Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Reformáció. (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Reformáció.
ab ovo
  Válasz | 2007. november 07. 18:36 | Sorszám: 63
Nem akartam leszólni, sem ôt vagy mást megbántani, de allergiám van a szószéken semmitmondó szövegeket szajkózókról.

A hívô lelkész megosztja másokkal a hit örömét, s nem mások légbôlkapott (református) hitére hivatkozva üti el a témát.

Rendes Kis
  Válasz | 2007. november 07. 17:56 | Sorszám: 62
A #51-ben nagyon magas lóról (mondhatnám: dölyfösen) szóltad le a lelkészünket.
ab ovo
  Válasz | 2007. november 07. 17:52 | Sorszám: 61
Igen.
Úgy tudom, a Jó hír könyv formában valamennyi parlamenti képviselôhöz eljutott tavaly. Vajon beleolvastak-e?

Pimaszkodni akarsz a dölyfösséggel?
Mi közöm lenne hozzá? Véleményem van, aminek megvan az alapja. Ha fejlôdôképes vagy, neked is lesz, méghozzá önálló.

Rendes Kis
  Válasz | 2007. november 07. 15:47 | Sorszám: 60
-e
Rendes Kis
  Válasz | 2007. november 07. 15:45 | Sorszám: 59
Ő http://www.parokia.net/publicate/ajohir.html az ?

Szimpatikus embernek látszik. De nem értem miért föltétele az ő könyvének elolvasása ahhoz, hogy a dölyfösségedről beszélgessünk ?

ab ovo
  Válasz | 2007. november 07. 13:48 | Sorszám: 58
Egy életrajzról összefoglalót adni nehéz.

Olvasmányos, fordulatos, jól tagolt, az elmúlt fél évszázad sajátosan feldolgozott része: család, egyház, kisebbségi lét, háború, ´56, falu, város, Budapest.

Magánélet, hitélet és politikai események sajátos ötvözete. Mi kell még?

Olvasd el, biztosan nem lesz csalódás. (Könyvtárban vagy az Abonyi utcában biztosan megtalálod.)

Rendes Kis
  Válasz | 2007. november 06. 22:40 | Sorszám: 57
Most éppen ezeket olvasom:
Anthony de Mello S. J.: Ébredj tudatára!
John D. Barrow: A semmi könyve
Luigi Giussani: A keresztény tapasztalat útján
... meg még 1 csomó félig olvasott könyv, bármerre járok.
Úgyhogy, kedves ab ovo, hálás volnék egy összefoglalóért Szabó tiszteletes könyvéről !
ab ovo
  Válasz | 2007. november 06. 22:19 | Sorszám: 56
Már olvasod a könyvet, azért nem válaszoltál?
ab ovo
  Válasz | 2007. november 03. 13:05 | Sorszám: 55
Tudod mit?

Olvasd el egy református lelkész,
Szabó Imre: "Sírjanak a papok"
c. könyvét. Érdemes rá. Utána visszatérünk a témához.

Rendes Kis
  Válasz | 2007. november 01. 11:37 | Sorszám: 54
Lassabban a testtel, kedves ab ovo.
Az elbizakodottság sem vezet jóra:
"Két ember fölment a templomba imádkozni, az egyik farizeus volt, a másik vámos.
A farizeus odaállt előre, és így imádkozott magában: Isten, hálát adok neked, hogy nem vagyok olyan, mint a többi ember, rabló, igazságtalan, házasságtörő, mint ez a vámos is.
Kétszer böjtölök hetenként, mindenemből tizedet adok. -
A vámos megállt hátul, szemét sem merte fölemelni az égre, inkább a mellét verte és könyörgött: Isten, irgalmazz nekem, bűnösnek! -
Mondom nektek, hogy ez megigazultan ment haza, az nem. Aki magát felmagasztalja, az megaláztatik, aki megalázza magát, az felmagasztaltatik."
(Lk 18,10-14)
ab ovo
  Válasz | 2007. október 31. 21:43 | Sorszám: 53
Lerakták a Reformáció parkja alapkövét Budapesten
2007-10-31 20:41

A reformáció 490. évfordulóján szerdán helyezte el Erzsébetváros Önkormányzata a kerület protestáns gyülekezeteinek részvételével a „Reformáció parkja” alapkövét a budapesti Bajza utca és Városligeti fasor sarkán, majd közös protestáns istentiszteletet tartottak a fasori templomban.

A protestáns világ ünnepnapján, október 31-én tették le a budapesti „Reformáció parkja” alapkövét. A parkban jövő év elején egy szobrot és egy emlékművet is felállítanak, mondta el Erzsébetváros Önkormányzatának kommunikációs titkára, Hajmási Zsuzsa. A fasori evangélikus templomban, Gáncs Péter, evangélikus püspök, Mészáros Kálmán a magyarországi Baptista Egyház elnöke, és Nagy Tibor nyugalmazott református püspök-helyettes tartott közös istentiszteletet este hat órától.

Október 31-én ünneplik a protestáns egyházak a reformációt. 1517-ben ezen a napon küldte el Luther Márton a Wittenbergbe 95 pontba foglalt téziseit, amelyeket a katolikus egyház megreformálása érdekében tett közzé. Luther téziseiben elutasította a búcsúcédulák árusítását, bírálta a bűnök pénzzel való megváltását. Luthert a pápa kiátkozta és kiközösítette. Luther nézetei vezettek el az evangélikus vallás létrejöttéhez. A Kálvin János genfi reformátor vezette másik irányzat pedig a református vallás alapját tette le.

FH/HírTV

(A békés elmélkedés és a "leborulás" lehetôsége a szabadban is meglesz)

orosz_hussalata
  Válasz | 2007. október 31. 21:41 | Sorszám: 52
A DUNATV most adja a Luther-t. Én korábban láttam, és tetszett.
ab ovo
  Válasz | 2007. október 31. 21:36 | Sorszám: 51
"a mi református hitünk"

A lelkész az igaz hitre nem mert hivatkozni, helyette a fenti szófordulattal a saját hitetlenségét ködösítette. Sematizálva, általánosítva kivetítette másokra is - a semmitmondó szöveget.

A templomban ülôk, az igehirdetést hallgatók (feltételezett) hitével hogy vállalhat hitközösséget egy elhivatott igehirdetô? Sehogy, mert nem ismeri minden ott ülônek a hitbeli meggyôzôdését.

Közelednek az egyházi ünnepek, addig keress magadnak másik templomot, ahol hívô a lelkész. Menj el több helyre is, hallgasd meg a prédikációt. Hidd el, meg fogod találni és jobban jársz, mintha értelmetlen szóvirágokat hallgatnál még évekig.

Rendes Kis
  Válasz | 2007. október 31. 17:20 | Sorszám: 50
A múltkor a református istentiszteleten a lelkész azt mondja, hogy "a mi református hitünk" ... pedig hát, miután megreformálta, mondhatná, hogy "a mi visszaigazított hitünk" ... vagy egyszerűen csak "igaz hitünk" ... Nem ?

Rendes Kis
  Válasz | 2007. június 24. 21:49 | Sorszám: 49
Lehet, hogy a reformáció is reformálásra szorul ?


Tegnap a Tiszteletes úr az Isten előtti leborulás szükségességéről beszélt.

(Bevallom, nekem már régtől hiányzik, hogy a református templomokban nincs térdeplő, de magamtól nem hoztam volna szóba ... )

Turul
  Válasz | 2005. október 31. 23:07 | Sorszám: 48
Erős vár a mi Istenünk, / Jó fegyverünk és pajzsunk.
Ha ő velünk, ki ellenünk? / Az Úr a mi oltalmunk.
Az ős ellenség / Most is üldöz még,
Nagy a serege, / Csalárdság fegyvere,
Nincs ilyen több a földön.

Erőnk magában mit sem ér, / Mi csakhamar elesnénk;
De küzd értünk a hős vezér, / Kit Isten rendelt mellénk.
Kérdezed: ki az? / Jézus Krisztus az,
Isten szent Fia, / Az ég és föld Ura,
Ő a mi diadalmunk.

E világ minden ördöge / Ha elnyelni akarna,
Minket meg nem rémítene, / Mirajtunk nincs hatalma.
E világ ura / Gyúljon bosszúra:
Nincs ereje már, / Reá ítélet vár,
Az ige porba dönti.

Az ige kőszálként megáll, / Megszégyenül, ki bántja.
Velünk az Úr táborba száll, / Szentlelkét ránk bocsátja.
Kincset, életet, / Hitvest, gyermeket:
Mind elvihetik, / Mit ér az őnekik!
Mienk a menny örökre!

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. október 31. 18:07 | Sorszám: 47
Tudom, másoknak semmit nem jelent a mai nap.

Ne légy ilyen pesszimista! Még egynémely római kaotikus ismerősöm is tudja, hogy mit jelent az október 31.

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. október 31. 18:04 | Sorszám: 46
Bizony! Ma van 1517. Holnap lesz Mindenszentek, s holnapután Halottak Napja.
S nem bedőlni ("reformkonyha, reformkomonisták")! A reformáció nem megújulást jelent. Vissza a gyökerekhez! A lélek fájának (radikális) metszését.
Turul
  Válasz | 2005. október 31. 16:22 | Sorszám: 45
Tudom, másoknak semmit nem jelent a mai nap.
De a temetők látogatását általában előrevesszük és lélekben reformációt tartunk.
Magam tegnapot is ennek szellemében éltem át és a mai napot is így élem.
Lelki frissülés nekünk. Kicsit máskép, mint nagyünnepeink, de hasonlatos is...
szentistvánjobb
  Válasz | 2005. október 31. 16:13 | Sorszám: 44
Eddig nem tudtam, hogy horvát unitáriusok is vannak ... http://gondola.hu/hir.php?hir_id=23373
iszalag
  Válasz | 2005. május 18. 19:29 | Sorszám: 43
Köszönöm!
szentistvánjobb
  Válasz | 2005. május 18. 14:43 | Sorszám: 42
A hittudományba szerintem az ateizmus is beletartozik, a teológiába nem.

igaz hit nincs csak erős vak vagy gyenge óvatos szkeptikus

"Egy Isten van, és ez az Isten jó !"

Megkockáztatom, hogy erre az egy kijelentésre érdemes erősen, vakon ráalapozni az életünket ... És akkor az "ökumené mögött rejlő azon törekvés, hogy feltaláljuk az egyetlen igaz hitet" nem "hiábavaló emberi törekvés" ...

De nem is kell nekünk a mindentudás, hisz elég mindig annyi is amennyit megértünk belőle, vagyis a veleje.

Ámen !

szentistvánjobb
  Válasz | 2005. május 18. 14:27 | Sorszám: 41
Bölcs ez a lelkésznő !

"Egy az Isten !"

Ez a hit lehet a világ-ökumené alapja. Ebbe az is belefér szerintem, hogy mi az 1-ségbe szent 3-ságot sejtsünk bele, egy hindu pedig szent sok-ságot ...

Én is épp azt akartam javasolni Ödönnek, hogy a közeledésben a tudás helyett a nem-tudás legyen a kiindulási alap.

Idézet:
„Egyszer öregek jöttek Antal abbához, amikor József abba is vele volt. Az öreg próbára akarta tenni őket. Idézett egy szentírási verset, s kérdezni kezdte őket, kezdve a legfiatalabbon, hogy mit jelent. És mindegyikük megmagyarázta, tőle telhetően. Az öreg azonban mindegyiknek ezt mondta: „Még nem találtad el.” Végül József abbához fordult: „Véleményed szerint mit jelent ez a mondat.” József atya így válaszolt: „Nem tudom.” Erre így szólt Antal abba: „József abba találta el a megoldást.”
Czakó Gábor: TITKOS KÖNYV, Bp., 2004
szentistvánjobb
  Válasz | 2005. május 18. 14:16 | Sorszám: 40
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=000606
szentistvánjobb
  Válasz | 2005. május 18. 14:13 | Sorszám: 39
a hit nem választható el az igazságtól

Az igazság csak utólag derül ki ("gyümölcseikről ismeritek fel ...").

A hit megelőlegzés.

a hit a "személyiség gyökerében van" ... természeténél fogva kizárólagos(ságra törekszik)

Mivel teljes súlyunkkal rajta támaszkodunk, ezért nagyon rossz néven vesszük, ha meg akarnak benne ingatni. Aki "rész szerint való igazság"-ot abszolútnak hisz, az homokba mélyeszti a gyökerét.

A liberalizmus a tolerancia kérdésében intoleráns. Ezen a ponton fordul ki és válik diktatúra ideológiájává.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola