Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21. (8. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
daleth
  Válasz | 2005. május 09. 08:55 | Sorszám: 485
Törökországgal kapcsolatban szerintem a következőket lehetne felhozni (nem végelges tényállításként, hanem vitaindítóként):

1. Azon államok, amelyeknek részeket ítéltek belőle vagy nem léteztek még, vagy maguk is súlyos belső és külső problémákkal küzdöttek - miközben a nagyhatalmaknak nem volt érdekük, hogy saját katonai erőt vessenek be Törökország ellen.

2. Törökország belső területei jobban védhetők voltak, mint Magyarországé.

3. Magyarország nehezebben fanatizálható, polgári állam volt. (Nem szívesen vettem volna, ha Nagy Magyarorszáőgot csak olyan áron tudjuk megvédeni, hogy nálunk is a népirtás elfogadott legyen.)

4. Törökország arányaiban még így is többet veszített, mint mi - igaz, az etnikai területeinek talán nagyobb részét tudta megvédeni.

daleth
  Válasz | 2005. május 09. 08:42 | Sorszám: 484
"Éppen ellenkezőleg, a "tisztelt vörösök" elkeseredett és hősies kisérletet tettek a területi veszteség megakadályozására."

Én még a kommunizmus alatt tanultam a történelmet, Így biztos csak komcsi dezinformáció, hogy a visszaszerzett területeket hajlandóak lettek volna visszadni azért, hogy a maradék területeken szabadon garázdálkodhassanak.

Ahogy a lélektani tényezőket sem lehet figyelmen kívül hagyni: a kommunizmus magyarországi jelenléte legitimálta a magyarellenes intervenciókat (a románok máig várják a köszönetet, hogy megszabadítottak minket a vörös uralom alól...).

daleth
  Válasz | 2005. május 09. 08:34 | Sorszám: 483
Szélsőjobb propagandára nekem sincs szükségem - de furcsa, hogy ezekkel szemben Jancsó zseniális, de történelmi szempontból kevésbé hiteles filmjét forrásként említed.

Nem tudom, hogy Te a fehér terrorról miket olvastál. Nekünk a családi emlékezet egy falut őrzött meg, ahol a falu közössége határozta meg, hogy kit akasszanak fel - az illető nem terrorista volt, azok már messze jártak, "csak" a házastársát jelentette fel a vörösöknél. Nem arról volt szó, hogy végig kell pofozni mindenkit, hogy megtudja, hogy hol a helye - ellenkezőleg, a közösség akarta, hogy visszaálljon a régi rend. Lehet, hogy elnyomó és nyomorító volt, de sokkal jobb, mint a felszabadítás (hasonlóan a II. VH végéhez, amikor valóban véget ért egy rossz korszak, de számszerűen sokkal több embert fosztott meg a szabadságától, mint a náci rezsim - legalábbis a magyar adatok ezt mutatják).

Azonban, ha már hiteles forrásoknál tartunk: be tudnád idézni legalább Horthy emlékirataiból azt a részt, amiben az szerepel, hogy ő adott volna utasítást a fehér terrorra?
Amennyiben nem ezt akartad írni, hanem csak én értettem félre, javaslom, hogy szögezzük le azt a tényt, hogy Te nem ezt állítottad.

Runaway
  Válasz | 2005. május 09. 01:39 | Sorszám: 482
Ja akinek fontos!!A konyvet De Sgardelli Ceasar irta!!!!
Runaway
  Válasz | 2005. május 09. 01:37 | Sorszám: 481
Szurmay altabornagyrol van egy jo konyv a Felvidek es Karpatalja hadtortenete!!!Viszont azert a Bruszilov offenzivat mindkettot a nemetek allitottak meg belertve a Mazuri tavaknal vivott zsak csatat is!!!Az aposom Baro Jarinowsky,is ket evesen ebben a csataban ert fordulopontra!!A hintojukat egy srapnell felboritotta,mert a lovak megserultek..A csalad egy szotnya kozak tamadasa miatt mindent otthagyott,igy az aposomat is aki a utazo csomagok koze bujt el!!
Aztan oriasi zurzavar,nemet lovassag rohan a Bruszilov attoreshez,magyar huszarsag felora mulva ugyanoda,fogatolt nemet tuzerseg megint aztan pihent kivagonirozott nemett ezredek,es az aposom ezt mind latta,erezte ,mert egy magyar huszartiszt felemelte,hazahozta,es felneveltek.Szurmay nagy stratega volt!!!
szalonna
  Válasz | 2005. május 08. 23:37 | Sorszám: 480
Kaleb kartács, a vörös és fehér-terror áldozatainak számát legutóbb még a HVG is kb egyformára vette.
szalonna
  Válasz | 2005. május 08. 23:35 | Sorszám: 479
A hadvezérekról való érvelésünk sajnos spekulativ. This is not my department (hogy Werner von Braun-t idézzem). Mindazonáltal kevés jó katonánk volt, és azokkal is furcsán bántunk, Szurmayt, aki a Bruszilov offenziva megállitásában (magyarul Budapest megmentésében) játszott szerepet, Károlyiék (vagy a kommün?) felelősségrevonta a háború meghosszabbításáért. Ez az elképzelhetetlenül abszurd dolog valahogy tükrözi a teljesen groteszk korhangulatot.

Prónayiék visszaszerezték Sopront, és ugyanezzel a módszerrel talán mást is el lehetett volna érni, de a csehek egész biztos elintézték volna a katonai offenzivát Magyarorsszág ellen. Teleki érdeme, hogy kitartó és felkészült, empatikus tárgyalásaival még vesztes helyzetből is meggyőzően tudott érvelni az etnikai határok helyessége mellett, és ezt nagyon koncessziók nélkül el is tudta érni.

A románokat a francia diplomácia nem "elnézte" hanem egyszerűen lenézte. Közönséges liszdexia...

kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 21:19 | Sorszám: 478
Tök jó. Te ismered Aklihegyet? Csak nem onnan származol, vagy ott élsz?

Mesélj róla.

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 21:02 | Sorszám: 477
*

Aklihegy csak egy kis falucska Ugocsa megyében, melynek története eljutott hozzám.

Én az ottaniak akár 6 állampolgárságot átélt szubjektív véleményén mérem a XX. századi magyar történelmet, nemcsak a Trianonról kicsit antantmentesen is író szobatudósod egyetlen állampolgári szemüvegén át.

Én még nem vagyok világpolgár.

kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 20:33 | Sorszám: 476
Én 1955-ben születtem. És Te?

"szeretsz tudományoskodni"

Olvasni szeretek. Teljesen véletlen, hogy amit olvastam, annak az egyik fejezete épp Magyarországról szólt, érintette témánkat, így tudtam idézni. Az előző fejezetek Csehországról, Szlovákiáról, Ausztriáról szóltak, azok is érdekesek voltak, de szóba se hoztam, mert nem tartozik ide. De ha épp a vörösterror a téma, érdekes látni, hogy ez mekkora volt számarányát tekintve a fehérterrorhoz és a nyilasterrorhoz képest.

Ez persze senkit nem ment. Aki egyetlen egy embert is jogos ok nélkül megöl, az gyilkos. Akkor is, ha van más, aki meg 10-szr vagy százszor annyit öl meg. Ezért én nem akarom elvenni senki kedvét, hogy boncolgassa a 19-es vörösterrort, csak épp jó ha tudja az arányokat. Ezért indokolt némi visszafogottság, mert ha minden indulatot kiöntünk a vörösterrorra, akkor mit mondunk majd a 10-szer vagy 100-szor nagyobb méretü, és adott esetben még kevésbé szelektiv, ha lehet még értelmetlenebb egyéb terrorhullámokra?

"ahogy felhasználod, tendenciózusan"

Mi ebben a tendencia? Ezek számok. Ha mutatnak valamit, arról nem én tehetek.

"én a magyar forrásokat mégis fontosabbnak tartom."

Ők is magyar forrásokból dolgoznak. Nekem történetesen ez volt most a kezem ögyében, de az 5-6000-es számra a fehérterror kapcsán magyar forrásból is emlékszem. Azt ne várd most tőlem, hogy minden számnak utánajárok, itthonról, ez kb. 4-5 könyv forrásait jelentené. De fogadd el, hogy ezek elég komoly könyvek, egyetemi kiadóktól, hivatásos történészektől, és megnézték, mit használtak fel. De ha van jobb forrásod a számokra, vagy másnak van, kiváncsian várom.

Gosztonyinak van egy könyve a magyar golgotákról, abban talán vannak jobb számok. Nekem nincs kedvem s időm, most elolvasni, ha valaki ismeri, idézze be.

"Ezeket Te elutasítod."

Ne viccelj. Mit utasítok én el? A magyar történelmi szakmunkákat? Honnan veszed? Miből gondolod, hogy én nyelv alapján szelektálok?

A te forrásodat is komolyan venném, csak tudnám, miről van szó. Helyből semmilyen forrást nem szoktam elutasítani. Előbb utóbb rájövök, miből idézel, épp csak egyszerúsítenéd a dolgom, ha megmondanád. Tippjeim nyilván vannak, de össze kéne vetni a szövegeket. Van olyan könyv, ami megvan nekem, van amiért azonban könyvtárba kéne mennem, ami idő. De jó játék, szóval ha nincs kedved elmondani, az se baj. Csak addig ne számits rá, hogy hozzászólok, mert nálam ez első három kérdés: ki írta, milyen szempontból írta, és ennek alapján mennyire lehet hiteles.

--------------------------------
AKLIHEGY - ez ki?

--------------------------------

Macartney (ha jól írom nevét). Te mondhatod, hogy nem hiteles, de te nem olvastad. Én igen. Ráadásul a kortársak és a korszak kutatói, mint emltettem, a kommunistákat és nyilasokat is beleértve sokra tartják. Gondolom azért, mert a tényeinek pontosságát, gazdagságát és elfogulatlanságát senki nem vonja kétségbe.

Én nem tudtam rájönni, milyen irányultságu a szerző. Talán az ajánlás jelenthet valamit, annak az embernek ajánlotta a könyvét, aki megakadályozta a Horthy kiugrás sikerét, és akit nem egy olvtárs hazaárulónak tart ezért. De ez magánügy. A lényeg, hogy a könyve nem torz ettől.
----------------------------------------

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 19:32 | Sorszám: 475
Kedves Kaleb!

Nem tudom melyikőnk idősebb, -Te se, és én se vagyok mai gyerek. Ismerjük a kommunisták igazságait!

Te szeretsz tudományoskodni, áltudományoskodni, válogatni a forrásokban. Ez mindig a komcsik kedvenc szokása volt.

Véded a hordát.
Nem a tudósaiddal és az angoloddal van bajom, hanem ahogy felhasználod, tendenciózusan.

Persze az is fontos, ahogy a nemzetközi embereid látják a Kárpát-medencét, de én a magyar forrásokat mégis fontosabbnak tartom.

Ezeket Te elutasítod.
Ezért tartalak én egy közönséges történelemhamisítónak, noha tájékozottságodat nem vonom kétségbe.

Számomra AKLIHEGY többet ér és hitelesebb, mint a te McCartney-professzorod.

kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 18:11 | Sorszám: 474
"ha) van egy Kemál Atatürk-szerű hadvezéri tehetségekkel is megáldott vezetője az országnak"

Ezen én is gondolkoztam már. De nem biztos, hogy a vezér hiányzott. Végül is hadvezérek mégcsak akadta, Kemál sem biztos hogy nagyobb katonai elme mint Stromfeld vagy még 20 másik.

Meg kéne egyszer nézni, milyen is volt Törökország geopolitikai, katonapolitikai helyzete a háború végén. Lehet, hogy ebben van a különbség. Lehet, hogy máshol van, más erejü hadsereggel végezte a háborút, más nemzetközi érdekek füzödtek az ilyen vagy olyan határaihoz, mint nálunk, sőt lehet, hogy egyszerüen nem volt annyira kivérezve. Meg még lehet sok más tényező.

Ha nem a tehetségben lenne a különbség, nem lenne muszáj pálcát se törni a mi hadvezéreink/politikusaink felett.

---------------------

Lehár, Horthy nem volt elég tehetséges, lehet. De Prónayéknak sikerült Sopront visszaszerezni. Hogy nekik is csak ennyit, az azért jelent valamit. És az is, hogy 1938 után is csak a töredéket sikerült visszaszerezni. Ez mutatja, hogy etnikai alapon azért volt valami igazság is Trianonban. (Bár szerintem kb. a 40-s állapot lett volna az elfogadható, de ehhez egy-két dolgot másképp kellett volna tenni. De lehet, hogy még így se ment volna.)

Mindenesetre okosabb most azon gondolkodni, mit lehet ma tenni.
----------------------------------------

"A Román Királyság is szépen kapott igéreteket, jóllehet a franciák - ellentétben a mi közfelfogásunkkal - nagyon elnézték őket. "

Ezt kifejtenéd?

kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 18:02 | Sorszám: 473
"Kaleb, Te most is a múltszázadi nemzetpusztítást akarod igazolni!"

Nem akarok én semmit sem igazolni. Csak megismerni szeretném, mert azt gondolom, hogy ez egy hasznos tevékenység, és a megismerési folyamat során kialakult készségek még jól jöhetnek. Én nem hiszem, hogy a történelem bárkinek tanítómestere, abban az értelemben, hogy bármi tanulsággal jár. De azt hiszem, hogy a történelemmel való foglalkozás jó készségfejlesztő.

kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 17:57 | Sorszám: 472
Kedves Bihari,

Hány éves vagy, elárulnád? Csak azért kérdem, hogy tudjam, mit éltél meg személyesen.

---------------------------------------

"Történészeket, tudósokat sorolsz"

Bűn ez? Senkinek nincs tiltva, hogy tudományos módszereket alkalmazzon. Nézzen körül a levéltárban, a könyvtárakban, gyüjtsön tényeket, rendszerezze, elemezze, végezzen összehasonlításokat, gondolkodjon rajtuk. Vegye végig az ismert tényállításokat, vegye őket nagyító alá, döntse el, melyik hiteles, melyik nem. Ne szelektáljon előre.

Én is tudom, hogy nem minden könyv követi ezt az utat, de azért jónéhány igen. Ezekben is lehet téveddés, amit a következő könyv majd kiigazít, de legalább van esélyük az igazságra.

Egyébként pl. Macartney, aki a kedvencem, azért speciális, mert Ránki Györgytől Fiala Ferencig mindenki elfogadja. De ha elolvasod, magad is látod, hogy milyen egy lelkiismeretes szerző.

Én nem kérek többet, csak hogy fogadd el a játékszabályokat. Ténnyel szembe állits tényt, érvelj, de mond meg, mire alapozod. Mi a forrásod, miért gondolod úgy, ahogy. Nem kell egyetértenünk, de így hasznos lehet a vita.

"a tudományosság álarcát öltöd, angol szavakat vetsz be."

Ez tetszik. Mintha 1952-ben lennénk. Méghogy én vagyok kommunista?

Az angol szavakat mindenhol lefordítottam, ahol jelentősége volt. Ha valahol mégsem, szólj és megteszem.
-----------------------------------------

Három állítást teszel, mindhárommal vitatkoznék, ha nem is egyenlő mértékben.

1. "Károlyi-Kunbéla-Szamuelly likvidálta hazánkat a legkritikusabb időben"

Nem így van. Az antant likvidálta, szomszédaink segítségével. Bár nem használnám a likvidálás szót. Egyharmada megmaradt határaink között, ezt is meg kell becsülni. A kétharmada is megvan, ha idegen uralom alatt is. Szerencsére nem történt meg a "likvidálás".

Tudnék példát mondani likvidálásra, amikor egy területen egy népcsoportnak jószerént hirmondója sem maradt. De Erdélyben, Felvidéken, Vajdaságban, Kárpátalján a magyarság vonatkozásában szerencsére nem ez a helyzet.

Bár igazad van, Magyarország az 1918 előtti formában megszünt létezni. Ami elég nagy baj, de lehet rajta azért - ha részben is - segíteni.

2.

" A kommunista kollaboránsok teljesen kiszolgáltatták az országot a pánszláv megszállóknak 1945 után"

Bocs, de nem kellett kiszolgáltatni. Elfoglalták, és kinevezték akit akartak. 45 és 48 után van igazság ebben a "kiszolgálásban". De 62 után ez azért fokozatosan megváltozott, mint te is tudod.

3.

"1956 után a kádárista hóhérok újra tort ültek a magyarság felett orosz-kisantant ügynökként szolgálva"

Ezzel van a legkevesebb vitám. Legfeljebb annyi, hogy nem mondanám ennyire egyértelmüen, hogy az egyik oldalon állt a magyarság, a másikon az oroszok. Magyarok álltak azért ott is, és vannak ott is árnyalatok. Voltak Biszkuk, voltak Kádár Jánosok, és voltak Pozsgaik, Nyersek is. (Ez legalább három szín.)

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 16:43 | Sorszám: 471
*

1919 április 26. - szombat

Amikor mérlegelték a székely hadosztály vezetői, elfogadják-e a román kapitulációs felhívást, utasítás érkezett hozzájuk a hadügyi népbiztosságról, hogy vonuljanak vissza Rakamaznál a Tisza mellé és csatlakozzanak a Vörös Hadsereg kötelékeihez.

Kratochwill Károly ezredes, a székely hadosztály parancsnoka nem engedelmeskedett Budapestnek, mert -amiként Kóréh Endre írta,- ha teljesíti a parancsot, akkor a hadosztály kiszolgáltatja magát teljesen a bolsevizmusnak, -amely kezdettől nem jó szemmel nézte a székelyeket, sőt az utolsó időben ellenséges érzülettel viseltetett a székely hadosztállyal szemben, sőt hátbatámadta a románokkal harcoló hadosztályt.
(...)

Súlyos, nehéz, felelősségteljes órák nehezedtek a székely hadosztályra. (...)

Sem Erdélyen, sem a magyar hazán segíteni nem tudván, nem maradt más hátra, minthogy... fegyverszünetet kössön, mert nem akart sem bolsevista lenni, sem az oláhokkal együtt menni a magyar bolsevizmus ellen.

1919. április 26-án, déli l órakor a Székely Hadosztály letette a kardot, melyet lángoló hazaszeretettel és lelkesedéssel markolt meg Erdélyért és Magyarországért.

Mátészalka térségében történt meg a fegyverletétel.

Valamivel kevesebb, mint ötezer magyar katona fogadta el a román feltételeket, de csaknem kétezren elutasították.

Ebből a töredékseregböl alakult meg a tovább harcoló székely dandár Verbőczy Kálmán százados parancsnoksága alatt.

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 15:20 | Sorszám: 470
*

Mai viszonyaink a 18/19-es söpredék ténykedéséből is következnek.

De én sem állítom, hogy kizárólag ők okozták Magyarország elvesztését. Csak jelentősen hozzájárultak!

Fontos dokumentum aklihegyi ismerősöm írása:
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=005749

*

szalonna
  Válasz | 2005. május 08. 11:25 | Sorszám: 469
A felvidéki hadjárat céljait és eszközeit illetően elég sok mindent el lehet mondani, és el is mondtunk már ebben a topikban. Egyedül a Ludovika volt parancsnokának, Stromfeld Aurélnak köszönhető, hogy a kellően fel nem állt csehszlovák erőkkel szemben a hadjárat sikeres volt, nevezetesen annak, hogy ez a kitűnő (és egyébként szocdem meggyőződésű) katona tekintélyével meggyőzte volt tanitványait (frontotjárt fiatalabb tiszteket, Horthy későbbi vezérkarában látjuk őket később), hogy meggyőződésük ellenére csatlakozzanak a vörös hadsereghez. De Kún Béla a világforradalmat képviselte: A sikeres északi hadjárat következményeképpen, moszkvai javaslatra és magyar előkészítéssel június 16-án Eperjesen kikiáltották a szlovák Tanácsköztársaságot, melynek vezetői nagyrészt szlovák internacionalisták voltak.

Én ezt nem nevezném visszafoglalásnak, ráadásul Kun Béla teljes dilettantizmusára mutat, hogy a felvidék feladására kényszerítette a lendületben lévő hadsereget, mire Stromfeld lemondott és a hadsereg teljesen demoralizálódott.

szalonna
  Válasz | 2005. május 08. 11:14 | Sorszám: 468
Én nem hiszem, hogy a tisztelt vörösök egyedül voltak felelősek az ország feldarabolásáért. A történelemben természetesen nincsen ha, de még ha nincs Károlyi és nincs Kún Béla, és (mégegy ha) nincs az ország teljesen demoralizálva, még akkor is csak akkor lehetett volna esélyünk, nagyon kevés esélyünk, ha (mégegy ha) van egy Kemál Atatürk-szerű hadvezéri tehetségekkel is megáldott vezetője az országnak. Az adott helyzetben nem volt túl sok esély, hogy az ország hadseregét ütőképes állapotban együtt lehetett volna tartani, és védeni az országot egy antant támadással szemben.

A Monarchia feldarabolását már jóelőre betáplálták az antanthatalmak vezetőinek fejébe [1], és a vörösök csak abban működtek közre, hogy a bukás minél teljesebb legyen. Abban én sem kételkedem, hogy egy rátermett és karizmatikus vezető esetleg jobb feltételeket tudott volna kicsikarni, de katonáink között nemigen volt ilyen. Lehár Antal - aki a legközelebb állt ehhez - fegyelmezett katona volt, akinek nem volt látnoki ereje és kellő demagógiája ahhoz, hogy a lehetőségeket felismerje, vagy megragadja. Horthynak sem.


[1] Volt szerencsém olvasni az antant titkos diplomácia néhány dokumentumát, melyekett az egyik elhagyott cári követség irattárából mentett kis és publikált valaki Párizsban a 20-as évek elején. Az eszeveszett területi igérgetések egész kavalkádja rajzolódik ki, az Oroszoknak megigérték a Dardanellákat is, ha nem teszik le a fegyvert. A Román Királyság is szépen kapott igéreteket, jóllehet a franciák - ellentétben a mi közfelfogásunkkal - nagyon elnézték őket.

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 03:22 | Sorszám: 467
*
1919 április 25. - péntek


Ellenforradalmi mozgolódást megtorló terrorcsapat érkezett Budapestről különvonaton Békés, Csanád és Csongrád megye vörösök által ellenőrzött területére.

A terrorcsapat Landler Jenő és Vágó Béla belügyi népbiztosok parancsára szállt ki.
Vezetője egy harmincéves budapesti mészáros segéd, aki más-más néven szokott bemutatkozni. Hol Anocskai Andrásnak, hol Bán Józsefnek mondta magát. Ezúttal valódi nevén — Tóth Bélaként lépett fel, mint teljhatalmú belügyi politikai megbízott. Úgynevezett jogi szakértőként működött mellette Dr. Sebestyén Nándor, akit a budapesti forradalmi törvényszék delegált a terrorista különvonatra.

Fegyverzettel — géppuskákkal, páncéltörő ágyúkkal is — fölösen el voltak látva. A terrorcsapat harminc különítményesből és százötven válogatott vörösőrböl állt. Először Hódmezővásárhelyt lepték meg.

Átfésülték, kifosztották az egész várost. Valamennyi vagyonosabb családot megsarcolták. Ezeknél mindenekelőtt az ékszerek és a készpénz, esetleg értékes külföldi valuták iránt érdeklődtek.

Hódmezővásárhelyről Makóra menet, megálltak Földeákon. Itt letartóztatták Návay Lajost, a képviselőház volt elnökét, Návay Iván földbirtokost, előbbi unokaöccsét és Korchmáros Imrét.

Makón ugyanazt tette Tóth Béla megtorló különítménye, mint Hódmezővásárhelyen.
Végigsarcolták Csanád megye székhelyét, magukkal hurcolták a gyanúsítottakat és este visszavonatoztak Hódmezővásárhelyre.

Itt éjszaka őrizetbe vették többek között Weisz Mihály kereskedőt. Amikor a kereskedő fia, Weisz Henrik apja helyett ajánlkozott fogolynak, őt is letartóztatták, csakúgy, mint Havas Henrik mozitulajdonost.

Rajtuk kívül még huszonegy túszt tereltek a különvonathoz kapcsolt marhavagonba azzal az ígérettel, hogy valamennyit agyonlövik, ha moccani mer a város.

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 03:01 | Sorszám: 466
*

1919 április 25. - péntek

Kóréh Endre, a székely hadosztály krónikása írja:


Presán tábornok felhívására megkezdődtek a fegyverszüneti tárgyalások a Székely Hadosztállyal.

A csapatok körében elterjedt a hír: Székelyföld autonómiát kap!

*

A székely hadosztályparancsnokság a csapatokhoz az alábbi parancsot intézte:

Demecser, 1919. április hó 25-én.

A román királyi csapatok parancsnoksága a székely hadosztálynak a következő ajánlatot tette:

"A román királyi hadsereg nem tekinti a székely hadosztály csapatait kommunista csapatoknak.
Tudja azt, hogy a vöröscsapatok ellenséges érzülettel vannak a székely hadosztály csapatai iránt.

Ennélfogva a román királyi hadsereg megszünteti az ellenségeskedést akkor, ha készek vagyunk mi is a fegyverszünetre. "

(...) Debrecen már két nap óta román és francia csapatok által van megszállva és entente csapatok már Nyíregyháza közelében állnak.

Ti, székelyek haza akartok menni, mivel a kevés számban beérkezett vöróscsapatok az ellenség elől gyáván, és rablómódra megfutamodtak, ti egyedül harcoltok többszörös túlerővel szemben, eredmény nélkül elvérezve, fáradtan mindennemű segítség nélkül, ruha nélkül, fázva álltok szemben a román túlerővel.

A román hadsereg túlereje ajánlatot tett nektek, hogy életetek biztonságban lesz, pénzetek, magánvagyonatok épségben marad és békésen visszatérhettek lakóhelyetekre,
Erdélyországba, vagy az entente által megszállott területekre, de követelik, hogy a fegyvert tegyétek le.

Mérlegelve a reménytelen általános helyzetet, nem vállalhatok felelősséget azért, hogy további vért ontassak ilyen körülmények között.

Válasszatok ti, hogy melyik utat akarjátok és e szerint járjanak el a parancsnokok, akik közvetlenül az ellenséggel állnak szemben.

Kratochwill ezredes
a székely hadosztály parancsnoka."

*

bihari_panorama
  Válasz | 2005. május 08. 02:32 | Sorszám: 465
*

Kedves kaleb!

Elgondolkodtató a mérhetetlen bolsevik elkötelezettséged, szűklátókörűséged, -a vakbuzgó hit és a pártos csökönyösség, amit letünt eszméitek egyik utolsó lovagjaként még sugárzol.

Végül akár tiszteletet is érdemelhetsz!

Lenin, Hitler és Sztálin rendíthetelen önbizalmával hiszed a magatok fanatista és totalitárius igazát.

Önmagadnak sikerül igazolnod, hogy eszmetársaid a XX. században a HALADÁSÉRT és a DEMORÁCIÁÉRT gyilkoltak meg tízmilliókat.

Kétségtelen, hogy Marxban, Leninben, Kunbélában, Szamuellyben, Goebbelsben és Szállasiban is élt ez a megváltás- és küldetéstudat.

Tudományos emberek voltak ezek mind, akárcsak Te! Hittek a saját tudományukban és meggyőződésükben.

Én az 50-es évek végén, 60-as évek elején még személyesen ismertem ilyen közveszélyes őskommunistákat, -a típusodat.

Történészeket, tudósokat sorolsz, a tudományosság álarcát öltöd, angol szavakat vetsz be.

Tudod kedves Kalebem, én is a Dialektikus Materializmus és Tudományos Szocializmus emlőin nevelkedtem, mint Te, és a felsorolt TUDÓSAID számomra csak annyira szentek, mint Lenin, vagy Goebbels, vagy mint Rákosi, vagy Te!

Pláne, ha tudom, hogy egyként hazudtok a múlt századról, és a másik ÖNMAGATOKRA akarjátok kenni a sokmillió áldozatot!

Janos-sal, Sorenzennel, -akárkivel takaródzol,

-nem tudod negligálni a múltszázadi háromszoros nemzetpusztító kommunista őrjöngés tényét!

1. -Károlyi-Kunbéla-Szamuelly likvidálta hazánkat a legkritikusabb időben.

2. -A kommunista kollaboránsok teljesen kiszolgáltatták az országot a pánszláv megszállóknak 1945 után.

3. -1956 után a kádárista hóhérok újra tort ültek a magyarság felett orosz-kisantant ügynökként szolgálva.


Kaleb, Te most is a múltszázadi nemzetpusztítást akarod igazolni!
Lelked rajta.

*

kaleb
  Válasz | 2005. május 07. 21:56 | Sorszám: 464
források
kaleb
  Válasz | 2005. május 07. 21:55 | Sorszám: 463
"a tisztelt vörösöknek köszönhetően elvesztettük az ország kétharmadát "

Ez tévedés. Éppen ellenkezőleg, a "tisztelt vörösök" elkeseredett és hősies kisérletet tettek a területi veszteség megakadályozására. Visszafoglalták pl. a Felvidék 2/3-át.

Miközben Horthyék ott hűsöltek a franciák védelma alatt Szegeden. (És a rossznyelvek szerint szállították az infokat a franciáknak és rajtuk át a románoknak.) Budapestet románok foglalták el, Horthy tőlük kapta meg.

Hogy a vörösök nem tehettek többet, nem az ő bűnük. Ők voltak az egyetlenek, akik legalább megpróbálták megakadályozni az országcsonkítást.

(Ez nem utólagos "rizsa", ez a Horthy korszak hivatalos hadtürténeteiben, már amiket én láttam, pontosan így szerepel. A történészek is így tudják, pl. az idézett Sorensen Koppenhágában pontosan tudja. Ezért is visszás, ha Magyarországon van, aki nem értesült minderről. Persze a különbség az, hogy Sorensen komoly történelmi szakmunkákból dolgozik, itthon pedig sokan a szóbeszéd és néhány újságíró után mennek, akik nem a legmegbízhatóbb forrás. )

kaleb
  Válasz | 2005. május 07. 21:46 | Sorszám: 462
... és persze Budapesten. (Ami akkor még csak 14 kerületből állott.)
kaleb
  Válasz | 2005. május 07. 21:45 | Sorszám: 461
csak ebben a 7 városban

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola