Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21. (6. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 09. 17:20 | Sorszám: 539
*
1919 május 1. – csütörtök

"Május elsején a románok Tiszaszőllős, Tiszacsege, Egyek, Tiszafüred vonalában teljes erejükkel támadtak.

Az ott lévő székely csapatok már harcra készen várták öket állásaikban. Kitartóan védték a tiszafüredi hídfőt, de mivel a vonalon lévő vöröscsapatok minden ellenállás nélkül visszavonultak, elmenekültek, -a székelyek egynapi védelem után, harcolva hagyták el az ilyen csekély erőikkel, egyedül meg nem tartható hídfőt."

***

Szolnokon a Nemzeti Szállóban működött ekkor a Vörös Hadsereg főhadiszállása. Innen próbált rendet teremteni a románok elől menekülő seregben Stromfeld Aurél vezérkari főnök és Bobin Vilmos hadsereg-főparancsnok.

A románok a Szamostól a Marosig a Tisza egész hosszán elérték a Tisza bal partját, és a vörösök csak gyenge erőkkel, bizonytalanul vetették meg lábukat a jobbparton, el kellett költöztetni Szolnokról a főhadiszállást.

Miközben Budapesten nagy pompával zajlott a bolsik május elsejei ünnepsége, Szolnokról sietve Gödöllőre telepítették át a főhadiszállást.

*

gajo
  Válasz | 2005. június 08. 22:33 | Sorszám: 538
Hogy tetszett a vers ?
Létezik még a "vörössegély"?(Ezt komolyan kérdezem!)
gajo
  Válasz | 2005. június 08. 22:31 | Sorszám: 537
Hát azért kérdezem,mert én sem tudom ! Te vagy a szakértő !
kaleb
  Válasz | 2005. június 08. 22:03 | Sorszám: 536
"És ez a pénz honnan származott? "

Mintha említettem volna, hogy nem tudom. (Feltételezéseket én is hallottam, de tényeket nem.) Ha tudod, oszd meg velem a választ.

gajo
  Válasz | 2005. június 08. 22:02 | Sorszám: 535
Ez a feketesasy becses személyed ?
bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 08. 18:42 | Sorszám: 534
Söpredék. 2005. június 8.

Gépház válasz | megnéz | könyvjelző 2005.06.08 18:22:29 (4049)

feketesasy kitiltva A PoliDili topikból/fórumból.

Így könnyű qncogni! Gépház elvtárs falazása mellett.
Demokrácija meg tolerancija, meg esélyegyenlőség a Zindexen!

Komcsi módra.

bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 08. 15:39 | Sorszám: 533
*
1919 május 1. – csütörtök

A Hármas-Körös melletti Szelevény direktóriuma a Tisza jobb partjára, Csongrádra menekült a Tiszántúlt megszálló románok elől. Csongrádon nem fogadták szívesen a menekülteket, bántalmazták a bolsi direktórium tagjait.

Sarró Sámuel 36 éves hódmezővásárhelyi kőműves, vörös századparancsnok az ugyancsak szelevényi Sütő Mihály volt csendőrt, tanyai gazdálkodót tartotta felbujtónak. Sarró Sámuel elhatározta Sütő Mihály meggyilkolását. Maga mellé vette Bereczky Sándor 24 éves péksegédet, Papp Imre 29 éves napszámost és Komlósi János 22 éves napszámost, vöröskatonákat. Sütő Mihályt csónakba ültették, a Tisza közepére eveztek vele. Ott Sarró Sámuel parancsára Bereczky Sándor főbe lőtte Sütő Mihályt és a Tiszába fordította.

Ezután föleveztek Szelevényig a Hármas-Körösön. Ellenforradalmi működés miatt elhurcolták Szépe Sándort, a község 44 éves pénztárosát és Döme Sándor 40 éves földművest. Ahogy Sütő Mihállyal tették, velük is a folyó közepére eveztek, s fóbelövés után a Hármas-Körösbe dobták őket.

Tettük elkövetése után visszacsónakáztak Csongrádra.

*

gajo
  Válasz | 2005. június 06. 22:35 | Sorszám: 532
"(17 után egyszerübb a helyzet, Komintern pénzből éltek. De 17 előtt? Én nem tudom, pedig kiváncsi lennék rá.)"
__________________________________________________________

És ez a pénz honnan származott? Kitől, kiktől ?

bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 05. 23:08 | Sorszám: 531
*

Győr parkjaiban, vendéglőiben, a rábaszigeti Radó téren gyanútlanul zajlott a május elsejei népvigalom, amikor délután két és három óra között meghozták a komáromi vérfürdő hírét.

Mivel a tömegnek előzetesen fogalma sem volt a rögtönzött fegyveres vállalkozásról, kétszeres döbbenettel változott hirtelen gyásszá a jókedv. Az már csak formális intézkedés volt, hogy a városi direktórium véget vetett a május elsejei ünnepségnek.

A tragédia megtörténte után minden felelősséget a direktóriumra hárítottak és lemondásra kényszerítették. Mivel pedig a részletek áttekinthetetlen zűrzavara és a váratlan csapás okozta fejetlenség miatt lehetetlenség volt fölmérni a veszteséget, senki nem tudta megmondani, hány ember életébe került a vérfürdő.

Estig csak annyi vált kétségtelenné, hogy óvatos becsléssel is legalább százan meghaltak a csehek által hidegvérrel kitervelt kelepcében.

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 05. 00:47 | Sorszám: 526
*
1919 május 1. – csütörtök

A Tatabányán megrendezett bolsevik koporsós politikai színjátéktól alig harminc kilométernyire, a csehek által megszállt Komáromban valódi, súlyos tömegtragédia történt.

Tartózkodva a tények véleményezésétől, csupán az események ismertetésére szorítkozva, -rögzíthető, hogy sem a két világháború közötti korszakban, sem az 1945 utáni kommunista uralom idején szót sem ejtettek ország nyilvánossága előtt a komáromi vérfürdőről.

Ködösek az előzmények. Bécsben élő szlovák kommunista vezetők rábeszélésére járult hozzá a győri diktatórium a Komáromot megszállva tartó csehek elleni fegyveres akcióhoz.

Mayer Lajos győri vagongyári kommunista mérnök makacsul ragaszkodott a vállalkozás végrehajtásához. Ő lett a sebtében riadózott alakulat vezetője. Csupa tizenhét-huszonkét éves fiatalember élén indult el végzetes útjára a különvonat május elsejének hajnalán, még az éjszakai sötétben.

***

"A pályaudvar előtt - amint a szemtanúk mondják - négy hatalmas mozdony állott és okádta a füstöt. A szél a füsttömeget a szőnyi partról Komárom felé sodorta. Látni alig lehetett, mert a Dunán könnyű köd lebegett. A sötétség, a köd és a füst hármas védelme alatt műszaki katonák csónakon átkeltek a Dunán és a híd aknáihoz vezető gyújtózsinórt elvágták és számos aknát eltávolítottak.

Amíg a tűzszerészek ezt a munkát végezték, a győri munkásfiuk a Duna-partra vonultak és megindult a tanakodás, hogy átmenjenek-e, vagy se. A túlsó partról semmi hang sem hallatszott, mintha az egész város kihalt volna.

A nagy csend megerősítette a prolikat ama hiedelmükben, hogy a komáromi csehszlovák katonaság meg van nyerve a kommunizmus ügyének és csatlakozik a győri munkásgárdához.

Pedig április harmincadikán már cseh intézkedések történtek a Duna túlsó partján, amelyek Komárom visszafoglalását még egy tökéletes haditechnikával felszerelt hadseregnek is csak várostrommal és erős tüzérségi előkészítés után tették volna lehetővé.

A város parancsnoka elfogatta a szervezett munkásokat és a meg nem bízható csapatokat kicserélte, a tüzérséget a betörési vonalra és az Erzsébet-szigetre irányította, a Duna-partot pedig teletűzdelte géppuskákkal.

A nagy csendben tehát megindultak a győriek a hídon. Áthaladtak már a híd derekán, még mindig nem hallatszott gyanús nesz, a csapat eleje már a híd végére ért. Az ott álló cseh hídőrség megadta magát.

Már az egész munkássereg átért a híd derekán, a híd bejárójánál pedig feltűzött szuronyokkal álltak a Vörös Hadsereg bakái.

Egyszerre egy rakéta szállt fel a komáromi oldalon és a következő pillanatban elszabadultak a pokol.

Megszólalt a cseh tüzérség és vasesőt zúdított a híd végére, zárótüzet adott le, hogy visszafelé elzárja az utat.

Ugyanakkor a Duna-partról megindult a gépfegyvertűz. A hídon rettenetes pánik keletkezett.

A katonai ismereteket nélkülöző tömeg összevissza szaladgált. Többen vissza akartak szaladni a déli partra, ezeket azonban a vörösök visszatartották. Fejbe verdesték őket és lelövéssel fenyegettek mindenkit.

Sok embert mindjárt az első gépfegyvertűz eltalált. Ezek közül többen beleestek a Dunába.


A két hídfő között lévő tömeg kitűnő célpontot nyújtott a cseh gépfegyvereknek és a srapneltűznek. Miután vezető nem volt, a tömeg néhány volt katona tanácsára lehúzódott az Erzsébet-szigetre és szétoszlott. A magyar tüzérség közben szintén megszólalt és erősen bombázta Komáromot. A cseh tüzérség egy darabig nem hederített a mi lövegeinkre, hanem gránát- és srapnelesőt zúdított a szigetre. Fiatal tanoncok, akiknek kezében soha nem volt fegyver, el-elsütötték a puskát.

A következmény az lett, hogy a Mannlicher úgy arcul verte őket, hogy a foguk kihullt.

A magyar tüzérség lövegei közben a déli partról telibe találták a cseh muníciós raktárt. Eget verő dörgés rázta meg az egész környéket. Ez volt az a dörrenés, melyet még Győrött ís meg lehetett hallani és lángba borult az egész láthatár.

Nagy tüzérségi párbaj keletkezett, és ez volt a szigeten rekedtek egy részének szerencséje. A híd ugyanis felszabadult a zárótűz alól és meg lehetett kísérelni a visszamenekülést. Azok tehát, akikben volt bátorság és nem nagyon messze távolodtak el a hídtól, csúszva, mászva és szaladva visszafutottak a szőnyi oldalra.

Rendszertelen volt a menekülés is, mint az egész akció. Sokan az innenső part drótakadályán fennakadtak és a drót összesebezte őket. Ezeket mellettük elszaladó társaik rángatták le és aztán együtt szaladtak tovább. Az Erzsébet-szigeten lévő munkások egy részét azonban nem lehetett értesíteni, hogy meneküljenek.

A délelőtt folyamán szuronyos cseh bakák jelentek meg egy tiszt vezetése alatt a szigeten. Mayer Lajos, a balsikerű kaland legfőbb értelmi szerzője és társai a bozótokban rejtőzködtek. Amikor ráakadtak ezekre, ott a helyszínen rögtön főbe lőtték. Akik menekülni próbáltak, azokat futás közben lőtték agyon.

*

Quo Vadis
  Válasz | 2005. június 05. 00:10 | Sorszám: 525
http://www.geocities.com/tormayc/tc_bujdoso1.html
bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 02. 00:08 | Sorszám: 524
*

Keresztyén magyarok?

Történelminek nevezhető a Magyarországi Református Egyház zsinatának döntése, miszerint mától minden magyar reformátust egyenrangú és jogú testvérének tekint, éljen bárhol, bármely elszakított országrészben, bármely szomszédos ország polgáraként.

Június 4-én délután minden református templom harangja megszólal s üzen: emlékeztetni kell önmagunkat is, másokat is a trianoni tragédiára.

A hazai egyházak közül elsőként a reformátusság döntéshozó testülete reagált a tavalyi december ötödikei népszavazás tragikomikus eredményére, mikor arról határozott, hogy törvényt alkot: minden református magyar azonos jogú tagja az anyaországi református egyháznak.

A szocialista ijesztgetés és fenyegetőzés megtette a magáét, -az eredmény ismeretes.

A nehezen kiheverhető sokk után újra eszünkbe juthat a katolikus Antall József miniszterelnök áhítatos mondata:

"Csak a keresztény Magyarországnak van jövője."

A protestáns egyház tiltakozik a fizikai csonkolás lelki következményei ellen, ekként teremti meg azt a közösséget, melyből talán valóságosan is kisarjadhat, megteremtődhet a tizenöt millió magyar szellemi köztársasága.

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 02. 00:04 | Sorszám: 523
Nem datáltam 1868-ra a Kiáltvány nyersfogalalmazványát.
Pedig sok kommunista szeretné frissíteni az eszméit!
kaleb
  Válasz | 2005. június 01. 20:05 | Sorszám: 522
"Nem emlékszem, hogy a vörösök anyagi hátteréről írtál e ? Mán csak, hogy miből éltek. "

Ez engem is érdekelne. Ha megosztod velem, megköszönöm.

(17 után egyszerübb a helyzet, Komintern pénzből éltek. De 17 előtt? Én nem tudom, pedig kiváncsi lennék rá.)

kaleb
  Válasz | 2005. június 01. 20:02 | Sorszám: 521
"csak azt hittem a kommunista kiáltvány nyerfogalmazványát olvasgatod "

Miután a Kommunista Kiáltvány 1848-ban jelent meg, elég furcsa lenne, ha előkerülne egy 1868-as nyersfogalmazványa. Egyébként egy református atyafi írását olvastam az 1868-as oktatási törvényről. Izgalmas volt.

bihari_panorama
  Válasz | 2005. június 01. 18:19 | Sorszám: 520
*

1919 május 1. – csütörtök


Tatabányán Kun Béla bizalmasa, Murányi Gyula volt a párttitkár. Saját belátása szerint szervezte meg a nagyszabású május elsejei ünnepségeket. Elképzeléseibe senkitől nem tűrt beleszólást.

Valamennyi épkézláb embert mozgósított a felvonulásra, ezreket és ezreket, apró gyermekektől az aggastyánokig. Zeneszóra és dalárdák énekhangjára vonultak a bányászok sporttelepére, ahol zsúfolt sokadalom borította el a labdarúgó-játékteret.

Magasba emelt, feketére mázolt koporsót vittek a menet élén. Oldalára ezt írták: VEN REAKCIÓ.
Koszorú helyett kakastollas csendőrkalapot és bilincseket erősítettek a koporsó tetejére. Két oldalt fegyveres vörösőrök haladtak, mintha veszedelmes bűnözőt kísértek volna. Amikor a labdarúgópályára értek, a szónoki tribünnél előre megásott sír szélére tették a koporsót.

Folyvást erre mutogatva másfél órás szónoklatot tartott Murányi Gyula párttitkár.

Beszéde végén felszólította a bányászokból összeválogatott jelképes sírásókat: temessék minél mélyebbre s oly nagy meggyőződéssel a koporsót, hogy soha többé föl ne támadhasson az örökre levitézlett reakció.

*

gajo
  Válasz | 2005. május 30. 22:06 | Sorszám: 519
Kedves KALEB !!! VÁROM A VÁLASZT !!!
bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 27. 23:50 | Sorszám: 518
*

1919 május 1. – csütörtök

Ezen a napon vörös drapériák borították Budapesten a Királyi Vár oszlopos homlokzatát, és diadalkapu magasodott a Lánchíd budai hídfőjén Marx és Engels szobraival.

A Vérmezőn Leninnek állítottak szobrot a proletárünnep alkalmából. Ugyanitt hatalmas vörös katafalk: emlékezés a Martinovics-per kivégzett áldozataira.

Reggel hatkor zenés ébresztő, kilencig gyülekező a főváros huszonnyolc helyén az ünnepi felvonuláshoz. Színpadok, tánchelyek mindenütt, főképp a Városligetben és a Népligetben.

Zenekarok a Mátyás templom, a Bazilika erkélyein, az Operaház és a Nemzeti Színház előtt. Kilenctől déli egy óráig hömpölygött a Hősök terén álló dísztribün előtt a felvonulók sokezres tömege.

Nagy feltűnést keltett a teljesen egyedül menetelő Franz Chatwal kovácsmester, aki Linz városából gyalogolt Budapestre, hogy részt vehessen a munkásszolidaritás nemzetközi ünnepén. A maga díszítette májusfát, amelyet a menetben vitt, a különböző mesterségek jelvényei borították.

Különben minden úgy zajlott le, ahogy a kormányzótanács részletes rendelete előírta.

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 22. 19:40 | Sorszám: 517
*

Kalebem!

Te nagy történelembúvár vagy. Tudsz segíteni nekem?
Hiányzik a Vöröskönyv vége.

Itt vagyok befürödve. Bekopiztam a komcsik tavaszi gyilkosságait, ha nem folytatom még azt hiszitek megjavultak, és nyáron nem folytatta ez a söpredék a mindennapos gyilkolászást.

Pedig folytatta! Belejött!

Tudnád folytatni a források közlését?
Hiszen rengeteg dokumentumot tettél közzé, gondolom ezt is megtezed.

bihari

*

gajo
  Válasz | 2005. május 22. 19:32 | Sorszám: 516
Szerveszkedik. A vörössegélyt szervezi újjá!!
gajo
  Válasz | 2005. május 22. 19:29 | Sorszám: 515
És 497 alatt kaptál egy verset is.
gajo
  Válasz | 2005. május 22. 19:28 | Sorszám: 514
495
bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 22. 19:22 | Sorszám: 513
csak azt hittem a kommunista kiáltvány nyerfogalmazványát olvasgatod
kaleb
  Válasz | 2005. május 22. 17:28 | Sorszám: 512
Ez meg mi? Miféle kiáltványról beszélsz?
bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 22. 02:31 | Sorszám: 511
az elő-kiálltványt?

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola