Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE (18. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE
onogur
  Válasz | 2005. január 23. 00:26 | Sorszám: 63
Dzsajháni bokharai tudós tudósításai után írta Gardízi és Ibn Ruszta ( az események a 870-körüli helyzetet tükrözik ):

" ...A nagyfejedelem zsidó vallású, ugyanúgy az '.j.sád is és azok, akik a vezérek és a nagyok közül, őhozzá hasonlóan, hajlandók erre. A többiek vallása hasonló a türkökéhez.
Fővárosuk Szár.gh.s.n, amelyben egy másik város is van. Az utóbbit H.b.n.l.gh-nak vagy Kh.n.b.l.gh-nak hívják. A főváros népe télen ebben a két városban lakik. Ebben a két városban mohamedán népesség is van, akiknek mecsetjeuk, imámjaik, müezzinjeik és korániskoláik vannak..."

Ritter
  Válasz | 2005. január 23. 00:26 | Sorszám: 62
Szegeden nehez elkepzelni,mert a nagyapam ott volt,Horthy segedtisztje,Pronay nagybatyam,szinten,es nem szerettek a zsidokat!!Sallairol es furstrol hallottal???Furstot nagyapam juttata a megerdemelt helyere,az akasztofara!!!
kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:25 | Sorszám: 61
Az volt. Zsabotinszki meg ogyeszai cionista vezetö. Késöbb ö alapitja meg a revizionista cionizmust. Zsabotinszki nagyon otthon volt az ukrán kulturában és politikában is, és nagy szerepe lett a cionizmus késöbbi történetében. Jabotinsky néven találsz róla forrásokat angolul.
Flammarion
  Válasz | 2005. január 23. 00:24 | Sorszám: 60
Én nem mesélek A zsidó.hun írja, hog y Oroszországban mindkét fél oldalán voltak, ez logikusm, nem, pont az írtad a másik hozzászólásban, amire gondoltam. A polgárság nem szereti a felfordulást...
Ritter
  Válasz | 2005. január 23. 00:22 | Sorszám: 59
Petljura ataman volt kedvesem Ukrajna atamanja ))A Hettmann az egy mas rang!
Flammarion
  Válasz | 2005. január 23. 00:20 | Sorszám: 58
Pan Petljura? Az nem ukrán hetmán volt?
Ritter
  Válasz | 2005. január 23. 00:20 | Sorszám: 57
A Fuggerek nemet zsido csalad,koruk legnagyobb penzvaltoi kolcsonzoi es banyatulajdonasai voltak!!!Raffarentes spanyol szarmazasu kovete volt a Dozsenak...
Flammarion
  Válasz | 2005. január 23. 00:13 | Sorszám: 56
Én nem ezt mondtam, hanem pont az ellenkezőjét. Hogy megosztódtak a két oldal között. Ahogy az oroszok és a többiek. Amúgy az a pogárháború nem a pénzről szólt. Inkább annak hiányáról.
kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:13 | Sorszám: 55
A pénz szaga? Kicsit leegyszerüsited a motivumokat. A fehérek agyonverdesték öket, csodálható, ha nem nagyon bánták, amikor valahonnan elmentek, és jöttek a vörösök? De mindez Oroszország, nem Magyarország.

Itt, bár igaz, hogy a TK vezetése tulnyomórészt zsidó volt, de a zsidók túlnyomó része mégsem szimpatizált a TK-gal, és jónéhányan aktiv szerepet vállaltak az ellenforradalom oldalán. Szegeden is, de másfelé is. Nem is meglepö. A kis és nagypolgárok ritkán lelkesednek a proletárforradalmakért.

kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:09 | Sorszám: 54
A fehérek oldalán müködö zsidókról mesélhetnél többet, ezt én nem nagyon ismerem. Bár arról tudok, hogy Zsabotinszki pozitivan nyilatkozott Petljuráról, de ez nem hiszem, hogy egy nyilatkozatnál több lett volna.
kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:07 | Sorszám: 53
Tudod datálni a zsidó vallás felvételét és a kazár birodalom bukását? Ezt gondolom nem nehéz megtenni, csak lehet, hogy te fejböl tudod.
kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:05 | Sorszám: 52
Forrást, kedves Ritter!

Nem bizalmatlanság, csak erröl is szivesen olvasnék többet. Angelione Raffarantes névre a google semmit se adott ki, igy nem tudom, merre keressem. A Fuggerek tudtommal nem zsidó család. Tévednék?

Ritter
  Válasz | 2005. január 23. 00:04 | Sorszám: 51
Abban a polgarhaboruban a zsidok gondolom ugyanugy alltak mint a vilagon eddig mindenutt!!A penz szaga vonzotta oket!!Trinidadon is lattam Lenin emlekmuvet azt hittem kiesek a riksabol!!!
Flammarion
  Válasz | 2005. január 23. 00:03 | Sorszám: 50
Ez egy nagyon -szavaidat használva- "általánosító hozzászólás." Lenin visszaküldésében azonban ludasok a németek, bár ők sem jövőbelátók, mind az többször bebizonyosodott. . Aki hozta Marxtól az ideológiát, majd otthon összejött derék agytröszt Lev Davidoviccsal.. Szegény oroszországi zsidók meg -akik aktívan részt vettek úgy a fehérek, mint a vörösök oldalán a polgárháborúban (nincs ebben semmi meglepő, a spanyolok is 2 sőt háromfelé oszlottak) , és százeres nagyságrendű pogromot szenvedtek el abban az időben... gondolom mindkét oldalról, mert rájuk is vetítették ki az okokat.
Ritter
  Válasz | 2005. január 23. 00:02 | Sorszám: 49
Nagy korforgas nem lehetett mert a Kazarsag ahogy felvette a zsido vallast el is vesztette addigi becsuletes karakteret,es alulmaradt kesobb az alanokkal es ,mas becsuletesebb nepekkel,akik meg az egig ero nagyfat imadtak!!Dobd el a vallasod,es mehetsz a szemettelepre!!A kazarok szamara a zsidosag egy isten csapas lett!!Ugy mint ma a palesztinok szamara!
kaleb
  Válasz | 2005. január 23. 00:00 | Sorszám: 48
lelöhelyeket
kaleb
  Válasz | 2005. január 22. 23:59 | Sorszám: 47
Kösz. Én ezeket nem olvastam. Ha Te igen, és van kedved, jó lenne, ha meg tudnád nézni, milyen bizonyitékokra hivatkoznak. Kazár ügyben elég nagy a homály, sok a kétség, sok a találgatás, ezért lenne jó tudni, mi fix, mi támasztható eredeti forrásokkal, leletekkel alá, és mi a szóbeszéd.

Cambridge-ben jelent meg valami kézikönyv erröl, de sajnos nem volt a kezemben. A lelöhelyek nagyrészét tudtommal elárasztották vízzel, így nincs sok esély újabb adatokra. Bár lehet, hogy elég lenne a régieket ismerni. Én úgy tudom, hogy Juda ha-Levi Al-kuzari könyvének történeti hitelességét illetöen is vannak kétségek. De szivesen tudnék többet erröl. Meg anekdotikus elemeken túl a honfoglaláskori zsidó jelenlétröl is, akár kazár, akár más formában. Meg arról is, mennyire fogadták el az akkori zsidók a kazár zsidókat zsidónak, mennyire vonták be a szellemi körforgásba. Pl. vannak-e erre adatok a kairói genizában?

Sajnos csak kérdezni tudok, de remélem lesz, aki válaszolni is tud majd. Ha nem, elöbb utóbb a kiváncsiság engem is rávesz, hogy utánamenjek. Bár most a XX. század izgat, de nem lesz ez igy örökké...

Ritter
  Válasz | 2005. január 22. 23:53 | Sorszám: 46
Herr Kaleb!!kifelejtette a legnagyobb zsido behatolast Magyarorszagra )A Fugger fele behatolast,amikor a Thurzo csaladba nosult egyik zsido fattyu, es a vegen a kormocbanyai aranypenzverde is az o tulajdonukba kerult!!Nepszerusegukre jellemzo,hogy a magyar fukar szo is a Fuggerekrol maradott reank,biza mert kozismerten a tallert is megfeleztek...De Angelione Raffarentes Dozse kovet is elamult akkor mikor meglatta Nagy Lajos kiralyunkat a tronon kopott likas csizmaban,mert a zsidok kifosztottak,az uzsora kamataikkal!!!Azt uzente a Dozsenak,kitartas,mert a kiraly mar olyan szegeny,hogy a varga sem varr csizmat neki!!
Ritter
  Válasz | 2005. január 22. 23:48 | Sorszám: 45
Akik kiforraltak voltak a kis bunosok!!A vegrehajtok,a Bohm a Szamuellyk,a kun Cohen alias Kohn Belak voltak a mocsok vegrahajtoi,akik kesobb atadtak az Ergereknek Bergereknek a Farkasoknak,Peter Gaboroknak a veres korbacsot!!
józan ész
  Válasz | 2005. január 22. 23:44 | Sorszám: 44
No lám, akkor talán mégsem "a zsidók" forralták ki ezt az egész bolsevizmust és kominternt, vagyis a forradalom átterjesztését Magyarországra és Bajorországba
onogur
  Válasz | 2005. január 22. 23:41 | Sorszám: 43
Melyik részére kérsz forrásokat?
A Kazár birodalomról és a kabarokról:
László Gyula: Múltunkról utódainknak
Kiszely István: A magyarság őstörténete
Erdélyi István: Őseink nyomában
Györffy György: A magyarok elődeiről és a honfoglalásról

Ezekben nagyjából az van, amit írtam, de szükség szerint idézhetek is.

kaleb
  Válasz | 2005. január 22. 23:37 | Sorszám: 42
Lenin történetének ez a része régóta ismert, pl. Stefan Zweig megírta. A szocializmus alatt jelent meg. Egy megjegyzés hozzá. Ha így is volt, nem magyarázza meg az orosz forradalmat. Se a 17-ben történteket, se a 17-22 között történteket (ekkor dölt el, hogy a szovjethatalom fennmarad), se a késöbbieket.

De bárhogy is volt, ez más téma. Közvetlenül nincs sok köze a magyar zsidóság történetéhez. (Közvetve lehet persze, ahogy 17 befolyásolta az egész európai történelmet, a zsidóságét is befolyásolta. De ebböl azért nem vezethetö le minden.)

kaleb
  Válasz | 2005. január 22. 23:30 | Sorszám: 41
Kedves Onogur és többiek, akik a topik témájához, a zsidó történelemhez szóltok hozzá! Egy kérés: mindig mondjatok forrást, ha tudtok. Ha nem, elég annyi, xy-tól hallottam, nem emlékszem, ki mesélte.

Sok ugyanis a szóbeszéd ezekben a kérdésekben, jó lenne szétválasztani, azt, ami valószínüleg úgy volt, attól, amit csak úgy beszélnek.

Kedves topiknyitó! Köszönet a topikért. Jó, hogy van. A nyitó szöveg picit hosszú, de idövel csak átrágjuk magunkat rajta és tanulságos lesz.

Egy javaslat. Három korszakot válasszunk szét. -1686, 1686-1840, 1840-2005. Nagyon eltérö idöszakokról van ugyanis szó és nagyon más okból érdemes velük foglalkozni.

Javaslok egy forráskiadványt is. Érdemes forgatni.

Héber kútforrások Magyarország és a magyarországi zsidóság történetéhez : a kezdetektől 1686-ig / [a héber szövegeket gyűjt., sajtó alá rend., a bevezető tanulmányt írta] Shlomo J. Spitzer ; [... szerk.] Komoróczy Géza ; [... ford. Strbik Andrea, ... Komoróczy Szonja Ráhel] ; [... bevezetéseket., ... megjegyzéseket írta, a bibliográfiai adatokat összeáll Komoróczy Géza, Shlomo J. Spitzer] ; [jegyzetek: Komoróczy Géza et al.]
Megjelenés: Budapest : MTA Judaisztikai Kutatócsoport : Osiris, 2003

Ritter
  Válasz | 2005. január 22. 23:27 | Sorszám: 40
Lenin elvtars Lipcsei haza elott villamosoztam nap mint nap eveken keresztul,meg a korabbi nemet eveimben,es a volkerschlact- denkmal kornyeken is sokat jartam,ami szinten kozel van lenin elvtars /nemet ugynok/ hazahoz!!Lenin kozismerten nemet ugynok volt,es erre Nemet bizonyitekok is vannak,csak Brezsnyev idejen Honecker ezeket el tuntette (Sajnos (Annak idejen Rudolf Eichmuller Stasi tiszttol kerdeztem egy uveg magyar bor mellett hogy van e valami bizonyitek nemet ugynoki multjarol,azt mondta nincs semmi,ha volt mar eltuntettek,mert nem lehet az orosz testverrel ujjat huzni!Ez a beszelgetes az Echt Ulrich kocsmaban tortent Probstheida/bey Leipzig/
józan ész
  Válasz | 2005. január 22. 22:18 | Sorszám: 39
Töredelmesen bevallom, hogy én vetettem fel egy a forradalmi munkás-paraszt kormány és proletár diktatúra zsidó (vagy inkább annak vélt) vonatkozásaiból undorítóan általánosító hozzászólás után Lenin majd Kun Béla (de lehet, hogy Szamuely Tibor) kalandos utaztatását. Lenint Gorkij látta vendégül bérelt villájban Capri szigetén 1908-ban

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola