Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Mit is ír a hogyishívják? Baloldali lapszemle.

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Mit is ír a hogyishívják? Baloldali lapszemle.
Mercurius
  Válasz | 2004. május 22. 05:27 | Sorszám: 17
2004-05-22 Magyar Hírlap

Medián: Orbán most népszerűbb, mint Medgyessy


A kormányzati ciklus feléhez érve a lakosság egyharmada elégedett a Medgyessy-kormány teljesítményével, jóval többen, mint a Horn-kormányéval nyolc és nagyjából ugyanannyian, mint az Orbán-kormányéval négy évvel ezelőtt. A jelenlegi kabinet megítélésére az EU-csatlakozás volt a leginkább kedvező hatással, a legtöbbet pedig az egészségügy helyzete és az energiaárak változása rontott rajta – többek között ez derül ki a Magyar Hírlap megbízásából készített Medián-elemzésből.


Két évvel a megalakulása után az emberek egyharmada ítélte jónak, két százaléka pedig nagyon jónak a Medgyessy-kormány teljesítményét, és közel felük adott gyenge "osztályzatot" a ciklus feléhez érkezett kabinetnek. Bár ez a minősítés egy hajszállal jobb, mint amit az Orbán-kormány kapott a második "születésnapján", az igazsághoz hozzátartozik, hogy a jelenlegi kormánnyal való elégedettség épp most májusban jutott túl a mélypontján.
Az elmúlt bő egy évtizedben készült Medián-felmérések szerint a kormányokat leginkább az első és az utolsó hónapjaikban ítélte meg kedvezően a közvélemény, tehát előbb a kormányváltással járó általános optimizmus, majd a közelgő választások előtt meghozott népszerű kormányzati intézkedések időszakában. Bár az utóbbiak minden eddigi kormány megítélését javították, a kormányoldal választási győzelméhez nem voltak elegendőek. Így volt ez a legutóbbi parlamenti választás alkalmával is, pedig akkor az Orbán-kormány tevékenységét egy hajszállal többen minősítették pozitívan, mint negatívan.
Míg az előző kormányok a kormányzati ciklus második felére időzítették a népszerűbb intézkedéseiket, addig a feszült belpolitikai légkörben hatalomra került Medgyessy-kormány már a hivatali ideje legelején hozott ilyeneket. A kétszer 100 napos program ígéreteinek teljesítése megállította azt a bizalomvesztést, amit a miniszterelnök titkosszolgálati múltjának napvilágra kerülésével kénytelen volt elszenvedni a kormány, így 2002 augusztusában népszerűsége messze túlszárnyalt minden korábbi szintet. A Medgyessy-kormány tehát jóval magasabb társadalmi elégedettség mellett vitte végig az első fél évét, mint az Orbán-kormány, ám míg ez utóbbinak a megítélése az első fél év után szerény mértékben romlott, de aztán sokáig nem igazán változott, addig a Medgyessy-kormány megítélését általában véve a lassú, fokozatos bizalomvesztés jellemezte. A két miniszterelnök népszerűsége is hasonlóan alakult, azzal a különbséggel, hogy beiktatásakor Orbán jóval népszerűbb volt Medgyessynél, főleg azért, mert 1998-ban az ellenzéki pártok szavazóinak a jelentős része is rokonszenvezett az új kormányfővel, míg Medgyessyt már beiktatásakor is elutasították a Fidesz-MPSZ szavazói.
A Medgyessy-kabinet megítélésének időbeli változását vizsgálva jó támpontokat kaphatunk a lehetséges okok megértéséhez is. Két olyan hónap volt, amikor a korábbiaknál jóval nagyobb mértékben romlott a kormányról alkotott vélemény: 2003 augusztusában és 2004 januárjában. Akkor, amikor a kormány döntött az áfakulcsok emeléséről, és akkor, amikor ezek életbe léptek – az állami lakáshitel-kedvezmények megkurtításával egy időben. Ugyanakkor kétszer fordult elő az is, hogy a kormány megítélése a korábbi hónapok trendjével szemben pozitívan változott: 2003 áprilisában, az EU-népszavazás időpontjában és most májusban, közvetlenül az EU-csatlakozás ünnepélyes aktusa után. Úgy tűnik tehát, hogy az elmúlt két évben az EU-csatlakozás volt a legkedvezőbb, az áremelkedések pedig a legkedvezőtlenebb hatással a Medgyessy-kormány népszerűségére.
Ez annál is inkább így lehet, mert amikor a Medián kérdezőbiztosai arra kérték az embereket, hogy 19 téma közül válasszák ki azokat, amelyek hatására romlott és amelyek hatására javult a véleményük a kormányról, akkor a pozitív oldalon a legtöbben a csatlakozást, a negatív oldalon pedig az energiaárak emelkedését említették. Ez egyébként ugyanígy volt egy évvel ezelőtt, amikor hasonló módszerrel vizsgáltuk a kormány elsőéves teljesítményét. Mivel időközben jelentősen romlott a Medgyessy-kormány megítélése, ezért érthető, hogy az idén kevesebben mondták egy-egy témára, hogy annak hatására javult a véleményük a kabinetről. 46-ról 38 százalékra csökkent például azoknak az aránya, akik azt mondták, hogy a közalkalmazotti béremelés javította a véleményüket a kormányról.
Az általános közhangulatnál is nagyobb mértékben romlott viszont a kormány megítélése az egészségügy, a mezőgazdaság és a gazdaság általános helyzete kapcsán, és 27-ről 47-re nőtt azoknak az aránya is, akiknek rontotta a véleményét az, "ami a korrupció terén történt". Az autópályák ügye az egyetlen olyan téma, amelyben tavaly még negatív, idén pedig pozitív mérleget vont a közvélemény – ami minden bizonnyal elsősorban az M5-ös autópálya matricássá tételével magyarázható.
Az elmúlt fél év fejleményei közül a hatósági gyógyszerárak bevezetését inkább pozitívan, a miniszterelnök közjogi javaslatait pedig inkább negatívan értékeli a lakosság, ám míg az első erőteljesen megosztotta a közvéleményt, addig az utóbbi a többségből nem váltott ki semmilyen reakciót.
Hogy az egyes témák hatására kinek a véleménye javult és kié romlott, az leginkább attól függ, hogy kormánypárti vagy ellenzéki szavazó-e az illető, de azért a "pártos" gondolkodásnak is van határa. Például a lakosságnak egyaránt csak az 1-1 százalékát teszik ki azok, akiknek minden téma kapcsán romlott, illetve akiknek javult a véleménye a Medgyessy-kabinetről, igaz, jóval nagyobb (20 és 11 százalék) azoknak az aránya, akik egyik témában sem vontak pozitív, illetve negatív mérleget a kormány munkájáról. A kormánykoalíción belül pedig éppen azokban a témákban más az MSZP-s és az SZDSZ-es szavazók véleménye, mint amelyekben a kormánypártoké: a miniszterelnök közjogi javaslatait és az adóterhek alakulását a szocialista szavazók pozitívan, a liberális szavazók negatívan értékelték. Talán éppen ezeknek a koalíción belüli vitáknak is tulajdonítható, hogy az egy évvel ezelőttihez képest majdnem a kétszeresére nőtt azoknak az aránya, akik szerint inkább az ellentétek és nem az együttműködés határozza meg a koalíciós pártok kapcsolatát. A kormány népszerűségvesztése abból is látszik, hogy az előző évhez képest jóval többen mondták azt, hogy politikáját inkább a nagyobbik kormánypárt határozza meg, miközben azoknak az aránya is jelentősen nőtt, akik a kisebbik koalíciós párt törekvéseivel értenek egyet.
MH-összeállítás

Flammarion
  Válasz | 2004. május 22. 04:10 | Sorszám: 16
Több mint tíz éve van. Én veszem, de rendszertelenül. Ha "falrengetőbb" témákat több megközelítésben akarom látni,ott a három napilap. Azért nem lehet könnyű dolguk, sok a cikk, lapszemle a neten is.
terra
  Válasz | 2004. május 21. 23:52 | Sorszám: 15
Tényleg, jó, hogy eszembe juttatod. Régebben néha megvettem, aztán valahogy leszoktam róla. Pedig tényleg hasznos újság. Tanulságos ugyanazt a hírt többféle szempontból olvasni, másrészt elég sok hírt tartalmaz, többet, mint egy-egy újság.
Rimbusz
  Válasz | 2004. május 21. 23:27 | Sorszám: 14
terra
Van egy Tallózó c. hetilap (minden csütörtökön), ami a heti magyar sajtó anyagait szemlézi. Témánkénti csoportosításban, igaz, hogy nem gombnyomásra jön, el kell érte sétálni az újságospavilonhoz, de egy téma különféle megközelítéseit jól érzékelteti. Tudom ajánlani mindazoknak, akik nem ragadnak egy sajtótermék információinak olvasásánál, hanem valóban tájékozódni szeretnének.
terra
  Válasz | 2004. május 21. 23:02 | Sorszám: 13
Sok igazság van benne, de hát én konzervatív vagyok és nem akarom Montesquieu elméletét felborítani.

Most vicc nélkül: a sajtó valóban nagyhatalom. Lehet egy országban demokratikus vagy antidemokratikus a törvény vagy annak gyakorlása, ez eddig ténykérdés. Azt, hogy ezt az objektíve jó vagy rossz rendszert az állampolgárok szubkjektív szemszögből hogyan élik meg, jónak vagy rossznak tartják, egyáltalán észreveszik-e a hiányosságokat, a sajtó nagyban befolyásolja.

szakall
  Válasz | 2004. május 21. 22:49 | Sorszám: 12
nem sorrendileg gondolta
akottyabot
  Válasz | 2004. május 21. 22:46 | Sorszám: 11
1988 óta némi közöm van hozzá, tehát a szakmai "nagypofa" mondatja velem:
Nem negyedik. Első.
terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:42 | Sorszám: 10
OFF
Ajjaj, ha tudnád...
ON
terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:41 | Sorszám: 9
"Nehéz megfogalmazni, de valami olyat érzek, hogy ez a dolguk. Ezért kapnak igen sok pénzt, ezért élnek, ezért nevelték őket. Szerintünk jó esetben csak félremagyaráznak, de általában szimplán hazudnak."

Tudod, egy bizonyos fokig "elmegy", ha egy újság vagy egy újságíró pártos. Nálunk az a baj, hogy ez egy, a véleménnyilvánítás korlátait és az egyenlőtlenséget továbbörökítő rendszer része.

Jól meg fogalmazta N. Chomsky:
„A propaganda az a demokráciában, mint az erőszak a diktatúrában.”

A sajtó tulajdonképpen negyedik hatalmi ág, ami a többi háromtól abban különbözik, hogy az ellenőrzés rendszere nem biztosított.

terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:30 | Sorszám: 8
Na akkor nézzük az MNO-t.

Rövid hírek:

17:52 „Csak” 2005-től lesz kollégiumi díj emelés?
17:40 A Fidesz sem küld delegáltakat a külföldi választásokra
17:15 A rendőrség ismét betiltotta a Lelkiismeret ’88 rendezvényét
12:59 Jobbik: felesleges Baja Ferenc hivatala
12:56 Tiltakoznak a környezetvédők az NBH kiadványa miatt
12:24 Fidesz: hozzák nyilvánosságra TGG and Partners Kft. szerződéseit!

2004. május 20.
21:55 Az OVB kisorsolta a pártsorrendet
20:20 Feljelentést tett a Baumag felszámolója
20:13 Az OVB kisorsolta a pártok sorrendjét
19:52 Az MSZP és az MDF is visszavonja a külképviseleti delegáltjait

Továbbra sincs egyetértés az oktatási tárca és a HÖOK között
2004. május 21.

Az oktatási tárca az eredetileg szeptemberre tervezett kollégiumi díjak emelését 2005 januárjára halasztaná el, amely egybeesne a kollégiumi normatíva és lakhatási támogatás növelésével. A javaslat megosztja a HÖOK vezetőségét, a hallgatói önkormányzatok többsége nem támogatja a javaslatot.


Elzálogosították a jövőt
Századvég: a Medgyessy-kormány felélte bizalmi tőkéjét
2004. május 21.

A Századvég Elzálogosított jövő című tanulmánykötetét mutatta be Stumpf István, az Orbán-kormány volt kancellária-minisztere. A kötet a Medgyessy-kormány elmúlt évi működését értékeli.

szakall
  Válasz | 2004. május 21. 22:23 | Sorszám: 7
OFF
A legnagyobb bűntudatom az itt eltöltöttem idő miatt van. Ha összeszámolnám ... Nem, inkább nem.
ON
akottyabot
  Válasz | 2004. május 21. 22:22 | Sorszám: 6
Kedves terra!
Nehéz megfogalmazni, de valami olyat érzek, hogy ez a dolguk. Ezért kapnak igen sok pénzt, ezért élnek, ezért nevelték őket. Szerintünk jó esetben csak félremagyaráznak, de általában szimplán hazudnak.
Mi maradt nekünk? Maradt egy nemzetünk, mely demokrata gondolkodással átlép egy kapun, hogy a jelenben fórumot találjon magának, ahol úgy válaszolhat, hogy nemzetünket őrzik. És még kevesen mások...

Ők tulajdonolják a nép szabadságát, a nép szavát, s még a mai napon is egy blikkre hírlapot tudnak készíteni. A metróban is őket olvassák, figyelve a világgazdaság heteit, nem beszélve a megyei lapok elszédített nyálazóitól. És itt direkt nincsenek linkek.

terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:20 | Sorszám: 5
Nekem mondod, hogy mit jelent napi tíz perc? Az bizony nekem is nagyon-nagyon sok idő.

Létezett valaha egy Kontroll Csoport nevű szerveződés, ha jól tuom egyetemistákból állt. A sajtó figyelésére szakosodtak, még valami szoftvert is csaináltak hozzá és remek, igényes elemzéseket jelentettek meg. Sajnos manapság nem hallani róluk.

Az is érdekes lenne, hogy ha összevetnénk az előbb idézett híreket a MNO-n megjelentekkel. Lehet, hogy erre még szánok egy kis időt. Persze csak ma, nem rendszeresen.

szakall
  Válasz | 2004. május 21. 22:13 | Sorszám: 4
Ember kell rá, akinek sok szabadideje van (ne, ne mond, hogy csak 10 perc naponta. Tudod te, mit jelent manapság 10 perc? ) AZ MNO nem lenne teljesen rossz, de valami függetlenebb árnyalatot kellene adni neki. Érted mire gondolok, hogy ne egy jobbos lap tegye ezt a szélbalosokkal, hanem valami külső, valaki, akárki, egy gipsz jakab, egy kovács 125 lajos, egy niemand jános.
terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:04 | Sorszám: 3
Én is erre gondoltam. Ki lehetne egészíteni az MNO segítségével azzal, hogy miről nem írnak.

Egyébként direkt beletettem az összes hírt, ami a két napilap internetes kiadásában a "belföld" rovatban szerepel és a sorrenden sem változtattam. Így még csak az a vád sem érhet, hogy kedvem szerint tendenciózusan válogattam, csoportosítottam.

terra
  Válasz | 2004. május 21. 22:00 | Sorszám: 2
folytatás:
(Véletlenül megnyomtam a "mehet" gombot, mielőtt a végére értem volna.)

Még mindig a NOL:
Dávid Ibolya: Az EP választás nem érinti a kormány legitimitását
Vádemelés a móri bankrablás ügyében
A petíció semmire sem kötelez
Elkészültek az első digitális számlák
Esélyegyenlőségi Fesztivál a Millenáris Parkban ("hogy a nap mindenkire egyformán süssön")
Népszavazási parádriposzt (Lenvai Ildikó nyilatkozata az MSZP kórház-privatizációs népszavazással kapcsolatos alkotmánybírósági beadványáról)
Postasarok a takarékfiókban?
Kétközpontú Centrum (Kupa Mihány nyilatkozata)
Jó játszótárs (Aczél Endre cikke a kormányfő és az MNB elnök viszonyáról. ebből egy jellemző részlet:
Gyanítani lehet, hogy a Fidesz, amikor az „egymilliós” petícióját jövő hétfőn – teljesen fölöslegesen, májusi tréfa gyanánt – a parlament elé viszi, minden egyéb után, de akár minden más helyett körbelengetheti Járai deficitjóslatát s vele az újabb – a szokásos Fidesz-túlzással Bokros-méretűnek címkézett – megszorítások parancsoló szükségét. E „független” jóslat ezerszer annyit ér, mint a petíció olcsó populizmusa; Járai jó játszótárs.

Témajavaslat (Avarkeszi Dezső szocialista képviselő javaslata a Szent Korona testületről)

Beszélgetések egy ragyogó kudarcról
(A lehetetlen megvalósításának ragyogó kudarca. Ezzel a William Faulkner után szabadon idézett mondattal jellemezte Surányi György volt MNB-elnök Nyers Rezső politikusi pályáját azon a sajtótájékoztatón, amelyen Huszár Tibor Beszélgetések Nyers Rezsővel című interjúkötetét mutatták be a Magyar Tudományos Akadémián.

Kormánypárti Hír TV?

Tiltakozik a kormányfő (Medgyessy közleménye a fiát és cégét ért támadásokra)
---------------------------------------------------------

Na milyen a mai termés? A szocialisták nyilatkozatai, néhány antiszemitizmussal, zsidókkal kapcsolatos hír, a gyakorlatilag nem létező Centrumpár hírei, egy kis Acsádi-Aczél nyali-fali, egy kis kádári sikertörténet Nyers Rezsővel és néhány vattahír.
Ezt kapja ma egy baloldali lap olvasója.

szakall
  Válasz | 2004. május 21. 21:51 | Sorszám: 1
Tendenciózus. Kéne ebből összedobni egy kis honlapot és rendszeresen csinálni. Sajtófigyelés, vagy mi a szösz, csak jó lenne, ha nem csak mondjuk magának csinálná egy párt, hanem egy-egy odatévedő bárányka is látná, hogy is megy ez.
terra
  Válasz | 2004. május 21. 21:40 | Sorszám: 0
Átfutottam néhány baloldali nap neten megjelent kiadásának főbb híreit, címeit. Tanulságos dolog így összegyűjtve megnézni, hogy ezek a lapok például a mai napon milyen témákat is tartanak fontosnak a hiteles és alapos tájékoztatás jegyében?
(Természetesen az is sokat elárul, hogy miről nem írnak.)

No akkor lássuk.

Magyar Hírlap

Szonda: Csökkenő Fidesz-előny
Magyarok: elefántok és jó szeretők
Nem bírják a tempót az utak
Móri vádirat: nincs meg a fő gyanúsított
Alkotmánybírósághoz fordul egy meleg pár
Ezer résztvevő az európai zsidók budapesti kongresszusán
Veszélyben az EP-választás eredményessége?
A KSH visszautasítja a manipuláció vádját
Azbesztriadó a fővárosban

Népszabadság (NOL)

Nem tüntethet vasárnap a Lelkiismeret'88 csoport
Hírnapló - a Fidesz látni akarja TGG szerződéseit
"A tűzzel játszanak" - konferencia a hazai antiszemitizmusról
Kupa: a Centrum egyközpontú párt
Kecskeméti malmozás (egy malom építése körüli viták ürügyén csinos cikk a kecskeméti Fidesz frakción belüli ellentétekről, amibe sikerül belekeverni egy szóveszédre utalva Polt Pétert és az ügyészséget is. )
Kampány a kampány ellen (Szabó Zoltán szoci képviselő kérdése a Fideszhez, hogy kíván-e kampányolni a templomokban)
Zsenik, profik, amatőrök ([i] egy írás, amelyből megtudhatjuk, hogy a (jobboldali)politológusok az Orbán kormány alatt váltak végvári harcosokká)
Kisebb a Fidesz előnye
Az európai zsidóság közgyűlése Budapesten
Kutatás a kormányváltásokról - egyre több személycsere

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola