Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Kereszténység =/= jobboldaliság (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Kereszténység =/= jobboldaliság
k.o.
  Válasz | 2004. április 13. 23:34 | Sorszám: 28
Azér' bármily furcsán hangzik, a Fideszen kívül is vannak jobboldali pártok.
szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 13. 23:34 | Sorszám: 27
... Már Te is kezded ??

... Légy szíves említs - a marxizmuson kívül - még egy ateista ideológiát !

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 13. 23:32 | Sorszám: 26
... Akkor melyik jobboldali pártra fox szavazni ?
szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 23:25 | Sorszám: 25
Az ókori Európa-fogalom feledésbe merült: http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=z_get_topic&f=2&t=002047&m=000122

... Amúgy Európának édeskevés köze van a topik témájához (... mint ahogy OV eszmefuttatása is csak kiindulási pont és nem maga a téma) ...

Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 22:50 | Sorszám: 24
Felvilágosodás, de ez meg sokféle van. Én a liberalizmust, illetve előtte talán Hobbes-t venném a modern dolgok kezdetének. De ezen sosem gondolkodntam, ám mert a liberalizmus a legjellemzőbb korunkra, hirtelenjében ezt venném kezdetnek.
szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 22:49 | Sorszám: 23
Sikerül jóízűt vitatkoznunk, bár ugyanazt mondjuk

... A második mondatod és OV mondata között (ahogy azt a #18-ban próbáltam értésedre adni) egy "az" névelő a különbség: "A hazai baloldal az elmúlt ötven évben egyházellenes álláspontot képviselt, a hivatalos egy ateista ideológia [a marxizmus] volt, az egyházban előbb elpusztítandó ellenséget, majd kordában tartandó ellenérdekelt felet látott."

... Ez legföljebb fogalmazásbeli pongyolaság, semmiképpen sem kérdőjelezi meg OV mondanivalójának korrektségét ...

... Úgyhogy: irány a meakulpa !

Sziriusz
  Válasz | 2004. április 12. 22:30 | Sorszám: 22
,,... a reneszánsz vitt egy kis színt Európába...''

Csak azok a reneszánsz pápák! Csak azokat tudnánk feledni...

Mikortól is számítod az újkort? 1492, 1517. október 31., vagy valamelyik király lenyakazásától?

Flammarion
  Válasz | 2004. április 12. 22:26 | Sorszám: 21
Ateizmus, teizmus - nem ideológiák. Nincs központi kérdésük, általános filozófiai kérdések egésze jelenik meg -csak éppen egy premisszából, nézőpontból kiindulva: Isten létezésében nem hisz(nem lát rá okot) illetve hisz, teistaként ( nem lát okot, hogy ne higgyen). Tehát a kiinduludulópontban elkötelezi magát. Ettől még se nem irányzat, áramlat vagy ideológia. Annál általánosabb fogalmak.
Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 22:14 | Sorszám: 20
Szerintem pedig te érvelsz úgy, ahogy szerinted én érvelek.

Például minek ismételed meg szemere vetve, amit én magam mondtam!? Persze hogy vannak ateista filozófiák. Én is ezt mondtam, de most ugyebár az kérdés, létezik-e olyan ideológia, hogy ateizmus, én ugyanis ezt kifogásoltam. Nem létezik, tehát igazam volt, van. Ennyi.

Nem 'tom látod-e a különbséget. Ha igen, akkor azt is megtudod, miért nem tetszik, amit Orbán mondott:

"A hazai baloldal az elmúlt ötven évben egyházellenes álláspontot képviselt, hivatalos ideológiája az ateizmus volt, az egyházban előbb elpusztítandó ellenséget, majd kordában tartandó ellenérdekelt felet látott."

"A hazai baloldal az elmúlt ötven évben egyházellenes álláspontot képviselt, hivatalos ideológiája a marxizmus volt, az egyházban előbb elpusztítandó ellenséget, majd kordában tartandó ellenérdekelt felet látott."

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 21:54 | Sorszám: 19
Végül megtoldom eggyel a jobboldaliság és a kereszténység kapcsolatára vonatkozó megjegyzéseket: a jobboldaliságból sem következik a kereszténység. Példának itt van szerénységem.

... Ez nem új tudás: Már a "MIÉP: Keresztény és magyar" definíción is számos MIÉP-es csodálkozott, mondván hogy ők kivételek (... nem a magyarság, hanem a kereszténység alól ... )

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 21:43 | Sorszám: 18
... Szerintem kb. olyan szinten érvelsz, mint a (hároméves) fiam, aki azt akarta nekem bebizonyítani, hogy a teherautó nem autó.

... Tegyük fel (az alábbi definíció alapján még ezt sem merném bizton állítani), hogy az ateizmus nem önálló ideológia, hanem egyes ideológiák attribútuma. Ekkor is kijelenthetjük ezen ideológiák bármelyikéről, hogy "ateista ideológia".

... Ezek után már legföljebb az "az" névelőbe lehet belekötni OV elemzésében ("egy ateista ideológia").

... (Még tudnám tovább is hasogatni ezt a szőrszálat, de nem hiszem, hogy érdemes ...)

Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 21:30 | Sorszám: 17
Szerintem nem tévedtem. Vegyük úgy, hogy ideológia = filozófia (vagy politai filozófia), ennél tágabb nem lehet. Vannak ateista filozófiák, de olyan filozófia hogy ateizmus, nincs. Az hogy vki ateista, egyetlen dolgot takar: filozófiájában nincsenek istenek. És ez szvsz nem igazán bővíthető magától értetődően.

De nézzük meg fordítva: vajon létezik olyan ideológia, hogy teizmus?

Azzal hogy valaki teista, sokat mondtunk, ugyanakkor szinte semmit se mondtunk. Ahhoz semmit, hogy magát a teizmust már valami kész dolognak tartsuk, mint mondjuk egy ideológiát.

Vagy szerinted nincs igazam?

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 21:15 | Sorszám: 16
Hehehe, mintha lenne olyan ideológia, hogy az ateizmus

... Már megbocsáss, de ez kötözködés. Akkor mi az ateizmus ?

Idézet:
Az ateizmus átfogó definíciója

Az ateizmus korábban bemutatott I., II. és III. definíciója után, az intuitív tudásról és az istenfogalom értelmetlenségérôl szóló gondolatok ismeretében, valamint figyelembe véve a teológia és a filozófia újabb keletû istenfogalmait is, a következô, immáron teljesebbnek, átfogóbbnak mondható definíciót adjuk az ateizmusra:

Definíció:

Az ateizmus kritikája és tagadása az Istenbe vagy más szellemi lényekbe vetett hitre alapuló üdvözülési rendszerek központi metafizikai hiteinek. Ateista az, aki elutasítja az Istenbe, ill. az istenekbe vetett hitet, mégpedig az adott isten értelmezésétôl függôen a következô okok miatt: ...


... http://ateizmus.freeweb.hu/atfiloz.html

... Hát ebből sokmindent megtudtunk az ateizmusról - kivéve azt, hogy ideológia-e.

... Akkor nézzük, mi az ideológia:

Idézet:
Ugyancsak célszerű már gondolatmenetünk elején is feltüntetnünk, hogy a protestáns etika, amennyiben egyik meghatározó motivációját alkotja a kapitalizmus attitűdjeinek, mindenképpen az "ideológia" egyik új fajtája is. Ne vizsgáljuk most, hogy itt az ideológia szélesebb és egyben egzaktabb, Mannheim Károly-i értelmét vagy az utóbbi évtizedek leszűkítettebb és egyben kizárólagosan politikai értelmét kell-e keresnünk, annyi bizonyos, hogy az ideológia funkciójában fellépő protestáns etika mindenképpen rendelkezni fog ...
... http://www.pointernet.pds.hu/kissendre/etika/knowledge-09.html

... Aszem, megvan, kedves Mallow: te minden bizonnyal az "az utóbbi évtizedek leszűkítettebb és egyben kizárólagosan politikai értelmé"-ben használod az ideológia szót ...

... Szóval: irány a meakulpa !

Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 20:53 | Sorszám: 15
Valóban omlik. Viszont Európa létezhet másként is, időszámításunk előtt is létezett.

A reneszánsz vitt egy kis színt Európába, de nem érte el a kellő mértéket. Én már csak ilyen telhetetlen vagyok.

Európai kultúra alapjában szvsz háromfél volt: az antik, a középkori és a modern. A középkori és a modern Európát viszont egy dolog kapcsolja igazán össze: ez pedig a kereszténység, éppen az, ami az antik és a középkori világot igazán szembeállítja egymással.

k.o.
  Válasz | 2004. április 12. 20:41 | Sorszám: 14
"Valóban alappillére, amit viszont szerintem jobb lenne kiütni."

Akkor omlik az egész építmény.

"Európánk másik alappillére a Róma."

Persze! Az, amit Európának nevezünk, valójában szvsz a reneszánsz óta létezik. Amikor a kereszténység és az újra felfedezett antikvitás egymást termékenyítő ölelése nyomán megszületett az európai civilizáció. (húú, ez nagyon patetikusra sikeredett )

Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 20:35 | Sorszám: 13
Valóban alappillére, amit viszont szerintem jobb lenne kiütni.

Had jegyezzem meg, a ma kereszténységhez kapcsolt erkölcsöt paradox módon régebben sokkal inkább sértették, mint ma. Tehát minnél konzervatívabb vagy, valójában annál kevésbé vagy keresztény. Ezt a kettősséget az magyarázza, hogy Európánk másik alappillére a Róma.

Egyébként nem mondom magam konzervatívnak.

k.o.
  Válasz | 2004. április 12. 20:26 | Sorszám: 12
"Az ilyen szövegek csak garantálják, hogy biztosan ne szavazzak a Fideszre."

Mondjuk ép az ilyen szövegek teszik egyáltalán elfogadhatóvá szememben a Fideszt.
Szvsz, aki a kereszténységet, mint az európai civilizáció egyik alappillérét nem ismeri el, az nem konzervatív ember. Legalábbis, itt Közép-európában nem.

Mallow
  Válasz | 2004. április 12. 20:18 | Sorszám: 11
"hivatalos ideológiája az ateizmus volt"

Hehehe, mintha lenne olyan ideológia, hogy az ateizmus. Adódnak problémák Orbán tökéletes korrektségével.

"a kereszténység elleni támadás szívtájékra mért ütés"

Az ilyen szövegek csak garantálják, hogy biztosan ne szavazzak a Fideszre.

Végül megtoldom eggyel a jobboldaliság és a kereszténység kapcsolatára vonatkozó megjegyzéseket: a jobboldaliságból sem következik a kereszténység. Példának itt van szerénységem.

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 14:02 | Sorszám: 10
... Szokatlanul hamar fölrakták a netre is :

... http://ujember.katolikus.hu/Archivum/2004.04.18/0501.html

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 13:50 | Sorszám: 9
Igazad van ! ... Bevallom, én is csak az OGY-választás elhagyásának ötletét gondoltam komolyan ... ezt az adóbevallás ötletet még csiszolni kell.

... Ha már itt tartunk, ez a mostani egyház-finanszírozási rendszer alapjaiban hibás (antidemokratikus): A demokrácia alapelve, hogy a közteherviselés vagyon-arányos, a közjavak elosztása viszont egyenlősdi. Az egyház-finanszírozásban viszont ma vagyoni cenzus működik.

... Valóban (szó szerint ) kapitális hiba volna ezt az OGY-re is kiterjeszteni !

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 13:41 | Sorszám: 8
Én is továbbgondoltam, és én is erre jutottam - hogy (már megint) föltaláltuk a "keresztény fundamentalizmus"-t. Nincs is szükség pártosodásra: a szabadság/korlátozás, felhalmozás/osztogatás egyensúlyát nem pártküzdelmekben, hanem egy, az egész társadalmat átható és átlényegítő erkölcsiség alapján, a szeretet jegyében kell rendezni.

(... Azért álomnak nem rossz ! ... )

... Végeredményben HKovácsék is erre (ennek az ellenkezőjére) törekszenek: a gyűlölet és az ateizmus "egyaklába" akarnák beterelni az "emberek"-et ...

szentistvánjobb
  Válasz | 2004. április 12. 13:34 | Sorszám: 7
Én úgy gondoltam, hogy:

- keresztény-konzervatív = "felhalmozó";
- keresztény-szociális = "osztogató"

politika - mindkettő a szerető gondoskodás jegyében, az egyik a jövőre, a másik a jelenre fordít nagyobb figyelmet.

Fortissimo
  Válasz | 2004. április 12. 08:53 | Sorszám: 6
Nagyon jó jellemzés!
Sziriusz
  Válasz | 2004. április 12. 08:50 | Sorszám: 5
Akkor a nyugdíjasoknak (mert a nyugdíj után 0% az adó) nem lenne egy szavazatuk se. Meg (a most adómentessé lett) minimálbér "nyertesei" is szavazat nélül maradnának.

Viszont a top100, aki már nem engedheti meg magának, hogy 0 Ft-ot adózzon, ezt messze túlkompenzálná, s nem 2/3-a, hanem 4/5-ös többsége lenne a mostani kormánynak: csak nézd meg, hogy mekkora a sajtójuk - drágább dolog írni (terjeszteni), mint olvasni, mégis, ott 90% a mostani állapotokat akarja konzerválni.

Flex
  Válasz | 2004. április 12. 00:30 | Sorszám: 4
Kicsit tovább gondoltam ezt a kérdést. A "kereszténység" ebben a konstellációban egyfajta - ösznemzeti - erkölcsi alapállást jelentene. Magyarország keresztény ország, tehát ez ugyanúgy természetes kellene, hogy legyen, mint egy arab országban az iszlám erkölcsiság általános volta, ezért a pártok nevében nem is kellene, hogy szerepeljen.

(Na igen, álmodozni szabad.)

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola