezért nem szabad engedni, hogy legyen kampány.

2,
Azt mondod, hogy esélytelen jelöltre nem szavaznak az emberek?
Nem szerencsés a dolog. Mi lehet a megoldás? Nagyobb körzetek, ahonnan egyszerre több ember is bekerül?
Vagy bevezetni egy országos listát, amelyről több személyt is kijelölhetnek az emberek?

3,
Az a folyamat, amiről írsz, valóban kedvezne a demagógoknak. Alulról induló, nagy ismertségre szert tevő, jól hangzó szövegekkel nyomuló alakok. De ha nincsenek pártok, akkor az ilyen alak csak egy lesz a sok közül, és ha a népet egy-egy ilyen meghülyíti, még mindig kevés arra az esély, hogy egy küldöttként a sok között is ilyen sikeres lesz.

Természetesen az ötletként felvetett rendszer sikeressége, mivel demokratikus, függ a közemberek hülyeségétől. De szvsz sokkal jobb lenne, mint a mostani.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2003. február 27. 11:16 | Sorszám: 55
Az áfa az adórendszer legproblematikusabb része szerintem. Mégpedig a visszaigénylések miatt. Roppant összegek mozognak át ilyenkor felesleges adminisztrációs költségekkel terhelve a gazdaságot. Sokkal jobb lenne egy alacsonyabb áfa-kulcs. A másik pedig jobb lenne ha a visszaigénylési rendszer másmilyen lenne. Átláthatóbb, egyértelműbb. Esetleg nem is lenne...

Nehéz ügy.

nemszadista
  Válasz | 2003. február 27. 00:38 | Sorszám: 54
Ez jó volt...
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2003. február 26. 11:00 | Sorszám: 53
A Linux biztos nem bukta el.

egyrész nem is bukhat. Tekintve, hogy nem is versenyez. Csak a Microsoft bukhat, mert csak ő tett bele pénzt. A linux legfeljebb nem terjed el úgy.

Véleményem szerint a jövő számítógépeinek alapja inkább egy linux-rendszer lesz mint más. Egyre-másra születnek a hivatalos állami linux-rendszerek. Mindenki rájött, hogy csak egy nyílt forráskódú software-ben lehet igazán megbízni. S miért fizessünk valakinek horribilis összegeket, amikor meg tudjuk csináltatni is.

Egy kis pamflet a nyíltforráskód mellett:

Levédetem a tüzet

Tegnap este a kocsmában egy fickó tüzet kért tőlem. Rögtön felfogtam, hogy itt kielégítetlen kereslet van valamire, és ebből pénzt lehetne csinálni, úgyhogy megállapodtam vele, hogy 10 pennyért meggyújtom a cigarettáját, de igazából nem tüzet adtam neki, hanem cigarettagyújtási licenszet. A cigarettagyújtási-licensz szerint nem volt szabad másnak is tüzet adnia, hiszen az a tűz az én tulajdonom. Részeg volt, és azt mondta hülye vagyok, de azért elfogadta a tüzet (és ezzel hallgatólagosan a tűz használatát szabályozó licenszet is). Néhány perc múlva persze észrevettem, hogy a barátja tüzet kér töle és elképedve láttam, hogy emberem átnyújtja barátjának a cigarettáját, így kalózkodva az én tüzemmel. Elindultam hát arra az oldalra, de menetközben növekvő rémülettel láttam, hogy most meg a barátja kezdi körbeadogatni a cigarettáját, hogy a körülötte ülőknek is tüzet adjon! Hamarosan a bárnak azon az oldalán mindenki az ÉN tüzemet használta, anélkül, hogy nekem ezért egy fillért is fizettek volna. Felbőszülten rohantam egyiktöl a másikig, kitéptem a cigarettát a kezükből és eltapostam a földön.
Furcsamód a kidobóemberek nem méltányolták a jogaimat és egyszerüen kihajítottak az utcára.
(Ian Clarke)

nemszadista
  Válasz | 2003. február 26. 00:11 | Sorszám: 52
"hogy már nem divat utálni a Microsoftot"

Ja, olyan cégnél, ahol dolgozol, ott biztos...

"És szerintem a Linux végleg elbukta a versenyt"

NAGYON remélem, hogy ebben nincs igazad.

XP-ig már nem jutottam el, ezért nyugodtan szidhatom a '98-at és az NT4-et

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 25. 22:38 | Sorszám: 51
Valójában, ha adózási kérdésekről van szó, én teljesen megszüntetném az SZJA-t és csak ÁFA lenne (magasabb).
Alapvetően nem értek egyet azzal a hozzállással, hogy a jövedelmet adóztatják meg. A jövedelemmel két dolgot lehet tenni: elfogyasztani vagy befektetni. (Vagy elásni az erdőben egy befőttesüvegben, de irreális dolgokat azért nem veszek figyelembe ). Ha újrabefektetik, szerintem nem kéne megadóztatni, nem korrekt dolog. Ugyanis az újrabefektetésből haszon, abból előbb-utóbb azért fogyasztás lesz, és éppen az a lényege, hogy több fogyasztást eredményez, mintha a jövedelem keletkezésekor egyből elfogyasztanák. Ez jó a gazdaságnak - izé, a környezetet most hagyjuk, kissé felborítaná a szép elméletemet - tehát nem kellene megadóztatni: ráér akkor, amikor elfogyasztják. Tehát, szerintem nem a jövedelmet kellene adóztatni, hanem a fogyasztást.Azaz csak ÁFA kéne.

Az SZJA szerintem önmagában sérti a közteherviselés elvét: teljesen más tud lenni nettó száz rongy a szülőkkel lakva, csak bulira költve, meg mondjuk más tud lenni egyedül nevelve két gyereket. A közteherviselés elve szerintem nem azt jelenti, hogy mindenki jövedelme, hanem mindenki lehetőségei, azaz életszínvonala arányában járul hozzá a közöshöz. Ez megoldható lenne csak-ÁFA rendszerben, kellően progresszív kulcsokkal. Persze ehhez sok babramunka kéne, mert külön-külön kéne vacakolni minden termékféleséggel: mondjuk egy ing 2000 forintig 15% ÁFA, 2000-5000 között 25%, 50000-10000 között 40%, 10000 fölött 50%. Ez elég babra és lehetne vele csalni, bár még mindig kevesebbet, mint az SZJA-val, de mégis igazságosabb közteherviselést eredményezne.

Nekem pl. tök jó lenne, mert a kereskedőknek pillanatok alatt tele lenne a töke a kézi áfakalkulálással és rohannának integrált rendszert venni de komolyan, szerintem valami ilyen irányba kellene elindulni: ne a jövedelem adózzon, hanem a fogyasztás, pontosabban a fogyasztás színvonala.

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 25. 22:25 | Sorszám: 50
Tux... fura, de mostanában eljutott oda a Win, hogy már nem divat utálni a Microsoftot. És szerintem a Linux végleg elbukta a versenyt: az XP-vel már nem tud versenyezni szolgáltatásban, kényelemben, látványban, míg a Win biztonságban és megbízhatóságban már majdnem ott van... fura, de akár filozófiai kérdésként is érdekes:
úgy tűnik, jobb az a stratégia, hogy csinálni valami látványos sz*rt majd lassan tartalmat csöpögtetni bele, mint csinálni valami tartalmilag jót és lassan felcsicsázni. Ma már egyértelműen az előbbi nyert: mára már azért megvan a tartalom, míg ott még mindig nincs meg az igazi kényelem.
SilentSierra
  Válasz | 2003. február 25. 19:04 | Sorszám: 49
Az utolsó bekezdés kivételével tökéletesen egyetértek. Aztat az uccsót nem értem. Milyen a korporatív állam?
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2003. február 24. 22:17 | Sorszám: 48
Nader az jó.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2003. február 24. 22:16 | Sorszám: 47
Az SZJA-t nem vettem eddig számításba. Igazából nem érzem jó ötletnek. Bár... Az SZJA összességében is túl nagy teher inkább csökkenteni kellene mint növelni. Az 20%-os egykulcsos SZJA jó megoldás lenne.

A magasabb társasági adót azért nem tudják automatikusan a fogyasztóra terhelni, mert az áremelés esetén automatikusan az adójuk is növekedne. Tehát pl. ha 500 Ft egy doboz cigi és ezen van mondjuk 100 Ft nyereségük ebből 18 Ft-ot adóztak le. Ha nem 18%-ot, hanem 50-et kellene leadózniuk (egy doboz után), akkor a különbözetet megpróbálhatja beszedni áremeléssel, de ez esetben dupla annyit kell emeljen mint az adó miatti bevételkiesés, amit megtehetnek persze, de... (32Ft helyett) 64 Ft-tal emelve a termék árát 164 Ft-nak a felét kellene adóként befizetniük, hogy a korábbi adózás utáni nyereséget tegyék zsebre. Tehát dupla akkora emelést kell végrehajtsanak 50% esetén. Nagyobb % esetén még többet.

De egyszerűbb ha a hatósági árképzéssel egyszerűen államilag megszabjuk a haszonkulcsukat. Ebben az esetben bármit megtehetünk.

nemszadista
  Válasz | 2003. február 24. 22:13 | Sorszám: 46
Ja, olvasgatok egy kicsit Naderről: http://www.nader.org/
nemszadista
  Válasz | 2003. február 24. 22:07 | Sorszám: 45
Akkor mi újság Koréliában? Veszik az atompisztolyt?

A Zindexről kitiltottam magamat és tavaly április 22-e óta nem kattintottam oda.

nemszadista
  Válasz | 2003. február 24. 22:05 | Sorszám: 44
OFF
"jó, hogy nem vándoroltál ki, mint ígérted... "

Még nagyonis benne van a pakliban... fél év múlva meglátjuk... (de nem kivándorlás, hanem "önkéntes számüzetés" egy időre! Ez az SZDSZ-MSZP páros pont olyan elviselhetetlen, mint vártam. Brrr... )

Microsoft? Ejnye. Szegény Tux, cserbenhagytad... ;(

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 24. 21:19 | Sorszám: 43
Gratula a sráchoz - jó, hogy nem vándoroltál ki, mint ígérted...

Lehet, hogy félreismertél: számomra nem idegenek a radikális megoldások, amennyiben azok nem dühösködést és nem afféle ócska "mi vagyunk a jók - ők meg a rosszak" válaszokat jelent, hanem a társadalmi kérdésekre civlizált formában adott, mégis radikális változásokat előidéző választ, feltéve, hogy érezni rajtuk a jóindulatot, és nem valamiféle dühös-frusztrált igazságtevő szándékot érezni rajtuk. Magyarán, aki jóindulatú, az lehet radikális - éljen Ralph Nader

(Állás O.K. Egy vállalatirányítási rendszer tanácsadója vagyok. És a rendszert úgy fél éve megvette a Microsoft - az meg hihetetlen nagy brandot ad neki, tutira nagy jövője lesz a rendszernek ... )

Mallow
  Válasz | 2003. február 24. 21:11 | Sorszám: 42
"...és (Hober?) Mallow itt."

Személyesen
De nem vagyok azonos az indexes "hober mallow" nickkel, utóbb feltűnt ott egy ilyen nevű valaki.

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 24. 21:01 | Sorszám: 41
Az első bekezdésben igazad van. A magasabb társasági adót simán el is tudnám fogadni, csak a magasabb SZJA-t nem. Mondjuk attól tartok, hogy a magasabb társasági adót is simán továbbhárítanák a fogyasztókra, és éppen a drogjelleg miatt tehetik ezt meg.

(Megj. éppen erre vonatkozott a költői kérdésem: elvileg a jövedéki adónak is a termelőt kéne sújtania, csak hát megengedik nekik, hogy továbbhárítsák ezt árnövelés formájában... a kérdés az, hogy miért...)

OFF ma este hirtelen olyan hangja lett a winchesteremnek, mint egy kereplőnek: ne lepődjetek meg, ha egy darabig nem láttok, erősen kihallik egy tönkremenés belőle... ON

nemszadista
  Válasz | 2003. február 24. 00:48 | Sorszám: 40
"Mondjuk +20°% gyerek nélkül, -20% gyerekkel (SZJA)"

Támogatom, most született csuda aranyos fiamra való tekinttel is!

(Hű, de radikális lettél.
OFF
Találtál már megfelelő állást?)

Amúgy érdekes topik, egy hasonló témában egy topikom már nekem is elsüllyedt, ott a választási cenzus előnyeiről morfondíroztam, pontosan olyan gondolatmenet mentén mint
k.o. és (Hober?) Mallow itt.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2003. február 24. 00:07 | Sorszám: 39
"A veszélyes iparágak büntetése amúgy is megoldott."

Igazad lenne csakhogy: A jövedéki adó a fogyasztót bünteti nem az előállítót. Tegyük fel a magas ár miatt csökken a kereslet - valójában ezeknél a termékeknél nem. Drogokról van szó ugyanis. A fogyasztó nem teljesen maga ura.

De ez az oldala rendben is van a dolognak viszont tehát a dohánycégek profitja nem csökken általa. Pedig ez is üdvös lenne. Ezért kell magasabb társasági adó ezekre a forgalmazókra-előállítókra. (Csak az előállítókara nagyobb adóterhet kivetni esteleg a dohányárutermelés megszünését és importnövekedést okozna. Ezért az adót továbbra is a termékhez kell kötni. Annak megfizetését azonban nem a fogyasztóra kell közvetlenül ráterhelni. Olyan adóformára van tehát szükség, ami a dohánycégek profitját csökkenti - pl. a termék árának x-szeresét kellene fizetnie a cégnek minden egyes darab után.)

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 23. 22:21 | Sorszám: 38
Ja, erről beugrott valami, amit nem tudok kihagyni: szóval, mekkora tévhit már, hogy azt hívják radikálisnak, aki folyton nagypofájú módjon fogalmaz és retorikai szinten kedveli a bolha->elefánt transzformációt... holott az lehetne igazi radikális, aki meg merne lépni egy ilyen +/- 20%-os adómódosítást... és közben ezt simán be lehetne csomagolni a legbájosabb, legkultúráltabb kisjánosi modorba - sőt, nem csak lehetne: kellene is, hogy megbékéljenek vele az emberek - és ettől függetlenül százszor radikálisabb dolog lenne, mint akármilyen harsány antiglobalista szöveg...
Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 23. 22:17 | Sorszám: 37
Alapvetően mit értesz az idősek tekintélye alatt? Nem hiszem, hogy vissza lehetne adni az idősek hagyományos szerepét, mert annak alapvetően nem gazdasági, hanem hagyománybéli okai voltak.

Egyébként, ha már nyugdíj, az érdemes tudni, hogy a népességcsökkenés fő oka a nyugdíjrendszer. Ugyanis a nyugdíjrendszernek éppen az a lényege, hogy az is megél idős korában, akinek nincs gyereke, hogy támogassa. Ez irányba érdemes lehet gondolkodni.

Persze ha most ezen vérszemet kapva valaki meg akarná szüntetni a nyugdíjrendszert, elárulom, lehetetlen, ezer más, általában jobb befektetési forma létezik helyette. Ha ebből indulunk ki, a népességcsökkenés oka a jólét: ha az ember elég pénzt félre tud tenni, hogy megéljen belőle időskorában, nincs gazdasági szüksége gyerekekre. Vissza a nyomort!

Komolyra fordítva, a népességcsökkenés megállításának egyetlen módja úgy átformálni az adórendszert, hogy gyereket vállalni nagyon jó üzlet legyen: érezhetően jobban éljen utána az ember. Mondjuk +20°% gyerek nélkül, -20% gyerekkel (SZJA), ammá valami

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 23. 22:10 | Sorszám: 36
"Pl. a dohánygyárakat külön adóval sújtanám; a bioélelmiszertermelőket, a magaskultúrát "előállítókat" pedig alacsony adóval, esetleg adómentességel támogatnám, egyben ösztönözném a gazdaságot az értékteremtés felé elmozdulni. "

Azért az ilyen ötleteket nem ártana jobban átgondolni... a káros v. veszélyes v. potenciálisan veszélyes iparágak büntetése amúgy is megoldott a jövedéki adók, különféle hozzájárulások (környvéd-i stb.) rendszerével. A kiemelten hasznos iparágak jutalmazása pedig részben megoldott, részben megoldható társasági adó és ÁFA kedvezmény v. mentesség, állami dotáció, pályázati pénzek, és más hasonló módokon.

Ezek közös jellemzője, hogy magát a céget - azaz annak tulajdonosait - jutalmazza/bünteti. (Bár utóbbinak nincs túl sok értelme: simán továbbhárítják a vevőre. Költői kérdés: vajon miért kell, hogy a jövedéki adó emelése automatikusan cigiáremelést jelentsen? Most a dohányost akarja büntetni az állam, vagy az előállítót/kereskedőt?) Az SZJA efféle differenciálása viszont a munkavállalót jutalmazná/büntetné, aki igazából nem tehet semmiről: a legtöbben örülnek, hogy találnak egyáltalán valamilyem állást valahol.

Hollender Miklos
  Válasz | 2003. február 23. 22:00 | Sorszám: 35
Tulajdonképpen a közvetett demokrácia eredeti célja vmi ilyesmi volt: hogy az emberek kiválasszák maguk közül azokat a személyeket, akiket legderekabbnak tartanak, és rájuk bízzák közös ügyeik képviseletét. Aztán ezek az emberek nézeteik szerint csoportokba tömörültek, és kialakultak a pártok.

A csapda ott van, hogy

1) Egy ilyen rendszerben is kialakulnának tömbösödések.
Vannak olyan alapvető, jól megragadható, jól kategorizálható különbségek az emberek között, mint pl. vannak lazább alkatok, és vannak fegyelmezettebbek, vannak moralizálós alkatok és vannak, akik úgy gondolják, hogy amíg nem bántok senkit, addig minden rendben van, vannak, akik inkább a sikeres emberek pártján vannak és vannak, akik a vesztesek pártján stb. Más nevek alatt, de ez úgyanúgy pártokká fajulna. Gondoljunk csak abba bele, hogy már a hatvanas években volt az MSZMPn belül egy kommunista, egy liberális és egy népi-nemzeti szárny - csak nem úgy hívták. Bármilyen közegben, bármilyen név alatt kialakulnak ezek a különbségek.

2) És ráadásul az egyéni körzetes szavazások éppen azok, amelyek bebetonozzák a kétpártrendszert.

Szerintem párttalanítási folyamat automatikusan is le fog játszódni az internet elterjedése miatt: ha jön egy ember csak úgy a semmiből, a hétköznapi életből, és van egy népszerű ötlete, amit képviselni szeretne, akkor az az interneten egy Uhrin Benedek v. Szalacsi ("jómunkásember" ) -szerű futótüzet okozhat. Ennek a folyamatnak volt pl. előjátéka Pim Fortuyn működése - nulla infrastruktúra, nulla lóvé, semmi párt, jóformán jelentkezési sorrendben írta föl a népeket az országos listájára... de ő még nem elsősorban az interneten nyomult: ő tévéember volt. A folyamat inkább az internet irányába mutat.

Persze nem biztos, hogy ez jó lesz. Az ilyen emberek ugyanis jellemzően a sok-sok társadalmi probléma közül egyet-kettőt lovagolnak csak meg. Pl. ha most hirtelen körbeszaladná a netet egy hiteles ember, aki azt ígéri, hogy rendbe teszi az egészségügyet, lehet, hogy a már mindenkiben csalódott emberek (pl. én) rá szavaznának.
Csakhogy azt nem lehet tudni, hogy egy ilyen ember pl. milyen külpolitikát folytatna...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola