Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE (19. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE
onogur
  Válasz | 2005. január 22. 22:11 | Sorszám: 38
Olvasol is, vagy csak írsz?
#18, 19.
Root of all Evil
  Válasz | 2005. január 22. 22:08 | Sorszám: 37
Kerdeztem valamit a 26-os hozzaszolasban.
Our Journey To Xanadu
  Válasz | 2005. január 22. 21:53 | Sorszám: 36
Idézet:
Azt árulja már el valaki, hogy mit keresett Lenin Capri szigetén? Szobra van ott meg emléktáblája.
Az, hogy Gorkij ott élt, rendben van.
De ezek a komancsok Capri szigetén éldegélve jöttek rá, hogy meg kell dönteni a kapitalizmust?

Áruld már el, hogy' a túróba' kerül egy magyar zsidókról szóló topikba Lenin és Capri szigete????

Har Perah
  Válasz | 2005. január 22. 21:20 | Sorszám: 35
Megpróbáltam, szerintem jó alappal néhány közismert gondolkodó véleményeit összekapcsolni, annak az illusztrálására, hogy a jelenkori gondolkodásban olykor meglepő helyekről is hallhatók olyan hangok, melyek szerintem (röviden, ezért pontatlanul fogalmazva) a racionalista és szekularizálódó progresszió hitével szemben fogalmazódnak meg.

Erre hoztam néhány szándékosan különböző helyekről összehozott példát, éppen azt illuszrálandó, hogy ez a tendencia általánosabb lehet, mint azt gondolnánk.

Most, hogy rákérdeztél, rájöttem, hogy a gondolatmenet egy múlt heti ÉS-cikkből indult, és azután olvastam el meg idéztem fel ezt-azt.

A cikkből:

"Hihetetlen és elfogadhatatlan rövidlátásra vallana, ha napjainkban akadna olyan felelős politikai tényező, aki nem érzékelné a mai világ mozgásából, tendenciáiból azt, ami immár (Huntington után, de Huntington előrejelzései nélkül is) teljesen világossá és egyértelművé vált. A vallások megszűnését fennen hirdető aufklérista vágyak és remények, amelyek még a XX. század 60-as, 70-es és részben 80-as éveiben is újra és újra megfogalmazódtak (s amelyek a vallási érzület lényegét, a vallás igazi természetét nem ismerték, avagy valamely posztmodern alapállásból bagatellizálták) teljesen alaptalannak és hamisnak bizonyultak. A szekuláris teória egyik atyjának, Peter Bergernek nem csekély önkritikától duzzadó megfogalmazásában: "Álláspontom az, hogy a vélekedés, amely szerint egy szekularizált világban élünk, hamis. A világ ma, néhány kivételtől eltekintve, éppolyan izzóan vallásos, mint bármikor volt, néhány helyen még annál is inkább. Ez azt jelenti, hogy a történészek és társadalomtudósok által megalkotott szakirodalom, melyet egyfajta "szekularizációs elméletként" emlegetnek, alapvetően téves."

Világosan és egyértelműen kiderült, hogy a modernizmusnak nagyon is szerves része a vallás, amely nem az előrehaladott szenilitásban szenvedő, kissé elmeszesedett agyú Mari néni magánügye, hanem önmagát megújítani képes társadalom- és politikaformáló tényező."

Huntington a civilizációk "hadakozását" azok vallási alapjaira vezeti vissza, ezek a különbségek fejezik ki nála a legléesebben az egyes civilizációk szellemi és anyagi és szerveződési különbségeit, ezt eddig is tudtuk.

Fukuyama meg már nem filozofál a történelem végéről, azaz a liberális demokráciák által elhozott, tovább lényegét tekintve nem tökéletesíthető állapotról, hanem alapvető történelemformáló erőnek tümnteti fel a vallásokat és nem csak az iszlám fundamentalizmust.

Mérő Lászlónak nagyon szeretem egy könyvét, az Új észjárásokat, melynek alcíme is sokatmondó: "a racionális gondolkodás ereje és határai".

Heller Ágnest nem becsülöm sokra, a palettában azért őt, az egykori ortodox majd "neológ" marxistát is megemlítttem, hiszen nyilvánosan beszél a valláshoz való viszonya átértékeléséről.

A számomra, mivel lényegében a racionalizmus egy konzervatív formája határozta meg a gondolkodásomat, jelentős gátakat tört át az, hogy láttam az effélének a matematikai kiindulópontú modellezését és gondolkodásbeli aspektusainak a bemutatását.

Hát így hoztam össze ezeket a dolgokat.

Cakpakk
  Válasz | 2005. január 22. 20:40 | Sorszám: 34
de mégis az irracionalitás elméleti megalapozásával és a racionalitáson túli érvényességének beláttatásával is foglakozik

Ezt nem értem. Huntington filozófiai munkákat írt, a civilizásciók hadakozásáról (ha jól csalódom), Fukuyama történész aki a történelem "végéről" filozofál.
Descartes tévedése - az emberi gondolkodás irracionalitásának igazolása pedig szimpla matematika, olyan modellekkel amit a műszaki gyakorlatban naponta használnak ez jóval több mint puszta filozófiai spekuláció (csak hogy tiszta legyen a kép Mérő ennek egyik aspektusát vagy ha ugy tetszik modelljét népszerüsíti).
Amit nem értek, a fenti 3 dolog hogy került egy sorba nálad, az utolsó az első kettővel köszönő viszonyban sincs...

orosz_hussalata
  Válasz | 2005. január 22. 19:34 | Sorszám: 33
Ez az erőteljes "tukmálás" etnikai, vallási, avagy kultúrális jelenség? A zsidó témájú topikok szaporodása, szinte kizárólag zsidó identitást sugalló olvtársak részéről, olyan mértéket öntött, ami mögött alig lehet pusztán a véletlent sejteni.

...... pedig igény az volna rá.

Mert ugye gyakorlatilag nincsenek, sváb, cigány topikok, és a (egyébként mostanában ritka) magyarság kérdéseit tárgyalókat is sajátos irányba terelik.

Har Perah
  Válasz | 2005. január 22. 18:38 | Sorszám: 32
Nem mondtam, hogy baj, bár gondolom. de hát az nem fontos, hogy mit gondolok erről, az a fontos, már nekem, hogy megértsem, azaz a tények vagy tendenciák alapján módosítsam a véleményemet.

Egészen nagy nevektől, mint Huntington, aki már régebben is a vallásos szubsztrátumra építette civilizációelméletét, Fukuyamáig, aki korábban nem tulajdonított ennek a jeleségnek a liberális demokráciákéhoz mérhető szerepet, egészen érdxekes figurákig, mint Mérő László, aki ugyan nem a vallásosság reneszánszáról ír, de mégis az irracionalitás elméleti megalapozásával és a racionalitáson túli érvényességének beláttatásával is foglakozik, egészen kis nevekig, mint Heller Ágnes, aki korábban, na de úgyis tudod...

OFF

Jól tudod, hogy hogyan értettem. Akire nem első renden vonatkozik a Messiás eljöveteléből következő ígéretek beteljesülése.

ON

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 22. 18:01 | Sorszám: 31
"miszerint a vallásosság általában erősödni látszik és rejtett energiákra talált."

S ez miért baj? Szerintem inkább örvendetes, ha tényleg így van.

(Off: Gyurcsányi nem keresztyén. Márha a "keresztényt" nem a gój szinonímájaként használtad...)

onogur
  Válasz | 2005. január 22. 17:56 | Sorszám: 30
"a vallásosság általában erősödni látszik és rejtett energiákra talált."

Nem erősödni látszik, hanem erősödik.
Ez természetes önvédelmi reakciója az embereknek, amikor megcsömörlenek a minden értéket megsemmisíteni igyekvő nihilista liberalizmustól.

Har Perah
  Válasz | 2005. január 22. 17:40 | Sorszám: 29
Amíg ideiglenesen szünetelt az állami lét, addig a vallás, mely egyben törvény is, volt az, ami garantálta a nemzet fennmaradását.

1948 május 14-ével megfordult ez a viszony: most a nemzet állama garantálja a maga keretei között és felmentve azt nemzetfenntartói funkcióitól, a vallás megmaradását, jobbára talán hagyományként. Szóval a folyamat érthető okokból egy időre szünetelt.

Bár egyre több olyan írást olvashatni, nagy és korábban hardliner liberális szerzőktől is, miszerint a vallásosság általában erősödni látszik és rejtett energiákra talált. Én ezt nem igazán érezem és érteni sem értem egyelőre.

szalonna
  Válasz | 2005. január 22. 17:37 | Sorszám: 28
Szerintem kellene eg Vallás és Identitás fórum, ahová ezek a topikok jól elférnének. Gondolkoztam már Ethno-Jazz fórumnéven is, vagy Identitási Korzó ("Itt sétáltasd virtuális identitásodat") neveken is, de talán jobb a legelső. És maradjon a Közélet a politikának. Nem?
Flammarion
  Válasz | 2005. január 22. 17:35 | Sorszám: 27
Szerintem nyugodtan letilthatod akkor, mert az már nem is kódolt, leplezetlen negligánsfil antiszemitizmus manifesztum lenne.
Root of all Evil
  Válasz | 2005. január 22. 17:30 | Sorszám: 26
Ha talalok olyan topicot, melyben szo sem esik a zsidokrol, letilthatlak?
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 22. 17:05 | Sorszám: 25
"De hát a vallás lassanként hagyománnyá szelídül.

Ez a szelidülés tényleg lassú, ha már a rómaiak alatt elkezdődött, s ma sincs még vége a folyamatnak...

Har Perah
  Válasz | 2005. január 22. 16:57 | Sorszám: 24
"Az elhunytak arcképes dombormûve."

De bizony, tiltja. Na de hát, aki latin betűket meg görögöket ír egy sírkőre, az már úgyis tréfli többé-kevésbé. Asszem még az évszámokat se illik arab (!) számmal kiírni, ezen is összekaptak, ha jól emlékszem, az ortodoxok a nem ortodoxokkal.

Különben a Kneszetben ott van Herzl Tivadar is megmintázva, ezt is gyakran észrevételezik az ortodoxok. De hát a vallás lassanként hagyománnyá szelídül. Meg személyes döntésként elmélyíthető, ha valaki ezt választja.

Turul
  Válasz | 2005. január 22. 16:23 | Sorszám: 23
Akkor. Itt van egy topic. Ide jöhet mindenki, aki ezekkel akar foglalkozni. És elkerüli a többit ezzel a témával.
Csak! Köztudott, hogy a magyarok hazájában NEM SZABAD OBJEKTÍV véleménnyel hozzászólni a kérdéshez. Ennélfogva a cím és a belőle fakadó vita árt a Gondolának.
Javaslom sűllyesztését.
józan ész
  Válasz | 2005. január 22. 16:09 | Sorszám: 22
"etnikai alapon szervezett maffiák" helyett talán "etnikai ködbe burkolódzó maffiák"
onogur
  Válasz | 2005. január 22. 16:05 | Sorszám: 21
Azt árulja már el valaki, hogy mit keresett Lenin Capri szigetén? Szobra van ott meg emléktáblája.
Az, hogy Gorkij ott élt, rendben van.
De ezek a komancsok Capri szigetén éldegélve jöttek rá, hogy meg kell dönteni a kapitalizmust?

Macisajt
  Válasz | 2005. január 22. 15:48 | Sorszám: 20
"Szerintem fontos kérdés, beszélni kell róla. Róluk. És akkor már miért ne egy külön topikban?"


)


Szerintem meg elöbb szépen tisztességesen regisztrálniuk kellene mint a többi hazánkban élő nemzeti kisebbség - és csak utána ilyen érdekesszerü topicokban..

Csak hát ez (valamiért) nem megy.

Marad hát a jelenleg 12.500 VALLÁSI alapon regisztárlt zsidó (forrás KSH-2001) és a többi hablaty...

Pedig a világon nem a nemzetiségekkel van baj, hanem az etnikai alapon szervezett maffiákkal...
Igaz, senkinek nem jutott még eszébe "olaszellenességgel"
(kínai, orosz, albán , kolumbiai stb "ellenességekkel") vádolni azokat akik ezeket a maffiákat nem szeretik...

Nahát

k.o.
  Válasz | 2005. január 22. 15:48 | Sorszám: 19
"milyen klikkek mi célból transzportálták Lenint Svájcból Petersburgba egy "exterritoriális vonaton"

Közismert sztori ez. Lenin et. bozony közönséges német ügynök volt, akinek feladata az orosz harci morál fellazítása volt. Szvsz azt a német szolgálatok sem feltételezték, hogy átveszi a hatalmat, vagy, ha igen, akkor meg is tudja tartani. Nagy mellényúlás volt, az biztos.

józan ész
  Válasz | 2005. január 22. 15:20 | Sorszám: 18
Ez már túl misztikus: "reinkarnálódtak, alámerültek..." Tessék kifejteni, kik, milyen klikkek mi célból transzportálták Lenint Svájcból Petersburgba egy "exterritoriális vonaton", repítették a frontvonal fölött Kun Bélát Moszkvába és vissza és miért kellene a zsidóságnak ezekkel a klikkekkel aznosulniuk holott csak származási, vagy hívő vagy csak a zsidó hagyományokhoz ragaszkodó becsületes emberek szeretnének lenni?
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 22. 14:22 | Sorszám: 17
Az elhunytak arcképes dombormûve és a latin felirat mellett három menóra-rajzolatot és görög betûkkel az „Egy az Isten” jelmondatot találjuk: nyilván így akarták kifejezésre juttatni ragaszkodásukat hitükhöz és a zsidó közösséghez.

Ezt nem tiltja a vallásuk?

Ritter
  Válasz | 2005. január 22. 13:53 | Sorszám: 16
a zsidoknak magyarorszagon a kovetkezo idoszakaik voltak.Egy olyan amirol nem sokat tudunk,majd egy olyan amikor akasztgattak a derek vasutasokat,aztan egy oket uldozo idoszak,majd ujra visszajottek Szamuely es Kun Cohen Bela zsido gyilkosainak reinkarnacioi az 50 evekben,hogy ujra alameruljenek,de most mar a magyarsag nagy, meg elo reszenek a megvetesenek a kisereteben..Ma ujra megjelentek Zoltai .Landeszmann ezek a hiszterikus zsido csoport, nem oszemosando a gyilkosokkal..Ezek a fellazitas es a hiszterikus visitozas/nyugat fele/taktikaval vernek eket a derek magyarok koze..
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. január 22. 13:37 | Sorszám: 15
Maga a komonizmus sem öregbítette a zsidók jóhírét...
Ritter
  Válasz | 2005. január 22. 13:25 | Sorszám: 14
bocs SARKEL!!~!

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola